PROTOKÓŁ Nr XVIII/2017
PROTOKÓŁ Nr XVIII/2017
z XVIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 27 lutego 2017 r. (poniedziałek) w sali GOKSiT w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, w godz. 10.00 – 13.00 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.
Stan Rady Gminy – 15 radnych
Obecnych – 14 radnych
zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.
Radni obecni podczas obrad sesyjnych:
1) pan Adam Bielawski
2) pan Jan Bojarzyński
3) pan Jerzy Burak
4) pan Kazimierz Buzun
5) pani Iwona Chwiećko
6) pan Józef Gliński
7) pan Stanisław Krutul
8) pan Zdzisław Lachowicz
9) pan Bogdan Małyszko
10) pan Antoni Pakuła
11) pan Jarosław Radulski
12) pan Krzysztof Szewczul
13) pan Stanisław Szubzda
14) pan Kazimierz Urban
Radny nieobecny nieusprawiedliwiony – pan Marek Brylewicz.
Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:
1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin
2) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy
3) pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy
4) pani Elżbieta Tarachanowicz – Kierownik GOPS w Korycinie
5) pani Dorota Wiesławska – Dyrektor Przedszkola w Korycinie
6) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia
Obrady XVIII Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin.
Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał państwa radnych oraz wszystkich gości obecnych na sali obrad. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 14 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.
Pan przewodniczący poinformował, że proponowany porządek obrad XVIII Sesji Rady Gminy Korycin został państwu radnym doręczony, zatem poddaję go pod głosowanie.
Za przyjęciem proponowanego porządku obrad głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany porządek obrad XVIII Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie.
Oto treść przyjętego porządku obrad:
- Otwarcie obrad.
- Przyjęcie porządku dziennego XVIII Sesji Rady Gminy Korycin.
- Przyjęcie protokołu z XVII Sesji Rady Gminy Korycin, odbytej dnia 30 grudnia 2016 roku.
- Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Korycin w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy.
- Podjęcie uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów na terenie Gminy Korycin do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe – uchwała Nr XVIII/ /2017 Rady Gminy Korycin z dnia 27 lutego 2017 r. w powyższej sprawie.
- Podjęcie uchwały w sprawie planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Gminę Korycin oraz maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli oraz specjalności i formy kształcenia, na które dofinansowanie jest przyznawane w 2017 roku – uchwała Nr XVIII/ /2017 Rady Gminy Korycin z dnia 27 lutego 2017 r. w powyższej sprawie.
- Dokonanie zmian w uchwale Rady Gminy Korycin dotyczącej ustalenia organizacji punktów przedszkolnych funkcjonujących na terenie Gminy Korycin – uchwała Nr XVIII/ /2017 Rady Gminy Korycin z dnia 27 lutego 2017 r. w powyższej sprawie.
- Uchwalenie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2017 rok – uchwała Nr XVIII/ /2017 Rady Gminy Korycin z dnia 27 lutego 2017 r. w powyższej sprawie.
- Udzielenie pomocy finansowej Związkowi Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego – uchwała Nr XVIII/ /2017 Rady Gminy Korycin z dnia 27 lutego 2017 r. w powyższej sprawie.
- Dokonanie zmian w Statucie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie – uchwała Nr XVIII/ /2017 Rady Gminy Korycin z dnia 27 lutego 2017 r. w powyższej sprawie.
- Dokonanie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2017 rok – uchwała Nr XVIII/ /2017 Rady Gminy Korycin z dnia 27 lutego 2017 r. w powyższej sprawie.
- Dokonanie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Korycin na lata 2017-2039 – uchwała Nr XVIII/ /2017 Rady Gminy Korycin z dnia 27 lutego 2017 r. w powyższej sprawie.
- Zapoznanie się i przyjęcie sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego za 2016 rok.
- Interpelacje i zapytania radnych.
- Wolne wnioski i informacje.
- Zamknięcie obrad.
Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z XVII Sesji Rady Gminy odbytej dnia 30 grudnia 2016 roku. Przypomniał, że był on wyłożony do wglądu państwa radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczony w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.
Wobec nie wniesienia do protokołu uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołu z XVII Sesji Rady Gminy.
Ad.4/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin i przedstawił sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.
W okresie od ostatniej XVII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 30 grudnia 2016 roku do dnia dzisiejszej Sesji Rady tj. 27 lutego 2017 roku realizowałem wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych oraz osobiście następujące zadania:
1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 3 stycznia 2017 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad XVII Sesji Rady tj.
