PROTOKÓŁ Nr VII/2019

PROTOKÓŁ Nr VII/2019
z VII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 15 czerwca 2019 r. (sobota) w sali konferencyjnej GOKSiT w Korycinie, w godz. 9.00 – 11.50 pod przewodnictwem pani Iwony Chwiećko – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.

 

 

Stan Rady Gminy – 15 radnych

Obecnych – 15 radnych

zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.

 

Radni obecni podczas obrad sesyjnych:

1) pan Radosław Andrysewicz

2) pan Marek Brylewicz

3) pan Jerzy Burak

4) pani Iwona Chwiećko

5) pani Ewa Jakowiec

6) pani Emilia Lengiewicz

7) pan Janusz Małyszko

8) pan Antoni Mróz

9) pan Antoni Pakuła

10)  pan Grzegorz Sieńko

11)  pan Zdzisław Sitko

12)  pan Stanisław Szubzda

13)  pan Kazimierz Urban

14)  pani Julita Wasilewska

15)  pan Leszek Jan Wróbel

 

Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:

1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin

2) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy

3) pani Joanna Kulesa – Sekretarz Gminy

4) pani Elżbieta Tarachanowicz – Kierownik GOPS w Korycinie

5) pani Ewa Bojarzyńska – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Korycinie

6) pani Dorota Wiesławska – Dyrektor Przedszkola w Korycinie

7) pani Beata Matyskiel – Dyrektor GOKSiT w Korycinie

8) pani Małgorzata Michelis – Kierownik Biblioteki Publicznej w Korycinie

9) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia

 

            Obrady VII Sesji Rady Gminy Korycin prowadziła pani Iwona Chwiećko – przewodniczący Rady Gminy Korycin.

            Na początku obrad sesyjnych pani przewodnicząca serdecznie powitała państwa radnych oraz wszystkich gości obecnych na sali obrad. Następnie na podstawie listy obecności stwierdziła, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 15 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniała, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.

            Pani przewodnicząca poinformowała, że porządek obrad VII Sesji został Państwu radnym doręczony, jednak na wniosek pana Wójta wnoszę o wprowadzenie porządku obrad dwóch dodatkowych punktów dotyczących podjęcia następujących uchwał:

1) uchwała w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2019 rok,

2) uchwała w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2019 – 2033.

 Powyższe uchwały omawiane byłyby pod pozycjami 18 i 19 porządku obrad,  zaś pozostałe punkty porządku przesuną się w dół.

Przystępujemy więc do głosowania nad przyjęciem proponowanego, uzupełnionego porządku dziennego VII Sesji Rady Gminy Korycin. Na podstawie wykazu z głosowania imiennego stwierdzam, iż w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za przyjęciem proponowanego, zmienionego porządku obrad głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.  Na podstawie wyniku głosowania stwierdzam, że porządek obrad VII Sesji Rady Gminy został przyjęty jednogłośnie (wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).

Oto treść przyjętego porządku obrad:

1. Otwarcie obrad.

2. Przyjęcie porządku dziennego VII Sesji Rady Gminy Korycin.

3. Przyjęcie protokołów z V i VI Sesji Rady Gminy odbytych w dniach 25 marca i 1 kwietnia 2019 roku.

4. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Korycin w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy.

5. Rozpatrzenie sprawozdań z działalności gminnych jednostek organizacyjnych za 2018 rok, w tym:

- Szkoły Podstawowej w Korycinie,

- Przedszkola w Korycinie,

- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie,

- Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie wraz z Biblioteką Publiczną w Korycinie.

6. Podjęcie uchwały w sprawie likwidacji Punktu Przedszkolnego w Zabrodziu – uchwała Nr VII/  /2019 Rady Gminy Korycin z dnia 15 czerwca 2019 r. w powyższej sprawie.

7. Ustalenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli przedszkola i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami obejmującymi dzieci 6-letnie i dzieci młodsze – podjęcie uchwały Nr VII/  /2019 Rady Gminy Korycin z dnia 15 czerwca 2019 r. w powyższej sprawie.

8. Ustalenie planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Korycin oraz określenie granic obwodów publicznych szkół podstawowych – podjęcie uchwały Nr VII/  /2019 Rady Gminy Korycin z dnia 15 czerwca 2019 r. w powyższej sprawie.

9. Wyrażenie zgody na zbycie w drodze bezprzetargowej nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin – podjęcie uchwały Nr VII/  /2019 Rady Gminy Korycin z dnia 15 czerwca 2019 r. w powyższej sprawie.

10. Udzielenie pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Przebudowa układu komunikacyjnego dróg powiatowych Nr 1326B i 1330B Janów – Trofimówka – Franckowa Buda – Wyłudki i drogi Nr 1323B Janów – Budno – Nowinka na terenie Gmin Janów, Korycin i Sidra w Powiecie Sokólskim” – podjęcie uchwały Nr VII/  /2019 Rady Gminy Korycin z dnia 15 czerwca 2019 r. w powyższej sprawie.

11. Udzielenie pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Przebudowa chodnika na ulicy Słowiańskiej w Korycinie w ciągu drogi powiatowej Nr 1318B” – podjęcie uchwały Nr VII/  /2019 Rady Gminy Korycin z dnia 15 czerwca 2019 r. w powyższej sprawie.

12. Udzielenie pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Przebudowa drogi powiatowej Nr 1307B na odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową Nr 1308B do granicy administracyjnej Powiatu Sokólskiego z Powiatem Białostockim” – podjęcie uchwały Nr VII/  /2019 Rady Gminy Korycin z dnia 15 czerwca 2019 r. w powyższej sprawie.

13. Udzielenie pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Remont poboczy na drodze powiatowej Nr 1319B w miejscowości Milewszczyzna” – podjęcie uchwały Nr VII/  /2019 Rady Gminy Korycin z dnia 15 czerwca 2019 r. w powyższej sprawie.

14. Powołanie Zespołu opiniującego kandydatów na ławników do Sądu Rejonowego w Sokółce – podjęcie uchwały Nr VII/  /2019 Rady Gminy Korycin z dnia 15 czerwca 2019 r. w powyższej uchwale.

15. Debata na temat Raportu o stanie Gminy Korycin za 2018 rok i podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Wójtowi Gminy wotum zaufania – uchwała Nr VII/  /2019 Rady Gminy Korycin z dnia 15 czerwca 2019 r. w powyższej sprawie.

16. Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego Gminy Korycin za 2018 rok wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2018 rok – podjęcie uchwały Nr VII/  /2019 Rady Gminy Korycin z dnia 15 czerwca 2019 r. w powyższej sprawie.

17. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin, po zapoznaniu się z:

- sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2018 rok,

- sprawozdaniem finansowym,

- opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku do sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2018 rok,

- stanowiskiem Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Korycin oraz informacją o stanie mienia komunalnego

uchwała Nr VII/  /2019 Rady Gminy Korycin z dnia 15 czerwca 2019 r. w powyższej sprawie.

18. Dokonanie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2019 rok – podjęcie uchwały Nr VII/  /2019 Rady Gminy Korycin z dnia 15 czerwca 2019 r. w powyższej sprawie.

19. Wprowadzenie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Korycin na lata 2019 – 2033 – podjęcie uchwały Nr VII/  /2019 Rady Gminy Korycin z dnia 15 czerwca 2019 r. w powyższej sprawie.

20. Interpelacje i zapytania radnych.

21. Wolne wnioski i informacje.

22. Zamknięcie obrad.

 

Pani przewodnicząca obrad stwierdziła, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokoły z V i VI  Sesji Rady Gminy odbytych w dniach 25 marca i 1 kwietnia 2019 roku. Przypomniała, że były one wyłożone do wglądu państwa radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczony w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z ich treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.

Radna Emilia Lengiewicz powiedziała, że ma uwagę do protokołu Nr VI z dnia 1 kwietnia 2019 roku, napisanego przez panią Sekretarz, ponieważ nie ma w nim zawartych jej wypowiedzi z Sesji nadzwyczajnej, a przecież zabierała głos podczas obrad sesyjnych.

Sekretarz odpowiedziała, że protokół nie musi zawierać wszystkich wypowiedzi – można je obejrzeć w Internecie w zapisie z transmisji obrad sesyjnych. Musi się on natomiast odnosić do wszystkich punktów zawartych w porządku obrad.

