PROTOKÓŁ Nr II/2018

PROTOKÓŁ Nr II/2018

z II Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 10 grudnia 2018 r. (poniedziałek) w sali konferencyjnej GOKSiT w Korycinie, w godz. 10.00 – 16.00 pod przewodnictwem pani Iwony Chwiećko – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.

 

Stan Rady Gminy – 15 radnych

Obecnych – 15 radnych

zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.

 

Radni obecni podczas obrad sesyjnych:

1) pan Radosław Andrysewicz
2) pan Marek Brylewicz
3) pan Jerzy Burak
4) pani Iwona Chwiećko
5) pani Ewa Jakowiec
6) pani Emilia Lengiewicz
7) pan Janusz Małyszko
8) pan Antoni Mróz
9) pan Antoni Pakuła
10) pan Grzegorz Sieńko
11) pan Zdzisław Sitko
12) pan Stanisław Szubzda
13) pan Kazimierz Urban
14) pani Julita Wasilewska
15) pan Leszek Jan Wróbel

Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:

1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin
2) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy
3) pani Jadwiga Pogorzelska – radca prawny urzędu
4) pan Mirosław Siwik – architekt,
5) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia

 

            Obrady II Sesji Rady Gminy Korycin prowadziła pani Iwona Chwiećko – przewodniczący Rady Gminy Korycin.

            Na początku obrad sesyjnych pani przewodnicząca serdecznie powitała państwa radnych oraz wszystkich gości obecnych na sali obrad. Następnie na podstawie listy obecności stwierdziła, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 15 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniała, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.

            Pani przewodnicząca poinformowała, że w nowej kadencji Rady zmienił się sposób głosowania. Dlatego zanim przystąpimy do pracy proszę panią Ewą Michnowicz – Inspektor ds. obsługi organów gminy o dokładne wyjaśnienie zasad, jakimi będziemy się kierować podczas głosowania.

            Pani Michnowicz powiedziała, że od tej kadencji ustawowo zostały wprowadzone nowe zasady głosowania. Ustawodawca przewidział, że powinny być one przeprowadzane za pomocą urządzeń do liczenia głosów, gdzie o wyniku głosowania decydują wskazania elektronicznego systemu głosowania.  W razie niemożności przeprowadzenia głosowania przy pomocy urządzenia do liczenia głosów przewodniczący obrad zarządza głosowanie imienne, które przeprowadza komisja skrutacyjna powołana na sesji spośród radnych. W głosowaniu imiennym radni głosują kartami opatrzonymi pieczęcią Rady Gminy Korycin, podpisanymi swoim imieniem i nazwiskiem oraz wpisanym swoim głosem. Po odczytaniu przez przewodniczącego komisji nazwiska radnego, podchodzi on do urny i wrzuca kartę ze swoim głosem. Z każdego imiennego głosowania sporządza się protokół komisji skrutacyjnej, który stanowi integralną część protokołu sesji. I w taki właśnie sposób dzisiejsze głosowania zostaną przeprowadzone.

            Pani przewodnicząca podziękowała za wyjaśnienia i poprosiła o zgłaszanie się osób do pracy w komisji skrutacyjnej.

Do komisji skrutacyjnej zgłosiły się następujące osoby, które jednocześnie wyraziły zgodę na pracę w tej komisji tj.

  1. Pan Marek Brylewicz, który został wybrany na przewodniczącego komisji skrutacyjnej.
  2. Pani Julita Wasilewska
  3. Pani Ewa Jakowiec

Pani przewodnicząca podziękował za wybór komisji i przystąpiła do realizacji kolejnych punktów porządku obrad.   

Pani przewodnicząca poinformowała, że proponowany porządek obrad II Sesji Rady Gminy Korycin został państwu radnym doręczony, jednak na wniosek Wójta Gminy wnoszę o uzupełnienie proponowanego porządku obrad o dwa dodatkowe punkty dotyczące podjęcia uchwał w sprawach: wprowadzenia zmian w budżecie Gminy Korycin na 2018 rok oraz zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Korycin na lata 2018 – 2033.

Powyższe punkty byłyby omawiane pod pozycjami 18 i 19 porządku, zaś pozostałe punkty przesuną się o dwie pozycje w dół.

Proszę komisję skrutacyjną o przeprowadzenie głosowania imiennego proponowanego, uzupełnionego porządku obrad.

Komisja skrutacyjna przeprowadziła głosowanie, i sporządziła protokół z głosowania imiennego. Na podstawie protokołu stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za przyjęciem proponowanego porządku obrad głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący komisji skrutacyjnej stwierdził, iż proponowany, uzupełniony porządek obrad II Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie (karty do głosowania i protokół komisji skrutacyjnej z imiennego głosowania stanowią załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).

Oto treść przyjętego porządku obrad:

  1. Otwarcie obrad.
  2. Przyjęcie porządku dziennego II Sesji Rady Gminy Korycin.
  3. Przyjęcie protokołu z I Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 22 listopada 2018 roku.
  4. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Korycin w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy.
  5. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru członków Komisji Rewizyjnej – uchwała Nr II/ /2018 Rady Gminy Korycin z dnia 10 grudnia 2018 r. w powyższej sprawie.
  6. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru członków Komisji Skarg, Wniosków i Petycji – uchwała Nr II/ /2018 Rady Gminy Korycin z dnia 10 grudnia 2018 r. w powyższej sprawie.
  7. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru członków Komisji Gospodarki i Budżetu – uchwała Nr II/ /2018 Rady Gminy Korycin z dnia 10 grudnia 2018 r. w powyższej sprawie.
  8. Podjęcie uchwały w sprawie wyznaczenia dodatkowych przedstawicieli do reprezentowania Gminy Korycin w Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza” – uchwała Nr II/ /2018 Rady Gminy Korycin z dnia 10 grudnia 2018 r.
  9. PRZERWA W OBRADACH (podczas przerwy odbędzie się posiedzenie nowo wybranej Komisji Gospodarki i Budżetu w celu zaopiniowania projektów uchwał).
  10. Podjęcie uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru wsi Aulakowszczyzna w Gminie Korycin – uchwała Nr II/ /2018 Rady Gminy Korycin z dnia 10 grudnia 2018 r. w powyższej sprawie. 
  11. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin – uchwała Nr II/ /2018 Rady Gminy Korycin z dnia 10 grudnia 2018 r. w powyższej sprawie.
  12. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Korycin – uchwała Nr II/ /2018 Rady Gminy Korycin z dnia 10 grudnia 2018 r. w powyższej sprawie.
  13. Podjęcie uchwały w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej – uchwała Nr II/ /2018 Rady Gminy Korycin z dnia 10 grudnia 2018 r. w powyższej sprawie.
  14. Podjęcie uchwały w sprawie określenia rocznych stawek podatku od środków transportowych – uchwała Nr II/ /2018 Rady Gminy Korycin z dnia 10 grudnia 2018 r. w powyższej sprawie.
  15. Przyjęcie średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2019 w kwocie 54,36 zł za 1 dt.
  16. Przyjęcie średniej ceny sprzedaży drewna, obliczonej według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2018 roku w kwocie 191,98 zł za 1m3 jako podstawy przyjmowanej do obliczenia podatku leśnego na obszarze Gminy Korycin na 2019 rok.
  17. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Korycin – uchwała Nr II/ /2018 Rady Gminy Korycin z dnia 10 grudnia 2018 r. w powyższej sprawie.
  18. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2018 rok – uchwała Nr II/ /2018 Rady Gminy Korycin z dnia 10 grudnia 2018 r. w powyższej sprawie.
  19. Podjęcie uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2018 – 2033 – uchwała Nr II/ /2018 Rady Gminy Korycin z dnia 10 grudnia 2018 r. w powyższej sprawie.
  20. Interpelacje i zapytania radnych.
  21. Wolne wnioski i informacje.
  22. Zamknięcie obrad.