1) w sprawie ustalenia organizacji punktów przedszkolnych funkcjonujących na terenie Gminy Korycin,
2) w sprawie określenia opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego dzieci do lat 5 w prowadzonych przez Gminę Korycin przedszkolu oraz punktach przedszkolnych,
3) w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru wsi Mielniki w Gminie Korycin,
4) w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Gminy Korycin, położonej w miejscowości Korycin,
5) w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Wspierania Rodziny w Gminie Korycin na lata 2017-2019,
6) w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2017 rok,
7) w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2017 rok,
8) w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżeru na 2017 rok,
9) w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2016 rok,
10) w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2016-2036,
11) w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Korycin na 2017 rok,
12) w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2017-2039,
13) uchylająca uchwałę w sprawie utworzenia rachunku dochodów,
14) w sprawie udzielenia dotacji celowej w 2017 roku Gminie Janów w celu zapewnienia uczniowi niepełnosprawnemu transportu i opieki w czasie przewozu.
Uchwały Rady Gminy zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin oraz uchwały dotyczące zmian w budżecie Gminy Korycin na 2016 rok i uchwalenia budżetu Gminy Korycin na 2017 roku oraz określenia opłat za korzystanie wychowania przedszkolnego dzieci do lat 5 zostały przekazane do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego i są opublikowane pod poz. 150 z dnia 9 stycznia 2017 roku oraz pod poz. 579 i 580 z dnia 19 lutego 2017 roku.
2. W dniu 4 stycznia 2017 r. odbyło się otwarcie ofert na realizację zadania publicznego o nazwie: „Zaprojektowanie i wykonanie przebudowy drogi gminnej Nr 103953B łączącej drogę krajową nr 8 z drogą powiatową nr 1308B, przebiegającą przez miejscowość Wojtachy. Wpłynęły 2 ważne oferty:
- P.U.H. KAMPOL Barbara Szymczyk z Dąbrowy Białostockiej z ceną brutto 1 499 370,00 zł, gwarancja – 7 lat,
- STRABAG Sp. z o.o. z Pruszkowa z ceną brutto 2 640 810,00 zł, gwarancja – 7 lat.
Najkorzystniejszą ofertę przedstawiła więc firma KAMPOL i w dniu 18 stycznia br. Gmina Korycin podpisała z tą firmą umowę. Dofinansowanie inwestycji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wyniesie 63,63% całości kosztów. Długość modernizowanego odcinka drogi gminnej to 1,64 km, zaś prace drogowe potrwają do 20 sierpnia 2017 roku.
3. W dniu 15 stycznia 2017 r. na terenie Gminy Korycin zostało przeprowadzone w trzech stałych obwodach głosowania tj. w Bombli, Korycinie i Zabrodziu referendum wojewódzkie w sprawie budowy w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego. W Gminie Korycin uprawnionych do głosowania było 2691 osób, zaś udział w głosowaniu wzięło 341 osób, co stanowi 12,67%. Na tak oddano 322 głosy, na nie – 18 głosów, 1 głos był nieważny.
Frekwencja w województwie wyniosła 12,96%, dlatego referendum było nieważne – wzięło w nim udział mniej niż 30% uprawnionych do głosowania.
4. W dniu 25 stycznia br. odbyło się otwarcie ofert na realizację zadania publicznego pn. „Przebudowa dróg gminnych:
Część I – Przebudowa drogi gminnej nr 103980B w m. Laskowszczyzna, gm. Korycin,
Część II – Przebudowa drogi gminnej nr 103969B w m. Nowinka, gm. Korycin,
Część III – Przebudowa drogi gminnej w m. Szaciłówka, gm. Korycin”.
Wpłynęły 4 ważne oferty:
1) AKS-BUD Przedsiębiorstwo Drogowe Kamil Sarosiek z Białegostoku z ceną brutto za trzy części zadania 1 901 356,08 zł,
2) Przedsiębiorstwo Eksploatacji Ulic i Mostów Sp. z o.o. z Białegostoku z ceną brutto za trzy części zadania 1 061 873,19 zł,
3) STRABAG Sp. z o.o. z Pruszkowa z ceną brutto za trzy części zadania 1 099 293,02 zł,
4) P.U.H. KAMPOL Barbara Szymczyk z Dąbrowy Białostockiej z ceną brutto za trzy części zadania 1 371 167,71 zł.
Najkorzystniejszą ofertę przedstawiło Przedsiębiorstwo Eksploatacji Ulic i Mostów Sp. z o.o. z Białegostoku i z tą firmą w dniu 14 lutego 2017 roku Gmina Korycin zawarła umowę. Prace drogowe potrwają do września 2017 roku.
