PROTOKÓŁ Nr XII/2016
PROTOKÓŁ Nr XII/2016
z XII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 28 stycznia 2016 r. (czwartek) w sali GOKSiT w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, w godz. 10.00 – 12.00 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.
Stan Rady Gminy – 15 radnych
Obecnych – 14 radnych
zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.
Radni obecni podczas obrad sesyjnych:
- pan Adam Bielawski
- pan Marek Brylewicz
- pan Jerzy Burak
- pan Kazimierz Buzun
5) pani Iwona Chwiećko
6) pan Józef Gliński
7) pan Stanisław Krutul
8) pan Zdzisław Lachowicz
9) pan Bogdan Małyszko
10) pan Antoni Pakuła
11) pan Jarosław Radulski
12) pan Krzysztof Szewczul
13) pan Stanisław Szubzda
14) pan Kazimierz Urban
Radny nieobecny usprawiedliwiony – Jan Bojarzyński.
Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:
1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin
2) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy
3) pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy
4) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia
Obrady XII Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin.
Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał państwa radnych, Wójta i Skarbnika Gminy oraz panią Sekretarz i panią protokolantkę. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 14 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.
Pan przewodniczący poinformował, że proponowany porządek obrad XII Sesji Rady Gminy Korycin został państwu radnym doręczony, zatem poddaję go pod głosowanie.
Za przyjęciem proponowanego porządku obrad głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany porządek obrad XII Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie.
Oto treść przyjętego porządku obrad:
- Otwarcie obrad.
- Przyjęcie porządku dziennego XII Sesji Rady Gminy Korycin.
- Przyjęcie protokołów z X i XI Sesji Rady Gminy Korycin, odbytych dnia 17 i 30 grudnia 2015 roku.
- Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Korycin w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy.
- Uchwalenie planu pracy Rady Gminy Korycin na 2016 rok – podjęcie uchwały Nr XII/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 28 stycznia 2016 r. w powyższej sprawie.
- Zatwierdzenie planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2016 rok – podjęcie uchwały Nr XII/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 28 stycznia 2016 r. w powyższej sprawie.
- Uchwalenie planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2016 rok – podjęcie uchwały Nr XII/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 28 stycznia 2016 r. w powyższej sprawie.
- Uchwalenie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2016 rok – podjęcie uchwały Nr XII/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 28 stycznia 2016 r. w powyższej sprawie.
- Wyrażenie zgody na zawarcie umowy dzierżawy na okres 10 lat nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin oraz na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy – podjęcie uchwały Nr XII/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 28 stycznia 2016 r. w powyższej sprawie.
- Wyrażenie zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin, położonej w obrębie wsi Skindzierz – podjęcie uchwały Nr XII/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 28 stycznia 2016 r. w powyższej sprawie.
- Podjęcie decyzji w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2017 roku – uchwała Nr XII/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 28 stycznia 2016 r. w powyższej sprawie.
- Dokonanie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2016 rok – podjęcie uchwały Nr XII/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 28 stycznia 2016 r. w powyższej sprawie.
- Dokonanie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Korycin na lata 2016 – 2031 – podjęcie uchwały Nr XII/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 28 stycznia 2016 r. w powyższej sprawie.
- Określenie kryteriów rekrutacji do publicznego gimnazjum prowadzonego przez Gminę Korycin – podjęcie uchwały Nr XII/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 28 stycznia 2016 r. w powyższej sprawie.
- Określenie kryteriów rekrutacji do szkoły podstawowej prowadzonej przez Gminę Korycin – podjęcie uchwały Nr XII/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 28 stycznia 2016 r. w powyższej sprawie.
- Określenie kryteriów obowiązujących na drugim etapie postepowania rekrutacyjnego do przedszkola publicznego oraz publicznych innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych przez Gminę Korycin – podjęcie uchwały Nr XII/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 28 stycznia 2016 r. w powyższej sprawie.
- Zapoznanie się i przyjęcie sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego za rok 2015.
- Interpelacje i zapytania radnych.
- Wolne wnioski i informacje.
- Zamknięcie obrad.
Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokoły z X i XI Sesji Rady Gminy odbytych w dniach 17 i 30 grudnia 2015 r. Przypomniał, że były one wyłożone do wglądu państwa radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczone w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z ich treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.
Wobec nie wniesienia do protokołów uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołów z X i XI Sesji Rady Gminy.
