PROTOKÓŁ Nr XXII/09
z XXII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 15 kwietnia 2008 r. (środa) w sali konferencyjnej Baru „Biesiada” w Kumiale, w godz. 10.00 – 16.00 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego – przewodniczącego Rady Gminy Korycin
Stan Rady Gminy – 15 radnych
Obecnych – 14 radnych
zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.
Radni obecni podczas obrad sesyjnych:
1) pan Adam Bielawski
2) pan Jan Bojarzyński
3) pan Marek Brylewicz
4) pan Józef Gliński
5) pan Stanisław Krutul
6) pan Zbigniew Lengiewicz
7) pan Bogdan Małyszko
8) pan Antoni Pakuła
9) pan Czesław Radulski
10) pan Jarosław Radulski
11) pani Helena Sobolewska
12) pan Krzysztof Szewczul
13) pan Stanisław Szubzda
14) pan Kazimierz Urban
Radny nieobecny usprawiedliwiony – pan Stanisław Pochodowicz
Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:
1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin
2) pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy
3) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy
4) pan Wiesław Małachwiej – Komendant Powiatowy Policji w Sokółce
5) pan Marek Pyłko – Kierownik Posterunku Policji w Korycinie
6) pan Wojciech Cilulko – posterunkowy Gminy Korycin
7) pani Elżbieta Tarachanowicz – Kierownik GOPS w Korycinie
8) pani Ewa Bojarzyńska – Dyrektor Zespołu Szkół w Korycinie
9) pani Dorota Wiesławska – Dyrektor Przedszkola w Korycinie
10) pani Jadwiga Łabanowska – Dyrektor GOKSiT w Korycinie
11) pani Małgorzata Michelis – Kierownik Biblioteki Publicznej w Korycinie
12) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia
Obrady XXII Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin.
Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał państwa radnych, panów Wójta i Skarbnika Gminy, panią Sekretarz oraz wszystkich zaproszonych gości.
Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 14 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.
Poinformował, że proponowany porządek obrad XXII Sesji Rady Gminy Korycin został państwu radnym doręczony wraz z materiałami będącymi przedmiotem obrad. Jednocześnie poinformował, że w proponowanym porządku obrad wprowadzimy dwie zmiany, a mianowicie: na prośbę Skarbnika rozszerzymy pkt 7, w którym zostaną podjęte dwie uchwały. Pierwsza z nich dotyczy zmiany uchwały budżetowej i dopracowania w niej jednego z zapisów, a wynika to z sugestii RIO, druga uchwała dotyczy dokonania zmian w budżecie gminy Korycin na 2009 rok. Kolejna zmiana w porządku obrad to wprowadzenie dodatkowego punktu dotyczącego rozpatrzenia skargi wniesionej przez pana Wiesława Chocieja na działalność Wójta Gminy Korycin, a konkretnie chodzi o problemy z drogą wewnętrzną, dojazdową do pola tego pana. Więcej na ten temat powiemy w punkcie dla tej skargi przeznaczonym, tj. pkt 16, a pozostałe punkty przesuną się o jedną pozycję w dół. Pan przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem proponowanego, uzupełnionego porządku obrad. Za przyjęciem porządku głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany, uzupełniony porządek obrad XXII Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie. Oto treść przyjętego porządku obrad:
Otwarcie obrad.
Przyjęcie porządku dziennego XXII Sesji Rady Gminy Korycin.
Przyjęcie protokołu z XXI Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 19 lutego 2009r.
Informacja Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.
Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.
Zapoznanie się ze sprawozdaniem z działalności Komendanta Powiatowego Policji w Sokółce oraz informacją o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego za 2008 rok.
Zmiana uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy Korycin na 2009 rok oraz dokonanie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2009 rok – podjęcie dwóch odrębnych uchwały Nr XXII/ /09 Rady Gminy Korycin z dnia 15 kwietnia 2009r. w powyższej sprawie.
Ustalenie nowego Regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolu, prowadzonych przez Gminę Korycin – podjęcie uchwały Nr XXII/ /09 Rady Gminy Korycin z dnia 15 kwietnia 2009 r. w powyższej sprawie.
Nadanie nazwy dla nowoutworzonej ulicy w Korycinie – podjęcie uchwały Nr XXII/ /09 Rady Gminy Korycin z dnia 15 kwietnia 2009 r. w powyższej sprawie.
Uchylenie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Związkowi Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego na realizację zadania pn. „Odkryj Region Podlaski” – podjęcie uchwały Nr XXII/ /09 Rady Gminy Korycin z dnia 15 kwietnia 2009 r. w powyższej sprawie.
Dokonanie zmian w Statucie Gminy Korycin – podjęcie uchwały Nr XXII/ /09 Rady Gminy Korycin z dnia 15 kwietnia 2009 r. w powyższej sprawie.
Uchylenie uchwały w sprawie udzielenia dotacji na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym
do rejestru – podjęcie uchwały Nr XXII/ /09 Rady Gminy Korycin z dnia 15
kwietnia 2009 r. w powyższej sprawie.
Przystąpienie do realizacji projektu pn. „Ziemia Korycińska – wczoraj i dziś dawnego pogranicza” wspólnie z Parafią Rzymsko – Katolicką p.w. Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego w Korycinie – podjęcie uchwały Nr XXII/ /09 Rady Gminy Korycin z dnia 15 kwietnia 2009 r. w powyższej sprawie.
Zapoznanie się ze sprawozdaniami z działalności Komisji działających przy Radzie Gminy Korycin za 2008 rok, w tym
- Komisji Rewizyjnej,
- Komisji Gospodarki i Budżetu.
Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2008 rok oraz sprawozdań z działalności gminnych jednostek organizacyjnych, w tym:
- Przedszkola im. Jana Pawła II w Korycinie,
- Zespołu Szkół w Korycinie,
- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie,
- Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie, w tym Biblioteki Publicznej w Korycinie i podjęcie uchwały Nr XXII/ /09 Rady Gminy Korycin z dnia 15 kwietnia 2009 r. w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin z tego tytułu. 16. Rozpatrzenie skargi na działalność Wójta Gminy Korycin – podjęcie uchwały Nr XXII/ /09 Rady Gminy Korycin z dnia 15 kwietnia 2009 r. w powyższej sprawie.
Odpowiedzi na wnioski pisemne radnych zgłoszone na poprzedniej Sesji Rady Gminy Korycin.
Interpelacje i zapytania radnych.
Wolne wnioski i informacje.
Zamknięcie obrad.
Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z XXI Sesji Rady Gminy odbytej dnia 19 lutego 2009 r. Przypomniał, że był on wyłożony do wglądu radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczony w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.
Wobec nie wniesienia do protokołu uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołu z XXI Sesji Rady Gminy.
Ad.4/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym tj.
- podjąłem wspólnie z panem Wójtem decyzję o zwołaniu dzisiejszej Sesji Rady Gminy,
- analizowałem korespondencję, która wpłynęła do Rady Gminy,
- pełniłem w poniedziałki dyżury w Urzędzie Gminy,
- w dniu 24 lutego 2009 r. uczestniczyłem w konkursie recytatorskim poezji Leonardy Szubzdy, zorganizowanym wspólnie przez GOKSiT w Korycinie i Zespół Szkół w Korycinie,
- w dniu 31 marca 2009 r. brałem udział w Zgromadzeniu Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”.
Państwo radni nie wnieśli uwag ani zastrzeżeń do przedstawionej informacji przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym.
Ad.5/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i złożył sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady:
Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 23 lutego 2009 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad XXI Sesji Rady tj.
w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Korycin na 2009 rok,
w sprawie przyjęcia Statutu Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”,
w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2009 rok,
w sprawie uchwalenia Programu Współpracy Gminy Korycin z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2009 rok,
w sprawie wyrażenia zgody na nabycie działki rolnej niezabudowanej, położonej w miejscowości Korycin, na mienie komunalne Gminy Korycin,
w sprawie udzielenia dotacji na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru,
zmieniająca uchwałę w sprawie zatwierdzenia „Planu odnowy miejscowości Korycin na lata 2008 – 2013”.
Wszystkie uchwały Rady Gminy Korycin zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin, ponadto uchwała w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Korycin na 2009 rok została przekazana do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego i nie jest jeszcze opublikowana. Natomiast uchwała dotycząca uchwalenia Statutu Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza” została przekazana do biura tego Związku.
W dniu 20 lutego 2009 r. Gmina Korycin otrzymała nagrodę w kategorii gminy wiejskie przyznaną przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej Oddział w Białymstoku za szczególną aktywność w rozwoju wiedzy samorządowej w Gminie Korycin za 2008 rok. Celem w/w konkursu jest promowanie aktywności pracowników samorządowych w doskonaleniu wiedzy niezbędnej w kompetentnym załatwianiu spraw mieszkańców wspólnot, a także w pozyskiwaniu różnych źródeł finansowania gminnych przedsięwzięć oraz podnoszenie kwalifikacji urzędników. Każdego roku kapituła konkursu wyłania 10-12 najaktywniejszych gmin w naszym województwie. W roku 2008 spośród 10 gmin nagrodzonych znalazła się Gmina Korycin.
W marcu 2009 roku wydano 145 decyzji administracyjnych przyznających stypendia szkolne uczniom z naszej gminy na kolejne 5 miesięcy tj. od kwietnia do końca sierpnia 2009 roku, zgodnie z otrzymaną kwotą dotacji przyznanej z budżetu państwa w wysokości około 40 tys.zł.
W okresie od 1 do 31 marca 2009 r. Urząd Gminy przyjął łącznie 305 wniosków od naszych rolników o zwrot podatku akcyzowego, zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Są przygotowywane i wydawane decyzje administracyjne w powyższej sprawie.
W dniu 10 marca 2009 r. dostarczyliśmy kolejny wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego o dofinansowanie przedsięwzięcia o nazwie: „Budowa wiatraka z przeznaczeniem na izbę regionalną w Korycinie” w ramach działania Odnowa i Rozwój Wsi, objętego PROWWP na lata 2007 – 2013.
W dniu 16 marca 2009 r. odbyło się rozliczenie I raty łącznego zobowiązania pieniężnego za 2009 rok, gdzie do budżetu gminy wpłynęła kwota 142 tys.zł, zebrana przez sołtysów z naszej gminy.
W dniu 26 marca 2009 roku zawarto akt notarialny w sprawie nabycia przez Gminę Korycin działki rolnej niezabudowanej, położonej w obrębie wsi Korycin, oznaczonej nr geodezyjnym 90, o powierzchni 0,1100 ha, stanowiącej własność Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa za kwotę 2310,00 zł z przeznaczeniem na powiększenie zasobów mienia komunalnego.
W dniu 10 marca 2009 r. podpisałem porozumienie z Wojewodą Podlaskim w sprawie określenia dotacji na realizację Programu Wieloletniego „Pomoc Państwa w zakresie dożywiania” w 2009 roku w kwocie 199 tys.zł.
W dniu 17 marca 2009 r. otrzymaliśmy informację, iż Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku przyznał Gminie Korycin dotację w kwocie 80 620,00 zł – co stanowi 80% kosztów zadania, oszacowanych przez Fundusz na 100 776 zł na dofinansowanie zadania pn. „Usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Korycin w 2009 roku”.
W dniu 19 marca 2009 r. przekazaliśmy teren i plac budowy dla wykonania robót dotyczących sieci wodociągowej Kumiała – Mielniki, Mielniki – Kumiała dla wykonawcy robót tj. Gospodarstwa Pomocniczego przy Wojewódzkim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych, Eksploatacja Wodociągów w Białymstoku, ul. Handlowa 6.
