Protokół z VII/07 Sesji Rady Gminy

  PROTOKÓŁ NR VII/07
z VII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 27 lipca 2007 r. (piątek) w sali GOKSiT w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, w godz. 10.00 - 12.00 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego - przewodniczącego Rady Gminy Korycin.




Stan Rady Gminy - 15 radnych

Obecnych - 13 radnych

zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.

Radni obecni podczas obrad sesyjnych:

1) pan Adam Bielawski

2) pan Jan Bojarzyński

3) pan Józef Gliński

4) pan Stanisław Krutul

5) pan Zbigniew Lengiewicz

6) pan Bogdan Małyszko

7) pan Antoni Pakuła

8) pan Czesław Radulski

9) pan Jarosław Radulski

10) pani Helena Sobolewska

11) pan Krzysztof Szewczul

12) pan Stanisław Szubzda

13) pan Kazimierz Urban

Radny nieobecny nieusprawiedliwiony:

1) pan Stanisław Pochodowicz

Radny nieobecny usprawiedliwiony:

1) pan Andrzej Waszczeniuk.

Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:

1) pan Mirosław Lech - Wójt Gminy Korycin

2) pani Tamara Sokołowska - Sekretarz Gminy

3) pani Danuta Zawadzka - Skarbnik Gminy

4) pani Ewa Michnowicz - protokolantka posiedzenia

Obrady VII Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński - przewodniczący Rady Gminy Korycin.

Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał państwa radnych, pana Wójta oraz wszystkie panie obecne na sali obrad. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 13 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.

Poinformował, że proponowany porządek obrad VII Sesji Rady Gminy Korycin został państwu radnym doręczony wraz z materiałami będącymi przedmiotem obrad.

Pan przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem proponowanego porządku obrad. Za przyjęciem porządku głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany porządek obrad VII Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie.

Oto treść przyjętego porządku obrad:

  1. Otwarcie obrad.

  2. Przyjęcie porządku dziennego VII Sesji Rady Gminy Korycin.

  3. Przyjęcie protokołu z VI Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 12 czerwca 2007r.

  4. Informacja Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

  5. Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.

  6. Dokonanie zmian w budżecie gminy Korycin na 2007 rok - podjęcie uchwały Nr VII/47/07 Rady Gminy Korycin z dnia 27 lipca 2007 r.

  7. Zaciągnięcie kredytu długoterminowego na finansowanie wcześniej zaciągniętych zobowiązań - podjęcie uchwały Nr VII/48/07 Rady Gminy Korycin z dnia 27 lipca 2007 r.

  8. Odpowiedzi na wnioski państwa radnych zgłoszone na poprzedniej Sesji.

  9. Interpelacje i zapytania radnych.

  10. Wolne wnioski i informacje.

11. Zamknięcie obrad.

Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z VI Sesji Rady Gminy odbytej dnia 12 czerwca 2007 r. Przypomniał, ze był on wyłożony do wglądu radnych w Urzędzie Gminy Korycin, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.

Wobec nie wniesienia do protokołu uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołu z VI Sesji Rady Gminy.

Ad.4/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym tj.

  • podjąłem wspólnie z panem Wójtem decyzję o zwołaniu dzisiejszej Sesji Rady Gminy,

  • analizowałem korespondencję, która wpłynęła do Rady Gminy,

  • pełniłem w poniedziałki dyżury w Urzędzie w Gminy,

  • razem z innymi radnymi brałem udział w Ogólnopolskich Dniach Truskawki w Korycinie,

  • z kilkoma radnymi złożyłem rewizytę w zaprzyjaźnionej Gminie Terespol z okazji 15-lecia tamtejszego samorządu.

Państwo radni nie wnieśli uwag ani zastrzeżeń do przedstawionej informacji przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym.


Ad.5/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i złożył sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady:

1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 15 czerwca 2007 r., w ramach nadzoru, według właściwości do Wojewody Podlaskiego i Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad VI Sesji Rady Gminy tj.

