Protokół NR IX/07

 PROTOKÓŁ Nr IX/07

z IX Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 4 grudnia 2007 r. (wtorek) w sali GOKSiT w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, w godz. 10.00 – 13.30 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.

 

 

 

Stan Rady Gminy – 15 radnych

Obecnych – 14 radnych

zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.

 

Radni obecni podczas obrad sesyjnych:

1) pan Adam Bielawski

2) pan Jan Bojarzyński

3) pan Józef Gliński

4) pan Stanisław Krutul

5) pan Zbigniew Lengiewicz

6) pan Bogdan Małyszko

7) pan Antoni Pakuła

8) pan Stanisław Pochodowicz

9) pan Jarosław Radulski

10) pani Helena Sobolewska

11) pan Krzysztof Szewczul

12) pan Stanisław Szubzda

13) pan Kazimierz Urban

14) pan Andrzej Waszczeniuk

 

Radni nieobecni nieusprawiedliwieni:

1) pan Czesław Radulski

 

Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:

1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin

2) pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy

3) pani Danuta Zawadzka – Skarbnik Gminy

4) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia

 

Obrady IX Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin.

Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał państwa radnych, pana Wójta oraz wszystkie panie obecne na sali obrad. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 14 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.

Poinformował, że proponowany porządek obrad IX Sesji Rady Gminy Korycin został państwu radnym doręczony wraz z materiałami będącymi przedmiotem obrad, jednak na wniosek pana Wójta proponuję wprowadzenie dodatkowego punktu w porządku obrad dotyczącego podjęcia nowej uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2008 rok. Punkt ten omawiany byłby pod liczbą porządkową 15, a pozostałe punkty przesuną się o jedną pozycję w dół.

Pan przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem proponowanego, uzupełnionego porządku obrad. Za przyjęciem porządku głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany, uzupełniony porządek obrad IX Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie.

Oto treść przyjętego porządku obrad:

  1. Otwarcie obrad.

  2. Przyjęcie porządku dziennego IX Sesji Rady Gminy Korycin.

  3. Przyjęcie protokołu z VIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 18 października 2007r.

  4. Informacja Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

  5. Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.

  6. Wprowadzenie zmian do budżetu gminy Korycin na 2007 rok – podjęcie uchwały Nr IX/ /07 Rady Gminy Korycin z dnia 4 grudnia 2007 r.

  7. Zapoznanie się z projektem budżetu gminy Korycin na 2008 rok, przyjętym Zarządzeniem Wójta Gminy Korycin Nr 25/07 z dnia 14 listopada 2007 r. – uwagi, propozycje uzupełnienia i zmian.

  8. Informacja dotycząca ogłoszenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2007 r. (M.P. Nr 77, poz. 831), która jest podstawą do naliczania podatku rolnego na 2008 rok na terenie gminy Korycin. Podjęcie decyzji przez Radę Gminy w sprawie przyjęcia w/w ceny bądź jej obniżenia – podjęcie stosownej uchwały.

  9. Informacja dotycząca ogłoszenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego średniej ceny sprzedaży drewna, obliczonej według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2007 roku, która jest podstawą do naliczania podatku leśnego na 2008 rok na terenie gminy Korycin (M.P. Nr 79, poz. 846) – podjęcie decyzji przez Radę Gminy w sprawie przyjęcia w/w ceny bądź jej obniżenia – podjęcie stosownej uchwały.

  10. Dokonanie zmian w uchwale Rady Gminy Nr II/13/06 z dnia 5 grudnia 2006 r. w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych – podjęcie uchwały Nr IX/ /07 Rady Gminy Korycin z dnia 4 grudnia 2007 r.

  11. Uchylenie uchwały Nr III/21/06 Rady Gminy Korycin z dnia 28 grudnia 2006 r. w sprawie ustalenia wysokości stawek podatku od posiadania psów, określenia zasad ustalania i poboru oraz terminów płatności tego podatku – podjęcie uchwały Nr IX/ /07 Rady Gminy Korycin z dnia 4 grudnia 2007 r.

  12. Uchylenie uchwały Nr III/22/06 Rady Gminy Korycin z dnia 28 grudnia 2006 r. w sprawie zwolnień przedmiotowych z podatku od posiadania psów – podjęcie uchwały Nr IX/ /07 Rady Gminy Korycin z dnia 4 grudnia 2007 r.

  13. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na najem nieruchomości stanowiącej własność gminy Korycin na czas nieoznaczony oraz na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy najmu – uchwała Nr IX/ /07 Rady Gminy Korycin z dnia 4 grudnia 2007 r.

  14. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dzierżawę pomieszczeń w budynku Zespołu Szkół w Korycinie, przy ul. Szkolnej 1, na czas nieoznaczony oraz na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy – uchwała Nr IX/ /07 Rady Gminy Korycin z dnia 4 grudnia 2007 r.

  15. Podjęcie uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2008 rok – uchwała Nr IX/ /07 Rady Gminy Korycin z dnia 4 grudnia 2007 r.

  16. Informacja o oświadczeniach majątkowych osób zobowiązanych do ich złożenia za 2006 rok i ich analiza dokonana przez zobowiązane do tego podmioty tj. Przewodniczącego Rady, Wójta Gminy Korycin, Wojewodę Podlaskiego, a także Urząd Skarbowy w Sokółce.

  17. Odpowiedzi na pisemne wnioski państwa radnych zgłoszone na poprzedniej VIII Sesji Rady Gminy odbytej dnia 18 października 2007 r.

  18. Interpelacje i zapytania radnych.

  19. Wolne wnioski i informacje.

  20. Zamknięcie obrad.

Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z VIII Sesji Rady Gminy odbytej dnia 18 października 2007 r. Przypomniał, ze był on wyłożony do wglądu radnych w Urzędzie Gminy Korycin, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.

