Protokół Nr XXIII/09

 PROTOKÓŁ Nr XXIII/09
z XXIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 29 maja 2009 r. (piątek) w sali konferencyjnej GOKSiT w Korycinie, w godz. 9.00 – 11.30 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego – przewodniczącego Rady Gminy Korycin
 
Stan Rady Gminy – 15 radnych
Obecnych – 15 radnych
zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.
 
Radni obecni podczas obrad sesyjnych:
1) pan Adam Bielawski
2) pan Jan Bojarzyński
3) pan Marek Brylewicz
4) pan Józef Gliński
5) pan Stanisław Krutul
6) pan Zbigniew Lengiewicz
7) pan Bogdan Małyszko
8) pan Antoni Pakuła
9) pan Stanisław Pchodowicz
10) pan Czesław Radulski
11) pan Jarosław Radulski
12) pani Helena Sobolewska
13) pan Krzysztof Szewczul
14) pan Stanisław Szubzda
15) pan Kazimierz Urban
 
Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:
1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin
2) pan Mieczysław Baszko – członek Zarządu Województwa Podlaskiego
3) pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy
4) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy
5) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia
 
Obrady XXIII Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin.
Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał państwa radnych, pana Mieczysława Baszko, panów Wójta i Skarbnika Gminy oraz panią Sekretarz i protokolantkę posiedzenia.
Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 15 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.
Poinformował, że proponowany porządek obrad XXIII Sesji Rady Gminy Korycin został państwu radnym doręczony wraz z materiałami będącymi przedmiotem obrad. Jednocześnie poinformował, że do proponowanego porządku obrad wprowadzimy, na wniosek pana Wójta, dodatkową uchwałę dotyczącą przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami wsi Aulakowszczyzna na temat zmiany nazwy tej miejscowości z „Aulakowszczyzna” na „Holakowszczyzna”, zgodnie z pismem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Nr DAP/712-196/09/SK, DAP/7120/58/09SK z dnia 12.05.2009 r. (wpłynęło na moje ręce dnia 18.05.2009 r.) Projekt ten omawiany byłby pod liczbą porządkową 10, a pozostałe punkty przesuną się o jedną pozycję w dół. Pismo w tej sprawie państwo radni otrzymali wraz z innymi materiałami sesyjnym i mogli się z nim szczegółowo zapoznać. Pan przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem proponowanego, uzupełnionego porządku obrad. Za przyjęciem porządku głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany, uzupełniony porządek obrad XXIII Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie. Oto treść przyjętego porządku obrad:
  1. Otwarcie obrad.
  2. Przyjęcie porządku dziennego XXIII Sesji Rady Gminy Korycin.
  3. Przyjęcie protokołu z XXII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 15 kwietnia 2009 r.
  4. Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.
  5. Dokonanie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2009 rok – podjęcie uchwały Nr XXIII/ /09 Rady Gminy Korycin z dnia 29 maja 2009 r. w powyższej sprawie.
  6. Zaciągnięcie kredytu długoterminowego na częściowe sfinansowanie budowy drogi gminnej Popiołówka – Ostra Góra – podjęcie uchwały Nr XXIII/ /09 Rady Gminy Korycin z dnia 29 maja 2009 r. w powyższej sprawie.
  7. Wyrażenie zgody na nieodpłatne przeniesienie własności nieruchomości położonej w Korycinie, stanowiącej własność Gminy Korycin, na rzecz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej – podjęcie uchwały Nr XXIII/ /09 Rady Gminy Korycin z dnia 29 maja 2009 r. w powyższej sprawie.
  8. Zaliczenie nowoutworzonej ulicy Zygmunta III Wazy do kategorii dróg gminnych – podjęcie uchwały Nr XXIII/ /09 Rady Gminy Korycin z dnia 29 maja 2009 r. w powyższej sprawie.
  9. Podjęcie decyzji o nie wyrażeniu zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2010 roku – podjęcie uchwały Nr XXIII/ /09 Rady Gminy Korycin z dnia 29 maja 2009 r. w powyższej sprawie.
  10. Podjęcie uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami wsi Aulakowszczyzna dotyczącej zmiany nazwy urzędowej tej miejscowości – uchwała Nr XXIII/ /09 Rady Gminy Korycin z dnia 29 maja 2009 r.
  11. Odpowiedzi na wnioski pisemne radnych zgłoszone na poprzedniej Sesji Rady Gminy Korycin.
  12. Interpelacje i zapytania radnych.
  13. Wolne wnioski i informacje.
  14. Zamknięcie obrad.
 
Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z XXII Sesji Rady Gminy odbytej dnia 15 kwietnia 2009 r. Przypomniał, że był on wyłożony do wglądu radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczony w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.
Wobec nie wniesienia do protokołu uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołu z XXII Sesji Rady Gminy.
 
Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący jeszcze raz serdecznie powitał pana Mieczysława Baszko – członka Zarządu Województwa Podlaskiego, który jest jedną z najbardziej znaczących osób w naszym województwie i odpowiada m.in. za podział środków finansowych i oddaję mu głos.
Pan Baszko podziękował za zaproszenie na obrady sesyjne dodając, że przecież właśnie dzięki wyborcom z powiatu sokólskiego, a więc również z Gminy Korycin, znalazł się w Zarządzie Województwa Podlaskiego. Następnie przybliżył państwu radnym specyfikę pracy w Urzędzie Marszałkowskim i problemy, w rozwiązaniu których zawsze stara się pomóc swoim wyborcom. Nasze województwo należy do biedniejszych w kraju, dlatego dobrze, że pojawił się specjalny program dla ściany wschodniej, może dzięki temu chociaż trochę wyrównamy nasze szanse. Dodam również, że nie ma zgrzytów z naszym koalicjantem, rozumiemy się doskonale co do strategicznych celów województwa. Chciałbym również pogratulować państwu radnym świetnych pomysłów na pozyskiwanie środków unijnych, a szczególnie współpracy z innymi gminami. Dobrym przykładem tej współpracy jest wspólny projekt na modernizację dróg, który realizujecie z Gminą Suchowola. Takie pomysły zawsze mają większą szansę na pozyskanie pieniędzy unijnych, niż pojedyncze projekty.
Wójt – Mirosław Lech powiedział, że należy podkreślić, iż pana Baszko jest pierwszym przedstawicielem powiatu sokólskiego wśród członków zarządu województwa i zawsze mamy do kogo pójść i porozmawiać i zawsze mamy 20% poparcia za sobą. Chciałbym podziękować Panu Marszałkowi za wsparcie naszych inwestycji oraz prosić o pomoc przy modernizacji drogi wojewódzkiej Janów – Korycin. Życzę również owocnej pracy w Zarządzie Województwa i sukcesów w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Pan przewodniczący obrad również podziękował Panu Marszałkowi za przybycie dodając, że takie „spotkania robocze” są bardzo cenne, ponieważ można w spokoju wymienić myśli i zaprezentować swoje stanowisko.
 
