Protokół z IV/07 Sesji Rady Gminy

  PROTOKÓŁ NR IV/07
z IV Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 28 marca 2007 r. (środa) w sali GOKSiT w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, w godz. 9.00 - 13.00 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego - przewodniczącego Rady Gminy Korycin.

 



Stan Rady Gminy - 15 radnych

Obecnych - 15 radnych

zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.


Radni obecni podczas obrad sesyjnych:

1) pan Adam Bielawski

2) pan Jan Bojarzyński

3) pan Józef Gliński

4) pan Stanisław Krutul

5) pan Zbigniew Lengiewicz

6) pan Bogdan Małyszko

7) pan Antoni Pakuła

8) pan Stanisław Pochodowicz

9) pan Czesław Radulski

10) pan Jarosław Radulski

11) pani Helena Sobolewska

12) pan Krzysztof Szewczul

13) pan Stanisław Szubzda

14) pan Kazimierz Urban

15) pan Andrzej Waszczeniuk


Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:

1) pan Mirosław Lech - Wójt Gminy Korycin

2) pani Grażyna Bajkowska - Z-ca Wójta Gminy Korycin

3) pani Tamara Sokołowska - Sekretarz Gminy

4) pani Danuta Zawadzka - Skarbnik Gminy

5) pani Elżbieta Tarachanowicz - Kierownik GOPS w Korycinie

6) pan Marek Pyłko - Kierownik Posterunku Policji w Korycinie

7) pani Ewa Michnowicz - protokolantka posiedzenia


Obrady IV Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński - przewodniczący Rady Gminy Korycin.

Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał państwa radnych, pana Wójta, Kierownika Posterunku Policji oraz wszystkie panie obecne na sali obrad. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 15 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.

Poinformował, że proponowany porządek obrad IV Sesji Rady Gminy Korycin został państwu radnym doręczony wraz z materiałami będącymi przedmiotem obrad.

Pan przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem proponowanego porządku obrad. Za przyjęciem porządku głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany porządek obrad IV Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie.

Oto treść przyjętego porządku obrad:

  1. Otwarcie obrad.

  2. Przyjęcie porządku dziennego IV Sesji Rady Gminy Korycin.

  3. Przyjęcie protokołu z III Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 28 grudnia 2006r.

  4. Informacja Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

  5. Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.

  6. Uchwalenie budżetu gminy Korycin na 2007 rok - podjęcie uchwały Nr IV/ /07 Rady Gminy Korycin z dnia 28 marca 2007 r.

  7. Ustalenie Regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania i wypłacania dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw oraz nagród ze specjalnego funduszu nagród nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu i szkołach prowadzonych przez Gminę Korycin na 2007 rok - podjęcie uchwały Nr IV/ /07 Rady Gminy Korycin z dnia 28 marca 2007 r.

  8. Określenie szczegółowych zasad udzielania i rozmiaru zniżek nauczycielom oraz zwolnienia od obowiązku realizacji tygodniowego wymiaru zajęć dydaktycznych przysługujących nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w zespole szkół i przedszkolu, prowadzonych przez Gminę Korycin - podjęcie uchwały Nr IV/ /07 Rady Gminy Korycin z dnia 28 marca 2007 r.

  9. Określenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów, psychologów i logopedów pracujących w placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Korycin - podjęcie uchwały Nr IV/ /07 Rady Gminy Korycin z dnia 28 marca 2007 r.

  10. Dokonanie wyboru przedstawiciela do składu Rady Społecznej działającej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Sokółce na kolejną 4-letnią kadencję - podjęcie uchwały Nr IV/ /07 Rady Gminy Korycin z dnia 28 marca 2007 r.

  1. Uchwalenie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2007 rok - podjęcie uchwały Nr IV/ /07 Rady Gminy Korycin z dnia 28 marca 2007 r.

  2. Uchwalenie Programu Współpracy Gminy Korycin z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2007 rok - podjęcie uchwały Nr IV/ /07 Rady Gminy Korycin z dnia 28 marca 2007 r.

  3. Zarządzenie poboru opłaty skarbowej w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów i określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso - podjęcie uchwały Nr IV/ /07 Rady Gminy Korycin z dnia 28 marca 2007 r.

  4. Powiadomienie osób powołanych przez Radę Gminy do pełnienia funkcji publicznych o obowiązku złożenia oświadczenia lustracyjnego - podjęcie uchwały Nr IV/ /07 Rady Gminy Korycin z dnia 28 marca 2007 r.

  5. Uchylenie uchwały Rady Gminy w sprawie przystąpienia Gminy Korycin do Związku Komunalnego „Biebrza” - podjęcie uchwały Nr IV/ /07 Rady Gminy Korycin z dnia 28 marca 2007 r.

  6. Rozpatrzenie wniosku Państwa Danuty i Jerzego Krutul, zam. Wyłudy 23, w sprawie przyznania dofinansowania do odbudowy spalonego pomieszczenia rolnego, które spłonęło 27 stycznia 2007 roku.

  7. Interpelacje i zapytania radnych.

  8. Wolne wnioski i informacje.

  9. Zamknięcie obrad.

Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z III Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 28 grudnia 2006 r. Przypomniał, że był on wyłożony do wglądu radnych w Urzędzie Gminy Korycin, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.

Wobec nie wniesienia do protokołu uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołu z III Sesji Rady Gminy.

Ad.4/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym tj.

