PROTOKÓŁ Nr XX/2013

 PROTOKÓŁ Nr XX/2013
 
z XX Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 25 marca 2013 r. (poniedziałek) w sali GOKSiT w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, w godz. 11.00 – 14.00 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.
 
Stan Rady Gminy – 15 radnych
Obecnych – 12 radnych
zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.
 
Radni obecni podczas obrad sesyjnych:
      1)    pan Adam Bielawski
      2)    pan Marcin Bielawski
      3)    pan Marek Brylewicz
      4)    pan Kazimierz Buzun
      5)    pan Józef Gliński
      6)    pan Stanisław Krutul
      7)    pan Antoni Pakuła
      8)    pan Czesław Radulski
      9)    pan Jarosław Radulski
      10)  pan Krzysztof Szewczul 
      11)  pan Stanisław Szubzda
      12)  pan Kazimierz Urban
 
Radni nieobecni usprawiedliwieni:
  1. pan Jan Bojarzyński
  2. pan Czesław Zawadzki
Radny nieobecny nieusprawiedliwiony:
  1. pan Maciej Gliński
 
Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:
1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin
2) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy
3) pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy
4) pani Elżbieta Tarachanowicz – Kierownik GOPS w Korycinie
5) Major Piotr Horsztyński – Kierownik Zespołu Zabezpieczenia Placówki Straży Granicznej
    w  Kuźnicy Białostockiej
6) Chorąży Sztabowy Józef Kosakowski – odpowiedzialny za współpracę z organami
    samorządowymi
7) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia
 
            Obrady XX Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin.
            Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał panów radnych, pana Wójta oraz zaproszonych gości i pracowników Urzędu Gminy. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 12 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.
            Poinformował, że proponowany porządek obrad XX Sesji Rady Gminy Korycin został panom radnym doręczony, jednak na wniosek pana Wójta proszę o wprowadzenie pod obrady sesyjne projektu uchwały w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości stanowiących własność Gminy Korycin oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony. Punkt ten byłby omawiany pod pozycją 8, a pozostałe punkty porządku przesuną się o jedną pozycję w dół. Za przyjęciem proponowanego, uzupełnionego porządku obrad głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany, uzupełniony porządek obrad XX Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie.
Oto treść przyjętego porządku obrad:
  1. Otwarcie obrad.
  2. Przyjęcie porządku dziennego XX Sesji Rady Gminy Korycin.
  3. Przyjęcie protokołu z XIX Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 28 grudnia 2012 roku.
  4. Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy.
  5. Nie wyrażenie zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie Gminy Korycin na 2014 rok – podjęcie uchwały Nr XX/  /2013 Rady Gminy Korycin z dnia 25 marca 2013 r. w powyższej sprawie.
  6. Uchwalenie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2013 rok – podjęcie uchwały Nr XX/  /2013 Rady Gminy Korycin z dnia 25 marca 2013 r. w powyższej sprawie.
  7. Wyrażenie zgody na nabycie nieruchomości na mienie komunalne Gminy Korycin, stanowiącej własność Stanisława Sulimy – podjęcie uchwały Nr XX/  /2013 Rady Gminy Korycin z dnia 25 marca 2013 r. w powyższej sprawie.
  8. Określenie zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości stanowiących własność Gminy Korycin oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony – podjęcie uchwały Nr XX/  /2013 Rady Gminy Korycin z dnia 25 marca 2013 r. w powyższej sprawie.
  9. Dokonanie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy na lata 2013 – 2030 – podjęcie uchwały Nr XX/  /2013 Rady Gminy Korycin z dnia 25 marca 2013 r. w powyższej sprawie.
  10. Dokonanie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2013 rok – podjęcie uchwały Nr XX/  /2013 Rady Gminy Korycin z dnia 25 marca 2013 r. w powyższej sprawie.
  11. Zapoznanie się ze sprawozdaniem z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez Gminę Korycin za 2012 rok.
  12. Zapoznanie się ze sprawozdaniem z działalności Komisji działających przy Radzie Gminy Korycin za 2012 rok, w tym:
- Komisji Rewizyjnej,
- Komisji Gospodarki i Budżetu.
  1. Interpelacje i zapytania radnych. 
  2. Wolne wnioski i informacje.
  3. Zamknięcie obrad.
 
Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z XIX Sesji Rady Gminy odbytej dnia 28 grudnia 2012 r. Przypomniał, że był on wyłożony do wglądu panów radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczony w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.
Wobec nie wniesienia do protokołu uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołu z XIX Sesji Rady Gminy.
 
