PROTOKÓŁ Nr XIII/2016
PROTOKÓŁ Nr XIII/2016
z XIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 29 lutego 2016 r. (poniedziałek) w sali GOKSiT w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, w godz. 9.00 – 11.15 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.
Stan Rady Gminy – 15 radnych
Obecnych – 15 radnych
zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.
Radni obecni podczas obrad sesyjnych:
1) pan Adam Bielawski
2) pan Jan Bojarzyński
3) pan Marek Brylewicz
4) pan Jerzy Burak
5) pan Kazimierz Buzun
6) pani Iwona Chwiećko
7) pan Józef Gliński
8) pan Stanisław Krutul
9) pan Zdzisław Lachowicz
10) pan Bogdan Małyszko
11) pan Antoni Pakuła
12) pan Jarosław Radulski
13) pan Krzysztof Szewczul
14) pan Stanisław Szubzda
15) pan Kazimierz Urban
Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:
1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin
2) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy
3) pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy
4) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia
Obrady XIII Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin.
Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał państwa radnych, Wójta i Skarbnika Gminy oraz panią Sekretarz i panią protokolantkę. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 15 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.
Pan przewodniczący poinformował, że proponowany porządek obrad XIII Sesji Rady Gminy Korycin został państwu radnym doręczony, zatem poddaję go pod głosowanie.
Za przyjęciem proponowanego porządku obrad głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany porządek obrad XIII Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie.
Oto treść przyjętego porządku obrad:
- Otwarcie obrad.
- Przyjęcie porządku dziennego XIII Sesji Rady Gminy Korycin.
- Przyjęcie protokołu z XII Sesji Rady Gminy Korycin, odbytej dnia 28 stycznia 2016 roku.
- Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Korycin w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy.
- Przyjęcie Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Korycin na lata 2016 – 2022 – podjęcie uchwały Nr XIII/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 29 lutego 2016 r. w powyższej sprawie.
- Przystąpienie do realizacji projektu pn. „Park kulturowy Korycin – Milewszczyzna” – podjęcie uchwały Nr XIII/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 29 lutego 2016 r. w powyższej sprawie.
- Dokonanie zmian w uchwale w sprawie przyjęcia od Gminy Czarna Białostocka zadania publicznego w zakresie zarządzania drogą gminną – podjęcie uchwały Nr XIII/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 29 lutego 2016 r. w powyższej sprawie.
- Udzielenie Gminie Janów pomocy finansowej na realizację inwestycji pn. „Przebudowa drogi gminnej na odcinku od drogi powiatowej nr 1308B do miejscowości Łubianka” - podjęcie uchwały Nr XIII/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 29 lutego 2016 r. w powyższej sprawie.
- Udzielenie Gminie Janów pomocy finansowej na realizację inwestycji pn. „Przebudowa ulicy bez nazwy wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w miejscowości Janów” – podjęcie uchwały Nr XIII/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 29 lutego 2016 r. w powyższej sprawie.
- Udzielenie Gminie Janów pomocy finansowej na realizację zadania pn. „Remont drogi gminnej Krasne – Cieśnisk Wielki” – podjęcie uchwały Nr XIII/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 29 lutego 2016 r. w powyższej sprawie.
- Udzielenie Gminie Janów pomocy finansowej na realizację inwestycji pn. „Przebudowa drogi gminnej nr 103910B na odcinku od Kolonii Kamienica do granicy Gminy Janów” – podjęcie uchwały Nr XIII/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 29 lutego 2016 r. w powyższej sprawie.
- Dokonanie zmian w Statucie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie – podjęcie uchwały Nr XIII/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 29 lutego 2016 r. w powyższej sprawie.
- Dokonanie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2016 rok – podjęcie uchwały Nr XIII/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 29 lutego 2016 r. w powyższej sprawie.
- Dokonanie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Korycin na lata 2016 – 2031 – podjęcie uchwały Nr XIII/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 29 lutego 2016 r. w powyższej sprawie.
