PROTOKÓŁ Nr VI/2015

PROTOKÓŁ Nr VI/2015
z VI Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 24 czerwca 2015 r. (środa) w sali GOKSiT w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, w godz. 10.00 – 14.00 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.
 
 
 
Stan Rady Gminy – 15 radnych
Obecnych – 13 radnych
zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.
 
Radni obecni podczas obrad sesyjnych:
      1)    pan Adam Bielawski
      2)    pan Jan Bojarzyński
      3)    pan Marek Brylewicz
      4)    pan Jerzy Burak
      5)    pan Kazimierz Buzun
      6)    pani Iwona Chwiećko
      7)    pan Józef Gliński
      8)    pan Stanisław Krutul
      9)    pan Zdzisław Lachowicz
      10)  pan Bogdan Małyszko
      11)  pan Antoni Pakuła
      12)  pan Jarosław Radulski
      13)  pan Kazimierz Urban
 
Radni nieobecni nieusprawiedliwieni:
  1. pan Krzysztof Szewczul
  2. pan Stanisław Szubzda
 
Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:
1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin
2) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy
3) pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy
4) pani Dorota Wiesławska – Dyrektor Przedszkola w Korycinie
5) pani Elżbieta Tarachanowicz – Kierownik GOPS w Korycinie
6) pani Beata Matyskiel – Dyrektor GOKSiT w Korycinie
7) pani Małgorzata Michelis – Kierownik Biblioteki Publicznej w Korycinie
8) delegacja z Ukrainy, która gościła w woj. podlaskim w ramach projektu „Ukraiński szlak samorządności”
9) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia
 
 
            Obrady VI Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin.
            Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał państwa radnych, Wójta i Skarbnika Gminy, panią Sekretarz i panią protokolantkę oraz kierowników jednostek samorządowych i gości z Ukrainy. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 13 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.
 
            Następnie pan przewodniczący obrad powiedział, że dzisiejsza Sesja jest szczególna przede wszystkim ze względu na gości z Ukrainy, których jeszcze raz serdecznie witam. Szczególna jest jeszcze z jednego powodu, a mianowicie dziś Rada Gminy udzieli absolutorium Wójtowi Gminy za wykonanie budżetu za ubiegły rok. Nasi goście zbierają doświadczenia i przyglądają się, jak jest zorganizowany samorząd w Polsce, ponieważ przyjechali do nas w ramach projektu „Ukraiński szlak samorządności”, aby móc w przyszłości skorzystać z naszych doświadczeń podczas wprowadzania reformy samorządowej na Ukrainie. Dlatego chciałbym pokrótce przedstawić akty prawne i zasady, na podstawie których w Polsce działają samorządy lokalne.
            Po wystąpieniu Przewodniczącego Rady głos zabrał Wójt Gminy – pan Mirosław Lech mówiąc, że wczoraj podczas państwa wizyty w Gminie Korycin dyskutowaliśmy na temat samorządności, a dzisiejsza obecność na Sesji to obrazowe pokazanie działania samorządu lokalnego. W tej sali siedzą ludzie, którzy decydują o naszej drodze, reprezentują naszych mieszkańców i nie ma wśród nas podziałów i partii politycznych.  Wszystko zależy od rozsądku, współpracy i od zgody i tego właśnie w przyszłości wam życzę, ponieważ to jest sukces samorządu.
            Na koniec pan przewodniczący dodał, że w imieniu swoim i całej Rady Gminy Korycin chciałbym państwu życzyć spokoju, ponieważ dzisiejsza sytuacja na Ukrainie jest bardzo trudna oraz efektywnego budowania demokracji i samorządu lokalnego.
 
Pan przewodniczący ogłosił 10 minut przerwy, podczas której goście z Ukrainy opuścili salę obrad sesyjnych.
Wznowiono obrady.
 