Pan przewodniczący obrad jeszcze raz powitał przedstawicieli Podlaskiej Straży Granicznej i powiedział, że ich wizyta na Sesji jest związana z miłą niespodzianką zarówno dla Wójta, jak i dla całej Gminy Korycin. Następnie oddał głos panu Majorowi.
Major Horsztyński powiedział, że przybyliśmy do Państwa w dniu dzisiejszym w celu uhonorowania Gminy Korycin, na ręce Pana Wójta, medalem pamiątkowym za zasługi dla Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, przyznanym przez Komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej płk Leszka Czecha. Jednocześnie dziękujemy za wspieranie naszej jednostki oraz za dobrą współpracę.
Natomiast Chorąży Kosakowski przekazał wszystkim samorządowcom serdeczne i ciepłe życzenia wielkanocne.
Wójt Gminy Korycin podziękował za piękny medal dodając, iż ma nadzieję, że w przyszłości wszelkie interwencje straży granicznej będą się ograniczały do tak miłych wizyt jak dzisiejsza.
Panowie podziękowali za ciepłe przyjęcie i opuścili salę obrad sesyjnych.
 
Ad.4/              W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i przedstawił sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady:
W okresie od ostatniej XIX Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 28 grudnia 2012 roku do dnia dzisiejszej Sesji Rady tj. 25 marca br. realizowałem wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych oraz osobiście następujące zadania:
1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 4 stycznia 2013 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad XIX Sesji Rady tj.
- w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Korycin,
- w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów,
- w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty,
w sprawie określenia górnych stawek opłat za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych,
- w sprawie określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
- w sprawie określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości położonych na terenie Gminy Korycin,
- w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2013 rok,
- w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2013 rok,
- w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2013 rok,
- w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2012 – 2026,
- w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2012 rok.
Uchwały Rady Gminy zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin oraz wymagające ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym zostały przekazane do publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego i zostały już opublikowane dnia 17 stycznia 2013 roku pod pozycją 430, 431, 432, 433, 434, 435 oraz dnia 1 lutego 2013 roku pod pozycją 855.
Jednocześnie informuję, iż tzw. „uchwały śmieciowe” podjęte przez naszą Radę Gminy stracą moc prawną po wejściu w życie takich samych uchwał podjętych przez Zgromadzenie Związku Gmin „Kumiałka-Biebrza” w dniu 7 marca 2013 roku, ponieważ Związek Gmin przejął ustawowe zadania z zakresu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz ustawy o ochronie zwierząt. Zatem Związek Gmin co roku w terminie do 31 marca będzie również uchwalał Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie działania Związku.
Uległ zmianie termin złożenia pierwszej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, składanej przez właścicieli nieruchomości położonych na terenie działania Związku Gmin i jest to data 31 maja 2013 roku (poprzednio było 30 kwietnia 2013 roku). Ponadto opłatę uiszcza się za okres 3-ch miesięcy (raz na kwartał) bez wezwania na rachunek bankowy Związku Gmin, w kasie biura Związku lub w drodze inkasa w odstępach kwartalnych tj.
- do 15 marca danego roku za I kwartał,
- do 15 maja danego roku za II kwartał,
- do 15 września danego roku za III kwartał,
- do 15 listopada danego roku za IV kwartał,
zatem w takich samych terminach jak podatki i opłaty lokalne (podatek rolny, leśny i od nieruchomości). Jako inkasentów poboru opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyznaczono sołtysów i ustalono im wynagrodzenie w wysokości 8% od pobranych opłat.
            2. W dniu 7 stycznia 2013 r. brałem udział w posiedzeniu Zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.