5. W dniu 27 stycznia br. dostarczyliśmy wniosek do Fundacji Biebrzańskiej o dofinansowanie zadania publicznego o nazwie: „Urządzenie placu do obsługi ruchu turystycznego w Korycinie”.
6. W dniu 20 stycznia 2017 r. odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przebiegu i budowy drogi ekspresowej S19 na odcinku Sokółka – Korycin z obwodnicą Sokółki. Pisemne wnioski z uwagami naszych mieszkańców dotyczącymi przebiegu w/w drogi przez ich nieruchomości zostały przekazane do Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.
7. W dniu 1 lutego 2017 r. wspólnie z Wójtem Gminy Janów odbyliśmy spotkania w Janowie i Korycinie z mieszkańcami w sprawie wyjaśnienia niejasności związanych z prowadzeniem gospodarki odpadami na terenie obu gmin przez Związek Gmin „Kumiałka – Biebrza” oraz pobieranych opłat od mieszkańców.
W tym dniu również w Hotelu Leśnym w Białymstoku odbyło się spotkanie podlaskich samorządowców wójtów, burmistrzów, prezydentów na temat planowanych zmian w ordynacji wyborczej. W spotkaniu uczestniczyło ok 60 samorządowców. Zostało podjęte stanowisko samorządowców województwa podlaskiego w sprawie planowanych zmian w ordynacji wyborczej, dotyczących ograniczenia liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów.
8. W dniach 2-3 lutego 2017 r. uczestniczyłem w Zgromadzeniu Związku Gmin Wiejskich RP, zaś w dniach 9-10 lutego br. w Zgromadzeniu Związku Gmin Wiejskich WP w Ciechanowcu.
9. W dniu 4 lutego 2017 r. spotkałem się wraz z innymi przedstawicielami ZGWRP z Panią Premier Beatą Szydło w Jesionce koło Rzeszowa.
10. W dniu 10 lutego 2017 r. odbyłem 2 spotkania informacyjne z mieszkańcami naszej gminy w Bombli i Korycinie na temat przygotowania przez Gminę Korycin wniosku o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej projektu mającego na celu montaż instalacji produkujących energię elektryczną z energii słonecznej, a także montaż instalacji solarnych do podgrzewania wody. Łącznie do 15 lutego br. wpłynęły 173 deklaracje w tym: na fotowoltaikę – 103 i na solary do podgrzewania wody – 70.
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przeznaczył 100 mln. zł na energetykę odnawialną. Od 3 marca do 14 kwietnia br. będzie można składać wnioski w ramach konkursu dotyczącego energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii. Termin rozstrzygnięcia konkursu – lipiec 2017 roku.
11. Od 1 do 28 lutego br. Urząd Gminy przyjmuje wnioski od rolników i producentów rolnych o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Do dnia 27 lutego wpłynęło ok. 230 wniosków.
12. Przygotowano i przekazano nakazy płatnicze sołtysem celem ich dostarczenia ich mieszkańcom naszej gminy. I rata płatności łącznego zobowiązania pieniężnego upływa 15 marca 2017 roku.
13. W dniu 21 lutego 2017 r. została podpisana z panem Sławomirem Połonowskim, zam. Rudka umowa kupna-sprzedaży dotycząca nakładów na nieruchomości gminnej w Milewszczyźnie (dz. 16/12) w postaci obory pokrytej eternitem, wybudowanej przez rokiem 1939, za kwotę 5 000 zł.
14. W dniu 14 lutego br. Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na trzy kolejne inwestycje dotyczące ochrony dziedzictwa kulturowego, w tym na naszą inwestycję pn. „Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna”. Dotacja wynosi 4,6 mln. zł. W związku z tym odbyło się już kilka spotkań, zarówno w Korycinie jaki i w Białymstoku, z projektantami odpowiedzialnymi za nasze wnioski dotyczące rozbudowy przedszkola w Korycinie oraz Parku Kulturowego Korycin-Milewszczyzna. Kolejne takie spotkania przed nami.
15 W dniu 24 lutego br. uczestniczyłem w XVI Konkursie Poezji LeonardySzubzdy, który odbył się w GOKSiT w Korycinie.
16. Wydałem następujące zarządzenia:
1) jako organ wykonawczy w sprawach:
a) Zarządzenie Nr 96/2017 z dnia 31 stycznia 2017 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2017 rok,
b) Zarządzenie Nr 97/2017 z dnia 31 stycznia 2017 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami gminie na 2017 rok.
