Zarządzenie Nr 5/07 Wójta Gminy Korycin
ZARZĄDZENIE NR 5/07 WÓJTA GMINY KORYCIN
27 września 2007r.
w sprawie ustalenia tabeli norm przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego oraz wypłacania ekwiwalentu pieniężnego.
Na podstawie art. 2376 – 23710 ustawy z dnia 26 czrwca 1974 r. – Kodeks Pracy (Dz. U.z 1998r. Nr 21, poz.94 z póź. zm.) oraz § 37 Regulaminu Pracy Urzędu Gminy Korycin ustalonego zarządzeniem Nr 1/04 z dnia 5.01.2004 r. wprowadza się następujące zasady gospodarowania środkami ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego oraz wypłacania ekwiwalentu pieniężnego.
§ 1.1. Ustala się tabelę norm przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego.
Stanowisko pracy | Zakres wyposażenia R – odzież i obuwie robocze O – ochrony indywidualnej | Przewidywany okres używalności w m- cach, w okresach zimowych (oz) i do zużycia |
Archiwista | 1. R – fartuch z tkanin syntetycznych lub fartuch kretonowy
| do zużycia (min. 48 m-cy) |
Sprzątaczka | 1. R – fartuch drelichowy 2. O – trzewiki profilaktyczne tekstylne 3. O – rękawice gumowe | 12 m-cy 12 m-cy
do zużycia
|
Robotnik gospodarczy
| 1. R – ubranie drelichowe 2. R – koszula flanelowa 3. R – czapka drelichowa lub beret 4. R – trzewiki przemysłowe sk./gum 5. R – ubranie robocze ocieplane 6. O – bluza ciepłochronna 7. O – buty filcowo-gumowe 8. O – rękawice ochronne | 12 m-cy 12 m-cy 12 m-cy 12 m-cy 4 oz 4 oz 4 oz do zużycia
|
Palacz C.O.
| 1. R – ubranie drelichowe 2. R – koszula flanelowa 3. R – czapka drelichowa lub beret 4. O – buty filcowo-gumowe 5. O – fartuch brezentowy 6. O – rękawice brezentowe 7. O – okulary ochronne
| 12 m-cy 12 m-cy 12 m-cy 4 oz do zużycia do zużycia do zużycia |
Konserwator sieci kanalizacyjnej | 1. R – ubranie drelichowe 2. R – koszula flanelowa 3. R – czapka drelichowa lub beret 4. R – ubranie robocze ocieplane 5. O – buty gumowe 6. O – buty filcowo-gumowe 7. O – czapka ocieplana 8. O – rękawice ochronne drelichowe | 12 m-cy 12 m-cy 12 m-cy 4 oz 24 m-ce 4 oz 4 oz do zużycia
|
Dla odzieży ocieplanej okres zimowy liczy się od 1 listopada do 31 marca.
2. Środki ochrony indywidualnej, obuwie i odzież są przydzielane pracownikom bezpłatnie i stanowią własność pracodawcy.
3. Odzież, obuwie i środki ochrony indywidualnej winny być przez pracownika używane w miejscu pracy i zgodnie z ich przeznaczeniem. Pracownik otrzymuje je w ilości i rodzaju uzależnionym od stanowiska, na którym pracuje, zgodnie z angażem i warunkami pracy.
4. Środki ochrony indywidualnej mają być używane do czasu utraty ich cech ochronnych, a odzież i obuwie robocze do czasu utraty cech użytkowych w stopniu uniemożliwiającym dokonanie naprawy. W tych przypadkach nastąpi wymiana na nowy sprzęt i odzież spełniając uwagi określone w normach.
5. Pracownik jest zobowiązany utrzymać w należytym stanie odzież, obuwie robocze i środki ochrony indywidualnej. W razie utraty lub zniszczenia środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego z winy pracownika – jest on zobowiązany zapłacić za niezamortyzowaną część wartości tych przedmiotów. Obniżenie tej kwoty przez pracodawcę może nastąpić w przypadku, gdy uzasadniają to okoliczności zniszczenia.
6. W przypadku rozwiązania umowy o pracę pracownik powinien zwrócić otrzymane środki ochrony indywidualnej i odzieży roboczej (czystej i zdezynfekowanej) oprócz obuwia roboczego lub też zapłacić za niezamortyzowaną część wartości tych przedmiotów.
7. Pracownik może otrzymać używane środki ochrony indywidualnej, także odzieży roboczej (oprócz obuwia), jeżeli przedmioty te zachowały własności ochronne i odpowiadają wymogom higieniczno-sanitarnym (są czyste i zdezynfekowane).
8. Pracodawca ustala następujące stanowiska, na których może być używana przez pracowników za ich zgodą, własna odzież i obuwie robocze spełniające wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy:
1) robotnik gospodarczy,
3) konserwator,
2) palacz C.O.
9. Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach określonych w ust. 8 pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości obliczanej na podstawie tabeli norm przydziału i aktualnych cen.
10. Pracownik otrzymuje ekwiwalent pieniężny (jeśli wyraża na to zgodę) za pranie i naprawę odzieży roboczej wykonywane we własnym zakresie 1% najniższego wynagrodzenia miesięcznie. Ekwiwalent będzie płatny kwartalnie z dołu.
§ 2. 1. Pracownikom fizycznym Urzędu Gminy przysługuje:
1) herbata w ilości 100 gram miesięcznie – w miesiącach październik-kwiecień,
2) woda mineralna – w miesiącach maj-wrzesień,
3) mydło w ilości 100 gram miesięcznie,
4) ręcznik na 6 miesięcy.
2. Środki czystości wydawane będą pracownikom z góry na okres nie krótszy niż 3 miesiące.
§ 3.1. Pracownikom zatrudnionym na stanowisku pracy związanym z obsługą komputera, a także kierowcom (po zaleceniu lekarza) zwrócony zostanie koszt zakupu szkieł do okularów przystosowanych do pracy po przedstawieniu przez pracownika rachunku.
2. Ustala się maksymalną kwotę zwrotu poniesionych kosztów, o których mowa w ust. 1 w kwocie 150 złotych (słownie: sto pięćdziesiąt złotych) raz na 2 lata.
§ 4 Traci moc Zarządzenie wewnętrzne Nr 8/04 Wójta Gminy Korycin z dnia 17 maja 2004 r w sprawie ustalenia tabeli norm przydziału środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego oraz wypłacania ekwiwalentu pieniężnego.
§ 5 Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
WÓJT
Mirosław Lech
Metryka strony