Ad.4/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i przedstawił sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.
W okresie od ostatniej XI Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 30 grudnia 2015 roku do dnia dzisiejszej Sesji Rady tj. 28 stycznia 2016 roku realizowałem wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych oraz osobiście następujące zadania:
1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 5 stycznia 2016 r., w ramach nadzoru Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz Skarbnikowi do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad XI Sesji Rady tj.
1) w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2015 rok,
2) w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2015 – 2031.
Uchwały Rady Gminy zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin oraz uchwała w sprawie zmian w budżecie gminy została przekazana do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego i nie została jeszcze opublikowana.
2. Przygotowywany jest wniosek o dofinansowanie w trybie konkursowym na rok 2016 dwóch zadań pn. „Remont i odbudowa stodoły wraz z naprawą istniejącego muru kamiennego i bram wjazdowych na działkach o numerze ewidencji gruntów 16/12 i 42 zespołu folwarcznego ze zmianą sposobu użytkowania na cele edukacji turystycznej w obrębie wsi Milewszczyzna, Gmina Korycin” oraz „Budowa zespołu edukacyjno-turystycznego z zagospodarowaniem terenu i niezbędną infrastrukturą techniczną na działkach o numerze ewidencji gruntów 4, 11/1, 48 i 53 w obrębie wsi Milewszczyzna, Gmina Korycin” w ramach RPO woj. podlaskiego – działanie Ochrona Dziedzictwa Kulturowego. Opracowywane jest studium wykonalności na powyższe zadania i odbyły się już w tej sprawie spotkania z wykonawcą.
3. W dniach 12-13 stycznia br. uczestniczyłem w Warszawie w posiedzeniu Zarządu ZGWRP oraz w posiedzeniu Komitetu Monitorującego PROW.
4. W dniu 21 stycznia 2016 r. odbyłem spotkanie z mieszkańcami wsi Skindzierz w celu zaopiniowania propozycji przeznaczenia do sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkiem murowanym o pow. 73,96m2, położonej w obrębie wsi Skindzierz, oznaczonej nr geodezyjnym 330/2 o pow. 0,3061 ha i mieszkańcy wyrazili pozytywną opinię w sprawie sprzedaży tej nieruchomości.
5. W dniu 20 stycznia br. odbyło się pierwsze z cyklu spotkań poświęcone przygotowaniom działań związanych z organizacją Ogólnopolskich Dni Truskawki w Korycinie w 2016 roku.
6. W dniu 22 stycznia 2016 r. brałem udział w pracach Zespołu Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa KWRiST, które odbyły się w Warszawie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
7. W dniu 25 stycznia br. uczestniczyłem w zarządzie ZGWWP w Białymstoku oraz spotkałem się z Marszałkiem Województwa Podlaskiego, zaś w dniu 26 stycznia br. z Wojewodą Podlaskim.
8. W dniu 27 stycznia 2016 r. uczestniczyłem w uroczystościach pogrzebowych śp. Andrzeja Mayera – byłego Wojewody Podlaskiego.
9. Przygotowujemy wniosek o dofinansowanie zadania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku dotyczący usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Korycin w 2016 roku. Wniosek musimy złożyć do końca stycznia, zaś w terminie do 15 stycznia br. 42 mieszkańców gminy zgłosiło zapotrzebowanie na realizację tego zadania. Zakres rzeczowy obejmuje 118,56 Mg azbestu, zaś koszt kwalifikowany zadania wynosi 53 997,00 zł brutto i całą tą kwotę pokryje dotacja z WFOŚiGW w Białymstoku. Termin realizacji zadania – do 31 października 2016 roku.
10. We wrześniu 2016 roku Szkoła Podstawowa w Korycinie będzie uroczyście obchodziła 100-lecie swego istnienia, które będzie połączone z II Zjazdem Absolwentów. Wszystkie osoby związane z korycińską szkołą, pragnące podzielić się swoimi wspomnieniami proszone są o kontakt z Komitetem Organizacyjnym Obchodów 100-lecia Szkoły.
11. Zakończono ostatni etap wymiany lamp oświetlenia drogowego w miejscowościach Stok, Zakale, Dzięciołówka, Kumiała i przy drodze krajowej nr 8 w łącznej ilości 44 sztuk za kwotę około 16 000 zł.