Więcej zastrzeżeń nie zgłoszono, więc pani przewodnicząca obrad zarządziła przystąpienie do głosowania imiennego nad przyjęciem protokołów z poprzednich Sesji. Na podstawie wykazu z głosowania imiennego stwierdzono, iż w głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za przyjęciem protokołów z poprzednich Sesji głosowało 12 radnych, 3 radnych było przeciw. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca obrad stwierdziła, iż protokoły z obrad V i VI Sesji Rady Gminy Korycin odbytych w dniach 25 marca i 1 kwietnia 2019 roku zostały przyjęte większością głosów (wykaz z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych).

 

Ad.4/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin i przedstawił sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.

W okresie od ostatniej V Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 25 marca 2019 roku do dnia dzisiejszej Sesji Rady tj. 15 czerwca 2019 roku realizowałem wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych oraz osobiście następujące zadania:

1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 26 marca 2019 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad V Sesji Rady tj.

1) w sprawie uchwalenia Programu Współpracy Gminy Korycin z organizacjami pozarządowymi na lata 2019 – 2023,

2) w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze bezprzetargowej udziału Gminy Korycin w prawie własności nieruchomości,

3) w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej,

4) w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2019 rok,

5) w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2019 – 2033.

Uchwały Rady Gminy zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin oraz wymagające publikacji przekazane do redakcji Dziennika Urzędowego Województwa Podlaskiego i zostały już opublikowane.

2. W dniu 26 marca br. uczestniczyłem w Zgromadzeniu Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza”.

3. W dniach 28-30 marca 2019 r. uczestniczyłem w spotkaniu Komitetu Regionów i posiedzeniu Komisji NAT w Gozo na Malcie.

4. W dniu 29 marca 2019 r. zleciłem opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na przeniesienie budynku drewnianego znajdującego się obok UG do Parku Kulturowego w Milewszczyźnie. Koszt wykonania dokumentacji to 19 000 zł brutto. 

5. W dniu 1 kwietnia 2019 r. odbyła się Sesja nadzwyczajna zwołana na wniosek kilku z Państwa radnych w celu rozważenia podjęcia uchwały przygotowanej przez Klub Radnych „Nasza Mała Ojczyzna” w sprawie ustalenia wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019 – 2023. Jak Państwo pamiętają powyższa uchwała została odrzucona większością głosów radnych Gminy Korycin.

6. W dniu 2 kwietnia br. spotkałem się z panem Piotrem Rećko – Starostą Sokólskim w sprawie podpisania umowy na remont drogi gminnej w Wyłudkach.

7. W dniu 3 kwietnia 2019 r. odbyło się posiedzenie Zarządu Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza” oraz spotkanie z Państwem Bienasz – właścicielami firmy Biesiada Weselna w sprawie złożonej przez nich rezygnacji z przygotowywania obiadów dla dzieci z SP w Korycinie.

8. W dniu 4 kwietnia 2019 r. uczestniczyłem w Brukseli w posiedzeniu Komitetu Regionów – Komisja ENVE.

9. W dniu 5 kwietnia br. wraz ze Skarbnikiem i Sekretarzem Gminy uczestniczyłem w spotkaniu z rodzicami dzieci uczęszczających do SP w Korycinie w sprawie zasad dożywiania dzieci.

10. W dniu 8 kwietnia br. podpisałem w Urzędzie Pracy w Sokółce umowę skierowującą do pracy w UG Korycin dwie osoby w ramach tzw. prac interwencyjnych.

11. W dniu 9 kwietnia 2019 r. odbyłem spotkania z wykonawcami inwestycji fotowoltaicznej oraz z panem Adamem Kuleszą – właścicielem firmy HYDROS w sprawie poprawek w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie.

11. W dniu 11 kwietnia br. uczestniczyłem w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki w Samorządowej Debacie Oświatowej.

12. W dniu 15 kwietnia br. odbyłem spotkanie z Burmistrzem Augustowa w sprawie współpracy i wspólnych działań promocyjnych oraz z Dyrektorem Chóru Grodzieńskie Słowiki także w sprawie nawiązania współpracy.

13. W dniu 16 kwietnia br. odbył się przegląd gwarancyjny 2-ch inwestycji tj. rozbudowy budynku Przedszkola w Korycinie oraz budowy plaży wraz z infrastrukturą nad zalewem w Korycinie.

14. W dniu 17 kwietnia 2019 r. uczestniczyłem w Zgromadzeniu Związku Gmin „Kumiałka – Biebrza” oraz odbyłem spotkanie z Dyrektorem firmy ubezpieczeniowej Inter Broker w sprawie ubezpieczenia mienia gminnego.

15. W dniu 18 kwietnia br. wziąłem udział w spotkaniu dotyczącym współpracy branży turystycznej. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

W tym dniu także zamontowaliśmy konstrukcję do umieszczenia przy drodze nr 8 (naprzeciwko cmentarza) reklamy Parku Kulturowego w Milewszczyźnie.

16. W dniach 24-26 kwietnia 2019 r. uczestniczyłem w Warszawie w Zarządzie oraz w Zgromadzeniu Ogólnym Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.

17. W dniach 3-5 maja br. wraz z niektórymi z państwa radnych uczestniczyłem w pierwszej majówce w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie.

18. W dniu 7 maja br. wziąłem udział w spotkaniu Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w miejscowości Podkantorówka.

19. W dniu 9 maja 2019 r. spotkałem się z fotografami, którzy odwiedzili naszą gminę w ramach pleneru fotograficznego zorganizowanego dzięki projektowi pn. „Kampania promująca dziedzictwo kulturowe Ziemi Korycińskiej”.

W tym dniu odbyłem także spotkanie z mieszkańcami wsi Szaciłówka w sprawie planowanej budowy zakładu przetwórstwa metalowego w tej miejscowości.

20. W dniu 13 maja 2019 r. uczestniczyłem w Warszawie w posiedzeniu Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP.

21. W dniu 14 maja br. uczestniczyłem w przeglądzie gwarancyjnym Parku Kulturowego w Milewszczyźnie oraz w spotkaniu z Tomaszem Frankowskim – piłkarzem m.in. Jagiellonii Białystok czy Wisły Kraków, który kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z pierwszego miejsca na liście Koalicji Europejskiej i został do niego wybrany. Wspólnie zwiedziliśmy Park Kulturowy w Milewszczyźnie i odwiedziliśmy pana Marcina Bielca – przewodniczącego Stowarzyszenia Producentów Sera Korycińskiego.  Na koniec pobytu słynny piłkarz spotkał się z dziecięcą i młodzieżową drużyną piłkarską Kory Korycin.

22. W dniu 15 maja 2019 r. mieliśmy wizytę przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, którzy na swoich stronach internetowych i w materiałach reklamowych będą promować projekty wykonane przez Gminę Korycin w ramach środków unijnych pozyskanych w programie międzynarodowym Interreg Litwa – Polska.

Tego dnia zakończyliśmy także budowę systemu instalacji solarnych i fotowoltaicznych, zaś końcowy odbiór zadania miał miejsce 30 maja br.

23. W dniu 16 maja br. W Parku Kulturowym w Milewszczyźnie miało miejsce posiedzenie Zarządu Powiatu Sokólskiego z udziałem Starosty Białostockiego i Burmistrza Czarnej Białostockiej. Spotkanie miało na celu ustalenie szczegółów modernizacji ciągów dróg powiatowych i gminnych, które przecież nie kończą się na granicy gminy czy starostwa. Przedkładane dziś na Sesji uchwały w sprawie dotacji dla Powiatu Sokólskiego na inwestycje drogowe są m.in. wynikiem tego spotkania.

24. W dniu 22 maja br. uczestniczyłem z moimi pracownikami i przedstawicielami firmy EMPEM w spotkaniu dotyczącym organizacji Ogólnopolskich Dni Truskawki w Korycinie.

25. W dniu 23 maja br. w miejscowości Olszynka odbyła się ekshumacja szczątków

2-ch żołnierzy radzieckich pochowanych tam w czasie II wojny światowej. Przez wiele lat trwały próby przeniesienia ich szczątków na cmentarz, a zabiegali o to zarówno sami gospodarze posesji, na której żołnierze zostali pochowani jak i Gmina Korycin. W końcu się udało, a ekshumacji dokonali m.in. archeolodzy z Instytutu Pamięci Narodowej Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa, a także archeolodzy rosyjscy. Następnego dnia odbył się pogrzeb na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Sokółce, w którym uczestniczyłem wspólnie z mieszkańcami wsi Olszynka i Zabrodzie.

26.  W niedzielę – 26 maja br. odbyły się wybory do Europarlamentu. W naszej gminie uprawnionych do głosowania było 2 651 osób. Głosy oddało 919 osób czyli 34,66% uprawnionych.

27. W dniu 27 maja 2019 r. wspólnie z przedstawicielami państwa radnych oraz z Sekretarzem i Skarbnikiem gminy uczestniczyłem w spotkaniu z Prezydentem RP w Pałacu Prezydenckim w Warszawie z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego.