            3. W dniu 17 stycznia br. w Warszawie w Pałacu Prymasowskim, w trakcie gali finałowej, odebrałem dla Gminy Korycin nagrodę „Perły Samorządu 2012” za działalność w zakresie inwestycji infrastrukturalnych, ochrony środowiska oraz turystyki, sportu i rekreacji, wyróżnionej w kraju w kategorii gmina wiejska oraz ja jako Wójt Gminy Korycin otrzymałem I miejsce w kategorii najlepszy włodarz, w podkategorii gmina wiejska, gdzie łącznie wybrano 5 najlepszych prezydentów, 10 burmistrzów i 15 wójtów.
4. W dniu 21 stycznia br. uczestniczyłem w pracach Zespołu ds. Ochrony Obszarów Wiejskich przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie.
            5. W dniu 25 stycznia 2013 r. uczestniczyłem w Zgromadzeniu Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”.
W tym dniu odbyło się również zebranie wiejskie w Krukowszczyźnie w sprawie wyboru nowego sołtysa tej wsi, jednak nie doszło do jego wyboru, ponieważ nie było chętnych kandydatów do pełnienia tej funkcji.
            6. W dniu 30 stycznia br. uczestniczyłem w konferencji nt. „Energia odnawialna szansą rozwoju województwa podlaskiego”, która odbyła się na Politechnice Białostockiej.
            7. W dniach 7-8 lutego 2013 r. uczestniczyłem w Zgromadzeniu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego w Serwach.
            8. W dniu 19 lutego br. uczestniczyłem w posiedzeniu Zarządu Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie, zaś w dniu 1 lutego w XII Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim poezji Leonardy Szubzdy pn. „Między milczeniem a krzykiem” z udziałem gimnazjalistów i licealistów z Podlasia, który odbył się w Korycinie.
9. W dniu 4 lutego br. Podlaski Urząd Wojewódzki przeprowadził w Urzędzie Gminy Korycin kontrolę w zakresie oceny przestrzegania zasad i trybu wydatkowania środków Funduszu Pracy przeznaczonych dla gmin na dofinansowanie pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2012 roku i ocenił, iż w/w zadania były realizowane prawidłowo.
            10. W dniach 20 lutego i 13 marca 2013 r. Podlaski Urząd Wojewódzki przeprowadził kontrolę w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Korycinie w zakresie wykorzystania dotacji udzielonych z budżetu państwa na prowadzenie zadań zleconych i dofinansowanie zadań własnych gminy z zakresu pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wykonania dochodów budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2012 roku.
            11. W dniu 22 lutego br. podczas Zarządu Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza” podjęliśmy decyzję o terminie zwołania na dzień 7 marca br. Zgromadzenia Związku oraz ustaliliśmy porządek posiedzenia.
            12. W dniach 25-26 lutego 2013 r. uczestniczyłem w posiedzeniu członków Komisji Europejskiej w Brukseli.
13. W dniu 27 lutego br. otrzymaliśmy informację od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku o rozpatrzeniu naszego wniosku i przyznaniu kwoty dotacji w wysokości 24 538 zł na dofinansowanie zadania pn. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Korycin”. Wnioskowaliśmy o kwotę znacznie wyższą.
14. W terminie od 1 do 28 lutego 2013 r. Urząd Gminy przyjął łącznie 250 wniosków od rolników o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
15. W dniu 14 marca br. odbył się II przetarg nieograniczony ustny na sprzedaż 10 działek budowlanych położonych w Korycinie przy ulicy Słowiańskiej (w pobliżu zalewu), zgodnie z ogłoszeniem z dnia 6 lutego 2013 roku. W wyniku przetargu sprzedano trzy następujące działki:
- Nr 167/43 o pow. 0,1287ha i Nr 167/49 o pow. 0,0012ha jako 1 działka budowlana o pow. ogólnej 0,1299ha za cenę 38 500 zł,
- Nr 167/60 o pow. 0,1473ha za cenę 43 500 zł,
- Nr 167/63 o pow. 0,1328ha za cenę 39 500 zł. 
            16. Wniosek Gminy Korycin o dofinansowanie przebudowy drogi w Gorszczyźnie w ramach środków Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na lata 2013 – 2015 nie uzyskał wymaganej liczby punktów i nie został zakwalifikowany do dofinansowania.
            17. Wniosek Gminy Korycin o dofinansowanie projektu pn. „Budowa systemu solarnych instalacji wytwarzania ciepła w Gminie Korycin” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, Oś Priorytetowa V. Rozwój infrastruktury ochrony środowiska, Działanie 5.2 Rozwój lokalnej infrastruktury ochrony środowiska (energia odnawialna słoneczna) został oceniony pozytywnie po ocenie formalnej i czekamy na ostateczną odpowiedź.
