PROTOKÓŁ Nr II/2014

PROTOKÓŁ Nr II/2014
z II Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 15 grudnia 2014 r. (poniedziałek) w sali GOKSiT w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, w godz. 10.00 – 13.00 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.
 
 
Stan Rady Gminy – 15 radnych
Obecnych – 15 radnych
zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.
 
Radni obecni podczas obrad sesyjnych:
      1)    pan Adam Bielawski
      2)    pan Jan Bojarzyński
      3)    pan Marek Brylewicz
      4)    pan Jerzy Burak
      5)    pan Kazimierz Buzun
      6)    pani Iwona Chwiećko
      7)    pan Józef Gliński
      8)    pan Stanisław Krutul
      9)    pan Zdzisław Lachowicz
      10)  pan Bogdan Małyszko
      11)  pan Antoni Pakuła
      12)  pan Jarosław Radulski
      13)  pan Krzysztof Szewczul
      14)  pan Stanisław Szubzda
      15)  pan Kazimierz Urban
 
Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:
1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy
2) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy
3) pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy
4) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia
 
            Obrady II Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin.
            Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał panów radnych, pana Wójta i Skarbnika Gminy oraz panią Sekretarz i panią protokolantkę. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 15 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.
            Pan przewodniczący poinformował, że proponowany porządek obrad II Sesji Rady Gminy Korycin został panom radnym doręczony. Za przyjęciem proponowanego porządku obrad głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany porządek obrad II Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie.
Oto treść przyjętego porządku obrad:
  1. Otwarcie obrad.
  2. Przyjęcie porządku dziennego II Sesji Rady Gminy Korycin.
  3. Przyjęcie protokołu z I Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 1 grudnia 2014 roku.
  4. Wybór członków Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Korycin – podjęcie uchwały Nr II/  /2014 Rady Gminy Korycin z dnia 15 grudnia 2014 r. w powyższej sprawie.
  5. Wybór członków Komisji Gospodarki i Budżetu Rady Gminy Korycin – podjęcie uchwały Nr II/  /2014 Rady Gminy Korycin z dnia 15 grudnia 2014 r. w powyższej sprawie.
  6. Wyznaczenie 3-ch dodatkowych przedstawicieli do reprezentowania Gminy Korycin w Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza” – podjęcie uchwały Nr II/  /2014 Rady Gminy Korycin z dnia 15 grudnia 2014 r. w powyższej sprawie.
  7. Ustalenie wynagrodzenia Wójtowi Gminy Korycin – podjęcie uchwały Nr II/  /2014 Rady Gminy Korycin z dnia 15 grudnia 2014 r. w powyższej sprawie.
  8. Zarządzenie przeprowadzenia wyborów sołtysów i członków rad sołeckich na terenie Gminy Korycin – podjęcie uchwały Nr II/  /2014 Rady Gminy Korycin z dnia 15 grudnia 2014 r. w powyższej sprawie.
  9. Uchwalenie planu pracy Rady Gminy Korycin na 2015 rok – podjęcie uchwały Nr II/  /2014 Rady Gminy Korycin z dnia 15 grudnia 2014 r. w powyższej sprawie.
  10. Zatwierdzenie planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2015 rok – podjęcie uchwały Nr II/  /2014 Rady Gminy Korycin z dnia 15 grudnia 2014 r. w powyższej sprawie.
  11. Uchwalenie planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2015 rok – podjęcie uchwały Nr II/  /2014 Rady Gminy Korycin z dnia 15 grudnia 2014 r. w powyższej sprawie.
  12. Wyrażenie zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin – podjęcie uchwały Nr II/  /2014 Rady Gminy Korycin z dnia 15 grudnia 2014 r. w powyższej sprawie.
  13. Interpelacje i zapytania radnych.
  14. Wolne wnioski i informacje.
  15. Zamknięcie obrad.
 
Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z I Sesji Rady Gminy odbytej dnia 1 grudnia 2014 r. Przypomniał, że był on wyłożony do wglądu państwa radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczony w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.
Wobec nie wniesienia do protokołu uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołu z I Sesji Rady Gminy.
 
Ad.4/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy Korycin dokona wyboru składu osobowego Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Korycin.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
            Zgodnie z § 87 ust. 2 Statutu Gminy Korycin …”W skład Komisji wchodzi przewodniczący oraz trzech członków Komisji wybieranych przez Radę w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów”. Rada Gminy kontroluje działalność Wójta, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy, w tym też celu powołuje Komisję Rewizyjną. Komisja Rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu gminy i występuje z wnioskiem do Rady Gminy w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium Wójtowi. Wniosek w sprawie absolutorium podlega zaopiniowaniu przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Ponadto Komisja Rewizyjna wykonuje inne zadania zlecone przez Radę Gminy w zakresie kontroli. Zasady i tryb działania Komisji określa Statut Gminy Korycin. W skład Komisji Rewizyjnej nie mogą wchodzić Przewodniczący i Wiceprzewodniczący Rady Gminy. Komisja przedkłada Radzie Gminy plan pracy oraz sprawozdania ze swojej działalności. Przewodniczący Komisji organizuje pracę Komisji – zwołuje posiedzenia, kieruje obradami, składa Radzie sprawozdania z działalności Komisji. Posiedzenia Komisji zwoływane są przez przewodniczącego w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.
            Proszę o zgłaszanie się państwa radnych do pracy w tej Komisji.
Do pracy w Komisji zostali zgłoszeni następujący radni (wyrazili zgodę) tj.
  1. pan Stanisław Szubzda
  2. pan Kazimierz Buzun
  3. pan Krzysztof Szewczul
  4. pan Marek Brylewicz
Lista kandydatów została zamknięta jednogłośnie.
            Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyboru członków Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Korycin.
 
UCHWAŁA NR II/3/2014 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 15 grudnia 2014 r.
w sprawie wyboru członków Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Korycin
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Jednocześnie członkowie Komisji wybrali spośród siebie przewodniczącego Komisji Rewizyjnej i został nim pan Stanisław Szubzda.
Przewodniczący Rady pogratulował wszystkim radnym wyboru do Komisji Rewizyjnej i życzył im owocnej i udanej pracy wyrażając nadzieję, że w sposób rzetelny i sprawny będą wykonywali swoje obowiązki.
 
Ad.5/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy powoła kolejną stałą Komisję Rady Gminy, a mianowicie Komisję Gospodarki i Budżetu, stosownie do zapisu § 16 ust. 1 pkt 2 Statutu Gminy Korycin.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
W poprzedniej kadencji Rady Gminy w/w Komisja liczyła 6 osób. O jej powołanie wnioskował pan Wójt i miała ona charakter doradczy dla Wójta w sprawach budżetu i innych istotnych spraw dla Gminy Korycin. Ogólny zakres prac Komisji określają § 69 - § 74 Statutu Gminy Korycin, gdzie zawarty jest zapis, iż … „przedmiot działania poszczególnych komisji stałych i zakres zadań określa Rada w odrębnych uchwałach”. Zatem na przyszłej Sesji Rada uchwali Regulamin Pracy Komisji Gospodarki i Budżetu.
Proszę o zgłaszanie się do pracy w w/w Komisji.
Do pracy w Komisji Gospodarki i Budżetu zostali zgłoszeni i wyrazili zgodę następujący radni:
  1. pan Stanisław Krutul
  2. pan Jarosław Radulski
  3. pan Adam Bielawski
  4. pan Jan Bojarzyński
  5. pan Kazimierz Urban
  6. pan Bogdan Małyszko
  7. pan Jerzy Burak
Wobec tego, że Komisja liczy 6 członków, a zostało zgłoszonych 7 radnych pan przewodniczący obrad zaproponował zwiększenie składu osobowego tej Komisji.
Poparła ten wniosek radna Iwona Chwiećko, natomiast radny Adam Bielawski stwierdził, że należy pozostawić ilość członków Komisji na dotychczasowym poziomie.
            Pan przewodniczący obrad poddał pod głosowanie wniosek o zwiększeniu składu osobowego Komisji Gospodarki i Budżetu z 6 do 7 członków. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za zwiększeniem głosowało 8 radnych, 5 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin większością głosów zwiększyła skład osoby Komisji Gospodarki i Budżetu.
            Dalszej dyskusji w tym temacie ze strony państwa radnych nie było, zatem pan przewodniczący obrad odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyboru członków Komisji Gospodarki i Budżetu Rady Gminy Korycin.
 
