Protokół Nr VII/2011

PROTOKÓŁ Nr VII/2011
z VII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 31 maja 2011 r. (wtorek) w sali GOKSiT w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, w godz. 11.00 – 15.30 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.
 
 
 
Stan Rady Gminy – 15 radnych
Obecnych – 15 radnych
zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.
 
Radni obecni podczas obrad sesyjnych:
1) pan Adam Bielawski
2) pan Marcin Bielawski
3) pan Jan Bojarzyński
4) pan Marek Brylewicz
5) pan Kazimierz Buzun
6) pan Józef Gliński
7) pan Maciej Gliński
8) pan Stanisław Krutul
9) pan Antoni Pakuła
10) pan Czesław Radulski
11) pan Jarosław Radulski
12) pan Krzysztof Szewczul
13) pan Stanisław Szubzda
14) pan Kazimierz Urban
15) pan Czesław Zawadzki
 
Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:
1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin
2) pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy
3) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy
4) pan Marek Pyłko – Kierownik Posterunku Policji w Janowie
5) pani Ewa Bojarzyńska – Dyrektor Zespołu Szkół w Korycinie
6) pani Dorota Wiesławska – Dyrektor Przedszkola w Korycinie
7) pani Elżbieta Tarachanowicz – Kierownik GOPS w Korycinie
8) pan Paweł Żuk – Dyrektor GOKSiT w Korycinie
9) pani Małgorzata Michelis – Kierownik Biblioteki Publicznej w Korycinie
10) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia
 
            Obrady VII Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin.
            Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał panów radnych, pana Wójta oraz wszystkich zaproszonych gości i pracowników Urzędu Gminy. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 15 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte, za wyjątkiem uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy i przyjęcia zmian w Statucie Związku Komunalnego „Biebrza”, które winny być podjęte bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady gminy.
            Poinformował, że proponowany porządek obrad VII Sesji Rady Gminy Korycin został panom radnym doręczony, jednak na wniosek pana Wójta proponuję jego uzupełnienie o dodatkowe punkty dotyczące następujących spraw:
1)      podjęcia uchwały w sprawie współpracy w ramach Projektu pn. „Wschodnioeuropejski Klaster Produktu Regionalnego”,
2)      dokonania zmian w uchwale dotyczącej wieloletniej prognozy finansowej Gminy Korycin na lata 2011 – 2020,
3)      przyjęcia zmian w Statucie Związku Komunalnego „Biebrza”,
4)      przystąpienia Gminy Korycin do spółki prawa handlowego pod firmą: BIOM Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym,
5)      powierzenia Spółce pod firmą: BIOM Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym zadania własnego Gminy Korycin w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi oraz wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę Korycin umowy wykonawczej niezbędnej dla realizacji projektu pn. „Biebrzański System Gospodarki Odpadami – etap II”, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013.
Punkty te omawiane byłyby pod liczbą porządkową 10, 11, 12, 13 i 14, a pozostałe punkty proponowanego porządku obrad przesuną się o jedną pozycję w dół.
Jednocześnie informuję, iż w pkt 17 proponowanego porządku obrad, dotyczącym ustalenia organizacji punktów przedszkolnych, dotychczasowy projekt uchwały przesłany radnym podzielimy na dwie uchwały, gdzie w jednej ustalimy organizację punktów przedszkolnych w Bombli i Zabrodziu, zaś w drugiej uchwale uchylimy dotychczasową uchwałę z dnia 9 września 2008 r. z późn. zm. w sprawie ustalenia organizacji zespołów wychowania przedszkolnego. W/w ustalenia wynikły z konsultacji w/w projektu uchwały z Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku.
Radny Antoni Pakuła wystąpił z wnioskiem, aby Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie zrównania wysokości dopłat dla rolników w całej Unii Europejskiej, na wniosek Prezesa PiS pana Jarosława Kaczyńskiego.
Przewodniczący obrad odpowiedział, że proponuję przesunąć rozmowę na ten temat do punktu „wolne wnioski i informacje”, ponieważ pismo w tej sprawie radni otrzymali przed rozpoczęciem obrad sesyjnych i nie wszyscy zdążyli się zorientować, o co w nim chodzi. Mam również wątpliwości, czy uchwała jest właściwym dokumentem, ponieważ jest to akt prawa miejscowego, a w powyższej sprawie Rada Gminy może ewentualnie wystosować apel lub zająć stanowisko.
Radny Antoni Pakuła wycofał wniosek o podjęcie uchwały i zgodził się na przesunięcie dyskusji na temat dopłat dla rolników do punktu dotyczącego „wolnych wniosków i informacji”. 
 Za przyjęciem proponowanego, uzupełnionego porządku obrad głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany, uzupełniony porządek obrad VII Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie.
Oto treść przyjętego porządku obrad:
1.      Otwarcie obrad.
2.      Przyjęcie porządku dziennego VII Sesji Rady Gminy Korycin.
3.      Przyjęcie protokołu z VI Sesji Rady Gminy Korycin, odbytej dnia 30 marca 2011 roku.
4.      Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy.
5.      Zapoznanie się ze sprawozdaniem z działalności Komendanta Powiatowego Policji w Sokółce oraz informacją o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego za rok 2010.
6.      Rozpatrzenie sprawozdań z działalności gminnych jednostek organizacyjnych za 2010 rok, w tym:
- Zespołu Szkół w Korycinie,
- Przedszkola im. Jana Pawła II w Korycinie,
- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie,
- Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie wraz z Biblioteką 
   Publiczną Gminy Korycin.
7.      Zapoznanie się ze sprawozdaniem z działalności Komisji działających przy Radzie Gminy Korycin za 2010 rok, w tym:
- Komisji Rewizyjnej,
- Komisji Gospodarki i Budżetu.
8.      Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego Gminy Korycin za 2010 rok wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2010 rok – podjęcie uchwały Nr VII/ /2011 Rady Gminy Korycin z dnia 31 maja 2011 r. w powyższej sprawie.
9.      Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin, po zapoznaniu się z:
- sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2010 rok,
- sprawozdaniem finansowym,
- opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku do sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2010 rok,
- informacją o stanie mienia Gminy Korycin za 2010 rok,
- stanowiskiem Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Korycin
uchwała Nr VII/ /2011 Rady Gminy Korycin z dnia 31 maja 2011 roku w powyższej sprawie.
10. Podjęcie uchwały w sprawie współpracy w ramach Projektu pn. „Wschodnioeuropejski Klaster Produktu Regionalnego” – uchwała Nr VII/ /2011 Rady Gminy Korycin z dnia 31 maja 2011 r. w powyższej sprawie.
11. Dokonanie zmian w uchwale dotyczącej Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2011 – 2020 – podjęcie uchwały Nr VII/ /2011 Rady Gminy Korycin z dnia 31 maja 2011 r. w powyższej sprawie.
12. Przyjęcie zmian w Statucie Związku Komunalnego „Biebrza” – podjęcie uchwały Nr VII/ /2011 Rady Gminy Korycin z dnia 31 maja 2011 r. w powyższej sprawie.
13. Przystąpienie Gminy Korycin do spółki prawa handlowego pod firmą: BIOM Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym – podjęcie uchwały Nr VII/ /2011 Rady Gminy Korycin z dnia 31 maja 2011 r. w powyższej sprawie.
14. Powierzenie Spółce pod firmą: BIOM Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym zadania własnego Gminy Korycin w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi oraz wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę umowy wykonawczej niezbędnej do realizacji projektu pn. „Biebrzański System Gospodarki Odpadami – etap II”, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013 – podjęcie uchwały Nr VII/ /2011 Rady Gminy Korycin z dnia 31 maja 2011 r. w powyższej sprawie.
15. Wprowadzenie zmian do budżetu Gminy Korycin na 2011 rok – podjęcie uchwały Nr VII/ /2011 Rady Gminy Korycin z dnia 31 maja 2011 r. w powyższej sprawie.
16. Uzupełnienie sieci publicznych przedszkoli prowadzonych przez Gminę Korycin o inne formy wychowania przedszkolnego – podjęcie uchwały Nr VII/ /2011 Rady Gminy Korycin z dnia 31 maja 2011 r. w powyższej sprawie.
17. Ustalenie organizacji punktów przedszkolnych – podjęcie uchwały Nr VII/ /2011 Rady Gminy Korycin z dnia 31 maja 2011 r. w powyższej sprawie oraz uchylenie uchwał w sprawie ustalenia organizacji zespołów wychowania przedszkolnego – podjęcie uchwały Nr VII/ /2011 Rady Gminy Korycin z dnia 31 maja 2011 r. w powyższej sprawie.
18. Odpowiedzi na wnioski pisemne radnych, zgłoszone na poprzedniej Sesji Rady Gminy Korycin.
19. Interpelacje i zapytania radnych. 
20. Wolne wnioski i informacje.
21. Zamknięcie obrad.
 
Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z VI Sesji Rady Gminy odbytej dnia 30 marca 2011 r. Przypomniał, że był on wyłożony do wglądu panów radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczony w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.
Wobec nie wniesienia do protokołu uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołu z VI Sesji Rady Gminy.
 