  • podjąłem wspólnie z panem Wójtem decyzję o zwołaniu dzisiejszej Sesji Rady Gminy,

  • analizowałem korespondencję, która wpłynęła do Rady Gminy,

  • pełniłem w poniedziałki dyżury w Urzędzie Gminy,

  • w dniu 9 stycznia br. przekazałem oświadczenia majątkowe radnych Gminy Korycin złożone w terminie 30 dni od dnia złożenia ślubowania do Urzędu Skarbowego w Sokółce oraz wystosowałem pismo do państwa radnych z dnia 26 stycznia br. przypominające o obowiązku złożenia kolejnego oświadczenia majątkowego według stanu na dzień 31 grudnia 2006 r. w terminie do dnia 30 kwietnia 2007 r.,

  • uczestniczyłem w posiedzeniu Zgromadzenia Związku Komunalnego „Biebrza” i Związku „Kumiałka - Biebrza” oraz w dniu 13 marca br. we wspólnym posiedzeniu Komisji Gospodarki i Budżetu i Komisji Rewizyjnej, działających przy Radzie Gminy Korycin,

  • uczestniczyłem w dniu 22 lutego 2007 r. w VI edycji wojewódzkiego konkursu recytatorskiego poezji Leonardy Szubzdy „Między milczeniem a krzykiem”, odbywającym się w GOKSiT w Korycinie,

  • uczestniczyłem w Targach Turystycznych w Białymstoku, gdzie młodzież z Gimnazjum w Korycinie aktywnie reklamowała uroki naszej gminy,

  • uczestniczyłem w uroczystych obchodach 5-lecia istnienia w gminie Korycin Programu „Tam, gdzie nie ma przedszkola”,

  • brałem udział w obchodach 5-lecia nadania Gimnazjum w Korycinie imienia „Solidarności”.

Państwo radni nie wnieśli uwag ani zastrzeżeń do przedstawionej informacji przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym.

Ad.5/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i złożył sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady:

  1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 4 stycznia 2007 r., w ramach nadzoru, według właściwości do Wojewody Podlaskiego i Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy podjęte podczas obrad III Sesji Rady tj.

  • w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2007 rok,

  • w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2007 rok,

  • w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2007 rok,

  • w sprawie odwołania z funkcji ławnika Sądu Rejonowego w Sokółce pani Heleny Sobolewskiej i pana Antoniego Pakuły,

  • w sprawie zarządzenia wyborów sołtysów i członków rad sołeckich,

  • w sprawie zmian w budżecie gminy Korycin na 2006 rok,

  • w sprawie ustalenia wysokości stawek podatku od posiadania psów, określenia zasad ustalania i poboru oraz terminów płatności tego podatku,

  • w sprawie wprowadzenia innych niż wymienione w ustawie zwolnień przedmiotowych z podatku od posiadania psów,

  • uchylająca uchwałę w sprawie wprowadzenia opłaty administracyjnej,

  • w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego na pokrycie deficytu budżetowego.

Ponadto 4 uchwały podatkowo-budżetowe zostały przekazane do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego i są już opublikowane w Nr 10, poz. 105, poz. 106 i poz. 107 z dnia 12 stycznia 2007 r. oraz w Nr 20, poz. 186 z dnia 23 stycznia 2007 r. Wszystkie uchwały Rady Gminy Korycin zostały również zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin. Jednocześnie uchwała dotycząca odwołania radnych z funkcji ławnika Sądu Rejonowego w Sokółce została przekazana w dniu 04.01.2007 r. do Prezesa Sądu Rejonowego w Sokółce.

Informuję, iż w terminie od dnia 12 lutego do dnia 21 lutego 2007 r. przeprowadzono w 32 sołectwach zebrania wiejskie, gdzie dokonano wyboru nowych sołtysów i członków rad soleckich na kolejną 4-letnią kadencję przypadającą na lata 2006 - 2010. W 8 sołectwach tj. Białystoczek, Długi Ług, Łomy, Przesławka, kol. Skindzierz, Stok, Wyłudy i Zakale wybrano nowych sołtysów, zaś w pozostałych 24 sołectwach sołtysami ponownie zostały wybrane osoby, które tę funkcję pełniły w poprzedniej kadencji. Podczas zebrań wiejskich mieszkańcy zgłosili szereg wniosków, które szczegółowo zostaną przeanalizowane i przyjęte do realizacji bądź nie. Wszyscy sołtysi otrzymali nowe pieczątki sołectwa.

  1. Wydałem zarządzenia, jako organ wykonawczy, w następujących sprawach:

  • Nr 1/07 Wójta Gminy Korycin z dnia 2 stycznia 2007 r. w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego członkom ochotniczych straży pożarnych za udział w działaniach ratowniczych lub szkoleniach pożarniczych,

  • Nr 2/07 Wójta Gminy Korycin z dnia 13 marca 2007 r. w sprawie powołania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,

  • Nr 3/07 Wójta Gminy Korycin z dnia 16 marca w sprawie przygotowania projektów uchwał, które są przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji,

  • Nr 4/07 Wójta Gminy Korycin z dnia 19 marca 2007 r. w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu gminy Korycin za 2006 rok.

  1. W dniu 13 marca 2007 r. podpisałem akt notarialny Repertorium A Nr 2526/07 - umowa przeniesienia własności nieruchomości zabudowanej w Dzięciołówce, o pow. 0,80 ha na rzecz pani Jadwigi Heleny Borsuk - wspólnicy spółki cywilnej o nazwie: Dom Gościnny w Dzięciołówce i Bombli za kwotę 65 650 zł.

  2. Zgodnie z propozycją pana przewodniczącego Rady Gminy Korycin w dniu 27 lutego br. w siedzibie gminy zorganizowano szkolenie naszym radnym pn. „Skuteczny i aktywny radny w gminie”.

  3. W dniu 20 lutego br. przeprowadzono rokowania w sprawie sprzedaży nieruchomości poszkolnej w Zabrodziu, a w dniu 20 marca 2007 r. podpisałem akt notarialny dotyczący jej sprzedaży za kwotę 93 tys.zł.

  4. W dniu 23 lutego 2007 r. podpisałem z Wojewodą Podlaskim porozumienie „Pomoc państwa w zakresie dożywiania w 2007 roku” na sumę 272 590 zł, w tym środi własne gminy w kwocie 70 tys.zł, co stanowi 20,4% kosztów realizacji programu.