UCHWAŁA NR II/4/2014 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 15 grudnia 2014 r.
w sprawie wyboru członków Komisji Gospodarki i Budżetu Rady Gminy Korycin
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Jednocześnie członkowie Komisji wybrali spośród siebie przewodniczącego i został nim radny Stanisław Krutul.
Przewodniczący Rady pogratulował wszystkim radnym wyboru do Komisji Gospodarki i Budżetu i życzył im owocnej i udanej pracy.
 
Ad.6/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wyznaczy spośród siebie trzech dodatkowych przedstawicieli do reprezentowania Gminy Korycin w Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”. Pan Wójt reprezentuje Gminę Korycin w tym Związku z mocy ustawy (art. 70 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym: …”W skład zgromadzenia wchodzą wójtowie gmin uczestniczących w związku”.).
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Korzystając z okazji pan przewodniczący przypomniał, że w skład Związku wchodzą gminy Janów i Korycin i zgodnie z § 6 Statutu do zadań Związku należy m.in.
- wspólne wykonywanie zadań własnych gmin w zakresie utrzymania czystości i porządku oraz unieszkodliwiania odpadów komunalnych na terenie działania Związku,
- zapewnienie zbierania, transportu i unieszkodliwiania zwłok bezdomnych zwierząt lub ich części oraz współdziałanie z przedsiębiorcami podejmującymi działalność w tym zakresie,
- wykonywanie monitoringu składowisk odpadów po ich rekultywacji na terenie gmin tworzących Związek,
- podejmowanie wspólnych działań zapewniających zrównoważony rozwój regionu,
- propagowanie edukacji ekologicznej, w szczególności wśród dzieci i młodzieży,
- współpraca w zakresie rozwoju oświaty i kultury regionalnej,
- promocja walorów gmin tworzących Związek,
- przygotowywanie dokumentacji i pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych, a w szczególności środków pomocowych z Unii Europejskiej oraz innych krajowych i międzynarodowych instytucji.
Proszę o zgłaszanie się do pracy w w/w Związku Gmin.
Do pracy w Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza” zostali zgłoszeni następujący radni:
  1. pan Jan Bojarzyński
  2. pan Antoni Pakuła
  3. pan Zbigniew Lachowicz
  4. pani Iwona Chwiećko
Wszyscy oprócz radnego Antoniego Pakuły wyrazili zgodę na pracę w tym Związku.
            Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący obrad odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyznaczenia dodatkowych przedstawicieli do reprezentowania Gminy Korycin w Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”.
 
UCHWAŁA NR II/5/2014 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 15 grudnia 2014 r.
w sprawie wyznaczenia dodatkowych przedstawicieli do reprezentowania Gminy Korycin w Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.    
 
