PROTOKÓŁ Nr III/10

PROTOKÓŁ Nr III/10
z III Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 20 grudnia 2010 r. (poniedziałek) w sali GOKSiT w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, w godz. 10.00 – 13.00 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.
 
 
 
Stan Rady Gminy – 15 radnych
Obecnych – 14 radnych
zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.
 
Radni obecni podczas obrad sesyjnych:
1) pan Adam Bielawski
2) pan Marcin Bielawski
3) pan Jan Bojarzyński
4) pan Marek Brylewicz
5) pan Kazimierz Buzun
6) pan Józef Gliński
7) pan Stanisław Krutul
8) pan Antoni Pakuła
9) pan Czesław Radulski
10) pan Jarosław Radulski
11) pan Krzysztof Szewczul
12) pan Stanisław Szubzda
13) pan Kazimierz Urban
14) pan Czesław Zawadzki
 
Radny nieobecny usprawiedliwiony – pan Maciej Gliński.
 
Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:
1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin
2) pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy
3) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy
4) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia
 
   Obrady III Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin.
   Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał panów radnych, pana Wójta, Skarbnika i panią Sekretarz oraz panią protokolantkę. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 14 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.
   Poinformował, że proponowany porządek obrad III Sesji Rady Gminy Korycin został państwu radnym doręczony, jednak na wniosek Pana Wójta proponuje jego uzupełnienie o dwa dodatkowe punkty dotyczące dokonania zmian w uchwale Rady Gminy Korycin w sprawie ustalenia podatku od nieruchomości na 2011 rok oraz dwóch wzorów tj. informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych oraz deklaracji na podatek od nieruchomości. Podyktowane jest to zmianą ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W/w punkty omawiane byłyby pod liczbą porządkową 17 i 18 proponowanego porządku obrad, zaś pozostałe punkty przesuną się w dół. Za przyjęciem proponowanego, uzupełnionego porządku obrad głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany, uzupełniony porządek obrad III Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie.
Oto treść przyjętego porządku obrad: 
1. Otwarcie obrad.
2. Przyjęcie porządku dziennego III Sesji Rady Gminy Korycin.
3. Przyjęcie protokołów z I i II Sesji Rady Gminy Korycin odbytych dnia 1 grudnia 2010 roku.
4. Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.
5. Zatwierdzenie zmian w Planie Odnowy miejscowości Korycin na lata 2008 – 2015 – podjęcie uchwały zmieniającej Nr III/  /10 Rady Gminy Korycin z dnia 20 grudnia 2010 r. w powyższej sprawie.
6. Ustalenie diety radnym Gminy Korycin – podjęcie uchwały Nr III/  /10 Rady Gminy Korycin z dnia 20 grudnia 2010 r. w powyższej sprawie.
7. Ustalenie diety Przewodniczącemu Rady Gminy Korycin – podjęcie uchwały Nr III/  /10 Rady Gminy Korycin z dnia 20 grudnia 2010 r. w powyższej sprawie.
8. Wyznaczenie dodatkowych przedstawicieli do reprezentowania Gminy Korycin w Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza” – podjęcie uchwały Nr III/  /10 Rady Gminy Korycin z dnia 20 grudnia 2010 r. w powyższej sprawie.
9.  Ustalenie wynagrodzenia Wójtowi Gminy Korycin – podjęcie uchwały Nr III/  /10 Rady Gminy Korycin z dnia 20 grudnia 2010 r. w powyższej sprawie.
10. Uchwalenie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2011–2020 – podjęcie uchwały Nr III/  /10 Rady Gminy Korycin z dnia 20 grudnia 2010 r. w powyższej sprawie.
11. Uchwalenie budżetu Gminy Korycin na 2011 rok – podjęcie uchwały Nr III/  /10 Rady Gminy Korycin z dnia 20 grudnia 2010 r. w powyższej sprawie.
12. Uchwalenie planu pracy Rady Gminy Korycin na 2011 rok – podjęcie uchwały Nr III/  /10 Rady Gminy Korycin z dnia 20 grudnia 2010 r. w powyższej sprawie.
13. Zatwierdzenie planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2011 rok – podjęcie uchwały Nr III/  /10 Rady Gminy Korycin z dnia 20 grudnia 2010 r. w powyższej sprawie.
14. Uchwalenie planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2011 rok – podjęcie uchwały Nr III/  /10 Rady Gminy Korycin z dnia 20 grudnia 2010 r. w powyższej sprawie.
15. Uchwalenie Regulaminu Pracy Komisji Gospodarki i Budżetu – podjęcie uchwały Nr III/  /10 Rady Gminy Korycin z dnia 20 grudnia 2010 r. w powyższej sprawie.
16. Zarządzenie wyborów sołtysów i członków rad sołeckich na terenie Gminy Korycin -  podjęcie uchwały Nr III/  /10 Rady Gminy Korycin z dnia 20 grudnia 2010 r. w powyższej sprawie.
17. Zmiana uchwały w sprawie wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2011 rok – podjęcie uchwały Nr III/  /10 Rady Gminy Korycin z dnia 20 grudnia 2010 r. w powyższej sprawie.
18. Określenie nowych wzorów formularzy informacji i deklaracji w sprawie podatku od nieruchomości – podjęcie uchwały Nr III/  /10 Rady Gminy Korycin z dnia 20 grudnia 2010 r. w powyższej sprawie.
19. Interpelacje i zapytania radnych. 
20. Wolne wnioski i informacje.
21. Zamknięcie obrad.
 
Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokoły z I i II Sesji Rady Gminy odbytych dnia 1 grudnia 2010 r. Przypomniał, że były one wyłożone do wglądu radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczone w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z ich treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.
Wobec nie wniesienia do protokołów uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołów z I i II Sesji Rady Gminy.
 