28. W dniu 29 maja br. odbyło się posiedzenie Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Korycin, zaś w dniu 30 maja br. posiedzenie Komisji Gospodarki i Budżetu.

29. W dniu 31 maja 2019 r. wziąłem udział w spotkaniu w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku dotyczącym wpisania tkaniny dwuosnowowej na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

30. W dniu 2 czerwca 2019 r. z okazji setnych urodzin odwiedziłem dostojną jubilatkę -  Panią Pelagię Jastrzębiec – Święcicką – mieszkankę wsi Rudka, której złożyłem gratulacje w imieniu własnym, a także przekazałem listy gratulacyjne od premiera i wojewody podlaskiego.

31. W dniach 3-4 czerwca 2019 r. brałem udział w Gdańsku w uroczystych obchodach 30 lat wolności (rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów do parlamentu).

32. W dniu 5 czerwca 2019 r. odebrałem w Krakowie podczas uroczystej Gali Laureatów nagrodę „EKOJANOSIK – Zielona Wstęga Polski” w kategorii Samorząd. Gmina Korycin znalazła się w doborowym towarzystwie samorządów z osiągnięciami w zakresie ochrony środowiska m.in. Gmin Terespol czy Morawica.

33. W dniu 7 czerwca 2019 r. spotkałem się z przedstawicielami Fundacji ALPI – naszego partnera w organizacji zawodów piłki błotnej podczas Ogólnopolskich Dni Truskawki, aby omówić szczegóły przedsięwzięcia.

34. W dniach 10-11 czerwca br. uczestniczyłem w posiedzeniu Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP w Poznaniu.

35. W dniach 12-14 czerwca 2019 r. brałem udział w Bukareszcie w posiedzeniu Komisji ENVE Komitetu Regionów.

36. W dniu 13 czerwca 2019 r. odbyła się debata publiczna z udziałem mieszkańców wsi Szaciłówka oraz eksperta dotycząca rozwiązań przyjętych w projekcie planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego części obszaru wsi Szaciłówka w Gminie Korycin.

37. Wydałem następujące zarządzenia:

1) jako organ wykonawczy w sprawach:

a) Zarządzenie Nr 18/2019 z dnia 29 marca 2019 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2019 rok,

b) Zarządzenie Nr 19/2019 z dnia 29 marca 2019 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami gminie na 2019 rok,

c) Zarządzenie Nr 20/2019 z dnia 1 kwietnia 2019 r. w sprawie upoważnienia Sekretarza Gminy do prowadzenia spraw Gminy Korycin w imieniu Wójta Gminy,

d) Zarządzenie Nr 21/2019 z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie przyjęcia sprawozdania z realizacji „Programu Współpracy Gminy Korycin z organizacjami pozarządowymi za 2018 rok”,

e) Zarządzenie Nr 22/2019 z dnia 30 kwietnia 2019 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2019 rok,

f) Zarządzenie Nr 23/2019 z dnia 30 kwietnia 2019 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami gminie na 2019 rok,

2) jako Kierownik Urzędu w sprawach:

a) Zarządzenie Nr 6/2019 z dnia 1 kwietnia 2019 r. w sprawie instrukcji obiegu dokumentów finansowo-księgowych,

b) Zarządzenie Nr 7/2019 z dnia 23 kwietnia 2019 r. w sprawie powołania koordynatora gminnego odpowiedzialnego za szkolenie i wsparcie operatorów obsługi informatycznej Obwodowych Komisji wyborczych na terenie Gminy Korycin w wyborach do Parlamentu Europejskiego zarządzonych na dzień 26 maja 2019 roku,

c) Zarządzenie Nr 8/2019 z dnia 23 kwietnia 2019 r. w sprawie powołania Komisji do spraw brakowania druków ścisłego zarachowania z zakresu rejestracji stanu cywilnego w Urzędzie Stanu Cywilnego w Korycinie i trybu jej działania,

d) Zarządzenie Nr 9/2019 z dnia 7 maja 2019 r. w sprawie powołania operatorów informatycznej obsługi Obwodowych Komisji Wyborczych w Gminie Korycin w wyborach do Parlamentu Europejskiego zarządzonych na dzień 26 maja 2019 roku,

e) Zarządzenie Nr 10/2019 z dnia 24 maja 2019 r. w sprawie wyodrębnienia ewidencji księgowej oraz ustalenia planu kont dla projektu finansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój o nazwie „Konsultacje planistyczne dokumentów planistycznych w podlaskich gminach – edycja II”,

f) Zarządzenie Nr 11/2019 z dnia 24 maja 2019 r. w sprawie instrukcji obiegu i przechowywania dokumentów dla projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój o nazwie „Konsultacje planistyczne dokumentów planistycznych w podlaskich gminach – edycja II”,

g) Zarządzenie Nr 12/2019 z dnia 24 maja 2019 r. w sprawie powołania komisji do brakowania dokumentacji niearchiwalnej znajdującej się w archiwum zakładowym Urzędu Gminy Korycin w 2019 roku,

h) Zarządzenie Nr 13/2019 z dnia 30 maja 2019 r. w sprawie przedstawienia raportu o stanie Gminy Korycin za rok 2018.

38. Opracowano projekty uchwał i inne materiały będące przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji. 

Pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.

 

Ad.5/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy rozpatrzy sprawozdania z działalności gminnych jednostek organizacyjnych Gminy Korycin za 2018 rok, w tym:

- Szkoły Podstawowej w Korycinie,

- Przedszkola w Korycinie,

- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie,

- Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie wraz z Biblioteką Publiczną w Korycinie.

Wszystkie sprawozdania państwo radni otrzymali wcześniej i mogli dokładnie się z nimi zapoznać, jednak korzystając z obecności na sali obrad kierowników gminnych jednostek organizacyjnych proszę o zgłaszanie ewentualnych pytań dotyczących omawianych sprawozdań.

     Radna Emilia Lengiewicz zapytała Panią Dyrektor GOKSiT o koszty organizacji Ogólnopolskich Dni Truskawki w 2018 roku, ponieważ taka informacja nie została zawarta w sprawozdaniu.

   Pani Matyskiel odpowiedziała, że GOKSiT zajmuje się ustaleniem programu festynu, różnego rodzaju pozwoleniami czy artystami, którzy na nich wystąpią, ale koszty leżą po stronie Gminy Korycin.

     Skarbnik Gminy dodał, że ogólnie trudno jest znaleźć w sprawozdaniu finansowym koszt Dni Truskawki, ponieważ znajduje się on w dziele dotyczącym wydatków na promocję, gdzie zawartych jest bardzo dużo różnego rodzaju promocyjnych świadczeń pieniężnych.

      Pani Lengiewicz powiedziała, że jednak chciałaby wiedzieć dokładnie, ponieważ pytają ją o to mieszkańcy.

      Skarbik odpowiedział, że oczywiście jest w stanie przygotować taką informację, ale nie od ręki.

    Kolejne pytanie radna Lengiewicz skierowała do Pani Ewy Bojarzyńskiej – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Korycinie prosząc o wyjaśnienie na czym polega w naszej szkole system wspierania i motywowania uczniów?

     Pani Dyrektor odpowiedziała, że są to różnego rodzaju nagrody i bony dla najlepszych uczniów. Nagrody są fundowane przez naszych sponsorów czy Wójta Gminy, zaś regulaminy ich przyznawania, oparte na systemie punktowym, zostały stworzone wspólnie z rodzicami. Mamy np. bon od dyrektora szkoły na wycieczkę dla klasy przejawiającej najbardziej prouczniowskie postawy i zachowania.

            Więcej pytań i uwag do sprawozdań z działalności gminnych jednostek organizacyjnych nie było, zatem pani przewodnicząca obrad stwierdziła, że Rada Gminy Korycin zapoznała się ze sprawozdaniami z działalności gminnych jednostek organizacyjnych za 2018 rok.

 

Ad.6/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie likwidacji Punktu Przedszkolnego w Zabrodziu.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

      Zgodnie z art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2018 r. poz. 996 z późn. zm.) szkoła publiczna, w tym także punkt przedszkolny, może zostać zlikwidowana przez organ prowadzący z końcem roku szkolnego, po zapewnieniu przez organ wychowankom zlikwidowanego punktu przedszkolnego opieki i wychowania w innym punkcie przedszkolnym lub przedszkolu. Organ prowadzący obowiązany jest najpóźniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji zawiadomić o zamiarze likwidacji punktu przedszkolnego rodziców wychowanków tego punktu, właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego, właściwej do prowadzenia szkół i punktów przedszkolnych.