 

     Pani przewodnicząca obrad stwierdziła, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z I Sesji Rady Gminy odbytej w dniu 22 listopada 2018 roku. Przypomniała, że był on wyłożony do wglądu państwa radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczony w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.

     Wobec nie wniesienia do protokołu uwag, poprawek i zastrzeżeń pani przewodnicząca obrad zarządziła przystąpienie do głosowania imiennego nad przyjęciem protokołu z poprzedniej Sesji. Komisja skrutacyjna przeprowadziła głosowanie i sporządziła protokół z głosowania imiennego. Na podstawie protokołu stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za przyjęciem protokołu z poprzedniej Sesji głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący komisji skrutacyjnej stwierdził, iż protokół z obrad poprzedniej I Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 22 listopada 2018 roku został przyjęty jednogłośnie (karty do głosowania i protokół komisji skrutacyjnej z imiennego głosowania stanowią załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).

 

Ad.4/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin i przedstawił sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.

            W okresie od ostatniej I Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 22 listopada 2018 roku do dnia dzisiejszej Sesji Rady tj. 10 grudnia 2018 roku realizowałem wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych oraz osobiście następujące zadania:

  1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 28 listopada 2018 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad I Sesji Rady tj.

1) w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Gminy Korycin,

2) w sprawie wyboru Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Korycin.

Uchwały Rady Gminy zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin.

Jako że mamy nową kadencję Rady i nowych radnych Gminy Korycin, dlatego przedstawię działania urzędu gminy i moje własne nie tylko od ostatniej Sesji odbytej w dniu 22 listopada br. ale od czasu Sesji kończącej siódmą kadencję Rady czyli od dnia 18 października 2018 r.

  1. W dniu 21 października 2018 r. odbyły się wybory samorządowe, w wyniku których wszyscy wspólnie spotykamy się dziś w tym miejscu.
  2. W dniu 24 października br. wziąłem udział w posiedzeniu Zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, którego jestem Przewodniczącym od początku istnienia Związku.
  3. W dniu 29 października br. odbył się odbiór końcowy inwestycji pn. „Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna”.
  4. W dniu 30 października br. uczestniczyłem w Zarządzie Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza” oraz w spotkaniu w Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Białymstoku, której Gmina Korycin jest członkiem.
  5. W dniu 5 listopada 2018 r. w Urzędzie Gminy została przeprowadzona przez instytucję zarządzającą programem Interreg Litwa – Polska, kontrola projektu transgranicznego dotyczącego rozbudowy przedszkola w Korycinie. Wyniki kontroli były pozytywne.
  6. W dniu 6 listopada br. odbyłem spotkanie z sołtysami naszej gminy, aby zapoznać ich z postępem prac przy już trwających inwestycjach oraz przedstawić plany w tej kwestii na przyszłość, a także poprosić państwa sołtysów o wzięcie udziału w nagraniach przesłania do przyszłych pokoleń, które zostało umieszczone w „kapsule czasu” wmurowanej w Parku w Milewszczyźnie.
  7. W dniu 7 listopada br. uczestniczyłem w spotkaniu z rodzicami dzieci uczęszczających do przedszkola w Korycinie i punktów przedszkolnych w Bombli i Zabrodziu.
  8. W dniu 9 listopada 2018 r. uczestniczyłem w szkole podstawowej w pierwszym dniu gminnych obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości. Z tej okazji odbyły się warsztaty prowadzone przez wychowawców nt. „Wyszyński a Niepodległość”, rozstrzygnięcie konkursu ze znajomości biografii Kardynała Wyszyńskiego i Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prelekcja Kustosza Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku na temat Prymasa Tysiąclecia.
  9. W dniu 11 listopada 2018 r. wspólnie z państwem uczestniczyliśmy w głównych obchodach z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. Msza Św., złożenie kwiatów pod pomnikami czy wspólny spektakl polsko-litewski to atrakcje, które odbyły się w Korycinie, zaś najważniejszym punktem programu było uroczyste otwarcie Parku w Milewszczyźnie.
  10. W dniu 14 listopada br. uczestniczyłem w konferencji w Warszawie dotyczącej raportu nt. „Monitoringu rozwoju obszarów wiejskich” prezentowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
  11. W dniu 15 listopada 2018 r. brałem udział w posiedzeniu Komisji ENVE w Komitecie Regionów w Brukseli.
  12. W dniu 16 listopada br. uczestniczyłem w Konsulacie RP w Grodnie na Białorusi w uroczystej kolacji z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości.
  13. w dniu 19 listopada 2018 r. spotkałem się z rodzicami uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w Korycinie podczas zebrania szkolnego.
  14. W dniu 21 listopada 2018 r. spotkałem się z Prezesem Spółki Wodociągi Podlaskie, podczas którego wycofałem propozycję przejęcia przez Gminę Korycin stacji wodociągowych znajdujących się na naszym terenie. Możliwe, że do tego tematu wrócimy w przyszłym roku wspólnie z Gminą Janów w ramach Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”.

W tym dniu spotkałem się także z paniami ze stowarzyszenia „Korycinianki”.

  1. W dniu 22 listopada br. uczestniczyliśmy wspólnie w I inauguracyjnej Sesji Rady Gminy Korycin w ósmej kadencji przypadającej na lata 2018-2023, w czasie której państwo radni i ja złożyliśmy ślubowanie oraz wybraliśmy Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego Rady Gminy.
  2. W dniu 23 listopada br. wspólnie z Ks. Dziekanem spotkaliśmy się z sołtysami Gminy Korycin, aby podjąć decyzję w sprawie tablicy pamiątkowej poświęconej zmarłemu Ks. Prałatowi Kazimierzowi Karpieni.

W tym dniu także uczestniczyłem posiedzeniu Zarządu ZGWWP oraz w spotkaniu z dyrektorem szkoły w Mołotkowiczach (na Białorusi).

  1. W dniu 25 listopada br. uczestniczyłem wspólnie m.in. z Panią Przewodniczącą Rady, w uroczystości jubileuszu Złotych Godów, które obchodziło pięć par z naszej gminy.
  2. W dniu 26 listopada 2018 r. nastąpiło otwarcie ofert złożonych w postępowaniu przetargowym na „Budowę systemu instalacji fotowoltaicznych i solarnych w Gminie Korycin”. Zamówienie zostało podzielone na dwie części, a kwota jaką zamierzaliśmy przeznaczyć na sfinansowanie obydwu z nich to 1 650 000,00 zł brutto.

Na wykonanie część I – „Dostawa i montaż instalacji kolektorów słonecznych w gospodarstwach domowych na terenie Gminy Korycin” wpłynęły 4 oferty, a najtańszą z nich złożyła firma SUNGRANT Sp. z o.o. z Białegostoku za kwotę 429 991, 20 zł brutto.

Na wykonanie części II – „Dostawa i montaż instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych na terenie Gminy Korycin” wpłynęło 7 ofert. Najtańszą złożyła firma JSB Constructions PPHU z Banina za kwotę 1 075 554,77 zł brutto. 