  • w sprawie zmian w budżecie gminy Korycin na 2007 rok,

  • w sprawie wyznaczenia trzech przedstawicieli organu prowadzącego szkołę do udziału w pracach komisji konkursowej na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół w Korycinie,

  • w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej, stanowiącej własność Gminy Korycin, położonej w miejscowości Korycin,

  • w sprawie przystąpienia Gminy Korycin do Stowarzyszenia „Euroregion Niemen”,

  • w sprawie ustalenia planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli w 2007 roku,

  • w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwalniania od opłat, jak również trybu ich pobierania,

  • w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania i zwrotu zasiłku celowego na ekonomiczne usamodzielnienie,

  • w sprawie zasad korzystania z obiektów i urządzeń placówek oświatowych, kulturalnych i sportowych, sposobu ustalania opłat za korzystanie z nich oraz powierzenia Wójtowi Gminy Korycin uprawnienia ustalania ich wysokości,

  • w sprawie zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych przysługujących Gminie Korycin lub jej jednostkom organizacyjnym, do których nie stosuje się przepisów ustawy Ordynacja podatkowa.

Ponadto 6 uchwał dotyczących budżetu i opłat za korzystanie z obiektów komunalnych, oświatowe, usług opiekuńczych i zasiłku celowego, a także zasad i trybu umarzania, odraczania, rozkładania należności pieniężnych na raty zostały przekazane do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego i są już opublikowane w Nr 151 z dnia 3 lipca, Nr 154 z dnia 5 lipca i Nr 158 z dnia 9 lipca 2007 r. Wszystkie uchwały Rady Gminy Korycin zostały również zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin. Jednocześnie uchwała w sprawie przystąpienia Gminy Korycin do Stowarzyszenia „Euroregion Niemen” została przekazana do jego siedziby w Suwałkach.

2. W dniu 12 czerwca br. Zarządzeniem Nr 9/07 powołałem 12-osobową komisję konkursową do wyłonienia kandydata na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół w Korycinie. Posiedzenie komisji konkursowej odbyło się w dniu 20 czerwca 2007 r. Zgłoszona została jedna kandydatura w osobie pani Ewy Bojarzyńskiej. Konkurs został przeprowadzony prawidłowo, a pani Ewa Bojarzyńska spełniła wszystkie wymogi ustawowe, aby pełnić to stanowisko. Wobec nie wniesienia zastrzeżeń odnośnie tej kandydatury przez Kuratora Oświaty w Białymstoku, powierzyłem pani Ewie Bojarzyńskiej stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół w Korycinie na okres 5 lat szkolnych tj. od dnia 5 lipca 2007 r. do dnia 31 sierpnia 2012 r. (Zarządzenie Wójta Nr 11/07 z dnia 5 lipca 2007 r. w powyższej sprawie).

3. Kolejnym Zarządzeniem Nr 12/07 z dnia 5 lipca 2007 r. ustaliłem Dyrektorowi Zespołu Szkół w Korycinie wynagrodzenie miesięczne brutto w kwocie 3 453,50 zł (bez dodatku motywacyjnego).

4. Zarządzeniem Nr 13/07 z dnia 5 lipca 2007 r. zwolniłem panią Ewę Bojarzyńską - Dyrektora Zespołu Szkół w Korycinie od obowiązku realizacji zajęć dydaktycznych zgodnie z uchwałą Rady Gminy Korycin z marca 2007 roku w powyższej sprawie.

5. Zarządzeniem Nr 14/07 udzieliłem pani Ewie Bojarzyńskiej - Dyrektorowi Zespołu Szkół w Korycinie pełnomocnictwa do dokonywania wszelkich czynności prawnych z zakresu zwykłego zarządu.

6. Zarządzeniem Nr 10/07 z dnia 29 czerwca 2007 r. dokonałem zmian w budżecie Gminy Korycin, gdzie plan po zmianach wynosi:

  • dochody - 7 929 722 zł

  • wydatki - 7 501 711 zł.

Dziś dokonamy kolejnych zmian w budżecie Gminy Korycin na 2007 rok.

7. Zarządzeniem Nr 15/07 z dnia 11 lipca 2007 r. wspólnie z panią Dyrektor Zespołu Szkół w Korycinie ustaliłem termin składania wniosków o dofinansowanie zakupu podręczników oraz zakupu jednolitego stroju dzieciom i uczniom w roku szkolnym 2007/2008.