     Rada Gminy rozpoczęła procedurę likwidacji Punktu Przedszkolnego w Zabrodziu podejmując w dniu 12 lutego 2019 r. uchwałę Nr IV/39/2019 w sprawie zamiaru likwidacji Punktu Przedszkolnego w Zabrodziu. Uchwała ta upoważniła Wójta do dalszego postępowania przewidzianego w art. 89 ustawy – Prawo oświatowe. Informacja o zamiarze likwidacji placówki została skutecznie doręczona rodzicom dzieci uczęszczających do Punktu Przedszkolnego w Zabrodziu.

      W dniu 26 lutego 2019 roku Związek Nauczycielstwa Polskiego Zarząd Oddziału w Sokółce otrzymał pismo (wraz z kserokopią uchwały intencyjnej), wysłane przez Wójta Gminy w dniu 22 lutego 2019 roku z prośbą o wyrażenie opinii w sprawie likwidacji Punktu Przedszkolnego w Zabrodziu.

    W tym dniu zostało także doręczone do Podlaskiego Kuratora Oświaty pismo (wraz z kserokopią uchwały intencyjnej) z prośbą o wyrażenie pozytywnej opinii w sprawie likwidacji Punktu Przedszkolnego w Zabrodziu. Kurator Oświaty Postanowieniem Nr PSP.542.6.2019 z dnia 21 marca 2019 roku pozytywnie zaopiniował zamiar likwidacji Punktu Przedszkolnego w Zabrodziu z dniem 31 sierpnia 2019 roku.

      W celu kontynuacji rozpoczętej procedury likwidacyjnej jest niezbędne podjęcie powyższej uchwały.

      Radna Emilia Lengiewicz zapytała, czy będzie zapewniony dojazd do Przedszkola dla dzieci poniżej 5 roku życia.

      Wójt odpowiedział, że jeśli będzie taki obowiązek nałożony przez ustawę – to tak, w innym wypadku – nie.

      Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca obrad odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie likwidacji Punktu Przedszkolnego w Zabrodziu została podjęta jednogłośnie.

 

UCHWAŁA NR VII/45/2019 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 15 czerwca 2019 r.

w sprawie likwidacji Punktu Przedszkolnego w Zabrodziu

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

 

Ad.7/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy ustali tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli przedszkola i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami obejmującymi dzieci 6-letnie i dzieci młodsze.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

     Przedkładany projekt uchwały stanowi realizację delegacji ustawowej zawartej w art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2018 r. poz. 967 z późn. zm.), który określa, że organ prowadzący szkołę określa tygodniowy obowiązkowy wymiar godzi zajęć z tym, że ten wymiar nie może przekraczać 25 godzin.

     Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca obrad odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli przedszkola i innych palcówek przedszkolnych pracujących z grupami obejmującymi dzieci 6-letnie i dzieci młodsze została podjęta jednogłośnie.

 

UCHWAŁA NR VII/46/2019 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 15 czerwca 2019 r.

w sprawie ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli przedszkola i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami obejmującymi dzieci 6-letnie i dzieci młodsze

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.8/     W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy ustali plan sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Korycin oraz określi granice obwodów publicznych szkół podstawowych.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

       Zgodnie z art. 210 ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60) do ustalenia planu sieci publicznych ośmioletnich szkól podstawowych prowadzonych przez gminę, a także określenia granic obwodów publicznych szkół podstawowych, z wyjątkiem specjalnych mających siedzibę na obszarze gminy, z zastrzeżeniem art. 88 ust. 2 ustawy (Dz.U. z 2018 r. poz. 996 z późn. zm.), prowadzonych przez gminę i inne organy, na okres od dnia 1 września 2019 roku stosuje się przepisy art. 39 ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, z których wynika, że ustalenie planu sieci publicznych szkół następuje po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty. Zatem zgodnie ze wskazanymi przepisami, wobec odwołania się pracodawcy do stosowania art. 39 ustawy – Prawo oświatowe, ustalenie sieci publicznych szkół podstawowych na okres od dnia 1 września 2019 r. następuje po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty. Ustalając sieć organ prowadzący szkołę powinien mieć na uwadze fakt, że droga dziecka z domu do szkoły nie może przekraczać 3 km w przypadku uczniów klas I-IV oraz 4 km w przypadku uczniów klas V-VIII szkół podstawowych. Jeżeli droga dziecka do szkoły, w której obwodzie mieszka przekracza w/w odległości, wówczas obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka albo zwrot kosztów przejazdów dziecka środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice, a do ukończenia przez dziecko 7 lat – także zwrot kosztów przejazdu opiekuna dziecka środkami komunikacji publicznej.

     Uchwałą Nr XIX/134/2017 Rady Gminy Korycin z dnia 31 marca 2017 r. w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów na terenie Gminy Korycin do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe (Dz.Urz.Woj.Podl. z 2017 r. poz. 1694) określono plan sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Korycin, na okres od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r.

     W związku z tym, że brak jest określenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Korycin, a także granic obwodów publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Korycin od dnia 1 września 2019 roku, podjęcie przez Radę Gminy Korycin powyższej uchwały należy uznać za zasadne i konieczne.

     Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca obrad odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Korycin oraz określenia granic obwodów publicznych szkół podstawowych została podjęta jednogłośnie.

 

UCHWAŁA NR VII/47/2019 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 15 czerwca 2019 r.

w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Korycin oraz określenia granic obwodów publicznych szkół podstawowych

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.9/       W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zbycie w drodze bezprzetargowej nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin.

     Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

      Do kompetencji Rady Gminy należy wyrażenie zgody na zbycie nieruchomości stanowiącej własność Gminy.

     Właścicielka prawa użytkowania wieczystego wystąpiła z wnioskiem do Urzędu Gminy Korycin, który wpłynął dnia 1 kwietnia 2019 roku, o wykupienie prawa użytkowania wieczystego gruntu na własność działki oznaczonej nr ewidencyjnym 114 o powierzchni 0,7800 ha, położonej w obrębie wsi Wyłudy (dawna baza SKR Korycin).

    Prawo użytkowania wieczystego do w/w działki nabyła od Spółdzielni Usługowo-Wytwórczej „PRODMECH” z siedzibą w Korycinie aktem notarialnym z dnia 31 sierpnia 2001 roku. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1977 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 2204) użytkownikowi wieczystemu przysługuje prawo nabycia własności użytkowanej nieruchomości w drodze bezprzetargowej.

       Pan Wójt dodał, że jest to sytuacja bardzo podobna do tej z poprzedniej Sesji, dotyczącej sprzedaży terenu pod sklepem Gama w Korycinie. Nieruchomość dawnej bazy SKR będąca w użytkowaniu wieczystym mieszkanki naszej gminy, która zwróciła się do nas o możliwość wykupienia terenu na własność i nie widzę problemu, aby do tej prośby się nie przychylić, a tą uchwałą jej to umożliwimy.

     Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca obrad odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zbycie w drodze bezprzetargowej nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin została podjęta jednogłośnie.

 

UCHWAŁA NR VII/48/2019 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 15 czerwca 2019 r.

w sprawie wyrażenia zgody na zbycie w drodze bezprzetargowej nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

 

Ad.10/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy w kolejnych 4 punktach uchwalonego porządku obrad podejmie uchwały w sprawie udzielenia dotacji dla Powiatu Sokólskiego. W tym punkcie jest to uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Przebudowa układu komunikacyjnego dróg powiatowych Nr 1326B i 1330B Janów – Trofimówka – Franckowa Buda – Wyłudki i drogi Nr 1323B Janów – Budno – Nowinka na terenie Gmin Janów, Korycin i Sidra w Powiecie Sokólskim”.

      Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

      Stosownie do art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2019 r. poz. 506) gminy mogą sobie wzajemnie bądź innym jednostkom samorządu terytorialnego udzielać pomocy, w tym pomocy finansowej. Zakres kompetencji organów jednostki samorządu terytorialnego w zakresie udzielenia pomocy finansowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego dla innej jednostki samorządu terytorialnego w formie szczególnego rodzaju wydatku publicznego tj. dotacji celowej wyznaczony jest normami ogólnymi wyrażonymi w art. 126 oraz art. 216 ust. 2 pkt 5 oraz art. 220 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 869).