            18. W dniu 21 lutego 2013 r. Gmina Korycin otrzymała informację z Fundacji Biebrzańskiej o dofinansowaniu 3-ch projektów z Gminy Korycin tj.
- XVIII Ogólnopolskich Dni Truskawki w Korycinie w kwocie 25 000 zł – liczba uzyskanych punktów – 81,
- XXXIX Dni Korycina i X Święta Sera w kwocie 25 000 zł – liczba uzyskanych punktów – 80,58,
- konserwacja zabytkowych organów w Kościele Rzymskokatolickim p.w. Niepokalanego Serca Maryi w Marianowie w kwocie 24 993,60 zł – liczba uzyskanych punktów – 78,17.
            19. W dniu 7 marca 2013 r. wystąpiłem z wnioskami do Prezydenta RP o odznaczenie 8 pracowników Urzędu Gminy Korycin medalami za długoletnią służbę.
            20. W dniach 11-12 marca 2013 r. uczestniczyłem w spotkaniu reprezentantów 36 gmin z 15 województw, które miało miejsce w Strumieniu na Śląsku i dotyczyło zawarcia porozumienia i realizacji wspólnych przedsięwzięć służących rozwojowi obszarów wiejskich.
            21. W dniu 18 marca 2013 r. odbyło się rozliczenie I raty podatków i opłat lokalnych przez sołtysów, gdzie do budżetu Gminy Korycin wpłynęła kwota 182 254,90 zł.   
            22.  Wydałem następujące zarządzenia: 
1) jako kierownik jednostki:
a) Zarządzenie Nr 1/2013 z dnia 22 lutego 2013 r. w sprawie instrukcji obiegu i przechowywania dokumentów dla projektu współfinansowanego przez UE w ramach PROW na lata 2007 – 2013 o nazwie „XVIII Ogólnopolskie Dni Truskawki w Korycinie”,
b) Zarządzenie Nr 2/2013 z dnia 22 lutego 2013 r. w sprawie wyodrębnienia ewidencji księgowej oraz ustalenia planu kont dla projektu współfinansowanego przez UE w ramach PROW na lata 2007 -2013 o nazwie: „XVIII Ogólnopolskie Dni Truskawki w Korycinie”,
c) Zarządzenie Nr 3/2013 z dnia 22 lutego 2013 r. w sprawie instrukcji obiegu i przechowywania dokumentów dla projektu współfinansowanego przez UE w ramach PROW na lata 2007 – 2013 o nazwie” XXXIX Dni Korycina i X Święto Sera”,
d) Zarządzenie Nr 4/2013 z dnia 22 lutego 2013 r. w sprawie wyodrębnienia ewidencji księgowej oraz ustalenia planu kont dla projektu współfinansowanego przez UE w ramach PROW na lata 2007 -2013 o nazwie: „XXXIX Dni Korycina i X Święto Sera”,
e) Zarządzenie Nr 5/2013 z dnia 22 lutego 2013 r. w sprawie instrukcji obiegu i przechowywania dokumentów dla projektu współfinansowanego przez UE w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki o nazwie: „Indywidualizacja nauczania w klasach I-III na terenie Gminy Korycin w roku szkolnym 2012/2013”,
f) Zarządzenie Nr 6/2013 z dnia 22 lutego 2013 r. w sprawie wyodrębnienia ewidencji księgowej oraz ustalenia planu kont dla projektu współfinansowanego przez UE w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki o nazwie: „Indywidualizacja nauczania w klasach I-III na terenie Gminy Korycin w roku szkolnym 2012/2013”.
2) jako organ wykonawczy w sprawach:
a) Zarządzenie Nr 83/2012 z dnia 31 grudnia 2012 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami gminie na 2012 rok.
b) Zarządzenie Nr 84/2012 z dnia 31 grudnia 2012 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2012 rok,
c) Zarządzenie Nr 85/2012 z dnia 31 grudnia 2012 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami Gminie Korycin na 2012 rok,
d) Zarządzenie Nr 86/2013 z dnia 31 stycznia 2013 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2013 rok,
e) Zarządzenie Nr 87/2013 z dnia 28 lutego 2013 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2013 rok,
f) Zarządzenie Nr 88/2013 z dnia 28 lutego 2013 r. w sprawie ustalenia planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli w 2013 roku.
            23. Zakończono remont pomieszczeń w OSP Korycin, łącznie koszt materiałów i robocizny wyniósł około 20 000 zł.
            24. W dniach 18-20 marca 2013 r. przebywałem na Litwie oraz Łotwie z wizytą studyjną wraz innymi wójtami z terenu całego kraju.
            25. W dniach 21-22 marca br. w GOKSiT w Korycinie odbył się otwarty przegląd działalności teatralnej dzieci i młodzieży o zasięgu wojewódzkim, w ramach obchodów Dni Teatru.
            26. Trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na „Budowę zbiornika retencyjnego Szumowo-Olszynka” przez Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku jako inwestora zastępczego.
            27. Przygotowano projekty uchwał i inne materiały będące przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji. 
 
Pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania pana Wójta z jego działalności międzysesyjnej, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.
 
Ad.5/              W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozpatrzy uchwałę w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie Gminy Korycin na 2014 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali.
Pan przewodniczący przypomniał radnym, że temat nie jest nowy i taką uchwałę podejmujemy co roku, za każdym razem rezygnując z wyodrębnienia funduszu sołeckiego ze względu na prowadzenie przez Gminę Korycin wielu kosztownych inwestycji.
 
            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2014 roku.
 
UCHWAŁA NR XX/126/2013 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 25 marca 2013 r.
w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2014 roku
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
 
Ad.6/              W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchwali Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2013 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali i mieli możliwość dokładnego zapoznania się z tym Programem, jednak o krótkie uzasadnienie potrzeby podjęcia w/w uchwały proszę panią Elżbietę Tarachanowicz – Kierownik GOPS w Korycinie.
            Pani Kierownik powiedziała, że w porównaniu do roku poprzedniego liczba bezrobotnych i pobierających zasiłek z terenu naszej gminy nieznacznie wzrosła. Zwiększyła się również liczba interwencji policji i ilość przestępstw oraz więcej osób trafiło do izby wytrzeźwień, mniej natomiast było kolizji i wypadków drogowych. Zmalała również liczba interwencji domowych oraz spadła liczba punktów sprzedaży napojów alkoholowych.
Strategie działania założone w Programie przewidują:
  1. racjonalne i elastyczne ograniczanie dostępności alkoholu poprzez kontrole działalności gospodarczej z napojami alkoholowymi,
  2. profilaktyczne oddziaływania psychoedukacyjne na postawy i umiejętności ważne dla zdrowia i trzeźwości, w szczególności wobec młodzieży i grup podwyższonego ryzyka,
  3. współdziałanie z Pełnomocnikiem Zarządu Województwa Podlaskiego do spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Uzależnień oraz z Kościołem Katolickim w sprawie rozwiązywania problemów alkoholowych,
  4. wspieranie działalności środowisk wzajemnej pomocy osób z problemami alkoholowymi,
  5. organizowanie nadzoru i egzekwowanie zakazów tj. reklamy, sprzedaży w określonych miejscach, godzinach i określonym osobom, na kredyt i pod zastaw, zakaz dopuszczania do pracy osób nietrzeźwych i obowiązków tj. informowania o szkodliwości alkoholu, depozyty.
Rozwiązania organizacyjne naszej gminy to przede wszystkim:
  1. zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu:
    1. kierowanie tych osób na leczenie do poradni specjalistycznych na podstawie skierowania przez lekarza rodzinnego Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Przychodni Lekarskiej „EL-MED” w Korycinie,
    2. zapewnienie udziału w mitingach organizowanych przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Zagrożonym Uzależnieniem i Uzależnionym „Droga” w Białymstoku w ramach współpracy,
  2. udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie:
    1. punkt informacyjny dla ofiar przemocy domowej – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Korycinie,
    2. zapewnienie opieki dla dzieci z tych rodzin:
- dożywianie dzieci z rodzin dotkniętych alkoholizmem w szkołach i świetlicach,
- prowadzenie świetlicy zapewniającej pomoc w nauce i organizującej czas wolny,
  1. prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych:
    1. realizowanie programów profilaktycznych,
    2. organizowanie aktywnych form wypoczynku dla dzieci i młodzieży z grupy ryzyka:
- zajęcia sportowe również poza terenem gminy,
- ogniska i wycieczki,
- konkursy, ankiety i badania odnośnie problemów alkoholowych,
- imprezy świąteczne dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym,
- plener malarski,
- kolonie, biwaki,
                  c)  prowadzenie świetlicy, w tym:
                       - zatrudnienie psychologa,
                       - doposażenie świetlicy w pomoce i sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć,
                 d)  objęcie profilaktyką zdrowotną członków rodzin z problemem alkoholowym,
                 e)  zorganizowanie szkolenia dla sprzedawców napojów alkoholowych.
  1. wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych oraz przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie,
  2. podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 13 i 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego,
  3. kierowanie na badania pozwalające ustalić uzależnienie od alkoholu,
  4. zakup materiałów informacyjno – edukacyjnych w tym zakresie. 
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2013 rok.
 
UCHWAŁA NR XX/127/2013 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 25 marca 2013 r.
w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2013 rok
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.7/              W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wyrazi zgodę na nabycie nieruchomości na mienie komunalne Gminy Korycin, stanowiącej własność Stanisława Sulimy.
Projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali.
O uzasadnienie potrzeby nabycia przez Gminę powyższej nieruchomości proszę pana Wójta.
            Wójt powiedział, że jesteśmy już wstępnie dogadani z panem Sulimą, gdzie cena za hektar gruntu wynosi 30 000 zł, a więc za tą konkretnie działkę 9 500 zł. Nieruchomość położona jest przy stacji paliw w Korycinie, a więc również przy drodze krajowej nr 8 i od tego zakupu rozpoczynamy skupywanie gruntów w tym rejonie, aby w przyszłości mieć konkretną propozycję dla potencjalnych inwestorów. Planowaliśmy również odkupienie działki należącej do Polskiego Związku Motorowego, na której PZM planował postawienie stacji kontroli pojazdów, a która położona jest w interesującym nas rejonie, jednak po wstępnych rozmowach PZM stwierdził, że dla nich 30 000 zł za hektar to za mało, ponieważ oni chcieliby sprzedać również dokumentację techniczną na stację, za którą zapłacili. Dla nas jednak ta dokumentacja nie przedstawia żadnej wartości, dlatego temat kupna tej konkretnie nieruchomości odsuwamy w przyszłość.
            Radny Józef Gliński powiedział, że każda działalność mająca na celu pozyskanie inwestorów jest bardzo cenna, ponieważ skutkuje zwiększonymi wpływami z podatków do budżetu gminy oraz zwiększeniem ilości miejsc pracy.
            Radny Krzysztof Szewczul zaproponował, aby na kilka lat obniżyć o połowę stawki podatku dla przedsiębiorców, może to przyciągnie nowych inwestorów.
            Wójt odpowiedział, że najlepsza dla przyciągnięcia inwestorów byłaby strefa przemysłowa, ale w naszej gminie nie ma szans na jej utworzenie.
Dalszej dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości na mienie komunalne Gminy Korycin.
 
UCHWAŁA NR XX/128/2013 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 25 marca 2013 r.
w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości na mienie komunalne Gminy Korycin, stanowiącej własność Stanisława Sulimy
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych. 
 