Ad.4/              W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i przedstawił sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady:
W okresie od ostatniej VI Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 30 marca 2011 r. do dnia dzisiejszej Sesji Rady tj. 31 maja br. realizowałem wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych oraz osobiście następujące zadania:
1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 5 kwietnia 2011 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad VI Sesji Rady tj.
- w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2012 roku,
- w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2011 rok,
- w sprawie wyznaczenia dodatkowego przedstawiciela Gminy Korycin do Zgromadzenia Związku Komunalnego „Biebrza”,
- w sprawie wyboru przedstawiciela Gminy Korycin do składu Rady Społecznej działającej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Sokółce,
- w sprawie ustalenia dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli w 2011 roku,
- w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2011 rok,
- w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2011 – 2018,
- w sprawie uchwalenia Programu Współpracy Gminy Korycin z organizacjami pozarządowymi na lata 2011 – 2014,
- w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego Gminy Korycin oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania,
- zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Statutu.  
Uchwały Rady Gminy zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin oraz przekazane do publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego i zostały już opublikowane w Nr 119, poz. 1362 z dnia 28 kwietnia 2011 r., w Nr 121, poz. 1381 z dnia 28 kwietnia 2011 r., w Nr 118, poz. 1350 z dnia 22 kwietnia 2011 r. oraz w Nr 133, poz. 1503 z dnia 11 maja 2011 r.
2. W dniu 31 marca 2011 r. uczestniczyłem w posiedzeniu Zgromadzenia Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”, zaś w dniu 2 kwietnia 2011 roku w konkursie biblijnym, który odbył się w Zespole Szkół w Korycinie.  
            3. W dniu 3 kwietnia 2011 r. odbyły się w Gminie Korycin i w całym kraju wybory delegatów do Izb Rolniczych. Z naszego terenu zgłoszono 2-ch kandydatów w osobach:
- Pana Marka Siniło, który otrzymał 27 głosów i
- Pana Andrzeja Siwickiego, który otrzymał 26 głosów.
W głosowaniu udział wzięło 32 rolników na 1413 uprawnionych do głosowania, co stanowi 2,26%. Obaj panowie zostali delegowani do Podlaskiej Izby Rolniczej.
            4. W okresie od 1 do 31 marca 2011 roku wpłynęło łącznie 197 wniosków do UG Korycin dotyczących zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 2011 rok i w związku z powyższym wydano decyzje administracyjne dotyczące ustalenia powyższego rocznego limitu i jego zwrotu w terminie do końca maja 2011 roku.
            5. W dniu 6 kwietnia 2011 r. podpisałem umowę z Marszałkiem Województwa Podlaskiego na dofinansowanie projektu pn. „Zabytki Królewskiego Korycina”.
            6. W dniach 11-12 kwietnia 2011 r. i 10-11 maja 2011 r. uczestniczyłem w wyjazdowych posiedzeniach Komitetu Regionów w Wenecji i w Brukseli.
            7. W dniach 14-15 czerwca 2011 r. uczestniczyłem w I Walnym Zgromadzeniu Związku Gmin Rzeczypospolitej Polskiej w nowej kadencji i zostałem wybrany jako członek w skład Zarządu Związku.
            8. W dniu 5 kwietnia br. ogłosiłem przetarg o udzielenie zamówienia publicznego na zadanie pn. „Budowa oświetlenia ulicznego przy ulicy Słowiańskiej w Korycinie”, zaś w dniu 21 kwietnia br. dokonano otwarcia ofert. Łącznie wpłynęło 7 ofert. Na sfinansowanie zamówienia zamierzono przeznaczyć 130 000 zł brutto. Najtańsza oferta wyniosła 112 103,43zł brutto i należała do firmy ELBOR z Białegostoku, zaś najdroższa wyniosła 158 714,26 zł brutto i należała do Przedsiębiorstwa POLNET z Augustowa. Z firmą ELBOR zostanie podpisana umowa.  
            9. W dniu 18 kwietnia 2011 r. ogłosiłem przetarg nieograniczony ustny na sprzedaż działek budowlanych położonych w Korycinie przy ulicy Słowiańskiej (w pobliżu zalewu), oznaczonych nr geodezyjnymi:
1) Nr 167/29 o pow. 0,1692 ha, cena wywoławcza – 41 219,00 zł, wadium – 4 200,00 zł,
2) Nr 167/41 o pow. 0,1422 ha, cena wywoławcza 41 196,00 zł, wadium – 4 200,00 zł,
3) Nr 167/42 o pow. 0,1277 ha, cena wywoławcza 38 109,00 zł, wadium 3 820,00 zł,
4) Nr 167/43 o pow. 0,1287 ha i Nr 167/49 o pow. 0,0012 ha – jako jedna działka budowlana o pow. ogólnej 0,1299 ha, cena wywoławcza – 38 760,00 zł, wadium – 3 900,00 zł,
5) Nr 167/44 o pow. 0,0499 ha, Nr 167/48 o pow. 0,0349 ha i Nr 167/61 o pow. 0,0640 ha – jako jedna działka budowlana o pow. ogólnej 0,1488 ha, cena wywoławcza – 40 954,00 zł, wadium – 4 100,00 zł.
Przetarg odbył się dnia 23 maja 2011 r. i z 5 proponowanych działek zostały sprzedane 2, położone „za mostem”, a mianowicie:
1)      działka nr 167/41 za cenę 41 696,00 zł, kupiona przez Pana Sławomira Szkiłądź, zam. w Białousach, Gmina Janów,
2)      działka nr 167/42 za cenę 38 509,00 zł, kupiona przez Pana Wojciecha Stasiełuk, zam. w Skindzierzu, Gmina Korycin.
            10. W dniu 29 kwietnia 2011 r. dostarczyłem wniosek do Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego w Warszawie dotyczący dofinansowania projektu pn. „Wschodnioeuropejski Klaster Produktu Regionalnego”. Projekt tworzy 5-iu partnerów tj. Gmina Korycin, Firma Turystyczna z Knyszyna, Spółdzielnia Mleczarska w Filipowie. „Biesiada Weselna” w Kumiale oraz „Bartlowizna” z Goniądza.
            11. W dniu 3 maja 2011 r. w Gminie Korycin obchodziliśmy uroczyście 220 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
            12. W dniach 18-19 kwietnia 2011 roku Urząd Gminy Korycin wydał 110 decyzji przyznających pomoc materialną w postaci stypendiów szkolnych na okres kwiecień – sierpień 2011 roku, na którą otrzymał dotację celową z budżetu państwa w kwocie 45 474 zł. Dokonano podziału na trzy grupy dochodowe i kwoty stypendiów wynoszą odpowiednio na 1 ucznia: 121 zł, 85 zł i 71 zł miesięcznie.
            13. W dniu 4 maja 2011 r. otrzymaliśmy pismo z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku zwiększające dotację celową na realizację zadań bieżących Gminy na 2011 rok w dziale 801 – Oświata i wychowanie rozdział 80101 § 2030 w kwocie 11 979 zł z przeznaczeniem na sfinansowanie zakupu pomocy dydaktycznych do miejsc zabaw w szkole oraz pokrycie kosztów utworzenia lub modernizacji placów zabaw w ramach Rządowego Programu wspierania w latach 2009 – 2014 organów prowadzących w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w klasach I-III szkół podstawowych „Radosna Szkoła” dla szkoły – Zespół Szkół w Korycinie oraz pismo z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku informujące o przyznaniu Gminie Korycin dotacji w kwocie 38 993 zł na dofinansowanie zadania pn. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Korycin w 2011 roku”.
            14. Wydałem kilka zarządzeń jako organ wykonawczy tj.
a) Nr 17/11 z dnia 31 marca 2011 r. zmieniające zarządzenie w sprawie zaciągnięcia pożyczki na wyprzedzające finansowanie działań finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej,
b) Nr 18/11 z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2011 rok,
c) Nr 19/11 z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami Gminie Korycin na 2011 rok,
d) Nr 20/11 z dnia 18 kwietnia 2011 r. w sprawie zaciągnięcia pożyczki na wyprzedzające finansowanie działań finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej w wysokości 500 000,00 zł w związku z realizacją inwestycji pn. „Budowa świetlicy wiejskiej w Krukowszczyźnie”,
e) Nr 21/11 z dnia 29 kwietnia 2011 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2011 rok,
f) Nr 22/11 z dnia 29 kwietnia 2011 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami Gminie Korycin na 2011 rok,
g) 23/11 Wójta Gminy Korycin z dnia 12 maja 2011 r. w sprawie powołania Komisji Egzaminacyjnej dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień nauczyciela mianowanego – dotyczy Przedszkola im. Jana Pawła II w Korycinie – spotkanie Komisji odbyło się w dniu 30 maja br.,
h) 24/11 Wójta Gminy Korycin z dnia 26 maja 2011 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2011 rok,
            a także jako Kierownik Urzędu, dotyczących następujących spraw:
a) Nr 7/11 z dnia 1 kwietnia 2011 r. w sprawie instrukcji obiegu i przechowywania dokumentów dla projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 o nazwie: „Utwardzenie placu i dróg dojazdowych przy Parafii Rzymskokatolickiej w Korycinie – parking turystyczny”,
b) Nr 8/11 z dnia 1 kwietnia 2011 r. w sprawie wyodrębnienia ewidencji księgowej oraz ustalenia planu kont dla projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 o nazwie: „Utwardzenie placu i dróg dojazdowych przy Parafii Rzymskokatolickiej w Korycinie – parking turystyczny”,
c) Nr 9/11 z dnia 1 kwietnia 2011 r. w sprawie instrukcji obiegu i przechowywania dokumentów dla projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 o nazwie: „Budowa świetlicy wiejskiej we wsi Bombla”,
d) Nr 10/11 z dnia 1 kwietnia 2011 r. w sprawie wyodrębnienia ewidencji księgowej oraz ustalenia planu kont dla projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 o nazwie: „Budowa świetlicy wiejskiej we wsi Bombla”,
e) Nr 11/11 z dnia 1 kwietnia 2011 r. w sprawie wyodrębnienia ewidencji księgowej oraz ustalenia planu kont dla projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 o nazwie: „Remont budynku świetlicy wiejskiej we wsi Ostra Góra”,
f) Nr 12/11 z dnia 1 kwietnia 2011 r. w sprawie instrukcji obiegu i przechowywania dokumentów dla projektu dofinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 o nazwie: „Remont budynku świetlicy wiejskiej we wsi Ostra Góra”,
g) Nr 13/11 z dnia 1 kwietnia 2011 r. w sprawie instrukcji obiegu i przechowywania dokumentów dla projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007 – 2013 o nazwie: „Zabytki Królewskiego Korycina”,
h) Nr 14/11 z dnia 1 kwietnia 2011 r. w sprawie wyodrębnienia ewidencji księgowej oraz ustalenia planu kont dla projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007 – 2013 o nazwie: „Zabytki Królewskiego Korycina”,
i) Nr 15/11 z dnia 1 kwietnia 2011 r. w sprawie wyodrębnienia ewidencji księgowej oraz ustalenia planu kont dla projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 -2013 o nazwie: „Budowa świetlicy wiejskiej we wsi Krukowszczyzna”,
j) Nr 16/11 z dnia 1 kwietnia 2011 r. w sprawie instrukcji obiegu i przechowywania dokumentów dla projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 o nazwie: „Budowa świetlicy wiejskiej we wsi Krukowszczyzna”.
            15. W dniu 9 maja br. uczestniczyłem w posiedzeniu Komisji Rewizyjnej przy Radzie Gminy Korycin, zaś w dniach 16-17 maja 2011 r. brałem udział w XXII Forum Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.
            16. W dniu 16 maja 2011 roku odbyło się rozliczenie przez sołtysów II raty łącznego zobowiązania pieniężnego za 2011 rok i z tego tytułu do budżetu Gminy Korycin wpłynęła kwota 110 000 zł.
            17. Podjąłem decyzję o wyłączeniu oświetlenia ulicznego (za wyjątkiem Skindzierza i Korycina) w okresie od 15 maja do 15 września 2011 roku.
            18. W dniu 20 maja 2011 r. Starosta Sokólski podpisał z Wojewodą Podlaskim w Sokółce umowę na budowę dróg w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 – 2011 (chodzi o rozpoczętą drogę powiatową Korycin - Zakale – Dzięciołówka – Długi Ług – Białousy, Milewszczyzna – Korycin – Rudka – Dzięciołówka - Nowinka).
            19. W dniu 19 maja br. został spisany protokół na okoliczność rokowań w sprawie sprzedaży nieruchomości niezabudowanej, położonej w obrębie wsi Bombla, oznaczonej nr geodezyjnym 66/2 o pow. 0,4824 ha. Na sprzedaż powyższej nieruchomości zostały ogłoszone dwa przetargi nieograniczone – I za kwotę 35 450,00 zł, a II za kwotę 30 000,00 zł. Na obydwa nikt się nie zgłosił. W dniu 19 maja br. do Urzędu Gminy wpłynęła pisemna oferta zakupu tejże nieruchomości przez Państwa Sławomira i Helenę Bogacewicz za kwotę 25 000,00 zł, na co wyraziłem zgodę.
            20. W dniach 24-25 maja 2011 r. uczestniczyłem w wyjazdowym posiedzeniu Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP w Warszawie, zaś w dniu 27 maja 2011r. w posiedzeniu Zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.
            21. Inne, w tym przebieg inwestycji gminnych:
- parking wykonany w 75% , planowany odbiór na 3 czerwca 2011r.,
- drogi powiatowe: asfalt 2 warstwy na drodze Korycin-Zakale, 1 warstwa na drodze Zakale-Milewszczyzna i Milewszczyzna-Szaciłówka,
- świetlica wiejska w Krukowszczyźnie, stan surowy otwarty, więźba dachowa pokryta folią,
- świetlica w Bombli – stan jw.
- świetlica w Ostrej Górze – wymieniona stolarka, docieplona elewacja, trwają prace wewnątrz budynku,
- Rynek w Korycinie – układanie kabli elektrycznych, przewodów wodociągowych do fontann, elementów betonowych maszynowni i nawierzchni z kostki granitowej,
- oświetlenie uliczne na ul. Słowiańskiej – trwa układanie kabli i montaż słupów, umowa podpisana 23.05.2011r., termin zakończenia do 15.06.2011r.,
- 19.05.2011r. zakończono kontrolę dróg przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego bez uwag.
 
Pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania pana Wójta z jego działalności międzysesyjnej, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń. 
 
Ad.5/              W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zapozna się ze sprawozdaniem z działalności Komendanta Powiatowego Policji w Sokółce oraz z Informacją o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego za rok 2010.
Każdy z panów radnych otrzymał komplet materiałów w tej sprawie wcześniej i mógł się z nimi szczegółowo zapoznać.
Nie ma niestety z nami Komendanta Powiatowego Policji w Sokółce, ponieważ inne obowiązki nie pozwoliły mu uczestniczyć w obradach sesyjnych, jednak w zastępstwie gościmy pana Marka Pyłko – Kierownika Posterunku Policji w Janowie, który odpowie na wszelkie pytania panów radnych.
            Radny Józef Gliński zapytał o liczbę wakatów w Policji, ponieważ „chodziły słuchy” o zmniejszeniu ich liczby.
            Kierownik Posterunku odpowiedział, że okazało się, iż w województwie podlaskim mamy najmniejszą przestępczość w kraju, w związku z czym nie potrzebujemy tak dużej liczby policjantów i nasze województwo ma oddać 80 wakatów dla Warszawy, z czego Komenda Powiatowa Policji w Sokółce – 18, a Posterunek Policji w Janowie – 1 wakat. Pozostanie więc 5, zamiast 6 policjantów na obydwie Gminy: Janów i Korycin.
            Dalszych pytań ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy zapoznała się ze sprawozdaniem z działalności Komendanta Powiatowego Policji w Sokółce i nie wnosi uwag i zastrzeżeń.
 
Ad.6/              W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozpatrzy sprawozdania z działalności gminnych jednostek organizacyjnych za 2010 rok.
Każdy z panów radnych otrzymał wcześniej komplet materiałów w tej sprawie i mógł się z nimi szczegółowo zapoznać.
Na sali obrad gościmy osobiście Dyrektorów i Kierowników tych jednostek, zatem proszę po kolei o krótkie streszczenie swoich sprawozdań, zaś panów radnych zapraszam do zadawania pytań i dyskusji w tym temacie.
Jako pierwszą o zabranie głosu proszę panią Ewę Bojarzyńską – Dyrektor Zespołu Szkół w Korycinie.
            Pani Bojarzyńska przypomniała panom radnym, że w skład Zespołu Szkół wchodzą Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Gimnazjum im. „Solidarności” Obecnie do Zespołu Szkół uczęszcza 353 uczniów, w tym 220 do szkoły podstawowej i 133 do gimnazjum.
Za nami kolejny rok wytężonej pracy. Działania ujęte w Planie Pracy Szkoły, wprowadzone zmiany w prawie oświatowym: rozporządzenie w sprawie projektu edukacyjnego, pomocy psychologiczno – pedagogicznej, kalendarza roku szkolnego, nowej formuły egzaminu gimnazjalnego, programów nauczania wymagały od całej społeczności szkolnej dużego zaangażowania. Zostały zrealizowane dzięki współpracy z rodzicami, przedstawicielami patronów szkół, organu prowadzącego, instytucji z terenu naszej Gminy (bank, policja, straż pożarna, GOPS, GOKSiT), wsparciu Pana Wójta oraz całej Rady Gminy.
W ubiegłym roku z sukcesem zrealizowaliśmy następujące projekty edukacyjne:
1) projekt „Znaki wiary i pamięci”, efektem którego jest wydanie książki dokumentującej historię krzyży i kapliczek przydrożnych zlokalizowanych na terenie Gminy Korycin oraz wystawa prac plastycznych dokumentujących krzyże i kapliczki – uczennicy Małgorzaty Lengiewicz. Projekt został zgłoszony do konkursu organizowanego przez CEN w Białymstoku, w którym zajął I miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych, opublikowany zostanie w ogólnopolskim miesięczniku „Biblioteka w szkole”. Książka oraz prezentacja przedstawiane były podczas konferencji „Przyszłość bibliotek szkolnych” w udziałem przedstawicieli MEN,
2) projekt „Bocian biały na terenie Gminy Korycin w latach 2005 i 2009”, który zajął I miejsce w ogólnopolskim konkursie na pracę naukowo-badawczą gimnazjalisty,
3) projekt „Stan czystości wód w Gminie Korycin”, który został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie na pracę naukowo-badawczą gimnazjalisty,
4) projekty „Szkoła z prawami dziecka”, „balony do nieba”, „Dramat i tragedię pozostaw teatrowi”,
5) projekt „Rozwój przez kompetencje”, do którego zaangażowani zostali uczniowie klas I gimnazjum. Projekt jest kontynuowany w tym roku szkolnym oraz będzie kontynuowany jeszcze w roku następnym. Zespół kompetencyjny z naszego gimnazjum został laureatem ogólnopolskiego konkursu na prezentację tematu projektowego, a przedstawiciel zespołu wraz z opiekunem uczestniczył w Festiwalu Nauki zorganizowanym przez Uniwersytet w Białymstoku, podczas którego zostały wręczone nagrody wszystkim członkom zespołu. Udział w tym przedsięwzięciu przygotowuje uczniów do nowej formuły egzaminu oraz realizacji projektu edukacyjnego. Szkoła w ramach projektu otrzymała tablicę interaktywną, rzutnik multimedialny, laptop, urządzenie wielofunkcyjne oraz aparat cyfrowy,
6) projekt „Edukacja – naturalnie!” Akcja edukacyjna dla młodzieży szkolnej z obszarów Natura 2000, w ramach której zorganizowane zostały warsztaty, wycieczki, zajęcia, z tematyki proekologicznej,
7) projekt realizowany we współpracy ze Związkiem Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. Rozwijanie talentu uczniów zdolnych i wyrównywanie szans rozwoju uczniów szkół wiejskich. W ramach projektu przeprowadzona została diagnoza uzdolnień uczniów, szkolenia nauczycieli z zakresu nowoczesnych metod pracy z uczniem, zajęcia z logopedą, rehabilitantem, psychologiem, zajęcia e-lerningowe z języka angielskiego i informatyki, zajęcia rozwijające kreatywność i kompetencje matematyczno – przyrodnicze. Szkoła wyposażona została w tablicę interaktywną z zestawem rzutnik + laptop,
8) projekt „Animator sportu”, w ramach którego prowadzone są dodatkowe zajęcia sportowe dla chętnych uczniów.
Gimnazjum zajęło I miejsce w II edycji konkursu ogłoszonego przez Podlaskiego Kuratora Oświaty za osiągnięcia w pracy wychowawczej, realizację treści aksjologicznych oraz współpracę z rodzicami. Od 5 marca 2010 roku gimnazjum na zaproszenie Podlaskiego Kuratora Oświaty jest członkiem Podlaskiej Rodziny Szkół im. Bohaterów Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej. Od września 2010 roku na wniosek Rady Pedagogicznej członkiem tej rodziny jest również szkoła podstawowa.
W planie działań wychowawczych na rok szkolny 2009/2010 ujęte zostały zadania zawierające treści: godność, wolność, odpowiedzialność, tolerancja prawa i obowiązki ucznia. We wszystkich klasach szkoły podstawowej i gimnazjum na godzinach wychowawczych realizowane są tematy związane z poznawaniem patronów szkół i treściami aksjologicznymi. W programie wychowawczym zaplanowano cykliczne wycieczki, aby każdy uczeń mógł poznać piękno i historię swojej najbliższej okolicy.
49 uczniów klas VI szkoły podstawowej na zakończenie I etapu edukacji pisało sprawdzian zewnętrzny, który sprawdzał umiejętności z pięciu obszarów określonych standardami egzaminacyjnymi: czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji, wykorzystywanie wiedzy w praktyce. Każdy uczeń mógł zdobyć maksymalnie 40 punktów. Uczniowie uzyskali wynik średni – 21,6 pkt, gdzie wynik średni w naszym województwie to 24,8 pkt, w powiecie sokólskim – 23,7 pkt, zaś w kraju – 24,6 pkt.    
Do egzaminu gimnazjalnego na zakończenie edukacji w II etapie kształcenia przystąpiło 31 uczniów klas III gimnazjum. Ubiegłoroczny egzamin składał się z trzech części i miał na celu sprawdzenie opanowania przez uczniów kończących naukę w gimnazjach wiadomości i umiejętności określonych w standardach wymagań egzaminacyjnych zgodnie z podstawą programową. Wyniki egzaminu były tożsame z ocenami rocznymi z poszczególnych przedmiotów, przeważały oceny dostateczne i dopuszczające.
Wszyscy nauczyciele zatrudnieni w Zespole Szkół posiadają kwalifikacje do zajmowanych stanowisk, a stopień awansu zawodowego przedstawia się następująco:
a)      stażysta – 0,
b)      kontraktowy – 6,
c)      mianowany – 11,
d)     dyplomowany – 15.
Zespół Szkół dysponuje dobrą bazą dydaktyczną, którą stanowią: 19 sal lekcyjnych, dwie pracownie komputerowe, biblioteka z czytelnią, świetlica szkolna, stołówka, sala gimnastyczna, która jest udostępniana również na potrzeby miejscowego środowiska, piękny, nowoczesny kompleks boisk, który został oddany do użytku we wrześniu 2010 roku. Szkoła systematycznie poprawia swoje wyposażenie w środki dydaktyczne i audiowizualne.
W tym roku dzięki realizacji projektu edukacyjnego mieliśmy w II semestrze zapewnioną opiekę psychologa. Z przeprowadzonych obserwacji wynika, że rodzice rozumieją konieczność kontaktów z psychologiem, pedagogiem oraz współpracy ze specjalistami w przypadku problemów wychowawczych i dydaktycznych, dlatego też ważne jest, aby dostęp do specjalistów był możliwy w szkole, do której dziecko uczęszcza. Nie udało się zapewnić opieki pielęgniarki szkolnej we wszystkie dni w tygodniu. Nowo oddane pomieszczenie przy sali gimnastycznej rozwiązało problemy lokalowe świetlicy szkolnej oraz problemy związane z organizacją apeli szkolnych.
Dzięki zakwalifikowaniu szkoły do programu „Radosna Szkoła” zostanie ona doposażona w pomoce do realizacji zajęć ruchowych z motoryki małej i dużej dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Uczniowie tych klas korzystają również z placu zabaw, który znajduje się przy kompleksie nowych boisk.
 