            Pan przewodniczący poinformował, że proponowany porządek obrad VI Sesji Rady Gminy Korycin został państwu radnym doręczony. Za przyjęciem proponowanego porządku obrad głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany porządek obrad VI Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie.
Oto treść przyjętego porządku obrad:
1.  Otwarcie obrad.
2.  Przyjęcie porządku dziennego VI Sesji Rady Gminy Korycin.
3.  Przyjęcie protokołu z V Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 21 maja 2015 roku.
4.  Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy.
5.  Rozpatrzenie sprawozdań z działalności gminnych jednostek organizacyjnych za 2014 rok, w tym:
- Zespołu Szkół w Korycinie,
- Przedszkola w Korycinie,
- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie,
- Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie wraz z Biblioteką Publiczną Gminy Korycin.
6.  Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego Gminy Korycin za 2014 rok wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2014 rok – podjęcie uchwały Nr VI/  /2015 Rady Gminy Korycin z dnia 24 czerwca 2015 r. w powyższej sprawie.
7.  Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin, po zapoznaniu się ze:
- sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2014 rok,
- sprawozdaniem finansowym,
- opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku do sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2014 rok,
- stanowiskiem Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Korycin oraz informacją o stanie mienia komunalnego
uchwała Nr VI/  /2015 Rady Gminy Korycin z dnia 24 czerwca 2015 r. w powyższej sprawie.
8.  Dokonanie zmian w Regulaminie wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolu, prowadzonych przez Gminę Korycin – podjęcie uchwały Nr VI/  /2015 Rady Gminy Korycin z dnia 24 czerwca 2015 r. w powyższej sprawie.
9.  Przyjęcie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Korycin – podjęcie uchwały Nr VI/  /2015 Rady Gminy Korycin z dnia 24 czerwca 2015 r. w powyższej sprawie.
10. Rozpatrzenie wniosku Wodociągów Podlaskich Spółki z o.o. w Białymstoku w sprawie zatwierdzenia taryfy opłat za zbiorowe odprowadzanie ścieków – podjęcie uchwały Nr VI/  /2015 Rady Gminy Korycin z dnia 24 czerwca 2015 r. w powyższej sprawie.
11. Dokonanie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2015 rok – podjęcie uchwały Nr VI/  /2015 Rady Gminy Korycin z dnia 24 czerwca 2015 r. w powyższej sprawie.
12. Dokonanie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Korycin na lata 2015 – 2031 – podjęcie uchwały Nr VI/  /2015 Rady Gminy Korycin z dnia 24 czerwca 2015 r. w powyższej sprawie.
13. Odpowiedzi na wnioski pisemne Państwa radnych zgłoszone na poprzednich Sesjach.
14. Interpelacje i zapytania radnych.
15. Wolne wnioski i informacje.
16. Zamknięcie obrad.
 
Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z V Sesji Rady Gminy odbytej dnia 21 maja 2015 r. Przypomniał, że był on wyłożony do wglądu państwa radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczony w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z ich treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.
Wobec nie wniesienia do protokołu uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołu z V Sesji Rady Gminy.
 
Ad.4/              W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i przedstawił sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.
 
W okresie od ostatniej V Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 21 maja 2015 roku do dnia dzisiejszej Sesji Rady tj. 24 czerwca  2015 roku realizowałem wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych oraz osobiście następujące zadania:
 
1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 26 maja 2015 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad V Sesji Rady tj.
  1. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2015rok,
  2. w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2015 – 2031,
  3. w sprawie uchwalenia Regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Korycin.
Uchwały Rady Gminy zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin oraz uchwały wymagające ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego zostały przekazane do ogłoszenia i zostały już opublikowane dnia 28 maja 2015 roku pod poz. 1811 i dnia 29 maja 2015 roku pod poz. 1828.
 
2. W dniu 24 maja 2015 r. odbyły się wybory na Prezydenta RP. 
W Gminie Korycin utworzone zostały trzy obwody głosowania: Nr 1 w Bombli, Nr 2 w Korycinie i Nr 3 w Zabrodziu.
Uprawnionych do głosowania było 2676 wyborców. Oddano 1206 głosów ( 1192 ważnych i 7 nieważnych) co stanowi 45,07 %  ogólnej liczby uprawnionych do głosowania, oraz w stosunku do głosów ważnych – 44,54%.
Poszczególni kandydaci otrzymali następującą ilość głosów:
 
  1. Duda Andrzej Sebastian
-
866 (72,65%)
  1. Komorowski Bronisław Maria
-
326 (27,35%)

 

3.  W dniu 26 maja 2015 r. wspólnie ze Skarbnikiem Gminy, podpisaliśmy umowę o dofinansowanie „Remontu budynku PSZOK w Korycinie” przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego HYDROS sp. j. T. Kulesza, A. Kulesza z Białegostoku. Termin zakończenia przewidziany jest zgodnie z umową na dzień 26 czerwca 2015 roku.
 
4. W dniu  27 maja 2015 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie uczestniczyłem w spotkaniu z okazji Dnia Święta Samorządu Terytorialnego, zaś w dniach 28-29 maja 2015 roku w Konferencji Kongresowej w Białymstoku z okazji 25-lecia Samorządu Terytorialnego zorganizowanej przez Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. W ramach tej konferencji zorganizowano 29 maja także imprezę plenerową pod hasłem: „Podlaskie Gminy – impreza plenerowa”.
 
