PROTOKÓŁ Nr XXIV/2017
PROTOKÓŁ Nr XXIV/2017
z XXIV Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 14 grudnia 2017 r. (czwartek) w sali konferencyjnej GOKSiT w Korycinie, w godz. 13.00 – 15.15 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.
Stan Rady Gminy – 15 radnych
Obecnych – 13 radnych
zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.
Radni obecni podczas obrad sesyjnych:
1) pan Adam Bielawski
2) pan Jerzy Burak
3) pan Marek Brylewicz
4) pani Iwona Chwiećko
5) pan Józef Gliński
6) pan Stanisław Krutul
7) pan Zdzisław Lachowicz
8) pan Bogdan Małyszko
9) pan Antoni Pakuła
10) pan Jarosław Radulski
11) pan Krzysztof Szewczul
12) pan Stanisław Szubzda
13) pan Kazimierz Urban
Radni nieobecni nieusprawiedliwieni:
1) pan Jan Bojarzyński
2) pan Kazimierz Buzun
Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:
1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin
2) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy
3) pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy
4) pan Mirosław Siwik – autor opracowania zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Obrady XXIV Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin.
Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał państwa radnych oraz wszystkich gości obecnych na sali obrad. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 13 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.
Pan przewodniczący poinformował, że proponowany porządek obrad XXIV Sesji Rady Gminy Korycin został państwu radnym doręczony. Za przyjęciem proponowanego porządku obrad głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany porządek obrad XXIV Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie.
Oto treść przyjętego porządku obrad:
- Otwarcie obrad.
- Przyjęcie porządku dziennego XXIV Sesji Rady Gminy Korycin.
- Przyjęcie protokołu z XXIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 30 października 2017 roku.
- Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Korycin w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy.
- Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru wsi Mielniki w Gminie Korycin – podjęcie uchwały Nr XXIV/ /2017 Rady Gminy Korycin z dnia 14 grudnia 2017 r. w powyższej sprawie.
- Dokonanie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2017 rok – podjęcie uchwały Nr XXIV/ /2017 Rady Gminy Korycin z dnia 14 grudnia 2017 r. w powyższej sprawie.
- Dokonanie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Korycin na lata 2017 – 2039 – podjęcie uchwały Nr XXIV/ /2017 Rady Gminy Korycin z dnia 14 grudnia 2017 r. w powyższej sprawie.
- Dokonanie zmian w uchwale w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu – podjęcie uchwały Nr XXIV/ /2017 Rady Gminy Korycin z dnia 14 grudnia 2017 r. w powyższej sprawie.
- Powierzenie spółce pod firmą: BIOM Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym zadania własnego Gminy Korycin w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi oraz wyrażenie zgody na zawarcie przez Gminę Korycin aneksu do umowy wykonawczej o świadczenie usług publicznych w zakresie gospodarki odpadami, zawartej dnia 10 października 2011 roku, niezbędnego do realizacji projektów pn. „Biebrzański System Gospodarki Odpadami – etap III – RIPOK” i „Biebrzański System Gospodarki Odpadami – etap III – PSZOKI”, współfinansowanych ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020 – podjęcie uchwały Nr XXIV/ /2017 Rady Gminy Korycin z dnia 14 grudnia 2017 r. w powyższej sprawie.
- Uchwalenie planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w szkole podstawowej i przedszkolu prowadzonych przez Gminę Korycin oraz maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie pobieranych przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli oraz specjalności i formy kształcenia, na które dofinansowanie jest przyznawane w 2018 roku – podjęcie uchwały Nr XXIV/ /2017 Rady Gminy Korycin z dnia 14 grudnia 2017 r. w powyższej sprawie.
- Uchwalenia planu pracy Rady Gminy Korycin na 2018 rok – podjęcie uchwały Nr XXIV/ /2017 Rady Gminy Korycin z dnia 14 grudnia 2017 r. w powyższej sprawie.
- Zatwierdzenie planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2018 rok – podjęcie uchwały Nr XXIV/ /2017 Rady Gminy Korycin z dnia 14 grudnia 2017 r. w powyższej sprawie.
- Uchwalenie planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2018 rok – podjęcie uchwały Nr XXIV/ /2017 Rady Gminy Korycin z dnia 14 grudnia 2017 r. w powyższej sprawie.
- Odpowiedzi na pisemne wnioski Państwa radnych zgłoszone na poprzedniej Sesji.
- Interpelacje i zapytania radnych.
- Wolne wnioski i informacje.
- Zamknięcie obrad.
Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z XXIII Sesji Rady Gminy odbytej dnia 30 października 2017 roku. Przypomniał, że był on wyłożony do wglądu państwa radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczony w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.