Ad.4/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i przedstawił sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady:
1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 7 grudnia 2010 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad I Sesji Rady tj.
- w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Gminy Korycin,
- w sprawie wyboru Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Korycin,
- w sprawie wyboru członków Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Korycin,
- w sprawie wyboru członków Komisji Gospodarki i Budżetu Rady Gminy Korycin.
Uchwały Rady Gminy zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin.
2. W dniu 2 grudnia 2010 r. podpisałem umowę najmu lokalu mieszkalnego w budynku położonym przy ul. Rynek 7 na czas określony tj. do dnia 31 maja 2011 roku z panią Justyną Wynimko – pracownicą GOKSiT w Korycinie.
W tym dniu uczestniczyłem również w spotkaniu i warsztatach dla kadry kierowniczej w zakresie wdrażania Modelu Doskonałości EFQM w Urzędzie Gminy Korycin – projekcie współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej o nazwie „Sprawny Samorząd – Lepsza Polska II”, poddziałanie 5.2.1 Modernizacja zarządzania w administracji samorządowej, realizowanym przez ZGWWP w Białymstoku.  
3. W dniu 3 grudnia 2010 r. Zarządzeniem Nr 13/10 Wójta Gminy Korycin powołałem Gminnego Lidera do koordynowania prac w Gminie Korycin związanych z przeprowadzeniem narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkańców.
4. W dniu 6 grudnia 2010 r. uczestniczyłem w posiedzeniu Zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego., a także ogłosiłem nabór rachmistrzów spisowych do przeprowadzenia powszechnego spisu ludności i mieszkań w 2011 roku. Gmina Korycin będzie miała 2-ch rachmistrzów. Termin składania ofert upływa 20 grudnia 2010 roku.
5. W dniu 7 grudnia br. została przeprowadzona przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Urzędzie Gminy Korycin kontrola dotycząca realizacji inwestycji pn. „Budowa wiatraka z przeznaczeniem na izbę regionalną w Korycinie”.
6. W dniu 8 grudnia 2010 r. spotkałem się z Dyrektorem Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku w sprawie podpisania porozumienia dotyczącego budowy zbiornika małej retencji na rzece Kumiałce pod nazwą „Szumowo – Olszynka” na terenie Gminy Korycin.  
7. W dniu 9 grudnia 2010 r. spotkałem się z Prezesem Podlaskich Wodociągów w sprawie montażu zaworu redukcyjnego celem obniżenia ciśnienia w sieci wodociągowej.
W tym dniu otrzymaliśmy również pismo z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich, że nasz wniosek o przyznanie pomocy finansowej pn. „Budowa świetlicy wiejskiej we wsi Krukowszczyzna” został rozpatrzony pozytywnie i proszą o ustalenie terminu do podpisania umowy.
Jednocześnie otrzymaliśmy informację, że kolejny wniosek pn. „Utwardzenie placu i dróg dojazdowych przy Parafii Rzymskokatolickiej w Korycinie – parking turystyczny” wymaga uzupełnienia poprzez uaktualnienie Planu Odnowy miejscowości Korycin zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 lutego 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”, zatem dziś przedkładamy Wysokiej Radzie do zatwierdzenia zmiany, jakich dokonaliśmy w powyższym planie.
Natomiast w dniu 13 grudnia br. otrzymaliśmy kolejne pismo, że nasz wniosek o dofinansowanie kolejnego projektu pn. „Budowa świetlicy wiejskiej w miejscowości Bombla” także został rozpatrzony pozytywnie i zostanie ustalony wspólnie termin w sprawie podpisania umowy.
8. Na dzień 10 grudnia 2010 r. wyznaczony był przetarg nieograniczony ustny na sprzedaż nieruchomości zabudowanej budynkiem byłej Szkoły Podstawowej w Bombli – cena wywoławcza 448 530,00 zł oraz działki niezabudowanej o powierzchni 0,4824ha, cena wywoławcza 33 450,00 zł, jednak nie doszedł do skutku, ponieważ nie wpłynęła żadna oferta i w tym dniu nikt nie zgłosił się do przetargu. 
9. W dniu 9 grudnia 2010 r. ogłosiłem przetarg na „Przygotowywanie i wydawanie posiłków” w ramach Programu Wieloletniego pn. „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”. Przetarg odbędzie się dnia 21 grudnia 2010 roku o godz. 9.10.
10. Od dnia 15 grudnia br. została otwarta w wiatraku w Korycinie poczekalnia dla podróżnych podróżujących PKS i jest ona czynna w godz. 6.00 – 9.00 i 13.00 – 17.00 codziennie od poniedziałku do niedzieli.
11. W dniu 14 grudnia 2010 r. odbyła się w GOKSiT w Korycinie aukcja sportowa, na której podczas licytacji gadżetów sportowych Dziecięcej Drużyny Piłkarskiej „Żacy” zebrano kwotę 3 700 zł z przeznaczeniem na zorganizowanie obozu sportowego w/w drużynie piłkarskiej.
12. W dniu 15 grudnia 2010 r. odbył się przetarg na „Budowę parkingu przy kościele w Korycinie. Kosztorys inwestorski zakładał koszt budowy na kwotę 767 468,00 zł. Do przetargu przystąpiło 13 oferentów, najtańszą ofertę złożyła Firma „Nasz Ogród” Dariusz Dworakowski w Choroszczy z ceną 449,018,26 zł brutto, zaś najdroższa oferta należała do Prywatnego Przedsiębiorstwa Robót Ziemnych POLDREN z Augustowa z ceną 891 037,54 zł brutto.
13. W dniu 16 grudnia br. odbył się przetarg na inwestycję pn. „Budowa świetlicy wiejskiej w Krukowszczyźnie”. Zamawiający – czyli Gmina Korycin zamierza przeznaczyć na sfinansowanie tego zadania kwotę 906 587,00 zł brutto. Do przetargu przystąpiło 11 oferentów, najtańszą ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „BAZ – BUD” z Białegostoku z kwotą 643 821,96 zł brutto, zaś najwyższą cenę zaoferowało Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego „HYDROS” z Białegostoku w kwocie 933 300,00 zł brutto.
14. W dniu 17 grudnia br. odbył się przetarg na zadanie pn. „Remont świetlicy wiejskiej w Ostrej Górze”. Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie inwestycji kwotę 182 118,00 zł brutto. Do przetargu przystąpiło 21 oferentów, najtańszą była oferta Pracowniczego Ośrodka Maszynowego Sp. z o.o. z Augustowa zawierająca cenę 139 014,38zł brutto, najdroższą zaś oferta Przedsiębiorstwa Handlowo – Produkcyjnego „GATA” z Białegostoku z ceną 239 677,76 zł brutto.
 