Ad.7/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy ustali wynagrodzenie Wójtowi Gminy Korycin.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
            Pan Wójt na czas ustalania jego wynagrodzenia opuścił salę obrad. Przed wyjściem radny Stanisław Szubzda zapytał go, czy wynagrodzenie w obecnej wysokości go zadowala?
            Wójt odpowiedział, że w zupełności.
Pan przewodniczący obrad przypomniał, że nawiązanie stosunku pracy z Wójtem Gminy zawiera Przewodniczący Rady Gminy, Rada określa wynagrodzenie Wójta, zaś wszystkie pozostałe czynności z zakresu prawa pracy wykonuje inna upoważniona do tego osoba np. Sekretarz Gminy. Dodał jeszcze, że przez ostatnie 4 lata wynagrodzenie Pana Wójta nie było podnoszone.
            Pani Sekretarz przedstawiła radnym poszczególne składniki obecnego wynagrodzenia Wójta Gminy Korycin. 
            Radny Stanisław Krutul powiedział, że wynagrodzenie Pana Wójta nie było podwyższane przez całą poprzednią kadencję, Wójt bardzo się stara, ma dużo pomysłów i bardzo wiele dobrego robi dla naszej gminy. Uważam, że należy podwyższyć mu wynagrodzenie.
            Radny Krzysztof Szewczul zaproponował, aby podnieść wynagrodzenie zasadnicze o 200 zł czyli z 5 500 zł na 5 700 zł oraz dodatek funkcyjny o 100 zł z 1 700 zł na 1 800 zł.
            Skarbnik Gminy policzył wszystkie składowe wynagrodzenia, ponieważ po przyjęciu proponowanej zwyżki podniesieniu ulegną również inne części wynagrodzenia tj.
- dodatek za wieloletnią pracę, który wynosi 20% wynagrodzenia zasadniczego wzrośnie z 1 100 zł do 1 140 zł,
- dodatek specjalny, który wynosi 35% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego wzrośnie z 2 520 zł do 2 625 zł.
Sumując wszystkie składniki nastąpiłby wzrost wynagrodzenia Pana Wójta o 445 zł brutto i wyniósłby on 11 265 zł brutto.
            Innych propozycji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Korycin.
 
UCHWAŁA NR II/6/2014 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 15 grudnia 2014 r.
w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Korycin
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Pan przewodniczący zarządził 10 minut przerwy.
Wznowiono obrady.
 
Ad.8/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, ze Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie zarządzenia przeprowadzenia wyborów sołtysów i członków rad sołeckich na terenie Gminy Korycin.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Przypominam, że kadencja sołtysa i rady sołeckiej trwa 4 lata i kończy się wraz z nowymi wyborami samorządowymi, dlatego na początku każdej nowej kadencji Rady Gminy taką uchwałę podejmujemy. Wybory sołtysów z zasady przeprowadzane są w terminie pierwszego kwartału, tym razem 2015 roku.
            Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zarządzenia wyborów sołtysów i członków rad sołeckich.
 
UCHWAŁA NR II/7/2014 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 15 grudnia 2014 r.
w sprawie zarządzenia wyborów sołtysów i członków rad sołeckich
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.9/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy Korycin na 2015 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Przypominam, że Sesje Rady Gminy zwoływane są w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej, niż raz na kwartał, a plan pracy Rady uchwalany jest corocznie.
            Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2015 rok.
 
UCHWAŁA NR II/8/2014 RADY GMIN KORYCIN
z dnia 15 grudnia 2014 r.
w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2015 rok
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.10/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zatwierdzi plan pracy Komisji Rewizyjnej na 2015 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Podobnie jak w przypadku planu pracy Rady Gminy plan pracy Komisji Rewizyjnej jest zatwierdzany corocznie, a jej posiedzenia są zwoływane w miarę potrzeb.
Radny Stanisław Szubzda - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej nie wniósł uwag ani zastrzeżeń do przedstawionego planu pracy.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2015 rok.
 
UCHWAŁA NR II/9/2014 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 15 grudnia 2014 r.
w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2015 rok
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.11/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchwali plan pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2015 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Tak jak przy poprzednich planach pracy ten również uchwalany jest raz do roku.
            Radny Stanisław Krutul – przewodniczący Komisji Gospodarki i Budżetu nie wniósł uwag ani zastrzeżeń do przedstawionego planu pracy.
            Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2015 rok.
 