  5. Zawarto umowy użytkowania gruntów pokrytych wodami Skarbu Państwa (zbiornik wodny w Korycinie, w skład którego wchodzi zapora czołowa i kładka), zajmujący powierzchnię 32m2 za lata 2004-2007 na łączną kwotę 245 96 zł.

  6. W dniu 12 marca 2007 r. złożono 3 wnioski do Fundacji Biebrzańskiej o dofinansowanie 3-ch imprez gminnych tj. Ogólnopolskich Dni Truskawki, Dni Korycina i i imprezy w Zespole Szkół w Korycinie pn. „Turniej tańca promujący Gminę Korycin”.

  7. Doręczono nakazy płatnicze na 2007 rok sołtysom poszczególnych sołectw i terminie do dnia 15 marca br. zebrali oni kwotę 88 560 zł I raty łącznego zobowiązania pieniężnego na 2007 rok.

  8. Wykonano projekt techniczny i podkłady geodezyjne na rozbudowę sieci wodociągowej - kol. Skindzierz za kwotę około 6,5 tys.zł.

  9. Wykonano projekt techniczny na przyłącze kanalizacyjne do wiatraka i plebani za kwotę 6 tys.zł.

  10. Wykonano podkłady geodezyjne na przebudowę parku i rynku w Korycinie oraz parku plebańskiego.

  11. W trakcie wykonywania są podkłady geodezyjne na rzece Kumiałce od ujścia tej rzeki do rzeki Brzozówki do drogi wojewódzkiej Korycin - Sokółka w miejscowości Romaszkówka na potrzeby budowy retencyjnych zbiorników wodnych w Aulakowszczyźnie i Szumowie, długość około 10 km za kwotę 14 tys.zł.

  12. Zlecono do wyceny gminną nieruchomość położoną w Korycinie przy ulicy Szkolnej, wynajmowaną przez panią Agatę Zalewską (wpłynął wniosek o jej kupno od w/w pani).

  13. Zawarto umowę z Zakładem Energetycznym Białystok w sprawie określenia warunków przyłączenia masztu fotoradaru przy drodze krajowej Nr 8 w miejscowości Korycin, na działce Nr 126 - miejsce przyłączenia - istniejąca linia napowietrzna przy ul. Białostockiej w Korycinie, słup Nr 23, opłata za przyłączenie netto - 274,92zł + 22% VAT.

  14. Pracownicy Urzędu Gminy Korycin oraz gminnych jednostek organizacyjnych w I kwartale 2007 r. sporządzili i przekazali odpowiednim instytucjom wymagane sprawozdania z działalności Gminy Korycin, zgodnie z ustawą o statystyce publicznej.

  15. W dniu 26 marca br. brałem udział w uroczystych obchodach 5-lecia nadania Gimnazjum w Korycinie imienia „Solidarności”.

  16. Inne m.in. udział w posiedzeniach ZGW WP, ZGW RP, Związku Gmin „Kumiałka - Biebrza”, Fundacji Biebrzańskiej, Komitecie Regionów itd.

 

Pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania pana Wójta z jego działalności międzysesyjnej, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.

Ad.6/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchwali budżet Gminy Korycin na 2007 rok.

Projekt uchwały został państwu radnym doręczony.

Budżet został przedstawiony członkom Komisji Gospodarki i Budżetu oraz Komisji Rewizyjnej na ich wspólnym posiedzeniu w dniu 13 marca br. Członkowie obydwu Komisji nie wnieśli uwag i poprawek do projektu w/w uchwały.

O dokładne omówienie budżetu gminy proszę panią Skarbnik.

Pani Skarbnik powiedziała, że dotychczas pracowaliśmy na projekcie budżetu, a od uchwalenia będzie nas obowiązywał plan dochodów i wydatków przyjęty przez Radę Gminy. Różnica pomiędzy projektem a budżetem wynosi: 245 000 zł - tyle wzrosły dochody i

342 000 zł - o tyle wzrosły wydatki budżetu gminy, a wynika ona ze wzrostu subwencji oświatowej, wzrostu dotacji w opiece społecznej oraz ze sprzedaży majątku gminy, a konkretnie budynku po byłej szkole podstawowej w Zabrodziu.

Dodatkowe wydatki przedstawiają się następująco: 10 000 zł przeznaczamy na sieć wodociągową, a 20 000 zł na wykup gruntów, 170 000 zł przeznaczamy na zakup samochodu strażackiego oraz zwiększamy ilość środków własnych do 155 000 zł na budowę izby regionalnej w zabytkowym wiatraku.

Struktura dochodów i wydatków budżetu gminy Korycin w 2007 r. przedstawia się następująco:

1) dochody - 7 130 692 zł - 100%, w tym:

- dochody własne gminy (podatki i opłaty oraz sprzedaż majątku) - 1 607 226 zł - 22,5%

- subwencje z Ministerstwa Finansów - 4 033 200 zł - 56,6%

- dotacje z budżetu państwa - 1 490 266 zł - 20,9%

2) wydatki - 7 058 516 zł - 100%, w tym:

- wydatki bieżące - 6 140 516 zł - 87%, w tym:

- wydatki oświatowe (utrzymanie szkół, przedszkola i koszty dowożenia) - 2 437 433 zł

co daje 39,7%,

- wydatki z zakresu pomocy społecznej (zasiłki i pomoc w naturze oraz utrzymanie

GOPS) - 1 492 509 zł - 24,3%,

- wydatki bieżące gminy (utrzymanie dróg, majątku gminy i funkcjonowanie jednostek

budżetowych) - 2 210 574 zł - 36%,

- wydatki inwestycyjne i majątkowe - 918 000 zł - 13%,

3) przychody (kredyty i pożyczki planowane do zaciągnięcia) - 400 000 zł,

4) rozchody (spłaty kredytów zaciągniętych w poprzednich latach) - 472 176 zł.