Radny Antoni Pakuła zapytał, o ile powiększy się parking przy kościele.
    Wójt odpowiedział, że parking zostanie powiększony do około 200 miejsc parkingowych, a cały teren będzie utwardzony kostką brukową. Realizacja powyższej inwestycji – do końca czerwca 2011 roku.
 
Pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania pana Wójta z jego działalności międzysesyjnej, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.
 
Ad.5/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący obrad poinformował, że Rada Gminy zatwierdzi zmiany w Planie odnowy miejscowości Korycin na lata 2008 – 2015, przyjęte przez zebranie wiejskie tej miejscowości.
Zmiany te dotyczą szczegółowego opisu planowanych zadań inwestycyjnych i przedsięwzięć aktywizujących społeczność lokalną w okresie co najmniej 7 lat. Powyższe zadania były opisane w treści planu, jednak Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, który weryfikuje nasz wniosek dotyczący „Utwardzenia placu i dróg dojazdowych przy Parafii Rzymskokatolickiej w Korycinie – parking turystyczny” życzy sobie, aby te zadania ująć w formie tabelarycznej i uszczegółowić opisy tych zadań wraz z podaniem harmonogramu prac i ich kosztów, a także źródeł finansowania.
Nadajemy jednolitą treść załącznikowi do w/w Planu, ponieważ wcześniej był on już kilka razy zmieniany, zatem aby był to dokument bardziej czytelny – dokonujemy powyższych zmian.
Projekt uchwały panowie radni otrzymali wcześniej, ale bez zmienianego załącznika, zatem teraz proszę o krótkie zapoznanie się z jego treścią.
     Wójt dodał, że standardem stało się to, iż wszystkie wnioski o dofinansowanie składane do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego zawsze wymagają wielu wyjaśnień i poprawek – nie zawsze sensownych i tak właśnie jest w przypadku powyższej uchwały. Rzeczy, których od nas wymagają są zawarte w w/w uchwale, ale Urząd Marszałkowski życzy sobie zapisu tego samego w formie tabelarycznej, tak więc zrobimy.
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin większością głosów podjęła zmieniającą uchwałę w sprawie zatwierdzenia „Planu odnowy miejscowości Korycin na lata 2008 -2015”.
 
UCHWAŁA NR III/5/10 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 20 grudnia 2010 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie zatwierdzenia „Planu odnowy miejscowości Korycin na lata 2008 – 2015”
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.      
 
Ad.6/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie decyzję o ustaleniu nowej diety dla radnych Rady Gminy Korycin.
Dotychczasowa dieta wynosi 150 zł za każdorazowy udział w sesjach i posiedzeniach Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Gospodarki i Budżetu.
Pan przewodniczący zapytał Pani Sekretarz, jak kształtują się diety w gminach sąsiednich.
     Sekretarz odpowiedziała, że bardzo podobnie, oscylują w granicach 150 zł.
Pan przewodniczący obrad zaproponował, aby była to kwota 200 zł za każde posiedzenie Rady i jej Komisji i poprosił panów radnych o zgłaszanie kolejnych propozycji w tym temacie.
     Radny Stanisław Krutul, który jest jednocześnie przewodniczącym Komisji Gospodarki i Budżetu powiedział, że na wspólnym posiedzeniu obu Komisji odbytym dnia 17 grudnia br. pan Wójt również zaproponował kwotę 200 zł, a członkowie obu Komisji ten wniosek popierają.
Dalszej dyskusji w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin większością głosów podjęła uchwałę w sprawie ustalenia diety radnym Gminy Korycin.
 
UCHWAŁA NR III/6/10 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 20 grudnia 2010 r.
w sprawie ustalenia diety radnym Gminy Korycin
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.7/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy ustali dietę Przewodniczącemu Rady Gminy Korycin, w związku z czym chciałbym przekazać prowadzenie obrad sesyjnych w tym punkcie Wiceprzewodniczącemu Rady Gminy.
Wiceprzewodniczący przypomniał radnym, że dotychczasowa dieta Pana Przewodniczącego wynosiła w stosunku miesięcznym 1317 zł – jest to wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalana co roku przez Prezesa Rady Ministrów. W 2011 roku minimalne wynagrodzenie zostało ustalone w kwocie 1386 zł miesięcznie. Wiem również, że temat diety Przewodniczącego Rady był poruszany na posiedzeniu Komisji, proszę więc przewodniczącego Komisji Gospodarki i Budżetu o przedstawienie stanowiska obu Komisji.
   Radny Stanisław Krutul powiedział, że członkowie Komisji zaproponowali dietę Przewodniczącemu Rady Gminy w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i o taką kwotę wnioskują tym bardziej, że posiedzenia sesyjne prowadzone są w sposób nienaganny.
   Sekretarz dodała, że jest to kwota zryczałtowana, czyli nie odprowadzany od niej podatku i Przewodniczący otrzymywałby kwotę 1386 zł miesięcznie w całości.

   Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan Wiceprzewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. Na podstawie wyników głosowania Pan Wiceprzewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin większością głosów podjęła uchwałę w sprawie ustalenia diety Przewodniczącemu Rady Gminy Korycin.

UCHWAŁA NR III/7/10 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 20 grudnia 2010 r.
w sprawie ustalenia diety Przewodniczącemu Rady Gminy Korycin
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Wiceprzewodniczący przekazał prowadzenie obrad sesyjnych Przewodniczącemu Rady Gminy, który podziękował radnym za zaufanie, które przejawia się m.in. w zwiększeniu wysokości diety.
 