W dniu 28 lutego 2009 r. wydałem Zarządzenie Nr 39/09 Wójta Gminy Korycin (jako organ wykonawczy) w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2009 rok.
W dniu 20 marca br. wydałem Zarządzenie Nr 40/09 Wójta Gminy Korycin (jako organ wykonawczy) w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2008 rok, które było przedmiotem obrad Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Gospodarki i Budżetu w dniu 30 marca br. i zostało przekazane w tym dniu Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku, a dziś będzie przedłożone państwu radnym. Mamy już pozytywną opinię RIO w tej sprawie.
W dniu 25 marca 2009 r. wydałem dwa Zarządzenia (jako kierownik jednostki) tj. Nr 2/09 w sprawie wprowadzenia Regulaminu szczegółowego sposobu przeprowadzania służby przygotowawczej i organizowania egzaminu kończącego tę służbę w Urzędzie Gminy Korycin i Nr 3/09 w sprawie ustalenia Regulaminu naboru na wolne stanowiska urzędnicze, w tym na kierownicze stanowiska urzędnicze w Urzędzie Gminy Korycin.
W dniu 1 kwietnia 2009 r. odbyłem rozmowy z wykonawcą opracowania nowej strony internetowej dla Gminy Korycin za kwotę 1 tys.zł + VAT oraz za administrowanie w/w strony za kwotę 300 zł miesięcznie + VAT.
Trwają prace związane z przygotowaniem dokumentacji związanej z likwidacją dwóch jednostek OSP w Skindzierzu i Popiołówce (w/w jednostki, jako stowarzyszenia, zgłosiły wnioski o ich likwidację).
W dniu 3 kwietnia 2009 r. podpisałem z Marszałkiem Województwa Podlaskiego umowę na dofinansowanie realizacji przedsięwzięcia o nazwie: „Budowa kompleksu boisk i zaplecza sportowego przy Zespole Szkół w Korycinie” w ramach RPOWP na lata 2007 – 2013.
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie organizacyjnie przygotowuje się do obchodów gminnych imprez tj. XVIII Półmaratonu Mlecznego Korycin – Janów – Korycin planowanego na dzień 14 czerwca 2009 r. i XIV Ogólnopolskich Dni Truskawki, planowanych w dniach 27-28 czerwca 2009 r.
Zespół Szkół i Przedszkole w Korycinie złożyły wnioski w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013 o dofinansowanie planowanych projektów i zajęć pozaszkolnych, w tym: organizację wycieczek, wyjazdów dzieci na basen, opłacenie logopedy, psychologa, rozszerzenie zajęć programowych itp.
Planuję za zgodą państwa radnych opracować nowy projekt pod kątem programu turystycznego, który będzie obejmował następujący zakres zadań: budowa nowej sceny nad zalewem w Korycinie, uruchomienie nowego szlaku wodnego i wyposażenie go w infrastrukturę, przebudowa przystanku PKS w Korycinie i budowa innych stylowych przystanków na terenie Gminy Korycin, rewitalizacja parku plebańskiego, odnowienie wnętrza naszego kościoła oraz zabytków ruchomych (ołtarz i ambona), Rynek w Korycinie, wioska serowa w Gorszczyźnie, budowa „Wiejskiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Bombli”. Mamy czas do listopada br. Byłby to potężny, wielomilionowy projekt, ale oczywiście nie mamy pewności, że pozyskamy na ten cel środki unijne. Zadanie to musimy rozciągnąć do 2012 roku. Jest to zadanie ciekawe turystycznie, rozwiązujące wiele spraw leżących nam na sercu.
Złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie dróg rolniczych (wieś Rudka).
Wypowiedzieliśmy dla pani Ewy Kloza (za 1-miesięcznym okresem wypowiedzenia) umowę najmu budynku po Szkole Podstawowej w Bombli i dokonaliśmy odbioru protokolarnego w/w obiektu w dniu 02.04.2009 r.
W dniu 30 marca 2009 roku uczestniczyłem we wspólnym posiedzeniu obu Komisji tj. Komisji Rewizyjnej i Komisji Gospodarki i Budżetu, które rozpatrzyły sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2008 rok oraz projekty uchwał, które są przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji Rady.
Inne – udział w spotkaniach i posiedzeniach Fundacji Biebrzańskiej, ZGWWP, ZGWRP, Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”, Komitecie Regionów w Brukseli itp.
Pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania pana Wójta z jego działalności międzysesyjnej, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.
Ad.6/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zapozna się ze sprawozdaniem z działalności Komendanta Powiatowego Policji w Sokółce oraz informacją o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego za 2008 rok.
Powyższe sprawozdanie państwo radni otrzymali wcześniej i mieli możliwość zapoznania się z nim, jednak korzystając z obecności Pana Komendanta uprzejmie proszę o zabranie głosu w kwestii krótkiego scharakteryzowania Państwa działalności za rok poprzedni, a państwa radnych zachęcam do zadawania pytań w tym zakresie.
Pan Wiesław Małachwiej –Komendant Powiatowy Policji w Sokółce powiedział, że działania poszczególnych komórek organizacyjnych KPP w Sokółce szczególnie ukierunkowane były na realizację priorytetów Komendanta Głównego Policji tj:
rozpoznanie i zwalczanie przestępczości kryminalnej, gospodarczej i korupcyjnej, w tym przede wszystkim o charakterze zorganizowanym,
skuteczne zapobieganie i zdecydowana eliminacja przestępstw i wykroczeń szczególnie uciążliwych dla społeczności lokalnych,
doskonalenie przygotowań policji do działań w sytuacjach kryzysowych,
modernizacja policji ukierunkowana na poprawę środowiska pracy policjantów i pracowników policji,
utrzymanie wysokiej społecznej oceny pracy policji i poziomu poczucia bezpieczeństwa.
W roku 2008 wszczęto ogółem 1320 dochodzeń i śledztw, stwierdzono 1566 przestępstw i osiągnięto wykrywalność ogólną na poziomie 80,7%. Pomimo wzrostu ogólnej ilości zanotowanych przestępstw, udało się utrzymać na wysokim poziomie wskaźnik ich wykrywalności.
W odniesieniu do przestępstw o charakterze kryminalnym w roku 2008 ogółem wszczęto 764 postępowań przygotowawczych, w wyniku których zanotowano 847 przestępstw stwierdzonych i osiągnięto wykrywalność 65,7%.
Podobnie jak w latach poprzednich, tak również w roku 2008 nasze działania ukierunkowane były głownie na ograniczenie tzw. przestępczości pospolitej, a więc tej, która w odczuciu społeczności lokalnej jest najbardziej dokuczliwa i kształtuje opinię o poczuciu bezpieczeństwa i porządku publicznego. Jest to przede wszystkim przestępczość przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko mieniu. Pomimo nieznacznego spadku ilości tego typu przestępstw tj. o 3 w stosunku do roku 2007, ich wykrywalność była również nieznacznie mniejsza, jednak w dalszym ciągu kształtuje się na dosyć wysokim poziomie tj. 83,6%.
W zakresie przestępczości przeciwko mieniu uzyskano wysoki wskaźnik wykrywalności tj. 51,3% - najwyższy od 9 lat. Dał się jednak zauważyć wzrost ilościowy tego typu przestępstw.
W obszarze przestępczości kryminalnej szczególnemu nadzorowi poddano pięć kategorii przestępstw najbardziej dokuczliwych społecznie, a mianowicie: kradzieże, kradzieże z włamaniem, bójki i pobicia, przestępstwa rozbójnicze i kradzieże samochodów. Wskaźnik wykrywalności w 2008 roku wyniósł 41%. Nie zdołano jednak utrzymać korzystnych tendencji w zakresie ograniczenia ilości tego typu przestępstw. W porównaniu do roku 2007, który pod tym względem był rokiem najbardziej korzystnym, dynamika tego typu przestępstw wzrosła o 31,5%.
W roku 2008 zanotowano 170 przestępstw stwierdzonych dotyczących kradzieży, 136 przestępstw dotyczących kradzieży z włamaniem, 40 bójek i pobić, 20 przestępstw rozbójniczych i 67 przestępstw dotyczących zniszczenia mienia. Ze wzrostem tego typu przestępstw udało się też zwiększyć ich wykrywalność w takich kategoriach jak: rozboje do 80% (+33,8%), kradzieże do 36% (+ 2,4%). Spadek wykrywalności zanotowano w kategoriach włamań do 30,7% (- 2,9%) i zniszczenia mienia do 38,8% (-11,2%). Zanotowano też 1 przypadek kradzieży samochodu. Ponadto w roku 2008 stwierdzono 339 przestępstw dotyczących prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości oraz 20 przestępstw z ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości narkotykowej.
Dla zwiększenia skuteczności ścigania sprawców przestępstw ukierunkowano działania mające na celu pozbawienie ich materialnych efektów działalności przestępczej. W sprawozdawczym okresie zanotowano straty w wysokości 1 023 555 zł, odzyskano mienie wartości 141 328 zł. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie wartości 162 650 zł.
Kolejnym elementem podlegającym ocenie efektywności pracy jednostki w obszarze rozpoznania i zwalczania przestępczości kryminalnej pozostawała kwestia poszukiwać osób ukrywających się przed organami ścigania. W roku 2008 zatrzymano ogółem 146 takich osób, w tym 35 cudzoziemców, natomiast poszukiwano ogółem 564 osoby, w tym 408 cudzoziemców. Stanowią oni średnio 70% wszystkich osób poszukiwanych przez tutejszą KPP. W większości są to obywatele Białorusi i ich zatrzymania w znacznym stopniu zostały ograniczone z chwilą przystąpienia Polski do układu Schengen.
Przygraniczne położenie Komendy Powiatowej Policji w Sokółce generuje również przestępczość o charakterze gospodarczym. W 2008 roku w rejonie działania jednostki wszczęto łącznie 93 postępowań przygotowawczych o charakterze gospodarczym, zanotowano 64 przestępstw stwierdzonych i uzyskano wykrywalność na poziomie 92,2%. W prowadzonych sprawach dotyczących przestępczości gospodarczej zabezpieczono m.in. 5 461 paczek papierosów, 17 litrów spirytusu i 6,5 litra wódki bez polskich znaków skarbowych akcyzy oraz buty i ubrania z podrobionymi znakami towarowymi na łączną kwotę 50 272 zł.
W ocenianym okresie prawidłowo zebrany materiał dowodowy doprowadził do objęcia aktem oskarżenia 899 osób, 19 z nich tymczasowo aresztowano, 25 objęto dozorem policyjnym, a w 15 przypadkach zastosowano poręczenie majątkowe.
W 2008 roku zanotowano ogółem 80 wypadków, w których zginęło 10 osób, a 131 zostało rannych oraz zanotowano 631 kolizji. Jest to najmniejsza liczba wypadków i ofiar śmiertelnych na terenie powiatu od roku 2000. Główną przyczyną zaistniałych wypadków było przekraczanie dopuszczalnej prędkości przez kierujących, nieprawidłowe manewry wymijania, omijania i wyprzedzania, nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu i błędy pieszych. Kierujący pod wpływem alkoholu byli sprawcami 10 wypadków drogowych i 43 kolizji.
Utrzymanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscach najbardziej zagrożonych to podstawowe zadania służb zewnętrznych. Za ujawnione na terenie powiatu sokólskiego wykroczenia służby prewencji i ruchu drogowego ukarały sprawców mandatami karnymi w 4 706 przypadkach. Do Sądu Grodzkiego w roku 2008 skierowano w sumie 838 spraw o wykroczenia. Ogółem w skali jednostki policjanci zatrzymali 215 praw jazdy i 1229 dowodów rejestracyjnych. Przeprowadzili ogółem 6 445 interwencji, w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych przebywało 801 osób, w tym do wytrzeźwienia 220 ( 9 kobiet ). Do izby wytrzeźwień w Białymstoku przewieziono 236 osób.
W ramach programów profilaktycznych oraz programów prewencyjnych prowadzonych w KPP Sokółka, funkcjonariusze przeprowadzili szereg działań, które mają na celu nie dopuścić do rozprzestrzeniania się zachowań ryzykownych i przestępczych wśród dzieci i młodzieży. Działania te skierowane były również do rodziców i nauczycieli. Ogółem przeprowadzono:
1) kontrole obiektów i miejsc zbiorowego i letniego wypoczynku dzieci i młodzieży, w tym kąpieliska i inne akweny wodne,
2) spotkania edukacyjne w szkołach z dziećmi i młodzieżą, kadrą pedagogiczną oraz z rodzicami i opiekunami,
3) aktywne uczestnictwo w imprezach środowiskowych, rekreacyjnych i festynach,
4) spotkania społeczne mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa w lokalnych środowiskach,
5) działania dzielnicowych na rzecz poprawy zabezpieczenia osób, miejsc i obiektów,
6) kolportowano materiały o treściach profilaktycznych,
7) przekazano około 1100 elementów odblaskowych.
W zakresie działalności diagnostyczno – interwencyjnej w stosunku do nieletnich sporządzono:
1) wystąpień do sądu – 181,
2) wystąpień do szkół 15,
3) wystąpień do rodziców – 35,
4) wniosków o leczenie odwykowe rodziców – 100
5) przeprowadzono rozmów profilaktyczno – ostrzegawczych z rodzicami - 90 oraz
nieletnimi – 180.
Na dzień 31 grudnia 2008 roku w KPP Sokółka prowadzono 105 kart sprawców czynów karalnych i zagrożonych demoralizacją, w tym: 34 karty założono nowym nieletnim sprawcom czynów karalnych oraz 21 kart nowo ujawnionym, zagrożonym demoralizacją.
Pan przewodniczący podziękował Panu Komendantowi za wyczerpujące wyjaśnienia dotyczące jego działalności za 2008 rok i wobec braku zapytań ze strony państwa radnych stwierdził, że Rada Gminy Korycin zapoznała się ze sprawozdaniem z działalności Komendanta Powiatowego Policji w Sokółce oraz informacją o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego za 2008 rok i nie wniosła uwag i zastrzeżeń.
Ad.7/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy Korycin dokona zmian w budżecie gminy Korycin na 2009 rok i podejmie w tej kwestii dwie oddzielne uchwały.
Pierwsza z nich jest uchwałą zmieniającą uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Korycin na 2009 rok.
O krótkie uzasadnienie proszę pana Andrzeja Waszczeniuka – Skarbnika Gminy.
Skarbnik powiedział, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku po rozpatrzeniu w postępowaniu nadzorczym uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Korycin na 2009 rok stwierdziła, że została ona podjęta z naruszeniem obowiązujących przepisów, a konkretnie nie określono w treści normatywnej uchwały budżetowej źródeł pokrycia deficytu budżetowego. Dlatego właśnie musimy zmienić uchwałę budżetową, a ja jeszcze dziś muszę dostarczyć ją do Regionalnej Izby Obrachunkowej.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Korycin na 2009 rok.
UCHWAŁA NR XXI/148/09 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 15 kwietnia 2009 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu gminy Korycin na 2009 rok
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Następnie pan Skarbnik przedstawił kolejną uchwałę mówiąc, że zmiany w planie dochodów budżetowych na 2009 rok zostały dokonane następująco:
w dziale 751 – Urzędy naczelnych organów władzy państwowej, kontroli i ochrony prawa oraz sądownictwa zwiększa się plan dochodów o kwotę 3 410 zł w związku z przyznaną dotacją celową na przygotowanie i przeprowadzenie wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego,
w dziale 852 – Pomoc społeczna zwiększa się plan dochodów o kwotę 3 700 zł w związku z otrzymaniem dotacji celowej na wypłatę dodatków dla pracowników socjalnych w 2009 roku,
w dziale 854 – Edukacyjna opieka wychowawcza zwiększa się plan dochodów o kwotę 39 481 zł w związku z otrzymaniem dotacji celowej z przeznaczeniem na dofinansowanie świadczeń pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym.
Zmiany w planie wydatków budżetowych na 2009 rok zostały dokonane następująco:
w dziale 630 – Turystyka zwiększa się plan wydatków o kwotę 124 904 zł z przeznaczeniem na zakup usług związanych z opracowaniem dokumentacji w związku z przystąpieniem do realizacji programu pn. „Ziemia Korycińska – wczoraj i dziś dawnego pogranicza”,
w dziale 710 – Działalność usługowa zwiększa się plan wydatków w związku z przystąpieniem do opracowywania studium i planu zagospodarowania przestrzennego części Gminy Korycin. Planowane wydatki są przeznaczone na wynagrodzenia bezosobowe,
w dziale 750 – Administracja publiczna zmniejsza się plan wydatków o kwotę 5 000 zł w związku z rezygnacją Gminy Korycin z realizacji programu wspólnie ze Związkiem Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego o nazwie „Odkryj Region Podlaski” oraz zwiększa się plan wydatków o kwotę 5 000 zł w związku z koniecznością zakupu nowej centralki telefonicznej na potrzeby urzędu,
w dziale 751 – Urzędy naczelnych organów władzy państwowej, kontroli i ochrony prawa oraz sądownictwa zwiększa się plan wydatków o kwotę 3 410 zł w związku ze rozdysponowaniem dotacji celowej na przygotowanie i przeprowadzenie wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, wydatki dotyczące tego działu to wynagrodzenia bezosobowe i narzuty na wynagrodzenia, zakup materiałów i wyposażenia, zakup energii, zakup usług pozostałych, opłaty z tytułu zakupu usług telekomunikacyjnych telefonii komórkowej i stacjonarnej, zakup materiałów papierniczych,
w dziale 852 – Pomoc społeczna zwiększa się plan wydatków o kwotę 3 700 zł w związku z wypłatą dodatków dla pracowników socjalnych w 2009 roku,
w dziale 854 – Edukacyjna opieka wychowawcza zwiększa się plan wydatków o kwotę 39 577 zł w związku z planowaną wypłatą świadczeń z tytułu pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym,
w dziale 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska zwiększa się plan wydatków o kwotę 20 000 zł w związku z planowanymi wydatkami na zrealizowanie budowy sieci niskiego napięcia nad zalewem w Korycinie,
w dziale 921 – Kultura i ochrona dziedzictwa naturalnego zmniejsza się plan wydatków o kwotę 200 000 zł w związku z rezygnacją Parafii Rzymsko – Katolickiej w Korycinie z przyznanej jej dotacji.
Zmiany w załączniku pn. „Limity wydatków na zadania inwestycyjne w 2009 r.” polegają na dodaniu do jego treści nowych zadań inwestycyjnych do realizacji w 2009 roku tj. „Budowa sieci niskiego napięcia w Korycinie” oraz „Ziemia Korycińska – wczoraj i dziś dawnego pogranicza”.
Zmiany w załączniku pn. „Przychody i rozchody budżetu w 2009 r.” polegają na zmianie sposobu pokrycia planowanego deficytu budżetowego, który pokryty zostanie w części (56 777 zł) z wolnych środków z lat ubiegłych oraz w części (1 816 100 zł) planowanymi do zaciągnięcia kredytami bankowymi.
Zmiany w załączniku pn. „Wykaz dotacji dla innych jednostek na realizację zadań” polegają na zmniejszeniu wartości udzielonych dotacji o dotację dla Parafii Rzymsko – Katolickiej w Korycinie (200 000 zł) oraz Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego (5 000 zł).
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2009 rok.
UCHWAŁA NR XXII/149/09 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 15 kwietnia 2009 r.
w sprawie zmian w budżecie gminy Korycin na 2009 rok
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.8/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchwali nowy Regulamin wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolu, prowadzonych przez Gminę Korycin.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Znowelizowany art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 647, ostatnia zmiana Dz.U. z 2009 r. Nr 1, poz. 1), który wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2009 roku, nałożył obowiązek na organ prowadzący jednostkę samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określenia dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu:
wysokości stawek dodatków motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków,
szczegółowych warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
wysokości i warunków wypłacania składników wynagrodzenia w taki sposób, aby średnie wynagrodzenie nauczycieli, składające się z w/w składników odpowiadały na obszarze działania danej jednostki samorządu terytorialnego co najmniej średnim wynagrodzeniom nauczycieli tj.
„Średnie wynagrodzenie nauczycieli stanowi dla
nauczyciela stażysty – 100% (było 82%)
nauczyciela kontraktowego – 111% (było 125%)
nauczyciela mianowanego – 144% (było 175%)
nauczyciela dyplomowanego – 184% (było 225%)
kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej”.
Dotychczas w/w Regulamin musiał być uchwalany corocznie przez Radę Gminy, obecnie nie musi być uchwalany co roku pod warunkiem, że będą przestrzegane wielkości średniego wynagrodzenia nauczycieli dla poszczególnych stopni awansu zawodowego. Powyższy Regulamin został również pozytywnie zaopiniowany przez związki zawodowe zrzeszające nauczycieli.
Pani Sekretarz dodała, iż w dotychczasowym Regulaminie stawki w/ dodatków określone były kwotowo, a w proponowanym nowym Regulaminie określa się je w ujęciu procentowym. Po konsultacji ze związkami zawodowymi został tylko zwiększony (dwukrotnie) dodatek za wychowawstwo klasy z 40 zł do 80 zł. Pozostałe dodatki pozostają w tych samych kwotach, jakie obowiązywały w 2008 roku. W przypadku, gdy wynagrodzenie nauczycieli dla poszczególnych stopni awansu zawodowego będzie niższe od wielkości średniego wynagrodzenia, wówczas Regionalna Izba Obrachunkowa może wezwać Radę Gminy do ich zwiększenia i wyrównania.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ustalenia Regulaminu wynagradzania nauczycieli.
UCHWAŁA NR XXII/150/09 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 15 kwietnia 2009 r.
w sprawie ustalenia Regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolu, prowadzonych przez Gminę Korycin
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.9/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy nada nazwę nowoutworzonej ulicy w Korycinie.
Projekt uchwały państwo radni otrzymali bez propozycji nazwy tej ulicy.
Proszę pana Wójta o wprowadzenie do tematu (o jaką ulicę chodzi, jej położenie itp.), a państwa radnych zapraszam do zgłaszania propozycji nazwy tej ulicy. Z tym apelem pan Wójt zwrócił się do członków obu Komisji Rady Gminy na ich wspólnym posiedzeniu w dniu 30 marca br., aby zastanowili się nad propozycją nazwy dla nowej ulicy i dziś ją zaproponowali.