8. W dniu 6 lipca br. uczestniczyłem w posiedzeniu Komisji Gospodarki i Budżetu, gdzie wspólnie omówiliśmy następujące zagadnienia:

  • koncepcję retencji rzeki Kumiałki od miejscowości Romaszkówka do ujścia rzeki Brzozówka,

  • wniosek Gospodarstwa Pomocniczego przy Wojewódzkim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku z dnia 1 czerwca 2007 r. w sprawie zatwierdzenia nowych taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę na terenie gminy Korycin na okres od dnia 12 sierpnia 2007 r. do dnia 11 sierpnia 2008 r.,

  • ogłoszenie przetargu na sprzedaż autobusu gminnego Autosan H9 - 21.41S, Nr rejestracyjny BDS G 323, rok produkcji 2000, po uprzednim dokonaniu jego wyceny przez rzeczoznawcę. Dokonano wyceny i wartość jego wynosi 72 tys.zł. W dniu 16 lipca br. ogłosiłem przetarg publiczny nieograniczony na jego sprzedaż. Przetarg odbędzie się w dniu 31 lipca 2007 r. (wtorek) o godz. 10.00 (zainteresowane są dwie firmy),

  • ogłoszenie przetargu na dowożenie uczniów do szkół w Korycinie na rok szkolny 2007/2008 tj. od dnia 1 września 2007 r. do dnia 30 czerwca 2008 r. Ogłoszenie o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych na portalu UZP zamieszczono w dniu 10 lipca 2007 r. Przetarg odbędzie się dnia 14 sierpnia 2007 r. o godz. 9.10. Do chwili obecnej nikt nie zgłosił się po specyfikację istotnych warunków zamówienia,

  • mamy przyznane 70 tys.zł przez Urząd Marszałkowski na realizację dróg na gruntach scalonych, zaś nasz wkład musi wynosić 150 tys.zł. Wynegocjowałem z Urzędem Marszałkowskim mniejszy wkład Gminy Korycin na realizację powyższego zadania i zmniejszyliśmy kilometraż dróg do realizacji,

  • otrzymaliśmy w dniu 20 lipca br. informację o przyznaniu 100 tys.zł przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie zadania o nazwie: „Budowa wiatraka z przeznaczeniem na izbę regionalną w Korycinie”, zaś wnioskowaliśmy o kwotę 187 100 zł. Z powodu braku całej kwoty w dniu dzisiejszym proponujemy podjęcie uchwały o zaciągnięciu kredytu długoterminowego w wysokości 110 000 zł,

  • zachodzi potrzeba odmalowania sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Korycinie, wykona to Firma „SANBUD” z Białegostoku, ta sama, która wykonuje prace przy wejściu do Urzędu Gminy Korycin. 22 września br. NSZZ „Solidarność” planuje odbyć zjazd wojewódzki w naszej szkole, stad potrzeba odnowienia. Koszt malowania to około 42 tys.zł, a w terminie zjazdu odbędą się również Dni Korycina,

  • zakończono w przedszkolu samorządowym prace związane z malowaniem pomieszczeń w środku budynku oraz zostanie odnowiony cały budynek na zewnątrz,

  • członkowie Komisji zapoznali się z planowanym przebiegiem obwodnicy Korycina, która zaczyna się w rejonie drogi Szaciłówka poprzez Krukowszczyznę do węzła Korycin (obok państwa Dolinowskich), dalej w kierunku Mielnik do węzła w Kumiale.

9. Odbyłem spotkanie z przedstawicielami Gospodarstwa Pomocniczego przy WZMiUW w Białymstoku w sprawie zmiany warunków umowy zawartej dnia 1 stycznia 1996 r. na eksploatację wodociągów i będzie zawarta nowa umowa w tej sprawie.

10. W dniu 25 lipca br. wspólnie z radcą prawnym i panem Kopciewskim uczestniczyliśmy w posiedzeniu sądu z wniosku Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich o przeniesienie własności dwóch nieruchomości położonych przy ulicach Białostockiej i Rynek na rzecz tej Gminy. Sprawę odroczono do 30 września br., natomiast sprawę dotyczącą przeniesienia własności działki, na której znajduje się obecnie budynek Urzędu Gminy już wygraliśmy.

11. W dniach 30 czerwca - 1 lipca br. odbyły się kolejne XII Ogólnopolskie Dni Truskawki w Korycinie.

12. W dniach 8-9 lipca br. wspólnie z częścią radnych uczestniczyliśmy w obchodach 15-lecia samorządu w zaprzyjaźnionej Gminie Terespol i festynie „Kultura bez granic”.