DOCHODY OGÓŁEM - 7 530 692 zł

WYDATKI OGÓŁEM - 7 530 692 zł


O zadaniach inwestycyjnych planowanych na 2007 rok i wydatkach z nimi związanych opowiedział pan Wójt mówiąc, iż planujemy:

  • budowę zbiornika retencyjnego na rzece Kumiałce na gruntach wsi Szumowo - Olszynka, gdzie łączny koszt wyniesie 1 625 000 zł, a w 2007 r. planujemy na ten cel 50 000 zł,

  • wykonanie dokumentacji technicznej na budowę sieci wodociągowej na kol. wsi Skindzierz - 10 000 zł,

  • budowę i wyposażenie wiejskiego placu zabaw dla dzieci w Korycinie, łączny koszt to 110 000 zł, w 2007 r. planujemy 50 000 zł,

  • przebudowę wejścia do budynku GOKSiT i UG w Korycinie z dostosowaniem dla osób niepełnosprawnych, ogólny koszt 242 000 zł, w 2007 r. planujemy na ten cel 120 000 zł,

  • budowa wiatraka z przeznaczeniem na izbę regionalną w Korycinie, koszt ogólny 614000 zł, środki finansowe w 2007 r. to 405 000 zł,

  • przebudowa i rewitalizacja parku plebańskiego i rynkowego w Korycinie, koszt ogólny 625 000 zł, w roku 2007 - 25 000 zł,

  • zakup samochodu strażackiego, koszt ogólny to 520 000 zł, kwota przewidziana na rok 2007 - 170 000 zł,

  • budowa dróg rolniczych na byłej wspólnocie we wsi Korycin, koszt ogólny 3 958 588zł, kwota w roku 2007 - 865 000 zł.


Radny Józef Gliński zapytał, czy istnieją jakieś dokumenty historyczne, które mogą być pomocne przy rekonstrukcji dawnego wyglądu parku plebańskiego?

Wójt odpowiedział, że takich dokumentów nie ma, jest tylko dokumentacja z lat 70-tych, gdzie są zaznaczone alejki w parku oraz w różnych opracowaniach pojawiają się zapisy o tym, że kiedyś były tu święte źródła, a potem pojawił się kult obrazu Matki Boskiej Korycińskiej. Niewykluczone, że dokładniejsze opisy znajdują się w archiwach wileńskich związanych z wizytacjami, które przecież kiedyś były opisywane.

Radny Jan Bojarzyński zapytał, czy na zespół boisk przy zalewie są w tym roku przewidziane jeszcze jakieś pieniądze?

Wójt odpowiedział, że są przewidziane pieniądze na doposażenie oraz późniejsze utrzymanie na odpowiednim poziomie. Dodał, że na pewno część prac już wykonanych jest do poprawki w ramach gwarancji np. murawa, a część jest jeszcze do wykonania. Dyrektor GOKSiT ma się zorientować, w jaki sposób konserwować korty do tenisa i zakupić do tego celu odpowiedni sprzęt. Boisko piłkarskie oddamy do użytku dopiero w sezonie 2008 - 2009.

Radny Krzysztof Szewczul zapytał, czy oświetlenie dróg nadal będzie oszczędzane i wcześniej wygaszane?

Wójt odpowiedział, że od 2 kwietnia światła uliczne gasną zupełnie.

Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu gminy Korycin na 2007 rok.


UCHWAŁA NR IV/25/07 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 marca 2007 r.
w sprawie uchwalenia budżetu gminy Korycin na 2007 rok


stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

Ad.7/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy ustali Regulamin określający wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania i wypłacania dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw oraz nagród ze specjalnego funduszu nagród nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu i szkołach prowadzonych przez Gminę Korycin.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

O uzasadnienie projektu uchwały proszę panią Grażynę Bajkowską - Zastępcę Wójta oraz o porównanie powyższego regulaminu z regulaminem, który obowiązywał w 2006 roku.

Pani Grażyna Bajkowska powiedziała, że ustawa Karta Nauczyciela obliguje Radę Gminy do corocznego uchwalania powyższego regulaminu po wcześniejszej konsultacji ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli, w naszym przypadku były to: Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego. Posiadamy pozytywne opinie w/w związków zawodowych, co do postanowień zawartych w regulaminie.

Przede wszystkim zmieniły się stawki poszczególnych dodatków i tak:

  • ustala się ogólne środki finansowe na dodatki motywacyjne dla nauczycieli w wysokości 3% w stosunku do planowanych środków na wynagrodzenia zasadnicze (było 1 %),

  • dodatek motywacyjny dla nauczyciela może być przyznany w wysokości od 50 zł do 200 zł miesięcznie (było od 50 zł do 150 zł),

  • dodatek funkcyjny za wychowawstwo klasy - 35 zł miesięcznie (było 30 zł),

  • nauczycielowi, któremu powierzono funkcję opiekuna stażu, doradcy metodycznego lub nauczyciela konsultanta przysługuje dodatek w wysokości 25 zł miesięcznie za każdego stażystę (było 20 zł),

  • nauczycielom pracującym w trudnych warunkach pracy określonych szczegółowo w rozporządzeniu przysługuje dodatek w wysokości 4 zł za każdą godzinę przeprowadzonych zajęć (było 3 zł),

  • nauczycielom pracującym w warunkach uciążliwych określonych szczegółowo w rozporządzeniu przysługuje dodatek w wysokości 3 zł za każdą godzinę przeprowadzonych zajęć (było 2 zł).

Radny Jan Bojarzyński powiedział, że zapisy zawarte w regulaminie miejscami są bzdurne, ponieważ przyznaje się dodatek motywacyjny nauczycielowi np. za zorganizowanie akademii w szkole, a niby kto ma ją zorganizować -rodzice, lub dodatek dla dyrektora za opiekę nad szkołą, a przecież po to właśnie został powołany i taką pełni funkcję, kompletna bzdura.

Pani Bajkowska wyjaśniła, że dodatki motywacyjne przysługują, ale nie muszą być przyznawane, dodatek dyrektorowi przyznaje Wójt, a nauczycielom - dyrektor.