17. Przygotowano projekty uchwał i inne materiały będące przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji.
Pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.
Ad.5/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów na terenie Gminy Korycin do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe.
Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem państwo radni otrzymali.
Na podstawie przepisów ustawy – Prawo oświatowe w uchwale należy określić:
1) plan sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez gminę, a także granice obwodów publicznych szkół podstawowych z wyjątkiem specjalnych, mających siedzibę na obszarze gminy, z zastrzeżeniem art. 88 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe, prowadzonych przez gminę, a także przez inne organy, na okres od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r.;
2) plan sieci prowadzonych przez gminę publicznych gimnazjów i klas dotychczasowych publicznych gimnazjów prowadzonych w szkołach podstawowych, liceach ogólnokształcących, technikach i branżowych szkołach I stopnia oraz granice obwodów dotychczasowych publicznych gimnazjów i klas dotychczasowych gimnazjów z wyjątkiem specjalnych, mających siedzibę na obszarze gminy, z zastrzeżeniem art. 88 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe, prowadzonych przez gminę, a także przez inne organy, na okres od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r.;
3) warunki przekształcenia dotychczasowych gimnazjów w ośmioletnie szkoły podstawowe, prowadzonych przez gminę, w tym:
a) dzień rozpoczęcia działalności przez ośmioletnią szkołę podstawową, określony zgodnie z art. 129 ust. 2,
b) rok szkolny, w którym rozpoczyna się kształcenie w klasie I ośmioletniej szkoły podstawowej;
4) warunki włączenia dotychczasowych gimnazjów do publicznych ośmioletnich szkół podstawowych, publicznych liceów ogólnokształcących, publicznych techników lub publicznych branżowych szkół I stopnia, prowadzonych przez gminę, w tym:
a) dzień rozpoczęcia działalności przez ośmioletnią szkołę podstawową, liceum ogólnokształcące, technikum lub branżową szkołę I stopnia, określony zgodnie z art. 129 ust. 2, 4 i 6,
b) rok szkolny, w którym rozpoczyna się kształcenie w klasie I ośmioletniej szkoły podstawowej,
c) dzień zakończenia działalności gimnazjum, określony zgodnie z art. 129 ust. 16;
5) warunki przekształcenia dotychczasowych publicznych gimnazjów odpowiednio w publiczne licea ogólnokształcące, publiczne technika lub publiczne branżowe szkoły I stopnia, prowadzone przez gminę, w tym dzień rozpoczęcia działalności przez liceum ogólnokształcące, technikum lub branżową szkołę I stopnia, określony zgodnie z art. 129 ust. 4 i 6;
6) projekt planu sieci publicznych ośmioletnich szkół podstawowych prowadzonych przez gminę, a także granice obwodów publicznych ośmioletnich szkół podstawowych, z wyjątkiem specjalnych, mających siedzibę na obszarze gminy, z zastrzeżeniem art. 88 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe oraz planu sieci publicznych gimnazjów dla dorosłych i klas dotychczasowych publicznych gimnazjów dla dorosłych prowadzonych w szkołach podstawowych dla dorosłych i publicznych liceach ogólnokształcących dla dorosłych, prowadzonych przez gminę, a także inne organy, od dnia 1 września 2019 r.
Podejmując przedmiotową uchwałę Rada Gminy powinna mieć na uwadze, iż ośmioletnie szkoły podstawowe mają być szkołami:
1) o pełnej strukturze organizacyjnej,
2) funkcjonującymi w jednym budynku lub jego bliskiej lokalizacji.
Na podstawie art. 208 ust 1 w/w ustawy uchwałę przekazuje się właściwemu kuratorowi oświaty. Datą przekazania jest data otrzymania uchwały przez kuratora oświaty.
Mając na uwadze fakt, iż na terenie Gminy Korycin istnieje tylko Zespół Szkół w Korycinie, w skład którego wchodzą Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Gimnazjum im. „Solidarności”, których granice obwodu tożsame są z granicami Gminy Korycin proponuje się włączenie klas gimnazjum do szkoły podstawowej, zaś gimnazjum zakończy działalność z dniem 31 sierpnia 2017 roku.
Przyjęcie niniejszej uchwały nie wymaga zwiększenia zatrudnienia do obsługi realizacji zadania w roku bieżącym i w latach następnych. Przyjęcie uchwały nie zmniejszy dochodów Gminy Korycin. Przyjęcie uchwały nie zwiększy wydatków Gminy Korycin. Przyjęcie uchwały nie wymaga poniesienia innych dodatkowych wydatków z budżetu Gminy Korycin, w szczególności na sprzęt informatyczny, oprogramowanie, wyposażenie. Przyjęcie uchwały nie będzie powodować w przyszłości innych dodatkowych kosztów niż ponoszone przed jej wprowadzeniem.