            Pan przewodniczący obrad podziękował Pani Bojarzyńskiej za przedstawienie sprawozdania z działalności Zespołu Szkół w Korycinie i poprosił o zabranie głosu panię Dorotę Wiesławską – Dyrektor Przedszkola w Korycinie.
            Pani Wiesławska przypomniała panom radnym, że przedszkole im. Jana Pawła II funkcjonuje od dnia 1 stycznia 1992 roku, a jako placówka 3-oddziałowa od 1 września 2000 roku. Od 1 września 2008 roku zostały powołane inne formy wychowania przedszkolnego funkcjonujące jako Zespoły Przedszkolne w miejscowościach Korycin, Bombla i Zabrodzie. Zatrudniona jest 6-osobowa wykwalifikowana kadra pedagogiczna i 1 pracownik obsługi. Zatrudniona jest również katechetka w wymiarze 3 godzin tygodniowo. Wejście w życie art. 9 ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 56, poz. 458), mówiącego o prawie dziecka 5-letniego do odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego sukcesywnie podnosi liczbę zgłaszanych dzieci do przedszkola. W roku szkolnym 2010/2011 wychowaniem przedszkolnym w Gminie Korycin objętych jest 116 dzieci w wieku 3-6 lat.
Od września jest prowadzona diagnoza przedszkolna w formie obserwacji pedagogicznej dla wszystkich 5 i 6-latków, mająca na celu poznanie możliwości i potrzeb rozwojowych dzieci, a następnie opracowanie i analiza wyników obserwacji. Celem takiej analizy jest także zgromadzenie informacji, które po przekazaniu rodzicom mają im pomóc w poznaniu stanu gotowości swojego dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej, aby mogli je wspomagać w osiągnięciu tej gotowości, odpowiednio do ich potrzeb.
Wszystkie nauczycielki podnoszą swoje umiejętności i kwalifikacje na różnorodnych szkoleniach i kursach doskonalących.
Do sierpnia 2010 roku kontynuowany był projekt pn. „Edukacja przedszkolna szansą na lepszą przyszłość wszystkich dzieci z Gminy Korycin”. Całkowity koszt projektu to 211 563,80 zł, z czego 206 928,80 zł to pieniądze pochodzące ze środków UE. Projektem były objęte dzieci uczęszczające do przedszkola i zespołów przedszkolnych oraz ich rodzice. W ramach działań projektowych został wydłużony czas pracy zespołów przedszkolnych z 16 do 20 godzin tygodniowo. Ponadto wszystkie dzieci korzystały z zajęć jęz. angielskiego, rytmiki, zajęć logopedycznych i spotkań z psychologiem. Każde dziecko raz w miesiącu miało możliwość wyjazdu na basen. Po przeprowadzonej wstępnej diagnozie przez logopedę okazało się, że 37 ze 100 dzieci musi zostać objętych indywidualnymi ćwiczeniami logopedycznymi. Dużym zainteresowaniem wśród rodziców cieszyły się też spotkania z psychologiem. Odbyły się dwie wycieczki krajoznawcze, dla dzieci 6-letnich dwudniowy wyjazd na Zieloną Szkołę do Surażkowa oraz jednodniowa wycieczka do Kiermus dla dzieci młodszych, konferencja promująca projekt, piknik rodzinny na zakończenie projektu. Co miesiąc odbywały się spotkania dla rodziców, podczas których prowadzone były wykłady przez zaproszonych gości z dziedziny pedagogiki, psychologii itp. W ramach projektu zostały doposażone place zabaw w Zabrodziu i Bombli w sprzęt zabawowy i ogrodowy, zakupiono pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć dodatkowych. Trwający 11 miesięcy projekt pokazał, jak ważne i potrzebne są takie działania dla podnoszenia jakości pracy placówki, ale również jakości życia naszych najmłodszych i ich rodzin.
Od września 2010 roku rodzice sami muszą płacić za wszystkie dodatkowe zajęcia i wyjazdy (średnio 25 zł za każdy rodzaj zajęć). Niestety, z płatnych zajęć dodatkowych korzysta tylko 35% przedszkolaków.
Działalność przedszkola jest finansowana z budżetu Gminy oraz z opłaty za pobyt powyżej minimum programowego w przedszkolu i ze środków Rady Rodziców. Z opłaty, która wyniosła 50 zł za pierwsze dziecko, 40 zł za drugie i następne za pobyt dziecka w oddziale ośmiogodzinnym do budżetu Gminy wpłynęło 11 810 zł.
O dobrej pracy przedszkola może świadczyć fakt, że nasza placówka jest dobrze postrzegana przez najważniejszych naszych sprzymierzeńców – dzieci i ich rodziców, co przekłada się na liczbę dzieci chcących skorzystać z oferty, jaką daje przedszkole i zespoły przedszkolne. Naszą bolączką jest wciąż za mała przestrzeń do nauki i zabawy w budynku przedszkola i zbyt mała liczba godzin zajęć dydaktycznych w zespołach przedszkolnych, brak na stałe specjalistów (logopedy, pedagoga, psychologa), którzy swoim działaniem mogliby objąć dzieci już od przedszkola, wspierać rodziców i placówki w prawidłowym i wszechstronnym rozwoju dzieci. Rok 2011 przyniósł kolejny problem, a mianowicie obowiązek przedszkolny dla dzieci 5-letnich, a możliwość wyboru obowiązku przedszkolnego lub szkolnego dla dzieci 6-letnich, co w efekcie zmusza nas do zapewnienia miejsc w przedszkolu dla 68 dzieci objętych obowiązkiem przedszkolnym. Możliwe to będzie tylko dzięki zrozumieniu i dobrej woli władz samorządowych i rodziców, by inne formy wychowania przedszkolnego zastąpić normalnym pięciogodzinnym oddziałem przedszkolnym.
 
            Pan przewodniczący obrad podziękował Pani Dyrektor Przedszkola za przedstawienie sprawozdania z działalności swojej placówki i poprosił o zabranie głosu Panią Elżbietę Tarachanowicz – Kierownik GOPS w Korycinie.
            Pani Tarachanowicz przypomniała, że przedmiotem działania ośrodka jest zaspokajanie niezbędnych potrzeb życiowych osób i rodzin oraz umożliwienie im bytowania w warunkach odpowiadających godności człowieka.
Ośrodek realizuje zadania własne i zadania zlecone Gminie w zakresie pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, prowadzi postępowanie wobec osób zobowiązanych do świadczenia alimentacyjnego, przyznaje świadczenia z funduszu alimentacyjnego oraz podejmuje działania wobec dłużników alimentacyjnych.
W 2010 roku na realizację zadań własnych Gminy z pomocy społecznej zostały przeznaczone środki w wysokości 594 140 zł, w tym dotacja z budżetu państwa w kwocie 508 140 zł. Pomocą społeczną objętych było 235 rodzin (1038 osób w tych rodzinach). W ubiegłym roku 426 rodzin skorzystało z pomocy w postaci pracy socjalnej tj. pomocy w załatwianiu spraw urzędowych i innych ważnych spraw bytowych oraz w utrzymaniu kontaktu z otoczeniem.
Od 2006 roku realizujemy Program Wieloletni „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”. W ramach Programu realizowane są działania dotyczące w szczególności zapewnienia pomocy w zakresie dożywiania dzieciom do 7 roku życia, uczniom do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej oraz osobom i rodzinom znajdującym się w trudnych sytuacjach życiowych w myśl ustawy o pomocy społecznej, przede wszystkim osobom samotnym, w podeszłym wieku, chorym lub niepełnosprawnym w formie posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych.
Liczba osób objętych tą formą pomocy – 528, w tym:
- dzieci do lat 7 – 77,
- uczniowie do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej – 348,
- osoby samotne, w podeszłym wieku, chore, niepełnosprawne – 1,
- osoby korzystające z zasiłku celowego na zakup żywności i posiłku – 194.
Ogólny koszt Programu wyniósł 369 852 zł, w tym:
- środki własne Gminy – 76 050 zł,
- dotacja z budżetu państwa – 293 802 zł.
W 2010 roku środki finansowe na realizację świadczeń rodzinnych wyniosły 1 080 684 zł i zostały przyznane 303 rodzinom.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego zostały przyznane 7 rodzinom (15 osób uprawnionych). Wypłacono 110 świadczeń w łącznej kwocie 40 313 zł. Kwoty zwrócone przez dłużników alimentacyjnych wyniosły 5 878,25 zł, z tego przekazane na dochody budżetu państwa – 3 557,15 zł, na dochody własne gminy wierzyciela – 1 160,55 zł, na dochody własne gminy dłużnika – 1 160,55 zł.
Realizowaliśmy Program PFRON pn. „Uczeń na wsi – pomoc w zdobyciu wykształcenia przez osoby niepełnosprawne zamieszkujące gminy wiejskie oraz miejsko-wiejskie”. Kwota przekazana przez PFRON na realizację Programu wyniosła 23 230,92 zł. Tym Programem zostało objętych 12 uczniów posiadających ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Te osoby pochodzą z rodzin wiejskich o niskich dochodach. Dzięki przyznanej pomocy finansowej miały szansę pomocy w zdobyciu wykształcenia tj. zakupu przedmiotów ułatwiających lub umożliwiających naukę, uczestnictwo w zajęciach mających na celu podnoszenie sprawności fizycznej i psychicznej, dostępu do Internetu oraz dojazdu do szkoły.
Inne formy pomocy:
1)      kilkakrotnie ogłaszaliśmy zapisy na bezpłatne profilaktyczne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50 – 69 lat,
2)      braliśmy udział w projekcie pn. „Widok na przyszłość. Wczesne wykrywanie i leczenie chorób oczu u dzieci z województwa podlaskiego”; badaniami przesiewowymi zostało objętych 260 dzieci w wieku od pół roku do 8 lat,
3)      w lipcu i sierpniu ub. roku Gmina Korycin brała udział w projekcie pn. „Program profilaktyczny chorób płuc i gruźlicy szansą na zdrowe społeczeństwo Podlasia”; w ramach tego projektu można było wykonać badanie rtg piersiowej i badanie spirometryczne, na te badania zgłosiło się 374 mieszkańców naszej Gminy,
4)      w dniach 31 lipca – 10 sierpnia 2010 r. zorganizowaliśmy 11-dniową wakacyjną wycieczkę nad morze dla dzieci młodzieży, w ramach Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
5)      od kilku lat bierzemy aktywny udział w Kampanii edukacyjno-profilaktycznej pn. „Zachowaj Trzeźwy Umysł”,
6)      w maju ur. wspólnie z GOKSiT w Korycinie zorganizowaliśmy festyn sportowo-rekreacyjny „Majówka Grassroots” dla uczniów Zespołu Szkół w Korycinie.
 
Radny Józef Gliński zapytał, czy poszerza się zakres ubóstwa w naszej Gminie?
            Pani Tarachanowicz odpowiedziała, że bezrobocie wzrosło o 50% i są to dane zarejestrowane, a jest jeszcze bezrobocie ukryte, tak więc ubóstwo szerzy się bardzo szybko, do tego dochodzą klęski żywiołowe i w efekcie coraz nowe rodziny przychodzą po pomoc do opieki społecznej.
 