Wobec nie wniesienia do protokołu uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołu z XXIII Sesji Rady Gminy.
Ad.4/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin i przedstawił sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.
W okresie od ostatniej XXIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 30 października 2017 roku do dnia dzisiejszej Sesji Rady tj. 14 grudnia 2017 roku realizowałem wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych oraz osobiście następujące zadania:
1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 3 listopada 2017 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad XXIII Sesji Rady tj.
1) w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2017 rok,
2) w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2017 – 2039,
3) w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2018 rok,
4) w sprawie stwierdzenia przekształcenia Zespołu Szkół w Korycinie w Szkołę Podstawową im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Korycinie,
5) w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych mieszkańców Gminy Korycin.
Uchwały Rady Gminy zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin oraz trzy z nich zostały przekazane do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego i zostały już opublikowane pod poz. 4053, 4054 z dnia 3 listopada 2017 r. oraz pod pozycją 4143 z dnia 8 listopada 2017 r.
2. W dniu 4 listopada 2017 r. Gminę Korycin odwiedziła 50-osobowa grupa gości z Włoch, Malty, Portugalii, Irlandii i Czech, która przyjechała do nas w ramach wspólnego międzynarodowego projektu pn. „Sieć miast bliźniaczych – kształtowanie przyszłości europejskich wsi”. Projekt trwał 2 lata, zaś ostatnie podsumowujące go spotkanie odbyło się w dniach 24-26 listopada br. na Malcie, w którym uczestniczyłem wraz z przedstawicielami UG, Rady Gminy, GOKSiTu i producentów sera korycińskiego.
3. W dniu 8 listopada 2017 r. odbyłem spotkanie organizacyjne dotyczące przegotowań do Półmaratonu Mlecznego oraz Ogólnopolskich Dni Truskawki w Korycinie w 2018 roku. Tym razem zostaną one zorganizowane prawie jednocześnie – 23 czerwca (sobota) odbędzie się półmaraton, triathlon oraz uroczyste oddanie do użytku zmodernizowanej plaży nad zalewem w Korycinie, zaś 24 czerwca (niedziela) to dni truskawki z gwiazdą imprezy – Zenkiem Martyniukiem z zespołu Akcent.
4. W dniu 11 listopada br. wraz z kolegami radnymi uczestniczyłem w gminnych obchodach 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
5. W dniu 16 listopada 2017 r. odbyło się rozliczenie IV raty łącznego zobowiązania pieniężnego przez sołtysów, gdzie do budżetu gminy wpłynęła z tego tytułu kwota 133 797,60zł.
6. W dniu 19 listopada br. uczestniczyłem w uroczystych obchodach Złotych Godów, gdzie 50-lecie pożycia małżeńskiego świętowało 10 par z Gminy Korycin. W imieniu Prezydenta RP wręczyłem jubilatom, wspólnie z przewodniczącym Rady Gminy, Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
7. W dniu 20 listopada 2017 r. w ramach wizyty studyjnej gościliśmy w Gminie Korycin gości z Białorusi, którzy przyjechali do Polski w ramach projektu realizowanego przez Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego pn. „Rozwój ekoturystyki na Polesiu”. Białorusini w naszej gminie odwiedzili m.in. serowarnię pani Agnieszki Gremza z Szumowa oraz firmę drzewną KONAR w Skindzierzu.
8. W dniu 21 listopada br. ogłosiłem przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż 7 działek budowlanych położonych w Korycinie przy ulicy Słowiańskiej (w pobliżu zalewu) oraz działki nr 128/3 o pow. 0,3100 ha, położonej w obrębie gruntów wsi Korycin przy drodze krajowej nr 8 Białystok – Augustów w sąsiedztwie stacji paliw. Przetarg odbędzie się w dniu 22 grudnia br.
9. W dniu 22 listopada 2017 r. uczestniczyłem w posiedzeniu Komitetu Regionów w Brukseli.
10. W dniu 24 listopada br. otrzymaliśmy pismo z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego informujące, iż nasz wniosek dotyczący dofinansowania projektu pn. „Budowa systemu instalacji fotowoltaicznych i solarnych w Gminie Korycin” uzyskał w wyniku oceny formalno-merytorycznej 86 pkt i został wybrany do dofinansowania. Jednak zgodnie z pismem Ministerstwa Rozwoju wszystkie projekty dotyczące wsparcia finansowego odnawialnych źródeł energii są dodatkowo opodatkowane podatkiem VAT. Obowiązek podatkowy wynika z przepisów prawa wspólnotowego tj. Dyrektywy Rady UE.