5.  W dniu 29 maja 2015 roku odbył się przetarg na zadanie: „Modernizacja drogi rolniczej we wsi Kumiała gm. Korycin”. Wpłynęło 6 ofert, tj.:
 
 
L.p.
Nazwa Wykonawcy
Adres Wykonawcy
Cena netto
Cena brutto
Inne informacje podlegające odczytaniu
1.
„TRANS HAN” Usługi Transportowe, Budowa, Modernizacja Dróg, Roboty Ziemne i Drogowe
Wojciech Czaplejewicz
ul. Grodzieńska 88
16-100 Sokółka
71 172,10
87 541,68
gwarancja 12 miesięcy
2.
Przedsiębiorstwo Robót Elektrycznych i Budowlanych „MIPA”
Leon Stankiewicz
ul. Ciołkowskiego 24
15-545 Białystok
92 360, 50
113 603,42
gwarancja 66 miesięcy
3.
Wykopy Ziemne i Usługi Transportowe
Marek Zabłocki
ul. W. Witosa 69
16-100 Sokółka
146 686,00
180 423,78
gwarancja 24 miesiące
4.
„Kopalnia Kruszywa”
R. Matel, T, Oleński sp. j.
Krukowszczyzna 45
16-140 Korycin
59 900,00
73 677,00
gwarancja 66 miesięcy
5.
„PIKAR”
Dariusz Pruszyński
Pruszynka Stara 18
17-120 Brańsk
120 754,51
148 528,04
gwarancja 12 miesięcy
6.
Zakład Budowy Dróg i Mostów
Edward Donejko
ul. Topolowa 2
16-123 Kuźnica
70 663, 80
86 916,47
gwarancja 36 miesięcy

 

6. W dniu 31 maja 2015 roku odbyły się wybory do Rad Powiatowych Podlaskiej Izby Rolniczej. Wybory przeprowadzono tylko w jednym lokalu tj. Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie w godz. 800 – 1800.
Uprawnionych do głosowania było 1390 członków Izby Rolniczej. Oddano 50 głosów ( 49 ważnych i 1 nieważny) co stanowi 3,6 %  ogólnej liczby uprawnionych do głosowania.
Poszczególni kandydaci otrzymali następującą ilość głosów:

 

  1. Siniło Marek
-
37
  1. Małyszko Andrzej Aleksander
-
31
  1. Lachowicz Zdzisław
-
11

 

Dwaj kandydaci, którzy kolejno otrzymali w okręgu wyborczym nr 86 najwięcej głosów ważnych zostali wybrani do Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej.
Ponadto w 31 maja br. odbyła się w Zespole Szkół w Korycinie konferencja podsumowująca opracowanie „Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Korycin”, który dzisiaj Rada Gminy przyjmie do realizacji. Autorem opracowania jest Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej sp. z o.o. w Białymstoku.
 
7. W dniu 2 czerwca 2015 roku odbyło się wspólne posiedzenie obu Komisji Rady Gminy Korycin, którego przedmiotem obrad, w szczególności, było rozpatrzenie sprawozdania finansowego Gminy Korycin za 2014 rok, sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy Korycin wraz z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku oraz informacja o stanie mienia komunalnego i wydanie opinii w tej sprawie wraz z przygotowaniem wniosku Komisji Rewizyjnej do Rady Gminy Korycin w sprawie udzielenia Wójtowi Gminy Korycin absolutorium z tytułu wykonania budżetu Gminy Korycin za 2014 rok.
 
8. W dniu 7 czerwca 2015 roku odbył się XXIV Półmaraton Mleczny Korycin-Janów-Korycin. W tym roku do Korycina przyjechało 102 zawodników z całej Polski, a także Ukrainy, Litwy oraz Norwegii. Wygrał Michał Iweruk  z Ukrainy, z czasem 1 godz. 10 min 58 sekund, krowy „Lalki” nie zabrał, wolał nagrodę pieniężną. Wyniki w poszczególnych kategoriach przedstawiają się następująco:

 

L.p.
Kategoria
Miejsce
Imię i nazwisko
Czas
1.
Mężczyźni
1
Michał Iweruk
1 godz. 10 min 58 sek.
2
Sergii Okseniuk
1 godz. 12 min 58 sek.
3
Bogusław Andrzejuk
1 godz. 13 min 48 sek.
2.
Kobiety
1
Aleksandra Oliniuk
1 godz. 24 min 52 sek.
2
Natalia Oliniuk
1 godz.29 min 52 sek.
3
Joanna Grochowska
1 godz. 39 min 42 sek.
3.
Mężczyźni niepełnosprawni
1
Artur Graczyk
36 min 52 sek.
2
Bogdan Król
-
3
Piotr Małek
-
4.
Kobiety niepełnosprawne
1
Monika Pudlis
48 min 42 sek.
2
Katarzyna Zubowicz
1 godz. 0 min 46 sek.
3
Joanna Świderska
1 godz. 0 min 48 sek.
5.
Zawodnicy z Gmin Korycin i Janów
1
Adam Szubzda
1 godz. 41 min 48 sek.
2
Damian Bakun
1 godz. 47 min 48 sek.
3
Stanisław Juchniewicz
2 godz. 12 min 7 sek.