12. Otrzymaliśmy z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku zawiadomienie o sposobie rozpatrzenia zastrzeżenia, które Gmina Korycin złożyła po uzyskaniu przez nasz wniosek pn. „Przebudowa drogi gminnej na odcinku Ostra Góra – Sitkowo zlokalizowanej na terenie Gminy Korycin” 16 pkt po ocenie merytorycznej wniosku. W wyniku ponownej weryfikacji wniosku uzyskał on łączną ocenę merytoryczną 18 pkt, a więc o 2 pkt więcej i został umieszczony na 27 pozycji ostatecznej listy rankingowej wniosków o dofinansowanie zadań na 2016 rok w ramach programu wieloletniego pn. „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019”.
13. Wydałem następujące zarządzenia:
1) jako organ wykonawczy w sprawach:
a) Zarządzenie Nr 51/2015 z dnia 31 grudnia 2015 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2015 rok,
b) Zarządzenie Nr 52/2015 z dnia 31 grudnia 2015 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami gminie na 2015 rok,
c) Zarządzenie Nr 53/2015 z dnia 31 grudnia 2015 r. w sprawie przyjęcia planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami gminie na 2016 rok,
d) Zarządzenie Nr 54/2015 z dnia 31 grudnia 2015 r. w sprawie ustalenia maksymalnego miesięcznego wynagrodzenia dla Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie,
e) Zarządzenie Nr 55/2015 z dnia 31 grudnia 2015 r. w sprawie ustalenia planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli w 2016 roku.
14. Przygotowano projekty uchwał i inne materiały będące przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji.
Chciałbym również powiedzieć, że firma Pectur z Kumiały, produkująca wędliny, zwróciła się do mnie z prośbą o możliwość wykorzystywania wizerunku herbu Gminy Korycin na swoich materiałach reklamowych. Zastanawiam się, czy takiej zgody im udzielić i w jakim zakresie.
Radny Józef Gliński powiedział, że w takim wypadku chodzi o nasz wizerunek i podstawą udzielenia zgody jest rzetelność firmy i świetna jakość ich wędlin, aby nasz herb nie kojarzył się z niczym złym.
Wójt powiedział, że sery korycińskie od dawna wykorzystują herb gminy w swojej promocji, ale to jest już marka światowa, teraz poszlibyśmy o krok dalej, ale podpisalibyśmy stosowne porozumienie z klauzulą, że cofniemy pozwolenie na używanie herbu jeśli pojawią się jakieś problemy z jakością wędlin.
Radny Józef Gliński dodał, że finansowo jakoś specjalnie nie wspieramy lokalnego biznesu, nie obniżamy dla nich podatków, więc to byłby ukłon w ich stronę, ale z zastrzeżeniem o wysokiej jakości wyrobów.
Radny Stanisław Krutul powiedział, że warto zaryzykować i udzielić pozwolenia na używanie herbu, ponieważ może przełożyć się to na lepszą jakość i rozwój firmy.
Wójt dodał, że już od kilku lat ta firma używa nazwy „Wędlina z Korycina”, teraz dokładamy do tego wizerunek herbu. Myślę, że powinniśmy na to pozwolić i w tej sprawie skontaktuję się z naszym radcą prawnym, aby przygotował dla nas przemyślaną wersję porozumienia.
Pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania pana Wójta z jego działalności międzysesyjnej, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.
Ad.5/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchwali plan pracy Rady Gminy na 2016 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Dodam, że plan pracy został przygotowany w oparciu o doświadczenia z lat ubiegłych. Sesje są zwoływane w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2016 rok.
UCHWAŁA NR XII/66/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 stycznia 2016 r.
w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2016 rok
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.6/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zatwierdzi plan pracy Komisji Rewizyjnej na 2016 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Pan przewodniczący przypomniał, że Komisja Rewizyjna jest Komisją obligatoryjną i pełni funkcję kontrolną w stosunku do Wójta i Urzędu Gminy oraz jednostek podległych. Plan pracy jest oparty na doświadczeniach z lat ubiegłych.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2016 rok.
UCHWAŁA NR XII/67/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 stycznia 2016 r.
w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2016 rok
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.7/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchwali plan pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2016 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Kolejny plan pracy, który musimy na ten rok uchwalić, sytuacja podobna do dwóch poprzednich punktów porządku obrad, przy uchwalaniu tego planu opieramy się na doświadczeniach z lat poprzednich.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2016 rok.