Podsumowując należy powiedzieć, że musimy stosować prawo i nie ważne, czy zgadzamy się z wprowadzaną reformą oświaty czy nie – uchwała musi zostać podjęta. W naszej gminie nie ma problemu, ponieważ istnieje tylko jeden zespół szkół, ale miasta mają z powyższą reformą naprawdę ogromny problem.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałęw sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów na terenie Gminy Korycin do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe.
UCHWAŁA NR XVIII/126/2017 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 27 lutego 2017 r.
w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów na terenie Gminy Korycin do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą - Prawo oświatowe
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.6/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Gminę Korycin oraz maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli oraz specjalności i formy kształcenia, na które dofinansowanie jest przyznawane w 2017 roku.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Plan dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli był ustalany co roku za pomocą zarządzenia wójta gminy, teraz zmieniły się przepisy i to rada gminy dostała delegację, aby uczynić to za pomocą uchwały. Projekt dzisiejszej uchwały został przesłany również do dwóch związków zawodowych zrzeszających nauczycieli i otrzymaliśmy od nich pozytywne opinie w tej sprawie.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Gminę Korycin oraz maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli oraz specjalności i formy kształcenia, na które dofinansowanie jest przyznawane w 2017 roku.
UCHWAŁA NR XVIII/127/2017 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 27 lutego 2017 r.
w sprawie planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Gminę Korycin oraz maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli oraz specjalności i formy kształcenia, na które dofinansowanie jest przyznawane w 2017 roku
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.7/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie dokonania zmian w uchwale dotyczącej ustalenia organizacji punktów przedszkolnych funkcjonujących na terenie Gminy Korycin.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Pan przewodniczący poinformował, że od 1 stycznia 2017 r. na terenie Gminy Korycin obowiązuje uchwała Nr XVII/118/2016 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie ustalenia organizacji punktów przedszkolnych funkcjonujących na terenie Gminy Korycin. Uchwała ta nie określa warunków organizowania zajęć dodatkowych, wykraczających poza zakres podstawy programowej wychowania przedszkolnego w punkcie. Ponadto z dniem 26 stycznia 2017 r. zostały uchylone przepisy rozdziału 2a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2016 r. poz. 1943, 1954, 1985 i 2169 oraz z 2017 r. poz. 60) dotyczące rekrutacji do szkół i przedszkoli, do której odsyłało postanowienie § 5 ust. 1 załącznika do uchwały. Od tego dnia rekrutacja odbywać się będzie na zasadach określonych w rozdziale 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59).
Uchwała zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia organizacji punktów przedszkolnych funkcjonujących na terenie Gminy Korycin wprowadza zmiany w § 4 i 5 załącznika do uchwały Nr XVII/118/2016 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2016 r. i określa warunki organizowania zajęć dodatkowych, wykraczających poza zakres podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz warunki przyjmowania dzieci na zajęcia w punkcie przedszkolnym.
Pan przewodniczący zapytał Dyrektor Przedszkola w Korycinie, czy chciałaby uzupełnić powyższe uzasadnienie.
Dyrektor odpowiedziała, że najkrócej rzecz ujmując po podjęciu poprzedniej uchwały zmieniło się prawo i musieliśmy w nowej uchwale wprowadzić adekwatne do niego zapisy.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowania jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła zmieniającą uchwałę w sprawie ustalenia organizacji punktów przedszkolnych funkcjonujących na terenie Gminy Korycin.
UCHWAŁA NR XVIII/128/2017 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 27 lutego 2017 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia organizacji punktów przedszkolnych funkcjonujących na terenie Gminy Korycin
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.8/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchwali Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2017 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
O przybliżenie założeń powyższego Programu proszę panią Elżbietę Tarachanowicz – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie.