Pan Wójt wyjaśnił, że nowa ulica powstała w wyniku podziału gruntów państwa Kudryckich na działki budowlane i wychodzi naprzeciwko ul. Pogodnej i łączy się z ul. Ogrodową. Mam nadzieję, że te działki będą się dobrze sprzedawały, a dobiegające wieści świadczą, że tak właśnie jest, co pozwoli zwiększyć liczbę mieszkańców i zmienić charakter miejscowości. Ja proponowałbym nazwę ul. Zygmunta III Wazy, ponieważ jest to uzasadnione historycznie i ma konkretny związek z naszą miejscowością, gdyż ten właśnie król był założycielem Korycina.
Radna Helena Sobolewska powiedziała, że nazwa związana z historią jest najwłaściwsza i w tym wypadku świetnie pasuje.
Radny Stanisław Szubzda zasugerował, żeby nie była to nazwa zbyt długa, utrudniająca pisanie np. adresu.
Radny Marek Brylewicz, podobnie jak pani Sobolewska mieszkaniec Korycina, również poparł pomysł nadania nowej ulicy nazwy Zygmunta III Wazy.
Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin większością głosów podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy ulicy w Korycinie.
UCHWAŁA NR XXII/151/09 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 15 kwietnia 2009 r.
w sprawie nadania nazwy ulicy w Korycinie
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.10/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchyli własną uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Związkowi Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego na realizację zadania pn. „Odkryj Region Podlaski”.
W/w uchwałę Rada Gminy podjęła 9 września 2008 r. gdzie zabezpieczyliśmy kwotę 5 000 zł na powyższy cel. Ze względu na fakt, iż ZGWWP nie otrzymał dofinansowania unijnego (wniosek Związku w tej sprawie został odrzucony przez Marszałka Województwa Podlaskiego) i planowane zadanie nie będzie realizowane, zatem zostało również rozwiązane porozumienie zawarte w tej sprawie i zasadne jest uchylenie podjętej wcześniej uchwały.
Projekt uchwały państwo radni otrzymali.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchylającą uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej ZGWWP.
UCHWAŁA NR XXII/152/09 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 15 kwietnia 2009 r.
uchylająca uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Związkowi Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego na realizację zadania pn. „Odkryj Region Podlaski”
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Pan przewodniczący obrad ogłosił 10 minut przerwy.
Ad.11/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona zmian w Statucie Gminy Korycin, który został uchwalony 31 marca 2003 roku.
Proponowane są 2 zmiany, które dotyczą następujących kwestii:
w § 37 uchylić pkt 2, który brzmiał: „Porządek obrad obejmuje w szczególności informacje Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym”,
uchylić Rozdział IXa Pracownicy Samorządowi, który brzmiał:
„§ 111a 1. W Urzędzie Gminy na podstawie mianowania zatrudnia się Kierownika
Urzędu Stanu Cywilnego.
2. Do orzekania w sprawach dyscyplinarnych mianowanych pracowników samorządowych Rada powołuje komisje dyscyplinarne I i II instancji, według zasad określonych w odrębnych przepisach”.
Nowa ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, która weszła w życie 1 stycznia 2009 r. znosi nawiązanie stosunku pracy poprzez mianowanie, zaś pracownicy samorządowi są zatrudniani na podstawie wyboru, powołania i umowy o pracę. Zgodnie z art. 54 ust. 1 cytowanej ustawy „Stosunek pracy osób zatrudnianych na podstawie mianowania przekształca się z dniem 1 stycznia 2012 roku w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony”. Zaś art. 58 w/w ustawy stanowi, że „Jednostki samorządowe w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy dostosują swoje statuty oraz regulaminy do zmian wynikających z niniejszej ustawy”. Zatem realizujemy w/w obowiązek ustawowy.
Projekt uchwały państwo radni otrzymali.
Będąc przy głosie chciałbym jeszcze dodać, że Gmina Korycin jest małą, wiejską gminą, gdzie przewodniczący Rady nie ma wielu możliwości do wykazania się różnorodnymi działaniami, dlatego składając państwu sprawozdanie ze swojej działalności prawie na każdej Sesji mówię to samo. Jestem do państwa dyspozycji i służę pomocą chociażby w pkt „wolne wnioski i informacje”.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła zmieniającą uchwałę w sprawie uchwalenia Statutu Gminy
UCHWAŁA NR XXII/153/09 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 15 kwietnia 2009 r.
zmieniającą uchwałę w sprawie uchwalenia Statutu Gminy
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.12/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchyli własną uchwałę w sprawie udzielenia dotacji Parafii Rzymsko – Katolickiej p.w. Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego w Korycinie, na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru. Jest to kwota 200 000 zł na prace obejmujące naprawę i malowanie ścian i sufitu wnętrza kościoła oraz wymianę części posadzki prezbiterium.
Powodem uchylenia w/w uchwały jest fakt, iż nasza parafia złożyła pisemną rezygnację z dotacji uzasadniając ją tym, że przyznane przez gminę środki finansowe nie są wystarczające na realizację zaplanowanych prac przy zabytku i do czasu zapewnienia pełnego zabezpieczenia środków na realizację całego zadania, prace polegające na malowaniu wnętrza kościoła parafialnego zostaną wstrzymane, co uniemożliwi wykorzystanie dotacji w 2009 roku. Dotychczas nie została zawarta umowa pomiędzy Gminą Korycin a Parafią o udzielenie w/w dotacji. W związku z powyższym, biorąc pod uwagę zaistniałe okoliczności, należy uchylić uchwałę Nr XXI/146/09 Rady Gminy Korycin z dnia 19 lutego 2009 r.
Pan Wójt dodał, że uchylenie powyższej uchwały jest konsekwencją umowy z Księdzem Dziekanem, która mówi, że jeśli nie będzie możliwości pozyskania pieniędzy z zewnątrz na wykonanie wszystkich zaplanowanych prac, to zrezygnuje również z naszej dotacji. Nie sztuką jest zrobienie inwestycji z własnych środków, ale należy szukać ich na zewnątrz. Ministerstwo Kultury, do którego Ksiądz Dziekan chciał złożyć wniosek o pozyskanie pieniędzy, również dotknęły oszczędności i nie ma środków, o które chciał się ubiegać. Efektem tego jest następna uchwała, o której państwu opowiem w następnym punkcie porządku obrad.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchylającą uchwałę w sprawie udzielenia dotacji na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru.
UCHWAŁA NR XXII/154/09 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 15 kwietnia 2009 r.
uchylająca uchwałę w sprawie udzielenia dotacji na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.13/ W powyższym punkcie pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie przystąpienia do realizacji projektu pn. „Ziemia Korycińska – wczoraj i dziś dawnego pogranicza” wspólnie z Parafią Rzymsko – Katolicką p.w. Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego w Korycinie.
W/w projekt uchwały państwo radni otrzymali przed rozpoczęciem obrad sesyjnych, dlatego proszę pana Wójta o uzasadnienie powyższego projektu uchwały.
Pan Wójt powiedział, że ta uchwała jest konsekwencją podjęcia przez państwo radnych poprzedniej uchwały, czyli rezygnacji z przekazania dotacji dla naszej Parafii. Chcielibyśmy jednak starać się o środki unijne i aby to zrobić, musimy przygotować projekt, na który będziemy mogli wystąpić o dofinansowanie. Chcielibyśmy zrealizować bardzo szeroki projekt, w którym znalazłoby się m.in. rewitalizacja Rynku w Korycinie, na którą wcześniej nie otrzymaliśmy pieniędzy, odnowa naszego kościoła, rewitalizacja parku plebańskiego, budowa nowych przystanków PKS, budowa sceny z podestami przy zalewie, przebudowa dotychczasowego przystanku PKS w Korycinie, uruchomienie szlaku wodnego z infrastrukturą, szlaki rowerowe, budowa centrum rekreacji w Bombli itp. Projekt jest bardzo szeroki i jeśli nawet na całość nie otrzymalibyśmy dofinansowania, to można je przecież wykonać etapami.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do realizacji projektu pn. „Ziemia Korycińska – wczoraj i dziś dawnego pogranicza”.
UCHWAŁA NR XXII/155/09 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 15 kwietnia 2009 r.
w sprawie przystąpienia do realizacji projektu n. „Ziemia Korycińska – wczoraj i dziś dawnego pogranicza”, wspólnie z Parafią Rzymsko – Katolicką p.w. Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.14/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zapozna się ze sprawozdaniami Komisji działających przy Radzie Gminy Korycin za 2008 rok tj. Komisji Rewizyjnej i Komisji Gospodarki i Budżetu.
Powyższe sprawozdania państwo radni otrzymali i mogli dokładnie je przeanalizować.
Jeśli będą pytania, to ustosunkują się do nich Przewodniczący obu Komisji.
Pytań ze strony państwa radnych nie było, zatem pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin zapoznała się ze sprawozdaniami obu Komisji działających przy Radzie Gminy i nie wniosła uwag.
Ad.15/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozpatrzy sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2008 rok, które zostało przyjęte Zarządzeniem Nr 40/09 Wójta Gminy Korycin z dnia 20 marca 2009 r.
W/w sprawozdanie zostało przedłożone w dniu 30 marca br. obu Komisjom Rady Gminy Korycin, gdzie Komisja Rewizyjna wnioskuje o udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy Korycin, obie Komisje pozytywnie zaopiniowały w/w sprawozdanie. W tym dniu sprawozdanie zostało również dostarczone Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku wraz z opinią Komisji Rewizyjnej, natomiast w dniu dzisiejszym przedkładane jest Radzie Gminy.
Sprawozdanie państwo radni otrzymali wcześniej i mogli się z nim szczegółowo zapoznać, proszę jednak pana Skarbnika o krótkie jego przedstawienie.
Skarbnik przypomniał państwu radnym, że budżet Gminy Korycin został uchwalony przez Radę Gminy w dniu 31 marca 2008 r. uchwałą Nr XI/76/08.
Uchwała budżetowa określała:
- dochody w wysokości – 7 852 635 zł,
- wydatki w wysokości – 7 698 974 zł
z nadwyżką dochodów nad wydatkami w kwocie 153 661 zł.
W trakcie realizacji budżetu dokonywane były zmiany w planie dochodów i wydatków uchwałami Rady Gminy oraz Zarządzeniami Wójta Gminy.
Na koniec 2008 roku plan budżetu wynosił:
- dochody – 9 593 407 zł,
- wydatki – 9 664 430 zł.
Planowane dochody budżetowe zostały zrealizowane w 96,9%, w kwocie 9 300 150,79 zł.
Struktura dochodów według źródeł pochodzenia przedstawia się następująco:
dochody własne – 2 872 497,10 zł, co stanowi 30,9% dochodów ogółem,
subwencje – 3 843 780 zł, co stanowi 41,3% dochodów ogółem,
dotacje – 2 583 873,69 zł, co stanowi 27,8% dochodów ogółem.
Wydatki budżetowe w 2008 roku zostały zrealizowane w kwocie 9 078 341,26 zł, co stanowi 93,9% planu rocznego.
Struktura wykonanych wydatków w 2008 roku przedstawia się następująco:
płace i pochodne – 2 975 202,55 zł, co stanowi 32,8%,
obsługa długu publicznego – 83 596,07 zł, co stanowi 0,9%,
wydatki majątkowe (inwestycyjne) – 1 955 041,27 zł, co stanowi 21,5%,
wydatki bieżące – 3 674 101,37 zł, co stanowi 40,5%,
dotacje dla instytucji kultury – 390 400,00 zł, co stanowi 4,3%.