UCHWAŁA NR XII/68/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 stycznia 2016 r.
w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2016 rok
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.8/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchwali Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2016 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Powyższy Program jest uchwalany corocznie, a wymaga tego ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Cele Programu i jego główne założenia nie ulegają istotnej zmianie, natomiast dane statystyczne np. dostarczane przez Policję są uaktualniane.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2016 rok.
UCHWAŁA NR XII/69/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 stycznia 2016 r.
w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2016 rok
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.9/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie decyzję w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy na okres 10 lat nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin oraz na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Umowa dzierżawy dotyczy terenu, na którym firma telekomunikacyjna – Orange ma m.in. swój nadajnik. Proponujemy odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia umowy ze względu na to, iż dotychczasowy dzierżawca poniósł spore nakłady finansowe na zabudowę tej nieruchomości gminnej.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy na okres 10 lat nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin oraz na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy.
UCHWAŁA NR XII/70/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 stycznia 2016 r.
w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy na okres 10 lat nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin oraz na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.10/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin, położonej w obrębie wsi Skindzierz.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Dokładnie chodzi tu o nieruchomość zabudowaną budynkiem sklepu w Skindzierzu, więc o opinię poproszę radnego i jednocześnie sołtysa tej wsi pana Krzysztofa Szewczula.
Radny Krzysztof Szewczul powiedział, że na zaproszenie Wójta Gminy odbyło się zabranie z mieszkańcami Skindzierza w sprawie wyrażenia przez nich opinii na temat sprzedaży i mieszkańcy obecni na zebraniu wiejskim postanowili przeznaczyć w/w nieruchomość na sprzedaż.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin, położonej w obrębie wsi Skindzierz.
UCHWAŁA NR XII/71/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 stycznia 2016 r.
w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin, położonej w obrębie wsi Skindzierz
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.11/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie decyzję w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2017 roku.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Dodam, że uchwałę w tej sprawie podejmujemy co roku, ja osobiście zdania nie zmieniam i nadal uważam, że fundusz sołecki powinien być uchwalony, jednak rozumiem argumenty przemawiające za jego nieuchwalaniem. W roku ubiegłym zaproszeni na Sesję sołtysi również nie byli zainteresowani taką formą wsparcia wsi.
Radna Iwona Chwiećko powiedziała, że ja jako sołtys uważam, że rozdrabnianie dochodów gminy nie ma sensu, bo nie są zbyt duże, a taka dotacja tylko poróżni mieszkańców wsi.
Radny Antoni Pakuła (również wieloletni sołtys) dodał, że robienie czegoś wspólnie z mieszkańcami, gdzie sami mają zdecydować co to będzie, nie jest takie proste; to musi być bardzo zgrana i zdeterminowana do działania grupa ludzi, inaczej pojawią się tylko kłótnie.
Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowania jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2017 roku.
UCHWAŁA NR XII/72/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 stycznia 2016 r.
w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2017 roku
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.12/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona zmian w budżecie Gminy Korycin na 2016 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
O przedstawienie wprowadzanych zmian proszę pana Andrzeja Waszczeniuk – Skarbnika Gminy.
Skarbnik powiedział, że zmiany w planie dochodów dotyczą:
- w dziale 750 – Administracja publiczna – dokonuje się przeniesienia planu dochodów co do rodzaju zadania (przeniesienie rodzaju zadania z zadań własnych na zadania realizowane na podstawie porozumień z jednostkami samorządu terytorialnego) o kwotę 16 921,00 zł oraz dokonuje się zmiany klasyfikacji budżetowej dochodów związanych z realizowanym projektem pn. „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności woj. podlaskiego cz. II administracja samorządowa” o kwotę 7 903,00 zł;
- w dziale 756 – Dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 378 800,00 zł.
Zmiany w planie wydatków dotyczą:
- w dziale 600 – Transport i łączność dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 138 800,00 zł i przeznacza je na wydatki związane z przebudową i modernizacją dróg na terenie Gminy Korycin;
- w dziale 750 – Administracja publiczna dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 134 000,00 zł i przeznacza je na obowiązkowe obciążenia płatnika składek na ubezpieczenia społeczne i fundusz pracy;
- w dziale 801 – Oświata i wychowanie dokonuje się zwiększenia planu wydatków ko kwotę 26 000,00 zł w związku z przystąpieniem przez Zespół Szkół w Korycinie do realizacji projektu pn. „Teatr, Sztuka w Edukacji, Rozwój Osobisty i Obywatelstwo Europejskie” w ramach Programu Erasmus+;
- w dziale 921 – Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 80 000,00 zł; powyższe dotyczy zwiększenia środków na zakup dokumentacji dotyczącej projektu pn. „Park kulturowy Korycin – Milewszczyzna”.