UCHWAŁA NR II/10/2014 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 15 grudnia 2014 r.
w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2015 rok
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.12/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący obrad poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Chodzi o sprzedaż nieruchomości położonej nad zalewem w Korycinie, na której stoi budynek z gastronomią, należący do Państwa Bienasz z Kumiały.
O wyjaśnienie potrzeby podjęcia powyższej uchwały proszę pana Wójta.
            Wójt powiedział, że na naszej działce stoi obiekt gastronomiczny należący do „Biesiady”. Państwo Bienasz w roku ubiegłym zwrócili się do nas o wykup gruntu, co umożliwi im budowę nowego obiektu związanego z gastronomią i usługami hotelarskimi. Prowadziliśmy prace podziałowe przez kilka miesięcy, ponieważ część działki wchodziła w drogę powiatową i musieliśmy uporządkować sprawę ze zbiornikiem wodnym. Chcemy sprzedać na tyle dużą działkę, aby można było na niej wybudować obiekt hotelarski, ale jednocześnie aby ta sprzedaż nie ograniczała nam możliwości organizacyjnych naszych gminnych imprez czy pielęgnacji terenu. W efekcie działka do sprzedaży ma 0,23ha, jest to i dużo i mało, ale z naszej strony to propozycja optymalna. Jeśli podejmiecie państwo dziś uchwałę o sprzedaży, to najpierw zlecimy biegłemu wycenę gruntu, a potem ogłosimy przetarg otwarty, a więc każdy może złożyć ofertę kupna tej działki, ale musi liczyć się z tym, że budynek już stojący jest własnością państwa Bienasz i to im trzeba będzie za niego zapłacić. Pamiętajmy też o tym, że nowa inwestycja to nowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców i podatki do Urzędu Gminy.
            Pani Sekretarz dodała, że pani mecenas wniosła uwagę, aby wykreślić z projektu uchwały zapis o lokalizacji budynku na tej działce, bo to nie nasz budynek i biegły nie będzie szacował jego wartości, a tylko gminne grunty.
            Radny Józef Gliński powiedział, że mało mamy inicjatyw w naszej gminie, które dają nowe miejsca pracy, a w tym przypadku korzyść jest podwójna – większe podatki i praca dla młodych.
            Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, ze Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin, położonej w miejscowości Korycin.
 