Radny Józef Gliński dodał, że Rada uchwalając regulamin daje narzędzie do wynagradzania Wójtowi i dyrektorowi, a reszta zależy od nich.

Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia Regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania i wypłacania dodatków dla nauczycieli.


UCHWAŁA NR IV/26/07 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 marca 2007 r.
w sprawie ustalenia Regulaminu określającego wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania i wypłacania dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw oraz nagród ze specjalnego funduszu nagród nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu i szkołach prowadzonych przez Gminę Korycin


stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

Ad.8/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy określi szczegółowe zasady udzielania i rozmiaru zniżek oraz zwolnienia od obowiązku realizacji tygodniowego wymiaru zajęć dydaktycznych przysługujących nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w zespole szkół i przedszkolu prowadzonych przez Gminę Korycin.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

O uzasadnienie projektu uchwały proszę panią Grażynę Bajkowską - Zastępcę Wójta.

Pani Bakowska powiedziała, że jest to kosmetyczna poprawka uchwały z 2002 roku, która jest prawie identyczna, jak dzisiejsza z tą tylko różnicą, że został dodany do niej § 3, który brzmi: „Wójt Gminy w uzasadnionych przypadkach zwalnia dyrektora szkoły i placówki od obowiązku realizacji tygodniowego wymiaru godzin zajęć określonego w art. 42 ust. 3 karty Nauczyciela w całości lub w części, jeżeli warunki funkcjonowania szkoły lub placówki powodują znaczne zwiększenie zadań dyrektora”.

Posiadamy również pozytywną opinię Podlaskiego Kuratora Oświaty w sprawie powyższej uchwały.

Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie szczegółowych zasad udzielania i rozmiaru zniżek nauczycielom oraz zwolnienia od obowiązku realizacji tygodniowego wymiaru zajęć dydaktycznych.


UCHWAŁA NR IV/27/07 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 marca 2007 r.
w sprawie szczegółowych zasad udzielania i rozmiaru zniżek oraz zwolnienia od obowiązku realizacji tygodniowego wymiaru zajęć dydaktycznych przysługujących nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w zespole szkół i przedszkolu prowadzonych przez Gminę Korycin


stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

Ad.9/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy określi tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć pedagogów, psychologów i logopedów pracujących w placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Korycin.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

O uzasadnienie proszę panią Grażynę Bajkowską - Zastępcę Wójta Gminy Korycin.

Pani Grażyna Bajkowska wyjaśniła, że taka uchwała przez Radę Gminy Korycin jeszcze nie była podejmowana, ale do jej uchwalenia obligują nas przepisy zawarte w ustawie Karta Nauczyciela, która mówi o 20 godzinach pracy, natomiast my proponujemy 22 godziny w tygodniu. Ta uchwała nie przesądza o zatrudnieniu w/w osób, tylko ustala pensum.

Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów, psychologów i logopedów.

UCHWAŁA NR IV/28/07 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 marca 2007 r.
w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagogów, psychologów i logopedów pracujących w placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Korycin


stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

Ad.10/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona wyboru przedstawiciela do Rady Społecznej działającej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Sokółce na kolejną 4-letnią kadencję przypadającą na lata 2007 - 2011.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

Dotychczas przedstawicielem z gminy Korycin w powyższej Radzie była pani Elżbieta Tarachanowicz - Kierownik GOPS w Korycinie.

Do zadań Rady Społecznej należy:

  1. przedstawianie podmiotowi, który utworzył publiczny zakład opieki zdrowotnej wniosków i opinii w sprawach:

  • zmiany lub rozwiązania umowy o udzielenie publicznego zamówienia na świadczenia zdrowotne,

  • zbycia środka trwałego oraz zakupu lub przyjęcia darowizny nowej aparatury i sprzętu medycznego,

  • związanych z przekształceniem lub likwidacją zakładu, jego przebudową, rozszerzeniem lub ograniczeniem działalności,

  • przyznawania kierownikowi zakładu nagród,

  • rozwiązania stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej o zarządzanie publicznym zakładem opieki zdrowotnej z kierownikiem zakładu,

2) przedstawiania kierownikowi publicznego zakładu opieki zdrowotnej wniosków i opinii w sprawach:

  • planu finansowego i inwestycyjnego,

  • rocznego sprawozdania z realizacji planu inwestycyjnego i finansowego,

  • kredytów bankowych lub dotacji,

  • podziału zysku,

3) uchwalania regulaminu swojej działalności oraz przedkładanie regulaminu do zatwierdzenia podmiotowi, który utworzył zakład,

4) zatwierdzanie regulaminu porządkowego publicznego zakładu opieki zdrowotnej,

5) dokonywanie okresowych analiz skarg i wniosków wnoszonych przez osoby korzystające ze świadczeń zakładu, z wyłączeniem spraw podlegających nadzorowi medycznemu,

6) przedstawianie wniosków organowi finansującemu określony zakres działalności, w którego imieniu rada społeczna wykonuje swoje zadania,

7) opiniowanie wniosku kierownika szpitala, o którym mowa w art. 65a ust. 1 tj. o czasowe zaprzestanie działalności całkowicie lub w zakresie niektórych jednostek lub komórek organizacyjnych szpitala - wymaga zgody wojewody,

8) wykonywanie innych zadań określonych w ustawie i statucie publicznego zakładu opieki zdrowotnej.

Pan przewodniczący podziękował pani Elżbiecie Tarachanowicz za dotychczasową pracę w Radzie Społecznej i jednocześnie wniósł o to, aby pani Elżbieta w dalszym ciągu była przedstawicielem Gminy Korycin w powyższej Radzie.

Pani Tarachanowicz podziękowała za zaufanie i wyraziła zgodę na dalsze reprezentowanie Gminy Korycin w Radzie Społecznej.

Państwo radni jednogłośnie zamknęli listę kandydatów.

Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyboru przedstawiciela do składu Rady Społecznej działającej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Sokółce.


