Protokol1007

 
PROTOKÓŁ Nr X/07 
z X Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 28 grudnia 2007 r. (piątek) w sali GOKSiT w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, w godz. 12.00 – 14.30 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.

Stan Rady Gminy – 15 radnych
Obecnych – 15 radnych
zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.

Radni obecni podczas obrad sesyjnych:
1) pan Adam Bielawski
2) pan Jan Bojarzyński
3) pan Józef Gliński
4) pan Stanisław Krutul
5) pan Zbigniew Lengiewicz
6) pan Bogdan Małyszko
7) pan Antoni Pakuła
8) pan Stanisław Pochodowicz
9) pan Czesław Radulski
10) pan Jarosław Radulski
11) pani Helena Sobolewska
12) pan Krzysztof Szewczul
13) pan Stanisław Szubzda
14) pan Kazimierz Urban
15) pan Andrzej Waszczeniuk

Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:
1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin
2) pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy
3) pani Danuta Zawadzka – Skarbnik Gminy
4) pani Elżbieta Tarachanowicz – Kierownik GOPS w Korycinie
5) pani Katarzyna Wojdałowicz – Referent ds. księgowości budżetowej w UG Korycin
6) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia


Obrady X Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin.

           Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał państwa radnych, pana Wójta oraz wszystkie panie obecne na sali obrad. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 15 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.
           Poinformował, że proponowany porządek obrad X Sesji Rady Gminy Korycin został państwu radnym doręczony wraz z materiałami będącymi przedmiotem obrad.
Pan przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem proponowanego porządku obrad. Za przyjęciem porządku głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany porządek obrad X Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie.
Oto treść przyjętego porządku obrad:
1. Otwarcie obrad.
2. Przyjęcie porządku dziennego X Sesji Rady Gminy Korycin.
3. Przyjęcie protokołu z IX Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 4 grudnia 2007r.
4. Informacja Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.
5. Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.
6. Wprowadzenie zmian do budżetu gminy Korycin na 2007 rok – podjęcie uchwały Nr X/ /07 Rady Gminy Korycin z dnia 28 grudnia 2007 r.
7. Podjęcie uchwały w sprawie niewygasających wydatków z upływem roku budżetowego 2007 – uchwała Nr X/ /07 Rady Gminy Korycin z dnia 28 grudnia 2007 r.
8. Ustalenie nowej diety radnym gminy Korycin – podjęcie uchwały Nr X/ /07 Rady Gminy Korycin z dnia 28 grudnia 2007 r.
9. Ustalenie planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli w 2008 roku – podjęcie uchwały Nr X/ /07 Rady Gminy Korycin z dnia 28 grudnia 2007 r.
10. Uchwalenie gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych na lata 2007-2013 – podjęcie uchwały Nr X/ /07 Rady Gminy Korycin z dnia 28 grudnia 2007 r.
11. Uchwalenie planu pracy Rady Gminy na 2008 rok – podjęcie uchwały Nr X/ /07 Rady Gminy Korycin z dnia 28 grudnia 2007 r.
12. Zatwierdzenie planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2008 rok – uchwała Nr X/ /07 Rady Gminy Korycin z dnia 28 grudnia 2007 r.
13. Uchwalenie planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2008 rok – podjęcie uchwały Nr X/ /07 Rady Gminy Korycin z dnia 28 grudnia 2007 r.
14. Odpowiedzi na pisemne wnioski państwa radnych zgłoszone na poprzedniej IX Sesji Rady Gminy odbytej dnia 4 grudnia 2007 r.
15. Interpelacje i zapytania radnych.
16. Wolne wnioski i informacje.
17. Zamknięcie obrad.

         Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z IX Sesji Rady Gminy odbytej dnia 4 grudnia 2007 r. Przypomniał, że był on wyłożony do wglądu radnych w Urzędzie Gminy Korycin, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.
Wobec nie wniesienia do protokołu uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołu z IX Sesji Rady Gminy.

Ad.4/

W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym tj.
- podjąłem wspólnie z panem Wójtem decyzję o zwołaniu dzisiejszej Sesji Rady Gminy,
- analizowałem korespondencję, która wpłynęła do Rady Gminy,
- pełniłem w poniedziałki dyżury w Urzędzie Gminy.
Państwo radni nie wnieśli uwag ani zastrzeżeń do przedstawionej informacji przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym.