  1. W dniach 26-27 listopada 2018 r. wziąłem udział w Zarządzie Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie, którego Gmina Korycin jest aktywnym członkiem od wielu lat.
  2. W dniu 28 listopada br. uczestniczyłem w Grodnie na Białorusi w konferencji pn. „Rozwój przedsiębiorczości w obszarze turystyki – budowa transgranicznej marki turystycznej „Kanał Augustowski”, zorganizowanej przez ZGWWP w Białymstoku.

       W tym dniu także odbyła się kontrola obiektów w Parku w Milewszczyźnie np. wiatraka czy budynku stodoły, przeprowadzona przez Powiatowy Nadzór Budowlany z Sokółki, konieczna przed wydaniem pozwolenia na użytkowanie.

  1. W dniu 29 listopada br. nastąpiło otwarcie ofert na zbiórkę i zagospodarowanie odpadów stałych na terenie Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”. Wpłynęły dwie oferty:

1) MPO Sp. z o.o. z Białegostoku z kwotą 864 000 zł brutto,

2) BIOM Sp. z o.o. z Dolistowa Starego z kwotą 599 983,20 zł brutto.

Tańsza oferta jest i tak o około 150 000 zł większa od obecnie obowiązującej.

  1. W dniach od 5 do 8 grudnia 2018 r. brałem udział w wizycie studyjnej na Białorusi, zorganizowanej przez Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.
  2. Wydałem następujące zarządzenia:

1) jako organ wykonawczy w sprawach:

  1. a) Zarządzenie Nr 178/2018 z dnia 30 października 2018 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2018 rok,
  2. b) Zarządzenie Nr 179/2018 z dnia 30 października 2018 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami gminie na 2018 rok,
  3. c) Zarządzenie Nr 180/2018 z dnia 15 listopada 2018 r. w sprawie ustalenia projektu uchwały budżetowej Gminy Korycin na 2019 rok,
  4. d) Zarządzenie Nr 181/2018 z dnia 15 listopada 2018 r. w sprawie przyjęcia projektu uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2019 – 2033,
  5. e) Zarządzenie Nr 1/2018 z dnia 30 listopada 2018 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2018 rok.
  6. Opracowano projekty uchwał i inne materiały będące przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji.

 

Pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.

 

Ad.5/     W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy dokona wyboru członków Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Korycin.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

Komisja Rewizyjna jest komisją obligatoryjną powołaną do kontroli działalności Wójta i podporządkowanych mu jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych gminy, w tym wykonania budżetu gminy.

Proszę o zgłaszanie kandydatów do Komisji Rewizyjnej.

Państwo radni zgłosili następujących kandydatów:

1)   Grzegorz Sieńko – przewodniczący klubu radnych Nasza Mała Ojczyzna,
2)   Zdzisław Sitko,
3)   Marek Brylewicz,
4)   Stanisław Szubzda,
5)   Julita Wasilewska,
6)   Antoni Pakuła.

Wszyscy kandydaci wyrazi zgodę na kandydowanie do Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Korycin.

Pani przewodnicząca dodała, że pan Sieńko, jako przedstawiciel klubu radnych, automatycznie wchodzi w skład powyższej komisji, więc nie ma potrzeby przeprowadzania w jego przypadku głosowania.

       Komisja skrutacyjna przeprowadziła głosowanie imienne, w wyniku którego poszczególni kandydaci otrzymali następującą ilość głosów:


1) Zdzisław Sitko – 11,
2) Marek Brylewicz – 13,
3) Stanisław Szubzda – 12,
4) Julita Wasilewska – 9,
5) Antoni Pakuła – 12.

     Na podstawie wyniku głosowania w skład Komisji Rewizyjnej weszli wszyscy zaproponowani kandydaci oprócz pani Julity Wasilewskiej.

         Pani przewodnicząca obrad poprosiła członków Komisji Rewizyjnej o wyłonienie spośród siebie przewodniczącego.

Członkowie komisji na przewodniczącego wybrali pana Marka Brylewicza.

      Pani przewodnicząca obrad odczytała treść uchwały w sprawie wyboru członków Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Korycin i poddała ją pod głosowanie jawne. Komisja skrutacyjna przeprowadziła głosowanie i sporządziła protokół z głosowania imiennego. Na podstawie protokołu stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący komisji skrutacyjnej stwierdził, że uchwała w sprawie wyboru członków Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Korycin została podjęta jednogłośnie.

 

UCHWAŁA NR II/3/2018 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 10 grudnia 2018 r.

w sprawie wyboru członków Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Korycin

 

wraz z kartami do głosowania i protokołem komisji skrutacyjnej z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.6/     W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie wyboru członków Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

Jest to kolejna obligatoryjna komisja, która musi zostać utworzona. I jest to nowość od tej kadencji, ponieważ wcześniej nie było obowiązku jej tworzenia, a jedyną komisją obligatoryjną była Komisja Rewizyjna. Powstaje ona po to, by rozpatrywać skargi na działania Wójta i gminnych jednostek organizacyjnych oraz wnioski i petycje składane przez obywateli.

Proszę o zgłaszanie kandydatów do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

Zgłoszono następujących kandydatów, którzy wyrazi zgodę na kandydowanie do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Gminy Korycin.

1) Emilię Lengiewicz – przedstawicielkę klubu radnych Nasza Mała Ojczyzna
2) Ewę Jakowiec
3) Julitę Wasilewską
4) Jerzego Buraka
5) Antoniego Pakułę

Pani przewodnicząca obrad dodała, że pani Lengiewicz, jako przedstawicielka klubu radnych, automatycznie wchodzi w skład powyższej komisji, więc nie ma potrzeby przeprowadzania w jej przypadku głosowania.

Komisja skrutacyjna przeprowadziła głosowanie imienne, w wyniku którego poszczególni kandydaci otrzymali następującą ilość głosów:


1) Ewa Jakowiec – 14
2) Julita Wasilewska – 15
3) Jerzy Burak – 12
4) Antoni Pakuła – 15

      Na podstawie wyniku głosowania w skład Komisji Rewizyjnej weszli wszyscy zaproponowani kandydaci.

      Pani przewodnicząca obrad poprosiła członków Komisji Skarg, Wniosków i Petycji o wyłonienie spośród siebie przewodniczącego.

      Członkowie komisji na przewodniczącego wybrali panią Emilię Lengiewicz.

      Pani przewodnicząca obrad odczytała treść uchwały w sprawie wyboru członków Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Gminy Korycin i poddała ją pod głosowanie jawne. Komisja skrutacyjna przeprowadziła głosowanie i sporządziła protokół z głosowania imiennego. Na podstawie protokołu stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący komisji skrutacyjnej stwierdził, że uchwała w sprawie wyboru członków Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Gminy Korycin została podjęta jednogłośnie.

 

UCHWAŁA NR II/4/2018 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 10 grudnia 2018 r.

w sprawie wyboru członków Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Gminy Korycin

 

wraz z kartami do głosowania i protokołem komisji skrutacyjnej z głosowania imiennego stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.7/     W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie wyboru członków Komisji Gospodarki i Budżetu.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

Nie jest to komisja obligatoryjna jak poprzednie, jednak od kilku kadencji Rada Gminy Korycin praktykuje powołanie takiej właśnie komisji, której zadanie polega przede wszystkim na opiniowaniu opracowanego projektu budżetu i jego realizacji, planów zagospodarowania przestrzennego, programów gospodarczych, podatków i opłat lokalnych.