Ad.4/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i złożył sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady:
  1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 23 kwietnia 2009 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad XXII Sesji Rady tj.
  • zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu gminy Korycin na 2009 rok,
  • w sprawie zmian w budżecie gminy Korycin na 2009 rok,
  • w sprawie ustalenia Regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolu, prowadzonych przez Gminę Korycin,
  • w sprawie nadania nazwy ulicy w Korycinie,
  • uchylająca uchwałę w sprawie pomocy finansowej Związkowi Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego na realizację zadania pn. „Odkryj Region Podlaski”,
  • zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Statutu Gminy,
  • uchylająca uchwałę w sprawie udzielenia dotacji na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru,
  • w sprawie przystąpienia do realizacji projektu pn. „Ziemia Korycińska – wczoraj i dziś dawnego pogranicza” wspólnie z Parafią Rzymsko – Katolicką p.w. Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego,
  • w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy,
  • w sprawie rozpatrzenia i załatwienia skargi z dnia 31 marca 2009 r. na działalność Wójta Gminy Korycin.
Wszystkie uchwały Rady Gminy Korycin zostały zamieszczone w Biuletynie
Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin, ponadto uchwały w sprawach:
zmian w budżecie gminy Korycin na 2009 rok, zmieniająca uchwałę budżetową, zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Statutu Gminy, w sprawie nadania nazwy ulicy w Korycinie i w sprawie ustalenia Regulaminu wynagradzania nauczycieli zostały przekazane do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego i oczekują na publikację za wyjątkiem uchwały w sprawie ustalenia Regulaminu wynagradzania nauczycieli, która została już opublikowana w Dz.Urz.Woj.Podl. Nr 107, poz. 206 z dnia 15 maja 2009 r. oraz uchwały w sprawie zmian w Statucie Gminy (Dz.Urz.Woj.Podl. Nr 111, poz. 1247 z dnia 22 maja 2009 r.).
  1. W dniu 22 kwietnia br. odbyła się w Warszawie rozprawa z wniosku Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP z udziałem Wojewody Podlaskiego, Starostwa Powiatowego w Sokółce oraz Wójta Gminy Korycin o przeniesienie własności nieruchomości położonej w Korycinie, przy ulicy Białostockiej, na której ustalono, że Wojewoda Podlaski zapłaci odszkodowanie w wysokości 2 000 zł za nieruchomość stanowiącą część działki o Nr 464, położonej w Korycinie przy ul. Białostockiej, o pow. 203m2, która w dniu 1 września 1939 r. stanowiła własność Gminy Żydowskiej. Natomiast Wójt Gminy Korycin podpisze ugodę z Gminą Żydowską w sprawie przekazania działki Nr 90 o pow. 0,1100ha na rzecz tej Gminy jako rekompensatę za działkę, na której znajdował się Dom Modlitwy – działki Nr 456, 460, 461 i 478 o łącznej powierzchni 909m2. Działkę, którą nieodpłatnie przeniesiemy na rzecz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich nabyliśmy od Agencji Skarbu Państwa za kwotę około 3 000 zł. Zatem w tej sprawie dzisiaj jest przedkładany państwu radnym projekt uchwały o wyrażenie zgody na nieodpłatne przeniesienie na rzecz ZGWŻ w RP prawa własności do nieruchomości położonej w Korycinie. Jest to działka o powierzchni 1100m2, znajdująca się przy cmentarzu żydowskim w Korycinie.
  2. W dniach 23-24 kwietnia 2009 r. uczestniczyłem w Forum Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego w Rozłogach.
  3. W dniu 29 kwietnia br. Gmina Korycin otrzymała informację z Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego o pozytywnym, rozpatrzeniu wniosku dotyczącego dofinansowania projektu pn. „Integracja dróg Gmin Korycin i Suchowola z siecią krajową i regionalną” w ramach RPOWP na lata 2007 – 2013, Oś Priorytetowa II. Rozwój infrastruktury transportowej. Działania 2.1. Rozwój transportu drogowego Poddziałanie 2.1.2. Lokalna infrastruktura drogowa. W powyższej sprawie podpisałem już umowę o dofinansowanie z Marszałkiem Województwa Podlaskiego, zaś w dniu 22 maja br. ogłosiliśmy przetarg nieograniczony na wykonanie robót budowlanych w/w inwestycji. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub ofert wyznaczono na dzień 15 czerwca 2009 roku do godz. 10.00.
  4. W dniu 30 kwietnia 2009 r. wziąłem udział w Zgromadzeniu Związku Gmin „Kumiałka - Biebrza”, było to posiedzenie absolutoryjne.
  5. W dniu 30 kwietnia br. podpisałem umowę z Podlaskim Urzędem Marszałkowskim o przekazanie dotacji z terenowego Funduszu Ochrony Gruntów na budowę i modernizację drogi dojazdowej do gruntów rolnych położonych na terenie Gminy Korycin – wieś Rudka o długości 1245 metrów na kwotę 50 000 zł. Ponadto w tym dniu podpisałem również aneks z Wojewodą Podlaskim do porozumienia „Pomoc państwa w zakresie dożywiania w 2009 roku” na łączną kwotę 237 000 zł.
  6. W dniach 3-4 maja br. Gmina Korycin uroczyście obchodziła 218 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, gdzie w dniu 3 maja odbyła się uroczysta msza św., zaś w dniu 4 maja akademia w zespole szkół i ośrodku kultury, złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego oraz rozgrywki i turnieje sportowe na boiskach nad zalewem w Korycinie.
  7. W dniach 4-10 maja br. gościliśmy po raz kolejny w naszej gminie artystów malarzy, którzy w ramach pleneru malarskiego pozostawili dla nas wiele nowych obrazów utrwalających piękno naszej gminy.
  8. W dniu 7 maja 2009 r. odbył się przetarg na „Budowę kompleksu boisk i zaplecza sportowego przy Zespole Szkół w Korycinie”. łącznie wpłynęło 7 ofert, w tym 2 z Białegostoku1 z Augustowa, 1 z Zambrowa, 1 z Warszawy, 1 z Mysłowic i 1 ze Szczecina. Ceny brutto wahały się od 2 934 100 zł (netto – 2 405 000 zł) do kwoty brutto 4 894 888 zł (netto – 4 012 203 zł).