- Ustalenie zasad używania herbu Gminy Korycin – podjęcie uchwały Nr XIII/ /2016 Rady Gminy Korycin z dnia 29 lutego 2016 r. w powyższej sprawie.
- Zapoznanie się ze sprawozdaniami z działalności Komisji działających przy Radzie Gminy Korycin za 2015 rok tj. Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Gospodarki i Budżetu.
- Interpelacje i zapytania radnych.
- Wolne wnioski i informacje.
- Zamknięcie obrad.
Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z XII Sesji Rady Gminy odbytej dnia 28 stycznia 2016 roku. Przypomniał, że był on wyłożony do wglądu państwa radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczony w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.
Wobec nie wniesienia do protokołu uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołu z XII Sesji Rady Gminy.
Ad.4/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i przedstawił sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.
W okresie od ostatniej XII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 28 stycznia 2016 roku do dnia dzisiejszej Sesji Rady tj. 29 lutego 2016 roku realizowałem wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych oraz osobiście następujące zadania:
1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 2 lutego 2016 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad XII Sesji Rady tj.
1) w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy Korycin na 2016 rok,
2) w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2016 rok,
3) w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2016 rok,
4) w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2016 rok,
5) w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy na okres 10 lat nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin oraz na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy,
6) w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin, położonej w obrębie wsi Skindzierz,
7) w sprawie określenia kryteriów wraz z liczbą punktów w postępowaniu rekrutacyjnym dla klasy pierwszej publicznego gimnazjum prowadzonego przez Gminę Korycin dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem,
8) w sprawie określenia kryteriów obowiązujących w postępowaniu rekrutacyjnym do klas pierwszych szkoły podstawowej prowadzonej przez Gminę Korycin dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem oraz określenia dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów i przyznania poszczególnym kryteriom liczby punktów,
9) w sprawie określenia kryteriów obowiązujących na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego dla publicznego przedszkola oraz publicznych innych form wychowania przedszkolnego, dla których Gmina Korycin jest organem prowadzącym,
10) w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2017 roku,
11) w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2016 rok,
12) w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2016 – 2031.
Uchwały Rady Gminy zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin oraz uchwała budżetowa i uchwały jako akty prawa miejscowego zostały przekazane do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego i zostały już opublikowane pod poz. 662, 663 i 664 z dnia 3 lutego 2016 r. oraz pod poz. 977 z dnia 22 lutego 2016 r.
2. W dniu 31 stycznia 2016 r. uczestniczyłem w posiedzeniu Podlaskiego Forum Gospodarczego w Białymstoku, gdzie tematem spotkania było określenie priorytetowych czynników determinujących rozwój województwa podlaskiego oraz uzgodnienie właściwych kompetencji ich realizacji.
3. W okresie od 1 do 29 lutego br. Urząd Gminy przyjął około 300 wniosków od podatników podatku rolnego o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego używanego do produkcji rolnej w 2016 roku, a obecnie są przygotowywane decyzje administracyjne w powyższej sprawie.
4. W dniach 4-8 lutego 2016 r. wspólnie ze Skarbnikiem Gminy uczestniczyłem w wyjeździe na Maltę, gdzie omawialiśmy szczegóły międzynarodowego projektu dotyczącego współpracy Gminy Korycin z Gminami z Włoch, Irlandii, Malty, Czech i Portugalii.
5. W dniu 16 lutego br. odbyły się konsultacje społeczne dotyczące projektu Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Korycin na lata 2016 – 2022 wraz z Prognozą Oddziaływania na Środowisko, który dziś w drodze uchwały przyjmujemy do realizacji.
6. W dniu 10 lutego br. została podpisana umowa dotacji na program „Pomoc państwa w zakresie dożywiania na 2016 rok” pomiędzy Wojewodą Podlaskim a Gminą Korycin na kwotę 154 100 zł, zaś gmina zobowiązuje się do wydatkowania na realizację powyższego programu środków własnych w wysokości nie mniejszej niż 120 000 zł.
7. W dniach 18-19 lutego br. uczestniczyłem w posiedzeniu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego w Białymstoku.