13. W dniu 15 lipca 2007 r. Gmina Korycin uczestniczyła w I Targach Smaków Podlasia produktów regionalnych zorganizowanych w porozumieniu Prezydenta Miasta Białystok ze ZGWWP, które odbyły się na Rynku Siennym w Białymstoku.

14. Brałem udział w wyjeździe szkoleniowym zorganizowanym przez Fundację Biebrzańską, który odbył się w Bieszczadach w dniach 17-20 lipca br. (Dolina Ropy).

15. Nasze plany inwestycyjne to przede wszystkim rewitalizacja Rynku w Korycinie, która niestety wiąże się z likwidacją zadrzewień, ponieważ w dawnym Rynku nie było drzew, gdzie pełnił on zupełnie inną rolę, niż dziś. Oprócz tego chciałbym zamontować stylowe oświetlenie na ul. Rynek, Słowiańska i Białostocka, odrestaurować pomnik w parku oraz stary budynek UG - wymienić okna i pokryć go estetyczną, drewnianą szalówką.

16. Wszyscy pamiętamy o złej jakości wody z hydroforni w Bombli, która jest niewydolna przerobowo, szczególnie w szczycie, gdy fermy hodowlane pobierają ogromne ilości wody, co powoduje jej złą jakość. Specjaliści po przeanalizowaniu sytuacji przedstawili nam kilka propozycji, co możemy w tej kwestii zrobić:

  • możemy skorzystać z oferty Czarnej Białostockiej, aby przyłączyć te wsie do hydroforni w Niemczynie, pojawia się jednak kwestia uzależnienia się od innego dostawcy, który jest całkowicie poza naszą kompetencją i kontrolą - przykład Chodorówki i jakości wody z tamtego ujęcia, kolejny problem to koszt wody tzw. „idącej bokiem”, za którą również zostaną obciążeni nasi odbiorcy,

  • kolejną propozycją jest rozbudowa ujęcia wody, wykopanie drugiej studni i zwiększenie przepustowości,

  • ostatnią propozycją i chyba najlepszą jest połączenie naszych wszystkich wodociągów, dobudowanie brakującej sieci wodociągowej - około 5km sieci, uniezależnienie się od hydroforni w Chodorówce i zdecydowane poprawienie jakości wody w Bombli i okolicznych wsiach. Koszt przedsięwzięcia to około 200tys.zł, zwrócilibyśmy się o dofinansowanie i wtedy nasz koszt wyniósłby około 20% całości. Dokumentacyjnie chcemy to zakończyć w tym roku, aby ruszyć z realizacją jak najszybciej i rozwiązać definitywnie problem jakości wody na terenie naszej gminy.

17. Inne - udział w posiedzeniach Zarządu Związku „Kumiałka - Biebrza”, Fundacji Biebrzańskiej, ZGWWP, ZGWRP itp.

Pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania pana Wójta z jego działalności międzysesyjnej, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.

Ad.6/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wprowadzi kolejne zmiany do budżetu gminy Korycin na 2007 rok.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali przed rozpoczęciem obrad sesyjnych, dlatego proszę panią Skarbnik o dokładne wyjaśnienie wprowadzanych zmian.

Pani Skarbnik powiedziała, że jak zwykle dokonujemy zmian zarówno w planie dochodów, jak i wydatków budżetowych i tak:

  1. W dziale 754 - Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa - zwiększa się plan dochodów o kwotę 325 000 zł na podstawie pisma nr T.II0537/07 ZOSR RP Zarządu Oddziału Wojewódzkiego przyznającego dotację w wysokości 150 000 zł i pisma nr WF.III.046/2007 WFOŚiGW w Białymstoku przyznającego dotację w wysokości 175 000 zł. Środki powyższe zostaną przeznaczone na zakup samochodu ratowniczo - gaśniczego dla jednostki OSP w Korycinie.

  2. W dziale 801 - Oświata i wychowanie - zwiększa się plan dochodów z tytułu sprzedaży autobusu o 30 000 zł w wyniku wyceny rzeczoznawcy i przeznacza się te środki na zwiększenie planu wydatków w Zespole Szkół w Korycinie na remont sali gimnastycznej. Ponadto po otrzymaniu informacji o źródłach pochodzenia przyznanej Zespołowi Szkół w Korycinie dotacji w kwocie 110 000zł w ramach projektu pn. „Nasza szkoła - opracowanie i wdrażanie programów rozwoju szkół Polski Wschodniej”, przesuwa się plan środków dotacji z rozdziału 80114 - Zespoły ekonomiczno-administracyjne szkół do rozdziału 80195 - Pozostała działalność, dzieląc 75% dotacji jako środki unijne i 25% jako środki budżetu państwa.