            Pan przewodniczący podziękował Kierownik GOPS za przedstawienie sprawozdania za 2010 rok i w następnej kolejności poprosił o zabranie głosu pana Pawła Żuk – Dyrektora GOKSiT w Korycinie.
            Pan Paweł Żuk powiedział, że GOKSiT wraz z Biblioteką Publiczną w Korycinie realizowały swoją działalność w oparciu o zadania wynikające ze Statutu, bazę lokalową oraz potrzeby związane z promocją działań społeczności lokalnej i Gminy Korycin. Zadania realizowane były w oparciu o stałe formy pracy tj. organizowanie działalności zespołów artystycznych i działalności sportowo-rekreacyjnej oraz organizację imprez kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych, turystycznych i rozrywkowych oraz przy współpracy z instytucjami z terenu Gminy Korycin i nie tylko.
W ramach stałych form pracy organizowano amatorską działalność artystyczną poprzez zajęcia warsztatowe i działalność zespołów artystycznych GOKSiT dla dzieci i młodzieży w różnych grupach wiekowych, w tym: tańca nowoczesnego (3 grupy), tańca towarzyskiego (2 grupy), plastyczne oraz działalność chóru „EPOKA” dla dorosłych. Wypracowane programy artystyczne wzbogacały lokalne imprezy artystyczne oraz promowały Gminę Korycin na zewnątrz. Wszystkie osoby niepełnoletnie korzystają z oferty GOKSiT na podstawie oświadczenia zgody podpisanej przez rodziców oraz są objęte ewidencją uczestników.
1. Chór „EPOKA” – 20-osobowy chór mieszany prowadzi dyrygent Dorota Tymińska. Chór działa 12 lat. Zajęcia warsztatowe odbywają się 1 raz w tygodniu, częściej przed ważnym koncertem. W swoim repertuarze chór ma pieśni patriotyczne, kolędy i pastorałki, pieśni religijne oraz piosenki biesiadne okolicznościowe. W 2010 roku wystąpił ogółem 13 razy.
2. Dziecięca i młodzieżowa grupa wokalna – kierownik muzyczny – Małgorzata Trojanowska. Warsztaty wokalne odbywały się 1 raz w tygodniu w dwóch grupach wiekowych: dziecięcej (8-12 lat) i młodzieżowej (12-14 lat). W czasie wakacji zorganizowano półkolonie muzyczne, dodatkowo wprowadzono rytmikę dla dzieci 4-7 letnich.
3. Taniec nowoczesny – instruktor – Artur Krzywisz – wicemistrz Polski w tańcu HIP – HOP. Zajęcia warsztatowe (ogółem uczestniczą w nich 33 osoby) odbywają się w trzech grupach, każda raz w tygodniu. Zajęcia mają formę ćwiczeń ruchowych przy muzyce, ukierunkowanych na ogólny rozwój sprawności, orientacji ruchowej, poczucia rytmu oraz wrażliwości na muzykę z elementami tańca HIP-HOP.
4. Taniec towarzyski – instruktor tańca – Izabela Słomka Łabanowska – Prezes Podlaskiego Towarzystwa Tanecznego w Białymstoku. Zajęcia do końca czerwca ur. odbywały się w 2-ch grupach wiekowych na koszt rodziców. W okresie wakacji, w związku z bardzo dużym dzieci i rodziców, zorganizowano w GOKSiT bezpłatne półkolonie taneczne z udziałem 43 osób w wieku 4-14 lat, a od września 2010 r. zajęcia odbywały się już bezpłatnie w ramach projektu „Po prostu tańcz” w dwóch grupach wiekowych, z udziałem około 30 osób. Uszyto również stroje taneczne.
5. Drużyna piłki nożnej seniorów A klasy – liczy 20 zawodników zarejestrowanych w Podlaskim ZPN w Białymstoku. W 2010 roku drużyna rozegrała 30 meczów mistrzowskich odnosząc 17 zwycięstw, 6 remisów, 7 porażek; kilka sparingów i meczy pucharowych i zakończyła rundę jesienną sezonu 2010/2011 na 5 miejscu. Drużyna ciągle się rozwija i podnosi swoje umiejętności. Stać ją na jeszcze lepszą grę i wciąż lepsze wyniki w przyszłości.
6. Dziecięce drużyny piłki nożnej – „ORLIKI” i „ŻAKI” – zadania związane z rozwojem dziecięcej piłki nożnej realizowano w ramach Programu „Akademia Orlika”, brali w nich udział zarówno chłopcy jaki i dziewczynki. Treningi sportowe odbywały się 2 razy w tygodniu pod kierunkiem animatora sportu i rekreacji, w sezonie – na kompleksie ORLIK 2012, zimą – na Sali gimnastycznej Zespołu Szkół i na Sali sportowej GOKSiT. Zajęcia rozwijają cechy motoryczne, osobowe oraz umiejętności piłkarskie. Rodzice oraz opiekunowie chętnie wspierają GOKSiT w działaniach skierowanych w kierunku dziecięcej piłki nożnej w naszej Gminie.
7. Sekcja tenisa stołowego – tenis jest doskonałą formą treningu i sprawdzania swoich umiejętności w warunkach startowych. Zajęcia tenisa stołowego w sekcji młodzieżowej prowadził trener Piotr Pawłowski - nauczyciel ZS w Korycinie. Uczęszczało 15 osób. Zajęcia odbywały się 3 razy w tygodniu i trwały po 1,5 godziny.
Ze środków pozabudżetowych dofinansowano w 2010 roku następujące projekty:
  1. XIX Półmaraton Mleczny Korycin-Janów-Korycin – kwota dofinansowania – 8 835zł.
  2. XV Ogólnopolskie Dni Truskawki w Korycinie – kwota dofinansowania – 25 000zł.
  3. XVI Ogólnopolskie Dni Truskawki w Korycinie – kwora dofinansowania – 20 000 zł.
  4. XX Jubileuszowy Półmaraton Mleczny Korycin-Janów-Korycin – kwota dofinansowania – 18 774zł.
  5. „Aktywnie na sportowo” – kwota dofinansowania – 12 000 zł.
  6. „Bezpieczne wakacje sportowo – rekreacyjne w Korycinie” – kwota dofinansowania 4 000zł.
  7. „Po prostu tańcz” – kwota dofinansowania – 6 000 zł.
  8. „Animator – Moje boisko Orlik 2012” pozyskaliśmy z Ministerstwa Sportu i Turystyki dofinansowanie kosztów osobowych animatora sportu w okresie marzec – wrzesień 2010 roku.
GOKSiT pozyskuje środki m.in. z tytułu wynajmu pomieszczeń na wesela, prezentacje, szkolenia zewnętrzne, wypożyczalni zastawy stołowej i sprzętu GOKSiT, loterii fantowych, ze sprzedaży biletów na korty tenisowe i kajaki, okolicznościowych kiermaszów np. prac wykonanych przez młodzież, z tytułu partycypacji w kosztach niektórych imprez współorganizatorów i uczestników, sponsorów i wykorzystuje je na bieżącą działalność kulturalną i sportowo – rekreacyjną.
 
            Pan przewodniczący podziękował za złożenie sprawozdania przygotowanego jeszcze przez poprzednią Dyrektor – panią Łabanowską, a następnie poprosił o zabranie głosu panią Małgorzatę Michelis – Kierownik Biblioteki Publicznej w Korycinie i złożenie ostatniego już sprawozdanie z działalności tej instytucji w 2010 roku.
            Pani Michelis powiedziała, że Biblioteka publiczna Gminy Korycin działa na terenie Gminy Korycin i nie prowadzi filii bibliotecznej. W 2010 roku biblioteka założyła punkt biblioteczny w domu opieki „Dom Gościnny” w Dzięciołówce. Połączona jest z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Turystyki, więc bibliotekarze część swojego czasu pracy poświęcają wykonywaniu powierzonych im obowiązków wynikających z połączenia obu instytucji. Budżet biblioteki zapewnia płace, środki na zakup nowości, prenumeratę prasy, materiały biurowe, opłatę za telefon, obsługę czytelniczą, pracę z dziećmi i młodzieżą, nagrody konkursowe, imprezy biblioteczne.
 W 2010 roku przybyło ogółem 591 woluminów i stan księgozbioru na koniec 2010 roku wynosił 13 147 woluminów.
Czytelnictwo w 2010 roku przedstawiało się następująco:
- czytelnicy ogółem – 356 osób – wzrost o 23,
- czytelnicy do lat 15 – 63 osoby – pozostało bez zmian,
- biblioteka miała zarejestrowanych 54 czytelników powyżej 60 lat, w tym osoby niepełnosprawne.
Wypożyczonych ogółem zostało 4 149 woluminów – wzrost o 525.
W 2010 roku Biblioteka Publiczna uczestniczyła wspólnie z GOKSiT przy realizacji projektów: „Po prostu tańcz” i „Bezpieczne lato sportowo-rekreacyjne w Korycinie” dofinansowywanych przez Sokólski Fundusz Lokalny. Uczestniczyła również w realizacji projektów „Półmaraton Mleczny Korycin – Janów – Korycin” i „Ogólnopolskie Dni Truskawki”. Skorzystała również z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup nowości czytelniczych w wysokości 1 100 zł, przekazanych przez Bibliotekę Narodową.
 
            Pytań ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący podziękował wszystkim Dyrektorom i Kierownikom gminnych jednostek samorządowych za świetnie prowadzoną działalność i współpracę między poszczególnymi jednostkami życząc im sukcesów w kolejnych latach pracy.
Stwierdził również, że Rada Gminy zapoznała się ze sprawozdaniami z działalności gminnych jednostek organizacyjnych i nie wnosi do nich uwag i zastrzeżeń.
 
Ad.7/              W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zapozna się ze sprawozdaniami z działalności Komisji działających przy Radzie Gminy Korycin za 2010 rok, w tym: Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Gospodarki i Budżetu.
Każdy z panów radnych otrzymał komplet materiałów w tej sprawie i mógł się z nimi szczegółowo zapoznać.
Czy panowie radni mają uwagi do powyższych sprawozdań bądź zapytania, a może przewodniczący w/w Komisji chcą krótko streścić swoje sprawozdania?
            Radny Stanisław Krutul – przewodniczący Komisji Gospodarki i Budżetu przypomniał panom radnym, że zakres działalności Komisji obejmuje sprawy związane z przygotowaniem budżetu gminy oraz jest organem doradczym dla Wójta w sprawach gospodarczych dotyczących Gminy Korycin.  
            Radny Czesław Radulski – przewodniczący Komisji Rewizyjnej powiedział, że Rada Gminy nie występowała do Komisji Rewizyjnej o przeprowadzenie kontroli w jednostce samorządu terytorialnego, a analiza wykonania budżetu Gminy Korycin za 2010 rok nie stwierdziła żadnych uchybień i nieprawidłowości.
            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin zapoznała się za sprawozdaniami z działalności Komisji działających przy Radzie za 2010 rok i nie wnosi uwag ani zastrzeżeń.
 
Pan przewodniczący ogłosił 10 minut przerwy.
Wznowiono obrady.
 