Wobec nie wniesienia do protokołu uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołu z VIII Sesji Rady Gminy.

 

 

Ad.4/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym tj.

- podjąłem wspólnie z panem Wójtem decyzję o zwołaniu dzisiejszej Sesji Rady Gminy,

- analizowałem korespondencję, która wpłynęła do Rady Gminy,

- pełniłem w poniedziałki dyżury w Urzędzie Gminy,

- brałem udział w uroczystych obchodach Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 2007 r.,

- uczestniczyłem w poświęceniu i uroczystym przekazaniu nowego samochodu ratowniczo –

gaśniczego jednostce OSP w Korycinie w dniu 25 listopada 2007 r.

Państwo radni nie wnieśli uwag ani zastrzeżeń do przedstawionej informacji przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym.

 

 

Ad.5/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i złożył sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady:

  1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 23 października 2007 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad VIII Sesji Rady tj.

  • w sprawie zmian w budżecie gminy Korycin na 2007 rok,

  • w sprawie zaciągnięcia pożyczki,

  • w sprawie powołania zespołu do zaopiniowania zgłoszonych kandydatów na ławników,

  • w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2008 rok,

  • w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości niezabudowanej, stanowiącej własność gminy Korycin, położonej w miejscowości Brody,

  • w sprawie powiadomienia o obowiązku złożenia oświadczenia lustracyjnego,

  • w sprawie wyboru ławnika z terenu gminy Korycin do Sądu Rejonowego w Sokółce,

  • w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania,

  • w sprawie odwołania Skarbnika Gminy,

  • w sprawie ustalenia dni i godzin otwierania oraz zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i zakładów usługowych dla ludności na terenie gminy Korycin,

  • w sprawie powołania p.o. Skarbnika Gminy Korycin.

Ponadto 4 uchwały zostały przekazane do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego i są już opublikowane w Nr 237 z dnia 30 października, w Nr 242 z dnia 7 listopada i Nr 245 z dnia 12 listopada 2007 r. Wszystkie uchwały Rady Gminy Korycin zostały również zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin. Jednocześnie uchwała w sprawie wyboru ławnika z terenu gminy Korycin do Sądu Rejonowego w Sokółce została przekazana do Prezesa tego Sądu.

Po podjęciu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości niezabudowanej, stanowiącej własność gminy Korycin, położonej w miejscowości Brody, zleciliśmy wycenę w/w nieruchomości biegłemu ds. szacowania i mamy już wycenę na kwotę 12 240 złotych.

  1. W dniu 21 października br. odbyły się wybory do Sejmu i Senatu RP. Głosowanie na terenie gminy Korycin przeprowadzono w trzech obwodach głosowania. Na podstawie protokołów głosowania otrzymanych od wszystkich Obwodowych Komisji Wyborczych ustalono następujące wyniki głosowania:

  1. liczba wyborców uprawnionych do głosowania wynosiła 2742,

  2. liczba wyborców, którym wydano karty do głosowania – 1091,

  3. liczba głosów ważnych – 1070,

  4. liczba głosów nieważnych – 19.

Frekwencja wyborcza wyniosła 39,78%. Na poszczególne listy okręgowe i umieszczonych na nich kandydatów do Sejmu RP oddano następującą ilość głosów ważnych:

  1. Prawo i Sprawiedliwość – 478 głosów, w tym: Krzysztof Putra – 186 głosów, Krzysztof Jurgiel – 159 głosów, Jarosław Zieliński – 30 głosów,

  2. Platforma Obywatelska – 379 głosów, w tym: Mirosław Lech – 335 głosów,

  3. Polskie Stronnictwo Ludowe – 151 głosów, w tym: Jan Kamiński – 59 głosów,

  4. Samoobrona – 30 głosów,

  5. Lewica i Demokraci – 26 głosów,

  6. Liga Polskich Rodzin – 9 głosów.

Kandydaci do Senatu RP otrzymali następujące liczby głosów ważnych (3 osoby o największej ilości głosów):

  1. Jan Dobrzyński – 428 głosów,

  2. Jan Szafraniec – 346 głosów,

  3. Włodzimierz Cimoszewicz – 343 głosy.

  1. W dniu 15 listopada br. odebrano z Kielc samochód ratowniczo – gaśniczy dla OSP w Korycinie, zaś w dniu 25 listopada br. nastąpiło jego poświęcenie i przekazanie jednostce OSP w Korycinie. Ogólny koszt samochodu wyniósł 549 445 złotych.

  2. W dniu 16 listopada 2007 r. sołtysi rozliczyli się z IV raty łącznego zobowiązania pieniężnego za 2007 r. i kwota z tego tytułu, jaka wpłynęła do budżetu gminy wyniosła 88 tys.zł

  3. W dniu 20 listopada br. odbyło się oficjalne protokolarne przekazanie zakończonej inwestycji pn. „Przebudowa wejścia do budynku GOKSiT w Korycinie” z dostosowaniem dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebudowę wykonała Firma SANBUD, która odnowi również całą frontową ścianę budynku.

  4. W dniu 21 listopada br. w Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji Gminy Żydowskiej, na którym przekazaliśmy cmentarz żydowski, znajdujący się w Korycinie, na własność tej gminie. Natomiast postępowanie w sprawie Synagogi i Domu Modlitwy nadal jest w toku.

  5. W dniu 14 listopada br. wydałem Zarządzenie Nr 25/07 Wójta Gminy Korycin w sprawie projektu budżetu gminy Korycin na 2008 rok, które zostało przekazane w ramach nadzoru Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku, a dziś jest przedkładane Radzie Gminy Korycin.