Ad.8/              W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy określi zasady nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości stanowiących własność Gminy Korycin oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony.
Projekt uchwały otrzymali panowie przed rozpoczęciem obrad sesyjnych, dlatego proszę panią Sekretarz o jego krótkie wyjaśnienie.
            Sekretarz powiedziała, że zgodnie z przedłożonym projektem uchwały Wójt może nabywać nieruchomości bez konieczności uzyskania zgody Rady Gminy na ich nabycie w przypadkach:
  1. na cele związane z realizacją zadań własnych Gminy,
  2. na cele publiczne uzasadniające wywłaszczenie,
  3. na tworzenie gminnego zasobu nieruchomości w celu realizacji zadań związanych z funkcjonowaniem i rozwojem Gminy,
  4. na potrzeby inwestycyjne Gminy,
  5. w formie darowizny lub nieodpłatnego przekazania na rzecz Gminy.
Nieruchomości i lokale użytkowe mogą być wynajmowane lub wydzierżawiane na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony, z przeznaczeniem na:
  1. cele nie związane z działalnością zarobkową w dziedzinie oświaty, kultury, opieki społecznej, ochrony środowiska, nauki, badań i rozwoju, jak również wychowania, sportu i turystyki,
  2. potrzeby administracji rządowej i samorządowej,
  3. działalność organizacji społeczno-zawodowych oraz grup producenckich,
  4. organizacji harcerskich i kombatanckich,
  5. działalność stowarzyszeń i fundacji realizujących zadania własne Gmin,
  6. cele prowadzonej działalności organizacji pożytku publicznego, opiekuńczej, organizacji przeprowadzających akcje charytatywne,
  7. cele sakralne,
  8. rzecz oferentów proponujących najkorzystniejsze warunki najmu lub dzierżawy w stosunku do nieruchomości i lokali użytkowych, na które nie wyłoniono strony umowy w dwukrotnym przetargu oraz najemców tych lokali i dzierżawców nieruchomości,
  9. kontynuację działalności przez dotychczasowych najemców i dzierżawców, z którymi zawarte zostały umowy na lokale użytkowe,
  10. dojścia i dojazdy do lokali oraz do nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych,
  11. umieszczanie reklam,
  12. realizację urządzeń infrastruktury technicznej i inne cele publiczne w rozumieniu ustawy,
  13. czasowe zajęcie terenu w przypadku prowadzenia robót budowlanych i innych prac towarzyszących, dla których niezbędne jest czasowe władanie terenem,
  14. gdy są przeznaczone na działalność zawodową lub gospodarczą, która spełnia także funkcje zaspokajania podstawowych potrzeb mieszkańców gminy, w szczególności związanych z opieką zdrowotną, farmaceutyczną, usługami specjalistycznymi, działalnością kulturalną.
Ponadto Wójt przeznacza nieruchomości i lokale do zbycia po wyrażeniu zgody przez Radę Gminy, stosując tryb przetargowy albo bezprzetargowy z uwzględnieniem pierwszeństwa przysługującego z przepisów prawa. Posiadając w/w dokument łatwiej będzie gospodarować nieruchomościami, bowiem uchwała bardzo precyzyjnie określa całą procedurę postępowania.
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości stanowiących własność Gminy Korycin oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony.
 
UCHWAŁA NR XX/129/2013 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 25 marca 2013 r.
w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości stanowiących własność Gminy Korycin oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Pan przewodniczący ogłosił 10 minut przerwy.
Wznowiono obrady.
 
Ad.9/              W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy Korycin dokona zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Korycin na lata 2013 – 2030.
Projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali.
O uzasadnienie powyższego projektu proszę Skarbnika Gminy.
            Skarbnik powiedział, że zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Korycin dotyczą:
  1. dostosowania dokumentu do wymogów formalnych określonych w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 10 stycznia 2013 r. w sprawie wieloletniej prognozy finansowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 86), obowiązku dostosowania dokumentów należy dopełnić do dnia 31 marca 2013 roku,
  2. aktualizacji planowanych dochodów, wydatków budżetu w 2013 roku,
  3. zapewnienia wewnętrznej zgodności dokumentu,
  4. zapewnienia zgodności prognozy z propozycjami zmian w uchwale budżetowej Gminy Korycin na 2013 rok.
 
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2013 – 2030.
 