     Zgodnie z art. 216 ust. 2 pkt 5 ustawy o finansach publicznych, który określa przeznaczenie wydatków jednostek samorządu terytorialnego, wydatki budżetu jednostki samorządu terytorialnego są przeznaczone na realizację zadań określonych w odrębnych przepisach, a w szczególności na pomoc finansową dla innych jednostek samorządu terytorialnego. Z kolei art. 220 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych stanowi, że z budżetu jednostki samorządu terytorialnego może być udzielona innym jednostkom samorządu terytorialnego pomoc finansowa w formie dotacji celowej lub pomoc rzeczowa. W świetle powyższego jednostka samorządu terytorialnego może udzielać innym jednostkom pomocy finansowej w formie dotacji celowej lub pomocy rzeczowej. Podstawą jej udzielenia jest umowa, a spory z niej wynikające rozstrzygają sądy powszechne. Udzielenie przez gminę dotacji celowej powiatowi może nastąpić wyłącznie na dofinansowanie realizacji zadania należącego do ustawowych zadań własnych powiatu.

     Zatem Gmina Korycin ma prawo udzielić pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na realizację zadań dotyczących utrzymania i realizacji inwestycji na drogach powiatowych. Udzielenie przedmiotowej pomocy przyczyni się do szybszej realizacji inwestycji tj. w 2019 roku, a nie w latach następnych. Realizacja tej inwestycji przez Powiat Sokólski ma na celu poprawienie warunków komunikacji oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Udzielenie przedmiotowej pomocy finansowej leży również w interesie mieszkańców Gminy Korycin.

        Radny Lesze Wróbel powiedział, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym nie powinno dotyczyć tylko Parku w Milewszczyźnie, ale wszystkich miejscowości, co np. z ludźmi wychodzącymi z kościoła po mszy w Bombli?

         Wójt odpowiedział, że oczywiście chcielibyśmy zrobić jak najwięcej, a najlepiej wszystko, ale jest to niestety niemożliwe i musimy wybierać. Po doświadczeniach roku ubiegłego wiemy, że np. nad zalewem w Korycinie w ciepłe weekendy ilość osób znacznie przekracza 1000 i to naprawdę zagraża wszystkim: dzieciom i dorosłym, pieszym i zmotoryzowanym. Po wizji lokalnej i ustaleniach z Dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg zdecydowaliśmy o wybudowaniu chodnika na całym ciągu tej drogi i postawienia znaków zakazu parkowania wzdłuż drogi.

        Milewszczyzna zaś to miejsce przyciągające tłumy ludzi z kraju i zagranicy, promujące Gminę Korycin. Niestety widzimy, że woda wymywa pobocza, więc z Dyrektorem Pulem ustaliliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie wybrukowanie poboczy, co zabezpieczy je przed wymywaniem i jednocześnie nawiąże do charakteru tego miejsca. Powiat wykona też przejścia dla pieszych i postawi znaki ograniczające prędkość. Oba zadania – zalew i Milewszczyzna wyszacowane są na około 250 000 zł i opłacimy je po 50% - Powiat Sokólski i Gmina Korycin, choć niestety nie mamy pewności czy uda się je wykonać jeszcze w tym roku.

       Chciałoby się wszędzie doprowadzić drogi do takiego stanu, żeby było ładnie i bezpiecznie, ale się nie da. Myślę, że dokonałem trafnych wyborów i dobrych ustaleń ze Starostą i Powiatowym Zarządem Dróg. Zamkniemy także temat nawierzchni brukowej na drodze do Czarnej Białostockiej, a partycypować w tej inwestycji będzie także Powiat Białostocki. A dotacja dla Powiatu w tym punkcie porządku obrad dotyczy drogi w Wyłudkach, gdzie w kosztach jej remontu partycypuje także lokalny przedsiębiorca.

      Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan wiceprzewodniczący obrad odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Przebudowa układu komunikacyjnego dróg powiatowych Nr 1326B i 1330B Janów – Trofimówka – Franckowa Buda – Wyłudki i drogi Nr 1323B Janów – Budno – Nowinka na terenie Gminy Janów, Korycin i Sidra w Powiecie Sokólskim” została podjęta jednogłośnie.

 

UCHWAŁA NR VII/49/2019 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 15 czerwca 2019 r.

w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Przebudowa układu komunikacyjnego dróg powiatowych Nr 1326B i 1330B Janów – Trofimówka – Franckowa Buda – Wyłudki i drogi Nr 1323B Janów – Budno – Nowinka na terenie Gminy Janów, Korycin i Sidra w Powiecie Sokólskim”  

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.11/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Przebudowa chodnika na ulicy Słowiańskiej w Korycinie w ciągu drogi powiatowej Nr 1318B”.

       Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.

     Radna Emilia Lengiwicz zapytała, czy zostanie poprawiony także chodnik po prawej stronie tej drogi, bo jego część się zapadła, wręcz „rozjechała się”.

    Wójt odpowiedział, że nie widzi przeszkód, przy okazji budowy chodnika po stronie lewej będzie można go naprawić.

    Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan wiceprzewodniczący obrad odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Przebudowa chodnika na ulicy Słowiańskiej w Korycinie w ciągu drogi powiatowej Nr 1318B” została podjęta jednogłośnie.

 

UCHWAŁA NR VII/50/2019 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 15 czerwca 2019 r.

w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Przebudowa chodnika na ulicy Słowiańskiej w Korycinie  w ciągu drogi powiatowej Nr 1318B”

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.12/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Przebudowa drogi powiatowej Nr 1307B na odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową Nr 1308B do granicy administracyjnej Powiatu Sokólskiego z Powiatem Białostockim”.

         Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

        Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan wiceprzewodniczący obrad odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Przebudowa drogi powiatowej Nr 1307B na odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową Nr 1308B do granicy administracyjnej Powiatu Sokólskiego z Powiatem Białostockim” została podjęta jednogłośnie.

 

UCHWAŁA NR VII/51/2019 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 15 czerwca 2019 r.

w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Przebudowa drogi powiatowej Nr 1307B na odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową Nr 1308B do granicy administracyjnej Powiatu Sokólskiego z Powiatem Białostockim”

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.13/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Remont poboczy na drodze powiatowej Nr 1319B w miejscowości Milewszczyzna”.

          Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

       Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca obrad odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Remont poboczy na drodze powiatowej Nr 1319B w miejscowości Milewszczyzna” została podjęta jednogłośnie.

 

UCHWAŁA NR VII/52/2019 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 15 czerwca 2019 r.

w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu na dofinansowanie zadania pn. „Remont poboczy na drodze powiatowej Nr 1319B w miejscowości Milewszczyzna”

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.14/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie powołania Zespołu opiniującego kandydatów na ławników do Sądu Rejonowego w Sokółce.

       Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

      Zgodnie z art. 160 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 52 z późn. zm.) ławników do sądów okręgowych oraz do sądów rejonowych wybierają rady gminy, których obszar jest objęty właściwością tych sądów – w głosowaniu tajnym.

Jak wynika z art. 163 § 1 w/w ustawy wybory nowych ławników powinny odbyć się najpóźniej w październiku roku kalendarzowego, w którym upływa kadencja dotychczasowych. Po ogłoszeniu wyborów na mocy art. 163 § 2 w/w ustawy rada powołuje zespół mający na celu wstępną ocenę zgłaszanych kandydatur i sporządzenie o nich opinii, w szczególności w zakresie spełnienia przez nich wymogów określonych w ustawie. Podkreślić należy, iż zespół ten pełni wyłącznie funkcję pomocniczą i opiniodawczą, jest on powołany przede wszystkim do dokonania oceny zgłoszeń kandydatów pod względem formalnym. Kompetencją i zarazem obowiązkiem zespołu jest przedstawienie na sesji rady gminy opinii o zgłoszonych kandydatach, w szczególności w zakresie spełnienia przez nich wymogów określonych w ustawie. Jednocześnie jednak podkreślenia wymaga fakt, że stanowiska (opinie) zespołu opiniującego kandydatów na ławników nie wywołują żadnych skutków prawnych, gdyż nie są to uchwały organu właściwego do podejmowania rozstrzygnięć w sprawach dotyczących wyboru ławników. Działanie zespołu opiniującego kandydatów na ławników nie zwalnia zatem rady gminy z konieczności oceny poprawności formalnej przedłożonych zgłoszeń kandydatów na ławnika, gdyż to właśnie rada gminy jest jedynym organem właściwym do dokonania zgodnego z ustawą wyboru ławników, a elementem procedury wyboru jest ocena formalna dokonanych zgłoszeń. Rada Gminy jest zatem uprawniona i zobligowana do szczegółowego zweryfikowania stanowiska zespołu w zakresie niespełnienia przez zgłoszenie wymogów formalnych, bowiem to jej uchwała o pozostawieniu zgłoszenia bez dalszego biegu pozbawia kandydata uprawnień do dalszego udziału w procedurze wyborów .