Nadajemy nowe brzmienie załącznikowi nr 3 – Limity wydatków na zadania inwestycyjne w 2015 roku. Zmiany polegają na:
- utworzeniu limitu na wydatki związane z modernizacją drogi gminnej w obrębie wsi Olszynka – 3 000,00 zł;
- utworzeniu limitu na wydatki związane z modernizacją drogi gminnej Laskowszczyzna – Szumowo – 2 500,00 zł;
- utworzeniu limitu na wydatki związane z modernizacją rolniczej drogi dojazdowej w miejscowości Kumiała etap III – 110 000,00 zł;
- utworzeniu limitu na wydatki związane z przebudową drogi gminnej Nr 103956B Białystoczek – droga krajowa nr 8 – 13 300,00 zł;
- utworzeniu limitu na wydatki związane z urządzeniem placu do obsługi ruchu turystycznego – 10 000,00 zł;
- zwiększeniu limitu na wydatki związane z projektem „Park kulturowy Korycin – Milewszczyzna” o kwotę 80 000,00 zł.
Budżet po zmianach wynosi:
- dochody – 11 032 988,00 zł, z tego:
- bieżące – 10 423 970,00 zł,
- majątkowe – 609 018,00 zł,
- wydatki – 10 701 396,00 zł, z tego:
- bieżące – 9 581 361,86 zł,
- majątkowe – 1 120 034,14 zł,
3) nadwyżka budżetu – 331 592,00 zł.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2016 rok.
UCHWAŁA NR XII/73/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 stycznia 2016 r.
w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2016 rok
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.13/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Korycin na lata 2016 – 2031.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
O wyjaśnienie wprowadzanych zmian proszę Skarbnika Gminy.
Skarbnik powiedział, że zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej dotyczą uaktualnienia kwot dochodów, wydatków i innych pozycji w załączniku nr 1 do uchwały w związku ze zmianami w uchwale budżetowej dokonanymi uchwałą Rady Gminy. Zmiany w załączniku nr 2 – Wykaz przedsięwzięć realizowanych w latach 2015 – 2018 polegają na wprowadzeniu nowego przedsięwzięcia pn. „Teatr, Sztuka w Edukacji, Rozwój Osobisty i Obywatelstwo Europejskie” w związku z przystąpieniem do jego realizacji.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2016 – 2031.
UCHWAŁA NR XII/74/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 stycznia 2016 r.
w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2016 – 2031
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.14/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy określi kryteria rekrutacji do publicznego gimnazjum prowadzonego przez Gminę Korycin.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Pan przewodniczący dodał, że z dniem 18 stycznia 2014 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie oświaty, która wprowadziła jednolite zasady rekrutacji do klas pierwszych szkół różnego typu.
Nowelizacja, nazywana także „ustawą rekrutacyjną” upoważnia organ prowadzący do ustalenia tzw. dodatkowych kryteriów rekrutacyjnych, które znajdą swoje zastosowanie w procesie rekrutacji. Kandydaci zamieszkali poza obwodem publicznej szkoły podstawowej lub publicznego gimnazjum mogą być przyjęci do klasy pierwszej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli dana publiczna szkoła podstawowa lub dane publiczne gimnazjum nadal dysponuje wolnymi miejscami. W postepowaniu rekrutacyjnym są brane pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący z uwzględnieniem zapewnienia jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny oraz lokalnych potrzeb społecznych.
Ustawa o systemie oświaty upoważnia też organ prowadzący do przyznawania określonej liczby punktów oraz określenia dokumentów niezbędnych do potwierdzenia określonych kryteriów.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie określenia kryteriów wraz z liczbą punktów w postępowaniu rekrutacyjnym do klasy pierwszej publicznego gimnazjum prowadzonego przez Gminę Korycin dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem.