UCHWAŁA NR IV/29/07 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 marca 2007 r.
w sprawie wyboru przedstawiciela do składu Rady Społecznej działającej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Sokółce


stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.


Pan przewodniczący obrad pogratulował pani Elżbiecie Tarachanowicz ponownego wyboru na przedstawiciela Gminy Korycin do Rady Społecznej oraz ogłosił 10 minut przerwy.

Wznowiono obrady.

Ad.11/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad Rada Gminy uchwali Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2007 rok.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

O uzasadnienie projektu uchwały proszę panią Elżbietę Tarachanowicz - Kierownik GOPS w Korycinie.

Pani Tarachanowicz powiedziała, że w roku 2006 w stosunku do 2005 zmalała ogólna liczba przestępstw, ale za to szczególnie uwydatniła się i wzrosła liczba przemocy domowej i znęcania się nad rodziną, szczególnie pod wpływem alkoholu.

Kierownik Posterunku Policji w Korycinie dodał, że w roku ubiegłym tutejsza Komenda prowadziła 8 postępowań dotyczących znęcania się nad rodziną, czy średnio 1 na półtora miesiąca. W tym roku mamy już 3 postępowania, czyli średnio 1 na miesiąc i za każdym razem katalizatorem złych zachowań jest alkohol. Interwencji dotyczących przemocy pod wpływem alkoholu w 2006 roku było bardzo dużo, ale nie każda kończyła się wszczęciem postępowania, takich, jak już mówiłem, było 8. Problem alkoholowy jest, był i zawsze będzie, a najgorsze jest to, że dla nieletnich alkohol kupują osoby dorosłe w zamian za 2 puszki piwa czy 5 zł.

Pan przewodniczący zapytał, czy były przypadki poddawania osób przymusowemu leczeniu?

Pani Tarachanowicz odpowiedziała, że kiedyś tak, ale w roku ubiegłym nie, ponieważ są to długie procedury i duże koszty, próbujemy z tymi osobami negocjować, jedni zaprzestają picia, inni nie.

Kierownik Posterunku Policji dodał, że w roku ubiegłym policjanci odwieźli 3 osoby na przymusowe leczenie.

Pani Tarachanowicz przedstawiła rozwiązania organizacyjne naszej gminy w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych przedstawiają się następująco:

  • zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu,

  • udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie,

  • prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo - wychowawczych i socjoterapeutycznych,

  • wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych,

  • podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 13 i 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego,

  • kierowanie na badania pozwalające ustalić uzależnienie od alkoholu,

  • zakup materiałów informacyjno - edukacyjnych w tym zakresie,

  • współpraca z Pełnomocnikiem Zarządu Województwa podlaskiego do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Uzależnień.

Pan przewodniczący powiedział, że smuci go ciągła tendencja wzrostowa picia, szczególnie wśród młodzieży, może Rada Gminy powinna zastanowić się nad wprowadzeniem „godziny policyjnej”.

Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2007 rok.


UCHWAŁA NR IV/30/07 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 marca 2007 r.
w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2007 rok


stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

Ad.12/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchwali Program Współpracy Gminy Korycin z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2007 rok.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

Pan Wójt zabrał głos i powiedział, że jest to Program uchwalany przez Radę corocznie i niewiele się dzisiejsza uchwała różni od poprzedniej, dodano tylko kwestię współpracy z Fundacją Biebrzańską.

Główne formy współpracy Gminy Korycin z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego są następujące:

  • zlecanie podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego realizacji zadań publicznych na zasadach określonych w ustawie,

  • współdziałanie w pozyskiwaniu środków finansowych z innych źródeł w szczególności z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej,

  • udział w miarę możliwości podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego w działalności programowej samorządu,

  • użyczanie bądź wynajmowanie na preferencyjnych warunkach lokali i budynków komunalnych oraz udostępnianie lokalu na spotkania podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego,

  • promocja działalności podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego,

  • pomoc w nawiązywaniu kontaktów międzynarodowych.

Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia Programu Współpracy Gminy Korycin z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2007.


UCHWAŁA NR IV/31/07 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 marca 2007 r.
w sprawie uchwalenia Programu Współpracy Gminy Korycin z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2007


stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

Ad.13/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zarządzi pobór opłaty skarbowej w drodze inkasa oraz wyznaczy inkasentów i określi wysokość wynagrodzenia za inkaso.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

Pan przewodniczący powiedział, że zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 225, poz. 1635) Rada Gminy może zarządzić pobór opłaty skarbowej w drodze inkasa oraz wyznaczyć inkasentów i określić wysokość wynagrodzenia za inkaso. Inkasentowi opłaty skarbowej proponuje się wynagrodzenie w wysokości 3% od sum zainkasowanych i terminowo przekazanych do Urzędu Gminy Korycin.

Wyznaczenie inkasenta opłaty skarbowej usprawni dokonanie zapłaty tej opłaty interesantom załatwiającym sprawy na terenie Gminy Korycin. Dotychczas powyższą opłatę interesanci musieli wpłacać w banku, ale bank jest otwarty krócej, niż Urząd Gminy, dlatego zasadne jest wyznaczenie inkasenta i będzie to pani Helena Wynimko. Ustawa obowiązuje od dnia 1 stycznia 2007 r., ale czekaliśmy na pierwszą Sesję w tym roku, aby zarządzić pobór opłaty skarbowej w drodze inkasa.

Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zarządzenia poboru opłaty skarbowej na terenie Gminy Korycin w drodze inkasa.




UCHWAŁA NR IV/32/07 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 marca 2007 r.
w sprawie zarządzenia poboru opłaty skarbowej na terenie Gminy Korycin w drodze inkasa oraz wyznaczenia inkasenta i określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso


stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

Ad.14/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie powiadomienia o obowiązku złożenia oświadczenia lustracyjnego przez osoby powołane przez Radę Gminy do pełnienia funkcji publicznych.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

W naszym przypadku powyższa uchwała dotyczy dwóch osób: pani Tamary Sokołowskiej - Sekretarz Gminy i pani Danuty Zawadzkiej - Skarbnik Gminy.