Ad.8/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wyznaczy 3-ch dodatkowych przedstawicieli spośród radnych do reprezentowania Gminy Korycin w Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”.
W Zgromadzeniu Związku każdą gminę reprezentuje 4 przedstawicieli, z których każdy posiada jeden głos. W skład Zgromadzenia wchodzą burmistrzowie i wójtowie gmin należących do Związku oraz ich zastępcy lub radni wybrani uchwałami przez właściwe rady.
Dotychczas przedstawicielami wybranymi spośród radnych do reprezentowania naszej gminy w Związku, oprócz Pana Wójta, byli:
1) Pan Józef Gliński
2) Pan Jan Bojarzyński
3) Pan Kazimierz Urban
Projekt uchwały panowie radni otrzymali i mieli możliwość zapoznać się z jego treścią.
Proszę o zgłaszanie się do pracy w zgromadzeniach tego Związku.
Przypomnę, że Związek tworzą 3 gminy: Janów, Korycin i Suchowola.
Korzystając z tego, że jestem przy głosie, chciałbym zgłosić kandydaturę radnego Jana Bojarzyńskiego, ponieważ od wielu lat jest delegatem do Związku, świetnie zna całą materię i wszelkie subtelności pomiędzy gminami członkowskimi, był nawet przewodniczącym Zgromadzenia Związku.
Radny Stanisław Krutul zgłosił kandydaturę Kazimierza Urbana, która podobnie jak jego poprzednik delegatem do Związku był w poprzedniej kadencji i świetnie orientuje się w jego problematyce.  
Radny Czesław Zawadzki zaproponował Pana Józefa Glińskiego, ponieważ uważa, że będzie godnie reprezentował naszą gminę w Związku, a oprócz tego dobrze orientuje się w przepisach prawa.
Wszyscy kandydaci wyrazili zgodę na reprezentowanie Gminy Korycin na Zgromadzeniach Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”.
Pan przewodniczący obrad zgłosił wniosek o zamknięcie listy kandydatów. Lista została zamknięta jednogłośnie (14 głosów „za”).
   Dalszej dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 3 radnych wstrzymało się od głosu. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin większością głosów podjęła uchwałę w sprawie wyznaczenia dodatkowych przedstawicieli do reprezentowania Gminy Korycin w Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”.
 
UCHWAŁA NR III/8/10 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 20 grudnia 2010 r.
w sprawie wyznaczenia dodatkowych przedstawicieli do reprezentowania Gminy Korycin w Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.   
 
Ad.9/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy ustali miesięczne wynagrodzenie Wójtowi Gminy Korycin – Panu Mirosławowi Lech.
Projekt uchwały został państwu radnym doręczony bez propozycji kwot poszczególnych składników wynagrodzenia.
Pan Wójt opuścił na czas trwania powyższego punktu salę obrad.
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. Nr 50, poz. 398 i Nr 220, poz. 1721) wynagrodzenie wójta tworzą następujące składniki:
1) wynagrodzenie zasadnicze od kwoty 4 200 zł do 5 900 zł,
2) dodatek funkcyjny w kwocie 1 900 zł,
3) dodatek za wieloletnią pracę stanowiący 20% ustalonego przez radę wynagrodzenia zasadniczego,
4) dodatek specjalny w kwocie wynoszącej co najmniej 20% i nie przekraczającej 40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.
Dotychczasowe wynagrodzenie miesięczne Wójta wynosiło 8 820 zł brutto, w tym:
1)  wynagrodzenie zasadnicze – 4 500 zł,
2)  dodatek funkcyjny – 1 500 zł,
3)  dodatek stażowy 20% - 900 zł,
4)  dodatek specjalny 32% - 1 920 zł.
Pan przewodniczący dodał, że Pan Mirosław Lech jest Wójtem Gminy Korycin od początku istnienia samorządu terytorialnego, a poprzednie wynagrodzenie było przyznane 4 lata temu, na początku kadencji poprzedniej Rady Gminy i przez te lata nie było podwyższane.
    Radny Stanisław Krutul, jednocześnie przewodniczący Komisji Gospodarki i Budżetu powiedział, że na wspólnym posiedzeniu obu Komisji uznaliśmy, że nasz Wójt jest niezastąpiony, bardzo wiele zrobił dla rozwoju naszej gminy, a najlepiej świadczy o tym prawie 80% poparcie w czasie wyborów. Nasza propozycja podwyżki wygląda następująco:
1) wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 5 500 zł,
2) dodatek funkcyjny w kwocie 1 700 zł,
3) dodatek za wieloletnią pracę stanowiący 20% wynagrodzenia zasadniczego w kwocie 1 100 zł,
4) dodatek specjalny w wysokości 35% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w kwocie 2 520 zł.
Ogólna kwota brutto wyniesie 10 820 zł, a więc wzrost w stosunku do obecnego wynagrodzenia o 2 000 zł brutto. Kwota netto wyniesie około 7 800 zł miesięcznie.
   Radny Józef Gliński podkreślił, że Wójt nie posiada zastępców, którzy mogliby go odciążyć w obowiązkach.
   Radny Marcin Bielawski zapytał o wysokość płaconych od wynagrodzenia składek.
Skarbnik dokładnie je przedstawił dodając, że w chwili obecnej Wójta wciąż dotyczy najniższy 18% próg podatkowy.
   Pan Bielawski dodał, że jeśli zbyt mocno podniesiemy wynagrodzenie, to może się okazać, że trzeba będzie płacić 30% podatek dochodowy.
Przewodniczący obrad stwierdził, że mamy propozycję zwyżki wynagrodzenia Wójta przygotowaną przez obie Komisje Rady i należy poddać ją pod głosowanie.   
   Dalszej dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Korycin.
 
UCHWAŁA NR III/9/10 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 20 grudnia 2010 r.
w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Korycin
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.  
 
Pan przewodniczący zarządził 10 minut przerwy.
Wznowiono obrady.
 