 

9. W dniu 15 czerwca br. w Urzędzie Gminy Korycin został spisany protokół na
okoliczność rokowań w sprawie sprzedaży działki budowlanej położonejw obrębie wsi Korycin , oznaczonej nr geodezyjnym167/34 o pow. 0,1851 ha, stanowiącej własność Gminy Korycin na rzecz KancelariiRadcy Prawnego Iwony Wójcik – Nikitiukw Białymstoku za kwotę netto 53 000,00 złotych , zaś w dniu 16 czerwca został sporządzony Akt Notarialny na okoliczność sprzedaży w/ w działki.
10.W dniu 10 czerwca 2015 r. uczestniczyłem w posiedzeniu Zespołu d/s Obszarów Wiejskich przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie, zaś w dniach 14-15 czerwca br. w posiedzeniu wyjazdowym Komitetu Regionów w Brukseli.
 
11. W dniach 18-19 czerwca 2015 r. brałem udział w wyjazdowym posiedzeniu Zarządu Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej w Lubiczu.
 
12. Trwają przygotowania organizacyjne jubileuszowych XX Ogólnopolskich Dni Truskawki, które odbędą się w dniach 28 – 29 czerwca.
 
13. Wydałem następujące zarządzenia:
  1. jako organ wykonawczy w sprawach:
  1. Zarządzenie Nr 23/2015 z dnia 29 maja 2015r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2015 rok,
  2. Zarządzenie Nr 24/2015 z dnia 29 maja 2015 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami gminie na 2015 r.
  3. Zarządzenie Nr 25/2015 z dnia 22 czerwca 2015 r. w sprawie powołania Komisji Egzaminacyjnej dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień nauczyciela mianowanego,
  1. jako kierownik jednostki w  sprawach:
  1. Zarządzenie Nr 3/2015 z dnia 29 maja 2015 r. w sprawie wyodrębnienia ewidencji księgowej oraz ustalenia planu kont dla projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2017-2013 o nazwie: „Modernizacja budynku PSZOK w Korycinie i zakup wyposażenia”
  2. Zarządzenie Nr 4/2015 z dnia 29 maja 2015r. w sprawie instrukcji obiegu i przechowywania dokumentów dla projektu współfinansowanego prze Unię Europejską w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2017-2013 o nazwie:: „Modernizacja budynku PSZOK w Korycinie i zakup wyposażenia”
 