8. W dniu 18 lutego 2016 r. odbyły się w Korycinie konsultacje społeczne dotyczące „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Gminie Korycin”.
9. W dniu 12 lutego 2016 r. uczestniczyłem w posiedzeniu Zespołu Obszarów Wiejskich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie.
10. W dniu 12 lutego br. otrzymaliśmy operaty szacunkowe wyceny nieruchomości gruntowych położonych w obrębie wsi Wojtachy tj.
- działka nr 68 o pow. 0,59ha, wartość rynkowa działki 23 000 zł,
- działka nr 27 o pow. 0,49ha, wartość rynkowa działki 14 000 zł,
- działka nr 4 o pow. 0,39ha, wartość rynkowa działki 13 830 zł
oraz działki nr 330/2 o pow. 3061m2, położonej we wsi Skindzierz o wartości rynkowej 61 700 złotych.
11. W dniu 16 lutego 2016 r. otrzymaliśmy pismo z Powiatowego Urzędu Pracy w Sokółce informujące o przyznaniu nam 3 miejsc na zatrudnienie pracowników w ramach robót publicznych na okres 5 miesięcy. Refundacja miesięczna wynagrodzenia będzie wynosiła 1750 zł oraz składki na ubezpieczenie społeczne od refundowanej kwoty.
12. W dniu 19 lutego br. odbył się w Korycinie XV konkurs recytatorski utworów Leonardy Szubzdy pn. „Między milczeniem a krzykiem”, w którym udział wzięło blisko 30 uczestników.
13. Przygotowywane jest studium wykonalności i inne dokumenty niezbędne do złożenia wniosku do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego o dofinansowanie zadania o nazwie „Park kulturowy Korycin – Milewszczyzna” w ramach RPOWP w terminie do dnia 29 lutego br. (do dziś) w ramach działania 8.3. Ochrona dziedzictwa kulturowego, jednak w piątek termin został przesunięty do dnia 31 marca 2016 roku do godz. 15.30.
Przygotowujemy również kolejne wnioski o dofinansowanie, tym razem inwestycji drogowych, termin złożenia w Urzędzie Marszałkowskim upływa 18 marca br.
14. W dniu 17 lutego 2016 r. podałem do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży w ilości 18 działek położonych w pobliżu zalewu w Korycinie, przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.
15. Odbyłem wiele spotkań i konsultacji z wykonawcami dokumentacji na realizację projektu pn. „Park kulturowy Korycin – Milewszczyzna”.
16. Wydałem następujące zarządzenia:
1) jako organ wykonawczy w sprawach:
a) Zarządzenie Nr 56/2016 z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2016 rok.
17. Przygotowano projekty uchwał i inne materiały będące przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji.
Pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.
Ad.5/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy Korycin podejmie uchwałę w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Korycin na lata 2016 – 2022.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Sprawa jest dość oczywista, każda jednostka samorządu terytorialnego taki plan rozwoju na najbliższe lata musi posiadać, jest to wymóg ustawowy, a oprócz tego powyższy dokument jest niezbędny do ubiegania się o pieniądze z Unii Europejskiej.
Posiadanie strategicznego dokumentu przez jednostkę terytorialną jest pierwszym krokiem programowania jej rozwoju społeczno-gospodarczego. Plan Rozwoju Lokalnego jest „własnością” społeczności lokalnej przede wszystkim dla zagwarantowania i realizacji jej potrzeb, dlatego też udział lokalnej społeczności (w tym organizacji pozarządowych) będzie czynnikiem wspierającym procesy jej wdrażania. Dokument został opracowany na cały obszar administracyjny Gminy Korycin. Teoretycznie dotyczy on wszystkich sfer życia. Zostały w nim:
- wskazane kierunki rozwoju gminy,
- zidentyfikowane problemy mające negatywny wpływ na rozwój gminy i życie mieszkańców,
- określone zadania, które należy zrealizować, aby te problemy rozwiązać.