Nadwyżka budżetu wyniosła 221 809,53 zł i została w kwocie 165 033,06 zł przeznaczona na pokrycie rozchodów w 2008 roku, zaś kwotę 56 776,47 zł stanowią wolne środki do rozliczenia w latach przyszłych.
Przychody w kwocie 258 627,58 zł pochodziły z nadwyżki z lat ubiegłych. Rozchody stanowiące kwotę 423 660,64 zł były w całości przeznaczone na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek.
Zadłużenie gminy z tytułu kredytów i pożyczek na dzień 31 grudnia 2008 r. wynosiło 1 067 409,12 zł, w tym:
150 000,02 zł - kredyt na budowę drogi Aulakowszczyzna – Szumowo – Romaszkówka,
49 000,00 zł – kredyt na modernizację stacji wodociągowej w Korycinie,
250 909,10 zł – kredyt na rozbudowę ośrodka zdrowia,
330 000,00 zł – kredyt na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań,
250 000,00 zł – kredyt na spłatę zaciągniętych kredytów,
37 500 – pożyczka z WFOŚiGW na zakup samochodu strażackiego.
Pan przewodniczący podziękował Skarbnikowi za przedstawienie sprawozdania z wykonania budżetu gminy Korycin za 2009 rok, a następnie oddał głos pani Ewie Bojarzyńskiej – Dyrektor Zespołu Szkół w Korycinie prosząc o przedstawienie sprawozdania z działalności Zespołu za 2008 rok.
Pani Bojarzyńska przypomniała państwu radnym, że Zespół Szkół w Korycinie funkcjonuje od 1 września 2002 r., a w jego skład wchodzą: Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Gimnazjum im. „Solidarności”.
Systematycznie od dwóch lat odnawiana jest część budynku, w której znajdują sie klasopracownie szkoły podstawowej. Podczas przerwy zimowej z inicjatywy i dzięki zaangażowaniu rodziców odmalowana została sala nr 30 (II piętro SP), korytarz i klatka schodowa na II piętrze SP. W czasie wakacji odmalowano korytarz na I piętrze SP. Wymieniamy rolety pionowe na tradycyjne żaluzje, w tych działaniach wspierają nas rodzice i sponsorzy. W ciągu ostatniego roku nowe żaluzje założone zostały w 4 klasach. Szkoła stopniowo wyposażana jest w nowe ławki i krzesła dostosowane do wzrostu uczniów. Kupione zostały nowe meble do 2-ch klas kształcenia zintegrowanego, jednej klasy szkoły podstawowej i jednej klasy gimnazjalnej oraz biblioteki szkolnej, nowe krzesła do klas komputerowych i pokoju nauczycielskiego. Podczas przerwy rekolekcyjnej odmalowaliśmy korytarz przy głównym wejściu do szkoły, wszystkie te prace remontowe to tylko koszt materiałów. W okresie wakacji rozszerzony został monitoring, zainstalowano kamery w szatniach SP i gimnazjum.
W nowym roku szkolnym 2007/2008 w SP naukę rozpoczęło 231 uczniów, z tego w klasach I – 33 uczniów. W gimnazjum naukę rozpoczęło 123 uczniów, z tego w klasach I – 45 uczniów. W każdym roczniku w obu szkołach są po dwa oddziały. W Zespole Szkół pracuje 34 nauczycieli, jeden przebywa na urlopie macierzyńskim. Dzięki uprzejmości pana Wójta Zespół Szkół ma dodatkowo 12 godzin dydaktycznych, które przeznaczone są na naukę nadobowiązkowych języków obcych: w PS jęz. rosyjskiego, a w gimnazjum jęz. rosyjskiego i jęz. niemieckiego. W tym roku szkolnym został zatrudniony w wymiarze ½ etatu pedagog szkolny, prowadzone są również zajęcia logopedyczne w wymiarze 4 godzin. Wskazane byłoby zatrudnienie pedagoga, od nowego roku szkolnego, w pełnym wymiarze czasu pracy. Wychowawca sam nie jest w stanie rozwiązać wszystkich problemów, a pedagog nie ma godzin dydaktycznych, może więc poświęcać swój czas pracy na analizę trudnych spraw, rozmowy z uczniami i rodzicami. Obecnie zatrudniona pani pedagog ma bardzo dobry kontakt z młodzieżą, „najtrudniejszych” gimnazjalistów zaangażowała w prace koła teatralnego, pełni funkcje kuratora społecznego nieletnich, współpracuje z Sądem Rodzinnym w Sokółce, a obecnie podnosi kwalifikacje na studiach podyplomowych w zakresie resocjalizacji. Duża grupa uczniów w szkole podstawowej i gimnazjum wymaga wsparcia specjalistów: pedagoga i psychologa.
Stołówka szkolna jest wydzierżawiana, obiady przygotowuje firma wyłoniona w przetargu – Bar „Biesiada”. Obecnie z obiadów korzysta 292 uczniów, 244 uczniów ma dofinansowanie z GOPS. Zespół Szkól dysponuje dobrą bazą dydaktyczną, którą stanowią: 18 sal lekcyjnych, dwie pracownie komputerowe, biblioteka z czytelnią, świetlica szkolna, stołówka, sala gimnastyczna, która jest udostępniana również na potrzeby miejscowego środowiska. Szkoła systematycznie poprawia swoje wyposażenie w środki dydaktyczne i audiowizualne. Nasza szkoła dzięki przyustąpieniu do Projektu „Pracownie komputerowe dla szkół”, współfinansowanego przez Unię Europejską, otrzymała nowe komputery do pracowni komputerowej w gimnazjum. Obie pracownie komputerowe i centrum multimedialne w bibliotece wyposażone są w nowe komputery, w każdej pracowni jest 10 stanowisk.
Szkoła podejmuje szereg działań zachęcających uczniów do udziału w konkursach przedmiotowych, zawodach sportowych i przeglądach. W ubiegłym roku 3 uczniów gimnazjum i 2 uczniów szkoły podstawowej uzyskało tytuł finalisty konkursu przedmiotowego. Uczniowie Zespołu Szkól w Korycinie uczestniczyli w wielu konkursach o zasięgu powiatowym i wojewódzkim, zdobywając znaczące miejsca, które są punktowane podczas rekrutacji do szkół wyższych.
W ubiegłym roku uczniowie szkoły podstawowej wyjeżdżali na wakacyjną wycieczkę w dniach 4-12 sierpnia 2008 r. (Licheń – Poznań – Wrocław – Karpacz – Częstochowa). Wypoczynek edukacyjny uczniów był możliwy dzięki dofinansowaniu udzielonemu przez pana Wójta i wsparciu pani Kierownik GOPS. Uczniowie gimnazjum podążali śladami swojego patrona do Wrocławia, Poznania, Częstochowy, a dzięki wsparciu pana Wójta zwiedzili Licheń, Biskupin oraz Karkonosze. Kolejna wycieczka ph „Śladami Patrona”, finansowana w 70% przez Zarząd Regionu Podlaskiego i Śląsko – Dąbrowskiego „Solidarności” odbyła się w dniach 15-17 grudnia 2008 r., gdzie dzieci pojechały na uroczystości upamiętniające rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach. Była to dla 30-osobowej grupy gimnazjalistów lekcja historii na żywo. W drodze do Katowic uczniowie w Częstochowie modlili się za Ojczyznę, a w drodze powrotnej odwiedzili Muzeum Ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie na Żoliborzu. Oprócz szeregu imprez organizowanych w szkole czy też na rzecz Gminy Korycin, podejmujemy działania o zakresie ponad gminnym czy też wojewódzkim, a nasze działania były odnotowywane przez radio, telewizję i prasę.
Współpraca rodziców, nauczycieli, zatrudnienie pedagoga szkolnego, wszystko to przyniosło wymierne efekty i wpłynęło na poprawę zachowania się uczniów. Bezpośredni wpływ na zachowanie uczniów na terenie szkoły ma również wprowadzenie jednolitego stroju szkolnego, o którym zdecydowali rodzice po konsultacjach z uczniami. Został również spełniony wniosek samorządów szkolnych w sprawie jednego dnia bez mundurka – na kolorowo. W obu szkołach jest to piątek. Bardzo ważną rolę odegrało również zainstalowanie monitoringu. Obecnie na terenie szkoły zainstalowanych jest 16 kamer, obraz z nich jest widoczny na monitorach w sekretariacie i gabinecie dyrektora szkoły. Pozwoliło to praktycznie wyeliminować przypadki niszczenia mienia szkolnego, coraz rzadziej zdarzają się kradzieże czy chowanie obuwia na zmianę. Uczniowie przestrzegają obowiązujących w szkole regulaminów: zmiany obuwia, noszenia stroju szkolnego. Sytuacje problemowe pojawiły się w związku z niewłaściwym wykorzystywaniem telefonów komórkowych i Internetu. Od ubiegłego roku zmniejszyła się również liczba bójek podczas przerw śródlekcyjnych. Wspólnym naszym sukcesem jest współpraca samorządów uczniowskich szkoły podstawowej i gimnazjum. Oba samorządy spotykają się na wspólnych posiedzeniach i dyskutują o problemach wszystkich uczniów, szukając jak najlepszych rozwiązań. Uczniowie dyżurują w stołówce szkolnej i na korytarzach w czasie przerw, dzięki temu biorą współodpowiedzialność za bezpieczeństwo w czasie przerw. Z inicjatywy uczniów przeprowadzona została zbiórka pieniędzy na radiowęzeł szkolny, uczniowie zebrane środki przekazali z własnej inicjatywy rodzinie kolegów szkolnych, którzy w pożarze stracili dom z całym dobytkiem. Młodzież chętnie angażuje się w działania na rzecz innych osób: szkolny wolontariat, pomoc dzieciom z Domu Dziecka w Krasnem, zbiórka zabawek dla najuboższych rodzin z naszej gminy.
W roku szkolnym 2007/2008 w Zespole Szkół w Korycinie zostały zrealizowane dwa projekty, na które otrzymaliśmy dofinansowanie:
1) projekt „Gmina Korycin i jej mieszkańcy w pożółkłej fotografii”, dofinansowany przez Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” kwotą 3 000 zł, którego efektem jest wystawa starych fotografii i wydanie kalendarza na 2008 rok,
2) projekt „Nasza Szkoła – opracowanie i wdrożenie programów rozwoju szkół Polski Wschodniej”. Na realizacje opracowanego Programu Rozwoju Zespołu Szkół w Korycinie otrzymaliśmy kwotę 110 000 zł.
Pan przewodniczący obrad podziękował pani Dyrektor za przedstawienie sprawozdania z działalności Zespołu Szkół w Korycinie w 2008 roku oraz poprosił o zabranie głosu panią Dorotę Wiesławską – Dyrektor Przedszkola w Korycinie i przedstawienie obrazu działania jej jednostki w ubiegłym roku.
Pani Wiesławska powiedziała, że przedszkole in. Jana Pawła II w Korycinie funkcjonuje zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oświatowego i jest placówką 3-oddziałową (dwa oddziały 6-latków i jeden oddział 3,4,5-latków). Od 1 września 2008 r. funkcjonują inne formy wychowania przedszkolnego czyli Zespoły Przedszkolne w miejscowościach Korycin, Bombla i Zabrodzie. Zatrudniona jest 6-osobowa, wykwalifikowana kadra pedagogiczna i 1 pracownik obsługi. Zatrudniona jest również katechetka w wymiarze 3 godzin tygodniowo i logopeda – 4 godziny tygodniowo. Chętne dzieci (około 30 przedszkolaków) korzystają z odpłatnych zajęć z jęz. angielskiego (2 razy w tygodniu po 30 minut), tańca towarzyskiego (1 raz w tygodniu przez 45 minut). Przedszkole czynne jest codziennie oprócz dni ustawowo wolnych od pracy od godz. 7.30 do 15.30. Czas pracy oddziałów dzieci 6-letnich podyktowany jest dowożeniem. Pierwsze dzieci są w przedszkolu już o 7.05, ostatnie odjeżdżają o godz. 14.00.