W związku z powyższym zorganizowałem w dniu 28 listopada br. spotkanie z zainteresowanymi mieszkańcami Gminy Korycin, którzy zadeklarowali udział w projekcie celem poinformowania ich o dodatkowych kosztach z ich strony. W dniach 4-5 grudnia br. zostały podpisane aneksy do umów z tymi mieszkańcami, którzy pomimo wzrostu kosztów inwestycji nie zrezygnowali z udziału w projekcie. Ostatecznie mamy podpisanych 35 sztuk umów na instalację kolektorów słonecznych oraz 47 umów na instalację ogniw fotowoltaicznych. W terminie do 15 grudnia br. dostarczymy wszystkie wymagane dokumenty celem podpisania z Urzędem Marszałkowskim umowy na dofinansowanie.
11. W dniu 4 grudnia br. ponownie złożyliśmy wniosek o dofinansowanie projektu pn. „Rewitalizacja i urządzenie placu w Korycinie na działkach o nr: 399/2, 454 i 453” do Fundacji Biebrzańskiej w ramach RPO Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020, Oś priorytetowa VIII. Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej Działanie 8.6. Inwestycje na rzecz rozwoju lokalnego. Poprzedni wniosek zweryfikowaliśmy i uzupełniliśmy o dokumenty dotyczące rewitalizacji.
12. Sukcesywnie dokonujemy oceny harmonogramu realizacji i postępu prac przy naszych inwestycjach tj.
1) „Remont i rozbudowa przedszkola w Korycinie” – termin zakończenia 30 maja 2018 r.,
2) „Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna” – termin zakończenia 30 września 2018 r.,
3) „Budowa plaży i infrastruktury towarzyszącej nad zalewem w Korycinie” – termin zakończenia 30 maja 2018 r.
13. W dniu 12 grudnia 2017 r. uczestniczyłem w posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu w Warszawie.
14. Wydałem następujące zarządzenia:
1) jako organ wykonawczy w sprawach:
a) Zarządzenie Nr 133/2017 z dnia 31 października 2017 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2017 rok,
b) Zarządzenie Nr 134/2017 z dnia 31 października 2017 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami na 2017 rok,
c) Zarządzenie Nr 135/2017 z dnia 15 listopada 2017 r. w sprawie przyjęcia projektu uchwały budżetowej Gminy Korycin na 2018 rok,
d) Zarządzenie Nr 136/2017 z dnia 15 listopada 2017 r. w sprawie przyjęcia projektu uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2018 – 2039,
e) Zarządzenie Nr 137/2017 z dnia 17 listopada 2017 r. zmieniające zarządzenie w sprawie przyjęcia projektu uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2018 – 2039,
f) Zarządzenie Nr 138/2017 z dnia 30 listopada 2017 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2017 rok,
g) Zarządzenie Nr 139/2017 z dnia 30 listopada 2017 r. w sprawie zmiany planu finansowania zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami gminie na 2017 rok.
15. Przygotowano projekty uchwał i inne materiały będące przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji.
Ponadto pan Wójt poinformował, że Stowarzyszenie „Korycinianki” wydało książkę o nakładzie 1000 egz. na temat przepisów z wykorzystaniem sera korycińskiego. Na ten cel pozyskało środki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. W/w książkę pn: „Sery korycińskie – jak je ugryźć„ otrzymali Państwo radni. Duży wkład pracy w jej wydanie włożyła Pani Beata Matyskiel, dyrektor GOKSiT w Korycinie, która pomaga w prowadzeniu w/w Stowarzyszenia i jest jego członkiem.
Zasługuje na uznanie. Ta książka jest reklamą dla producentów sera korycińskiego i naszej gminy. Zatem Pani Beacie Matyskiel należą się podziękowania za jej wkład w wydanie tej książki i za inne zadania realizowane na rzecz naszej gminy.
Jednocześnie pan Wójt przypomniał o kolejnym sukcesie naszej szkoły, która w dniu 12 grudnia br. uczestnicząc w konferencji pn: „Szkoła wspólnotą wychowującą i kształcącą dla Niepodległej”, która odbyła się w Senacie RP w Warszawie, prezentowała projekty p.n. ”Znaki wiary i pamięci” oraz „Korycin w pożółkłej fotografii”. Te projekty zyskały uznanie jako bardzo dobre przykłady realizacji treści historyczno-kulturalnych oraz promocji ucznia zdolnego. Sprawozdanie z konferencji można przeczytać i obejrzeć na stronie Senatu RP w zakładce wydarzenia oraz na stronie MEN. I tu duże podziękowania należą się Pani Małgorzacie Glińskiej – nauczycielce SP w Korycinie, która była zaangażowana w realizację tych projektów wspólnie z uczniami naszej szkoły.