Z uwagi na koszty realizacji tych zadań oraz ograniczone możliwości finansowe Gminy została ułożona lista realizacyjna zadań według kryterium ważności wynikającego z wagi problemu dla rozwoju Gminy i mieszkańców oraz uwzględniająca okres ich realizacji.
Dokument opracowany został przy szerokim zaangażowaniu społeczności lokalnej. Wszystkie problemy nurtujące na co dzień Gminę i jej mieszkańców oraz sposoby ich rozwiązywania były szczegółowo omawiane i dyskutowane na Sesji Rady Gminy i spotkaniach z mieszkańcami.
Niniejsze opracowanie zostało oparte na zbiorze danych statystycznych, danych z Urzędu Gminy Korycin oraz zebranych podczas spotkań z przedstawicielami mieszkańców i środowisk lokalnych. W opracowaniu przyjęto metodę prognozowania wynikowego polegającą na ocenie planowanego rozwiązania i analizie możliwego wpływu obiektu na otaczające środowisko społeczne, gospodarcze i przyrodnicze. W przyjętych metodach zastosowano wielostopniowy tryb postępowania poprzez:
- analizę istniejących parametrów i czynników według dostępnych danych, w tym analizę SWOT,
- analizę działań i elementów inwestycji, które mogą zmienić stan istniejący, w tym opracowanie misji i wizji,
- analizę ilościową i ocenę zmian, w tym wybór zadań do realizacji,
- określenie działań,
- określenie wniosków końcowych wynikających z przeprowadzonych analiz,
- sporządzenie oceny oddziaływania na środowisko Planu.
Można stwierdzić, że zebrane dane pozwoliły w sposób jednoznaczny dokonać oceny środowiska społecznego, gospodarczego i naturalnego Gminy.
Wójt dodał, że wymogi nowych konkursów są takie, że np. drogi lokalne muszą być zapisane w jakimś dokumencie strategicznym i dlatego w Planie ujmujemy wszystkie nasze drogi, z rolniczymi włącznie. Zapisaliśmy w nim również planowany do realizacji Park kulturowy Korycin – Milewszczyzna, ponieważ za ujęcie inwestycji w Planie Rozwoju otrzymamy w postępowaniu konkursowym dodatkowe 5 pkt, a naprawdę w konkursie każdy punkt jest na wagę złota. Unia Europejska wymaga kilkuletniego planowania inwestycyjnego i ma to sens w przypadku dużych jednostek samorządowych, ale małe gminy – takie jak my, mają „wszystko w głowie” i taki plan jest trochę bezsensowny, jednak musimy go uchwalić. Powtarzam, ujęliśmy w nim to, co mogliśmy, wszystkie drogi i inwestycje, które mamy zaplanowane i zaprojektowane.
Prośba do państwa radnych, aby ten plan na dzisiejszej Sesji uchwalić.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Korycin na lata 2016 – 2022.
UCHWAŁA NR XIII/79/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 lutego 2016 r.
w sprawie przyjęcia Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Korycin na lata 2016 – 2022
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.6/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie przystąpienia do realizacji projektu pn. „Park kulturowy Korycin – Milewszczyzna”.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
O wyjaśnienie powyższego projektu proszę Wójta Gminy.
Wójt powiedział, że wciąż nad tym projektem pracujemy i zwołaliśmy dzisiejszą Sesję, ponieważ do dzisiaj był termin złożenia papierów konkursowych, jednak w piątek został on przedłużony do 31 marca br. W ramach całego RPO będzie tylko jeden konkurs dotyczący dziedzictwa kulturowego, stąd nie możemy przegapić tego momentu i staramy się skomponować wszystko to, co mamy już w Milewszczyźnie, ponieważ konkurs dotyczy ochrony i rewitalizacji już istniejących zabytków, a nie można dodać niczego nowego.