Ad.10/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchwali Wieloletnią Prognozę Finansową Gminy Korycin na lata 2011 – 2020.
Projekt uchwały państwo radni otrzymali wcześniej i mogli szczegółowo zapoznać się z jego treścią.
W dniu 14 grudnia br. otrzymaliśmy pozytywną opinię RIO w Białymstoku o projekcie uchwały w powyższej sprawie, którą panom przedstawię. Natomiast w dniu 17 grudnia br. z w/w projektem uchwały zapoznali się członkowie obu Komisji tj. Rewizyjnej oraz Gospodarki i Budżetu i nie wnieśli uwag.
O dokładniejsze wyjaśnienie projektu uchwały proszę pana Skarbnika.
    Skarbnik powiedział, że z jednej strony jest to nowy dokument, uchwalany po raz pierwszy, a wynikający z nowej ustawy o finansach publicznych. Z drugiej strony skupia on w sobie dwa dokumenty, które były uchwalane wcześniej i są panom bardzo dobrze znane, a mianowicie prognozę spłaty długu i wieloletni załącznik inwestycyjny, zawiera więc dokładnie to samo, co dwa poprzednie dokumenty.
    Radny Marcin Bielawski powiedział, że do roku 2013 są podawane duże kwoty w dochodach gminy, a po roku 2013 już ich nie ma. Czy to się wiąże z planowanymi inwestycjami i dotacjami unijnymi?
    Skarbnik odpowiedział, że dokładnie o to chodzi. W 2014 roku nie jesteśmy w stanie zaplanować żadnych dodatkowych dochodów oprócz tych standardowych, ponieważ nie mamy żadnych przesłanek, co do wyglądu pomocy finansowej dla Polski z Unii Europejskiej po 2013 roku.

    Dalszej dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2011-2020.