  9. W dniu 27 kwietnia br. wydałem Obwieszczenie Wójta o numerach i granicach obwodów głosowania na terenie Gminy Korycin oraz siedzibach Obwodowych Komisji Wyborczych w wyborach posłów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 7 czerwca 2009 roku. Na terenie Gminy Korycin utworzono 3 obwody głosowania w Bombli, Korycinie i Zabrodziu. Głosowanie odbędzie się w godz. 8.00 – 22.00. W/w obwieszczenie przekazano sołtysom do rozplakatowania, a także rozwieszono w samym Korycinie. Aktualnie przekazujemy do rozplakatowania kolejne obwieszczenie Okręgowej Komisji Wyborczej w Olsztynie o okręgowych listach kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego, zarejestrowanych w okręgu wyborczym Nr 3 (swoich kandydatów zarejestrowało 11 komitetów wyborczych), łącznie jest 110 kandydatów.
  10. W dniu 30 kwietnia 2009 r. wydałem Zarządzenie Nr 42/09 Wójta Gminy Korycin w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2009 rok, zaś w dniu 14 maja 2009 r. kolejne Zarządzenie Nr 43/09 w sprawie powołania składów osobowych Obwodowych Komisji Wyborczych do przeprowadzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego w dniu 7 czerwca 2009 r. Komisje liczą po 7 osób każda. Komitety wyborcze zgłosiły tylko po 4-ch kandydatów do każdej z Komisji, resztę uzupełniłem z rejestru wyborców. Maksymalnie Komisje mogłyby liczyć po 11 osób.
  11. W dniach 4-8 maja 2009 r. uczestniczyłem w Komitecie Regionów w Czechach.
  12. W dniu 11 maja br. ogłosiłem przetarg nieograniczony na zadanie pn. „Wybór banku do obsługi kredytowej Gminy Korycin”. Otwarcie ofert nastąpi 3 czerwca 2009 r. o godz. 9.10.
  13. W dniach 13-14 maja 2009 r. uczestniczyłem w posiedzeniu Związku Gmin Wiejskich RP, zaś w dniu 17 maja br. Gmina Korycin wraz z innymi gminami zrzeszonymi w ZGWWP brała udział w imprezie promocyjnej „Podlaskie Gminy Wiejskie w Warszawie”.
  14. W dniu 18 maja br. odbyło się rozliczenie II raty łącznego zobowiązania pieniężnego, gdzie państwo sołtysi wpłacili na konto Gminy kwotę 129 600 zł w/w podatku.
  15. W dniu 19 maja br. odbyło się I posiedzenie Obwodowych Komisji Wyborczych, gdzie zostali wybrani przewodniczący i ich zastępcy, zaś członkowie Komisji zapoznali się z wytycznymi ich pracy przed 7 czerwca i w dniu 7 czerwca 2009 r.
  16. W dniu 22 maja 2009 r. odbyłem spotkanie z sołtysami naszej gminy, a następnie uczestniczyłem w uroczystym oddaniu do użytku drogi gminnej Popiołówka – Ostra Góra, o łącznej długości 2 km 624 m, dofinansowanej z budżetu państwa w kwocie 542 023 zł, z udziałem władz wojewódzkich. Jest to pierwsza w województwie podlaskim droga wybudowana w ramach „Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych”.
  17. W dniu 23 maja 2009 r. wraz z dwiema mieszkankami Gminy Korycin wziąłem udział w programie „na żywo” – TVP1 „Dzień dobry”, gdzie zaprosiliśmy wszystkich do odwiedzenia naszej gminy w czasie Ogólnopolskich Dni Truskawki w dniach 27-28 czerwca br., zaś panie serwowały i przygotowywały przepisy na całodzienne menu składające się z dań z truskawkami.
  18. W dniu 26 maja br. wspólnie z przedstawicielem WZMiUW w Białymstoku brałem udział w spotkaniach z mieszkańcami wsi Kumiała, Wysokie, Zagórze i Skindzierz na temat przełączenia w/w wsi z hydroforni w Chodorówce Nowej Gmina Suchowola do hydroforni w Korycinie. Mieszkańcy niewątpliwie zyskają na jakości wody.
Głos zabrała radna Helena Sobolewska wracając do ostatnich wydarzeń gminnych, a mianowicie do uroczystego otwarcia zmodernizowanej drogi gminnej Popiołówka – Ostra Góra oraz do obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Powiedziała, że to bardzo dobrze, iż modernizujemy drogi, ale dlaczego na otwarcie drogi gminnej zostały wyprowadzone sztandary i postawione w szczerym polu? Sztandarów używa się przy okazji świąt kościelnych lub państwowych, a nie z okazji otwarcia nowej drogi, gdzie nawet pobocza były nie wykoszone, a mieszkańcy zainteresowanych wsi również nie dopisali.
Kolejną sprawą jest brak złożenia kwiatów pod pomnikiem J. Piłsudskiego dnia 3 maja w niedzielę, kiedy odbyła się uroczysta msza z tej okazji i były obecne poczty sztandarowe. Złożenie kwiatów 4 maja nie oddaje powagi chwili, ponieważ wtedy było święto strażackie, a nie patriotyczne.
Wypowiedź pani Sobolewskiej poparł radny Jan Bojarzyński stwierdzając, iż pomysł, aby poczty sztandarowe pojawiły się na otwarciu drogi, nie był pomysłem trafionym, a wręcz raził.
Odpowiedział pan Wójt, że nie zgadza się, iż obecność sztandarów na otwarciu drogi była pomyłką, ponieważ miał być obecny Wicepremier Grzegorz Schetyna, a więc najwyższe władze państwowe oraz najważniejsze osoby w województwie podlaskim, dla nas to była świetna okazja do pokazania się i promocji naszej gminy. Premier zrobił błąd, że nie przyjechał, powinien był pokazać, że należy mu na polskiej wsi. Musimy jednak podziękować rządowi, ponieważ przebudowa dróg gminnych to pierwszy rządowy program skierowany do wsi, który „wypalił”, jest realizowany szybko i przynosi wymierne efekty.
Kwestia świąt narodowych – jest to temat dyskusyjny, jednak praktyka kilku ostatnich lat pokazuje, że mieszkańcy nie biorą udziału w tego typu uroczystościach i pod pomnikiem zbiera się tylko kilka osób, a młodzież szkolna nie przychodzi wcale. Dlatego postanowiliśmy w tym roku skupić się na dniu 4 maja, organizując uroczystości zarówno oficjalne – czyli złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, jak i zawody sportowe i festyn dla dzieci tym bardziej, że było to właśnie święto strażaków. Natomiast dnia 3 maja Gmina Korycin promowała się w Białymstoku pokazując w szczególności obrazy powstałe podczas naszych plenerów malarskich.
 
Pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania pana Wójta z jego działalności międzysesyjnej, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.
 
Ad.5/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona zmian w budżecie Gminy Korycin na 2009 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali przed rozpoczęciem obrad sesyjnych, zatem proszę pana Skarbnika o szczegółowe omówienie proponowanych zmian do tegorocznego budżetu Gminy Korycin.
Skarbnik powiedział, że zmiany w budżecie będą duże, ale zdecydowanie na naszą korzyść. Dodajemy do niego milionowe kwoty, które otrzymujemy jako dofinansowanie naszych inwestycji i tak:
- w dziale 010 – Rolnictwo i łowiectwo – zwiększa się plan dochodów o kwotę 262 403 zł w związku z przyznaną dotacją celową na zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej przez producentów rolnych z województwa podlaskiego oraz na pokrycie kosztów postępowania w sprawie jego zwrotu, poniesionych przez gminę w pierwszym okresie płatniczym,
- w dziale 600 – Transport i łączność – zwiększa się plan dochodów o kwotę 50 000 zł w związku z otrzymaniem dotacji celowej na modernizację drogi dojazdowej do gruntów rolnych na terenie wsi Rudka, o kwotę 542 023 zł stanowiącą dotację celową na dofinansowanie budowy drogi Popiołówka – Ostra Góra w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 – 2011, zmniejszając jednocześnie pierwotnie zakładaną kwotę dotacji o 550 000 zł, o kwotę 4 996 634 zł w związku z otrzymaniem dotacji rozwojowej na realizację zadania współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego o nazwie: „Integracja dróg Gmin Suchowola i Korycin z siecią krajową i regionalną”,
- w dziale 801 – Oświata i wychowanie – zwiększa się plan dochodów o kwotę 830 364 zł w związku z otrzymaniem dofinansowania na realizację zadania inwestycyjnego o nazwie: „Budowa kompleksu boisk i zaplecza sportowego przy Zespole Szkół w Korycinie”,
- w dziale 852 – Pomoc społeczna – zwiększa się plan dochodów o kwotę 38 000 zł w związku ze zwiększeniem dotacji celowej z budżetu państwa na realizację Programu pn. „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”,
- w dziale 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska – zwiększa się plan dochodów o kwotę 80 620 zł w związku z przyznaniem przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku dotacji celowej na dofinansowanie zadania pn. „Usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Korycin”,
- w dziale 926 – Kultura fizyczna i sport – zwiększa się dochody budżetu o kwotę 5 000 zł, stanowiących dotację otrzymaną ze Starostwa Powiatowego w Sokółce na organizację XVIII Półmaratonu Mlecznego Korycin – Janów – Korycin.
Zmiany w planie wydatków budżetowych na 2009 rok zostały dokonane następująco:
- w dziale 010 – Rolnictwo i łowiectwo – zwiększa się plan wydatków o kwotę 282 403 zł w związku z rozdysponowaniem dotacji celowej na zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego oraz planowanymi wydatkami związanymi z budową sieci wodociągowej w Korycinie (ul. Witosa i Pogodna),
- w dziale 600 – Transport i łączność zwiększa się plan wydatków o kwotę 5 688 134 zł na: zabezpieczenie wkładu własnego gminy na realizację zadania polegającego na modernizacji drogi dojazdowej do gruntów rolnych na terenie wsi Rudka oraz innych dróg gminnych wymagających remontów (110 000 zł), ujęcie w budżecie planowanych wydatków związanych z realizacją zadania inwestycyjnego o nazwie „Przebudowa drogi gminnej Popiołówka – Ostra Góra” w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 – 2011 (560 000 zł), ujęcie w budżecie planowanych wydatków dotyczących realizacji projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego o nazwie: Integracja dróg Gmin Korycin i Suchowola z siecią krajową i regionalną” (4 996 634 zł), pozostałe zwiększenia dotyczą zakupu usług pozostałych oraz zakupu energii (łączna kwota 1 500 zł),
- w dziale 700 – Gospodarka mieszkaniowa – zwiększa się plan wydatków o kwotę 2 000 zł z przeznaczeniem na zakup energii,
- w dziale 710 – Działalność usługowa – zwiększa się plan wydatków o kwotę 5 500 zł na wydatki związane z przystąpieniem do opracowywania studium i planu zagospodarowania przestrzennego części Gminy Korycin, planowane wydatki są przeznaczone na zakup usług pozostałych oraz różne opłaty i składki,
- w dziale 750 – Administracja publiczna – zwiększa się plan wydatków o kwotę 62 595 zł w związku z planowanymi wydatkami na zakup materiałów i wyposażenia, odpisami na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, różne opłaty i składki, wynagrodzenia bezosobowe, zakup usług remontowych i pozostałych oraz wydatki na zakupy inwestycyjne,
