Protokół Nr II/10

PROTOKÓŁ Nr II/10
z II Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 1 grudnia 2010 r. (środa) w sali GOKSiT w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, w godz. 15.00 – 16.00 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.
 
 
 
Stan Rady Gminy – 15 radnych
Obecnych – 15 radnych
zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.
 
Radni obecni podczas obrad sesyjnych:
1) pan Adam Bielawski
2) pan Marcin Bielawski
3) pan Jan Bojarzyński
4) pan Marek Brylewicz
5) pan Kazimierz Buzun
6) pan Józef Gliński
7) pan Maciej Gliński
8) pan Stanisław Krutul
9) pan Antoni Pakuła
10) pan Czesław Radulski
11) pan Jarosław Radulski
12) pan Krzysztof Szewczul
13) pan Stanisław Szubzda
14) pan Kazimierz Urban
15) pan Czesław Zawadzki
 
Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:
1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin
2) pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy
3) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy
4) pani Jadwiga Zapolska – Przewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej w Korycinie
5) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia
 
    Obrady II Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin.
    Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał państwa radnych, pana Wójta oraz wszystkie panie obecne na sali obrad. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 15 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.
    Poinformował, że proponowany porządek obrad II Sesji Rady Gminy Korycin został państwu radnym doręczony. Za przyjęciem porządku głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany porządek obrad II Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie.
Oto treść przyjętego porządku obrad: 
1. Otwarcie obrad.
2. Przyjęcie porządku dziennego II Sesji Rady Gminy Korycin.
3. Złożenie wobec Rady Gminy ślubowania przez Wójta Gminy Korycin, -  pana Mirosława Lecha, o treści zawartej w art. 29a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.).
4. Interpelacje i zapytania radnych.
5. Wolne wnioski i informacje.
6. Zamknięcie obrad.
 
Ad.3/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy Korycin, stosownie do zapisu art. 29a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, przyjmie od wybranego przez mieszkańców naszej gminy w dniu 21 listopada 2010 r. Wójta Gminy Korycin – pana Mirosława Lech – ślubowanie i od tego momentu pan Mirosław Lech obejmie swoje obowiązki.
    Pan Mirosław Lech złożył ślubowanie odczytując jego treść:
„Obejmując urząd wójta gminy uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy. Tak mi dopomóż Bóg”.
    Pan przewodniczący dodał, że Wójt został wybrany w sposób znakomity, ponieważ otrzymał poparcie 82,06% ważnie oddanych głosów, co stanowi jeden z najlepszych wyników wyborów w kraju. Jest to najlepszy dowód na to, że mieszkańcy gminy doceniają dotychczasową pracę pana Wójta oraz popierają jego politykę i strategię działania. W imieniu własnym i całej Rady Gminy serdecznie gratuluję panu Wójtowi wyboru i objęcia w dniu dzisiejszym urzędu Wójta Gminy Korycin.
Następnie wręczył panu Wójtowi kwiaty, a gratulacje złożyli mu osobiście wszyscy radni oraz pracownicy Urzędu Gminy obecni na sali obrad.
    Pan Wójt podziękował wszystkim za ciepłe słowa i dodał, że taka chwila jest bardzo wzruszająca. Pomimo, że to moja kolejna kadencja na stanowisku Wójta, czuję się, jakbym obejmował ten urząd po raz pierwszy. Ze swej strony mogę obiecać, że będę się starał zrobić wszystko, aby ślad, który po sobie zostawię, był śladem pozytywnym. Mam również nadzieję, że nasza współpraca będzie się dobrze układała i przyniesie zadowolenie zarówno nam, jak i mieszkańcom tej gminy.
  