  3. W dziale 921 - Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego - na podstawie pisma z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Departament Ochrony Zabytków w Warszawie, nr DOZ-MBr-0350-312/07 przyznającego dotację w kwocie 100 000 zł na dofinansowanie realizacji zadania pn. „Budowa wiatraka z przeznaczeniem na izbę regionalną w Korycinie” zwiększa się plan dochodów i wydatków o tę kwotę.

  4. W związku z obniżeniem kwoty wnioskowanych środków dotacji MKiDzN uzupełnia się brakujące środki w wysokości 88 000 zł dochodami własnymi zawartymi w nadwyżce budżetowej planowanej w 2007 r., aby realizować w/w zadanie.

  5. Z dochodów własnych przeznaczonych na rozchody postanawia się zwiększyć plan wydatków w dziale 600 - Transport i łączność - o kwotę 22 000 zł, z tego: 15 000 zł na 50% udziału w remoncie nawierzchni drogi powiatowej nr 1315B Dzieciołówka - Długi ług - Białousy (umowa nr 13/07/Fn ze Starostwem Powiatowym w Sokółce) i 7 000 zł na zwiększenie planu zakupu usług bieżących dotyczących dróg gminnych.

  6. Po dokonaniu analizy stopnia wykorzystania środków finansowych na realizację poszczególnych wydatków dokonuje się zmian w planie wydatków polegających na przesunięciu kwot nadwyżek planu na uzupełnienie przewidywanych braków w działach 600 - Transport i łączność, 754 - Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa, 801 - Oświata i wychowanie, 900 - Gospodarka komunalna i ochrona środowiska.

  7. W związku z przeznaczeniem części nadwyżki budżetowej na wydatki, postanawia się uzupełnić powstały brak środków na rozchody dotyczące spłat wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek w kwocie 110 000 zł kredytem długoterminowym, co przedstawia załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.

  8. W wyniku dokonanych zmian w paragrafach wydatków inwestycyjnych oraz decyzją o ujęciu do realizacji na następne lata nowych zadań inwestycyjnych, dokonuje się aktualizacji załącznika pn. „Limity wydatków na zadania inwestycyjne w 2007 r.” i załącznika pn. „Limity wydatków na wieloletnie programy inwestycyjne w latach 2007 - 2009”, „Wykaz dotacji dla innych jednostek samorządowych”.

  9. Z uwagi na konieczność zgłoszenia do Urzędu Marszałkowskiego informacji o planowanych zadaniach do realizacji z udziałem środków z programów operacyjnych UE ustala się wydatki na poszczególne programy w załączniku Nr 5 do niniejszej uchwały.

Plan budżetu po zmianach wynosi:

  • dochody - 8 384 722 zł

  • wydatki - 8 066 711 zł

Nadwyżka dochodów nad wydatkami wynosi 318 011 zł (są to środki dotacji UE należne Gminie Korycin w 2006 r., które wpłynęły w 2007 r. i zostały obligatoryjnie przeznaczone na spłatę kredytu pomostowego).

Przychody - 510 000 zł (kredyty długoterminowe), rozchody - 828 011 zł (spłaty kredytów).

Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy Korycin na 2007 rok.


UCHWAŁA NR VII/47/07 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 27 lipca 2007 r.
w sprawie zmian w budżecie gminy Korycin na 2007 rok


stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

Ad.7/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego. Projekt uchwały państwo radni otrzymali przed rozpoczęciem obrad sesyjnych, dlatego proszę pana Wójta o uzasadnienie potrzeby podjęcia powyższej uchwały.