UCHWAŁA NR XII/75/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 stycznia 2016 r.
w sprawie określenia kryteriów wraz z liczbą punktów w postępowaniu rekrutacyjnym do klasy pierwszej publicznego gimnazjum prowadzonego przez Gminę Korycin dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.15/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy określi kryteria rekrutacji do szkoły podstawowej prowadzonej przez Gminę Korycin.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali, a jest to kolejna uchwała w tej sprawie, wynikająca z przepisów o systemie oświaty.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie określenia kryteriów obowiązujących w postępowaniu rekrutacyjnym do klas pierwszych szkoły podstawowej prowadzonej przez Gminę Korycin dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem oraz określenia dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów i przyznania poszczególnym kryteriom liczby punktów.
UCHWAŁA NR XII/76/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 stycznia 2016 r.
w sprawie określenia kryteriów obowiązujących w postępowaniu rekrutacyjnym do klas pierwszych szkoły podstawowej prowadzonej przez Gminę Korycin dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem oraz określenia dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów i przyznania poszczególnym kryteriom liczby punktów
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.16/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie określenia kryteriów obowiązujących na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do przedszkola publicznego oraz publicznych innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych przez Gminę Korycin.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Aktualne zasady rekrutacji do przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego zobowiązują radę gminy do ustalenia kryteriów o charakterze lokalnym (art. 20c ust. 4 i 6 ustawy o systemie oświaty).
W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu dane publiczne przedszkole / inna forma wychowania przedszkolnego nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący. Kryteria te uwzględniają zapewnienie jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny, zwłaszcza potrzeb rodziny, w której rodzice lub rodzic samotnie wychowujący kandydata muszą pogodzić obowiązku zawodowe z obowiązkami rodzinnymi oraz lokalne potrzeby społeczne. Organ prowadzący określa także liczbę punktów przypisanych tym kryteriom w postepowaniu rekrutacyjnym oraz dokumenty niezbędne dla potwierdzenia spełniania kryterium.
Zaproponowane kryteria odnoszą się do sytuacji rodzinnej dziecka oraz woli pomocy rodzicom w wychowaniu dzieci poprzez zapewnienie im wychowania przedszkolnego w jednostce leżącej najbliżej miejsca zamieszkania. Dokumenty potwierdzające spełnianie danego kryterium zostały określone z zachowaniem zasady ograniczenia wysiłku zgromadzenia potrzebnych dokumentów, ale także rzetelnego, wiarygodnego potwierdzenia danych, na podstawie których uznaje się pierwszeństwo jednego kandydata przed drugim.
Podjęcie tego rodzaju uchwały jest obligatoryjnym zadaniem gminy umożlwiającym w gminnym przedszkolu oraz innych formach wychowania przedszkolnego przeprowadzenie rekrutacji na rok szkolny 2016/2017. Proponowane kryteria były uzgadniane w dyrektorem przedszkola, dla którego organem prowadzącym jest Gmina Korycin.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie określenia kryteriów obowiązujących na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego dla publicznego przedszkola oraz publicznych innych form wychowania przedszkolnego, dla których Gmina Korycin jest organem prowadzącym.
UCHWAŁA NR XII/77/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 stycznia 2016 r.
w sprawie określenia kryteriów obowiązujących na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego dla publicznego przedszkola oraz publicznych innych form wychowania przedszkolnego, dla których Gmina Korycin jest organem prowadzącym
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.17/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zapozna się z i przyjmie sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego za rok 2015.
Powyższe sprawozdanie państwo radni otrzymali.
O wyjaśnienie proszę Skarbnika Gminy.
Skarbnik powiedział, że Karta Nauczyciela gwarantuje im pewne minimum zarobków i po analizie okazało się, że nie wypłaciliśmy nauczycielom wynagrodzeń w wymaganej wysokości, szczególnie chodzi tu o nauczycieli dyplomowanych. W skali roku jest to kwota około 45 000 zł, którą po prostu musimy do końca stycznia wypłacić.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin zapoznała się ze sprawozdaniem z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez Gminę Korycin za rok 2015 i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.
Ad.18/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan przewodniczący i poprosił państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.
Poinformował jednocześnie, że w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje i zapytania państwa radnych w formie pisemnej.
Radny Bogdan Małyszko zwrócił się do Wójta Gminy z wnioskiem o postawienie we wsi Popiołówka wiat przystankowych dla dzieci czekających na autobus szkolny.
Państwo radni nie zgłosili więcej interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym.
Ad.19/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił panów radnych, a także inne osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.
Państwo radni ani inne osoby obecne na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.
Ad.20/ Wobec wyczerpania porządku dziennego XII Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.
Protokołowała:
Ewa Michnowicz
Metryka strony