W ramach tego projektu chcielibyśmy z jednej strony drogi odtworzyć część grodziska średniowiecznego, które pochodzi z X wieku i jest grodziskiem słowiańskim, nie litewskim czy jaćwieskim. Odtworzylibyśmy wały, ścieżki oraz stworzyli prezentacje multimedialne plus ogrodzenie w formie ostrokołu, parkingi do obsługi atrakcji i przenieślibyśmy kupiony już wiatrak z Gminy Suchowola, który chcemy odtworzyć tak, aby była możliwość uruchomienia.
Po drugiej stronie drogi zrekonstruowalibyśmy stodołę, w której powstałaby ekspozycja przedstawiająca 4 pory roku życia na wsi. Dobudowalibyśmy do niej nową część, która byłaby wykorzystywana jako wiata turystyczna oraz część edukacyjna np. na prezentacje multimedialne dla młodzieży. Odnowilibyśmy również mur kamienny wokół niej.
Wartość projektu wyniesie około 5,5 mln zł, zaś dofinansowanie to 85% kosztów inwestycji.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin większością głosów podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do realizacji projektu pn. „Park kulturowy Korycin – Milewszczyzna”.
UCHWAŁA NR XIII/79/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 lutego 2016 r.
w sprawie przystąpienia do realizacji projektu pn. „Park kulturowy Korycin – Milewszczyzna”
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.7/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie dokonania zmian w uchwale w sprawie przyjęcia od Gminy Czarna Białostocka zadania publicznego w zakresie zarządzania drogą gminną.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Temat jest państwu radnym dobrze znany, dotyczy on drogi w Wojtachach. Zmiana dotyczy tylko jednej rzeczy, a więc roku udzielenia dotacji. W uchwale, którą podjęliśmy we wrześniu 2015 roku był zapis, że Gmina Czarna Białostocka udzieli nam dotacji na remont drogi w 2016 roku, natomiast teraz zmieniamy ten zapis na rok 2017. Pozostałe zapisy pozostają bez zmian. Gmina Czarna Białostocka bliźniaczą, zmieniającą uchwałę już podjęła.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła zmieniającą uchwałę w sprawie przyjęcia od Gminy Czarna Białostocka zadania publicznego w zakresie zarządzania drogą gminną.
UCHWAŁA NR XIII/80/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 lutego 2016 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie przyjęcia od Gminy Czarna Białostocka zadania publicznego w zakresie zarządzania drogą gminną
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.8/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie udzielenia Gminie Janów pomocy finansowej na realizację inwestycji pn. „Przebudowa drogi gminnej na odcinku od drogi powiatowej nr 1308B do miejscowości Łubianka”.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Pan przewodniczący wyjaśnił, że przechodzimy teraz do całej serii punktów, bo aż czterech, w których przekażemy dotacje dla Gminy Janów. W poprzednim roku już podobne uchwały podejmowaliśmy, jest to umowa wzajemna o dofinansowaniu inwestycji planowanych do zrealizowania inwestycji w naszych gminach, a robimy to po to, aby otrzymać dodatkowe punkty za współpracę w trakcie ubiegania się o dofinansowanie unijne.
Wójt dodał, że staramy się zdobyć maksymalną liczbę punktów na inwestycje drogowe, ponieważ w całym RPO jest tylko jeden konkurs i każdy punkt jest na wagę złota. Do konkursu zgłaszamy jedno zadanie, w którym będą ujęte planowane do remontu 3 drogi, zamiast składać trzy oddzielne wnioski. Ryzykujemy i albo wygramy, albo nie remontujemy żadnych dróg, jednak przy punktacji liczy się również liczba ludności przy drodze mieszkająca i np. na remont drogi w Wojtachach na pewno nie dostalibyśmy pieniędzy. Jeśli te trzy projekty zepniemy w jeden, to liczba ludności znacznie wzrasta i mamy większe szanse, aby nasz wniosek przeszedł. Bardzo istotne są punkty za współpracę z innymi gminami, stąd wymiana z Janowem i Czarną Białostocką, to po prostu wykorzystywanie sąsiedzkiego zrozumienia. Gmina Janów składa 4 oddzielne wnioski na remont dróg, my trzy drogi w jednym wniosku i wspieramy się finansowo w kwocie po 250 000 zł w trochę innym rozbiciu na poszczególne zadania, ale kwota ta sama.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie udzielenia Gminie Janów pomocy finansowej w 2017 roku na realizację inwestycji pn. „Przebudowa drogi gminnej na odcinku od drogi powiatowej nr 1308B do miejscowości Łubianka”.