Ad.8/              W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozpatrzy i zatwierdzi sprawozdanie finansowe Gminy Korycin za 2010 rok wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2010 rok i podejmie w tej sprawie stosowną uchwałę.
Zarówno sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2010 rok, przyjęte Zarządzeniem Nr 16/11 Wójta Gminy Korycin z dnia 28 marca 2011 roku, jak również sprawozdanie finansowe zawierające:
1)      bilans jednostki budżetowej sporządzony na dzień 31 grudnia 2010 roku,
2)      rachunek zysków i strat jednostki – sprawozdanie łączne jednostek sporządzone za okres 1 stycznia – 31 grudnia 2010 roku,
3)      zestawienie zmian w funduszu jednostki – sprawozdanie łączne jednostek budżetowych sporządzone za okres 1 stycznia – 31 grudnia 2010 roku,
4)      bilans z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego Gminy Korycin sporządzony na dzień 31 grudnia 2010 roku,
5)      skonsolidowany bilans jednostki samorządu terytorialnego – Gminy Korycin sporządzony na dzień 31 grudnia 2010 roku
panowie radni otrzymali wcześniej, zatem mieli możliwość szczegółowego przeanalizowania i zapoznania się z kompletem materiałów wraz z projektem uchwały w tej sprawie.
Proszę pana Skarbnika o krótkie streszczenie powyższych materiałów przed podjęciem stosownej uchwały.
            Skarbnik powiedział, że rok 2010 jest pierwszym rokiem budżetowym, dla którego nowa ustawa o finansach publicznych nałożyła inny sposób rozpatrywania sprawozdań. Za rok 2010 po raz pierwszy organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego (Rada Gminy) otrzymuje dwa rodzaje sprawozdań – sprawozdanie z wykonania budżetu za rok budżetowy oraz sprawozdanie finansowe za ten okres. Oba te sprawozdania podlegają procedurze zatwierdzania. Oba rodzaje sprawozdań zostały sporządzone w ustawowych terminach i zostały panom radnym przesłane oraz zostały przekazane również organowi nadzoru czyli Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku, która zaopiniowała pozytywnie sprawozdanie z wykonania budżetu za 2010 rok. Oba sprawozdanie zostały zaprezentowanie również na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej w dniu 9 maja 2011 r. i zostały przez nią Uchwałą Nr 1/11/11 z dnia 9 maja 2011 r. pozytywnie zaopiniowane.
            Sprawozdanie z wykonania budżetu zawiera dwa podstawowe elementy tj. zestawienie dochodów i wydatków budżetu Gminy Korycin za 2010 rok.
Dochody gminy dzielą się na dwie podstawowe grupy – dochody bieżące i majątkowe. Dochodami majątkowymi gminy są wszelkiego rodzaju dotacje otrzymywane z różnych źródeł na realizację inwestycji gminnych oraz dochody uzyskiwane przez gminę ze sprzedaży lub wywłaszczenia majątku będącego jej własnością. W roku 2010 dochody majątkowe Gminy Korycin wyniosły łącznie 3 073 689,56 zł.   
Dochodami bieżącymi gminy są wszelkie inne dochody niebędące dochodami majątkowymi. W roku 2010 budżet Gminy Korycin zrealizował dochody bieżące w wysokości 9 344 609,38zł pochodzące z podatków i opłat będących dochodami gminy, dotacji na zadania własne i zlecone, subwencji, dochodów z najmu i dzierżawy mienia stanowiącego własność gminy oraz innych dochodów stanowiących dochód budżetu gminy.
Łączne dochody budżetowe wyniosły 12 418 298,94 zł.
Wydatki gminy, podobnie jak dochody, dzielą się na wydatki bieżące i majątkowe.
Wydatkami majątkowymi gminy są wszelkiego rodzaju inwestycje i zakupy inwestycyjne realizowane przez gminę, wydatkami bieżącymi zaś wszelkie wydatki związane z funkcjonowaniem jednostki samorządu terytorialnego oraz wykonywaniem zadań jej przypisanych. Wydatki majątkowe Gminy Korycin w 2010 roku wyniosły 6 465 506,21 zł, zaś bieżące – 8 738 400,61 zł.
Łącznie wydatki budżetowe w 2010 roku zostały zrealizowane w kwocie 15 203 906,82 zł.
Gmina Korycin zamknęła rok budżetowy deficytem w wysokości 2 785 607,88 zł. Zapotrzebowanie na środki finansowe w 2010 roku, rozumiane jako rozchody budżetu, wyniosło 3 214 529,98 zł i zostało sfinansowane nowymi kredytami i pożyczkami. Dokonano również spłat wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek w kwocie 428 922,10 zł. Spłaty dokonywane były zgodnie z ustalonymi harmonogramami spłat.
Zadłużenie gminy z tytułu kredytów i pożyczek na dzień 31.12.2010 r. wyniosło 5 618 999,38zł, co stanowi 45,24% ogółu dochodów i przy granicznym poziomie wskaźnika wynoszącym 60% jest poziomem względnie bezpiecznym.
            Sprawozdanie finansowe Gminy Korycin składa się z 5 części, o których na początku wspomniał pan przewodniczący obrad i zostało sporządzone w sposób i terminach przewidzianych przepisami prawa. Pokazuje ono rzetelnie i w sposób przejrzysty sytuację majątkową i finansową jednostki samorządu terytorialnego. Sprawozdanie finansowe Gminy Korycin nie jest objęte obowiązkiem badania przez biegłego rewidenta.
Oba sprawozdania zostały przekazane organowi nadzoru – Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku, która zaopiniowała je pozytywnie.
            Rok 2010 dla Gminy Korycin był kolejnym rokiem wyjątkowego wysiłku inwestycyjnego naszej gminy. Udział wydatków majątkowych w całości wydatków gminy stanowił przeszło 42%. Oznacza to, że prawie co druga złotówka wydana w gminie była wydatkowana na zadania inwestycyjne służące powiększaniu majątku gminy oraz poprawie warunków życia jej mieszkańców. Warto dodać, iż gmina pozyskała ze źródeł zewnętrznych w 2010 r. ponad 2,7 mln zł. Bez środków tych niemożliwe byłoby zrealizowanie tak wielu projektów. Zdobywanie środków na inwestycje i ich realizacja nie przychodzi łatwo. Mnogość wszelkiego rodzaju uwarunkowań związanych z realizacją i rozliczaniem projektów dofinansowywanych środkami pochodzącymi z budżetu Unii Europejskiej wymaga z jednej strony wiedzy i doświadczenia osób odpowiedzialnych za projekty, a z drugiej strony dużej elastyczności i szybkości działania organów decyzyjnych, stąd też w 2010 roku pojawiły się tzw. „szybkie sesje” zwoływane telefonicznie, gdyż bez błyskawicznej zgody Rady Gminy wiele projektów zostałoby odrzuconych z powodów czysto formalnych. Wszystkie te działania niemożliwe byłyby, gdyby nie mądre i szybko podejmowane uchwały Rady Gminy, pomysłowość, kreatywność i konsekwencja Wójta oraz duży wysiłek organizacyjny pracowników wszystkich jednostek organizacyjnych naszej gminy. Wszystko to procentować będzie w przyszłości, gdyż skok cywilizacyjny, jaki dokonuje się w naszej gminie, widać na każdym kroku.
W imieniu Wójta wnioskuję do panów radnych o zatwierdzenie sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2010 rok.
            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2010 rok.
 
UCHWAŁA NR VII/34/2011 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 31 maja 2011 r.
w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2010 rok
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.          
 
Ad.9/              W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy, po uprzednim zapoznaniu się z:
1)      sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2010 rok,
2)      sprawozdaniem finansowym Gminy Korycin za 2010 rok,
3)      pozytywną opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 18 kwietnia 2011 r. (uchwała Nr II-0321-57/11) do sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2010 rok,
4)      pozytywną opinią Komisji Rewizyjnej przy Radzie Gminy Korycin z dnia 9 maja 2011 r. dotyczącą wykonania budżetu Gminy Korycin za 2010 rok (uchwała Nr 1/1/11),
5)      uchwałą Nr II-00322-17/11 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 17 maja 2011 r. w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Komisję Rewizyjną Rady Gminy Korycin wniosku o udzielenie Wójtowi absolutorium za 2010 rok
podejmie uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Panu Mirosławowi Lech – Wójtowi Gminy Korycin za 2010 rok.
Komplet materiałów, które wymieniłem na wstępie, wraz z projektem uchwały panowie radni otrzymali wcześniej i mieli możliwość szczegółowego zapoznania się z nimi.
Zarówno opinie Regionalnej Izby Obrachunkowe, jak i Komisji Rewizyjnej są pozytywne i wnioskuje ona do Rady Gminy o udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy Korycin.
            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin za 2010 rok.
 
UCHWAŁA NR VII/35/2011 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 31 maja 2011 r.
w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin za 2010 rok
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
            Pan przewodniczący pogratulował Wójtowi uzyskania absolutorium tym bardziej, że zostało ono przyznane jednogłośnie, co świadczy o dobrej pracy Wójta i całego Urzędu Gminy za ostatni rok.
            Pan Wójt podziękował radnym za absolutorium i zaufanie, jakim go obdarzają. Przypomniał, że był to rok ciężkiej pracy i niezwykłych efektów, więc dziękuję wszystkim swoim pracownikom, bo bez nich niczego byśmy nie zdziałali. Jeszcze raz dziękuję bardzo i myślę, że za rok z równie wielkim zadowoleniem podsumujemy dokonania roku 2011.
 
Ad.10/            W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie współpracy w ramach Projektu pn. „Wschodnioeuropejski Klaster Produktu Regionalnego”.
Projekt powyższej uchwały panowie radni otrzymali przed rozpoczęciem obrad sesyjnych, zatem proszę pana Wójta o jego uzasadnienie.
            Wójt powiedział, że zamierzamy coś zrobić w tematyce produktu regionalnego, a pomysł projektu wynikł w trakcie rozmów z zarządem Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego z Warszawy. My na swoim terenie posiadamy najbardziej znany produkt, mówię oczywiście o serze korycińskim, i chcemy doprowadzić do budowy klastra czyli porozumienia firm i osób działających w branży produktu regionalnego – bardzo szeroko rozumianej, a więc też mogą to być działania firm zajmujących się historią, kulturą itp. Liderem powyższego projektu jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, ponieważ taki lider zapewni nam prestiż i odpowiednią renomę tego projektu, który może być potrzebny przy ubieganiu się o dofinansowanie unijne. Jest też wkład własny – 15% całości. Siedziba klastra planowana jest w Korycinie, na ten cel przeznaczymy wiatrak przy przystanku PKS i zatrudnimy 1 osobę, wkładem własnym jest też koszt 1 imprezy gminnej. Jest to projekt miękki, a jego efektem końcowym ma być utworzenie wschodnioeuropejskiego klastra z Litwą, Białorusią, Ukrainą, może jeszcze szerzej. Łączny budżet tego projektu to około 2,5 mln zł i są to środki w ramach Ściany Wschodniej. W trakcie trwania tego projektu, który jest przewidziany na 3 lata, klaster może aplikować o kolejne środki finansowe np. na inwestycje.
            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin większością głosów podjęła uchwałę w sprawie współpracy w ramach Projektu pn. „Wschodnioeuropejski Klaster Produktu Regionalnego”.
 
UCHWAŁA NR VII/36/2011 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 31 maja 2011 r.
w sprawie współpracy w ramach Projektu pn. „Wschodnioeuropejski Klaster Produktu Regionalnego”
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.11/            W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona zmian w wieloletniej prognozie finansowej Gminy Korycin na lata 2011 – 2020.
Projekt uchwały panowie radni otrzymali przed rozpoczęciem obrad sesyjnych, zatem proszę pana Skarbnika o omówienie powyższych zmian.
Skarbnik powiedział, że zmiany w wieloletniej prognozie finansowej Gminy Korycin na lata 2011 – 2020 zostały dokonane następująco:
1)      doprowadzono do zgodności kwot wynikających z załącznika nr 1 z kwotami wynikającymi z propozycji zmian w uchwale budżetowej Gminy Korycin na 2011 rok,
2)      doprowadzono do zgodności kwot wynikających z załącznika nr 1 z kwotami wynikającymi z załącznika nr 2 do uchwały (powyższe dotyczy aktualizacji wartości przedsięwzięcia wieloletniego o nazwie; „Zabytki Królewskiego Korycina”, gdzie zmiana dotyczy limitów wydatków na lata 2011 – 2014 dotyczących realizowanego projektu).
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2011 – 2020.
 