UCHWAŁA NR III/10/10 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 20 grudnia 2010 r.
w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata
2011 – 2020
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.11/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchwali budżet Gminy Korycin na 2011 rok.
Projekt uchwały panowie radni otrzymali i mieli możliwość szczegółowego zapoznania się z nim. 
W dniu 14 grudnia br. otrzymaliśmy pozytywną opinię RIO w Białymstoku o projekcie budżetu Gminy Korycin na 2011 rok oraz o możliwości sfinansowania przewidzianego w budżecie deficytu.
W dniu 17 grudnia br. członkowie Komisji Gospodarki i Budżetu także wydali pozytywną opinię i wnioskują o uchwalenie powyższego budżetu Gminy Korycin na 2011 rok.
O dokładniejsze przedstawienie projektu uchwały proszę Pana Skarbnika.
    Skarbnik przypomniał panom radnym, że projekt uchwały budżetowej na 2011 rok został przyjęty Zarządzeniem Nr 89/10 Wójta Gminy Korycin w dniu 10 listopada 2010 r. Projekt uchwały określa:
1) dochody budżetowe w ogólnej kwocie 12 651 544 zł, z tego dochody bieżące – 8 667 534 zł i majątkowe – 3 984 010 zł,
2) wydatki budżetowe w ogólnej kwocie 14 602 855 zł, z tego wydatki bieżące w wysokości 8 662 541 zł i wydatki majątkowe w wysokości 5 940 314 zł,
3) planowany deficyt budżetu na 2011 rok to kwota 1 951 311 zł, który zostanie w całości sfinansowany planowanymi do zaciągnięcia kredytami bankowymi i pożyczkami,
4) planowane przychody budżetu w wysokości 2 639 391 zł z tytułu zaciągnięcia kredytów długoterminowych, w tym kwota 688 080 zł na sfinansowanie spłat wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów długoterminowych oraz kwota 1 951 311 zł na sfinansowanie planowanego deficytu roku budżetowego 2011,
5) planowane rozchody budżetu stanowiące w całości wysokość spłat rat kredytów długoterminowych w kwocie 691 280 zł,
6) wysokość rezerw w 2011 roku, ogólna w wysokości 75 000 zł oraz celowa w wysokości 25 000 zł,
7) limity wydatków na zadania inwestycyjne w 2011 roku,
8) limity zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych oraz kredytów i pożyczek,
9) planowaną kwotę dochodów z tytułu wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych – 43 000 zł oraz wydatki na realizację zadań określonych w gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych – 43 000 zł, w gminnym programie przeciwdziałania narkomanii – 500 zł oraz dochody i wydatki związane z realizacją zadań określonych w ustawie Prawo Ochrony Środowiska,
10) kwoty dotacji planowane do udzielenia z budżetu Gminy w 2011 roku,
11) plan dochodów i wydatków dla wyodrębnionego rachunku dochodów oświatowych jednostek budżetowych,
12) upoważnienie dla Wójta w zakresie dozwolonym przepisami prawa.
Plan dochodów majątkowych z tytułu poszczególnych źródeł przedstawia się następująco:
1) dotacja z budżetu Starostwa Powiatowego w Sokółce tytułem wkładu w realizowany przez Gminę Korycin projekt pn. „Integracja dróg lokalnych z drogą krajową Nr 8” – 1 543 580 zł,
2) dotacja z budżetu Gminy Janów tytułem wkładu własnego w realizowany przez Gminę Korycin projekt pn. „Integracja dróg lokalnych z droga krajową Nr 8” – 212 355 zł,
3) wpłaty ze sprzedaży składników majątkowych (sprzedaż działek przy zbiorniku retencyjnym w Korycinie) – 2 000 000 zł,
4) dotacje celowe w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich oraz środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 3 pkt 5 i 6 ustawy, lub płatności w ramach budżetu środków europejskich – powyższe dotyczy dofinansowania projektu pn. „Rozbudowa budynku przystanku PKS w Korycinie na budynek przeznaczony dla potrzeb boisk sportowych” – 228 075 zł.
Wydatki majątkowe w 2011 roku dotyczą następujących inwestycji:
1) budowy świetlicy wiejskiej w Bombli. Zadanie to gmina zamierza zrealizować w 2011 roku. Wniosek o dofinansowanie jest w końcowym etapie oceny merytorycznej prowadzonej w ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku, dotyczącego działania Odnowa i Rozwój Wsi w ramach PROW na lata 2007 – 2013. Wydatki zaplanowane na ten cel to kwota 410 000 zł i jest to wkład własny gminy w realizację projektu. W momencie uzyskania dofinansowania i podpisania umowy wartość zostanie zaktualizowana do wartości kosztorysowych, a następnie zweryfikowana przez postępowanie przetargowe,
2) budowy świetlicy wiejskiej w Krukowszczyźnie. Zadanie to gmina zamierza zrealizować w 2011 roku. Wniosek o dofinansowanie jest w końcowym etapie oceny merytorycznej prowadzonej w ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku, dotyczącego działania Odnowa i Rozwój Wsi w ramach PROW na lata 2007 – 2013. Wydatki zaplanowane na ten cel to kwota 406 587 zł i jest to wkład własny gminy w realizację projektu. W momencie uzyskania dofinansowania i podpisania umowy wartość zostanie zaktualizowana do wartości kosztorysowych, a następnie zweryfikowana poprzez postępowanie przetargowe,
3) budowy świetlicy wiejskiej w Ostrej Górze. Zadanie to gmina zamierza zrealizować w 2011 roku. Wniosek o dofinansowanie jest w końcowym etapie oceny merytorycznej prowadzonej w ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku, dotyczącego działania Odnowa i Rozwój Wsi w ramach PROW na lata 2007 – 2013. Wydatki zaplanowane na ten cel to kwota 66 014 zł i jest to wkład własny gminy w realizację projektu. W momencie uzyskania dofinansowania i podpisania umowy wartość ostanie zaktualizowana do wartości kosztorysowych, a następnie zweryfikowana przez postępowanie przetargowe,
4) utwardzenia placu i dróg dojazdowych przy Parafii Rzymskokatolickiej w Korycinie – parking turystyczny. Zadanie to gmina zamierza zrealizować w 2011 roku. Wniosek o dofinansowanie jest w końcowym etapie oceny merytorycznej prowadzonej w ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku, dotyczącego działania Odnowa i Rozwój Wsi w ramach PROW na lata 2007 – 2013. Wydatki zaplanowane na ten cel to kwota 505 783 zł i jest to wkład własny gminy w realizację projektu. W momencie uzyskania dofinansowania i podpisania umowy wartość zostanie zaktualizowana do wartości kosztorysowych, a następnie zweryfikowana poprzez postępowanie przetargowe,
5) realizacji projektu pn. „Zabytki Królewskiego Korycina”. Projekt ma w swych założeniach obejmować: przebudowę rynku w Korycinie, rewitalizację Parku Plebańskiego, remont wnętrza kościoła w Korycinie oraz konserwację zabytków ruchomych w kościele w Korycinie. Rozpoczęcie realizacji projektu planowane na I kwartał 2011 roku uwarunkowane jest otrzymaniem dofinansowania. Wniosek o dofinansowanie projektu złożony w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku przeszedł pomyślnie ocenę formalną i przechodzi obecnie ocenę merytoryczną. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest do dnia 30 grudnia 2010 roku. Niezależnie od wyników konkursu i otrzymania dofinansowania w projekcie budżetu po stronie wydatków ujęto kwotę 771 727 zł, która zostanie wydatkowana w styczniu 2011 roku, gdyż roboty przy przebudowie rynku już się rozpoczęły i wykonawca wyłoniony w przetargu wykonał 10% wartości robót. Pozostałe prace ruszą po uzyskaniu dofinansowania. Ogólna wartość projektu to 6 630 694,31 zł, a okres realizacji to lata 2011 – 2013. Poziom dofinansowania w przypadku zakwalifikowania do dofinansowania to 69%,
6) realizacji zadania o nazwie „Rozbudowa budynku przystanku PKS w Korycinie na budynek przeznaczony dla potrzeb boisk sportowych”. Gmina planuje przeznaczyć na ten cel kwotę w wysokości 358 802 zł oraz uzyskaliśmy dofinansowanie w ramach PROW na lata 2007 – 2013 w wysokości 220 575 zł. Prace rozpoczęto w 2010 roku, a ich zakończenie planuje się na I półrocze 2011 roku.
Spłaty zobowiązań długoterminowych w 2011 roku wyniosą łącznie 691 280 zł i dotyczyć będą w całości spłat kredytów i pożyczek długoterminowych. Spłata zobowiązań z tego tytułu stanowić będzie 7,73% planowanych dochodów gminy.
Zadłużenie na dzień 31.12.2011 r., po zrealizowaniu planowanych spłat oraz po zaciągnięciu nowych kredytów wynosić będzie ogółem 7 129 265 zł, co stanowić będzie 56,38% planowanych dochodów budżetowych.
Zobowiązania powyższe stanowić będą zaciągnięte i planowane do zaciągnięcia następujące kredyty i pożyczki długoterminowe oraz krótkoterminowe:
1) 199 779,94 zł – pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na budowę sieci wodociągowej w Gminie Korycin, termin spłaty – grudzień 2020 r.,
2) 74 139,47 zł – pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku na budowę sieci wodociągowej w Gminie Korycin, termin spłaty – grudzień 2020 r.,
3) 64 636,06 zł – pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na budowę sieci kanalizacyjnej w Gminie Korycin, termin spłaty – grudzień 2020 r.,
4) 32 060,53 zł – pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku na budowę sieci kanalizacyjnej w Gminie Korycin, termin spłaty – grudzień 2020 r.,
5) 13 543,55 zł – pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na budowę sieci wodociągowej w miejscowości Korycin przy ulicy Słowiańskiej, termin spłaty – grudzień 2020 r.,
6) 8 052,45 zł – pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku na budowę sieci wodociągowej w miejscowości Korycin przy ulicy Słowiańskiej, termin spłaty – grudzień 2020 r.,
7) 104 270,01 zł – pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na budowę sieci kanalizacyjnej w miejscowości Korycin przy ulicy Słowiańskiej, termin spłaty – grudzień 2020 r.,
8) 57 725,99 zł – pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku na budowę sieci kanalizacyjnej w miejscowości Korycin przy ulicy Słowiańskiej, termin spłaty – grudzień 2020 r.,
9) 880 000 zł – kredyt długoterminowy na sfinansowanie inwestycji o nazwie „Integracja dróg Gmin Korycin i Suchowola z siecią krajową i regionalną”, termin spłaty – do końca 2020 r.,
10) 360 000 zł – kredyt długoterminowy na sfinansowanie inwestycji o nazwie „Przebudowa drogi Popiołówka – Ostra Góra”, termin spłaty do końca 2016 r.,
11) 690 000 zł – kredyt długoterminowy na sfinansowanie inwestycji o nazwie „Budowa kompleksu boisk i zaplecza sportowego przy Zespole Szkół w Korycinie”, termin spłaty – wrzesień 2020 r.,
12) 2 005 667 zł – kredyt długoterminowy na sfinansowanie deficytu budżetu roku 2010 oraz rozchodów budżetu w 2010 roku, termin spłaty – do końca grudnia 2020 r.,
13) 2 639 390 zł – planowany do zaciągnięcia w 2011 roku kredyt długoterminowy na sfinansowanie deficytu budżetu roku 2011 oraz rozchodów budżetu w 2011 roku, termin spłaty – do końca grudnia 2020 r.
Skarbnik dodał jeszcze, że w stosunku do projektu budżetu Wójt proponuje jedną zmianę, a mianowicie chciałby wprowadzić dodatkową inwestycję pn. „Budowa oświetlenia przy ulicy Słowiańskiej”, chodzi o teren przy zalewie, gdzie powstanie nowe osiedle mieszkaniowe i na początek przeznaczyć na ten cel kwotę 10 000 zł, o którą zmniejszymy przewidziane pieniądze na budowę zbiornika retencyjnego.
   Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały glosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Korycin na rok 2011.
 