- w dziale 754 – Bezpieczeństwo i ochrona przeciwpożarowa – zwiększa się plan wydatków o kwotę 4 500 zł z przeznaczeniem na zakup materiałów i wyposażenia, zakup usług zdrowotnych oraz różne opłaty i składki,
- w dziale 758 – Różne rozliczenia – zwiększa się plan wydatków o kwotę 45 000 zł w związku z zaplanowanymi wydatkami na zapłatę podatku VAT od dochodów generowanych przez gminę w 2009 roku,
- w dziale 801 – Oświata i wychowanie – zwiększa się plan wydatków o kwotę 842 339 zł z przeznaczeniem na: realizację zadania inwestycyjnego o nazwie: „Budowa kompleksu boisk i zaplecza sportowego przy Zespole Szkół w Korycinie” (830 364 zł), inne wydatki (11 975 zł) związane z odpisami na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, wynagrodzenia osobowe, składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy oraz zakup pomocy naukowych, dydaktycznych i książek, zmniejszając jednocześnie plan wydatków o kwotę 2 500 zł – kwota dotycząca wydatków na zakup materiałów i wyposażenia,
- w dziale 852 – Pomoc społeczna – zwiększa się plan wydatków o kwotę 45 282 zł w związku z realizacją Programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” (38 000 zł) oraz z realizacją Programu „Prace społecznie użyteczne” (5 000 zł), pozostałe zwiększenia dotyczą wydatków na bieżące potrzeby gminnego ośrodka pomocy społecznej (2 282 zł). Zmniejsza się plan wydatków o kwotę 882 zł w związku z niezrealizowaniem wydatków w kwocie pierwotnie zakładanej,
- w dziale 854 – Edukacyjna opieka wychowawcza – dokonuje się przesunięcia kwoty 96 zł z rozdziału 85495 do rozdziału 85415, dotyczącą wypłaty świadczeń z tytułu pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym,
- w dziale 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska – zwiększa się plan wydatków o kwotę 112 220 zł w związku z przystąpieniem do realizacji programu współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku pt. „Usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Korycin” (100 776 zł) oraz z planowanymi wydatkami na wynagrodzenia bezosobowe, zakup usług zdrowotnych, różne opłaty i składki oraz odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (11 444 zł),
- w dziale 926 – Kultura fizyczna i sport zwiększa się wydatki budżetu o kwotę 5 000 zł stanowiącą dotację do przekazania GOKSiT w Korycinie, który jest organizatorem XVIII Półmaratonu Mlecznego Korycin – Janów – Korycin.
Zmiany w załączniku Nr 2 „Limity wydatków na wieloletnie zadania inwestycyjne w latach 2009 – 2010” polegają na aktualizacji sposobu finansowania zadania o nazwie „Budowa wiatraka z przeznaczeniem na izbę regionalną w Korycinie”.
Zmiany w załączniku Nr 3 „Limity wydatków na zadania inwestycyjne w 2009 r.” polegają na aktualizacji wartości poszczególnych zadań przewidzianych do realizacji przez gminę w 2009 roku.
Zmiany w załączniku Nr 4 „Przychody i rozchody budżetu w 2009 r.” polegają na zmianie wartości i sposobu pokrycia planowanego deficytu budżetowego.
Zmiany w załączniku Nr 5 „Plan przychodów i wydatków zakładów budżetowych gospodarstw pomocniczych oraz dochodów własnych i wydatków jednostek budżetowych na 2009 r.” polegają na zwiększeniu planu dochodów i wydatków o kwotę 10 477 zł stanowiącą odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela na rzecz Zespołu Szkół w Korycinie za szkodę (zalanie szatni). Kwota ta zostanie przeznaczona na naprawienie szkody.
Zmiany w załączniku Nr 6 „Dotacje podmiotowe dla gminnych instytucji kultury w 2009 r.” polegają na zwiększeniu o kwotę 5 000 zł dotacji dla GOKSiT w Korycinie z przeznaczeniem na organizację XVIII Półmaratonu Mlecznego Korycin – Janów – Korycin.
Zmiany w załączniku Nr 7 „Wykaz dotacji dla innych jednostek na realizację zadań” polegają na zwiększeniu o kwotę 250 zł dotacji dla Miasta Białystok z przeznaczeniem na realizację wspólnego przedsięwzięcia dotyczącego rezerwacji częstotliwości WIMAX.
Zmiany w załączniku Nr 8 „Prognoza łącznej kwoty długu i spłat na rok 2009 i lata 2010 – 2017 Gminy Korycin” polegają na uaktualnieniu danych mających wpływ na niniejszy załącznik w związku ze zmianami opisanymi powyżej.
Dochody budżetu ulegają zwiększeniu o kwotę 6 255 044 zł i wynoszą 17 917 579 zł.
Wydatki budżetu ulegają zwiększeniu o kwotę 7 071 591 zł i wynoszą 20 172 152 zł.
Deficyt budżetu wynosi 2 254 573 zł i pokryty zostanie:
- w kwocie 56 777 zł wolnymi środkami,
- w kwocie 2 197 796 zł planowanymi do zaciągnięcia kredytami bankowymi.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2009 rok.
 