 
UCHWAŁA NR VII/37/2011 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 31 maja 2011 r.
w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2011 – 2020
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.12/            W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona zmian w uchwalonym i przyjętym Statucie Związku Komunalnego „Biebrza” poprzez wprowadzenie nowego zapisu w § 2 ust. 2 w brzmieniu:
„2. Członkami Związku są również następujące Gminy: Augustów, Miasto Augustów, Bargłów Kościelny, Grajewo, Miasto Grajewo, Nowinka, Rajgród, Janów, Korycin, Płaska”.
Projekt uchwały panowie radni otrzymali przed rozpoczęciem obrad sesyjnych.
Pragnę powiedzieć, iż w dniu 30 maja br. wpłynęło pismo ze Związku Komunalnego „Biebrza” informujące, iż Zgromadzenie tego Związku dokonało zmian w Statucie podejmując uchwałę Nr II/13/11 w dniu 18 maja 2011 r. i jednocześnie wnioskując o przyjęcie uchwały w powyższej sprawie przez Radę Gminy Korycin.
Informuję, że powyższa uchwała musi być podjęta bezwzględną większością głosów.
            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia zmian w Statucie Związku Komunalnego „Biebrza”.
 
UCHWAŁA NR VII/38/2011 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 31 maja 2011 r.
w sprawie przyjęcia zmian w Statucie Związku Komunalnego „Biebrza”
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.  
 
Ad.13/            W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie decyzję w sprawie przystąpienia Gminy Korycin do spółki prawa handlowego pod firmą: BIOM Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym.
Projekt uchwały panowie radni otrzymali przed rozpoczęciem obrad sesyjnych, dlatego proszę pana Skarbnika o krótkie uzasadnienie potrzeby podjęcia powyższej uchwały.
            Skarbnik powiedział, że wczoraj było spotkanie z przedstawicielami tej Spółki, na którym okazało się, że po kontroli BIOM musi zawrzeć z gminami umowy na odbiór nieczystości, a żeby zrobić to w trybie bez przetargowym, gmina musi stać się jej udziałowcem. Pan Wójt proponuje wniesienie do Spółki wkładu pieniężnego o wartości 500 zł i objęcia 1 udziału przez Gminę Korycin.
            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia Gminy Korycin do spółki prawa handlowego pod firmą: BIOM Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym.
 
UCHWAŁA NR VII/39/2011 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 31 maja 2011 r.
w sprawie przystąpienia Gminy Korycin do spółki prawa handlowego pod firmą: BIOM Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.  
 
Ad.14/            W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad Rada Gminy Korycin podejmie decyzję w sprawie powierzenia Spółce BIOM zadania własnego Gminy Korycin w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi oraz wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę umowy wykonawczej niezbędnej dla realizacji projektu pn. „Biebrzański System Gospodarki Odpadami – etap II”, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013.
Projekt uchwały panowie radni otrzymali przed rozpoczęciem obrad sesyjnych.
            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie powierzenia Spółce pod firmą: BIOM Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym zadania własnego Gminy Korycin w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi.
 
UCHWAŁA NR VII/40/2011 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 31 maja 2011 r.
w sprawie powierzenia Spółce pod firmą: BIOM Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym zadania własnego Gminy Korycin w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi oraz wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę umowy wykonawczej niezbędnej dla realizacji projektu pn. „Biebrzański System Gospodarki Odpadami – etap II”, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.15/            W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona kolejnych zmian w budżecie Gminy Korycin na 2011 rok.
Projekt uchwały panowie radni otrzymali wcześniej i mieli możliwość szczegółowo zapoznać się z jego treścią.
O krótkie uzasadnienie powyższego projektu proszę pana Skarbnika.
            Skarbnik powiedział, że zmiany w planie dochodów dotyczą:
1)      w dziale 600 – Transport i łączność - zmniejsza się plan dochodów o kwotę 357 360 zł w związku z podpisanym aneksem ze Starostwem Powiatowym w Sokółce dotyczącym zmniejszenia dotacji celowej dla budżetu Gminy Korycin. Powyższe dotyczy realizowanego wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Sokółce i Gminą Janów projektu pn. „Integracja dróg lokalnych z drogą krajową nr 8”. Zmniejszenie spowodowane jest poprzetargowym zmniejszeniem wartości robót, dlatego zmniejsza się także proporcjonalnie udział partnerów projektu,
2)      w dziale 758 – Różne rozliczenia - zwiększa się plan dochodów o kwotę 84 118 zł w związku z pismem Ministra Finansów informującym o zwiększeniu subwencji oświatowej na 2011 rok,
3)      w dziale 852 – Pomoc społeczna – zwiększa się plan dochodów o kwotę 14 000 zł w związku z otrzymaniem informacji o zwiększeniu dotacji celowej na realizację programu pn. „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”,
4)      w dziale 926 – Kultura fizyczna i sport – zmniejsza się plan wydatków o kwotę 1 794 zł w związku z podpisaniem aneksu zmniejszającego dofinansowanie do projektu o nazwie: „Przebudowa budynku przystanku PKS w Korycinie na budynek przeznaczony dla potrzeb boisk sportowych”. Powodem zmniejszenia jest zmiana stawki VAT, zmiana wartości netto robót, a w konsekwencji zmniejszenie dofinansowania.
Zmiany w planie wydatków dotyczą:
1)      w dziale 600 – Transport i łączność – dokonuje się zmniejszenia planu wydatków o kwotę 420 216 zł. Zmniejszenie dotyczy projektu pn. „Integracja dróg lokalnych z drogą krajową nr 8” i spowodowane jest spadkiem w stosunku do wcześniej planowanych wydatków dotyczących realizowanego przedsięwzięcia. W dziale tym zwiększa się także plan wydatków o kwotę 30 000 zł z przeznaczeniem na dotację celową dla Starostwa Powiatowego w Sokółce dotyczącą częściowego sfinansowania kosztów wykonania dokumentacji na planowane nowe zadanie inwestycyjne polegające na przebudowie kolejnych odcinków dróg powiatowych leżących na terenie Gminy Korycin. W dziale tym dokonuje się także zwiększenia planu wydatków o kwotę 2 000 zł z przeznaczeniem na zakup energii,
2)      w dziale 700 – Gospodarka mieszkaniowa – dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 5 000 zł z przeznaczeniem na zakup usług pozostałych. Związane jest to z wydatkami dotyczącymi sprzedaży nieruchomości gminnych,
3)      w dziale 750 – Administracja publiczna – dokonuje się zwiększenia planu wydatków o ogólną kwotę 2 000 zł z przeznaczeniem na zakup opłat z tytułu zakupu usług telekomunikacyjnych świadczonych w stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej,
4)      w dziale 757 – Obsługa długu publicznego – zwiększa się plan wydatków o kwotę 20 000 zł z przeznaczeniem na spłatę odsetek od wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek,
5)      w dziale 801 – Oświata i wychowanie – zwiększa się plan wydatków o kwotę 10 480 zł z przeznaczeniem na zakup usług oraz na wynagrodzenia bezosobowe członków komisji egzaminacyjnych powołanych w celu podniesienia awansu zawodowego nauczycieli zatrudnionych w Zespole Szkół w Korycinie,
6)      w dziale 852 – Pomoc Społeczna – dokonuje się zwiększenia planu wydatków o ogólną kwotę 21 700 zł. Powyższe dotyczy zwiększenia planu wydatków na realizację programu pn. „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”, zwiększenia planu wydatków na wypłatę zasiłków stałych oraz zwiększenia wydatków na zapłatę składek na ubezpieczenie zdrowotne opłacane za osoby pobierające niektóre świadczenia z pomocy społecznej, niektóre świadczenia rodzinne oraz za osoby uczestniczące w zajęciach w centrum integracji społecznej,
7)      w dziale 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska – zwiększa się plan wydatków o kwotę 41 000 zł. Powyższe dotyczy wydatków związanych z zakupem energii oraz różnych opłat i składek,
8)      w dziale 921 – Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego – zwiększa się plan wydatków o kwotę 27 000 zł. Powyższe dotyczy zwiększenia limitu na inwestycje realizowane przez gminę w związku z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych prac przy inwestycjach realizowanych przez gminę. W dziale tym dokonuje się także zmniejszenia i zwiększenia planu wydatków o kwotę 790 zł. Zmiana ta dotyczy niewielkich przesunięć kwot pomiędzy poszczególnymi paragrafami klasyfikacji budżetowej.
Nadajemy nowe brzmienie załącznikowi Nr 3 pn. „Limity wydatków na zadania inwestycyjne realizowane w 2011 roku”. Zmiany polegają na:
1)      zmniejszeniu limitu wydatków na projekt pn. „Integracja dróg lokalnych z drogą krajową nr 8” do kwoty 5 579 784 zł,
2)      utworzeniu limitu wydatków na nowe zadanie inwestycyjne pn. „Integracja dróg lokalnych” w kwocie 30 000 zł,
3)      zwiększeniu limitu wydatków na projekt pn. „Budowa świetlicy wiejskiej w Krukowszczyźnie” o kwotę 2 000 zł,
4)      zmianie nazwy projektu z „Budowa świetlicy wiejskiej w Ostrej Górze” na „Remont budynku świetlicy wiejskiej we wsi Ostra Góra” i zwiększeniu limitu wydatków na realizację projektu o kwotę 25 000 zł,
5)      zmianie limitu wydatków w ramach poszczególnych paragrafów klasyfikacji budżetowej na projekt pn. „Utwardzenie placu i dróg dojazdowych przy Parafii Rzymskokatolickiej w Korycinie – parking turystyczny” o ogólną kwotę 790 zł.
Nadajemy nowe brzmienie załącznikowi nr 4 pn. „Wykaz planowanych kwot dotacji udzielanych z budżetu Gminy Korycin”. Zmiany polegają na wprowadzeniu dotacji przewidzianej do udzielenia dla Starostwa Powiatowego w Sokółce z przeznaczeniem na częściowe sfinansowanie kosztów wykonania dokumentacji na planowane nowe zadanie inwestycyjne polegające na przebudowie kolejnych odcinków dróg powiatowych leżących na terenie Gminy Korycin.
Budżet po zmianach wynosi:
- dochody – 17 756 582 zł, w tym bieżące – 8 832 892 zł, majątkowe – 8 923 690 zł,
- wydatki – 19 266 848 zł, w tym bieżące – 8 831 961 zł, majątkowe – 10 434 887 zł,
- deficyt budżetu wynosi 1 510 266 zł i pokryty zostanie przychodami z zaciąganych kredytów i pożyczek.
            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2011 rok.
 
UCHWAŁA NR VII/41/2011 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 31 maja 2011 r.
w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2011 rok
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.      
 