Progi przedszkola w czerwcu 2008 roku opuściło 35 absolwentów, natomiast 1 września 2008 roku rozpoczęło roczne, obowiązkowe przygotowanie przedszkolne 38 dzieci 6-letnich i troje 5-latków. Do oddziału maluchów zgłosiło się 25 dzieci. Do zespołów przedszkolnych uczęszcza: w Bombli – 16 dzieci, w Zabrodziu – 19 dzieci i w Korycinie – 11 dzieci. Razem wychowaniem przedszkolnym w naszej gminie objętych jest 112 dzieci w wieku 3-6 lat. Zespoły przedszkolne funkcjonują 3 dni w tygodniu po 4 godziny.
Od września 2008 r. w przedszkolu realizowane są dwa programy edukacyjne: „Bezpieczny Przedszkolak” i „Przyjaciele Zippiego” (dotyczący zdrowia psychicznego). W ramach rządowego programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży pn. „Aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego” w miesiącach październik – grudzień 2008 roku realizowany był projekt: „W Gminie Korycin taka dzieci wola chodzić do super przedszkola”. Łączna wartość programu to 35 750 zł, z tego z dotacji państwa otrzymaliśmy 24 537 zł. W ramach tego programu wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola i zespołów przedszkolnych mogły skorzystać z bezpłatnych zajęć z jęz. angielskiego, zajęć tanecznych, wyjazdów na basen i do filharmonii, zajęć logopedycznych, konsultacji psychologicznych dla dzieci i rodziców. Odbyły się również warsztaty plastyczne i teatralne uwieńczone powstaniem lalek i wystawieniem szopki polskiej w wykonaniu rodziców dzieci przedszkolnych. Zakupiono również telewizor, laptop z oprogramowaniem, DVD, magnetofony, aparat cyfrowy, instrumenty muzyczne itd. do przedszkola i zespołów przedszkolnych.
Cała społeczność przedszkola przez cały rok czynnie uczestniczyła w życiu naszej gminy, godnie reprezentowała gminę i swoją placówkę w powiecie i województwie.
W roku 2008 z odpłatnego dożywiania korzystało 25 dzieci, 38 wychowanków ma obiady opłacane ze środków GOPS. Z rządowego programu „Wyprawka szkolna” skorzystało 11 dzieci otrzymując 77 zł na zakup podręczników do oddziału 6-latków.
Działalność przedszkola jest finansowana z budżetu gminy, opłaty za pobyt dzieci w przedszkolu powyżej minimum programowego i ze środków Rady Rodziców. Z powyższej opłaty w 2008 roku do budżetu gminy wpłynęło 9 700 zł, natomiast środki przekazywane przez rodziców na fundusz Rady Rodziców wykorzystywane są na bieżące potrzeby tj. zakupiono drobne upominki dzieciom za udział w konkursach, książeczki na zakończenie roku szkolnego, tablo dla absolwentów, sfinansowano wyjazd wszystkich dzieci do kina.
W związku z wchodzącymi od września 2009 roku zmianami, jakie niesie ze sobą znowelizowana ustawa o systemie oświaty, zwiększenie liczby godzin w zespołach przedszkolnych i objęcie wychowaniem przedszkolnym wszystkich zgłaszających się dzieci w wieku 5-lat jest priorytetem na nadchodzący nowy rok szkolny.
Pan przewodniczący podziękował pani Dyrektor za wyczerpujące sprawozdanie z działalności przedszkola i poprosił o zabranie głosu przez panią Elżbietę Tarachanowicz – Kierownik GOPS w Korycinie.
Pani Kierownik przypomniała państwu radnym, że przedmiotem działania Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie jest zaspokajanie niezbędnych potrzeb życiowych osób i rodzin oraz umożliwienie im bytowania w warunkach odpowiadających godności człowieka. Ośrodek realizuje zadania własne gminy i zadania zlecone gminie w zakresie pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, prowadzi postępowanie wobec osób zobowiązanych do świadczenia alimentacyjnego i w sprawie przyznawania zaliczek alimentacyjnych, przyznawania świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz podejmuje działania wobec dłużników alimentacyjnych.
W 2008 roku na realizację zadań z pomocy społecznej zostały przeznaczone środki:
- na zadania własne gminy w kwocie 480 597 zł, w tym dotacja z budżetu państwa na realizację zadań własnych gminy w wysokości 400 597 zł.,
- dotacja celowa z budżetu państwa na realizację zadań zleconych gminie w wysokości 28 043 zł.
W ubiegłym roku pomocą społeczną objętych było 232 rodzin (1066 osób w tych rodzinach). Zasiłek stały został przyznany 8 osobom, w tym 7 osobom samotnie gospodarującym oraz 1 osobie pozostającej w rodzinie w łącznej kwocie 25 752 zł (70 świadczeń).
Zasiłki okresowe przyznano 45 rodzinom. Łącznie wypłacono 381 świadczeń w kwocie 127 997 zł, w tym z powodu:
- długotrwałej choroby – 22 rodzinom, 153 świadczenia w kwocie 59 759 zł,
- bezrobocia – 23 rodzinom, 228 świadczeń w kwocie 68 238 zł.
Składki na ubezpieczenie zdrowotne były opłacane za 7 osób otrzymujących zasiłki stałe – 58 składek należnych w łącznej kwocie 2 318 zł.
Zasiłki celowe zostały przyznane 18 rodzinom na łączną kwotę 10 000 zł, w tym na:
- dofinansowanie kosztów sprawienia pogrzebu w kwocie 500 zł,
- zakup opału – 13 osobom samotnie gospodarującym w kwocie 3 400 zł i 1 rodzinie w kwocie 100 zł,
- na leczenie – 1 rodzinie w kwocie 500 zł,
- pomoc rodzinie, która poniosła straty w wyniku zdarzenia losowego (pożar) w wysokości 5 000 zł,
- dofinansowanie zakupu sprzętu gospodarstwa domowego – 1 rodzinie w kwocie 500 zł.
W ubiegłym roku 200 rodzin skorzystało z pomocy w postaci pracy socjalnej tj. pomocy w załatwianiu spraw urzędowych i innych ważnych spraw bytowych oraz w utrzymaniu kontaktu z otoczeniem.
Od 2006 roku realizujemy Program Wieloletni pn. „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”. W ramach tego Programu są realizowane działania dotyczące w szczególności zapewnienia pomocy w zakresie dożywiania dzieciom do 7 roku życia, uczniom do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej oraz osobom i rodzinom znajdującym się w sytuacjach wymienionych na wstępie w myśl ustawy o pomocy społecznej, przede wszystkim osobom samotnym, w podeszłym wieku, chorym lub niepełnosprawnym w formie posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych. Liczba osób objętych tą formą pomocy – 550, w tym:
osoby korzystające z posiłków – 409, w tym:
- dzieci 0-7 lat – 63 osoby,
- uczniowie do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej – 344 osoby,
- osoby samotne, w podeszłym wieku, chore, niepełnosprawne – 2 osoby,
osoby otrzymujące zasiłek celowy na zakup żywności i posiłku – 63.
Ogólny koszt Programu wyniósł 342 600 zł, w tym koszt posiłków 294 650 zł, zasiłki celowe – 47 950 zł. Środki własne gminy przeznaczone na ten cel – 70 000 zł, dotacja z budżetu państwa – 272 600 zł.
W 2008 roku środki na realizację świadczeń rodzinnych wyniosły 908 440 zł i zostały one przyznane 267 rodzinom, w tym:
1) zasiłki rodzinne 231 rodzinom (546 dzieciom) tj. 6 866 świadczeń w kwocie 417 484 zł oraz dodatki do zasiłków rodzinnych w kwocie 367 700 zł, w tym z tytułu:
- urodzenia dziecka – 24 świadczenia w kwocie 24 000 zł,
- opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego – 112 świadczeń w kwocie 42 800 zł,
- samotnego wychowania dziecka – 223 świadczenia w kwocie 37 910 zł,
- rozpoczęcia roku szkolnego – 399 świadczeń w kwocie 39 900 zł,
- podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania, w tym na pokrycie wydatków związanych z zamieszkaniem w miejscowości, w której znajduje się szkoła – 198 świadczeń w kwocie 17 820 zł oraz na pokrycie wydatków związanych z dojazdem do miejscowości, gdzie znajduje się szkoła – 1169 świadczeń w kwocie 66 370 zł,
- kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego – 132 świadczenia w kwocie 10 320zł,
- wychowania dziecka w rodzinie wielodzietnej – 1830 świadczeń w kwocie 146 400 zł,
2) świadczenia opiekuńcze:
- zasiłek pielęgnacyjny – 492 świadczenia w kwocie 75 276 zł,
- świadczenia pielęgnacyjne – 19 świadczeń w kwocie 47 980 zł,
3) jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka – 40 świadczeń w kwocie 40 000 zł.
Zaliczki alimentacyjne były przyznane dla osób samotnie wychowujących dzieci, uprawnionych do świadczenia alimentacyjnego na podstawie tytułu wykonawczego, którego egzekucja jest bezskuteczna. Liczba rodzin pobierających zaliczki alimentacyjne – 3 (7 osób) tj. 63 świadczenia w łącznej kwocie 15 385 zł. Kwota wyegzekwowanych świadczeń alimentacyjnych od dłużników wyniosła 19 870,72 zł, z tego 50% stanowi dochód budżetu państwa, a 50% dochód własny gminy.
Realizowaliśmy Program „Uczeń na wsi – pomoc w zdobyciu wykształcenia przez osoby niepełnosprawne zamieszkujące gminy wiejskie oraz miejsko – wiejskie”. Kwota przekazana przez PFRON na realizację Programu wyniosła 24 600 zł. Tym Programem zostało objętych 10 uczniów: 4 ze szkoły podstawowej, 2 z gimnazjum oraz 4 ze szkół ponadgimnazjalnych. Te osoby pochodzą z rodzin wiejskich o niskich dochodach. Dzięki przyznanej pomocy miały szansę pomocy w zdobyciu wykształcenia tj. zakupu przedmiotów ułatwiających lub umożliwiających naukę, uczestniczenia w zajęciach mających na celu podnoszenie sprawności fizycznej i psychicznej, dostępu do Internetu oraz dojazdu do szkoły.
We współpracy z Wydziałem Zdrowia Opieki Społecznej i Spraw Obywatelskich Starostwa powiatowego w Sokółce kilkukrotnie ogłaszaliśmy zapisy na bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat.
W maju ub. wspólnie z Urzędem Gminy i GOKSiT w Korycinie zorganizowaliśmy czwarty plener malarsko – rzeźbiarski w Gminie Korycin.