14. Przygotowano projekty uchwał i inne materiały będące przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji.
 
Ad.5/              W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że w związku z prośbą pana Andrzeja Stempniaka - przedstawiciela Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej, który opracował Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Korycin proponuję przeniesienie pkt 9 porządku obrad, który dotyczy przyjęcia powyższego Planu, do obecnego pkt 5, a pozostałe punkty obrad przesuną się o jedną pozycję w dół.
Rada Gminy Korycin jednogłośnie (13 głosów „za”) wyraziła zgodę na proponowaną zmianę w porządku obrad sesyjnych.
            Następnie głos zabrał pan Andrzej Stempniak, który powiedział, że wykonanie takiego planu jest obligatoryjne i wynika z przepisów unijnych. Każda gmina musi taki plan wykonać, aby móc ubiegać się o środki unijne na odnawialne źródła energii. Głównym zadaniem Planu jest wskazanie kierunków i sposobów zrównoważonego i niskoemisyjnego rozwoju gminy w perspektywie do 2020 roku, a tym samym przyczynienie się do osiągnięcia celów strategicznych pakietu klimatyczno – energetycznego 3 x 20% oraz strategii „Europa 2020”, a mianowicie:
- redukcji zużycia energii finalnej,
- zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych,
- redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Uwzględniając założenia do przygotowania planu gospodarki niskoemisyjnej, podstawowe wymagania stawiane tym planom oraz zalecaną ich strukturę przyjęto następujący zakres opracowania:
- ogólna charakterystyka gminy, której cały obszar objęty będzie opracowaniem,
- wskazanie i omówienie obszarów problemowych objętych opracowaniem,
- omówienie metodologii wykonania opracowania, zastosowanych wskaźników przeliczeniowych i mierników opisujących stan istniejący oraz osiągnięte cele,
-  ocena zużycia energii końcowej, wykorzystania energii z OZE oraz emisji gazów cieplarnianych w roku bazowym i w roku 2014,
- wskazanie przedsięwzięć modernizacyjnych oraz określenie efektów energetycznych  i ekologicznych możliwych do uzyskania w wyniku ich realizacji,
- określenie wymaganego zakresu realizacji przedsięwzięć modernizacyjnych dla najpełniejszego spełnienia celów strategicznych stawianych planom gospodarki niskoemisyjnej,
- wskazanie możliwych źródeł finansowania realizacji zalecanych przedsięwzięć modernizacyjnych,
- omówienie planu wdrażania, monitorowania i weryfikacji zadań przyjętych do realizacji w planie gospodarki niskoemisyjnej.
Do podstawowych uwarunkowań dotyczących realizacji działań modernizacyjnych, w ramach Planu Gospodarki Niskoemisyjnej należy zaliczyć:
- posiadanie niezbędnych środków finansowych na realizację danego zadania,
- potrzeba realizacji danego przedsięwzięcia wynikająca z konieczności spełnienia danego celu PGN,
- skala przedsięwzięcia modernizacyjnego tj. pojedynczy obiekt, grupa obiektów, obszar miejscowości czy też obszar całej gminy oraz potrzeba szczegółowego ustalenia zasięgu realizacji danego przedsięwzięcia,
- posiadanie niezbędnej dokumentacji technicznej i odpowiednich pozwoleń wymaganych odpowiednimi przepisami np. prawa budowlanego,
- wysokość wymaganych nakładów inwestycyjnych oraz konieczność aplikowania o zewnętrzne środki finansowe,
- potrzeba wprowadzenia zmian w zapisach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
Biorąc pod uwagę wymienione uwarunkowania oraz zalecenia NFOŚiGW proponujemy następującą kolejność realizacji przedsięwzięć modernizacyjnych:
- dokończenie modernizacji oświetlenia drogowego – zmniejszenie zużycia energii końcowej w sektorze oświetlenia drogowego,
- dokończenie budowy systemu solarnych instalacji wytwarzania ciepła – zwiększenie wykorzystania energii pochodzącej z OZE,
- budowa nowego systemu solarnych instalacji wytwarzania ciepła – zwiększenie wykorzystania energii pochodzącej z OZE,
- wymiana typowych żarówek na żarówki energooszczędne – zmniejszenie zużycia elektrycznej energii końcowej w sektorze budownictwa,
- montaż elektrycznych układów hybrydowych – zwiększenie wykorzystania energii pochodzącej z OZE w sektorze budownictwa,
- montaż lokalnych zestawów fotowoltaicznych – zwiększenie wykorzystania energii pochodzącej z OZE w sektorze oświetlenia drogowego,
- montaż elektrowni gruntowych do produkcji prądu elektrycznego w celach komercyjnych,
- montaż dużych turbin wiatrowych do produkcji prądu elektrycznego w celach komercyjnych,
- montaż małych turbin wodnych do produkcji prądu elektrycznego w celach komercyjnych,
- budowa lokalnych biogazowni – redukcja emisji CO2 pochodzącej z działalności rolniczej.
Możliwymi źródłami finansowania działań modernizacyjnych realizowanych w ramach Programów Gospodarki Niskoemisyjnej dla gmin będą:
- Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 realizowany przez NFOŚiGW, w ramach którego dofinansowane zostaną projekty w zakresie sektora energetycznego przede wszystkim w obszarach odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej oraz bezpieczeństwa energetycznego,
- Program „Prosument” realizowany przez NFOŚiGW oraz WFOŚiGW, w ramach którego dofinansowane zostaną zakupy i montaż instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii,
- Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020 (Oś priorytetowa V: Gospodarka niskoemisyjna), w ramach którego finansowane będą przedsięwzięcia dotyczące efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i gospodarki niskoemisyjnej,
- System Zielonych Inwestycji GIS realizowany przez NFOŚiGW, w ramach którego finansowane będą przedsięwzięcia dotyczące poprawy efektywności energetycznej, rozwój rozproszonych, odnawialnych źródeł energii oraz budowa biogazowni rolniczych,
- Bank Ochrony Środowiska udzielający niskooprocentowanych kredytów proekologicznych na realizację przedsięwzięć z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii polegających na budowie: biogazowni, elektrowni wiatrowych, elektrowni fotowoltaicznych oraz instalacji energetycznego wykorzystania biomasy,
- Bank Ochrony Środowiska realizujący Fundusz Termomodernizacji i Remontów, w ramach którego udzielane są niskooprocentowane kredyty z częściowym umorzeniem ich spłaty na realizację termomodernizacji lub remontów budynków, źródeł ciepła i sieci ciepłowniczych,
- inne programy krajowe i międzynarodowe.
            Pan przewodniczący obrad podziękował panu profesorowi za wyczerpujące przedstawienie założeń Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Korycin dodając, że mieszkańcy naszej gminy są coraz bardziej przekonani do wykorzystywania alternatywnych źródeł energii (np. solary), ponieważ daje to wymierne korzyści finansowe, ale największym problemem jest jak zwykle pozyskanie zewnętrznych środków finansowych.
            Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Korycin.
 