  6. Dokonano odbioru dróg dojazdowych na wspólnocie pastwiskowej w Korycinie.

  7. Odbyły się spotkania i konsultacje z projektantami w sprawie przebudowy Rynku w Korycinie.

  8. Rozpoczęła się kompleksowa kontrola finansowa gminy Korycin za 2006 rok (poprzednia była w 2003 roku).

  9. Udział we wspólnym posiedzeniu obu Komisji tj. Rewizyjnej i Gospodarki i Budżetu w dniu 3 grudnia 2007 r.

  10. Inne – udział w posiedzeniach: Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”, Fundacji Biebrzańskiej, ZGWWP, ZGWRP, Zespołu ds. Obszarów Wiejskich Wsi i Rolnictwa w Warszawie, Komitecie Regionów w Brukseli, w obchodach 60-lecia Zasadniczej Szkoły Rolniczej w Białymstoku itp.

 

Pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania pana Wójta z jego działalności międzysesyjnej, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.

 

 

Ad.6/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wprowadzi zmiany do budżetu gminy Korycin na 2007 rok.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

O wyjaśnienie wprowadzanych do budżetu zmian proszę panią Skarbnik.

Pani Skarbnik powiedziała, że zmiany w planie dochodów i wydatków zostały dokonane następująco:

  • w dziale 010 – Rolnictwo i łowiectwo, na podstawie pisma nr FB.II.EŻ.3011-477/07 PUW o zwiększeniu dotacji o kwotę 28 693 zł na wypłatę zwrotu części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej przez producentów rolnych – drugi termin płatności,

  • w dziale 801 – Oświata i wychowanie, na podstawie pisma PUW nr FB.II.BB.3011-471/07 zwiększającego dotację celową o kwotę 896 zł na dofinansowanie zakupu lektur do bibliotek szkolnych szkoły podstawowej i gimnazjum,

  • w dziale 854 – Edukacyjna opieka wychowawcza, zgodnie z pismem PUW nr FB.II.BB.3011-469/07 przyznającym kolejną kwotę dotacji w wysokości 5 264 zł z rezerwy celowej na dofinansowanie świadczeń pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym.

Dokonano przesunięć planu wydatków między działami, rozdziałami i paragrafami w działach 600, 750, 754, 851, 900, 921 po analizie przewidywanego wykonania do końca roku.

Plan budżetu po zmianach wynosi:

- dochody – 8 547 066 zł,

- wydatki – 8 278 731 zł.

Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy Korycin na 2007 rok.

 

UCHWAŁA NR IX/60/07 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 4 grudnia 2007 r.

w sprawie zmian w budżecie gminy Korycin na 2007 rok

 

stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

 

Ad.7/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zapozna się z projektem budżetu gminy Korycin na 2008 rok, przyjętym Zarządzeniem Wójta Gminy Nr 25/07 z dnia 14 listopada 2007 r.

W/w projekt budżetu został przekazany Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku, a dzisiaj jest przedkładany państwu radnym. Był on także omawiany podczas wspólnego posiedzenia obu Komisji tj. Gospodarki i Budżetu oraz Rewizyjnej odbytego w dniu wczorajszym czyli 3 grudnia 2007 r. Zatem państwo radni mieli możliwość zapoznania się z w/w projektem budżetu.

Proszę panią Skarbnik o omówienie projektu budżetu gminy Korycin na 2008 rok.

Pani Skarbnik powiedziała, że dochody budżetowe ustalono w ogólnej kwocie 7 621 712 zł, a wydatki w kwocie 8 404 712 zł, z deficytem budżetowym przewidzianym w kwocie 783 000 zł.

Planuje się uzyskanie przychodów w wysokości 1 206 660 zł z kredytów długoterminowych, w tym:

  1. 423 660 zł na sfinansowanie spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek długoterminowych,

  2. 783 000 zł na sfinansowanie deficytu.

Rozchody stanowiące w całości wysokość spłat rat kredytów i pożyczek wynosić będą 423 660 zł.

Struktura dochodów przedstawia się następująco:

  1. dochody własne w kwocie 2 418 499 zł, które stanowią 32% ogółu dochodów,

  2. dotacje i subwencje w kwocie 5 203 213 zł, które stanowią 68% wszystkich dochodów.

Dochody własne gminy to podatki i opłaty, dochody z majątku gminy oraz wpływy z usług i różnych wpłat do budżetu z tytułu podłączeń do kanalizacji lub wodociągu, zwroty za telefony, wydłużony pobyt dzieci w przedszkolu itp. Podatki i opłaty oszacowano ogółem na kwotę 1 902 249 zł ze średnim wzrostem o 20,4% do roku bieżącego. Na tak wysoki wzrost ogólnej kwoty podatków i opłat wpłynął 64% wzrost podatku rolnego, zgodnie z przyjętą przez GUS ceną 1 kwintala żyta w wysokości 58,29 zł (cena w 2007 r. wynosiła 35,52 zł).

Plan poszczególnych podatków przedstawia się następująco:

- podatek od nieruchomości przyjęto w kwocie 595 000 zł ze średnim wzrostem o 4,3%,

- podatek rolny w wysokości 575 000 zł ze wzrostem o 64%,

- podatek leśny w kwocie 27 000 zł ze wzrostem o 22%,

- podatek od środków transportowych w kwocie 31 000 zł ze wzrostem o 3,3%,

- wpływy z karty podatkowej w wysokości 4 200 zł ze wzrostem o 5%,

- opłata skarbowa w kwocie 26 000 zł ze zwyżką o 4%,

- udziały w podatku dochodowym od osób fizycznych w wysokości 501 349 zł ze wzrostem o

2,2%,

- udziały od osób prawnych w kwocie 6 500 zł ze wzrostem o 8,3%,

- wpływy z opłaty eksploatacyjnej w wysokości 42 000 zł ze wzrostem o 5%,

- podatek od czynności cywilno-prawnych w kwocie 31 000 zł wzrostem o 3,3%.