W okresie wakacyjnym w ramach realizacji Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wysłaliśmy 6 dzieci z rodzin wielodzietnych i niepełnych na letni wypoczynek do Jastarni, organizowany przez Stowarzyszenie „Droga”. Ponadto Stowarzyszenie objęło rodziny tych dzieci roczną opieką, dzieci otrzymały wyprawki szkolne, paczki świąteczne z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Świąt Wielkanocnych, miały zorganizowane spotkanie ze Św. Mikołajem w Hotelu „Gołębiewski” w Białymstoku, natomiast rodziny otrzymały paczki żywnościowe z okazji świąt oraz kurczaki hodowlane (po 15-20 sztuk na rodzinę).
W miesiącu sierpniu ur. zorganizowaliśmy wakacyjną, 9-dniową wycieczkę dla uczniów szkoły podstawowej w Korycinie. Trasa wycieczki: Korycin – Czerwińsk – Licheń – Kruszwica – Strzelno – Biskupin – Gniezno – Lednica – Ostrów Lednicki – Poznań – Trzebnica – Wrocław – Książ – Karpacz – Praga (Czechy) – Skalne Miasto Adrspach – Wambierzyce – Polanica Zdrój – Szczeliniec Wielki – Kłodzko – Częstochowa – Korycin.
Nawiązaliśmy współpracę z Polską Misją katolicką w Niemczech w zakresie przygotowania paczek świątecznych (słodycze, nowa odzież) dzieciom z rodzin najbardziej potrzebujących z naszej gminy. Obdarowanych zostało 16 dzieci. Ponadto była zorganizowana specjalna pomoc dla rodziny pogorzelców.
W ścisłej współpracy z Caritas Archidiecezji Białostockiej realizowaliśmy Europejski Program Pomocy Żywnościowej PEAD. Celem tego Programu było przekazanie produktów żywnościowych osobom i rodzinom najbardziej potrzebującym. Wydaliśmy:
- kasza jęczmienna – 276 kg,
- musli – 92 kg,
- danie gotowe – 184 szt.,
- dżemy – 276 szt.,
- mąka – 460 kg,
- makaron – 460 kg,
- płatki kukurydziane – 184 kg,
- cukier – 460 kg.
Ogółem tę pomoc otrzymały 92 osoby.
Pan przewodniczący podziękował za wyczerpujące przedstawienie sprawozdania z działalności GOPS w Korycinie, a następnie oddał głos pani Jadwidze Łabanowskiej – Dyrektor GOKSiT w Korycinie.
Pani Łabanowska powiedziała, że GOKSiT wraz z Biblioteką Publiczną w Korycinie realizowały swoją działalność w oparciu o zadania wynikające ze Statutu, bazę lokalową i sprzętową oraz potrzeby związane z promocją działań społeczności lokalnej i Gminy Korycin. Zadania realizowane były w oparciu o stałe formy pracy tj. organizowanie działalności zespołów artystycznych i działalności sportowo – rekreacyjnej oraz organizację imprez kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych, turystycznych i rozrywkowych. W 2008 roku współpracowaliśmy z Zespołem Szkół i Przedszkolem w Korycinie, pracownikami Urzędu Gminy, GOPS, OSP, Policją, Parafią w Korycinie, ośrodkami kultury z sąsiednich gmin, WOAK i Podlaskim Stowarzyszeniem Twórców Ludowych, Podlaskim Stowarzyszeniem LZS, Towarzystwem Zapobiegania Tonięciom i Ratowania Tonących w Supraślu oraz mieszkańcami naszej gminy. Uzyskaliśmy przychylność sponsorów przy realizacji Dni Korycina, Półmaratonu Mlecznego i wielu innych mniejszych imprez.
Wszystkie formy amatorskiej działalności artystycznej i udział w zespołach artystycznych GOKSiT są bezpłatne. Wypracowane programy artystyczne wzbogacają lokalne imprezy artystyczne oraz promują Gminę Korycin na zewnątrz.
Wszystkie osoby niepełnoletnie korzystają z oferty GOKSiT na podstawie oświadczenia zgody podpisanej przez rodziców oraz są objęte ewidencją uczestników, w tym: uczestnicy zajęć i zespołów artystycznych, osoby korzystające z czytelni internetowej IKONK@, sali sportowej i kawiarenki, siłowni i obiektów sportowych.
Stałe i cykliczne formy pracy w GOKSiT.
- Chór Seniora „EPOKA” – 18-osobowy zespół prowadzi dyrygent pani Dorota Tymińska. Od września chór działa w odnowionym składzie. Zakupiono nowe stroje koncertowe dla pań (13 kompletów) w ramach projektu dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku,
- młodzieżowy zespół wokalny – 12-osobowy zespół skupia dzieci i młodzież w wieku od 6 do 17 lat i działa pod kierunkiem pani Karoliny Trzcianowskiej. Zespół prezentował swój dorobek artystyczny podczas Festiwalu Pieśni Wielkanocnej w Białymstoku, koncertował w kościele parafialnym oraz podczas niemal wszystkich imprez organizowanych z udziałem GOKSiT w naszej gminie, w tym podczas Ogólnopolskich Dni Truskawki, Półmaratonu Mlecznego i Dni Korycina,
- nauka gry na pianinie – 3 osoby w wieku 8-10 lat (zajęcia fakultatywne raz w tygodniu), naukę prowadzi pani Karolina Trzcianowska,
- zespoły i warsztatowe zajęcia taneczne prowadzi instruktor tańca pan Artur Krzywisz. Od lutego są organizowane w 2-ch grupach, każda raz w tygodniu. Grupa początkująca waha się od 20 do 28 osób w wieku od 4 do 12 lat. Zajęcia mają formę ćwiczeń ruchowych przy muzyce ukierunkowanych na ogólny rozwój orientacji ruchowej, poczucia rytmu i wrażliwości na muzykę z elementami tańca nowoczesnego. Grupa zaawansowana waha się od 7 do 12 osób, które miały już jakieś doświadczenie w tańcu współczesnym i tworzy dziecięcy zespół tańca współczesnego, który zaprezentował pierwszy układ taneczny podczas imprez plenerowych w Korycinie,
- młodzieżowy zespół teatralny „ATAM” – grupa liczy 12 osób w wieku od 6 do 17 lat i zmienia swój skład zależnie od stopnia trudności oraz tematyki przygotowywanych programów i przedstawień. Zespół prowadzili wolontariusze z Białegostoku, a przygotował i przedstawił on „Jasełka na 2008 rok”,
- kawiarenka „Junior” w GOKSiT – jest tu stół bilardowy, odtwarzacz video, CYFRA +, organizowane są zajęcia gry w szachy i inne gry towarzyskie, które organizują instruktorzy oraz nadzorują korzystanie przez młodzież ze sprzętu,
- przy GOKSiT działa drużyna piłki nożnej seniorów UKS „SPARTA”, która od sierpnia 2008 roku pozyskała sponsora i zmieniła nazwę na „KONAR – KORA KORYCIN”. Liczy ona 27 zawodników zarejestrowanych w Podlaskim ZPN w Białymstoku. Sezon 2007/2008 drużyna zakończyła awansem do A Klasy. Drużyna reprezentuje Gminę Korycin i sponsora – Firmę „KONAR” ze Skindzierza (m.in. dofinansowanie klubu w zamian za logo PHU KONAR na strojach na podstawie umowy sponsoringowo-reklamowej). Od sierpnia mecze rozgrywane są na nowym, pełnowymiarowym boisku piłkarskim, które wyposażono w ławeczki dla kibiców i wiaty dla zawodników rezerwowych. Na potrzeby utrzymania płyty boiska w należytym stanie wykonano nowoczesny system nawadniający, zakupiono samojezdną kosiarkę oraz wał do wałowania murawy. Nad porządkiem podczas meczy ligowych w Korycinie czuwają strażacy OSP w Korycinie oraz wspierają ich w tym patrole policji. Zajęcia piłki nożnej dla dzieci i młodzieży szkolnej, która nie kwalifikuje się do zespołu seniorów ze względu na wiek, prowadził organizator sportu i trener piłki nożnej (w okresie zimowym na sali gimnastycznej, a w pozostałych miesiącach na murawie),
- od lutego ur. w pomieszczeniach suteryny Przychodni lekarskiej „EL-MED” zorganizowano siłownię, zamontowano atlas, zakupiono nowy rower poziomy i bieżnię. Na zajęcia uczęszczało kilkanaście osób, w tym kilka pań,
- największym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży cieszy się tenis stołowy, unihokej i bilard, natomiast grupa pań dwa razy w tygodniu uczestniczyła w zajęciach AEROBIKU,
- w czasie wakacji, w ramach akcji letniej zorganizowano naukę pływania oraz naukę ratownictwa wodnego pod okiem ratownika. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia organizujące czas wolny – turnieje piłki nożnej, siatkówki plażowej, koszykówki nad zalewem, młodzież korzystała z zestawu do siatkówki w plenerze i tenisa ziemnego oraz kortów.
W ubiegłym roku pozyskaliśmy dofinansowanie na następujące projekty:
- „Czerpiemy z tradycji ludowych Podlasia i Gminy Korycin” dofinansowany kwotą 7 000 zł przez Zarząd Województwa Podlaskiego realizował działania związane z popularyzacją i edukacją społeczeństwa w zakresie zachowania dziedzictwa kulturowego województwa podlaskiego,
- „Bliskie spotkania z tradycją i kulturą” dofinansowany kwotą 500 zł przez Zarząd Starostwa Powiatowego w Sokółce,
- „Od pomysłu do działania” dofinansowany kwotą 6 000 zł przez Fundację Sokólski Fundusz Lokalny w ramach programu „Działaj Lokalnie V” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Fundację Filantropii w Polsce,
- „XVII Półmaraton Mleczny KJK” dofinansowany kwotą 3 200 zł ze środków PFRON przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie Starostwa Powiatowego w Sokółce.
Pozyskane środki pozwoliły na realizację nowych pomysłów, imprez i działań, które wzbogaciły ofertę programową GOKSiT i ożywiły środowisko lokalne.
Kalendarz informacji o imprezach zamieszczamy na stronie internetowej www.goksitkorycin.op.pl.
Pan przewodniczący obrad podziękował pani Łabanowskiej za wyczerpujące sprawozdanie z działalności GOKSiT w Korycinie i na koniec poprosił o zabranie głosu panią Małgorzatę Michelis Kierownik Biblioteki Publicznej i przedstawienie sprawozdania z jej działalności za 2008 rok.
Pani Michelis powiedziała, że biblioteka publiczna działa na terenie Gminy Korycin i nie prowadzi filii bibliotecznej ani punktów bibliotecznych. Połączona jest z GOKSiT w Korycinie, dlatego bibliotekarze znaczną część swojego czasu pracy poświęcają wykonaniu powierzonych im obowiązków wynikających z połączenia obu instytucji. Swoją pracę dzielą pomiędzy biblioteką a ośrodkiem kultury.
Budżet biblioteki zapewnia płace, zakup nowości, prenumeratę prasy, materiały biurowe, obsługę ksero i telefonu. Pozostają niewielkie środki na prowadzenie działalności czytelniczej, pracę z dziećmi i młodzieżą, nagrody konkursowe i imprezy biblioteczne.
Stan księgozbioru na koniec 2008 roku wynosił 12 181 woluminów, a w 2008 r. przybyło ogółem 740 woluminów, w tym:
- 132 zakupiono ze środków samorządowych,
- 250 za środki pozyskane z dotacji Ministerstwa,
- 146 jako dar od czytelników, osób zaprzyjaźnionych i Biblioteki Publicznej w Sokółce,
- 169 to zwroty za zagubione książki z winy czytelnika,
- 43 pozyskane dzięki ogólnopolskiej akcji „Czas na czytanie. Książka wzbogaca”.