UCHWAŁA NR XXIII/158/09 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 maja 2009 r.
w sprawie zmian w budżecie gminy Korycin na 2009 rok
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.6/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy Korycin podejmie decyzję dotyczącą zaciągnięcia kredytu długoterminowego na pokrycie deficytu budżetowego w kwocie 400 000 zł, powstałego w związku z realizacją inwestycji gminnej pn. „Budowa drogi gminnej Popiołówka – Ostra Góra”.
W/w inwestycja została już zakończona. W uchwale budżetowej z dnia 19 lutego 2009 r. Rada Gminy w § 14 upoważnia Pana Wójta do zaciągania kredytów i pożyczek oraz emisji papierów wartościowych na pokrycie w ciągu roku przejściowego deficytu budżetowego do wysokości 2 000 000 zł, jednak w/w uchwała będzie konieczna dla banku, który zostanie wyłoniony w drodze przetargu i z którym zostanie zawarta umowa kredytowa.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego na pokrycie deficytu budżetowego.
 
UCHWAŁA NR XXIII/159/09 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 maja 2009 r.
w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego na pokrycie deficytu budżetowego
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.7/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie decyzję w sprawie nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości położonej w Korycinie, stanowiącej własność gminy Korycin, na rzecz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej w związku z roszczeniem o zwrot nieruchomości, gdzie był usytuowany Dom Modlitwy (Bożnica Żydowska).
W/w działkę nabyliśmy za kwotę 2 310 zł od Agencji Nieruchomości Rolnych w Olsztynie na mienie komunalne z myślą o przekazaniu jej Gminie Żydowskiej. Po podjęciu powyższej uchwały przez Radę Gminy, zostanie zawarta ugoda pomiędzy Gminą Korycin a Gminą Żydowską w sprawie nieodpłatnego przeniesienia w/w nieruchomości na rzecz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Pan Wójt dodał, że ugoda zawarta pomiędzy naszymi gminami będzie zawierała zapis, że w zamian za tę działkę rezygnują oni ze wszelkich roszczeń w tej kwestii.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, 1 radny był przeciw. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin większością głosów podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne przeniesienie na rzecz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP prawa własności do nieruchomości położonej w Korycinie.
 
UCHWAŁA NR XXIII/160/09 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 maja 2009 r.
w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne przeniesienie na rzecz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej prawa własności do nieruchomości położonej w Korycinie
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.8/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie zaliczenia ulicy Zygmunta III Wazy w Korycinie do kategorii dróg gminnych. Przypominam państwu radnym, że na poprzedniej Sesji nadaliśmy nazwę tej ulicy.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
 
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zaliczenia drogi do kategorii dróg gminnych.
 