UCHWAŁA NR XIII/81/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 lutego 2016 r.
w sprawie udzielenia Gminie Janów pomocy finansowej w 2017 roku na realizację inwestycji pn. „Przebudowa drogi gminnej na odcinku od drogi powiatowej nr 1308B do miejscowości Łubianka”
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.9/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie udzielenia Gminie Janów pomocy finansowej na realizację inwestycji pn. „Przebudowa ulicy bez nazwy wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w miejscowości Janów”.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie udzielenia Gminie Janów pomocy finansowej w 2017 roku na realizację inwestycji pn. „Przebudowa ulicy bez nazwy wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w miejscowości Janów”.
UCHWAŁA NR XIII/82/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 lutego 2016 r.
w sprawie udzielenia Gminie Janów pomocy finansowej w 2017 roku na realizację inwestycji pn. „Przebudowa ulicy bez nazwy wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w miejscowości Janów”
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.10/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie udzielenia Gminie Janów pomocy finansowej w 2017 roku na realizację zadania pn. „Remont drogi gminnej Krasne – Cieśnisk Wielki”.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie udzielenia Gminie Janów pomocy finansowej w 2017 roku na realizację inwestycji pn. „Remont drogi gminnej Krasnej – Cieśnisk Wielki”.
UCHWAŁA NR XIII/83/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 lutego 2016 r.
w sprawie udzielenia Gminie Janów pomocy finansowej w 2017 roku na realizację inwestycji pn. „Remont drogi gminnej Krasne – Cieśnisk Wielki”
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.11/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie udzielenia Gminie Janów pomocy finansowej w 2017 roku na realizację inwestycji pn. „Przebudowa drogi gminnej nr 103910B na odcinku od Kolonii Kamienica do granicy Gminy Janów”.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali i jest to już ostatnia uchwała, którą podejmujemy w sprawie udzielenia pomocy finansowej Gminie Janów.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie udzielenia Gminie Janów pomocy finansowej w 2017 roku na realizację inwestycji pn. „Przebudowa drogi gminnej nr 103910B na odcinku od Kolonii Kamienica do granicy Gminy Janów”.
UCHWAŁA NR XIII/84/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 lutego 2016 r.
w sprawie udzielenia Gminie Janów pomocy finansowej w 2017 roku na realizację inwestycji pn. „Przebudowa drogi gminnej nr 103910B na odcinku od Kolonii Kamienica do granicy Gminy Janów”
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.12/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie dokonania zmian w Statucie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Pan przewodniczący dodał, że zmiana dotyczy wprowadzenia do Statutu nowej ustawy tzw. 500+ dotyczącej wypłat pieniędzy „na dzieci”. Wszyscy już o tej ustawie słyszeliśmy, pieniądze będą wypłacane na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, zaś na pierwsze tylko w przypadku nie przekroczenia progu dochodowego, który wynosi 800 zł na członka rodziny, a my po prostu musimy dostosować przepisy lokalne do nowej ustawy.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła zmieniającą uchwałę w sprawie uchwalenia Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie.
UCHWAŁA NR XIII/85/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 lutego 2016 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.13/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona zmian w budżecie Gminy Korycin na 2016 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
O wyjaśnienie dokonywanych zmian proszę Skarbnika Gminy.
Skarbnik powiedział, że zmiany w planie dochodów dotyczą:
1) w dziale 700 – Gospodarka mieszkaniowa dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 60 000,00 zł w związku z większymi niż pierwotnie planowano dochodami gminy z tytułu najmu i dzierżawy składników majątkowych.