Proszę o zgłaszanie kandydatów do Komisji Gospodarki i Budżetu.

Zgłoszono następujących kandydatów do Komisji Gospodarki i Budżetu Rady Gminy Korycin:

1) Leszka Jana Wróbla – przedstawiciela klubu radnych Nasza Mała Ojczyzna
2) Kazimierza Urbana
3) Janusza Małyszko
4) Jerzego Buraka
5) Radosława Andrysewicza
6) Antoniego Mroza
7) Julitę Wasilewską
8) Ewę Jakowiec

     Wszyscy z nich wyrazili zgodę na kandydowanie oprócz pana Antoniego Mroza, którego tym samym skreślamy z listy kandydatów.

      Pani radca prawny obecna na sali obrad wyjaśniła, że nie jest to komisja obligatoryjna i dlatego nie wchodzi do niej automatycznie przedstawiciel klubu radnych, dlatego przeprowadzamy w jego przypadku takie samo głosowanie, jak w przypadku innych kandydatów do komisji.

          Pani przewodnicząca obrad dodała, że powyższa komisja liczy 6 osób i na tylu kandydatów oddajemy swój głos. 

   Komisja skrutacyjna przeprowadziła głosowanie imienne, w wyniku którego poszczególni kandydaci otrzymali następującą ilość głosów:


1) Leszek Jan Wróbel – 4
2) Kazimierz Urban – 14
3) Janusz Małyszko – 14
4) Jerzy Burak – 12
5) Radosław Andrysewicz – 14
6) Julita Wasilewska – 14
7) Ewa Jakowiec - 12

      Na podstawie wyniku głosowania w skład Komisji Gospodarki i Budżetu weszli wszyscy zaproponowani kandydaci oprócz pana Leszka Jana Wróbla.

       Pani przewodnicząca obrad poprosiła członków Komisji Gospodarki i Budżetu o wyłonienie spośród siebie przewodniczącego.

       Członkowie komisji na przewodniczącego wybrali pana Jerzego Buraka.

     Pani przewodnicząca obrad odczytała treść uchwały w sprawie wyboru członków Komisji Gospodarki i Budżetu Rady Gminy Korycin i poddała ją pod głosowanie jawne. Komisja skrutacyjna przeprowadziła głosowanie i sporządziła protokół z głosowania imiennego. Na podstawie protokołu stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, 3 radnych wstrzymało się od głosu. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący komisji skrutacyjnej stwierdził, że uchwała w sprawie wyboru członków Komisji Gospodarki i Budżetu Rady Gminy Korycin została podjęta większością głosów.

 

UCHWAŁA NR II/5/2018 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 10 grudnia 2018 r.

w sprawie wyboru członków Komisji Gospodarki i Budżetu Rady Gminy Korycin

 

wraz z kartami do głosowania i protokołem komisji skrutacyjnej z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.8/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy wyznaczy dodatkowych przedstawicieli do reprezentowania Gminy Korycin w Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

Proszę o zgłaszanie kandydatów do pracy w Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”.

Zgłoszono następujących kandydatów, którzy wyrazili zgodę na kandydowanie:

1) Iwona Chwiećko
2) Kazimierz Urban
3) Grzegorz Sieńko
4) Antoni Mróz
5) Janusz Małyszko
6) Radosław Andrysewicz
7) Leszek Jan Wróbel

    Pani przewodnicząca obrad dodała, że musimy wybrać 3 reprezentantów Gminy Korycin  i na tylu kandydatów oddajemy swój głos.

    Komisja skrutacyjna przeprowadziła głosowanie imienne, w wyniku którego poszczególni kandydaci otrzymali następującą ilość głosów:

1) Iwona Chwiećko – 10

2) Kazimierz Urban – 6

3) Grzegorz Sieńko – 5

4) Antoni Mróz – 4

5) Janusz Małyszko – 9

6) Radosław Andrysewicz – 7

7) Leszek Jan Wróbel – 4

Na podstawie wyniku głosowania reprezentantami Gminy Korycin w Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza” zostali:

1) Iwona Chwiećko

2) Janusz Małyszko

3) Radosław Adrysewicz

     Pani przewodnicząca obrad odczytała treść uchwały w sprawie wyznaczenia dodatkowych przedstawicieli do reprezentowania Gminy Korycin w Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza” i poddała ją pod głosowanie jawne. Komisja skrutacyjna przeprowadziła głosowanie i sporządziła protokół z głosowania imiennego. Na podstawie protokołu stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący komisji skrutacyjnej stwierdził, że uchwała w sprawie wyznaczenia dodatkowych przedstawicieli do reprezentowania Gminy Korycin w związku Gmin „Kumiałka – Biebrza” została podjęta jednogłośnie.

 

UCHWAŁA NR II/6/2018 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 10 grudnia 2018 r.

w sprawie wyznaczenia dodatkowych przedstawicieli do reprezentowania Gminy Korycin w Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”

 

wraz z kartami do głosowania i protokołem komisji skrutacyjnej z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.9/     Pani przewodnicząca zarządziła 30 minut przerwy w obradach sesyjnych na posiedzenie Komisji Gospodarki i Budżetu do zaopiniowania kolejnych projektów uchwał, które będą przedmiotem dzisiejszych obrad Sesji Rady Gminy Korycin.

 

Wznowiono obrady.

 

    Pan Jerzy Burak – przewodniczący Komisji Gospodarki i Budżetu przekazał przewodniczącej Rady Gminy uchwałę Nr 1/1/2018 Komisji Gospodarki i Budżetu z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie wyrażenia opinii do projektów uchwał Rady Gminy Korycin z dnia 10 grudnia 2018 roku.

   Pani przewodnicząca obrad odczytała powyższą uchwałę, z której wynika, że Komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała przedstawione jej projekty uchwał.

 

Ad.10/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru wsi Aulakowszczyzna w Gminie Korycin.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

     Na sali gościmy pana Mirosława Siwika – architekta i autora powyższej uchwały, dlatego proszę go o zabranie głosu i przybliżenie państwu radnym założeń zmian w powyższym planie.

        Pan Siwik powiedział, że podstawą do podjęcia uchwały jest art. 18 ust. 2  pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2018 r. poz. 994 ze zm.) i art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2018 r. poz. 1945). Do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przystąpiono na podstawie uchwały Nr XXVI/174/2018 Rady Gminy Korycin z dnia 26 marca 2018 r.  Planem objęto obszar o powierzchni 1,25 ha położony po północnej stronie drogi  powiatowej Nr 1316 B Milewszczyzna – Przystawka  na wschodnim skraju wsi Aulakowszczyzna w Gminie Korycin.

     Celem opracowania planu jest przeznaczenie terenu pod działalność produkcyjno-usługową na potrzeby przetwórstwa rolno – spożywczego. Właściciel terenu prowadzi gospodarstwo rolne i specjalizuje się w wyrobie sera „Korycińskiego”. Planuje uruchomić produkcję na większą skalę i  wybudować na własnym terenie  nowoczesny zakład przetwórczy. Aby realizacja inwestycji była możliwa, konieczne stało się  opracowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w którym teren pod planowaną inwestycję został przeznaczony pod produkcję i usługi.