UCHWAŁA NR VI/28/2015 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 24 czerwca 2015 r.
w sprawie przyjęcia Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Korycin
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.6/              W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozpatrzy sprawozdania z działalności gminnych jednostek organizacyjnych za 2014 rok, w tym sprawozdania:
- Zespołu Szkół w Korycinie,
- Przedszkola w Korycinie,
- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie,
- Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie wraz z Biblioteką Publiczną Gminy Korycin.
Poinformował, że powyższe sprawozdania państwo radni otrzymali wcześniej i mieli możliwość dokładnego ich przeanalizowania dlatego proponuję, aby nie przedstawiać ich ponownie na Sesji, a skupić się na zadawaniu konkretnych pytań kierownikom jednostek, jeśli takie pojawiły się w trakcie analizy sprawozdań.
Korzystając z okazji pan przewodniczący zapytał panią Dorotę Wiesławską – Dyrektor Przedszkola w Korycinie, jak przedstawia się sytuacja demograficzna wśród dzieci?
Pani Dyrektor odpowiedziała, że w tym roku do przedszkola uczęszczało 94 dzieci, a po rekrutacji na rok przyszły liczba dzieci jest taka sama. W przyszłych latach prognozujemy niewielki spadek ilości dzieci, ale nasza gmina się rozwija, powstają nowe domy, pojawiają się nowi mieszkańcy i liczba dzieci może być większa. Do naszych punktów przedszkolnych uczęszczają również dzieci z gmin sąsiednich tj. z Czarnej Białostockiej do punktu w Bombli, i Suchowola i Janów do punktu w Zabrodziu.
Innych pytań państwo radni nie zadali, zatem pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zapoznała się ze sprawozdaniami z działalności gminnych jednostek organizacyjnych za 2014 rok i nie wniosła uwag ani zastrzeżeń.
Pan przewodniczący podziękował również kierownikom za ich pracę w roku ubiegłym oraz poprosił o przekazanie podziękowań swoim pracownikom.
 
Ad.7/              W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozpatrzy i zatwierdzi sprawozdanie finansowe Gminy Korycin za 2014 rok wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2014 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
O przedstawienie powyższego sprawozdania proszę Skarbnika Gminy Korycin.
            Skarbnik powiedział, że państwo radni otrzymali dużo wcześniej materiały w tym temacie celem dokonania szczegółowej ich analizy, a zawierały one:
  1. Zarządzenie Nr 16/2015 Wójta Gminy Korycin z dnia 30 marca 2015 r. w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2014 rok,
  2. Sprawozdanie finansowe za 2014 rok zawierające:
  1. zestawienie zmian w funduszu jednostki,
  2. rachunek zysków i strat jednostki,
  3. bilans jednostki budżetowej i samorządowego zakładu budżetowego,
  4. skonsolidowany bilans jednostki samorządu terytorialnego,
  5. bilans z wykonania budżetu państwa, jednostki samorządu terytorialnego,
  1. Zarządzenie Nr 15/2015 Wójta Gminy Korycin z dnia 12 marca 2015 r. w sprawie przyjęcia informacji o stanie mienia Gminy Korycin za 2014 rok.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2014 rok.
 
UCHWAŁA NR VI/29/2015 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 24 czerwca 2015 r.
w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2014 rok
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.8/              W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin, po zapoznaniu się z:
- sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2014 rok,
- sprawozdaniem finansowym,
- opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku do sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2014 rok,
- stanowiskiem Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Korycin oraz informacją o stanie mienia komunalnego.
Powyższe materiały państwo radni otrzymali i mieli możliwość dokładnego ich przeanalizowania.
Wszelkie wymagania formalne zostały spełnione. Zarówno opinia Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Korycin jak i Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w sprawie rozpatrzenia sprawozdań finansowych za 2014 rok są pozytywne i stanowią podstawę do udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy.
            Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych. Głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin za 2014 rok.
 
UCHWAŁA NR VI/30/2015 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 24 czerwca 2015 r.
w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin za 2014 rok
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
            Pan przewodniczący pogratulował Wójtowi Gminy uzyskania absolutorium za 2014 rok, ponieważ jest to forma uznania za całokształt ubiegłorocznej pracy zarówno pana jak i pana współpracowników.
            Wójt podziękował za uznanie dodając, że jest to efekt naszej wspólnej pracy, którą udowodniliśmy, że razem potrafimy naprawdę wiele zrobić. Dziękuję wszystkim swoim pracownikom tym bardziej, że rok 2014 był jednym z bardziej efektywnych i pracowitych, a na początku myśleliśmy, że będzie raczej spokojny. Życzę nam wszystkim, abyśmy dalej działali wspólnie równie skutecznie jak do tej pory.
 
Ad.9               W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy Korycin podejmie uchwałę w sprawie zmian w Regulaminie wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolu, prowadzonych przez Gminę Korycin.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Pan przewodniczący dodał, że w związku z tym, iż Regulamin stanowiący załącznik do uchwały Nr XXII/150/09 Rady Gminy Korycin z dnia 15 kwietnia 2009 r. w sprawie ustalenia Regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolu, prowadzonych przez Gminę Korycin (Dz.Urz.Woj.Podl. Nr 107, poz. 1206) zawiera nieaktualne zapisy w zakresie zasad przyznawania dodatku motywacyjnego, Rada Gminy Korycin powinna podjąć uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie zasad określających wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektóre inne składniki wynagradzania dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Gminę Korycin.
Projekt uchwały podlegał uzgodnieniu ze związkami zawodowymi i mamy od nich dwie pozytywne opinie w tej sprawie.
Jednocześnie dokonano zmian w wysokości dodatku funkcyjnego przysługującego stanowiskom kierowniczym w Zespole Szkół i Przedszkolu w Korycinie. Pani Sekretarz przedstawiła dotychczasową treść § 9 Regulaminu i nową wersję zaproponowaną w tym Regulaminie. W Zespole Szkół w Korycinie nie ma Zastępcy Dyrektora, stąd propozycja Pana Wójta, aby stawki dodatków funkcyjnych były większe, aniżeli dotychczasowe. Nadano również nowe brzmienie § 15 Regulaminu, który dotyczy wynagradzania za jedną godzinę ponadwymiarową i godzinę doraźnego zastępstwa.
            Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustalenia Regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolu, prowadzonych przez Gminę Korycin.
 