Ad.4/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan przewodniczący i poprosił państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.
Poinformował jednocześnie, iż w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje radnych w formie pisemnej.
   Radny Jarosław Radulski ponowił sprawę problemów z oświetleniem ulicznym. Powiedział, że po wcześniejszych interwencjach pojawili się elektrycy i wymienili przepalone żarówki, które po dwóch dniach znów przestały świecić, tak więc problem światła we wsi pozostał. Proszę również, jeśli to możliwe o postawienie większej ilości lamp ulicznych, ponieważ teraz jeśli jedna przestaje świecić, to automatycznie w połowie wsi jest ciemno.
   Radny Stanisław Krutul powiedział, że poszczególne ekipy elektryków robią co chcą i nawet nie wiedzą o sobie nawzajem. W Krukowszczyźnie po interwencji pojawiły się dwie, najpierw przyjechała jedna i po wymianie żarówek światło uliczne paliło się przez 3 dni dzień i noc bez przerwy, potem przyjechała druga i wyłączyła oświetlenie zupełnie. Ogólne zamieszanie i nie wiadomo o co chodzi.
   Radny Jarosław Radulski powiedział, że rozumie, iż są już zaplanowane na najbliższe lata różne inwestycje w naszej gminie, ale chciałbym położyć nacisk na wylewanie asfaltu na drogach, ponieważ transport i ruch uliczny jest coraz większy, sprzęt poruszający się po drogach coraz cięższy i mieszkańcom pozostają tylko dziury i koleiny.
   Radny Józef Gliński dodał, że od wielu lat pięknieje nam Korycin, ponieważ zdecydowana większość inwestycji jest robiona w samym Korycinie, a mieszkańcy wsi czują się zaniedbani. Uważam, że powinniśmy się zastanowić nad skierowaniem szerszej oferty inwestycji w stronę poszczególnych wsi z terenu naszej Gminy.
   Wójt odpowiedział, że logiczne jest to, iż najwięcej inwestycji odbywa się w Korycinie, ponieważ jest on centrum Gminy – tu znajduje się zespół szkół, przedszkole, bank, administracja samorządowa itp. i to Korycin właśnie kojarzy się z całą Gminą i ją reprezentuje. Inwestujemy również w pozostałe miejscowości i sukcesywnie idziemy na wieś, modernizujemy drogi, budujemy chodniki, wodociągi, oczyszczalnie przyzagrodowe czy świetlice wiejskie, ale np. chodniki powstają tylko w tych wsiach, gdzie jest gęsta zabudowa i wiadomo, że będzie komu zadbać o ich estetykę, w innym przypadku budowa chodników po to, aby pięknie rosło na nich zielsko jest bez sensu. Przypominam, że budujemy od 1990 roku, również kiedyś z udziałem mieszkańców, ale na przestrzeni tych 20 lat różne były potrzeby, trendy i mody, różne programy dofinansowania, w których był nawet wymagany wkład mieszkańców. Teraz partycypacja mieszkańców w jakiejkolwiek formie jest praktycznie niemożliwa, są tylko roszczenia. Potrzeb jest naprawdę wiele, ale jeśli powiemy „dołóżcie 20% wartości inwestycji” w postaci pieniędzy czy robocizny, to ten pomysł padnie. To, co zrobiliśmy w pierwszym 10-leciu istnienia samorządu, przy pomocy społecznych komitetów np. telefonizacja, drogi czy wodociągi – to już historia. Plan inwestycji na 2011 rok i dalej jest tak napięty, że praktycznie niczego więcej nie możemy już w nim ująć. W przypadku, gdyby został przedłużony program finansowania tzw. „schetynówek” lub pojawi się jakakolwiek inna możliwość pozyskania pieniędzy na modernizację dróg gminnych, to oczywiście natychmiast będziemy myśleli o dalszej poprawie stanu naszych dróg. Musimy zdawać sobie sprawę z naszych ograniczeń budżetowych i limitu zadłużenia gminy, który jest już blisko.
   Radny Adam Bielawski powiedział, że w Zagórzu wciąż nie pali się oświetlenie uliczne z rana.
   Wójt odpowiedział, że pisemny wniosek w tej sprawie dawno został wysłany do Zakładu Energetycznego, moi pracownicy dzwonili również w tej sprawie, więc nie rozumiem, dlaczego wciąż nie ma oświetlenia z rana.    
   Radny Maciej Gliński prosił, aby wymienić 3 przepalone żarówki w Długim Ługu.
Radny Marek Brylewicz poinformował panów radnych, że na chwilę opuści salę obrad, aby zaprosić do nas Pana Pawła Żuka – trenera dziecięcych drużyn piłkarskich, który chciałby o czymś panów radnych poinformować.
   Paweł Żuk powiedział, że na terenie Gminy Korycin działają dwie drużyny piłkarskie: „Orliki” i „Żacy” i chciałbym w tym roku zabrać chłopców na zimowisko do Korbielowa, ale oczywiście jak zwykle brakuje nam trochę pieniędzy. Część funduszy pozyskaliśmy od sponsorów, również od Pana Wójta, a teraz chciałbym zaprosić wszystkich panów radnych na licytację, która odbędzie się dnia 14 grudnia br. o godz. 16.00, a przedmiotem licytacji będą pamiątki po Orlikach z ubiegłego roku np. kubki, koszulki, zdjęcia itp. Tak więc jeszcze raz serdecznie zapraszam i proszę o hojne wsparcie naszej drużyny.
   Radny Józef Gliński powiedział, że jest to bardzo fajna formuła, nowoczesna, ponieważ nie przychodzi pan trener nie mówi, że chce pieniędzy, ale daje coś od siebie. Naprawdę bardzo cenna inicjatywa, jestem pod wrażeniem.
Więcej interpelacji i zapytań panowie radni nie zgłosili.
  
Ad.5/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił państwa radnych, a także wszystkie osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.
Panowie radni ani inne osoby obecne na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji. 
 
Ad.6/ Wobec wyczerpania porządku dziennego II Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.
 
Na tym protokół z obrad II Sesji Rady Gminy Korycin zakończono.
 
 
Protokołowała:                                                                                       
Ewa Michnowicz  
       Przewodniczący Rady
  Józef Gliński

Metryka strony

Udostępniający: Rada Gminy

Wytwarzający/odpowiadający: Robert Bielawski

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data wprowadzenia: 2010-12-22

Data modyfikacji: 2010-12-22

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2010-12-22