Ad.5/

W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i złożył sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady:
1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 7 grudnia 2007 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad IX Sesji Rady tj.
- w sprawie zmian w budżecie gminy Korycin na 2007 rok,
- zmieniająca uchwałę w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych,
- uchylająca uchwałę w sprawie ustalenia wysokości stawek podatku od posiadania psów, określenia zasad ustalania i poboru oraz terminów płatności tego podatku,
- uchylająca uchwałę w sprawie wprowadzenia innych niż wymienione w ustawie zwolnień przedmiotowych z podatku od posiadania psów,
- w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy najmu na czas nieoznaczony części nieruchomości, stanowiącej własność Gminy Korycin oraz na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy,
- w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy na czas nieoznaczony części nieruchomości, stanowiącej własność Gminy Korycin oraz na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy,
-w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2008 rok.
Ponadto 5 uchwał zostało przekazanych do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego i są już opublikowane w Nr 278 z dnia 18 grudnia 2007 r. poz. 3194, 3195, 3196 i 3197. Wszystkie uchwały Rady Gminy Korycin zostały również zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin.
2. W dniach 7-9 grudnia br. brałem udział w Festiwalu Przedmiotów Artystycznych w Poznaniu.
3. W dniu 11 grudnia 2007 r. podpisałem wspólnie z panią Skarbnik umowę na realizację przez Gminę Korycin Programu „Uczeń na wsi – pomoc w zdobyciu wykształcenia przez osoby niepełnosprawne zamieszkujące gminy wiejskie oraz gminy miejsko – wiejskie” w terminie od dnia 01.09.2007 r. do dnia 30.06.2008 r. na kwotę 24 600 zł pomiędzy Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a Gminą Korycin.
4. W dniu 14 grudnia br. wspólnie z Panią Jadwigą Zapolską – Kierownik USC oraz z księżmi Prałatem i Dziekanem uczestniczyłem w uroczystym złożeniu gratulacji pani Stefanii Wróblewskiej z Korycina z tytułu setnej rocznicy urodzin.
5. W dniu 20 grudnia 2007 r. podpisałem nową umowę na eksploatację wodociągów z firmą Gospodarstwo Pomocnicze przy Wojewódzkim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku.
6. W dniu 21 grudnia 2007 r. zawarliśmy akt notarialny z Panią Agatą Zalewską na sprzedaż nieruchomości gminnej położonej w Korycinie przy ul. Szkolnej 5, za kwotę 29 tys.zł zgodnie z wyceną rzeczoznawcy i zgodą Rady Gminy na sprzedaż w/w nieruchomości.
7. Od dnia 1 stycznia 2008 r. zatrudniamy nowego pracownika gospodarczego (z refundacją środków z Biura Pracy) oraz wynajmujemy mu gminny lokal mieszkalny położony w Krukowszczyźnie (budynek po byłej szkole podstawowej).
8. W dniu 17 grudnia 2007 r. nastąpiło ogłoszenie przez Dyrektora GOKSiT w Korycinie naboru na wolne stanowisko – Kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w
Korycinie (z dniem 31 stycznia 2008 r. za uprzednim 3-miesięcznym okresem
wypowiedzenia rezygnuje z pracy na własną prośbą pani Ewa Prokop).
9. Zakup nowego oświetlenia świątecznego na budynek Ośrodka Zdrowia w Korycinie.
10. Inne – udział w posiedzeniach: Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”, Fundacji Biebrzańskiej, ZGWWP, ZGWRP itp.

Pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania pana Wójta z jego działalności międzysesyjnej, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.