UCHWAŁA NR VI/31/2015 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 24 czerwca 2015 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia Regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolu, prowadzonych przez Gminę Korycin
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.10/            W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozpatrzy wniosek Wodociągów Podlaskich Spółki z o.o. z Białegostoku w sprawie zatwierdzenia taryfy opłat za zbiorowe odprowadzanie ścieków.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
O uzasadnienie proponowanej podwyżki proszę pana Wójta.
            Wójt powiedział, że stawka była konsultowana praktycznie do ostatniej chwili i oczywiście zdaję sobie sprawę, że jest to duża podwyżka, z kwoty 4,43 zł do 6,48 zł brutto za 1m3 ścieków. Razem ze Skarbnikiem stoczyliśmy ciężkie boje z Prezesem Wodociągów, ponieważ pierwsza wersja podwyżki, którą nam złożono wynosiła 8,70 zł + podatek VAT. W wyniku długich negocjacji ustaliliśmy, że złożą nam ofertę na 6,00 zł netto i z tego na pewno nie zejdą. Ścieki kosztują, a w związku z tym, że jest ich niewiele, to największe są koszty stałe tj. energia elektryczna, wynagrodzenie pracownika, badania itp. Nie mamy argumentów, żeby to obniżyć – wprost przeciwnie, realnie patrząc ścieki powinny kosztować około 10 zł za 1m3. Przed przekazaniem oczyszczalni ścieków Wodociągom Podlaskim co roku dokładaliśmy do jej funkcjonowania około 60 000 zł. Teraz nie tylko nie dokładamy tych pieniędzy, ale jeszcze inkasujemy podatek od nieruchomości w wysokości ponad 100 000 zł, tak więc z naszej perspektywy jest to korzystne.
            Radny Kazimierz Buzun powiedział, że rozumie argumenty za podwyżką ceny ścieków, ale dlaczego płacimy podwójny abonament stały, za wodę i za ścieki?
            Wójt odpowiedział, że jest to jeden ze sposobów bilansowania kosztów przez Wodociągi.
            Radny Józef Gliński powiedział, że skoro pan Wójt i Skarbnik nie mogą podważyć prawidłowości analizy kosztów funkcjonowania oczyszczalni ścieków, to my tym bardziej nie mamy do tego podstaw i powinniśmy proponowaną cenę ścieków uchwalić.
            Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia taryfy opłat za zbiorowe odprowadzanie ścieków.
 
UCHWAŁA  NR VI/32/2015 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 24 czerwca 2015 r.
w sprawie zatwierdzenia taryfy opłat za zbiorowe odprowadzanie ścieków
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.11/            W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona kolejnych zmian w budżecie Gminy Korycin na 2015 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
O przedstawienie wprowadzanych do budżetu zmian proszę pana Andrzeja Waszczeniuka – Skarbnika Gminy.
            Skarbnik powiedział, że zmiany w planie dochodów dotyczą:
  1. w dziale 754 - Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 3 000,00 zł; powyższe dotyczy pozyskania dotacji celowej z budżetu Marszałka Województwa Podlaskiego przeznaczonej na zakup sprzętu przeciwpożarowego;
  2. w dziale 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 236 650,00 zł w związku z otrzymanym zwrotem podatku VAT dotyczącym prowadzonej inwestycji polegającej na zakupie i montażu instalacji solarnych dla mieszkańców Gminy Korycin.
Zmiany w planie wydatków dotyczą:
  1. w dziale 600 – Transport i łączność dokonuje się zmiany planu wydatków o kwotę 20 000,00 zł, którą przeznacza się na wydatki związane z przygotowaniem do inwestycji drogi gminnej we wsi Wojtachy;
  2. w dziale 750 – Administracja publiczna dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 171 650,00 zł z przeznaczeniem na promocję gminy (101 649,00 zł) oraz wydatki związane z zapłatą podatku od nieruchomości (70 000,00 zł); o kwotę 1 zł zwiększa się także plan wydatków dotyczących realizowanego projektu pn. „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego”;
  3. w dziale 754 – Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa dokonuje się zmniejszenia planu wydatków o kwotę 8 000,00 zł w związku z planowanymi wydatkami na zakup sprzętu przeciwpożarowego (4 600,00 zł) oraz planowaną do udzielenia dotację celową w wysokości 3 400,00 zł dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Korycinie z przeznaczeniem na zakup sprzętu przeciwpożarowego;
  4. w dziale 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 40 000,00 zł, którą przeznacza się na wydatki remontowe przy budynkach komunalnych (20 000,00 zł) oraz zakup materiałów i wyposażenia (20 000,00 zł).
Nadajemy nowe brzmienie załącznikowi nr 3 – Limity wydatków na zadania inwestycyjne w 2015 r. Zmiany polegają na utworzeniu limitu z przeznaczeniem na przygotowanie inwestycji polegającej na przebudowie drogi gminnej we wsi Wojtachy w kwocie 20 000,00 zł.
Nadajemy nowe brzmienie załącznikowi nr 4 – Wykaz planowanych kwot dotacji udzielanych z budżetu Gminy Korycin. Zmiany polegają na wprowadzeniu nowej dotacji przewidzianej do udzielenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Korycinie w kwocie 3 400,00 zł.
Nadajemy nowe brzmienie załącznikowi nr 5 – Plan dochodów i wydatków dla wyodrębnionego rachunku dochodów oświatowych jednostek budżetowych. Zmiany dokonywane są na wniosek dysponenta rachunku (Zespół Szkół w Korycinie) i polegają na zmianie klasyfikacji budżetowej planowanych do osiągnięcia dochodów.
Budżet po zmianach wynosi:
  1. dochody – 13 970 800,23 zł, z tego:
- bieżące w wysokości 10 558 293,21 zł,
- majątkowe w wysokości 3 412 507,02 zł,
  1. wydatki – 14 870 800,23 zł, z tego:
- bieżące w wysokości 9 803 404,01 zł,
- majątkowe w wysokości 5 067 396,22 zł,
  1. deficyt – 900 000,00 zł.
 