UCHWAŁA NR XX/130/2013 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 25 marca 2013 r.
w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2013 – 2030
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.10/            W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona zmian w budżecie Gminy Korycin na 2013 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali wcześniej i mieli możliwość zapoznać się z jego treścią.
O przedstawienie proponowanych zmian proszę Skarbnika Gminy.
            Skarbnik powiedział, że zmiany w planie dochodów dotyczą:
  1. w dziale 750 – Administracja publiczna – dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 50 000 zł w związku z otrzymaniem informacji o otrzymaniu dofinansowania planowanych do organizacji w 2013 roku imprez gminnych (powyższe dotyczy organizacji XVIII Ogólnopolskich Dni Truskawki oraz XXIX Dni Korycina i X Święta Sera) środkami pochodzącymi z budżetu Unii Europejskiej,
  2. w dziale 758 – Różne rozliczenia – dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 58 185 zł w związku z otrzymaniem informacji o zwiększeniu subwencji oświatowej,
  3. w dziale 853 – Pozostałe zadania w zakresie polityki społecznej – dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 49 864 zł w związku z otrzymaniem dofinansowania, które przeznaczone zostanie na projekt realizowany przez Zespół Szkół w Korycinie, dotyczący indywidualizacji nauczania w klasach I-III na terenie Gminy Korycin w roku szkolnym 2012/2013 środkami pochodzącymi z budżetu Unii Europejskiej.
Zmiany w planie wydatków dotyczą:
  1. w dziale 600 – Transport i łączność – dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 33 560 zł, powyższe podyktowane jest koniecznością zabezpieczenia wkładu własnego w realizację inwestycji polegającej na modernizacji rolniczej drogi dojazdowej w obrębie gruntów wsi Kumiała i Zabrodzie,
  2. w dziale 700 – Gospodarka mieszkaniowa – dokonuje się rozliczenia planu wydatków o kwotę 12 000 zł w związku z potrzebą zabezpieczenia środków na nabycie działki rolnej przeznaczonej na powiększenie zasobów gminnego mienia komunalnego (zaplanowana kwota dotyczy kosztów zakupu działki oraz innych kosztów związanych z jej nabyciem np. opłaty notarialnej),
  3. w dziale 750 – Administracja publiczna – dokonuje się:
    1. zwiększenia planu wydatków o kwotę 56 383 zł, które dotyczy zabezpieczenia środków na organizację XVIII Ogólnopolskich Dni Truskawki oraz XXIX Dni Korycina i X Święta Sera – kwota 50 000 zł, a także zabezpieczenia środków do przekazania dla Sokólskiego Funduszu Lokalnego w ramach realizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – kwota 5 000 zł oraz zabezpieczenia środków na wkład własny gminy na przeprowadzenie projektu realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego o nazwie „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego – część II, administracja samorządowa – w kwocie 1383 zł,
    2. przesunięcia planu wydatków pomiędzy poszczególnymi rozdziałami i paragrafami w ogólnej kwocie 28 170 zł,
  4. w dziale 801 – Oświata i wychowanie – dokonuje się zmniejszenia planu wydatków o kwotę 900 zł tytułem wydatków na opłaty bankowe,
  5. w dziale 853 – Pozostałe zadania w zakresie polityki społecznej – dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 50 764 zł w związku z przystąpieniem Gminy Korycin do realizacji projektu finansowanego ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej o nazwie: „Indywidualizacja nauczania w klasach I-III na terenie Gminy Korycin w roku szkolnym 2012/2013”,
  6. w dziale 921 – Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego – dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 6 242 zł tytułem planowanej do udzielenia dotacji celowej z budżetu Gminy Korycin dla Parafii Rzymskokatolickiej w Marianowie (Bombla) na prace konserwatorskie prowadzone przy zabytkach ruchomych w kościele parafialnym.
Nadaje się nowe brzmienie załącznikowi nr 3 – Limity wydatków na zadania inwestycyjne w 2013 r. Zmiana polega na wprowadzeniu nowego zadania inwestycyjnego polegającego na modernizacji drogi rolniczej w obrębie gruntów wsi Kumiała i Zabrodzie (nowy limit o wartości 33 560 zł).
Nadaje się nowe brzmienie załącznikowi nr 4 – Wykaz planowanych kwot dotacji udzielanych z budżetu Gminy Korycin. Zmiana polega na wprowadzeniu dwóch nowych dotacji planowanych do udzielenia: dla Parafii w Marianowie z przeznaczeniem na wkład własny do realizowanego projektu polegającego na konserwacji zabytkowych organów w kościele parafialnym oraz dotacja celowa w kwocie 5 000 zł planowana do przekazania dla fundacji Sokólski Fundusz Lokalny na zasadzie współpracy z podmiotami działającymi na podstawie przepisów o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
Budżet po zmianach wynosi:
  1. dochody – 13 563 019 zł, z tego:
    1. bieżące – 11 144 519 zł,
    2. majątkowe – 2 418 500 zł,
  2. wydatki – 14 061 427 zł, z tego:
    1. bieżące – 9 658 296 zł,
    2. majątkowe – 4 403 131 zł,
  3. deficyt – 498 408 zł.
 
Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2013 rok.
 
UCHWAŁA NR XX/131/2013 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 25 marca 2013 r.
w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2013 rok
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.11/            W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zapozna się ze sprawozdaniem z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez Gminę Korycin za 2012 rok.
Panowie radni powyższe sprawozdanie otrzymali i mieli możliwość zapoznania się z nim.
O krótkie wyjaśnienie w tej kwestii proszę panią Sekretarz Gminy.
            Sekretarz powiedziała, że sporządzenie takiego sprawozdania jest obowiązkiem ustawowym i co roku musimy do 10 lutego przekazywać je do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku oraz dla panów radnych. W porównaniu z innymi gminami kwota, którą dopłacamy nauczycielom, nie jest bardzo duża, jednak stanowisko samorządowców jest takie, że te wydatki powinna pokrywać w całości subwencja oświatowa, a nie samorządy.
 