       W świetle powyższego podjęcie uchwały w sprawie powołania Zespołu opiniującego kandydatów na ławników do Sądu Rejonowego w Sokółce jest w pełni uzasadnione.  

       Pani Sekretarz dodała, że otrzymaliśmy z Sądu Okręgowego informację o kończącej się kadencji ławników i dlatego musimy wszcząć cała procedurę, aby wybrać ławników na nową kadencję. Szczegóły procedury i wymagania, jakie muszą spełnić kandydaci na ławników są ściśle określone i są zamieszczone w BIP Korycin. Jest to funkcja społeczna, bez wynagrodzenia, a ławnicy przeważnie orzekają w sprawach rodzinnych i opiekuńczych. Aby dokonać takiego wyboru najpierw musimy powołać 3-osobowy zespół radnych do opiniowania i doradzania dla osób zgłaszających się jako kandydaci na ławników. Najpóźniej w październiku podejmiemy kolejną uchwałę powołującą ławników. 

      Do zespołu opiniującego kandydatów na ławników został zgłoszony cały Klub Radnych „Nasza Mała Ojczyzna” w składzie: Emilia Lengiewicz, Grzegorz Sieńko i Leszek Jan Wróbel. Na przewodniczącego Zespołu zaproponowano radnego Grzegorza Sieńko.

     Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca obrad odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie powołania Zespołu opiniującego kandydatów na ławników do Sądu Rejonowego w Sokółce  została podjęta jednogłośnie.

 

UCHWAŁA NR VII/53/2019 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 15 czerwca 2019 r.

w sprawie powołania Zespołu opiniującego kandydatów na ławników do Sądu Rejonowego w Sokółce

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Pani przewodnicząca zarządziła 10 minut przerwy.

Wznowiono obrady.

 

Ad.15/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy, po odbyciu debaty na temat Raportu o stanie Gminy Korycin za 2018 rok, podejmie uchwałę w sprawie udzielenia wotum zaufania Wójtowi Gminy.

      Raport otrzymaliście państwo w terminie do 31 maja br. zaś projekt uchwały wraz z uzasadnieniem razem z materiałami na Sesję.

     Zgodnie z art. 28aa ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2019 r. poz. 506) Wójt Gminy co roku, do dnia 31 maja przedstawia radzie gminy raport o stanie gminy. Raport obejmuje podsumowanie działalności Wójta w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego.

      Wójt Gminy Korycin przygotował Raport o stanie Gminy Korycin za 2018 rok i przekazał go Radzie Gminy w dniu 30 maja 2019 roku za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz zamieścił w Biuletynie Informacji Publicznej.

     Przepisy art. 28aa ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym określają, że Rada Gminy rozpatruje raport podczas Sesji, na której podejmowana jest uchwała rady gminy w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium Wójtowi z zastrzeżeniem, że jest on rozpatrywany w pierwszej kolejności. Nad przedstawionym raportem o stanie gminy przeprowadza się debatę. W debacie radni zabierają głos bez ograniczeń czasowych, mogą w niej także uczestniczyć mieszkańcy gminy. Mieszkaniec Gminy Korycin, który chciałby zabrać głos, musi złożyć do Przewodniczącego Rady pisemne zgłoszenie poparte podpisami co najmniej 20 osób. Wzór takiego zgłoszenia również został zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej. Zgłoszenie składa się najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który została zwołana Sesja, podczas której ma być przedstawiony raport o stanie gminy. Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania przez Przewodniczącego Rady zgłoszenia. Liczba mieszkańców mogących zabrać głos w debacie wynosi 15, chyba że Rada postanowi o zwiększeniu tej liczby. Po zakończeniu debaty nad raportem o stanie gminy Rada Gminy przeprowadza głosowanie nad udzieleniem Wójtowi wotum zaufania. Uchwałę o udzieleniu Wójtowi wotum zaufania Rada Gminy podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady. 

      Radna Emilia Lengiewicz odniosła się do współpracy Gminy Korycin z organizacjami pozarządowymi i zapytała, dlaczego plac zabaw przy Przedszkolu w Korycinie, który powstał we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Korycińskiej nie jest otwarty i dostępny dla wszystkich bez ograniczeń, chociaż taki zapis jest w raporcie i takie było założenie.

    Wójt odpowiedział, że teoretycznie jest otwarty, ale praktycznie ze względów bezpieczeństwa są pewne ograniczenia w dostępie.

       Radna Lengiewicz zaproponowała, aby postąpić podobnie jak w przypadku siłowni, udostępnić komuś klucz, kto będzie tego pilnował, zapisywał kto korzystał z placu zabaw i wtedy będzie wiadomo o ewentualnych sprawcach zniszczeń.

      Wójt odpowiedział, że planujemy zainstalować na placu zabaw kamery, które bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku Parku Kulturowego w Milewszczyźnie, jest dzięki temu jest czyściej i bezpieczniej. Ten plac położony jest na uboczu i nie możemy dopuścić do zniszczeń, jednak wszystko to jest kwestia ustalenia zasad, bo został on wybudowany po to, by służyć mieszkańcom.

     Radny Leszek Wróbel zapytał o udzielanie bezpłatnych porad prawnych dla mieszkańców – gdzie i kiedy się to odbywa?

    Sekretarz odpowiedziała, że jeśli ktoś jest zainteresowany do proszę o telefon i ustalimy takie spotkanie z prawnikiem.  

    Dodała także, że Raport o stanie gminy to nowa rzecz, a w ustawie jest napisane bardzo lakonicznie, co powinien zawierać. Wszystkie gminy dopiero się uczą, spoglądają na gminy sąsiednie i na urząd wojewódzki czekając, jakie raporty powstaną.

     Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca obrad odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie udzielenia wotum zaufania Wójtowi Gminy została podjęta jednogłośnie.

 

UCHWAŁA NR VII/54/2019 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 15 czerwca 2019 r.

w sprawie udzielenia wotum zaufania Wójtowi Gminy

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

 

Ad.16/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy rozpatrzy sprawozdanie finansowe Gminy Korycin za 2018 rok wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2018 rok i podejmie w tej sprawie uchwałę.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

     Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2019 r. poz. 506) oraz art. 270 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 869) rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdania finansowego jednostki samorządu terytorialnego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu należy do wyłącznej właściwości Rady Gminy. Rada powinna tego dokonać w terminie do dnia 30 czerwca roku następującego po danym roku budżetowym.

    Na posiedzeniu w dniu 29 maja br. Komisja Rewizyjna Rady Gminy Korycin większością głosów (4 głosy „za”, 1 głos „przeciw”) pozytywnie zaopiniowała przedłożone przez Wójta Gminy sprawozdanie finansowe z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2018 rok. Na tej podstawie przygotowany został projekt uchwały.

    Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca obrad odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2018 rok została podjęta jednogłośnie.

 

UCHWAŁA NR VII/55/2019 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 15 czerwca 2019 r.

w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2018 rok

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.17/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin, po zapoznaniu się z:

- sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2018 rok,

- sprawozdaniem finansowym,

- opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku do sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2018 rok,

- stanowiskiem Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Korycin oraz informacją o stanie mienia komunalnego.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

    Zgodnie z art. 271 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego nie później niż do 30 czerwca roku następującego po roku budżetowym podejmuje uchwałę w sprawie absolutorium dla zarządu jednostki samorządu terytorialnego.

   Z wnioskiem w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium Wójtowi Gminy występuje do Rady Gminy Komisja Rewizyjna (art. 18a ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym). Komisja Rewizyjna wystąpiła w dniu 29 maja br. do Rady Gminy Korycin z wnioskiem o udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy (pani przewodnicząca powyższy wniosek odczytała). Wniosek Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy z tytułu wykonania budżetu gminy za 2018 rok został przekazany Regionalnej Izbie Obrachunkowej w celu zaopiniowania (mamy pozytywną opinię RIO w tej sprawie).

    Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminny, do wyłącznej kompetencji Rady Gminy należy podjęcie uchwały w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium.

     Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca obrad odczytała projekt uchwały i poddała go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin za 2018 rok została podjęta większością głosów.