Ad.16/            W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę dotyczącą uzupełnienia sieci publicznych przedszkoli prowadzonych przez Gminę Korycin o inne formy wychowania przedszkolnego tj. punkty przedszkolne w Bombli i w Zabrodziu. Z wnioskiem o ich utworzenie zwróciła się do Wójta Pani Dyrektor Przedszkola w Korycinie.
Dotychczas w Gminie Korycin, oprócz przedszkola mieszczącego się przy ulicy Grodzieńskiej 21 w Korycinie, funkcjonowały od 1 września 2008 roku trzy Zespoły Wychowania Przedszkolnego w Bombli, Korycinie i Zabrodziu. Zajęcia w Zespołach prowadzone były przez 4 dni w tygodniu, natomiast w punktach, które planujemy utworzyć, będą prowadzone przez 5 dni w tygodniu. Do Zespołów Przedszkolnych uczęszczały dzieci w wieku 3-5 lat, natomiast do punktów przedszkolnych będą uczęszczały także dzieci sześcioletnie, które od 1 września 2011 r. muszą być objęte rocznym przygotowaniem przedszkolnym. Dla tych dzieci nie posiadamy dodatkowych pomieszczeń w Przedszkolu w Korycinie, ani też w Zespole Szkół w Korycinie, stąd proponujemy utworzenie tych punków poprzez zmianę dotychczasowych Zespołów na Punkty Przedszkolne, aby dzieciom sześcioletnim zapewnić taką opiekę.  
O bardziej szczegółowe uzasadnienie proszę panią Dorotę Wiesławską – Dyrektor Przedszkola w Korycinie.
            Pani Dyrektor powiedziała, że mamy w tym roku 110 dzieci, które będą uczęszczać do przedszkola, a więc bardzo dużo, z tego 68 dzieci jest sześcioletnich, które mają obowiązek chodzić do przedszkola lub do szkoły, ale u nas tylko 3 dzieci zadeklarowało chęć uczęszczania do szkoły. Liczba dzieci 6-letnich pokrywa liczbę miejsc w przedszkolu w Korycinie, a co mamy zrobić z dziećmi 3-5 letnimi, które również chcą uczestniczyć w zajęciach przedszkolnych? Postanowiliśmy więc zmienić zespoły przedszkolne na punkty, co daje nam możliwość zwiększenia czasu pracy z 4 do 5 dni w tygodniu i zrealizowania podstawy programowej.
            Radny Marcin Bielawski zapytał, czym różni się zespół od punktu przedszkolnego?
Pani Dyrektor odpowiedziała, że inne formy wychowania przedszkolnego istnieją od niedawna, a mianowicie od 2008 roku. Gmina Korycin była pionierem w tej kwestii, ponieważ we współpracy z Fundacją Komeńskiego założyliśmy pierwsze ośrodki przedszkolne już w 2001 roku. Były one przeznaczone dla dzieci 3-5 letnich i pracowały w systemie 3x3 czyli trzy razy w tygodniu po trzy godziny dziennie. Okazało się, że takie formy wychowania przedszkolnego dają świetne efekty, ale tylko punkty są pełnowymiarowe i dają możliwość realizacji podstawy programowej, a więc 25 godzin nauczania tygodniowo.
            Dalszej dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uzupełnienia sieci publicznych przedszkoli prowadzonych przez Gminę Korycin o inne formy wychowania przedszkolnego.
 
UCHWAŁA NR VII/42/2011 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 31 maja 2011 r.
w sprawie uzupełnienia sieci publicznych przedszkoli prowadzonych przez Gminę Korycin o inne formy wychowania przedszkolnego
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.   
 
Ad.17/            W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie dwie odrębne uchwały w sprawach:
1)      ustalenia organizacji punktów przedszkolnych,
2)      uchylająca uchwały w sprawie ustalenia organizacji zespołów wychowania przedszkolnego.
Projekty uchwał zostały rozdane panom radnym przed Sesją.
Stosownie do zapisu § 5 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 2010 r. (Dz.U. Nr 161, poz. 1080) w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania:
„…Organ prowadzący punkt lub zespół ustala jego organizację określając w szczególności:
1)      nazwę punktu lub zespołu i miejsce jego prowadzenia,
2)      cele i zadania punktu lub zespołu oraz sposób ich realizacji,
3)      dzienny wymiar godzin zajęć świadczony w punkcie lub zespole nauczania, wychowania i opieki,
4)      warunki przyjmowania dzieci,
5)      prawa i obowiązki wychowanków punktu lub zespołu,
6)      sposób sprawowania opieki nad dziećmi w czasie zajęć,
7)      warunki przyprowadzania dzieci na zajęcia i odbierania z nich przez rodziców,
8)      terminy przerw w pracy punktu lub zespołu,
9)      zakres zadań nauczycieli prowadzących zajęcia w punkcie lub zespole,
10) skreślenie dziecka z listy wychowanków.”.
Zatem projekt uchwały uwzględnia i zawiera w/w wymogi Rozporządzenia.
            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał obydwa projekty uchwał i poddał je oddzielnemu głosowaniu. W obu głosowaniach udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwał glosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwały w sprawach:
1)      ustalenia organizacji punktów przedszkolnych,
2)      uchylająca uchwały w sprawie ustalenia organizacji zespołów wychowania przedszkolnego.
 
UCHWAŁA NR VII/43/2011 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 31 maja 2011 r.
w sprawie ustalenia organizacji punktów przedszkolnych
 
UCHWAŁA NR VII/44/2011 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 31 maja 2011 r.
uchylająca uchwały w sprawie ustalenia organizacji zespołów wychowania przedszkolnego
 
stanowią załączniki do protokołu z obrad sesyjnych.
 

Ad.18/            W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan Wójt poinformował państwa radnych o sposobie załatwienia wniosków zgłoszonych na poprzedniej Sesji Rady Gminy Korycin.

Ad.19/            W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan przewodniczący i poprosił państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.
Poinformował jednocześnie, iż w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje radnych w formie pisemnej.
            Radny Krzysztof Szewczul zwrócił się do pana Wójta o skierowanie wniosku do Powiatowego Zarządu Dróg w sprawie remontu przepustu na drodze powiatowej Skindzierz – Brzozowa. W/w przepust był już niejednokrotnie naprawiany, ale wciąż się zapada. Proszę o szybką interwencję w powyższej sprawie.
            Radny Marek Brylewicz powiedział, że mieszkańcy Korycina zgłaszają, iż od kilku dni bez przerwy pali się nowe oświetlenie przy zalewie, na drodze do Zakale.
            Skarbnik odpowiedział, iż w związku z tym, że jest nowe, to jest obecnie testowane i stąd wynika ciągły czas palenia się.
            Radny Marek Brylewicz prosił również o zorganizowanie spotkania w Urzędzie Gminy z mieszkańcami Korycina w związku z przekształceniem nieruchomości z działek rolniczych na budowlane i o wiele większym podatkiem. Ludzie bardzo się denerwują, bo nie wiedzą, z czego wynikła taka zwyżka w podatku.
            Odpowiedziała pani Sekretarz stwierdzając, że dokonano przeklasyfikowania gruntów na wniosek Starosty Sokólskiego i dlatego są inne stawki podatku. Teraz zgodnie z nową klasyfikacją musimy naliczyć podatek od nieruchomości. Stawki podatków lokalnych ustala Rada Gminy Korycin. Starosta przekazał w tej sprawie informację do Urzędu Gminy i my poinformowaliśmy zainteresowanych o tej zmianie oraz wypełnieniu nowych deklaracji w sprawie podatku od nieruchomości.
            Wójt dodał, że postaramy się w najbliższym czasie zorganizować spotkanie dla mieszkańców Gminy i zaprosimy na nie przedstawiciela Starosty, aby wyjaśnił sytuację. Nie jesteśmy ani pierwszą, ani jedyną Gminą w takiej sytuacji, wcześniej przeżyła taką zmianę Suchowola i tam również było wielkie niezadowolenie społeczne.
            Radny Marcin Bielawski powiedział, że wciąż słyszy się narzekanie, szczególnie ludzi starszych, w sprawie przeniesienia przystanku PKS z centrum Korycina na peryferie koło kościoła. Czy istnieje możliwość przywrócenia możliwości zatrzymywania się np. Voyagera w Korycinie?   
            Radny Jan Bojarzyński odpowiedział, że słyszał całkowicie odmienne opinie, ludzie twierdzą, że nareszcie jest porządek, bo nie mogą się różni przewoźnicy zatrzymywać w różnych miejscach, ponieważ mieszkańcy nie zdążają na poszczególne autobusy.
            Radny Antoni Pakuła powiedział, że mieszkańcy wsi Kumiała bardzo narzekają na lokalizację przystanku PKS i proszą, aby zrobić w centrum Korycina przystanek na żądanie.
Dodał również, że podnosimy wysokość podatków lokalnych, a w zamian niewiele oferując dla mieszkańców np. w Kumiale nie pali się oświetlenie uliczne, drogi nie są odśnieżane.
Zgłosił również naprawę mostka na drodze wojewódzkiej Korycin – Janów, ponieważ jest zamulony i woda nie spływa.
            Wójt odpowiedział, że nareszcie mamy uporządkowaną sprawę z przystankiem PKS i wszystkie linie autobusowe zatrzymują się w jednym miejscu. Po zakończeniu modernizacji Rynku w Korycinie zastanowimy się nad tematem ewentualnego przystanku na żądanie.
Podatków nie obniżamy, ponieważ i tak wpływy z nich do budżetu Gminy są niewielkie, a inwestycje kosztują nas ponad 8 mln zł rocznie. Jeśli chodzi o przeklasyfikowanie gruntów i zwyżkę podatku, to pan Starosta nie pytał nas o zdanie i przeprowadził to zamierzenie we własnym zakresie, a my mamy obowiązek dostosować się do nowych wymogów.
            Przewodniczący Rady powrócił do tematu rozpoczętego przez radnego Antoniego Pakułę na początku obrad sesyjnych, a mianowicie podjęcia uchwały w sprawie wyrównania dopłat dla rolników w całej Unii Europejskiej.
            Pani Sekretarz powiedziała, że podczas przerwy w obradach sesyjnych zadzwoniła do naszej mecenas, która powiedziała, że uchwała absolutnie nie wchodzi w grę, ponieważ i tak zostanie uchylona przez Wojewodę Podlaskiego. Jedyne, co możemy zrobić, to wyrazić swoją opinię w protokole z przebiegu obrad.
            Pan Wójt powiedział, że rozpoczęła się już kampania wyborcza i list od prezesa Kaczyńskiego właśnie do niej się zalicza. Przestrzegam panów radnych przez braniem udziału w takich dyskusjach, ponieważ jest to sposób na pozyskiwanie wyborców na wsi i jak widać nawet po naszym przykładzie – sposób skuteczny. Od podejmowania podobnych decyzji jest rząd i posłowie, a nie rady gmin.
            Przewodniczący Rady Gminy dodał, że może na przyszłą Sesję zastanowimy się nad wystosowaniem apelu w tej sprawie i nad tym, do kogo powinien być skierowany.
Więcej interpelacji panowie radni nie zgłosili.
 
Ad.20/            W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił państwa radnych, a także wszystkie osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.
Państwo radni ani inne osoby obecne na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.
 
Ad.21/            Wobec wyczerpania porządku dziennego VII Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.
 
Na tym protokół z obrad VII Sesji Rady Gminy Korycin zakończono.
 
 
Protokołowała:                                                                                 
Ewa Michnowicz                                                                                    
Przewodniczący Rady
 Józef Gliński

Metryka strony

Udostępniający: Rada Gminy

Wytwarzający/odpowiadający: Robert Bielawski

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data wprowadzenia: 2011-07-14

Data modyfikacji: 2011-07-14

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2011-07-14