Zmiany w planie wydatków dotyczą:
1) w dziale 600 – Transport i łączność dokonuje się zmiany planu wydatków poprzez przesunięcie wydatków pomiędzy poszczególnymi paragrafami o kwotę 1 000,00 zł,
2) w dziale 921 – Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 60 000,00 zł, powyższe dotyczy zwiększenia środków na zakup dokumentacji dotyczącej projektu pn. „Park kulturowy Korycin – Milewszczyzna”.
Nadajemy nowe brzmienie załącznikowi Nr 3 – Limity wydatków na zadania inwestycyjne w 2016 roku. Zmiany polegają na:
1) zwiększeniu limitu na wydatki związane z modernizacją drogi gminnej w obrębie wsi Olszynka – 1 000,00 zł,
2) zwiększeniu limitu na wydatki związane z projektem pn. „Park kulturowy Korycin – Milewszczyzna” o kwotę 60 000,00 zł.
Budżet po zmianach wynosi:
1) dochody – 11 092 988,00 zł, z tego:
- bieżące – 10 483 970,00 zł,
- majątkowe – 609 018,00 zł,
2) wydatki – 10 761 396,00 zł, z tego:
- bieżące – 9 580 361,86 zł,
- majątkowe – 1 181 034,14 zł,
3) nadwyżka – 331 592,00 zł.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2016 rok.
UCHWAŁA NR XIII/86/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 lutego 2016 r.
w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2016 rok
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.14/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2016 – 2031.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Skarbnik wyjaśnił, że zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej dotyczą uaktualnienia kwot dochodów, wydatków i innych pozycji w załączniku nr 1 do uchwały w związku ze zmianami w uchwale budżetowej dokonanymi uchwałą Rady Gminy. Zmiany w załączniku nr 2 – Wykaz przedsięwzięć realizowanych w latach 2015 – 2018 polegają na wprowadzeniu nowych przedsięwzięć przewidzianych do realizacji w latach 2015 - 2018. Wprowadzenie tychże przedsięwzięć spowodowało konieczność modyfikacji załącznika nr 1, polegających na wprowadzeniu w latach 2017-2018 dochodów i wydatków z tego tytułu oraz uaktualnieniu planowanego poziomu zadłużenia oraz nowych okresów jego spłat, które zgodnie z założeniami wydłuży się do roku 2035.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2016 – 2031.
UCHWAŁA NR XIII/87/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 lutego 2016 r.
w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata
2016 – 2031
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.15/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy ustali zasady używania herbu Gminy Korycin.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1515 i 1890) do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach herbu gminy, nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazw dróg wewnętrznych w rozumieniu ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2014 r. Nr 204, poz. 2086 z późn. zm.), a także wznoszenia pomników.
Zgodnie z art. 40 ust. 2 pkt 1 i 3 wyżej wymienionej ustawy organy gminy mogą wydawać akty prawa miejscowego w zakresie wewnętrznego ustroju gminy oraz jednostek pomocniczych, a także zasad zarządu mieniem gminy.
Wzór herbu i flagi Gminy Korycin zostały przyjęte na mocy uchwał Rady Gminy Korycin tj. uchwały Nr VII/45/95 Rady Gminy w Korycinie z dnia 31 marca 1995 roku w sprawie ustalenia herbu gminy Korycin oraz uchwały Nr XII/68/95 Rady Gminy w Korycinie z dnia 11 listopada 1995 roku w sprawie ustalenia flagi gminy Korycin i określenia regulaminu jej wywieszania.
Ponadto opis wizerunku herbu został zawarty w Statucie Gminy Korycin przyjętym uchwałą Nr IV/34/03 Rady Gminy Korycin z dnia 31 marca 2003 r. (Dz.Urz.Woj.Podl. Nr 41, poz. 902, z 2005 r. Nr 232, poz. 2597, z 2009 r. Nr 111, poz. 1247 i z 2011 r. poz. 121, poz. 1381), jednakże żaden z tych aktów nie wyczerpuje całokształtu problematyki związanej z używaniem herbu Gminy Korycin, ponieważ nie regulują one kwestii umieszczania herbu na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego, mających charakter reklamowo-promocyjny lub jako elementu identyfikującego podmiot inny niż organy Gminy Korycin, Urząd Gminy Korycin lub gminne jednostki organizacyjne. Jednocześnie należy zauważyć, że herb Gminy Korycin należy do dóbr niematerialnych, jest przedmiotem prawa własności intelektualnej i jako taki wchodzi w skład mienia komunalnego, a korzystanie z tego symbolu musi odbywać się w sposób zgodny z przeznaczeniem oraz zachowaniem odpowiedniego szacunku.