Opłaty za zezwolenia na sprzedaż alkoholu przyjęto w kwocie 47 000 zł ze wzrostem o 2,2% w stosunku do roku poprzedniego.

Dochody z majątku gminy stanowią 5% ogółu i są to:

- planowane dochody ze sprzedaży składników majątkowych, które szacuje się w kwocie

250 000 zł i mają one pochodzić ze sprzedaży budynku po byłej szkole w Ostrej Górze,

- dochody z dzierżawy działek i budynków komunalnych planuje się w kwocie 163 000 zł ze

wzrostem o 0,8% do roku poprzedniego.

Pozostałe dochody gminy to wpływy z usług, które przewiduje się w łącznej wysokości 37 600 zł i są to opłaty za odprowadzanie ścieków w Korycinie oraz za usługi ksero.

Dochody uzyskane z tytułu realizowania zadań zleconych dotyczących wydawania dowodów osobistych wyniosą 400 zł tj. 4% od kwoty pobranych opłat, które szacuje się na rok 2008 w wysokości 10 000 zł.

Z tytułu opłat za wydłużony pobyt dzieci w przedszkolu przewiduje się wpływy w kwocie 9 500 zł. Wpłaty do budżetu (za telefony, podłączenia do istniejącej kanalizacji lub wodociągu, darowizny itp.) szacuje się w wysokości 36 000 zł. Z tytułu odsetek uzyskanych ze środków na rachunku – 5 100 zł oraz około 14 650 zł z tytułu odsetek za nieterminowe płatności podatków i opłat.

Łączne dochody własne gminy szacuje się na kwotę 2 418 499 zł.

Około 68% wszystkich dochodów stanowią dotacje i subwencje przyznane gminie na 2008 rok przez Podlaski Urząd Wojewódzki i Ministerstwo Finansów i wynoszą 5 203 213 zł.

W ramach dotacji celowych na zadania własne przyznana została z budżetu państwa kwota 303 000 zł na finansowanie zadań z opieki społecznej (utrzymanie Ośrodka Pomocy Społecznej – 57 000 zł, na zasiłki i pomoc w naturze – 110 000 zł oraz 136 000 zł na realizację programu „Posiłek dla potrzebujących”).

Dotacje celowe na realizację zadań zleconych zostały przyznane w kwocie 1 151 562 zł,

w tym:

- 930 000 zł na zadania opieki społecznej, z tego: 889 000 zł na świadczenia rodzinne, 4000 zł

na składki na ubezpieczenie zdrowotne osób pobierających zasiłki oraz 37 000 zł na zasiłki i

pomoc w naturze,

- 53 000 zł na prowadzenie zadań USC i ewidencji ludności (na poziomie 2006 roku),

- 582 zł na aktualizację spisu wyborców (na poziomie 2006 roku).

Subwencje naliczone naszej gminie na 2008 rok wynoszą łącznie 3 916 631 zł, w tym:

- subwencja wyrównawcza – 1 812 624 zł, ze wzrostem o 18,8% do roku poprzedniego,

- subwencja oświatowa – 2 047 867 zł, ze wzrostem o 3,3% do roku poprzedniego,

- subwencja równoważąca – 56 140 zł, ze wzrostem o 71,4%.

Spłaty zobowiązań długoterminowych w 2008 r. wyniosą łącznie 423 660 zł, w tym:

- rat kredytów długoterminowych – 373 660 zł,

- rat pożyczek – 50 000 zł.

Spłaty zadłużenia stanowić będą 6,87% planowanych dochodów gminy.

Zadłużenie na dzień 31.12.2008 r. po w/w spłatach będzie wynosiło ogółem 2 797 730 zł., co stanowić będzie 31,15% planowanych dochodów budżetowych.

Zobowiązania powyższe stanowią zaciągnięte i planowane do zaciągnięcia następujące kredyty i pożyczki długoterminowe:

- 18 000 zł – kredyt zaciągnięty na budowę sieci wodociągowej kol. Szaciłówka, Popiołówka,

Krukowszczyzna, na okres spłaty do grudnia 2008 r.,

- 235 714 – zaciągnięty w 2004 r. kredyt na dofinansowanie przebudowy drogi gminnej

Aulakowszczyzna-Szumowo-Romaszkówka, okres spłaty do grudnia 2010 r.,

- 77 000 zł – kredyt na modernizację stacji wodociągowej w Korycinie, okres spłaty do końca

listopada 2010 r.,

- 18 310 zł – kredyt termomodernizacyjny na remont i docieplenie budynku ośrodka zdrowia

w Korycinie, okres spłaty do czerwca 2008 r.,

- 334 546 zł – kredyt inwestycyjny na remont i rozbudowę budynku ośrodka zdrowia w

Korycinie, okres spłaty do listopada 2011 r.,

- 420 000 zł – kredyt długoterminowy na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań, ze

spłatą do końca 2011 r.,

- 400 000 zł – kredyt długoterminowy na spłatę zaciągniętych zobowiązań, ze spłatą do końca

2013 r.,

- 423 660 zł – planowany do zaciągnięcia w 2008 r. kredyt długoterminowy na spłatę

zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów długoterminowych,

- 783 000 zł – planowany do zaciągnięcia kredyt długoterminowy na pokrycie deficytu,

- 87 500 zł – pożyczka zaciągnięcia w WFOŚiGW w Białymstoku na zakup nowego

samochodu ratowniczo – pożarniczego.

Oprócz własnych dochodów budżetowych planuje się 10 000 zł dochodów budżetu państwa z tytułu wpływów opłat za nowe dowody osobiste, które w całości są przekazywane do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wydatki budżetowe bieżące i inwestycyjne planuje się w kwocie 8 404 712 zł, z tego:

- wydatki inwestycyjne stanowić będą kwotę 2 298 500 zł – 27% wszystkich wydatków,

- wydatki bieżące stanowić będą kwotę 6 106 212 zł – 73% wszystkich wydatków.