Pani Kierownik powiedziała, że Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców związanych z problemem uzależnień obejmuje możliwie szeroki wachlarz działań, począwszy od działań terapeutycznych poprzez profilaktyczne, aż do działań zmierzających do kształtowania i utrwalania pozytywnych postaw i wartości przy szczególnym uwzględnieniu młodzieży. Nadużywanie alkoholu wiąże się bardzo często z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, którego konsekwencje dotykają nie tylko pijących, ale i ich rodziny. Poszerzenie się ubóstwa materialnego stanowi czynnik powstania zaburzeń w relacjach rodzinnych, konfliktów, wywoływania zachowań agresywnych. Wiąże się z tym osłabienie funkcji opiekuńczo-wychowawczej, co naraża w szczególny sposób dzieci i młodzież na poszukiwanie alternatywnych form aktywności, często związanych ze spożywaniem alkoholu i sięganiem po narkotyki. Rok 2017 będzie kolejnym rokiem realizacji powyższego Programu, ale w tym roku większy nacisk został położony na edukację nauczycieli prowadzących profilaktykę dzieci i młodzieży i na to zostaną zwiększone środki finansowe. Cały Program został przygotowany w oparciu o Narodowy Program Zdrowia na lata 2016-2020. Po ubiegłorocznej kontroli NIK w poszczególnych samorządach pojawił się wniosek, że w niektórych gminach jest zbyt dużo skierowań na przymusowe leczenie odwykowe, co przynosi odwrotny skutek do zamierzonego, dlatego należy zrobić wszystko, aby osoby uzależnione zechciały leczyć się dobrowolnie.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2017 rok.
UCHWAŁA NR XVIII/129/2017 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 27 lutego 2017 r.
w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2017 rok
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Pan przewodniczący zarządził 10 minut przerwy.
Wznowiono obrady.
Ad.9/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Związkowi Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Pan przewodniczący dodał, że pomoc finansowa zostanie przeznaczona na podejmowanie wspólnych inicjatyw gmin wiejskich województwa podlaskiego polegających na wspieraniu polskiej kultury i działań służących zachowaniu dziedzictwa narodowego, kultywowaniu pamięci historycznej, rozbudzaniu uczuć patriotycznych oraz upowszechnianiu idei samorządowej również we współpracy ze społecznościami lokalnymi innych państw.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych (1 radny przebywał poza salą obrad). Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Związkowi Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.
UCHWAŁA NR XVIII/130/2017 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 27 lutego 2017 r.
w sprawie udzielenia pomocy finansowej Związkowi Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.10/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, ze Rada Gminy dokona zmian w Statucie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
O przedstawienie wprowadzanych zmian proszę panią Elżbietę Tarachanowicz – Kierownik GOPS w Korycinie.
Pani Kierownik powiedziała, że otrzymaliśmy nowe zadania, które będziemy realizować w oparciu o konkretne ustawy i to je właśnie należy wprowadzić do Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie. Ustawa o wspieraniu kobiet w ciąży i ich rodzin „Za życiem” reguluje w sposób kompleksowy wsparcie dla kobiet w ciąży i ich rodzin, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży powikłanej oraz w sytuacji niepowodzeń położniczych, a także dzieci, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, powstałe w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. Ustawa przewiduje, że wsparcie we wskazanym powyżej zakresie będzie realizowane przez świadczeniodawców z zakresu opieki zdrowotnej, jednostki samorządu terytorialnego oraz jednostki organizacyjne realizujące wspieranie rodziny lub inne jednostki, w tym na zasadach, w sposób i w trybie przewidzianym w przepisach odrębnych.
Ponadto w/w wsparcie obejmuje także zapewnienie dostępu rodzinom, w szczególnych sytuacjach, do poradnictwa w zakresie rozwiązań wspierających rodzinę. Poradnictwo będzie dotyczyło realizacji indywidualnych potrzeb rodziny. Będzie ona mogła skorzystać ze wsparcia psychologicznego, pomocy prawnej (w szczególności w zakresie praw rodzicielskich i uprawnień pracowniczych), a także poradnictwa w zakresie przezwyciężania trudności w pielęgnacji i wychowaniu dziecka, dostępu do rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz świadczeń opieki zdrowotnej.
Ponadto ustawa przewiduje zapewnienie jednorazowego świadczenia w wysokości 4000 zł z tytułu urodzenia dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. Świadczenie to przysługiwać będzie matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu bez względu na dochód.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła zmieniającą uchwałę w sprawie uchwalenia Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie.
UCHWAŁA NR XVIII/131/2017 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 27 lutego 2017 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.11/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona zmian w budżecie Gminy Korycin na 2017 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
O przedstawianie wprowadzanych zmian proszę pana Andrzeja Waszczeniuk – Skarbnika Gminy.
Skarbnik powiedział, że zmiany w palnie dochodów dotyczą:
1) w dziale 758 – Różne rozliczenia dokonuje się zmniejszenia planu dochodów o kwotę 1 957,00 zł w związku z informacją o zmniejszeniu subwencji oświatowej przewidzianej do otrzymania z Ministerstwa Finansów.