Jeszcze raz gratuluję i składam podziękowania za promocję naszej gminy. To co robi nasza szkoła, to dobrze świadczy o tej społeczności.
Pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.
Ad.5/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchwali miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części obszaru wsi Mielniki w Gminie Korycin.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali i mogli się z nim zapoznać, jednak na sali obrad gościmy pana Mirosława Siwika, który opracował powyższy plan zagospodarowania, dlatego proszę go o zabranie głosu i dokładne wyjaśnienie założeń w nim zawartych.
Pan Siwik powiedział, że podstawą do sporządzenia planu była uchwała Nr XVII/120/2016 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2016 r., zaś obszar, który objęto opracowaniem wynosi 3,49 ha i stanowi część działki nr 3/1 w obrębie geodezyjnym wsi Mielniki. Celem opracowania planu jest przeznaczenie terenu pod działalność produkcyjno-usługową na potrzeby przetwórstwa rolno-spożywczego. Właściciel terenu prowadzi gospodarstwo rolne i specjalizuje się w wyrobie sera „korycińskiego”. Planuje uruchomić produkcję na większą skalę i wybudować na własnym terenie zakład przetwórczy. Aby realizacja inwestycji była możliwa konieczne stało się opracowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w którym teren pod planowaną inwestycję został przeznaczony pod produkcję i usługi.
Opracowany plan nie narusza ustaleń obowiązującego „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Korycin”, przyjętego uchwałą Nr XII/56/99 Rady Gminy Korycin z dnia 11 listopada 1999 r., zmienionego uchwałą Nr XXVI/143/05 z dnia 1 października 2005 r. oraz uchwałą Nr XXV/168/09 z dnia 5 lipca 2009 r.
Wprawdzie studium nie wskazuje terenów do opracowania planu wprost pod zabudowę związaną z aktywnością gospodarczą, to jednak w ustaleniach testowych, w dziale „Kierunki rozwoju przemysłu i usług, obszary pod zabudowę przemysłowo-usługową” jako jeden z kierunków wyszczególniono tworzenie warunków terenowych dla nowych inwestycji oraz sprzyjanie dalszemu rozwojowi działalności gospodarczej. Zakłada się także możliwość rozwoju przemysłu związanego z przetwórstwem rolno – spożywczym. Przewidziana w planie funkcja terenu wpisuje się w ustalenia studium.
Projekt planu składa się z części tekstowej oraz z części graficznej: rysunku planu stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały (sporządzonego na kopii mapy zasadniczej w skali 1:1000). W projekcie planu ujęto zagadnienia wymagane ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu, uwzględniając interes prywatny i publiczny. Uwzględniono zarówno prawo własności jak i prawo do podejmowania działań, które pozwolą zrealizować zasadę zrównoważonego rozwoju. Uwzględniono wymagania ładu przestrzennego.
Projekt przedmiotowego planu został sporządzony zgodnie z procedurą określoną w art. 17 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, z zachowaniem jej jawności i przejrzystości. Otrzymał wszystkie wymagane prawem opinie i uzgodnienia. Jednocześnie został poddany strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, określonej w art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2017 r. poz. 1405). Do projektu planu nie wpłynął żaden wniosek od osób fizycznych. Nie złożono również uwag do wyłożonego projektu planu do publicznego wglądu. W związku z uchwaleniem planu Gmina Korycin nie musi ponieść jakichkolwiek kosztów związanych z realizacją infrastruktury technicznej należącej do zadań własnych gminy.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru wsi Mielniki w Gminie Korycin.
UCHWAŁA NR XXIV/156/2017 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 14 grudnia 2017 r.
w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru wsi Mielniki w Gminie Korycin
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.6/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona zmian w budżecie Gminy Korycin na 2017 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
O wyjaśnienie wprowadzanych zmian proszę Skarbnika Gminy.