UCHWAŁA NR XXIII/161/09 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 maja 2009 r.
w sprawie zaliczenia drogi do kategorii dróg gminnych
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.9/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę, w której nie wyraża zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w roku budżetowym 2010. W dniu 1 kwietnia 2009 roku weszła w życie ustawa z dnia 20 lutego 2009 r. o funduszu sołeckim (Dz.U. Nr 52, poz. 420). Zgodnie z art. 6 cytowanej ustawy w 2009 roku Rada Gminy podejmie uchwałę w terminie do 30 czerwca 2009 r. o wyodrębnieniu w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki podejmując uchwałę, w której wyraża albo nie wyraża zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w roku budżetowym 2010.
Projekt uchwały państwo radni otrzymali.
Pan Wójt proponuje nie wyodrębniać tego funduszu ze względu na fakt, iż gmina realizuje sporo inwestycji, zaciąga kredyty i w chwili obecnej nie jest celowe tworzenie tego typu funduszu. W latach przyszłych zastanowimy się nad jego utworzeniem.
W dniu 22 maja br. pan Wójt spotkał się z sołtysami Gminy Korycin, gdzie w/w temat szczegółowo omówił i zasięgnął opinii sołtysów w tej sprawie. Sołtysi poparli propozycję pana Wójta.
Proszę pana Mirosława Lecha o bardziej szczegółowe uzasadnienie w tej sprawie.
Wójt powiedział, że państwo radni otrzymali tabelę z wyliczeniami, jakie kwoty przypadają na poszczególne wsie naszej gminy. Ogólnie można powiedzieć, że jest to kwota około 7 000 zł na jedną wieś, a więc niewielka, jednak w sumie daje to kwotę prawie 260 000zł, a więc ile pieniędzy zabieramy z inwestycji, których tak dużo zaplanowaliśmy w tym roku. Na zebraniu z sołtysami nie było prawie zainteresowania tym funduszem z ich strony, a ja od siebie dodam, że jest to najgłupszy pomysł Platformy Obywatelskiej, jaki wszedł w życie. Zrodził się on w województwie opolskim, gdzie może nawet ma to sens, ale rozdrobnienie naszych wsi i zabudowa kolonijna praktycznie wykluczają dobre wykorzystanie takiego funduszu. Nie ma również algorytmu, na podstawie którego możnaby występować o zwrot części poniesionych na fundusz sołecki nakładów finansowych z budżetu państwa. Procedura ubiegania się o takie pieniądze jest następująca: najpierw musi być inicjatywa sołecka, potem odpowiedni wniosek z konkretnym celem, na który mają być przeznaczone te pieniądze, a całość i tak rozlicza Urząd Gminy.
Radny Józef Gliński powiedział, że zgadza się ze stanowiskiem pana Wójta, iż w tym roku ze względu na wielość inwestycji nie jest celowe tworzenie takiego funduszu. Uważa jednak, że w latach przyszłych powinniśmy spróbować zaktywizować mieszkańców wsi, a taki fundusz to doskonały sposób na pojawienie się pomysłów mieszkańców na jego wykorzystanie.
Radny Jan Bojarzyński zapytał, co takiego może zrobić wieś za 7 000 zł?
Józef Gliński odpowiedział, że nie możemy stać na stanowisku, że wiemy najlepiej co jest potrzebne wsiom tym bardziej, że ideą samorządności jest przekazywanie władzy w ręce mieszkańców.
Radny Stanisław Szubzda stwierdził, że za tak małe pieniądze niewiele można zrobić, ale za to doprowadzić do konfliktów i rozłamów wśród mieszkańców wsi bardzo łatwo.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin większością głosów podjęła uchwałę w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2010 roku.
 
UCHWAŁA NR XXIII/162/09 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 maja 2009 r.
w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2010 roku
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.10/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami wsi Aulakowszczyzna dotyczącej zmiany nazwy urzędowej tej miejscowości z „Aulakowszczyzna” na „Holakowszczyzna”, zgodnie z otrzymanym pismem z MSWiA, które zostało państwu radnym przesłane do zapoznania się wraz z innymi materiałami.
Przed rozpoczęciem obrad sesyjnych rozdano państwu radnym uchwałę w powyższej sprawie, proszę o krótkie zapoznanie się z jej treścią.
Pani Sekretarz dodała, że nie wiemy, czy opinia mieszkańców i uchwała Rady Gminy będzie wiążąca dla Pana Ministra.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami.
 
UCHWAŁA NR XXIII/163/09 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 maja 2009 r.
w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami
 
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
 
Ad.11/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan Wójt poinformował państwa radnych o sposobie załatwienia wniosków zgłoszonych na poprzedniej Sesji Rady Gminy Korycin.
 
Ad.12/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan przewodniczący i poprosił państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.
Poinformował jednocześnie, iż w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje radnych w formie pisemnej.
Państwo radni nie zgłosili interpelacji i zapytań.
 
Ad.13/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił państwa radnych, a także wszystkie osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.
Państwo radni ani inne goście obecni na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.
 
Ad.14/ Wobec wyczerpania porządku dziennego XXIII Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.
 
Na tym protokół z obrad XXIII Sesji Rady Gminy Korycin zakończono.


Protokołowała:
Ewa Michnowicz
Przewodniczący Rady
Józef Gliński

Metryka strony

Udostępniający: Rada Gminy

Wytwarzający/odpowiadający: Robert Bielawski

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data wprowadzenia: 2009-06-23

Data modyfikacji: 2009-06-23

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2009-06-23