Przy opracowywaniu kwot wydatków przyjęto wzrost cen towarów i usług o 2-3%, wzrost wynagrodzeń o 3%.

Pan przewodniczący podziękował pani Skarbnik za staranne i dokładne przedstawienie projektu budżetu gminy Korycin na 2008 rok i zaprosił państwa radnych do zadawania pytań.

Radna Helena Sobolewska zapytała, dlaczego nie został przewidziany w roku przyszłym wzrost czynszów i czym to jest podyktowane oraz dlaczego budżet GOKSiT-u nie wzrasta?

Wójt odpowiedział, że budżet jest elastyczny i w ciągu roku ulega wielu zmianom i wzrasta i na pewno wzrośnie również pula pieniędzy przeznaczona na dofinansowanie działalności GOKSiT.

Na pytanie dotyczące wysokości czynszów w naszej gminie odpowiedział pan Stanisław Kopciewski, zajmujący się gospodarką nieruchomościami, który został zaproszony na obrady sesyjne, aby precyzyjnie wyjaśnić wątpliwości w powyższej sprawie. Powiedział, że podstawą naliczania wysokości czynszu jest kwota bazowa ustalona zarządzeniem Wójta, która wynosi w naszej gminie 1,20 zł za 1m2 oraz tzw. czynniki podwyższające np. dostęp do centralnego ogrzewania, bieżącej wody, kanalizacji itp. W sumie daje to nam różne stawki czynszu za różne lokale komunalne w zależności od ich wyposażenia. Raz do roku Wójt może podwyższyć kwotę bazową, co spowoduje podwyższenie wysokości czynszów, ale uważamy, że jak na wiejskie warunki stawki czynszów są i tak wysokie, a na pewno większe niż w gminach sąsiednich.

Radny Krzysztof Szewczul prosił o wcześniejsze zapalanie oświetlenia ulicznego np. od 15 września i późniejsze wyłączanie w okresie wiosennym

Radny Józef Gliński dodał, że najważniejsze jest podjęcie przez Radę tematu wymiany oświetlenia na energooszczędne, co pozwoli na palenie się lamp ulicznych przez całą noc, tak jak jest w sąsiednich gminach.

Dalszych pytań ze strony państwa radnych nie było, zatem pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin zapoznała się z projektem budżetu gminy Korycin na 2008 rok i nie wniosła do w/w projektu uwag i zastrzeżeń.

 

 

Ad.8/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie decyzję o przyjęciu średniej ceny skupu żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2007 r. w kwocie 58,29 zł za 1dt – bądź ją obniży, która to cena jest podstawą do naliczania podatku rolnego na 2008 rok na obszarze gminy Korycin. Cena ta w roku 2007 wynosiła 35,52 zł za 1 kwintal i Rada Gminy jej nie obniżała.

Różnica średniej ceny skupu żyta za 1dt w stosunku do roku bieżącego wynosi 22,77 zł, zaś z

1ha przeliczeniowego wynosi 56,92 zł (145,72 zł – 88,80 zł).

Podstawę opodatkowania podatkiem rolnym stanowi:

  1. dla gruntów i gospodarstw rolnych – liczba hektarów przeliczeniowych, gdzie podatek rolny za rok podatkowy wynosi od 1ha przeliczeniowego gruntów równowartość pieniężną 2,5dt żyta x 58,29 zł za 1dt = 145,72 zł,

  2. dla pozostałych gruntów – liczba hektarów wynikająca z ewidencji gruntów i budynków, gdzie podatek rolny za rok podatkowy wynosi od 1ha równowartość pieniężną 5dt żyta x 58,29 zł = 291,45 zł.

W gminie Korycin opodatkowaniu podatkiem rolnym podlega około 3900ha przeliczeniowych, co daje przewidywalną kwotę wpływu podatku, przy przyjęciu ceny żyta w kwocie 58,29 zł za 1dt – 568 000 zł. Pani Skarbnik w projekcie budżetu na 2008 rok zakłada wpływ w kwocie 575 000 zł (w 2007 roku był przewidywany wpływ w kwocie

350 000 zł).

Stosownie do zapisu art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym „Rady gmin są upoważnione do obniżenia cen skupu żyta przyjmowanych jako podstawa obliczania podatku rolnego na obszarze gminy”.

Pan Wójt i członkowie obu Komisji tj. Gospodarki i Budżetu i Rewizyjnej proponują przyjąć cenę GUS czyli 58,29 zł za 1dt. Jeżeli Rada przyjmie w/w cenę, to nie trzeba podejmować oddzielnej uchwały, tylko dokonać głosowania i zaakceptować w/w cenę.

Otwieram dyskusję w tym temacie.

Radny Antoni Pakuła powiedział, że jest zorientowany w cenach żyta, ponieważ nawet dzisiaj przed rozpoczęciem obrad sesyjnych sprzedawał zboże. Dzisiejsza cena to 63 zł za 1 kwintal, a więc o około pięć złotych więcej niże cena proponowana przez GUS. Uważam, że powinniśmy przyjąć cenę max, ponieważ dzięki temu możemy wykonać wiele inwestycji w naszej gminie.

Radny Stanisław Krutul, który jest jednocześnie przewodniczącym Komisji Gospodarki i Budżetu, wystąpił w imieniu obu Komisji i powiedział, że na wczorajszym posiedzeniu długo dyskutowaliśmy nad ceną żyta. Podobna sytuacja była również w roku ubiegłym, przyjęliśmy wtedy cenę maksymalną i byliśmy świadomi, że jest ona zaniżona w porównaniu do ceny obowiązującej na rynku skupu zbóż. Ta sama sytuacja powtarza się w tej chwili, cena jest wysoka, ale mniejsza niż obowiązująca na rynku. Członkowie obu Komisji proponują przyjąć cenę maksymalną, to samo zrobiły gminy sąsiednie, a dodatkowo, jeśli obniżymy cenę, to zostanie nam również obniżona kwota subwencji.

Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było.

Wobec powyższego pan przewodniczący obrad zarządził głosowanie nad przyjęciem maksymalnej, proponowanej przez GUS ceny żyta, która jest podstawą do naliczania podatku rolnego na 2008 rok na terenie gminy Korycin. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem w/w ceny głosowało 11 radnych, 1 radny był przeciwny, 2 wstrzymało się od głosu. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin większością głosów przyjęła cenę żyta w kwocie 58,29 zł za 1dt jako podstawę do naliczania podatku rolnego na terenie gminy Korycin.

 

Pan przewodniczący ogłosił 10 minut przerwy.

Wznowiono obrady.

 

 

 

Ad.9/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie decyzję o przyjęciu średniej ceny sprzedaży drewna obliczonej według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2007 roku do obliczenia podatku leśnego na obszarze gminy Korycin na 2008 rok. Cena ta wynosi 147,28 zł za 1m3, zaś w 2007 roku wynosiła 133,70 zł za 1m3 drewna i Rada Gminy jej nie obniżała.

Podstawę opodatkowania podatkiem leśnym stanowi powierzchnia lasu wyrażona w ha, wynikająca z ewidencji gruntów i budynków, zaś podatek leśny od 1ha za rok podatkowy wynosi równowartość pieniężną za 0,220m3 x 147,28 zł = 32,40 zł.

Opodatkowaniu podatkiem leśnym w gminie Korycin podlega około 660ha, co daje kwotę 21 385 zł wpływu do budżetu. Pani Skarbnik w projekcie budżetu na 2008 rok zakłada 27tys.zł.

Stosownie do zapisu art. 4 ust. 5 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o podatku leśnym „Rada gminy może obniżyć kwotę stanowiącą średnią cenę sprzedaży drewna przyjmowaną jako podstawę obliczenia podatku leśnego na obszarze gminy”.

Nadmienia się, iż na terenie gminy Korycin jest znaczna część lasów w wieku do 40 lat i zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku leśnym „zwalnia się od podatku leśnego lasy z drzewostanem w wieku do 40 lat”.

Jeśli Rada Gminy przyjmie w/w cenę, to nie trzeba podejmować oddzielnej uchwały, tylko w drodze głosowania wystarczy zaakceptować powyższą cenę.

Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było.

Wobec powyższego pan przewodniczący obrad zarządził głosowanie nad przyjęciem maksymalnej, proponowanej przez GUS ceny drewna, która jest podstawą do naliczania podatku leśnego na 2008 rok na terenie gminy Korycin. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za przyjęciem w/w ceny głosowało 13 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin większością głosów przyjęła cenę drewna w kwocie 147,28 zł za 1m3 jako podstawę do naliczania podatku leśnego na terenie gminy Korycin.

 

 

 

Ad.10/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona zmian w uchwale Nr II/13/06 w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych. Nowe maksymalne stawki zawarte są w Obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2007 r. w sprawie górnych granic kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2008 roku (M.P. Nr 47, poz. 557) oraz minimalne stawki podatku od środków transportowych obowiązujących w 2008 roku, zawarte w Obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 10 października 2007 r. w sprawie stawek podatku od środków transportowych obowiązujących w 2008 roku (M.P. Nr 76, poz. 813).

Pani Skarbnik w projekcie budżetu gminy na 2008 rok zakłada, że z tego tytułu do budżetu wpłynie kwota 31 000 zł.

W projekcie uchwały zmieniającej proponujemy nadanie nowego brzmienia w §1 pkt 1 dotychczasowej uchwały, bowiem od 1 stycznia 2008 roku ustawodawca nadał nowe brzmienie w art. 10 ust. 1 pkt 1 lit.a: „a) powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie”, a dotychczas było: „a) od 3,5 tony do 5,5 tony włącznie”. Zatem dostosowujemy zapis do wymogów ustawowych i jednocześnie o kilka złotych zwiększamy kwoty podatku od samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej tj.

a) powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie – 450 zł (było 441 zł),

b) powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie – 800 zł (było 798 zł),

c) powyżej 9 ton do poniżej 12 ton – 980 zł (było 974 zł)

aby łatwiej było naliczać zaokrąglone kwoty. Pozostałe dotychczasowe stawki podatku od środków transportowych pozostają bez zmian.

Na terenie gminy Korycin posiadamy następujące rodzaje środków transportowych podlegających opodatkowaniu tym podatkiem:

  1. samochody ciężarowe – od 3,5 tony do 5,5 tony – 3 szt.,

  2. samochody ciężarowe – od 5,5 tony do 9 ton włącznie – 2 szt.,

  3. samochody ciężarowe – od powyżej 9 ton do poniżej 12 ton – 3 szt.,

  4. przyczepy – 1 szt.,

  5. naczepy – 4 szt.,

  6. ciągnik sam. 32 tony – 1 szt.,

  7. ciągnik sam. (zespół pojazdów 40 ton) – 2 szt.,

  8. samochód ciężarowy (masa zespołu 40 ton) – 1 + 1 = 2 szt.

Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych.

 

 

 

UCHWAŁA NR IX/61/07 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 4 grudnia 2007 r.

zmieniająca uchwałę w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych

 

stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

 

Ad.11/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchyli dotychczas obowiązującą uchwałę Nr III/21/06 Rady Gminy Korycin z dnia 28 grudnia 2007 r. w sprawie ustalenia wysokości stawek podatku od posiadania psów, określenia zasad ustalania i poboru oraz terminów płatności tego podatku.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

Obowiązująca od dnia 1 stycznia 2008 roku nowelizacja ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych nadała nowe brzmienie art. 18a, gdzie zapis brzmi:

„18a Rada Gminy może wprowadzić opłatę od posiadania psów. Opłatę pobiera się od osób fizycznych posiadających psy”, zaś art. 19 ust. 1 lit. „f” mówi: „iż stawka opłaty od posiadania psów nie może przekroczyć 100 zł rocznie od jednego psa”, zatem jest to opłata fakultatywna, a nie obligatoryjna.