Ad.6/

W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wprowadzi ostatnie już w tym roku zmiany do budżetu gminy Korycin na 2007 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie został rozdany państwu radnym przed rozpoczęciem obrad sesyjnych.
O uzasadnienie powyższego projektu uchwały proszę panią Danutę Zawadzką – Skarbnik Gminy.
Pani Skarbnik powiedziała, że zwiększono plan dochodów i wydatków w dziale 854 – Edukacyjna opieka wychowawcza, zgodnie z umową Nr UWA/000012/10/D na realizację obszaru A pilotażowego programu pn. „Uczeń na wsi – pomoc w zdobyciu wykształcenia przez osoby niepełnosprawne zamieszkujące gminy wiejskie oraz gminy miejsko – wiejskie „o przyznaniu środków finansowych w kwocie 24 600 zł dla uczniów z terenu gminy”. Program będzie realizowany do 31.07.2008 r.
W dziale 921 – Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, w związku z odstąpieniem od realizacji zadania inwestycyjnego zrezygnowano z przyznanej dotacji w kwocie 100 000 zł, a więc zmniejsza się plan dochodów i wydatków o tę kwotę.
Dokonano również przesunięć planu wydatków między działami, rozdziałami i paragrafami w działach 010, 600, 700, 750, 754, 801, 851, 852, 854, 900, 921, po analizie wykonania do końca roku.
Plan budżetu po zmianach wynosi:
- dochody – 8 471 666 zł,
- wydatki – 8 203 331 zł.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy Korycin na 2007 rok.

 

UCHWAŁA NR X/67/07 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 grudnia 2007 r.
w sprawie zmian w budżecie gminy Korycin na 2007 rok


stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

Ad.7/

 

W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę dotyczącą ustalenia wykazu wydatków niewygasających z końcem roku budżetowego 2007 oraz określenie ostatecznego terminu dokonania tych wydatków.
Projekt uchwały państwo radni otrzymali.
O wyjaśnienie potrzeby podjęcia powyższej uchwały proszę panią Skarbnik.
Pani Skarbnik powiedziała, że w latach poprzednich nie podejmowaliśmy takiej uchwały, ale teraz musimy, ponieważ są to wydatki ujęte w planie budżetu na 2007 rok, a po podjęciu tej uchwały nie będzie ich już w budżecie, ale będą pobierane z odrębnych kont na dalszą realizację programów, na które są przeznaczone. Nie będą również zawarte w przyszłorocznym budżecie, ale będą wykonywane.
Łączna kwota tych wydatków wynosić będzie 64 600 zł, w tym:
1) w dziale 801 – Oświata i wychowanie, wydatki realizowane w 2007 roku w ramach programu SPO, projekt „Nasza szkoła. Opracowanie i wdrożenie programów rozwoju szkół Polski Wschodniej” przechodzą w części do realizacji w 2008 r. na kwotę 40 000 zł zgodnie z umową do 28 lutego 2008 r.,
2) w dziale 854 – Edukacyjna opieka wychowawcza, środki otrzymane w miesiącu grudniu 2007 r. z PFRON na program „Uczeń na wsi – pomoc w zdobywaniu wykształcenia przez osoby niepełnosprawne zamieszkujące gminy wiejskie oraz miejsko – wiejskie” w kwocie 24 600 zł będą wydatkowane w 2008 r., zgodnie z umową do 31 lipca 2008 r.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wykazu wydatków niewygasających z końcem roku budżetowego 2007 oraz określenia ostatecznego terminu dokonania tych wydatków.


UCHWAŁA NR X/68/07 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 grudnia 2007 r.
w sprawie ustalenia wykazu wydatków niewygasających z końcem roku budżetowego 2007 oraz określenia ostatecznego terminu dokonania tych wydatków


stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

Ad.8/

W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwalę w sprawie ustalenia nowej diety radnym Gminy Korycin.
Dotychczasowa dieta wynosi 100 zł za każdorazowy udział w sesjach bądź posiedzeniach Komisji. Od 1 stycznia 2008 roku pan Wójt proponuje dietę w kwocie 150 zł.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Dla przykładu informuję, iż radni sąsiedniej gminy Suchowola otrzymują dietę w wysokości 115 zł tj. 5-krotność diety do celów służbowych (23 zł x 5 = 115 zł), zaś radni gminy Janów 7-krotność diety do celów służbowych (23 zł x 7 = 161 zł) czyli 161 zł za każde posiedzenie.
Natomiast dieta zryczałtowana miesięczna przewodniczącego Rady od dnia 1 stycznia 2008 r. będzie wynosiła 1126 zł (dotychczas wynosi 936 zł) tj. ustalona jest w kwocie minimalnej płacy ogłoszonej przez Prezesa Rady Ministrów.
Otwieram dyskusję w tym temacie.
Radny Jan Bojarzyński powiedział, że należy pozostawić wysokość diety na obecnym poziomie. Co prawda te 100 zł to nie jest zbyt dużo, ale uważam powyższą kwotę za wystarczającą i nie należy jej zmieniać.
Radny Stanisław Pochodowicz poparł wniosek poprzednika i również wnioskował o niezmienianie wysokości diety radnego.
Radny Józef Gliński powiedział, że co prawna jesteśmy raczej biedną wiejską gminą, ale dieta ma pokryć pewne koszty nieobecności radnego w domu czy w pracy oraz koszty dojazdu na Sesje Rady. Jako radni ponosimy również dużą odpowiedzialność za podejmowane decyzje dotyczące całej gminy i powinno to być odpowiednio wynagradzane.
Pani Skarbnik dodała, że w innych gminach diety są nie tylko większe, ale i posiedzenia komisji oraz sesje odbywają się częściej niż u nas. W naszej gminie koszty utrzymania Rady Gminy naprawdę nie są wysokie.
Pan przewodniczący Rady dodał, że nasza zaprzyjaźniona Gmina Terespol ma nawet ustaloną miesięczna dietę dla radnych, bez względu na to, czy były jakieś posiedzenia komisji lub Sesje Rady, czy też nie. Dodał również, że w przyszłości czeka nas jeszcze dyskusja o ustaleniu diety dla sołtysów, w innych gminach jest to praktykowane i dieta ta wynosi przeważnie połowę diety radnego.
Pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy odpowiedziała, że ustawa o samorządzie gminnym mówi, że Rada Gminy może ustalić dietę dla sołtysów, ale nie musi tego robić, to nie jest obowiązek obligatoryjny.
Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 10 radnych, 4 z nich było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin większością głosów podjęła uchwałę w sprawie ustalenia diety radnym gminy Korycin.

UCHWAŁA NR X/69/07 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 grudnia 2007 r.
w sprawie ustalenia diety radnym gminy Korycin


stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

Ad.9/

W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie nową uchwałę w sprawie ustalenia planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli w 2008 roku.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Głos zabrała pani Sekretarz, która porównała kwoty z ubiegłorocznej uchwały do tych z uchwały dzisiejszej oraz dodała, że są one ustalane na wniosek dyrektorów Zespołu Szkół i Przedszkola w Korycinie, którzy składają zapotrzebowanie finansowe na kolejny rok.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli w 2008 roku.


UCHWAŁA NR X/70/07 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 grudnia 2007 r.
w sprawie ustalenia planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli w 2008 roku


stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

Pan przewodniczący obrad ogłosił 15 minut przerwy.
Wznowiono obrady. 