Na początku pan Skarbnik podziękował Panu Przewodniczącemu Rady Gminy za szybkie zwołanie sesji i zaproponowanie dokonania zmian w budżecie gminy Korycin na 2017 rok związanych w szczególności z rozliczeniem projektów realizowanych przez gminę z udziałem środków unijnych. Być może do końca br. nie otrzymamy zwrotu refundacji wydatków w wysokości 2 675 755,00 zł dotyczących zrealizowanego projektu, polegającego na przebudowie dróg gminnych na terenie Gminy Korycin (projekt był realizowany przy dofinansowaniu środkami pochodzącymi z budżetu Unii Europejskiej) z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i musimy zaciągnąć kredyt w wysokości 1 702 448,00 zł, zatem o tą kwotę zwiększamy deficyt budżetowy. Obecnie jesteśmy zadłużeni w Banku Spółdzielczym na kwotę około 1 mln zł. Zatem na dzisiejszej Sesji potrzebujemy zgody Rady Gminy aby zwiększyć deficyt budżetowy a także wykreślić jedno zadanie dotyczące budowy miejsca postojowego ( rewitalizacji i urządzenia placu ) na ulicy Ogrodowej w Korycinie , które zostanie zrealizowane w 2018 roku. Dokonujemy też korekt w innych działach budżetowych a także proponujemy objęcie udziałów w Spółce BIOM na kwotę 11 500,00 zł w 2017 roku. Łącznie wkład obejmie kwotę 51 500,00 zł rozłożoną na 4 lata.
Skarbnik powiedział, że zmiany w planie dochodów dotyczą:
1) w dziale 010 – Rolnictwo i łowiectwo dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 3 000 zł; zmiana wynika z większych niż pierwotnie planowano dochodów budżetu gminy z tytułu darowizn,
2) w dziale 600 – Transport i łączność dokonuje się zmniejszenia planu dochodów o kwotę 2 675 755 zł; kwota ta stanowi wartość refundacji wydatków związanych w przebudową dróg położonych na terenie Gminy Korycin, objętych dofinansowaniem środkami pochodzącymi z budżetu Unii Europejskiej, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Pierwotnie refundacja miała nastąpić w roku 2017, jednakże przeciągające się procedury rozliczania powodują, iż refundacja tych wydatków może nastąpić dopiero w 2018 roku. W dziale tym dokonuje się także zmniejszenia planu dochodów o kwotę 363 000 zł w związku z niezrealizowaniem zadania inwestycyjnego, które podlegać miało dofinansowaniu środkami pochodzącymi z budżetu Unii Europejskiej, a miało dotyczyć rewitalizacji i urządzenia placu w Korycinie. W dziale tym dokonuje się także zwiększenia planu dochodów o kwotę 30 000 zł w związku z otrzymaniem dofinansowania do modernizacji rolniczych dróg dojazdowych do pól (modernizacja drogi w Kumiale III etap),
3) w dziale 700 – Gospodarka mieszkaniowa dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 2 000 zł; zmiana ta wynika z większych niż pierwotnie planowano dochodów budżetu gminy w poszczególnych podziałkach klasyfikacji budżetowej,
4) w dziale 750 – Administracja publiczna dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 100 zł; zmiany te wynikają z dostosowania planu dochodów w tym dziale do realnych możliwości generowania dochodów na poszczególnych podziałkach klasyfikacji budżetowej w tym dziale,
5) w dziale 756 – Dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 24 650 zł oraz jednocześnie dokonuje się zmniejszenia planu dochodów o kwotę 50 000 zł; zmiany te wynikają z dostosowania planu dochodów w tym dziale do realnych możliwości generowania dochodów na poszczególnych podziałkach klasyfikacji budżetowej w tym dziale;
6) w dziale 758 – Różne rozliczenia dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 1 000 zł; zmiana ta wynika z większych niż pierwotnie planowano dochodów budżetu z tytułu odsetek,
7) w dziale 801 – Oświata i wychowanie dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 3 000 zł; zmiana ta wynika z większych, niż pierwotnie planowano dochodów budżetu gminy z tytułu najmu i dzierżawy składników majątkowych,
8) w dziale 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 5 000 zł; zmiany te wynikają z dostosowania planu dochodów w tym dziale do realnych możliwości generowania dochodów na poszczególnych podziałkach klasyfikacji budżetowej w tym dziale,
9) w dziale 921 – Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 13 100 zł; kwota ta jest wartością osiągniętych dochodów z tytułu refundacji części wydatków poniesionych w związku z realizacją projektu pn. „Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna”.
Zmiany w planie wydatków dotyczą:
1) w dziale 600 – Transport i łączność dokonuje się zmniejszenia planu wydatków o kwotę 460 000 zł w związku z niezrealizowaniem zadania inwestycyjnego, które podlegać miało dofinansowaniu środkami pochodzącymi z Unii Europejskiej i dotyczyć miało rewitalizacji i urządzenia placu w Korycinie,
2) w dziale 750 – Administracja publiczna dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 25 990 zł z przeznaczeniem na wynagrodzenia i zakup materiałów i wyposażenia,
3) w dziale 758 – Różne rozliczenia dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 10 000 zł z przeznaczeniem na zapłatę podatku VAT,
4) w dziale 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 11 500 zł; kwotę tę przeznacza się na wydatki związane z zapłatą za obejmowane udziały w spółce BIOM Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym. Konieczność objęcia udziałów w spółce wynika z konieczności wniesienia wkładu własnego przez Gminę Korycin w projekt polegający na rozbudowie systemu gospodarowania odpadami,
5) w dziale 921 - Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego dokonuje się zmniejszenia planu wydatków o kwotę 35 000,00 zł dotyczącą planowanej do udzielenia dotacji dla instytucji kultury działającej w Gminie Korycin ( GOKSiT ) i jednocześnie dokonuje się zwiększenia planu wydatków dotacji przeznaczonej na działalność biblioteczną ( 5 000, 00 zł ),
6) w dziale 926 – Kultura fizyczna dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 30 000, 00 zł i przeznacza się ją na planowaną do udzielenia dotację dla GOKSiT w Korycinie z przeznaczeniem na działalność sportową.