W 2008 roku z księgozbioru zostały zubytkowane 762 woluminy, były to książki zniszczone i zagubione z winy czytelników.
Biblioteka nie miała zarejestrowanych czytelników niepełnosprawnych i należących do mniejszości narodowych. Czytelnictwo w 2008 r. przedstawia się następująco:
- czytelnicy ogółem – 324 osoby,
- czytelnicy do lat 15-tu – 73 osoby,
- pozostałe grupy wiekowe – 251 osób,
- wypożyczenia ogółem – 3 341 woluminów,
- literatura piękna dla dorosłych – 1 844 woluminy,
- literatura piękna dla dzieci – 771 woluminów,
- literatura niebeletrystyczna – 726 woluminów.
Bibliotekę odwiedziło ogółem 4 122 czytelników, w tym:
- w wypożyczalni – 1 691 czytelników,
- w czytelni – 2 431 czytelników,
- udzielono informacji rzeczowych – 64 osobom,
- z czytelni prasy skorzystało – 855 osób,
- z informacji internetowych skorzystało – 805 osób,
- z innych form promocyjnych – 707 osób.
W roku 2008 biblioteka zorganizowała:
- gminne eliminacje małego konkursu recytatorskiego „Baje, Bajki, Bajeczki” dla klas I-VI szkoły podstawowej,
- czytelnikom dziecięcym do lat 15-tu zajęcia w okresie ferii zimowych i wakacji,
- wzięła udział w ogólnopolskiej akcji ph. „Czas na czytanie. Książka wzbogaca”, poprzez tę akcję pozyskała 43 książki, co wzbogaciło zbiory naszej biblioteki,
- współorganizowała konkurs recytatorski dla przedszkolaków pt. „O złotą różdżkę dobrej wróżki”,
- współorganizowała festiwal piosenki przedszkolaków pt. „Mama, tata i ja”,
- zgaduj – zgadula, quizy literackie, zajęcia plastyczne,
- warsztaty plastyczne oraz wystawa prac i literatury pt. „Tradycje i ozdoby domu i stołu okresu wielkanocnego”,
- wystawki nowości wydawniczych dla dorosłych i dla dzieci,
- wystawę poświęcona pamięci Papieża Jana Pawła II w 30 rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową pt. „Zawsze z nami”,
- wystawę rękodzieła ludowego,
- wystawę prac pokonkursowych o tematyce truskawkowej, promująca Ogólnopolskie Dni Truskawki i naszą gminę,
- loterię fantową dla dzieci,
- wystawkę – prezentację walorów turystycznych, kulturowych i tradycji własnej gminy pt. „Korycin – moja miejscowość”,
- loterię życzeń – na kartkach z życzeniami prezentowane były cytaty i fragmenty książek dla najmłodszych czytelników.
Biblioteka posiada w tej chwili 3 stanowiska komputerowe podłączone do Internetu – 2 z nich są dostępne dla czytelników oraz 2 drukarki. Korzysta z programu MAK, gdzie w 2008 r. skatalogowano komputerowo około 740 książek. Przy wsparciu Wójta i Dyrektora GOKSiT w 2008 roku w bibliotece wymieniono na nowy jeden z komputerów i drukarkę, co podniosło efektywność pracy, ponieważ nowy sprzęt jest szybszy i ma większe możliwości.
Pan przewodniczący obrad podziękował wszystkim kierownikom gminnych jednostek organizacyjnych Gminy Korycin za wyczerpujące przedstawienie sprawozdań z działalności ich jednostek za 2008 rok , które bardzo prężnie działają na rzecz naszych mieszkańców. Dodał również, że wykonanie budżetu za 2008 rok było przedmiotem posiedzenia obu Komisji, które zaopiniowały go pozytywnie i wystąpiły z takim wnioskiem do Regionalnej Izby Obrachunkowej, a ona również zaopiniowała go pozytywnie.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy.
UCHWAŁA NR XXII/156/09 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 15 kwietnia 2009 r.
w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Pan przewodniczący pogratulował panu Wójtowi jednogłośnie uzyskanego absolutorium oraz podziękował jego załodze za ciężką i ofiarną pracę na rzecz Gminy Korycin.
Pan Wójt podziękował wysokiej Radzie za udzielenie absolutorium i okazane zaufanie, które mamy wszyscy jako pracownicy samorządowi oraz bardzo serdecznie podziękował swoim pracownikom za zaangażowanie i wzajemną współpracę, dzięki której często potrafimy zrobić wspólnie „coś z niczego”.
Ad.16/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozpatrzy skargę, która wpłynęła do Przewodniczącego i Rady Gminy Korycin na działalność Wójta Gminy Korycin.
Skargę napisał pan Wiesław Chociej, zam. Białystoczek 18, a dotyczy ona nienależytego wykonywania obowiązków przez Wójta w związku z brakiem udrożnienia drogi dojazdowej do pola pana Chocieja (pan przewodniczący obrad odczytał skargę wraz z załącznikami).
Pan przewodniczący przypomniał również, że Rada Gminy ma ustawowy obowiązek rozpatrzyć skargę w ciągu miesiąca od daty jej wpłynięcia.
O zabranie głosu i ustosunkowanie się do powyższej skargi proszę pana Wójta – Mirosława Lecha.
Pan Wójt przypomniał państwu radnym, że podobna skarga wpłynęła poprzednio od pana Roszkowskiego, gdzie problem z drogą dojazdową wynikł z powodu konfliktu z sąsiadem, tutaj mamy identyczną sytuację. To nieprawda, że Urząd Gminy nie reagował na wcześniejsze skargi pana Chocieja, chociaż sytuacja była o tyle trudna, że równomiernie w tej samej sprawie napływały skargi od pana Glińskiego. Konfliktowa droga ma szerokość 3 metrów, jej właścicielem nie jesteśmy my, tylko Skarb Państwa i nie jest to droga skomunalizowana. Największą przeszkodę w przejeździe stanowi słup, stojący pośrodku drogi. Urząd Gminy w 2007 roku wystąpił z pismem do Zakładu Energetycznego w Sokółce z prośbą o przestawienie w/w słupa na granicę pasa drogowego, ale Zakład Energetyczny odmówił wykonania tego przeniesienia na własny koszt. Urząd Gminy poniósł koszty wytyczenia geodezyjnego tej drogi, ale nic to nie zmieniało, nadal były dwustronne pretensje sąsiadów, że tą drogę wyorują, z interwencją jeździła policja i nasi pracownicy, ale nic to nie dało, nadal nie można było się porozumieć. Po ostatniej wizji lokalnej przeprowadzonej w terenie przez panów Raka i Kopciewskiego, którzy pojechali tam po wpłynięciu skargi do Rady Gminy, mieliśmy gigantyczną awanturę w Urzędzie wywołaną przez panią Glińską, gdzie oberwało się wszystkim, nie tylko pracownikom odpowiedzialnym za drogi. Ja nie widzę możliwości załatwienia tego konfliktu. Ta droga jest wytyczona, my cały czas reagujemy, ale nie wiem, jak tym ludziom pomóc, najlepiej, żeby się pogodzili, a wtedy problem zniknie. Ze swojej strony mogę obiecać, że po raz kolejny wystąpimy do Zakładu Energetycznego o przeniesienie słupa na pobocze drogi, ale jaka będzie odpowiedź – nie wiem. Ja nie czuję się winny zaistniałej sytuacji, ani moi pracownicy nie popełnili błędu.
Radny Stanisław Szubzda dodał, że jest to przede wszystkim konflikt sąsiedzki, jeśli się nie pogodzą, to nadal problem będzie istniał.
Radny Józef Gliński powiedział, że wcześniej rozmawiał w tej sprawie z panem Chociejem i można powiedzieć, że jest to „niekończąca się historia”, ponieważ chodzi tu przede wszystkim o uprzykrzenie życia sąsiadowi. Widzę jednak pewien problem formalny, a mianowicie nie zachowanie terminu odpowiedzi pisemnej na poprzednie podania pana Chocieja. Prosiłbym o zwrócenie uwagi pracownikom w tej kwestii.
Pan Wójt odpowiedział, że na wszelkie pisma tego pana reakcja zawsze była bardzo szybka i staraliśmy się zrobić wszystko, co możliwe w terenie, na spornej drodze, w związku z czym może faktycznie nie wystosowano odpowiedzi pisemnej.
Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie rozpatrzenia i załatwienia skargi z dnia 31 marca 2009 roku na działalność Wójta Gminy Korycin.
UCHWAŁA NR XXII/157/09 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 15 kwietnia 2009 r.
w sprawie rozpatrzenia i załatwienia skargi z dnia 31 marca 2009 roku na działalność Wójta Gminy Korycin
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.17/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan Wójt poinformował państwa radnych o sposobie załatwienia wniosków zgłoszonych na poprzednich Sesjach Rady Gminy Korycin.
Ad.18/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan przewodniczący i poprosił państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.
Poinformował jednocześnie, iż w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje radnych w formie pisemnej.
Radny Stanisław Szubzda zwrócił się do pana Wójta o skierowanie wniosku do Polskiego Związku Łowieckiego w sprawie odstrzału watahy bezpańskich psów (5-6 sztuk), które przebywają na polach wokół wsi Laskowszczyzna, Szumowo, Jasionowa Dolina i atakują sarny oraz bydło domowe.
Pan Wójt powiedział, że bezpańskie psy to problem w skali kraju. Na pewno czytaliście o tym „pseudo schronisku” w Wasilkowie, gdzie okazało się, że nie ma żadnych warunków do przetrzymywania psów. Najprawdopodobniej po zainkasowaniu pieniędzy od gminy, psy były ponownie wypuszczane. Dopóki ustawodawca nie zmieni prawa, jesteśmy praktycznie bezradni.
Radny Józef Gliński zaproponował, aby wystosować pismo do sołtysów wsi w sprawie nakazu zamykania psów na posesjach, ponieważ powszechna jest praktyka, że psy biegają luzem, a bramy z posesji są otwarte na drogę i te psy atakują przechodniów lub rowerzystów. Ostatnio dotkliwie pogryzły jednego z listonoszy.
Pan Wójt odpowiedział, że to nie jest takie proste, a wszelkie nakazy są trudne do wyegzekwowania. Musimy się nad tą sprawą poważnie zastanowić, może zwrócimy się z prośbą do policji, aby wspólnie z naszym pracownikiem przeprowadzić akcję mandatową.
Radny Zbigniew Lengiewicz prosił o skierowanie wniosku do Powiatowego Zarządu Dróg o wycięcie drzew (3 topole i wierzba), rosnących w pasie drogowym przy skrzyżowaniu dróg Korycin – Aulakowszczyzna i Zakale – Dzięciołówka.
Radny Józef Gliński również wnioskował o wystąpienie do Powiatowego Zarządu Dróg w sprawie załatania dziur w nawierzchni drogi powiatowej, pomiędzy miejscowością Brody a drogą krajową nr 8.
Więcej interpelacji i zapytań państwo radni nie zgłosili.
Ad.19/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił państwa radnych, a także wszystkie osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.
Państwo radni ani inne goście obecni na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.
Ad.20/ Wobec wyczerpania porządku dziennego XXII Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.
Na tym protokół z obrad XXII Sesji Rady Gminy Korycin zakończono.
Protokołowała:
Ewa Michnowicz
Przewodniczący Rady
Józef Gliński