Zmiany w planie wydatków dotyczą:
1) w dziale 600 – Transport i łączność dokonuje się:
- zmiany klasyfikacji budżetowej dotacji przewidzianej do udzielenia z budżetu Gminy Korycin dla Starostwa Powiatowego w Sokółce z przeznaczeniem na opracowanie dokumentacji drogowej na drogę powiatową (10 000,00 zł),
- zwiększenia limitu wydatków na budowę dróg w ramach projektu: „Budowa dróg gminnych w Gminie Korycin” o kwotę 79 080,65 zł,
- zmniejszenia limitu wydatków na przebudowę dróg gminnych w ramach projektu: „Przebudowa dróg gminnych w miejscowościach: Laskowszczyzna, Nowinka i Szaciłówka” o kwotę 221 076,13 zł,
- utworzenia nowego limitu wydatkowego z przeznaczeniem na dokończenie modernizacji drogi gminnej Kumiała – Zabrodzie w kwocie 95 000,00 zł,
- zwiększenia limitu wydatków w ramach projektu dotyczącego przebudowy ulicy Ogrodowej oraz budowy parkingu w Korycinie o kwotę 41 995,48 zł,
2) w dziale 750 – Administracja publiczna dokonuje się zmniejszenia planu wydatków o kwotę 4 457,00 zł oraz dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 2 500,00 zł z przeznaczeniem na udzielenie dotacji celowej dla Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego w tej samej kwocie,
3) w dziale 900 – Gospodarka komunalne i ochrona środowiska dokonuje się zwiększenia planu wydatków majątkowych o kwotę 5 000 zł z przeznaczeniem na zwrot nakładów poniesionych przez użytkownika stodoły w Milewszczyźnie.
Nadajemy nowe brzmienie załącznikowi nr 3 – limity wydatków na zadania inwestycyjne w 2017 roku. Zmiany polegają na:
1) zmianie klasyfikacji budżetowej dotacji przewidzianej do udzielenia z budżetu Gminy Korycin dla Starostwa Powiatowego w Sokółce z przeznaczeniem na opracowanie dokumentacji drogowej na drogę powiatową (10 000,00 zł),
2) zwiększeniu limitu wydatków na budowę dróg w ramach projektu: „Budowa dróg gminnych w Gminie Korycin” o kwotę 79 080,65 zł,
3) zmniejszeniu limitu wydatków na przebudowę dróg gminnych w ramach projektu: „Przebudowa dróg gminnych w miejscowościach: Laskowszczyzna, Nowinka i Szaciłówka” o kwotę 221 076,13 zł,
4) utworzeniu nowego limitu wydatkowego z przeznaczeniem na dokończenie modernizacji drogi gminnej Kumiała - Zabrodzie w kwocie 95 000,00 zł,
5) zwiększeniu limitu wydatków w ramach projektu dotyczącego przebudowy ulicy Ogrodowej oraz budowy parkingu w Korycinie o kwotę 41 955,48 zł.
Nadajemy nowe brzmienie załącznikowi nr 4 – Wykaz planowanych kwot dotacji udzielanych z budżetu Gminy Korycin. Zmiana polega wprowadzeniu do załącznika nowej pozycji dotyczącej planowanej do udzielenia dotacji dla Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego w kwocie 2 500,00 zł.
Budżet po zmianach wynosi:
1) dochody w wysokości – 17 321 461,82 zł, z tego:
- bieżące w wysokości – 12 863 010,82 zł,
- majątkowe w wysokości 4 458 451,00 zł,
2) wydatki w wysokości – 18 807 018,82 zł, z tego:
- bieżące w wysokości – 12 398 567,82 zł,
- majątkowe w wysokości – 6 408 451,00 zł,
3) deficyt budżetu w wysokości – 1 485 557,00 zł.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2017 rok.
UCHWAŁA NR XVIII/132/2017 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 27 lutego 2017 r.
w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2017 rok
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.12/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Korycin na lata 2017-2039.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Skarbnik Gminy wyjaśnił, że zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej dotyczą uaktualnienia kwot dochodów, wydatków i innych pozycji w załączniku nr 1 do uchwały w związku ze zmianami w uchwale budżetowej dokonanymi uchwałą Rady Gminy Korycin.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 14 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2017 – 2039.
UCHWAŁA NR XVIII/133/2017 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 27 lutego 2017 r.
w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2017 – 2039
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.13/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zapozna się i przyjmie sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego za 2016 rok.