 

UCHWAŁA NR VII/56/2019 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 15 czerwca 2019 r.

w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin za 2018 rok

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

      Pan Wójt powiedział, że bardzo dziękuję za pozytywne podsumowanie minionego roku, który dla mnie i moich współpracowników był rokiem trudnym – oddaliśmy do użytku trzy ogromne inwestycję – nowe przedszkole, infrastrukturę plaży i Park Kulturowy w Milewszczyźnie. Współpraca między mną, radą i pracownikami jest na szczęście dobra i absolutnie konieczna, aby móc efektywnie działać dla dobra naszych mieszkańców i nas wszystkich. W ubiegłym roku ogromnym wysiłkiem i kosztem były nie tylko inwestycje ale także np. reforma oświaty. Teraz Wy – jako nowa Rada Gminy pracujecie na rzecz nas wszystkich, a my, jako malutka gmina mamy tak ogromne osiągnięcia w skali kraju, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jeszcze raz bardzo dziękuję.

 

Ad.18/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy wprowadzi kolejne zmiany do budżetu Gminy Korycin na 2019 rok.

Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w powyższej sprawie państwo radni otrzymali, jednak proszę Skarbnika Gminy o wyjaśnienie wprowadzanych zmian.

        Skarbnik powiedział, że zmiany w palnie dochodów polegają na:

1) w dziale 600 – Transport i łączność dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 63 000 zł w związku z otrzymaniem dofinansowania do modernizacji drogi w Mielnikach,

2) w dziale 700 – Gospodarka mieszkaniowa dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 5 500 zł w związku z większymi niż pierwotnie planowano dochodami z tytułu wieczystego użytkowania gruntów; w dziale tym dokonuje się także zwiększenia planu dochodów o kwotę 110 000 zł w związku z większymi niż pierwotnie planowano dochodami budżetu z tytułu sprzedaży majątku,

3) w dziale 750 – Administracja publiczna dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 30 000 zł, związane jest to z większymi niż pierwotnie planowano dochodami z tytułu promocji i reklamy; w dziale tym dokonujemy także zwiększenia planu dochodów o kwotę 16 710 zł w związku z przystąpieniem przez gminę do projektu pn. „Konsultacje dokumentów planistycznych w podlaskich gminach – II edycja”,

4) w dziale 754 – Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 5 000 zł w związku z otrzymaniem pomocy finansowej na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego i umundurowania z przeznaczeniem dla jednostek ochotniczych straży pożarnych,   

5) w dziale 921 – Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 363 416 zł stanowiącą wartość otrzymanego w 2019 roku dofinansowania do projektu zrealizowanego w 2018 roku, dotyczącego budowy plaży nad zbiornikiem wodnym w Korycinie.

Zmiany w planie wydatków polegają na:

1)  w dziale 600 – Transport i łączność dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę:

- 300 000 zł stanowiącą dotację przewidzianą do udzielenia dla Powiatu Sokólskiego w związku z planowanym do realizacji przez Powiat Sokólski zadaniem pn. „Przebudowa drogi powiatowej Nr 1307B na odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową Nr 1308B do granicy administracyjnej Powiatu Sokólskiego z Powiatem Białostockim”,

- 90 000 zł stanowiącą dotację przewidzianą do udzielenia dla Powiatu Sokólskiego w związku z planowanym do realizacji przez Powiat Sokólski zadaniem pn. „Remont poboczy na drodze powiatowej Nr 1319B w miejscowości Milewszczyzna”,

- 45 000 zł stanowiącą dotację przewidzianą do udzielenia dla Powiatu Sokólskiego w związku z planowanym do realizacji przez Powiat Sokólski zadaniem pn. „Przebudowa chodnika na ulicy Słowiańskiej w Korycinie w ciągu drogi powiatowej Nr 1318B”,

- 135 000 zł stanowiącą zabezpieczenie wg wartości kosztorysowej środków na realizację zadania pn. „Modernizacja drogi powiatowej Nr 103965B droga wojewódzka nr 671 – Olszynka (obręb Mielniki),

2) w dziale 750 – Administracja publiczna dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 16 710 zł i przeznacza ją na wydatki związane z realizacją projektu pn. „Konsultacje dokumentów planistycznych w podlaskich gminach – II edycja”,

3) w dziale 754 – Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 6 916 zł; związane jest to z zabezpieczeniem środków na wydatki związane z otrzymaną pomocą finansową na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego i umundurowania z przeznaczeniem dla jednostek ochotniczych straży pożarnych (5 000 zł) oraz z zabezpieczeniem środków na planowaną do udzielenia z budżetu Gminy Korycin dotację celową na zakup sprzętu dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrej Górze, zgodnie ze złożonym wnioskiem (1 619zł).

     Wprowadzamy zmiany w załączniku Nr 3 do uchwały – limity wydatków na zadania inwestycje realizowane w 2019 roku. Dotyczą one doprowadzenia do zgodności załącznika do zmienionego planu wydatków (załącznik nr 2). Zmiany te zostały opisane powyżej.

     Wprowadzamy zmiany w załączniku Nr 4 do uchwały – wykaz planowanych kwot dotacji udzielanych z budżetu Gminy Korycin w 2019 roku. Zmiana polega na zmianie w załączniku kwoty dotacji celowej przewidzianej do udzielenia dla Starostwa Powiatowego w Sokółce. Łączna kwota po zmianach wynosi 585 000 zł oraz wprowadzeniu kwoty dotacji celowej w kwocie 1 619 zł przewidzianej do udzielenia z budżetu Gminy Korycin przewidzianej na zakup sprzętu dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostre Górze ze złożonym wnioskiem.

Budżet po zmianach wynosi:

1)      dochody – 19 697 335,09 zł, z tego:

- bieżące – 18 018 335,09 zł,

- majątkowe – 1 697 000,00 zł,

2)      wydatki – 17 119 521,09 zł, z tego:

- bieżące – 13 883 521,09 zł,

- majątkowe 3 236 000,00 zł.

 

      Radna Emilia Lengiewicz zapytała, której dokładnie drogi dotyczy remont za kwotę 135 000 zł?

     Skarbnik odpowiedział, że chodzi o drogę od Janowa, która potem „odbija” do drogi Milowskiej. Z dwóch stron została ona wyremontowana, ale pośrodku został odcinek nie zmodernizowany, ponieważ odcinki drogi się nie zbiegały, dlatego najpierw musieliśmy wykupić teren i wytyczyć drogę na nowo, a teraz dokończymy remont.

      Radna Lengiewicz zapytała na czym polega projekt w sprawie konsultacji planistycznych?

      Na to pytanie odpowiedziała pani Ewa Michnowicz, która jest odpowiedzialna za realizację powyższego projektu. Projekt pn. „Konsultacje dokumentów planistycznych w podlaskich gminach – II edycja” jest oparty na uchwale intencyjnej dotyczącej zmian w planie zagospodarowania przestrzennego wsi Szaciłówka i np. dzięki niemu mieliśmy panią moderator, która zdecydowanie usprawniła i uspokoiła przebieg debaty publicznej w tej kwestii czy też z sms-owy system powiadamiania mieszkańców, który co prawda powstał w ramach I edycji tego projektu, ale jest wykorzystywany także teraz. Kupiliśmy także laptop z oprogramowaniem do punktu konsultacyjnego. 

      Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan wiceprzewodniczący obrad odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2019 rok została podjęta jednogłośnie.

 

UCHWAŁA NR VII/57/2019 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 15 czerwca 2019 r.

w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2019 rok

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.19/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poinformowała, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Korycin na lata 2019 – 2033.

    Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem w powyższej sprawie państwo radni otrzymali, proszę jednak Skarbnika Gminy o przedstawienie wprowadzanych zmian.

     Skarbnik powiedział, że zmiany w WPF w zakresie roku 2019 wynikają z potrzeby uaktualnienia kwot dochodów, wydatków, limitów na zadania inwestycyjne w 2019 roku oraz przychodów i rozchodów budżetu, zapewniając zgodność z załącznikami do uchwały. Zmiany w zakresie roku 2020 wynikają z wprowadzenia do wykazu przedsięwzięć dwóch nowych zadań inwestycyjnych przewidzianych do realizacji w 2010 roku, a dotyczących:

1)  przeniesienia domu do Parku Kulturowego w Milewszczyźnie w ramach projektu pn. „Dom dziedzictwa przy Parku Kulturowym Korycin – Milewszczyzna” (wartość przedsięwzięcia to ok. 750 000 zł, wartość dofinansowania – ok. 550 000 zł),

2)  przebudowa drogi w Białostoczku – wartość przedsięwzięcia wg wartości kosztorysowej to ok. 2 400 000 zł, wartość dofinansowania – 50% lub 60% czyli odpowiednio ok. 1 200 000 zł lub 960 000 zł (poziom dofinansowania zależy od decyzji wojewody).