Pan Wójt przypomniał radnym, że gmina Korycin starała się o pozyskanie pieniędzy z Ministerstwa Kultury na przeniesienie i odbudowę wiatraka z przeznaczeniem na izbę regionalną w Korycinie. Nasz pierwszy wniosek został rozpatrzony negatywnie, natomiast teraz otrzymaliśmy wiadomość o zarezerwowaniu dla nas kwoty 100 000 zł na powyższy cel. Ubiegaliśmy się o kwotę około 180 000 zł, a więc dostaliśmy dużo mniej, stąd też potrzeba wzięcia kredytu na pokrycie różnicy. Mamy dużo obaw, czy to przedsięwzięcie uda się wykonać, ponieważ cykl realizacji jest bardzo krótki. Wczoraj w trybie pilnym ogłosiliśmy przetarg, potem musimy wyłonić wykonawcę i możemy przypuszczać, ze roboty rozpoczną się około września. Nie jesteśmy też w stanie przewidzieć, czy jesienna pogoda nie pokrzyżuje nam planów i czy zdążymy z zakończeniem inwestycji do 15 grudnia. Jeśli nie, to zrezygnujemy i będziemy się starać o pieniądze na ten cel w przyszłym roku. Byłoby najlepiej, gdyby udało się wybudować wiatrak w trakcie realizacji przebudowy drogi krajowej nr 8 na odcinku przebiegu przez Korycin i stąd te nasze starania, a jak wyjdzie - zobaczymy.

Pani Skarbnik dodała, że kwota kredytu jest tak duża, ponieważ chcemy nim pokryć wcześniej zaciągnięte zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek oraz oprócz brakujących pieniędzy na wiatrak pojawiły się również braki np. przy budowie nowego wejścia do budynku Urzędu Gminy oraz przy odmalowywaniu całego przedszkola samorządowego. Postanowiłam nie dzielić potrzebnej kwoty na mniejsze kredyty, ale wziąć jeden większy na wszystkie nasze potrzeby.

Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego.


UCHWAŁA NR VII/48/07 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 27 lipca 2007 r.
w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego na pokrycie wcześniej zaciągniętych zobowiązań


stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

Ad.8/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i przedstawił państwu radnym odpowiedzi na wnioski zgłoszone podczas obrad poprzedniej Sesji Rady Gminy.

Ad.9/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.

Poinformował jednocześnie, iż w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje radnych w formie pisemnej.

Radny Kazimierz Urban ponownie wnioskował o załatanie dziur na drodze Ostra Góra - Popiołówka, ponieważ są tak duże, że nawet kombajn ma problemy z przejazdem.

Pan Wójt odpowiedział, że planuje wykonanie dokumentacji i zrobienie całej drogi, ponieważ doraźne łatanie dziur nic nie daje na dłuższą metę.

Radna Helena Sobolewska powiedziała, że do tej pory Korycin był postrzegany jako zadbana miejscowość, a teraz np. ul. Browarna jest strasznie zaniedbana i zarośnięta. Co prawda są to prywatne posesje, ale można by spróbować jakoś zmobilizować ich właścicieli do utrzymywania porządku. Najbardziej zarośnięty jest chodnik na ul. Słowiańskiej przy posesji pani Grażyny Lech. Chaszcze praktycznie nie pozostawiają miejsca na przejście chodnikiem, sama byłam świadkiem, jak pewna staruszka chcąc je ominąć zeszła na ulicę i o mały włos nie wpadła pod nadjeżdżający samochód. Wszyscy wiemy o kłopotach zdrowotnych pani Grażyny, może więc pracownicy gospodarczy Urzędu Gminy powinni zająć się sprzątnięciem tego chodnika.

Pan Wójt odpowiedział, że zaniedbane prywatne posesje to trudna sprawa, ale postaramy się coś z tym zrobić.

Radny Bogdan Małyszko prosił o załatanie suchym betonem przynajmniej większych dziur na drodze do Ostrej Góry.

Radny Zbigniew Lengiewicz poinformował o wywróconym znaku drogowym pomiędzy Szumowem a Aulakowsczyzną i prosił o jego postawienie.

Więcej interpelacji i zapytań państwo radni nie zgłosili.

Ad.10/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił państwa radnych, a także wszystkie osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.

Państwo radni ani inni goście obecni na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.

Ad.11/ Wobec wyczerpania porządku dziennego VII Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.


Na tym protokół z obrad VII Sesji Rady Gminy Korycin zakończono.

Protokołowała:
Ewa Michnowicz

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Gminy Korycin

Wytwarzający/odpowiadający: Robert Bielawski

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data wprowadzenia: 2007-08-23

Data modyfikacji: 2007-08-23

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2007-08-23