Nadajemy nowe brzmienie załącznikowi nr 3 – Przychody i rozchody budżetu w 2017 r.
Zmiany polegają na :
a) wprowadzeniu do planu przychodów kolejnej pozycji tzw. wolnych środków rozumianych jako nadwyżki środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu gminy, w tym wynikających z rozliczeń kredytów i pożyczek z lat ubiegłych w kwocie 876 307,00 zł,
b) zwiększeniu kwoty przychodów budżetu z kwoty 1 950 000,00 zł do kwoty 3 652 448,00 zł ( różnica 1 702 448,00 zł) w związku z nową konstrukcją budżetu powodującą powstanie deficytu i konieczności pokrycia go kolejnym kredytem długoterminowym z przeznaczeniem na wyprzedzające finansowanie działań finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej w wysokości 1 702 448,00 zł. Konieczność przekonstruowania budżetu wynika z faktu braku możliwości otrzymania w 2017 roku refundacji wydatków związanych z przebudowywanymi drogami na terenie Gminy Korycin w 2017 roku i konieczności sfinansowania części tych wydatków kredytem długoterminowym.
Nadajemy nowe brzmienie załącznikowi nr 4 – Limity wydatków na zadania inwestycyjne w 2017r. Zmiana polega na usunięciu limitu wydatków na rewitalizację i urządzenie placu w Korycinie w związku z niezrealizowaniem inwestycji w 2017 roku.
Budżet po zmianach wynosi:
1) plan dochodów 15 609 669,70 zł, z tego :
- bieżące w wysokości 14 092 873,70 zł,
- majątkowe w wysokości 1 516 796,00 zł,
2) plan wydatków – 19 673 981,70 zł, z tego:
- bieżące w wysokości 13 701 730,70 zł,
- majątkowe w wysokości 5 972 251,00 zł,
3) deficyt budżetu gminy – 4 064 312,00 zł.
Radny pan Krzysztof Szewczul zapytał jaki jest powód, że te środki nie wpłynęły na konto gminy?
Pan Skarbnik odpowiedział, że powód jest banalny, przedłuża się rozpatrywanie wniosku o refundację tych środków. Stąd jego zdaniem lepiej się zabezpieczyć i zaciągnąć kredyt. Z naszej strony wszystko zostało zrobione, pałeczka leży po stronie Marszałka.
Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2017 rok.
UCHWAŁA NR XXIV/157/2017 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 14 grudnia 2017 r.
w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2017 rok
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.7/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2017 – 2039.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
O wyjaśnienie proszę Skarbnika Gminy.
Skarbnik powiedział, że zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej dotyczą:
1) uaktualnienia danych w latach 2017 i 2018 w związku ze zmianami wprowadzonymi w uchwale budżetowej polegających na:
a) w roku 2017:
- zmianie konstrukcji budżetu w zakresie planowanych dochodów, wydatków oraz wyniku budżetu skutkujących zwiększeniem planowanego deficytu budżetowego z kwoty 1 485 557,00 zł do kwoty 3 188 005,00 zł tj. o 1 702 448,00 zł. Kwota deficytu wynika z:
a) niezrealizowania w 2017 roku dochodów z tytułu refundacji wydatków dotyczących projektu realizowanego z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej ( przebudowa dróg w Gminie Korycin – kwota 2 675 755 zł ),
b) usunięcia z planu dochodów i wydatków zadania polegającego na rewitalizacji placu w Korycinie - kwota dochodów 363 000,00 zł, kwota wydatków 460 000,00 zł - per saldo 97 000,00 zł ),
c) zaangażowania wolnych środków rozumianych jako nadwyżki środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu gminy, w tym wynikających z rozliczeń kredytów i pożyczek z lat ubiegłych w kwocie 876 307,00 zł do pokrycia planowanego deficytu budżetu,
d) uaktualnienia innych kwot dochodów i wydatków w załączniku nr 1 do uchwały w związku ze zmianami w uchwale budżetowej dokonanymi Uchwałą Rady Gminy Korycin oraz Zarządzeniami Wójta Gminy Korycin,
e) uaktualnienia kwoty zobowiązań długoterminowych wynikających z powyższych zmian.