Podjęcie powyższej uchwały nie powoduje skutków finansowych dla gminy.
Zachęcam państwa radnych do dyskusji.
Radny Bogdan Małyszko powiedział, że firma PECTUR, która zwróciła się do nas o możliwość używania herbu przy promocji wędlin dzięki temu niewątpliwie podwyższy ich jakość, a może sami powinni zapracować na sukces, bez naszej pomocy.
Radny Józef Gliński powiedział, że w dzisiejszej uchwale zawieramy zasady używania herbu, a w razie ich niespełnienia mamy możliwość odebrania zgody na jego wykorzystywanie. Uważam również, że nie tylko nasz herb promuje produkt, ale dobry produkt promuje Gminę Korycin.
Sekretarz dodała, że zostało zawarte precyzyjne porozumienie, iż w przypadku naruszenia zasad wykorzystania herbu cofamy pozwolenie na jego wykorzystanie.
Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zasad używania herbu Gminy Korycin.
UCHWAŁA NR XIII/88/2016 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 29 lutego 2016 r.
w sprawie zasad używania herbu Gminy Korycin
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.16/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zapozna się ze sprawozdaniami z działalności Komisji działających przy Radzie Gminy Korycin za 2015 rok tj. Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Gospodarki i Budżetu.
Powyższe sprawozdania państwo radni otrzymali, ja tylko przypomnę, że Komisja Rewizyjna jest Komisją obligatoryjną, zaś Komisja Gospodarki i Budżetu została powołana przez Radę Gminy.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin zapoznała się z ze sprawozdaniami z działalności Komisji działających przy Radzie Gminy Korycin i nie wniosła uwag ani zastrzeżeń.
Ad.17/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan przewodniczący i poprosił państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.
Poinformował jednocześnie, że w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje i zapytania państwa radnych w formie pisemnej.
Radny Stanisław Krutul wnioskował, aby zmienić organizację ruchu przy przystanku PKS w Korycinie, ponieważ policja nakłada mandaty na kierowców, którzy czekają na parkingu na dzieci przyjeżdzające ze szkoły.
Wójt odpowiedział, że mandaty są wręczane na mój wniosek. Parking przy przystanku jest dla klientów Związku Gmin, a nie dla korzystających z przystanku PKS. Dosłownie 100 metrów dalej są parkingi przy kortach oraz przy Orliku i tam można zaczekać na dzieci.
Radny Kazimierz Urban powiedział, że na drodze Ostra Góra – Sitkowo odbywa się inwestycja, gdzie są kładzione kable energetyczne, cała droga jest rozkopana i zajęta przez firmę remontową, nie można przejechać nawet ciągnikiem, tak przecież nie może być. Proszę Wójta o interwencję w tej sprawie.
Radny Antoni Pakuła zgłosił, że w miejscowości Kumiała, wzdłuż drogi nr 8 nie pali się oświetlenie uliczne i prosi o interwencję w tej sprawie.
Radny Bogdan Małyszko poinformował, że bobry niszczą łąki i olszyny, koniecznie trzeba coś z tym zrobić, może odłowić i przenieść, bo cała rzeka jest zabudowana tamami.
Państwo radni nie zgłosili więcej interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym.
Ad.18/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił panów radnych, a także inne osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.
Państwo radni ani inne osoby obecne na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.
Ad.19/ Wobec wyczerpania porządku dziennego XIII Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.
Protokołowała:
Ewa Michnowicz
Metryka strony