      Opracowany planu nie narusza ustaleń obowiązującego „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Korycin”, przyjętego uchwałą Nr XII/56/99 Rady Gminy Korycin z dnia 11 listopada 1999 r., zmienionego uchwałą Nr XXVI/143/05 z dnia 1 października 2005 r. oraz Nr XXV/168/09 z dnia 5 lipca 2009 r. Wprawdzie studium nie wskazuje terenów do opracowania planu wprost pod zabudowę związaną z aktywnością gospodarczą, to jednak w ustaleniach testowych w dziale " Kierunki rozwoju przemysłu i usług, obszary pod zabudowę przemysłowo –  usługową" jako jeden z kierunków wyszczególniono tworzenie warunków terenowych dla nowych inwestycji oraz sprzyjanie dalszemu rozwojowi działalności gospodarczej. Zakłada się także możliwość rozwoju przemysłu związanego z przetwórstwem rolno – spożywczym. Przewidziana w planie funkcja terenu wpisuje sę w ustalenia studium.

Projekt planu składa się z części tekstowej oraz z części graficznej: rysunku planu stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały (sporządzonego na kopii mapy zasadniczej w skali 1:1000 – co spełnia wymagania art. 16 ust.1 ustawy).

W projekcie planu ujęto zagadnienia wymagane ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, uwzględniając interes prywatny i publiczny. Uwzględniono zarówno prawo własności, jak i prawo do podejmowania działań, które pozwolą zrealizować zasadę zrównoważonego rozwoju. Uwzględniono wymagania ładu przestrzennego. 

Projekt przedmiotowego planu został sporządzony zgodnie z procedurą określoną w art. 17 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, z zachowaniem jej jawności i przejrzystości. Otrzymał wszystkie wymagane prawem opinie i uzgodnienia. Jednocześnie został poddany strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, określonej w art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2017 r. poz.1405 ze zm.).

Do projektu planu nie wpłynął żaden wniosek od osób fizycznych. Nie złożono również uwag do wyłożonego projektu planu do publicznego wglądu.

W związku z uchwaleniem planu Gmina Korycin nie musi ponieść jakichkolwiek kosztów związanych z realizacją infrastruktury technicznej należącej do zadań  własnych gminy.

Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan wiceprzewodniczący obrad odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. Komisja skrutacyjna przeprowadziła głosowanie i sporządziła protokół z głosowania imiennego. Na podstawie protokołu stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący komisji skrutacyjnej stwierdził, że uchwała w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru wsi Aulakowszczyzna w Gminie Korycin została podjęta jednogłośnie.

 

UCHWAŁA NR II/7/2018 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 10 grudnia 2018 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru wsi Aulakowszczyzna w Gminie Korycin

 

wraz z kartami do głosowania i protokołem komisji skrutacyjnej z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

      Pan Mirosław Siwik podziękował za możliwość udziału w obradach sesyjnych, jednak obowiązki nie pozwalają mu pozostać dłużej w Korycinie, dlatego jest zmuszony opuścić dalsze obrady Sesji Rady Gminy.

 

Ad.11/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zbycie w drodze bezprzetargowej nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

            Wójt wyjaśnił, że chodzi tu o działkę, która jest w użytkowaniu wieczystym przez „Jaskółka” Sp. z o.o. z Sokółki, a stoi na niej sklep spożywczy „Gamma”, który jest własnością Spółki. Chodzi tu więc przede wszystkim o uporządkowanie własności, aby działka i nieruchomość na niej stojąca należały do jednego właściciela.

            Radny Grzegorze Sieńko zapytał, czy możemy znać wartość tej działki?

Wójt odpowiedział, że zleciliśmy wykonanie operatu szacunkowego dla biegłego rzeczoznawcy i wynika z niego, iż wartość prawa własności gruntu wynosi 42 695 zł, zaś wartość prawa wieczystego użytkowania to 25 650 zł. Różnica to kwota 17 045 zł i możemy sprzedać tą działkę za kwotę nie mniejszą niż 17 045 zł, ale oczywiście po negocjacjach może być większa. Do ceny sprzedaży zostanie także doliczony podatek VAT plus koszt wykonania operatu i opisów notarialnych. Przypominam także państwu radnych o procedurach, jakie panują w naszej gminie zanim przystąpimy do sprzedaży majątku gminnego. Najpierw zgodę na sprzedaż muszą wyrazić mieszkańcy wsi, na terenie której znajduje się nieruchomość przeznaczona do sprzedaży. Potem zgodę na sprzedaż, poprzez uchwałę, wyraża Rada Gminy. Następnie zlecamy wykonanie operatu szacunkowego przez biegłego rzeczoznawcę, uruchamiamy procedurę przetargową, która jest jawna, „czysta” i klarowna, ale w tym wypadku nie musi mieć miejsca, gdyż prawo pierwokupu należy do użytkownika wieczystego.   

Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca obrad odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. Komisja skrutacyjna przeprowadziła głosowanie i sporządziła protokół z głosowania imiennego. Na podstawie protokołu stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący komisji skrutacyjnej stwierdził, że uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zbycie w drodze bezprzetargowej nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin została podjęta jednogłośnie.

 

UCHWAŁA NR II/8/2018 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 10 grudnia 2018 r.

w sprawie wyrażenia zgody na zbycie w drodze bezprzetargowej nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin

 

wraz z kartami do głosowania i protokołem komisji skrutacyjnej z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.12/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca obrad poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie przyjęcia Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Korycin.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

    Pan Wójt wyjaśnił, że projekt powyższego regulaminu został na początku września przekazany do zaopiniowania do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Białymstoku i otrzymaliśmy pozytywną opinię w tej sprawie. Regulamin zawiera ogólne zasady dostarczania wody i odprowadzania ścieków, które będą obowiązywały na terenie naszej gminy.

    Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan wiceprzewodniczący obrad odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. Komisja skrutacyjna przeprowadziła głosowanie i sporządziła protokół z głosowania imiennego. Na podstawie protokołu stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący komisji skrutacyjnej stwierdził, że uchwała w sprawie przyjęcie Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Korycin została podjęta jednogłośnie.

 

UCHWAŁA NR II/9/2018 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 10 grudnia 2018 r.

w sprawie przyjęcia Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Korycin

 

wraz z kartami do głosowania i protokołem komisji skrutacyjnej z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.13/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie inicjatywy uchwałodawczej.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

            Pan Wójt wyjaśnił, że jest to nowość ustawowa wprowadzona przez PiS, który uważa, że to za mało, iż mieszkańcy wybierają swoich przedstawicieli w postaci radnych, którzy ich reprezentują i działają w ich imieniu, to jeszcze powinni mieć możliwość wnoszenia swoich projektów uchwał. Podobnie zrobiono np. wprowadzając obowiązek konsultacji społecznych przy innych uchwałach Rady, co zdecydowanie wydłuża i komplikuje procedury.

        Radny Stanisław Szubzda zapytał, czy musimy taką uchwałę podejmować?

Wójt odpowiedział, że tak, jest to obowiązek ustawowy.

        Radny Grzegorz Sieńko zapytał, czy możemy zmniejszyć ilość mieszkańców występujących z inicjatywą uchwałodawczą np. do 10?

     Odpowiedziała pani Ewa Michnowicz – Inspektor w UG Korycin, że nie możemy, ponieważ ilość 100 wymaganych osób popierających projekt uchwały wynika z zapisów ustawowych i dotyczy gmin do 5000 mieszkańców.

      Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan wiceprzewodniczący obrad odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. Komisja skrutacyjna przeprowadziła głosowanie i sporządziła protokół z głosowania imiennego. Na podstawie protokołu stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 2 radnych wstrzymało się od głosu. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący komisji skrutacyjnej stwierdził, że uchwała w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej została podjęta większością głosów.

 

UCHWAŁA NR II/10/2018 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 10 grudnia 2018 r.

w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej

 

wraz z kartami do głosowania i protokołem komisji skrutacyjnej z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.14/     W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy określi roczne stawki podatku od środków transportowych.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

Radny Grzegorz Sieńko zapytał na jakiej podstawie wyliczono takie duże stawki dla  przyczep rolniczych?

            Odpowiedział Skarbnik gminy, że wszelki sprzęt rolniczy jest zwolniony z tego podatku.

            Pan Sieńko dodał, a co w przypadku, gdy będzie określenie, że jest to przyczepa ciężarowa?

            Skarbnik odpowiedział, że jeśli nie ma słowa „rolnicza” to podatek się nalicza.

Wójt Gminy powiedział, że w tej uchwale podnosimy zdecydowanie stawki tego podatku w górę, choć nie są one jeszcze w maksymalnej wysokości. Chciałbym wyjaśnić państwu, dlaczego nie powinniśmy stosować ulg i obniżek przy ustalaniu podatków lokalnych. Otóż każda taka ulga powoduje podwójną stratę w budżecie gminy, ponieważ Minister Finansów uważa, że skoro gmina sama dobrowolnie pozbawia się należnego jej dochodu obniżając podatki to jest na tyle bogata, że należy jej jeszcze obniżyć subwencję wyrównawczą o dokładnie taką samą kwotę; czyli jeśli np. w wyniku ulgi wpłynie do naszego budżetu kwota mniejsza o 50 000 zł, to o drugie 50 000 zł wpłynie mniejsza kwota subwencji wyrównawczej z Ministerstwa Finansów i w sumie nasz dochód będzie mniejszy o 100 000 zł i o tyle mniej pieniędzy będziemy mogli przeznaczyć na inwestycje np. remont dróg.

            Radny Sieńko zapytał, skąd Urząd Gminy posiada informacje o zarejestrowaniu pojazdu?

            Odpowiedział Skarbnik, że z wydziału komunikacji starostwa powiatowego, który wysyła do nas informację zarówno o zarejestrowanych jak i wyrejestrowanych typach pojazdów.

      Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca obrad odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. Komisja skrutacyjna przeprowadziła głosowanie i sporządziła protokół z głosowania imiennego. Na podstawie protokołu stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 4 radnych wstrzymało się od głosu. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący komisji skrutacyjnej stwierdził, że uchwała w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych została podjęta większością głosów.

 

UCHWAŁA NR II/11/2018 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 10 grudnia 2018 r.

w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych

 

wraz z kartami do głosowania i protokołem komisji skrutacyjnej z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.15/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy przyjmie średnią cenę skupu żyta za okres 11 kwartałów będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2019 w kwocie 54, 36 zł za 1dt na obszarze Gminy Korycin.

Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w tej sprawie odczytał wiceprzewodniczący obrad.

         Pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik gminy wyjaśnił, że w ubiegłym roku stawka podatku była mniejsza o niecałe 2 zł, więc jest to wzrost bardzo niewielki. Od 1 ha będzie wynosił około 5 zł, ponieważ liczy się razy 2,5 dt.

         Radny Antoni Pakuła zasugerował, aby pozostawić stawki na poziomie obecnie obowiązujących, nie przyjmować nawet takiego niewielkiego wzrostu.

        Odpowiedział Wójt gminy, że przecież to nie jest istotny wzrost – o ok. 5 zł od 1 ha, szczególnie w porównaniu do wzrostów innych cen np. energii elektrycznej. Jeśli obniżymy będziemy musieli przegłosować uchwałę w tej sprawie, a w przypadku przyjęcia ceny maksymalnej podejmowanie uchwały nie jest wymagane. Proszę pana radnego o wycofanie tego wniosku.

       Radny Stanisław Szubzda powiedział, że obrazowo przedstawiając podwyżkę to za 10 ha na jedną ratę zapłacimy więcej o ok.12,50 zł – cóż to jest?

       Radny Grzegorz Sieńko dodał, że obniżanie w tym wypadku nie ma sensu, bo prawie nie wpływa to na wysokość kwoty podatku rolnego Panie Antoni, niech pan wycofa wniosek.

          Radny Antoni Pakuła odpowiedział, że skoro większość radnych tak chce, to wniosek wycofuję.

       Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca poddała pod głosowanie jawne cenę skupu żyta w wysokości zaproponowanej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Komisja skrutacyjna przeprowadziła głosowanie i sporządziła protokół z głosowania imiennego. Na podstawie protokołu stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za przyjęciem zaproponowanej średniej ceny skupu żyta głosowało 13 radnych, 2 radnych wstrzymało się od głosu. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący komisji skrutacyjnej stwierdził, że średnia cena skupu żyta za okres 11 kwartałów będąca podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2019 na obszarze Gminy Korycin w wysokości 54,36 zł za 1 dt została przyjęta większością głosów.

Karty do głosowania i protokół komisji skrutacyjnej z imiennego głosowania stanowią załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.16/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca

poinformowała, że Rada Gminy przyjmie średnią cenę sprzedaży drewna, obliczoną według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2018 roku w kwocie 191,98 zł za 1m3 jako podstawy przyjmowanej do obliczenia podatku leśnego na obszarze Gminy Korycin na 2019 rok.

Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w tej sprawie odczytał wiceprzewodniczący obrad.

       Skarbnik Gminy powiedział, że w tym wypadku sprawa jest jasna i klarowna, ponieważ cena sprzedaży drewna jest o ponad 6 zł niższa niż ubiegłoroczna, więc i podatek leśny także będzie mniejszy.

       Pan Wójt dodał, że zalesienie Gminy Korycin jest niewielkie, bo zajmuje tylko około 8% całej powierzchni gminy, zaś podatek nalicza się od lasów ponad 40-letnich. Dlatego cały podatek leśny w Gminie Korycin wynosi ok. 30 000 zł.

      Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca poddała pod głosowanie jawne cenę sprzedaży drewna w wysokości zaproponowanej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Komisja skrutacyjna przeprowadziła głosowanie i sporządziła protokół z głosowania imiennego. Na podstawie protokołu stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za przyjęciem zaproponowanej średniej ceny sprzedaży drewna głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący komisji skrutacyjnej stwierdził, że średnia cena sprzedaży drewna, obliczona według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2018 roku w kwocie 191,98 zł za 1m3 jako podstawy przyjmowanej do obliczenia podatku leśnego na obszarze Gminy Korycin na 2019 rok została przyjęta jednogłośnie.

Karty do głosowania i protokół komisji skrutacyjnej z imiennego głosowania stanowią załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.17/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Korycin.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

        Pan Wójt na czas procedowania powyższej uchwały opuścił salę obrad sesyjnych.

       Głos zabrał Skarbnik Gminy mówiąc, iż Rada w tym roku już po raz drugi zajmuje się tematem ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy, ponieważ zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 936) od 1 lipca 2018 roku ustalono nowe stawki wynagrodzeń zasadniczych i maksymalnego poziomu dodatku funkcyjnego dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru, czyli dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zgodnie z w/w załącznikiem w gminie do 15 tysięcy mieszkańców wynagrodzenie zasadnicze Wójta wynosi od 1 lipca 2018 roku od 3 400 zł do 4 700 zł, zaś do 30 czerwca 2018 roku wynosiło od 4 200 zł do 5 900 zł, natomiast dodatek funkcyjny od 1 lipca 2018 roku wynosi 1 900 zł i tyle też wynosił do 30 czerwca tego roku.