 
UCHWAŁA NR II/11/2014 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 15 grudnia 2014 r.
w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin, położonej w miejscowości Korycin
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.13/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan przewodniczący i poprosił panów radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.
Poinformował jednocześnie, iż w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje radnych w formie pisemnej.
Przypomniał również o konieczności złożenia oświadczenia majątkowego oraz poinformował o terminie najbliższej Sesji Rady Gminy.
            Radny Jan Bojarzyński zapytał pana Wójta o przebieg inwestycji gminnych.
Wójt odpowiedział, że niedawno została odebrana remontowana wspólnie z Gminą Janów droga powiatowa. Zdecydowana większość prac została wykonana, w okresie wiosennym firma ma tylko przeprowadzić prace kosmetyczne dotyczące poboczy i rowów. Część należności za jej modernizację także została już zapłacona.
Kolejna duża inwestycja dotyczy instalacji solarnych. Wszyscy wiemy, że na początku było dużo problemów z brygadami montującymi, ale sytuacja powoli się normuje, najgorsze brygady zostały zwolnione i w chwili obecnej mamy zainstalowanych już około 250 solarów. Całość robót musi się zakończyć w marcu 2015 roku i wszystko na to wskazuje, że tak będzie tym bardziej, że pogoda jest łaskawa. Ekipy montujące wracają prawie do wszystkich instalacji i na bieżąco usuwają usterki, bo przy odbiorze nie może być żadnych zastrzeżeń.
Trwają prace nad projektem rozbudowy budynku OSP i budowy parkingów oraz toalet na działce kupionej od państwa Nosorowskich (działka przy ulicy Ogrodowej, naprzeciwko Urzędu Gminy).
W przyszłym roku planujemy remont drogi w Gorszczyźnie w ramach tzw. „schetynówek”. Po naszym odwołaniu do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego jesteśmy na liście rankingowej dróg przeznaczonych do realizacji.
Nawiązałem kontakt z nowym Wójtem Gminy Janów i zaproponowałem kolejną wspólną inwestycję dotyczącą remontu drogi powiatowej Ostra Góra – Sitkowo i najprawdopodobniej Gmina Janów wyrazi na to zgodę. W przyszłym roku wykonalibyśmy dokumentację techniczną, a do realizacji doszłoby w 2016 roku.
            Radny Krzysztof Szewczul postulował, aby uczulić policję, by po wypadku na „krajówce” tiry nie jechały masowo po drogach gminnych i ich nie niszczyły.
            Wójt odpowiedział, że jest to stały problem i w tej sprawie interweniowaliśmy już kilka razy, ale policja jest na ten problem obojętna.
            Radny Jan Bojarzyński wnioskował, aby postawić znak „Ślepa droga” na drodze Korycin – Zakale, ponieważ kierowcy np. dużymi samochodami wjeżdżają tam nie wiedząc, że będą musieli zawracać.
            Wójt odpowiedział, że rozmawiałem z Dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce, aby globalnie przymierzyć się do jednolitego oznakowania dróg np. na terenie gmin Janów, Korycin i Suchowola, zobaczymy, co z tego wyniknie. Przepisy drogowe są takie, że stawiane tablice określają odległość do najbliższej miejscowości np. do Rykaczewa, a dla wielu osób taka miejscowość nic nie mówi. Zobaczymy, co się da zrobić w tej sprawie.
            Radna Iwona Chwiećko wnioskował w imieniu mieszkańców wsi Wyłudki i Wyłudy o postawienie w ich miejscowości znaku drogowego „Uwaga zwierzęta” oraz o wymianę przepalonej żarówki w lampie ulicznej przy budynku Wyłudy 9.
            Wójt odpowiedział, że w 2015 roku planujemy w tych miejscowościach wymianę oświetlenia ulicznego na nowe, ledowe,  energooszczędne, podobnie jak zrobiliśmy już w kilku miejscowościach gminnych i wtedy kompleksowo załatwimy ten temat.
            Radny Stanisław Szubzda prosił o odkrzaczenie drogi rolniczej Laskowszczyzna i Szumowo, ponieważ jest tak zarośnięta, że sprzętem rolniczym jest bardzo ciężko przejechać.
            Wójt odpowiedział, że w chwili obecnej nie mamy ludzi, których możemy wysłać do tej pracy, ale będziemy mieli to na uwadze.
            Radny Bogdan Małyszko wnioskował o wycięcie drzewa na zakręcie w Ostrej Górze, gdzie ostatnio był bardzo poważny wypadek drogowy. Drzewo nie tylko stwarza poważne zagrożenie, ale po wypadku jest też uszkodzone.
            Wójt odpowiedział, że zgłosimy to do Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce, ponieważ drzewo znajduje się w pasie drogowym drogi powiatowej.
 
Więcej interpelacji i zapytań panowie radni nie zgłosili.
 
Ad.15/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił panów radnych, a także inne osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.
Panowie radni ani inne osoby obecne na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji, natomiast pan Wójt zaprosił państwa radnych oraz wszystkich obecnych na uroczystą, gminną wigilię, która będzie miała formę podobną do ubiegłorocznej, a więc dużego, wielopokoleniowego spotkania mieszkańców naszej gminy.
 
Ad.16/   Wobec wyczerpania porządku dziennego II Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.
 
Na tym protokół z obrad II Sesji Rady Gminy Korycin zakończono.
 
 
Protokołowała:
Ewa Michnowicz
Przewodniczący Rady
          Józef Gliński

 

Metryka strony

Udostępniający: Przewodniczący Rady

Wytwarzający/odpowiadający: Robert Bielawski

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data wprowadzenia: 2015-02-13

Data modyfikacji: 2015-02-13

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2015-02-13