Zwiększony deficyt budżetu roku 2017 planowany jest do pokrycia kredytem długoterminowym zaciągniętym z przeznaczeniem na wyprzedzające finansowanie działań finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. Kredyt ten zostanie spłacony w 2018 roku, dochodami uzyskanymi przez gminę z tytułu refundacji wydatków dotyczących projektu „Przebudowa dróg w Korycinie „ . Spłata zobowiązania na podstawie art.243 ust.3 ustawy o finansach publicznych korzysta z wyłączenia z ograniczeń jakie nakłada na gminę art.243 ust.1. Taka konstrukcja zapewnia spełnienie ograniczeń przewidzianych przepisami prawa dotyczącymi możliwości spłaty zobowiązań przez gminę,
b) w roku 2018 :
- zmianie kwot dochodów i wydatków oraz poziomu zobowiązań i jego spłat wynikających z przeniesienia planowanych do uzyskania dochodów opisanych powyżej z roku 2017 na rok 2018.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2017 – 2039.
UCHWAŁA NR XXIV/158/2017 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 14 grudnia 2017 r.
w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2017- 2039
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.8/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wprowadzi zmiany do uchwały Rady Gminy Korycin z dnia 31 marca 2017 roku w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
O wyjaśnienie proszę Skarbnika Gminy.
Skarbnik powiedział, że dotychczasowa kwota dotacji celowej wynosiła 10 tys. zł, a teraz wynosi 14 545,00 zł, zatem musimy o tą różnicę zwiększyć dotację ze środków budżetu na 2017 rok. Kwota dotacji przeznaczona była na opracowanie dokumentacji technicznej drogi powiatowej łączącej się z drogą gminną w miejscowości Wyłudki w Gminie Korycin.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu.
UCHWAŁA NR XXIV/159/2017 RADY GMINY KORYCIN
dnia 14 grudnia 2017 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.9/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, ż Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie powierzenia spółce pod firmą : BIOM Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym zadania własnego Gminy Korycin w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi oraz wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę Korycin aneksu do umowy wykonawczej o świadczenie usług publicznych w zakresie gospodarki odpadami, zawartej dnia 10 października 2011 roku, niezbędnego dla realizacji projektów pn. ”Biebrzański System Gospodarki Odpadami – etap III – RIPOK” i „Biebrzański System Gospodarki Odpadami - etap III – PSZOKI”, współfinansowanych ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020”.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Pan Przewodniczący przypomniał, iż Rada Gminy Korycin już wcześniej podjęła podobną uchwałę Nr VII/40/2011 w dniu 31 maja 2011 r. w sprawie powierzenia Spółce pod firmą: BIOM Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym zadania własnego Gminy Korycin w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi oraz wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę umowy wykonawczej niezbędnej dla realizacji projektu pn: ”Biebrzański System Gospodarki odpadami – etap II”, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013.
Zatem w/w projekt uchwały, który państwo radni otrzymali zawiera realizację kolejnych projektów przez Spółkę BIOM pod nazwą: „Biebrzański System Gospodarki Odpadami – etap III – RIPOK” i „Biebrzański System Gospodarki Odpadami – etap III – PSZOKI”.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie powierzenia spółce pod firmą: BIOM Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym zadania własnego Gminy Korycin w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi oraz wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę Korycin aneksu do umowy wykonawczej o świadczenie usług publicznych w zakresie gospodarki odpadami, zawartej dnia 10 października 2011 roku, niezbędnego dla realizacji projektów pn: „Biebrzański System Gospodarki Odpadami – etap III – RIPOK” i „Biebrzański System Gospodarki Odpadami – etap III – PSZOKI”, współfinansowanych ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020.
UCHWAŁA NR XXIV/160/2017 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 14 grudnia 2017 r.
w sprawie powierzenia spółce pod firmą: BIOM Sp. z o.o. z siedzibą w Dolistowie Starym zadania własnego Gminy Korycin w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi oraz wyrażenia zgody na zawarcie przez Gminę Korycin aneksu do umowy wykonawczej o świadczenie usług publicznych w zakresie gospodarki odpadami, zawartej dnia 10 października 2011 roku, niezbędnego dla realizacji projektów pn.”Biebrzański System Gospodarki Odpadami – etap III - RIPOK” i „Biebrzański System Gospodarki Odpadami – etap III – PSZOKI” współfinansowanych ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.10/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w szkole podstawowej i przedszkolu prowadzonych przez Gminę Korycin oraz maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie pobieranych przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli oraz specjalności i formy kształcenia, na które dofinansowanie jest przyznawane w 2018 roku.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Pan przewodniczący poprosił panią Tamarę Sokołowską o przybliżenie tematu.