            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin zapoznała się ze sprawozdaniem z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez Gminę Korycin za 2012 rok i nie wniosła uwag ani zastrzeżeń.
 
Ad.12/            W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy Korycin zapozna się ze sprawozdaniami z działalności Komisji działających przy Radzie Gminy Korycin za 2012 rok, w tym:
- Komisji Rewizyjnej,
- Komisji Gospodarki i Budżetu.
Obydwa sprawozdania panowie radni otrzymali i mieli możliwość dokładnego ich przeanalizowania.
 
            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin zapoznała się ze sprawozdaniami z działalności Komisji działających przy Radzie Gminy za 2012 rok i nie wniosła uwag ani zastrzeżeń.  
 
Ad.13/            W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan przewodniczący i poprosił panów radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.
Poinformował jednocześnie, iż w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje radnych w formie pisemnej.
            Przewodniczący obrad odczytał zaproszenie wysłane do radnych przez zaprzyjaźnioną Radę Gminy Terespol na uroczystą Sesję Rady Gminy Terespol z okazji otwarcia budynku administracyjnego Gminy Terespol oraz odsłonięcia tablicy z nazwą placu im. Ryszarda Kaczorowskiego. Zaproponował, aby w związku z tą uroczystością ufundować dla Gminy Terespol statuetkę „Truskawkowej Księżniczki”.
            Wójt odpowiedział, że oczywiście pomyślimy o upominkach z tej okazji, ale statuetki nie możemy wręczyć, ponieważ istnieją tu obostrzenia zapisane w Regulaminie jej przyznawania.
            Radny Józef Gliński powrócił do wniosku, aby uhonorować tytułem „Zasłużony dla Gminy Korycin” Ks. Prałata Kazimierza Karpienię – wieloletniego proboszcza naszej parafii, który zrobił wiele dobrego dla Gminy Korycin i jej mieszkańców.
            Wójt odpowiedział, że jest to propozycja do przemyślenia.
Radny Krzysztof Szewczul zwrócił się do pana Wójta o skierowanie wniosku do Inspektoratu Transportu Drogowego w sprawie utworzenia odcinkowego pomiaru prędkości w rejonie wsi Skindzierz, ponieważ nagromadzenie miejscowości przy trasie krajowej nr 8 na odcinku od Korycina do Suchowoli jest bardzo duże, a ilość tirów przejeżdżających codziennie tą trasą liczona jest w tysiącach, w związku z tym wypadki związane z tranzytem tirów stały się praktycznie codziennością (np. ostatnio rozpędzony tir wjechał w mieszkanie w Skindzierzu). Znaki ograniczające prędkość ani wysepki na trasie nie spełniają swojego zadania i kierujący pojazdami nie zmniejszają prędkości pojazdów.
Wójt odpowiedział, że ten temat poruszał na posiedzeniu komisji u Wojewody Podlaskiego, gdzie tematyką wiodącą było rozmieszczenie radarów, a udział brały w nim wszystkie zainteresowane i odpowiedzialne za ten temat służby. Niewątpliwie mamy na swoim terenie jeden z najbardziej trudnych odcinków, ponieważ jest duże nagromadzenie obok siebie miejscowości na odcinku Korycin – Suchowola. Proponowałem postawienie kolejnego radaru w Skindzierzu lub też odcinkowy pomiar prędkości, uważam wniosek radnego za jak najbardziej zasadny i na pewno wystosujemy go do odpowiednich instytucji, również do policji i do GDDKiA.
Radny Krzysztof Szewczul wnioskował również o odmalowanie jednego z przystanków PKS w Skindzierzu, ponieważ został oszpecony przez wandali.
Radny Jarosław Radulski zapytał, czy mieszkańcy powinni wypowiadać umowy śmieciowe ze Spółką BIOM?
Wójt odpowiedział, że rozmawiał już w tej kwestii z Panem Bałakierem – Prezesem tej Spółki, który zapowiedział, że oni sami wypowiedzą wszystkie umowy z dniem 1 lipca 2013 roku i taki sposób będzie bardziej czytelny.
Więcej interpelacji panowie radni nie zgłosili.
 
Ad.14/            W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił panów radnych, a także wszystkie osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.
Panowie radni ani inne osoby obecne na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.
 
Ad.15/            Wobec wyczerpania porządku dziennego XX Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.
Na tym protokół z obrad XX Sesji Rady Gminy Korycin zakończono.
 
Protokołowała:
Ewa Michnowicz
Przewodniczący Rady
          Józef Gliński

 

Metryka strony

Udostępniający: Rada Gminy

Wytwarzający/odpowiadający: Robert Bielawski

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data wprowadzenia: 2013-05-08

Data modyfikacji: 2013-05-08

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2013-05-08