O uzasadnienie potrzeby podjęcia powyższej uchwały proszę panią Sekretarz.

Pani Sokołowska powiedziała, że wymóg złożenia oświadczenia lustracyjnego wynika z ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów. Muszą to zrobić wszystkie osoby urodzone przed końcem sierpnia 1972 r., o których mówi cytowana ustawa.

Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie powiadomienia o obowiązku złożenia oświadczenia lustracyjnego.


UCHWAŁA NR IV/33/07 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 marca 2007 r.
w sprawie powiadomienia o obowiązku złożenia oświadczenia lustracyjnego


stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

Ad.15/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę uchylającą dotychczasową uchwałę Rady Gminy Korycin Nr XXVIII/155/05 z dnia 5 grudnia 2005 r. w sprawie przystąpienia Gminy Korycin do Związku Komunalnego „Biebrza”.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

O uzasadnienie projektu uchwały proszę pana Wójta.

Pan Wójt powiedział, że wstąpiliśmy do Związku Komunalnego „Biebrza” śladem Suchowoli, która była wśród założycieli i trochę przez nią przymuszeni, jednocześnie częściowo załamując działalność naszego Związku. Wstąpiliśmy do niego z kilku powodów, po pierwsze, aby ujednolicić zbiórkę odpadów, to się nie udało, ponieważ działalność Spółki BIOM i Związku Komunalnego Biebrza była dość kontrowersyjna, a osoba pełniąca funkcję prezesa obu tych spółek była jednocześnie prezesem spółki śmieciowej z Dąbrowy Białostockiej, co było oczywistym konfliktem interesów, a poza tym nie wykazywała się wielkimi kompetencjami. Zarząd Z.K. „Biebrza” nie chciał przejąć w utrzymanie naszych wysypisk, chcieli tylko odbierać kosze, gdzie to właśnie koszt utrzymania wysypisk jest największy i są one przeważnie dopuszczone do eksploatacji warunkowo. Przystąpienie do Związku nie zaskutkowało również tym, że staliśmy się jego członkami, ponieważ do tego potrzeba zmian w statucie, stąd też nasz udział w pracach tego Związku był nijaki. Przystępując chcieliśmy zredukować koszty zbiórki odpadów, a to nie nastąpiło. Chodziło nam również o to, aby część naszych zadań z ochrony środowiska została ujęta do strategii opracowywanej w „Biebrzy”, co da nam konkretne pieniądze, okazało się jednak, że dla nas część przedsięwzięć będzie już nieaktualna. Jedyną korzyścią okazało się dla nas objęcie naszej gminy zasięgiem oddziaływania Lokalnej Grupy Działania LEADER +, co pozwoli nam otrzymywać pieniądze na nasze gminne zamierzenia oraz kontrolujemy działalność Fundacji Biebrzańskiej, ponieważ jestem jej prezesem.

Po burzliwych dyskusjach doszliśmy do wniosku, że ze Związku Komunalnego występujemy wszyscy czyli Janów, Korycin i Suchowola. My z Janowem mamy mały problem, ponieważ nie jesteśmy członkami, Suchowola ma trudniej, bo jest członkiem, w Suchowoli była siedziba Związku oraz poręczyła ona kredyt brany przez związek na sortownię odpadów w Dolistowie, ale cała Rada jest zdecydowana, żeby wystąpić z „Biebrzy” i całe siły przełożyć na Związek Gmin „Kumiałka - Biebrza”. Teraz myślimy o zagospodarowaniu gnojowicy, która staje się powszechnym problemem dla wszystkich mieszkańców, ponieważ może skazić wody podskórne, a zapach trudno znieść.

Do Związku Komunalnego „Biebrza” należy wiele różnych samorządów, które mają różne interesy i oczekiwania, ostatnio przystąpiło również miasto Augustów i Grajewo, co zdecydowanie przesunie punkt ciężkości z terenów biebrzańskich i typowo wiejskich na miejskie. Na razie strąciliśmy składkę członkowską, którą już zapłaciliśmy za ubiegły rok, ale skoro nie byliśmy członkiem to wystąpiliśmy o jej zwrot i raczej ją odzyskamy. Gmina Janów już podjęła uchwałę o wystąpieniu z tego Związku, Suchowola myśli jak to zrobić, a współpraca z nimi zaczyna się coraz lepiej układać.

Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę uchylającą przystąpienie Gminy Korycin do Związku Komunalnego „Biebrza”.


UCHWAŁA NR IV/34/07 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 marca 2007 r.
uchylająca uchwałę w sprawie przystąpienia Gminy Korycin do Związku Komunalnego „Biebrza”


stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.


Ad.16/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozpatrzy wniosek państwa Danuty i Jerzego Krutul, zam. Wyłudy 23 w sprawie przyznania dofinansowania do odbudowy pomieszczenia rolnego, które spłonęło dnia 27 stycznia 2007 roku.

Proszę o wypowiedzi państwa radnych w tym temacie.

Radny Czesław Radulski powiedział, że spłonęła stodoła, a nie dom, więc trudno mówić o jakiejś wybitnie tragicznej sytuacji i braku środków do życia, poza tym sołtys Wyłud przeprowadził wśród mieszkańców zbiórkę pieniędzy dla państwa Krutul i chyba uzbierała się całkiem spora suma.

Pan Wójt powiedział, że ze swej strony umorzył podatek dla państwa Krutul, natomiast przyznanie pomocy materialnej przez Radę Gminy będzie precedensem, który uruchomi mnóstwo podobnych podań w przyszłości, a nasza gmina nie ma na to środków finansowych, ani Rada Gminy podstaw prawnych, aby takiej pomocy udzielić. Sugerowałbym odpowiedzieć, aby zwrócili się o pomoc do opieki społecznej, która jest władna takiego wsparcia udzielić.