UCHWAŁA NR III/11/10 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 20 grudnia 2010 r.
w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Korycin na rok 2011-01-10
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych. 
 
Ad.12/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchwali plan ramowy pracy Rady Gminy Korycin na 2011 rok.
Zgodnie z brzmieniem art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) „Rada gminy obraduje na sesjach zwoływanych przez przewodniczącego w miarę potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał”.
Projekt uchwały panowie radni otrzymali wcześniej i mieli możliwość dokładnego zapoznania się z jego treścią i analizy proponowanego planu pracy.
Proszę o uwagi bądź propozycje uzupełnienia.
   Dyskusji ani propozycji uzupełnienia ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2011 rok.
 
UCHWAŁA NR III/12/10 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 20 grudnia 2010 r.
w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2011 rok
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
  
Ad.13/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zatwierdzi ramowy pan pracy Komisji Rewizyjnej na 2011 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali.
W dniu 17 grudnia br., na swoim posiedzeniu Komisja Rewizyjna analizowała powyższy projekt, proszę więc przewodniczącego Komisji o wypowiedź w tej sprawie.
   Radny Czesław Radulski – przewodniczący Komisji Rewizyjnej powiedział, że plan pracy jest prawidłowy i nie ma potrzeby go zmieniać.
   Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały glosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2011 rok.
 
UCHWAŁA NR III/13/10 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 20 grudnia 2010 r.
w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2011 rok
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.14/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy przyjmie ramowy plan pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2011 rok.
Projekt uchwały panowie radni otrzymali wcześniej i mieli możliwość szczegółowego zapoznania się z nim.
W dniu 17 grudnia br. Komisja na swoim posiedzeniu analizowała w/w plan pracy, proszę więc przewodniczącego Komisji o wypowiedź w powyższej sprawie.
   Radny Stanisław Krutul – przewodniczący Komisji Gospodarki i Budżetu powiedział, że plan jest prawidłowy, a posiedzenia Komisji zwoływane w miarę potrzeb, zatem Komisja nie wnosi uwag i prosi o akceptację powyższego planu pracy.
   Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2011 rok.
 
UCHWAŁA NR III/14/10 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 20 grudnia 2010 r.
w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2011 rok
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.15/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchwali Regulamin Pracy Komisji Gospodarki i Budżetu, ponieważ jej tryb pracy nie jest uregulowany w Statucie Gminy Korycin. Statut Gminy reguluje tylko tryb pracy Komisji Rewizyjnej.
Projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali wcześniej i mieli możliwość zapoznania się z jego treścią.
Komisja Gospodarki i Budżetu na swoim posiedzeniu w dniu 17 grudnia br. zapoznała się z treścią projektu swojego Regulaminu i nie wniosła uwag.
   Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały glosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia Regulaminu Pracy Komisji Gospodarki i Budżetu.
 
UCHWAŁA NR III/15/10 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 20 grudnia 2010 r.
w sprawie uchwalenia Regulaminu Pracy Komisji Gospodarki i Budżetu
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych. 
 
Ad.16/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie zarządzenia wyborów sołtysów i członków rad sołeckich na kolejną 4-letnią kadencję.
Projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali.
   Radny Stanisław Krutul powiedział, że wybory muszą zakończyć się przed 15 marca, ponieważ wtedy sołtysi doręczają nakazy i zbierają I ratę podatku.
   Wójt odpowiedział, że postaramy się zamknąć wybory w takim terminie, aby umożliwić naszym sołtysom pracę i doręczenie nakazów. We wsiach, w których nie zdążymy przeprowadzić wyborów do końca lutego, zrobimy je dopiero po 16 marca, aby jeszcze poprzedni sołtysi mogli w spokoju zająć się zebraniem podatku.
   Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zarządzenia wyborów sołtysów i członków rad sołeckich.
 
UCHWAŁA NR III/16/10 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 20 grudnia 2010 r.
w sprawie zarządzenia wyborów sołtysów i członków rad sołeckich
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych. 
 
Ad.17/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie zmieniającą uchwałę w sprawie wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2011 rok.
Projekt uchwały panowie radni otrzymali przed rozpoczęciem obrad sesyjnych.  
O wyjaśnienie potrzeby podjęcia powyższej uchwały proszę Skarbnika Gminy.
   Skarbnik powiedział, że nastąpiła zmiana ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a dokładnie zmienił się tylko zapis 1 punktu w ustawie, a my musimy dostosować do niego zapisy w uchwale Rady Gminy. Stawki podatków nie ulegają zmianie, więc jest to czysta formalność.
   Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła zmieniającą uchwałę w sprawie wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2011 rok.
 
UCHWAŁA NR III/17/10 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 20 grudnia 2010 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2011 rok
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.18/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy określi wzory formularzy informacji i deklaracji w sprawie podatku od nieruchomości.
Projekt uchwały panowie radni otrzymali przed rozpoczęciem obrad sesyjnych.
Jest to czysta formalność, wynikająca z podjęcia poprzedniej uchwały, do której zapisów musimy dostosować zapisy w formularzach podatkowych.
            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie określenia wzorów formularzy informacji i deklaracji w sprawie podatku od nieruchomości.
 