      Realizacja powyższych projektów uzależniona jest od pozyskania dofinansowania, niemniej jednak w przypadku otrzymania dofinansowania zabezpieczenie wkładu własnego wiązać się będzie z wygospodarowaniem w budżecie 2020 roku dodatkowych środków na wkład własny na poziomie ok. 1 000 000 zł, co przy zakontraktowanych na przyszły rok wydatkach majątkowych gminy związanych z realizowanym już projektem dotyczącym budowy remizy w Korycinie i zakupem dwóch samochodów strażackich, a także koniecznością spłat rat kredytów i pożyczek zaciągniętych w latach wcześniejszych, może skutkować koniecznością zaciągania kolejnych zobowiązań długoterminowych, co w kontekście zmian w ustawie o finansach publicznych ograniczających de facto możliwości zadłużania się gmin spowodować może naruszenie wskaźnika z art. 243 ustawy i konieczność wprowadzenia programu naprawczego.

     Radna Iwona Chwiećko powiedziała, żeby poinformować społeczność lokalną o planach przeniesienia domu do Milewszczyzny, bo jest to duży koszt.

      Wójt powiedział, że od chwili kupienia tego budynku zastanawialiśmy się nad sensownym jego przeznaczeniem. Park Kulturowy w Milewszczyźnie staje się turystyczną perełką województwa podlaskiego, ale brakuje tam miejsca na biuro i na prowadzenie różnego rodzaju warsztatów np. dla dzieci i dlatego właśnie ten dom tam umieścimy. Budynek zostanie podpiwniczony i tam będą izby na warsztaty, na parterze zrobimy jedno duże pomieszczenie na wystawę, a na strychu – dwa pokoje np. na biuro i do przenocowania. Budynek musi być dostosowany do charakteru Parku czyli budynek kryty strzechą i stylizowany np. na dom sprzed 100 lat. Zgadzam się, że kwota jest bardzo duża, ale takie są realia na rynku, a ostateczną cenę i tak pokaże przetarg. Nie zapominajmy także o zagospodarowaniu terenu wokół.

      Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan wiceprzewodniczący obrad odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu imiennym udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 4 głosy były „przeciw”. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że uchwała w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2019 - 2033 została podjęta większością głosów.

 

UCHWAŁA NR VII/58/2019 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 15 czerwca 2019 r.

w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2019 - 2033

 

wraz z wykazem z imiennego głosowania stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

 

Ad.20/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrała pani przewodnicząca i poprosiła państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.

Poinformowała jednocześnie, że w okresie międzysesyjnym na jej ręce nie wpłynęły interpelacje i zapytania państwa radnych w formie pisemnej.

        Radny Grzegorz Sieńko przekazał na ręce Pani Przewodniczącej pismo od mieszkańców wsi Długi Ług w sprawie postawienia we wsi znaku ograniczającego prędkość oraz poprawienia zapadniętych płyt chodnikowych.

     Pani Przewodnicząca powiedziała, że przekażemy to pismo do Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce do załatwienia powyższego wniosku.

     Radny Jerzy Burak powiedział, żeby postawić znak zakazujący ruchu na wale wokół zalewu w Szumowie, ponieważ niektórzy urządzają sobie wyścigi wokół zalewu, a policja nie może interweniować, bo nie ma znaku.

     Radny Leszek Wróbel powiedział, że zjazdy na pola z drogi Bombla – Stok zostały zniszczone, należy je naprawić.

     Radna Ewa Jakowiec poprosiła, aby we wsi Skindzierz wieczorami paliło się oświetlenie uliczne, jest lato i młodzież długo chodzi wieczorami, a światła nie ma.

      Radny Grzegorz Sieńko dodał, że Gmina Korycin dostała nagrodę za oświetlenie, a światło we wsiach się nie pali.

      Radna Emilia Lengiewicz zapytała, czy w okresie letnim będzie ratownik nad zalewem w Korycinie?

     Wójt odpowiedział, że w tym roku nie będzie, są nowe przepisy dotyczące udostępniania miejsc do kąpieli, dość problematyczne i w tym roku na naszej plaży stoi zakaz kąpieli, więc ratownika nie będzie.

     Radna Lengiewicz przypomniała także o konieczność naprawy studzienki na ul. Pogodnej w Korycinie, która jest zasłonięta kawałkiem płyty chodnikowej i stwarza zagrożenie w ruchu. Wniosek taki zgłaszałam na poprzedniej Sesji.

     Radny Grzegorz Sieńko powiedział, że na jego posesji znajduje się gniazdo os lub szerszeni. Dzwonił w tej sprawie do straży pożarnej w powiecie, ale odesłali go do Korycina. Komu mam to zgłosić?

   Odpowiedział radny Marek Brylewicz, który jest także strażakiem ochotnikiem, że straż pożarna może tylko gniazdo zabezpieczyć, ale w sprawie usunięcia należy zadzwonić do lekarza weterynarii.

     Radna Lengiewicz poprosiła o uporządkowanie Biuletynu Informacji Publicznej, szczególnie jeśli chodzi o sprawy dotyczące Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

     Odpowiedziała Sekretarz, że powoli ale sukcesywnie pracujemy nad tym, uzupełniamy i aktualizujemy dane na BIP.

    Radna Emilia Lengiewicz zapytała, czy to prawda, że nad zalewem ma powstać płatny parking i czy będzie on płatny także dla mieszkańców Gminy Korycin?

    Odpowiedziała Pani Sekretarz, że jeśli zrobimy płatny parking, to nie możemy zwolnić swoich mieszkańców z opłat za parkowanie, natomiast w przypadku ustalenia opłat za korzystanie z mienia gminnego takie zwolnienie byłoby możliwe. Zastanawiamy się nad tym problemem i jego najlepszym rozwiązaniem, ale na pewno nie wprowadzimy tego w tym roku.

    Wójt dodał, że robimy to ze względów bezpieczeństwa, gdyż szczególnie w lecie, gdy odwiedzają nas tysiące turystów, pojawia się realne zagrożenie w tym miejscu.

     Radna Lengiewicz zapytała czy jeszcze będą działać fontanny na Rynku w Korycinie?

Odpowiedział pan Wójt, że pracujemy nad tym i zastanawiamy się nad polepszeniem systemu fontann, gdyż technologia zaproponowana przez projektanta się nie sprawdziła. 

     Radny Grzegorz Sieńko zapytał, jak jest z toaletami w Parku w Milewszczyźnie, gdyż wiszą kartki na drzwiach, że nie działają?

     Odpowiedziała pani Sekretarz, że Park w Milewszczyźnie jest otwarty od środy do niedzieli, wtedy są tam osoby pilnujące całego obiektu, zaś kartki wiszą w dniach, gdy obiekt jest zamknięty ze względów bezpieczeństwa i ochrony przed zniszczeniem.

      Radny Janusz Małyszko zasugerował, żeby umieścić Raport o stanie gminy na BIP.

Sekretarz odpowiedziała, że jest już umieszczony.

     Radna Lengiewicz powiedziała, żeby zawiadomienia o terminie Sesji na BIP były także wcześniejsze, a nie tylko aktualne. Strona Przedszkola także nie działa.

      Radny Janusz Małyszko dodał, że nie działa także link do GOKSiT-u.

Sekretarz odpowiedziała, że prosi o zgłaszanie wszelkich uwag od razu do niej bezpośrednio, bez czekania do terminu kolejnej Sesji.

      Radny Janusz Małyszko poprosił o skierowanie wniosku do Powiatowego Zarządu Dróg w sprawie usunięcia tzw. „samosiewek” rosnących przy drogach powiatowych, ponieważ nie tylko ograniczają widoczność kierowcom, ale także są doskonałym schronieniem dla dzikich zwierząt, które potem niespodziewanie wybiegają na drogę i stwarzają ogromne zagrożenie.

    Na koniec pan Wójt zaprosił wszystkich radnych do czynnego udziału w zbliżających się XXIV Ogólnopolskich Dniach Truskawki w Korycinie. Opowiedział o atrakcjach w poszczególnych dniach truskawkowego święta i poprosił o pomoc w organizacji festynu.

Państwo radni nie zgłosili więcej interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym.

 

Ad.21/    W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pani przewodnicząca poprosił państwa radnych, a także inne osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.

Państwo radni ani inne osoby obecne na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.

 

Ad.22/     Wobec wyczerpania porządku dziennego VII Sesji Rady Gminy Korycin pani przewodnicząca stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknęła je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.

 

 

Protokołowała:                                                                                

Ewa Michnowicz                                                                                   

Przewodniczący Rady

Iwona Chwiećko

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Gminy Korycin

Wytwarzający/odpowiadający: Inspektor ds. sekretarsko-kancelaryjnych, obsługi organów gminy i promocji gminy

Data wytworzenia: 2019-07-05

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data modyfikacji: 2019-07-05

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2019-07-05