Pan przewodniczący dodał, że powyższe sprawozdanie zostało wysłane do radnych odpowiednio wcześniej, jest przez nas przyjmowane co roku – zgodnie z wymogami przepisów prawa.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy Korycin zapoznała się ze sprawozdaniem z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego i nie wniosła uwag ani zastrzeżeń.
Ad.14/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan przewodniczący i poprosił państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.
Poinformował jednocześnie, że w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje i zapytania państwa radnych w formie pisemnej.
Radny Zdzisław Lachowicz zwrócił się do Wójta Gminy o skierowanie wniosku do Powiatowego Zarządu Dróg w sprawie naprawy uszkodzonej bariery zabezpieczającej na zakręcie drogi powiatowej nr 1315B Dzięciołówka - Długi Ług - Białousy (odcinek drogi pomiędzy Długim Ługiem a Dzięciołówką).
Radny Józef Gliński – przewodniczący obrad odczytał propozycję stanowiska w sprawie budowy drogi krajowej S19 na odcinku Białystok – Augustów oraz Korycin – Kuźnica, przesłanego przez Krzysztofa Krasińskiego – Radnego Województwa Podlaskiego z prośbą o podjęcie przez naszą radę gminy. Dodał również, że już na poprzedniej Sesji podobne stanowisko podjęliśmy, więc chyba nie powinniśmy go powtarzać.
Radny Kazimierz Buzun dodał, że z naszej perspektywy podejmowanie takiego stanowiska jest bez sensu, ponieważ planowany przebieg przez Sokółkę nas nie dotyczy, a wręcz nie jest dla nas korzystny.
Pan przewodniczący odczytał również propozycję uchwały w sprawie sprzeciwu wobec zapowiadanych zmian prawa samorządowego w Polsce, przysłaną przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej. Dodał, że z punktu widzenia prawa nie możemy podjąć takiej uchwały, ponieważ uchwała to akt prawa miejscowego, a tu w grę wchodzi jedynie wyrażenie stanowiska przez Radę Gminy. Z ostateczną decyzją proponuję jednak zaczekać do chwili otrzymania opinii naszego radcy prawnego.
Radny Antoni Pakuła powiedział, że mieszkańcy wsi Kumiała są niezadowoleni z programu interwencyjnego zrealizowanego przez TVP Białystok, a dotyczącego drogi S8. Najważniejsze części wypowiedzi mieszkańców w temacie braku chodników we wsi wzdłuż tej drogi, ilości ofiar śmiertelnych itp. nie zostały wcale pokazane. Sam również jestem bardzo zawiedziony tym programem. Zwracam się więc do Przewodniczącego, aby Rada Gminy podjęła stanowisko w tej sprawie i przesłała je - szczególnie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wszystkie wcześniejsze interwencje nie odniosły skutku, może takie stanowisko pomoże.
Przewodniczący zwrócił się do radnych mówiąc, że zdajemy sobie sprawę z faktu, iż chodnik jest w Kumiale niezbędny i dlatego w najbliższym czasie przygotujemy takie stanowisko.
Radny Antoni Pakuła podziękował również Wójtowi, Skarbnikowi i Radzie Gminy za ujęcie w budżecie dokończenia modernizacji drogi żwirowej w Kumiale.
Radny Stanisław Szubzda zaproponował, żeby porozmawiać z księdzem i radą parafialną i wspólnie z nimi wybudować parking przy cmentarzu od strony Rudki oraz utwardzić drogę żwirową, aby np. w czasie święta zmarłych, przy tak ogromnym natężeniu ruchu nie trzeba było wyjeżdżać na drogę krajową S8.
Wójt odpowiedział, że jest to jakiś pomysł, ale na pewno trzeba byłoby wykupić pod tą inwestycję grunty.Zastanowimy się nad powyższą propozycją.
Radny Stanisław Szubzda zapytał również o zakaz wjazdu na przystanek PKS w Korycinie. Według niego jest on całkowicie pozbawiony sensu.
Wójt odpowiedział, że cała zatoka autobusowa jest własnością Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i wszelkie oznakowanie i jego treść od nich zależą. Ten zakaz wynika z kwestii bezpieczeństwa, przecież np. w Białymstoku również jest zakaz wjazdu na zajezdnię autobusową.
Państwo radni nie zgłosili więcej interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym.
Ad.15/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił panów radnych, a także inne osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.
Państwo radni ani inne osoby obecne na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.
Ad.16/ Wobec wyczerpania porządku dziennego XVIII Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.
Protokołowała:
Ewa Michnowicz
Metryka strony