UCHWAŁA NR III/18/10 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 20 grudnia 2010 r.

w sprawie określenia wzorów formularzy informacji i deklaracji w sprawie podatku od nieruchomości

stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.19/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan przewodniczący i poprosił państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.
Poinformował jednocześnie, iż w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje radnych w formie pisemnej.
Radny Antoni Pakuła wrócił do sprawy usytuowania przystanku PKS. W chwili obecnej oprócz autobusów PKS do Białegostoku kursują również autobusy firmy Voyager, które zatrzymują się przy parku w Korycinie, są nieduże – bardziej przypominają busy, a mieszkańcy są bardzo zadowoleni.
Wójt odpowiedział, że nadal podtrzymuje zdanie, że dopóki nie skończymy rewitalizacji rynku w Korycinie, to nie ma tematu przystanku w tym miejscu. Firma Voyager otrzymała pozwolenie na zatrzymywanie się w Korycinie, ale na przystanku przy zalewie, a nie przy parku i w tej sprawie już wysłaliśmy do nich pismo. Takie postępowanie tej firmy wprowadza tylko bałagan, ponieważ osoby czekające na przystanku przy zalewie nie mogą skorzystać z oferty Voyagera, bo tam nie zajeżdża.
Radny Antoni Pakuła powiedział również, że obejrzał plan rozbudowy parkingu przy kościele i musi przyznać, że został on niewiele powiększony, chociaż dobre i to. Dla mieszkańców Korycina parkingi są niepotrzebne, ale dla mieszkańców wsi jest duży problem, żeby zaparkować przed mszą. Może dodatkowo powiększyć parking przy przystanku PKS, bo inaczej samochody są stawiane na drodze krajowej nr 8.
Wójt odpowiedział, że jak panowie pamiętają tereny pod parking wydzierżawiliśmy od parafii, jest to układ partnerski, bardzo życzliwy, ale wysiłek budżetu gminy duży, ponieważ w rozbudowie parkingu nie uczestniczy parafia – a więc parafianie i cały koszt na naszych barkach. Zakres parkingu wynika więc z kosztów inwestycji, ponieważ można go jeszcze powiększyć, ale utwardzenie tak ogromnego placu przekracza nasze możliwości finansowe. Na parkingu na przystanku jest ograniczenie do zatrzymywania się dla samochodów prywatnych, tam jest tylko dojazd do wiatraka. Rozmawialiśmy z księdzem o miejscach parkingowych pomiędzy wiatrakiem a kościołem, ale tylko w okresie letnim, ponieważ zimą bardzo trudno byłoby to miejsce odśnieżyć.
Radny Kazimierz Buzun powiedział, że na drodze nr 8, podczas przebudowy drogowcy popełnili błąd zaznaczając możliwość skrętu w lewo do kościoła przed wysepką, co stwarza potencjalne niebezpieczeństwo tym bardziej, że za wysepką jest specjalny pas ruchu do skrętu w lewo. Może warto zastanowić się nad poprawieniem oznaczenia drogi.
Wójt odpowiedział, że na projekcie przebudowy drogi tego lewoskrętu nie było, więc może powstał on po interwencji parafii, dlatego nie wiem, czy teraz powinniśmy to zmieniać.
Radny Kazimierz Buzun powiedział jeszcze, że w sobotę w Korycinie, na ulicy Białostockiej spłonął dom i podobno brakowało wody do gaszenia ognia, ponieważ część hydrantów była nieczynna. Uważam, że powinny być one okresowo sprawdzane, aby więcej taka sytuacja się nie powtórzyła.
Wójt przypomniał panom radnym, że w ubiegłym roku pisaliśmy do Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w sprawie sprawdzenia wszystkich hydrantów na terenie Gminy Korycin. Taka kontrola została przeprowadzona, a wzięli w niej udział również nasi strażacy, którzy później twierdzili, że już wszystkie hydranty są sprawne. Nie rozumiem, jak znów może być problem z poborem wody.
Radny Marek Brylewicz powiedział, że pani, która mieszkała w tym spalonym domu została dosłownie w kurtce i butach, wszystko się spaliło. Teraz mieszka u córki, ale tam nie ma miejsca, córka z rodziną ledwo się mieści. Proponuję, abyśmy przeznaczyli przynajmniej 1 dietę na pomoc. Po Sesji poproszę o wpłaty.
Radny Czesław Zawadzki zwrócił się do Pana Wójta o skierowanie wniosku do Powiatowego Zarządu Dróg w sprawie złagodzenia zakrętu i postawienia barierki ochronnej na drodze powiatowej Aulakowszczyzna – Przystawka, na skrzyżowaniu w/w drogi z drogą gminną w kierunku wsi Szumowo oraz oczyszczenie ze żwiru i przedłużenie przepustu znajdującego się w tym samym miejscu.
Radny Czesław Zawadzki dodał jeszcze, że naprzeciwko ogrodu pana Pietrasza, na przepuście jest podmywany asfalt i również w tym przypadku należy go naprawić.
    Radny Jarosław Radulski wystąpił z wnioskiem w imieniu mieszkańców o systematyczne odśnieżanie dróg gminnych, ponieważ kiedy jest szkoła, to drogi są przejezdne, w sobotę i niedzielę już nie są. Teraz zbliżają się święta, obawiam się, aby nie skończyło się zupełnym odcięciem od świata.
    Radny Marek Brylewicz podziękował panom radnym, w imieniu trenera drużyny Orliki, za udział w aukcji na rzecz wyjazdu dzieci na zimowisko w góry, ponieważ pięknie się panowie przyczynili do tego, że kwota 3700 zł została podczas tej aukcji zebrana.
Więcej interpelacji i zapytań państwo radni nie zgłosili.
 
Ad.20/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił państwa radnych, a także wszystkie osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.
Państwo radni ani inne osoby obecne na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.
 
Ad.21/  Wobec wyczerpania porządku dziennego III Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.
 
Na tym protokół z obrad III Sesji Rady Gminy Korycin zakończono.
 
Protokołowała:                                                                                       
Ewa Michnowicz  
       Przewodniczący Rady
  Józef Gliński

Metryka strony

Udostępniający: Rada Gminy

Wytwarzający/odpowiadający: Robert Bielawski

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data wprowadzenia: 2011-01-26

Data modyfikacji: 2011-01-26

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2011-01-26