Ad.10/

W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchwali gminną strategię rozwiązywania problemów społecznych na lata 2007 – 2013.
Obowiązek taki należy do zadań własnych gminy i wynika z art. 17 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 64, poz. 593 z późn. zm.).
Z racji, iż powyższy materiał państwo radni otrzymali przed rozpoczęciem obrad sesyjnych proszę panią Elżbietę Tarachanowicz – Kierownik GOPS w Korycinie o omówienie powyższej strategii.
Pani Tarachanowicz powiedziała, że strategia jest dokumentem określającym kierunki działań dotyczących danej dziedziny, w tym konkretnym przypadku pomocy społecznej. Jedną z jej cech charakterystycznych jest to, że umożliwia ona zaprezentowanie alternatywnych rozwiązań dotyczących danego problemu społecznego. Przede wszystkim jednak pokazuje, w jakim miejscu znajduje się dany podmiot np. instytucja lub organizacja i jakie kierunki rozwoju powinien on przyjąć. Jednym słowem stanowi ona swoistą projekcję określającą cele i priorytety dalszego rozwoju. Pozwala również wychwycić atuty i szanse oraz braki i zagrożenia z tym związane. Innymi słowy strategia pozwala odpowiedzieć na pytanie, w którym miejscu dana instytucja jest obecnie, a w którym będzie w przyszłości oraz czy kierunki realizowanej przez nią polityki pozwolą osiągnąć zamierzone cele. Strategia stanowi taki program rozwoju, który:
- formułuje cele długofalowe i sposoby ich realizacji,
- ustala hierarchie tych celów,
- podporządkowuje działania doraźne celom długofalowym,
- jest stale aktualizowany i korygowany,
- ma charakter partnerski (społeczny).
Misją gminy w zakresie polityki społecznej jest zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa socjalnego, przeciwdziałanie i zapobieganie negatywnym skutkom problemów społecznych oraz przywrócenie wiary w zasoby ludzkie poprzez zahamowanie procesu pauperyzacji społeczności lokalnej, zapewnienie kompleksowej i fachowej opieki społecznej, tworzenie równych szans rozwoju, zapewnienie redystrybucji dochodu na rzecz grup upośledzonych oraz prowadzenie prorodzinnej polityki społecznej.
Cele strategiczne:
- zapewnienie zrównoważonego rozwoju społeczno – gospodarczego gminy,
- podniesienie poziomu życia mieszkańców gminy,
- zapewnienie mieszkańcom gminy bezpieczeństwa socjalnego,
- zapewnienie równego dostępu do gminnych dóbr i usług, szczególnie dla grup
upośledzonych, poprzez tworzenie równych szans rozwoju,
- prowadzenie prorodzinnej polityki społecznej,
- prowadzenie efektywnego dialogu społecznego z partnerami działającymi w sferze polityki
społecznej, opartego na koordynacji działań, obustronnym przepływie informacji oraz na
wzajemnym zaufaniu wśród partnerów.
Cele operacyjne:
- prowadzenie aktywnej polityki gminy w sferze gospodarczo – społecznej,
- promowanie aktywności zawodowej i przedsiębiorczości,
- tworzenie warunków sprzyjających profilaktyce i ochronie zdrowia oraz propagowanie
zdrowego stylu życia,
- stworzenie kompleksowego systemu pomocy społecznej,
- stworzenie kompleksowego systemu opieki nad osobami niepełnosprawnymi,
- stworzenie kompleksowego systemu opieki nad osobami starszymi, przewlekle chorymi,
- stworzenie kompleksowego systemu opieki nad dzieckiem i rodziną,
- zapobieganie nałogom i negatywnym skutkom z nimi związanym, w tym patologiom
społecznym,
- tworzenie warunków do współpracy z organizacjami pozarządowymi,
- stworzenie spójnego systemu informacyjnego dotyczącego polityki społecznej w gminie.
Finansowanie strategii będzie opierało się na budżecie gminnym, środkach przeznaczonych na realizację zadań zleconych gminie oraz programów rządowych, a także na środkach pozyskanych z zewnątrz. Ponadto przy wdrażaniu kierunków działań zawartych w strategii kluczowe znaczenie będzie miał tzw. wkład niematerialny, czyli praca wolontariuszy, praca społeczna itp. Realizacja kolejnych celów wymaga zaangażowania wszystkich partnerów społecznych, w tym jednostek organizacyjnych gminy, które w swoich rocznych planach pracy powinny uwzględniać cele strategii. Polityka społeczna jest dziedziną angażującą wszystkie potencjalne podmioty społeczne, dlatego również w tym przypadku realizacja poszczególnych zamierzeń będzie możliwa jedynie przy całkowitym wsparciu i zrozumieniu ze strony społeczności lokalnej.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu (wychodził z sali obrad sesyjnych w trakcie wystąpienia pani Tarachanowicz i nie słyszał wyjaśnienia dotyczącego projektu uchwały). Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin większością głosów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych na lata 2007 – 2013.


UCHWAŁA NR X/71/07 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 grudnia 2007 r.
w sprawie przyjęcia gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych na lata 2007 – 2013


stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

Ad.11/

W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchwali swój plan pracy na przyszły rok.
Projekt uchwały został państwu radnym przesłany.
Pan przewodniczący przypomniał radnym, że podobny plan pracy Rady jest uchwalany każdego roku, a tematyka w nim zawarta wynika z wymogów ustawowych.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2008 rok.