        Ponadto Wójtowi zgodnie z ustawą z dnia 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 902 z późn. zm.) przysługuje dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% ustalonego wynagrodzenia zasadniczego, a także dodatek specjalny w kwocie wynoszącej co najmniej 20% i nie przekraczającej 40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.

     Przed podjęciem uchwały Nr XXVIII/195/2018 Rady Gminy Korycin z dnia 22 czerwca 2018 r. w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Korycin wynagrodzenie to wynosiło:

1) wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 5 700 zł;

2) dodatek funkcyjny w kwocie 1 800 zł;

3) dodatek za wieloletnią pracę stanowiący 20% wynagrodzenia zasadniczego w kwocie 1 140 zł;

4) dodatek specjalny w wysokości 35% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w kwocie 2 625 zł.

Od dnia 22 czerwca 2018 roku, po podjęciu uchwały obniżającej, wynagrodzenie Wójta wynosi:

1) wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 4 700 zł;

2) dodatek funkcyjny w kwocie 1 900 zł;

3) dodatek za wieloletnią pracę stanowiący 20% wynagrodzenia zasadniczego w kwocie 940 zł;

4) dodatek specjalny w wysokości 40% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w kwocie 2 640 zł.

Podsumowując obecnie całość wynagrodzenia Wójta wynosi 10 180 zł brutto czyli około 5 800 zł netto.

       Radny Jerzy Burak zgłosił wniosek, aby pozostawić wynagrodzenie w wysokości uchwalonej uchwałą z dnia 22 czerwca 2018 roku.

      Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani Przewodnicząca obrad odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. Komisja skrutacyjna przeprowadziła głosowanie i sporządziła protokół z głosowania imiennego. Na podstawie protokołu stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, 3 radnych wstrzymało się od głosu. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący komisji skrutacyjnej stwierdził, że uchwała w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Korycin została podjęta większością głosów.

 

UCHWAŁA NR II/12/2018 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 10 grudnia 2018 r.

w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta Gminy Korycin

 

wraz z kartami do głosowania i protokołem komisji skrutacyjnej z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.18/       W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2018 rok.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

O wyjaśnienie wprowadzanych zmian proszę pana Andrzeja Waszczeniuka – Skarbnika Gminy.

      Skarbnik powiedział, że zmiany w treści normatywnej uchwały polegają na uaktualnieniu kwot wydatków, limitów na zadania inwestycyjne w 2018 roku oraz wykazu planowanych kwot dotacji udzielanych z budżetu gminy Korycin, zapewniając zgodność z załącznikami do uchwały. Uchwała w swej treści zawiera także ustalenie nowych limitów zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych oraz kredytów i pożyczek. Zmiana ta związana jest z uchwałą Nr XXX/208/2018 Rady Gminy Korycin z dnia 18 października 2018 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2018 rok, w której Rada Gminy zmieniła planowany wynik budżetu w ten sposób, iż z planowanej nadwyżki w kwocie 143 814 zł wynik budżetu zmienił się w deficyt w wysokości 1 970 186 zł. Zmieniając powyższe Rada Gminy zmieniła także limity zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych oraz kredytów i pożyczek nie uszczegóławiając limitu dotyczącego sfinansowania planowanego (faktycznego) deficytu budżetu o kwotę limitu na wyprzedzające finansowanie działań finansowanych z budżetu Unii Europejskiej oraz nie zmniejszając limitu związanego z wyprzedzającym finansowaniem działań finansowanych z budżetu Unii Europejskiej dotyczącym sfinansowania przejściowego deficytu budżetu. Procedowana uchwała uwzględnia powyższe wymogi.

 

Zmiany w planie wydatków polegają na:

1) w dziale 750 – Administracja publiczna – dokonuje się zmniejszenia planu wydatków o kwotę 10 000 zł; dotyczy to zmniejszenia limitu wydatków na projekt pn. „Strefy aktywności – rewitalizacja przestrzeni publicznej”;

2) w dziale 758 – Różne rozliczenia – dokonuje się zmniejszenia planu wydatków o kwotę 24 588 zł (wydatki na podatek VAT) i przeznacza się je na zwiększenie budżetu przedszkola (13 088 zł – wydatek poniesiony na energię elektryczną podczas rozbudowy przedszkola, który zostanie zwrócony przez wykonawcę inwestycji) oraz na zwiększenie dotacji dla GOKSiT w Korycinie (11 500 zł – opłacenie firmy, która napisała projekt do Programu Polska – Białoruś – Ukraina oraz zakup promienników czyli ogrzewaczy gazowych do Parku Kulturowego w Milewszczyźnie);

3) w dziale 801 – Oświata i wychowanie – dokonuje się zmniejszenia planu wydatków o kwotę 13 088 zł, co związane jest ze zgłaszanym niedoborem środków przez przedszkole w Korycinie;

4) w dziale 921 – Kultura i ochrona dziedzictwa kulturowego – dokonuje się zwiększenia wydatków budżetu o kwotę 21 500 zł; powyższe związane jest z koniecznością zwiększenia planowanej dotacji do udzielenia dla GOKSiT w Korycinie w związku ze zgłoszonym wnioskiem w tym zakresie (11 500 zł) oraz wydatkami budżetu wiązanymi z budową instalacji nawadniającej na plaży w Korycinie (10 000 zł); w dziale tym dokonuje się także zmniejszenia planu wydatków o kwotę 10 000 zł i przeniesienia jej do działu 926 – Kultura fizyczna;

5) w dziale 926 – Kultura fizyczna – dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 10 000 zł co związane jest z koniecznością zabezpieczenia środków w tym dziale związanych z działalnością sekcji sportowych działających w gminie.

    Zmiany w limitach wydatków na zadania inwestycyjne realizowane w 2018 roku (załącznik nr 2 do uchwały) polegają na doprowadzeniu do zgodności załącznika do zmienionego planu wydatków (załącznik nr 1 do uchwały). Zmiany te opisane zostały powyżej.

     Zmiany w wykazie planowanych kwot dotacji udzielanych z budżetu Gminy Korycin w 2018 roku (załącznik nr 3 do uchwały) polegają na uaktualnieniu kwot planowanej do udzielenia dotacji dla GOKSiT w Korycinie. Pierwotnie była to kwota 470 000 zł, obecnie wynosi 481 500 złotych.

            Budżet po zmianach wynosi:

1) dochody – 25 083 011,19 zł, z tego:

- bieżące – 14 555 438,19 zł,

- majątkowe – 10 529 573,00 zł,

2) wydatki – 27 053 197,19 zł, z tego:

- bieżące – 14 142 273,51 zł,

- majątkowe – 12 701 220,00 zł.

 

     Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan wiceprzewodniczący obrad odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. Komisja skrutacyjna przeprowadziła głosowanie i sporządziła protokół z głosowania imiennego. Na podstawie protokołu stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 4 radnych wstrzymało się od głosu. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący komisji skrutacyjnej stwierdził, że uchwała w sprawie ustalenia zmian w budżecie Gminy Korycin na 2018 rok została podjęta większością głosów.