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2015 rok.
 
UCHWAŁA NR VI/33/2015 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 24 czerwca 2015 r.
w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2015 rok
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.12/            W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy Korycin podejmie uchwałę w sprawie dokonania zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Korycin na lata 2015 – 2031.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
O uzasadnienie proszę Skarbnika Gminy.
            Skarbnik powiedział, że jest to uchwała wynikająca bezpośrednio z uchwały poprzedniej, natomiast zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej dotyczą uaktualnienia kwot dochodów, wydatków i innych pozycji w załączniku nr 1 do uchwały w związku ze zmianami w uchwale budżetowej dokonanymi uchwałą Rady Gminy Korycin oraz zarządzeniami Wójta Gminy Korycin.
            Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2015 – 2031.
 
UCHWAŁA NR VI/34/2015 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 24 czerwca 2015 r.
w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata
2015 – 2031
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.13/            W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin i poinformował państwa radnych o sposobie załatwienia wniosków zgłoszonych na poprzedniej Sesji Rady Gminy.
 
Ad.14/            W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan przewodniczący i poprosił państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.
Poinformował jednocześnie, że w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje i zapytania państwa radnych w formie pisemnej.
            Radny Józef Gliński zwrócił się do Wójta Gminy o skierowanie wniosku do Powiatowego Zarządu Dróg oraz Rady Powiatu Sokólskiego w sprawie uwzględnienia w budżecie Powiatu Sokólskiego na kolejne lata asfaltowania drogi powiatowej od drogi krajowej nr 8 Bombla – Zdroje.
            Radny Antoni Pakuła prosił o skierowanie wniosku do GDDKiA w Białymstoku w sprawie zbudowania chodników wzdłuż drogi krajowej nr 8 w miejscowości Kumiała oraz wykonania lewoskrętu na drodze krajowej nr 8 do miejscowości Kumiała.
            Radni Iwona Chwiećko i Józef Gliński prosili o skierowanie wniosku do Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce w sprawie regularnego wykaszania poboczy dróg powiatowych leżących na terenie Gminy Korycin.
            Radny Bogdan Małyszko wnioskował o wyrównanie drogi gminnej w miejscowości Popiołówka, ponieważ w tym roku nie było tam równiarki.
            Podobny wniosek zgłosiła radna Iwona Chwiećko, prosiła o wyrównanie drogi gminnej od drogi Milowskiej do pana Puchalskiego, wycięto tam drzewa i zakrzaczenia, a teraz koniecznie należy ją wyrównać.
            Wójt odpowiedział, że w obydwa miejsca zostanie wysłana równiarka.
Więcej interpelacji i zapytań państwo radni nie zgłosili.
 
Ad.15/            W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił panów radnych, a także inne osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.
 
Panowie radni ani inne osoby obecne na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.
Ad.16/            Wobec wyczerpania porządku dziennego VI Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.
 
 
Protokołowała:
Ewa Michnowicz

Metryka strony

Udostępniający: Ewa Michnowicz

Wytwarzający/odpowiadający: Robert Bielawski

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data wprowadzenia: 2015-09-25

Data modyfikacji: 2015-09-25

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2015-09-25