Pani Elżbieta Tarachanowicz - Kierownik GOPS w Korycinie powiedziała, że typowej mocy materialnej w postaci np. zasiłku okresowego nie może im przyznać, ponieważ posiadają duże gospodarstwo rolne i dochód na osobę w rodzinie przekracza ustalone do pomocy społecznej stawki, mogą jednak przedstawić zaświadczenia lekarskie o korzystaniu z pomocy lekarskich i wykupie leków i wtedy przyznamy im zasiłek celowy.

Pan przewodniczący dodał, że obowiązkiem każdego rolnika jest ubezpieczanie swoich budynków gospodarskich, a skoro tego nie robi musi się liczyć z ryzykiem i stratami w razie nieszczęścia.

Rada Gminy Korycin ustaliła, że nie ma podstaw prawnych, aby przyznać państwu Krutul pomoc materialną w związku ze spalonym budynkiem gospodarskim.

Ad.17/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił panów radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.

Poinformował jednocześnie, że w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje radnych w formie pisemnej.

Radny Stanisław Szubzda zapytał, co zrobić z coraz większą ilością wałęsających się, bezpańskich psów, które są niebezpieczne, szczególnie dla dzieci i ludzi starszych?

Odpowiedział pan Pyłko - Kierownik Posterunku Policji w Korycinie, że jest to bardzo trudny problem, ponieważ zgłaszanie tego na policję powoduje wymianę pism pomiędzy policją a gminą, gdyż załatwienie sprawy bezpańskich psów leży w gestii gmin, a one nie mają podpisanych umów ze schroniskami, ponieważ bez względu na interwencje trzeba schronisku co miesiąc płacić.

Radna Helena Sobolewska zapytała, co dzieje się ze sprzętem do ćwiczeń Atlas?

Pan Wójt odpowiedział, że najprawdopodobniej zamontujemy go w pomieszczeniach znajdujących się w piwnicach ośrodka zdrowia.

Radny Stanisław Krutul wystąpił w imieniu dzierżawców budynku po szkole w Krukowszczyźnie, którzy chcieliby go oszalować i pytają, czy Urząd Gminy będzie partycypował finansowo?

Pan Wójt odpowiedział, że faktycznie dzierżawcy wystąpili z pismem, aby obić ten budynek sidingiem, ale ja uważam, że lepiej zaczekać i zastanowić się nad szalówką drewnianą, jest droższa, ale zdecydowanie ładniejsza. Kwestia rozliczenia kosztów jest do przemyślenia, wcześniej zaliczyłem temu państwu koszt remontu pomieszczeń sklepowych do czynszu, teraz muszę się jeszcze zastanowić.

Radny Jan Bojarzyński zapytał, co słychać w sprawie remontu mostu w Rudce?

Pan Wójt odpowiedział, że jest to jedyny most gminny, jaki mamy i już zrobiliśmy przegląd tego mostu i wystąpiliśmy o ekspertyzę, co kosztowało nas 2tys.zł. Ekspert radzi, aby wymienić zniszczone podkłady i uzupełnić brakujące części, oznakować obrzeża mostu, uzupełnić brakujące śruby, dobetonować przyczółki, oczyścić i pomalować przęsło. Ile będziemy mogli, to zrobimy w tym roku w ramach prac interwencyjnych, reszta w roku przyszłym.

Radny Zbigniew Lengiewicz prosił o skierowanie wniosku do Powiatowego Zarządu Dróg w sprawie natychmiastowego wyprofilowania równiarką drogi powiatowej Aulakowszczyzna - Przystawka, ponieważ powyższa droga jest praktycznie nieprzejezdna, rolnicy niszczą maszyny, a autobus szkolny ma problemy z dowozem dzieci.

Radny Stanisław Krutul prosił o skierowanie wniosku do Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w sprawie zamontowania 2-ch dodatkowych hydrantów p.poż. na kolonii wsi Krukowszczyzna przy posesjach: pana Leszka Lengiewicza - Krukowszczyzna 56 i pana Jana Tołoczko- Krukowszczyzna 54. W/w mieszkańcy deklarują chęć partycypacji w kosztach ustawienia hydrantów.

Radny Józef Gliński prosił o skierowanie wniosku do Powiatowego Zarządu Dróg w sprawie załatania dziur na drodze powiatowej, na odcinku Łosiniec - Brody (szczególnie w miejscowości Łomy), ponieważ poruszanie się po tej drodze grozi wypadkiem i uszkodzeniem samochodu.

Radny Kazimierz Urban wnioskował o podsypanie i wyrównanie drogi gminnej Sitkowo - Białousy, ponieważ jest kompletnie nieprzejezdna oraz należy odkrzaczyć odcinek drogi od Szaciłowki do drogi krajowej.

Pan Wójt odpowiedział, że jak tylko zatrudnimy ludzi z biura pracy, to w pierwszej kolejności skierujemy je w te miejsca.

Radny Krzysztof Szewszul zwrócił się do Kierownika Posterunku Policji o zdecydowanie częstsze kontrole w miejscowości Skindzierz, ponieważ znajduje się ona przy trasie krajowej nr 8, nie ma chodników, a kierowcy tirów jeżdżą z ogromną prędkością.

Więcej interpelacji ze strony państwa radnych nie było.

Ad.18/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił państwa radnych, a także wszystkie osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.

Państwo radni ani inni goście obecni na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.

Ad.19/ Wobec wyczerpania porządku dziennego IV Sesji rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.

Złożył również wszystkim obecnym na sali obrad życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.


Na tym protokół z obrad IV Sesji Rady Gminy Korycin zakończono.

Protokołowała:
Ewa Michnowicz

Przewodniczący Rady
Józef Gliński

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Gminy Korycin

Wytwarzający/odpowiadający: Robert Bielawski

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data wprowadzenia: 2007-05-07

Data modyfikacji: 2007-07-11

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2007-05-07