 

UCHWAŁA NR II/13/2018 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 10 grudnia 2018 r.

w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2018 rok

 

wraz z kartami do głosowania i protokołem komisji skrutacyjnej z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.19/      W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2018 – 2033.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

            Pan Skarbnik powiedział, zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej wynikają z potrzeby uaktualnienia kwot dochodów, wydatków i limitów na zadania inwestycyjne w 2018 roku oraz przychodów i rozchodów budżetu, zapewniając zgodność z załącznikami do uchwały.

Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca obrad odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. Komisja skrutacyjna przeprowadziła głosowanie i sporządziła protokół z głosowania imiennego. Na podstawie protokołu stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 14 radnych – radny Radosław Andrysewicz opuścił salę obrad. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, 1 radny był przeciw. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący komisji skrutacyjnej stwierdził, że uchwała w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2018 - 2033 została podjęta większością głosów.

 

UCHWAŁA NR II/14/2018 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 10 grudnia 2018 r.

w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2018 - 2033

 

wraz z kartami do głosowania i protokołem komisji skrutacyjnej z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.20/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrała pani przewodnicząca i poprosiła państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.

Poinformowała jednocześnie, że w okresie międzysesyjnym na jej ręce nie wpłynęły interpelacje i zapytania państwa radnych w formie pisemnej.

            Radny Marek Brylewicz powiedział, że wieczorami trudno jest wyjść na ulice Korycina, bo jest tak nieprzyjemny dym z pieców. Nie wiadomo czym ludzie w nich palą, może śmieciami, butelkami plastikowymi czy oponami, ale trudno to wytrzymać. Kiedy mamy ok. 19.00 treningi na Orliku, to musimy zakończyć je wcześniej, bo nie daje się oddychać. Ktoś powinien interweniować – nie wiem kto, sołtys czy policja, ale ktoś koniecznie.

            Radna Emilia Lengiewicz odpowiedziała, że takie rzeczy się zgłasza – tylko nie wiem do kogo, ale przyjeżdżają, sprawdzają, pobierają próbki z pieca.

            Radny Grzegorz Sieńko dodał, że taka sama sytuacja jest też w godzinach rannych ok. 7.00-8.00, jest taki smród, że trudno wjechać do Korycina.

            Radny Janusz Małyszko stwierdził, że od lat mówię żonie, iż to dobrze, że mieszkamy w Krukowszczyźnie, a nie w Korycinie, bo zimą powietrze jest tu okropne.

            Pan Wójt powiedział, że przyjmuję powyższy wniosek i zastanowię się, w jaki sposób ten problem rozwiązać.

            Radna Emilia Lengiewicz zapytała, kiedy będzie kolejny przetarg w sprawie obiadów w szkole?

            Wójt odpowiedział, że dosłownie przed chwilą podpisałem ogłoszenie drugiego przetargu, a otwarcie ofert planowane jest na 18 grudnia br. Trochę zmieniliśmy kryteria i zobaczymy, czy tym razem jakaś firma się zgłosi. Następnie przedstawił, jak wygląda sprawa dożywiania uczniów od strony prawnej i praktycznej i ile przez wszystkie lata było w tej kwestii pretensji.

Przedstawił także swój punkt widzenia dotyczący rozwoju Gminy Korycin, wyniku wyborów i swoich odczuć z tym związanych.

Zwrócił się także do radnego Grzegorza Sieńko, aby nie opowiadał nieprawdy mieszkańcom np. twierdząc, że gmina płaci za pokazy fajerwerków podczas gminnych festynów po 70 000 zł, bo to bzdura kompletna. Najwięcej za taki pokaz zapłaciliśmy 6 000 zł, zaś ostatni – z 11 listopada w Milewszczyźnie kosztował 4 000 zł i są w dużej mierze pieniądze pozyskane z zewnątrz. Najpierw należy zapytać mnie, a nie opowiadać nieprawdę.

            Radny Sieńko odpowiedział, że przeprasza, jeśli Wójt poczuł się urażony – nie było to moją intencją. To po prostu wynik niedoinformowania społeczeństwa. 

            Pan Wójt dodał, że w przyszłym roku odbędą się wybory sołtysów i członków rad sołeckich i postaram się w miarę możliwości dotrzeć na każde zebranie i rozwiać wszelkie wątpliwości mieszkańców. Mamy przecież tak wielkie osiągnięcia, a jesteśmy tak małym społeczeństwem i musimy wreszcie zacząć zdawać sobie z tego sprawę.  

            Radna Emilia Lengiewicz zapytała, czy istnieje możliwość korzystania przez radnych z pomocy radcy prawnego w kwestiach dotyczących Sesji?

            Wójt odpowiedział że nie, ponieważ radca prawny jest zatrudniony do pomocy dla urzędu gminy. Wszelkie wątpliwości w różnych kwestiach proszę zgłaszać bezpośrednio do mnie lub do sekretariatu urzędu.

            Pani Lengiewicz zapytała jeszcze, czy istnieje możliwość wglądu w projekt strażacki?

Wójt odpowiedział, że jest to projekt jawny, konsultowany z naszymi strażakami w zakresie celów, założeń itp. Projekt transgraniczny nie dotyczy tylko rozbudowy remizy czy zakupu samochodów, ale przede wszystkim zacieśniania więzów pomiędzy strażakami po obydwu stronach granicy, wspólnych szkoleń itp.

            Pani Lengiewicz dodała, że chodzi jej przede wszystkim o wizualizację remizy.

Wójt odpowiedział, że w tym projekcie nie ma wizualizacji, ponieważ chodzi tu o rozbudowę remizy o dwa dodatkowe garaże na wozy bojowe – w stronę zachodnią i nowy plac manewrowy. To po prostu pozwoli druhom z Korycina umiejscowić ich samochody w jednym miejscu, a teraz np. „tatra” stoi w garażu w Krukowszczyźnie, bo w Korycinie nie ma miejsca. Natomiast nowe samochody dla OSP w Krukowszczyźnie i Ostrej Górze dadzą im nowe możliwości – szczególnie Krukowszczyzna ma wielu młodych strażaków ochotników i wzmocnią gminną OSP w Korycinie.

            Radny Janusz Małyszko, który jest strażakiem ochotnikiem w Krukowszczyźnie opowiedział, jak bardzo druhowie z jego wsi cieszą się z tego projektu i nowego samochodu.

            Pani przewodnicząca rady gminy powiedziała, że będzie pełnić swoje dyżury w Urzędzie Gminy w każdy wtorek w godzinach 7.30 – 9.15. Wszystkich zapraszam do przychodzenia i zgłaszania wniosków czy problemów.

Powiedziała także, że na dzień 28 grudnia br. planowana jest kolejna – ostatnia w tym roku Sesja Rady Gminy.

Państwo radni nie zgłosili więcej interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym.

 

Ad.21/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poprosiła państwa radnych, a także inne osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.

Państwo radni ani inne osoby obecne na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.

 

Ad.22/    Wobec wyczerpania porządku dziennego II Sesji Rady Gminy Korycin pani przewodnicząca stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknęła je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.

 

 

Protokołowała:

Ewa Michnowicz

 

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Gminy Korycin

Wytwarzający/odpowiadający: Inspektor ds. sekretarsko-kancelaryjnych, obsługi organów gminy i promocji gminy

Data wytworzenia: 2018-12-10

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data modyfikacji: 2018-12-19

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2018-12-19