UCHWAŁA NR X/72/07 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 grudnia 2007 r.
w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2008 rok


stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

Ad.12/

W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zatwierdzi plan pracy Komisji Rewizyjnej na 2008 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2008 rok.


UCHWAŁA NR X/73/07 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 grudnia 2007 r.
w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2008 rok


stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.


Ad.13/

W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchwali plan pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2008 rok. Jak państwo wiecie, Komisja Rewizyjna jest Komisją wynikającą z przepisów ustawy o samorządzie gminnym, natomiast Komisję Gospodarki i Budżetu powołaliśmy sami, aby służyła radą i pomocą panu Wójtowi w kluczowych sprawach dotyczących inwestycji i finansów w naszej gminie.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2008 rok.


UCHWAŁA NR X/74/07 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 28 grudnia 2007 r.
w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2008 rok

 


stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

Ad.14/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i poinformował państwa radnych o sposobie załatwienia wniosków zgłoszonych na poprzedniej Sesji Rady Gminy Korycin.

Ad.15/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.
Poinformował jednocześnie, iż w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje radnych w formie pisemnej.
Będąc przy głosie pan przewodniczący streścił państwu radnym wczorajsze Zgromadzenie Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”, gdzie mówiono o ogromnym problemie z odbiorem koszy ze śmieciami, szczególnie z powodu starych i ciągle psujących się samochodów do odbioru śmieci. Można powiedzieć, że powoli sytuacja się normalizuje, a odbiór koszy przejęła firma z zewnątrz. Podjęliśmy jako Zgromadzenie uchwałę o podniesieniu cen za wywóz śmieci, ponieważ 5-krotnie podniesiono opłatę środowiskową za składowanie śmieci. Teraz cena wynosi 9 zł netto za każde wywiezienie pojemnika ze śmieciami, opłata za dzierżawę pozostała bez zmian. Najwięcej wzrosła opłata za wywóz i dzierżawę dużych kontenerów.
Radna Helena Sobolewska zapytała, czy wpłynęły już jakieś oferty w związku z ogłoszonym konkursem na stanowisko Kierownika Biblioteki Publicznej w Korycinie i dlaczego jest tak krótki okres na składanie ofert (w międzyczasie jest przerwa świąteczna)?
Odpowiedziała pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy, że powyższy konkurs ogłasza Dyrektor GOKSiT w Korycinie i to on ustala zasady naboru oraz termin składania ofert. Wiem, że są zapytania telefoniczne oraz interesuje się powyższym stanowiskiem dotychczasowy pracownik biblioteki. Jeżeli w terminie nie wpłyną oferty, to całą procedurę powtórzymy od początku.
Radny Jarosław Radulski zwrócił się do pana Wójta o skierowanie wniosku do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Białymstoku w sprawie wycięcia zakrzaczeń przy drodze krajowej nr 8, od skrzyżowania z drogą do miejscowości Wojtachy w kierunku Korycina, po prawej stronie w celu poprawienia widoczności, szczególnie przy wyjeżdżaniu z drogi gminnej na drogę krajową.
Więcej interpelacji i zapytań państwo radni nie zgłosili.


Ad.16/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił państwa radnych, a także wszystkie osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.
Państwo radni ani inne goście obecni na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.


Ad.20/ Wobec wyczerpania porządku dziennego X Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.
Złożył również państwu radnym oraz zaproszonym gościom życzenia szczęśliwego Nowego Roku i udanego Sylwestra.
Na koniec pan przewodniczący wspólnie z panem Wójtem podziękowali pani Danucie Zawadzkiej – odchodzącej z dniem 1 stycznia 2008 roku Skarbnik Gminy, za udaną, wieloletnią współpracę i działanie na rzecz społeczności lokalnej. Wręczyli jej również pamiątkową tabliczkę oraz kwiaty życząc spełnienia planów i powodzenia w życiu osobistym.

Na tym protokół z obrad X Sesji Rady Gminy Korycin zakończono.

 


Przewodniczący Rady Józef Gliński 


Protokołowała:

Ewa Michnowicz

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Rada Gminy

Wytwarzający/odpowiadający: Robert Bielawski

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data wprowadzenia: 2008-01-24

Data modyfikacji: 2008-01-24

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2008-01-24