Ze względu na niskie dotychczasowe wpływy podatku od posiadania psów pan Wójt nie przedkłada projektu uchwały w sprawie wprowadzenia opłaty od posiadania psów. Dotychczasową uchwałę proponujemy uchylić, bowiem była ona bezterminowa i w związku z wprowadzeniem zmian ustawowych – dla porządku prawnego wydaje się celowe jej uchylenie.

Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę uchylającą uchwałę w sprawie ustalenia wysokości stawek podatku od posiadania psów, określenia zasad ustalania i poboru oraz terminów płatności tego podatku.

 

 

 

UCHWAŁA NR IX/62/07 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 4 grudnia 2007 r.

uchylająca uchwałę w sprawie ustalenia wysokości stawek podatku od posiadania psów, określenia zasad ustalania i poboru oraz terminów płatności tego podatku

 

stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych. 

 

 

Ad.12/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchyli dotychczasową uchwałę Nr III/22/06 Rady Gminy Korycin z dnia 28 grudnia 2006 r. w sprawie zwolnień przedmiotowych z podatku od posiadania psów. Jest to konsekwencja uchylenia uchwały z poprzedniego punktu uchwalonego porządku obrad.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę uchylającą uchwałę w sprawie wprowadzenia innych niż wymienione w ustawie zwolnień przedmiotowych z podatku od posiadania psów.

 

 

 

UCHWAŁA NR IX/63/07 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 4 grudnia 2007 r.

uchylająca uchwałę w sprawie wprowadzenia innych niż wymienione w ustawie zwolnień przedmiotowych z podatku od posiadania psów

 

stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

 

 

Ad.13/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę dotyczącą wyrażenia zgody na najem nieruchomości stanowiącej własność gminy Korycin na czas nieoznaczony, położonej w Korycinie przy ul. Rynek 12 oraz na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

Znowelizowane ustawy o gospodarce nieruchomościami i o samorządzie gminnym, które weszły w życie 22 października 2007 r., nałożyły obowiązek na Wojewodę, Radę lub Sejmik, że odpowiednio przy zawieraniu umów użytkowania, najmu lub dzierżawy na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony, mogą wyrazić zgodę na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umów. W dniu 7 grudnia 2007 r. najemcom Apteki kończy się kolejna 3-letnia umowa najmu.

Pani Sekretarz powiedziała, iż z racji, że przepisy dopuszczają taką możliwość, pan Wójt proponuje odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia umowy i zawarcie umowy najmu na czas nieoznaczony. Będzie w niej zawarty zapis, iż każda ze stron ma prawo wypowiedzenia umowy z 3-miesieczym okresem wypowiedzenia oraz że umowa może być rozwiązana w trybie natychmiastowym za zgodą obu stron. Do chwili obecnej współpraca między najemcami a Wójtem układała się dobrze, nie było żadnych skarg – stąd powyższa propozycja.

Pan Wójt dodał, że takich najemców życzyłby sobie znacznie więcej. O nic nas nie proszą, bramę i podjazd dla niepełnosprawnych wykonali na własny koszt, nie żądając od nas partycypacji finansowej, a więc podnoszą wartość i estetykę naszego gminnego majątku, nie patrząc na to, że to nie ich własność.

Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy najmu na czas nieoznaczony części nieruchomości, stanowiącej własność Gminy Korycin oraz na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy.

 

 

 

UCHWAŁA NR IX/64/07 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 4 grudnia 2007 r.

w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy najmu na czas nieoznaczony części nieruchomości, stanowiącej własność Gminy Korycin oraz na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy

 

stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

 

 

Ad.14/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący obrad poinformował, że Rada Gminy podejmie kolejną uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na dzierżawę pomieszczeń w budynku Zespołu Szkół w Korycinie, przy ul. Szkolnej 1, na czas nieoznaczony oraz na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy. Chodzi tu o prowadzenie kuchni szkolnej, której pomieszczenia dzierżawią w chwili obecnej państwo Bienasz z Kumiały. Obecna umowa dzierżawy kończy się dnia 31 grudnia 2007 roku.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

Pani Sekretarz powiedziała, że jest to bardzo podobna uchwała, jak poprzednia. Z państwem Bienasz współpracujemy od kilku lat i ta współpraca układa się bardzo dobrze, poza tym to są mieszkańcy naszej gminy i należy im ułatwiać prowadzenie działalności gospodarczej.

Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierzawy na czas nieoznaczony części nieruchomości, stanowiącej własność Gminy Korycin oraz na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy.

 

 

 

UCHWAŁA NR IX/65/07 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 4 grudnia 2007 r.

w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy na czas nieoznaczony części nieruchomości, stanowiącej własność Gminy Korycin oraz na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy

 

stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

 

 

Ad.15/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie nową uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2008 rok.

Projekt uchwały w powyższej sprawie został państwu radnym rozdany przez rozpoczęciem obrad sesyjnych.

O wyjaśnienie powodu podejmowania tej uchwały proszę panią Sekretarz.

Sekretarz wyjaśniła, że uchwała podjęta przez Radę Gminy na poprzedniej Sesji nie zawierała zaznaczenia, że nowe stawki podatku od nieruchomości zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2008 roku. Zgodnie z tą uchwałą wchodzi ona w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego czyli powinniśmy obliczyć nowe, wyższe stawki już w miesiącu grudniu 2007 roku. To nie było naszym zamierzeniem, po prostu nastąpiło przeoczenie przy pisaniu uchwały. Po konsultacji z panią Mecenas doszliśmy do wniosku, aby na dzisiejszej Sesji przyjąć nową, poprawioną uchwałę z tymi samymi stawkami, z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2008 roku, nie czekając na rozstrzygnięcie z Regionalnej Izby Obrachunkowej, która i tak poprzednią uchwałę zakwestionuje.

Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2008 rok.

 

UCHWAŁA NR IX/66/07 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 4 grudnia 2007 r.

w sprawie określenia wysokości stawek podatek od nieruchomości na 2008 rok

 

stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

 

 

Ad.16/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zapozna się z informacją o oświadczeniach majątkowych osób zobowiązanych do ich złożenia za 2006 rok. Obowiązek ten wynika z zapisu art. 24h ust. 12 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

W/w informacje państwo radni otrzymali wraz z uwagami o popełnionych błędach przy wypełnianiu oświadczeń majątkowych. Każdy z państwa radnych miał możliwość szczegółowego zapoznania się z powyższymi informacjami.

Bardzo proszę przy wypełnianiu kolejnych oświadczeń majątkowych szczegółowo i dokładnie czytać i analizować informacje zawarte w oświadczeniu, aby nie popełniać kolejnych błędów.

Pytań ze strony państwa radnych nie było, zatem pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin zapoznała się z informacją o oświadczeniach majątkowych osób zobowiązanych do ich złożenia za 2006 rok.

 

Ad.17/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i poinformował państwa radnych o sposobie załatwienia wniosków zgłoszonych na poprzedniej Sesji Rady Gminy Korycin.

 

 

 

Ad.18/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił państwa o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.

Poinformował jednocześnie, iż w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje radnych w formie pisemnej.

Radny Stanisław Krutul wystąpił o skierowanie wniosku do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie wymalowania poziomego oznakowania oraz ustawienia słupków odblaskowych na drodze krajowej nr 8 na odcinku, na którym została ułożona nowa nawierzchnia asfaltowa, ponieważ brak oznakowania znacznie utrudnia jazdę, szczególnie po zapadnięciu zmroku.

Radny Stanisław Pochodowicz zwrócił się do pana Wójta o skierowanie wniosku do Powiatowego Zarządu Dróg w sprawie wycięcia zakrzaczeń przy drodze powiatowej Szaciłówka – Ostra Góra. Zaproponował również, że rolnicy mogliby wyciąć powyższe zakrzaczenia we własnym zakresie, natomiast Powiatowy Zarząd Dróg uprzątnąłby je z poboczy.

Radny Zbigniew Lengiewicz prosił o ponowne skierowanie wniosku do Powiatowego Zarządu Dróg w sprawie naprawienia przepustów skrzynkowych znajdujących się w ciągu drogi powiatowej, pomiędzy miejscowościami Aulakowszczyzna – Gorszczyzna oraz remontu nawierzchni na w/w przepustach, szczególnie w miejscowości Gorszczyzna.

Radny Jan Bojarzyński zapytał pana Wójta, co słychać w sprawie przejęcia Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza” do Spółki BIOM?

Wójt odpowiedział, że w dniu wczorajszym mieliśmy spotkanie z Prezesem i przedstawicielami Zarządu Spółki BIOM oraz przedstawicielami Związku Komunalnego „Biebrza”. Wczorajsze spotkanie miało miejsce po wcześniejszym spotkaniu naszej i ich księgowej, gdzie dokładnie przeanalizowano sytuację finansową. naszego Związku. Na tej podstawie BIOM wykonał symulację i wyszło im, że do wywózki każdego kosza dokładamy w chwili obecnej 3,80 zł. Pomimo tego chcą oni przejąć Związek, ale cena za wywóz śmieci musi pójść w górę tym bardziej, że 5-krotnie wzrosła cena opłaty środowiskowej. Jeśli się zdecydujemy, to najpierw musimy podnieść opłatę za dzierżawę pojemników i wywóz śmieci, a potem przejście stopniowe, zakończone najprawdopodobniej w marcu przyszłego roku. Nasza gospodarka odpadowa jest niesprawna, samochody są stare i bardzo często się psują, nawet BIOM nie chce ich od nas przejmować.

Radny Józef Gliński dodał, że śmieci często nie są odbierane, rolnicy się skarżą i planują zmienić odbiorcę, a jak widać jest to wina niesprawnych i starych samochodów.

Radny Adam Bielawski pytał, czy można coś zrobić z ogromnymi dziurami w jezdni na przystanku PKS w Korycinie?

Wójt odpowiedział, że wczoraj te dziury zostały zasypane, ale nie wiem, czy jest sens wylewania nakładki asfaltowej, skoro na wiosnę mają ruszyć duże prace drogowe zmieniające całkowicie wygląd przystanku.

Radny Jarosław Pakuła wnioskował o wycięcie zakrzaczeń na drodze gminnej, przy wjeździe do Wojtach.

Radny Antoni Pakuła ponowił swój wniosek z poprzedniej Sesji dotyczący postawienia przystanku PKS w miejscowości Kumiała, przy drodze krajowej nr 8.

Więcej interpelacji i zapytań państwo radni nie zgłosili.

 

 

Ad.19/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił państwa radnych, a także wszystkie osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.

Państwo radni ani inne goście obecni na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.

 

 

 

Ad.20/ Wobec wyczerpania porządku dziennego IX Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.

Złożył również państwu radnym oraz gościom życzenia wesołych, ciepłych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.

 

Na tym protokół z obrad IX Sesji Rady Gminy Korycin zakończono.

 

Protokołowała:

Ewa Michnowicz 

Metryka strony

Udostępniający: Rada Gminy

Wytwarzający/odpowiadający: Robert Bielawski

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data wprowadzenia: 2007-12-24

Data modyfikacji: 2007-12-24

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2007-12-24