Sekretarz wyjaśniła, że Rada Gminy taką uchwałę podejmuje co roku. Zgodnie z art.70 a ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela, w budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli z uwzględnieniem doradztwa metodycznego w wysokości 1% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli. W roku 2018 maksymalna kwota dofinansowania opłat za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli wynosi dla jednego nauczyciela w jednym semestrze 50% opłaty poniesionej przez nauczyciela, lecz nie więcej niż 1000 zł. Dofinansowanie kosztów doskonalenia zawodowego obejmuje wyłącznie jedną formę kształcenia wybraną przez nauczyciela. Dyrektor szkoły lub placówki opracowuje wieloletni plan doskonalenia zawodowego nauczycieli mając na uwadze:
1) program rozwoju szkoły lub placówki i związane z tym potrzeby kadrowe,
2) plany rozwoju zawodowego poszczególnych nauczycieli,
3) wnioski nauczycieli o dofinansowanie form doskonalenia zawodowego. Maksymalna kwota dofinansowania opłat oraz specjalności i formy kształcenia , na które jest przyznawane, zostały ustalone w porozumieniu z Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Korycinie oraz z Dyrektorem Przedszkola w Korycinie. Ponadto dyrektor szkoły, w terminie do dnia 31 marca danego roku, składa organowi prowadzącemu sprawozdanie ze sposobu wykorzystania środków przyznanych na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli w poprzednim roku budżetowym.
Dyskusji ze strony państwa radnych nie było , zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych, za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w szkole podstawowej i przedszkolu prowadzonych przez Gminę Korycin oraz maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie pobieranych przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli oraz specjalności i formy kształcenia, na które dofinansowanie jest przyznawane w 2018 roku.
UCHWAŁA NR XXIV/161/2017 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 14 grudnia 2017 r.
w sprawie planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w szkole podstawowej i przedszkolu prowadzonych przez Gminę Korycin oraz maksymalnej kwoty dofinansowania opłat za kształcenie pobieranych przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli oraz specjalności i formy kształcenia, na które dofinansowanie jest przyznawane w 2018 roku
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.11/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchwali plan pracy Rady Gminy na 2018 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Dodam, że plan pracy został przygotowany o doświadczenia z lat poprzednich. Sesje są zwoływane w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał.
Dyskusji ze strony państwa radnych nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2018 rok.
UCHWAŁA NR XXIV/162/2017 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 14 grudnia 2017 r.
w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Gminy na 2018 rok
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.12/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, ze Rada Gminy zatwierdzi plan pracy Komisji Rewizyjnej na 2018 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Pan przewodniczący przypomniał, że Komisja Rewizyjna jest Komisją obligatoryjną i pełni funkcję kontrolną w stosunku do Wójta i Urzędu Gminy oraz jednostek podległych Radzie Gminy.
Plan pracy jest oparty na doświadczeniach z lat ubiegłych.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2018 rok.
UCHWAŁA NR XXIV/163/2017 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 14 grudnia 2017 r.
w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2018 rok
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.13/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchwali plan pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2018 rok.
Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.
Kolejny plan pracy, który musimy na ten rok uchwalić, sytuacja podobna do dwóch poprzednich punktów porządku obrad, przy uchwalaniu tego planu opieramy się na doświadczeniach z lat poprzednich.
Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2018 rok.
UCHWAŁA NR XXIV/164/2017 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 14 grudnia 2017 r.
w sprawie uchwalenia planu pracy Komisji Gospodarki i Budżetu na 2018 rok
stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.
Ad.14/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan Wójt poinformował państwa radnych o sposobie załatwienia wniosków zgłoszonych na poprzedniej Sesji Rady Gminy.
Ad.15/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan przewodniczący i poprosił państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.
Poinformował jednocześnie, że w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje i zapytania państwa radnych w formie pisemnej.
1) Radny Stanisław Krutul powiedział, że we wsi Krukowszczyzna nie wszędzie pali się oświetlenie uliczne. Wnioskuje o jego sprawdzenie i uzupełnienie żarówek.
Wójt odpowiedział, że zgłosimy to do Pana Gromki, z którym mamy podpisaną umowę w tej sprawie.
2) Radny Jerzy Burak wnioskował w następujących sprawach:
a) o dokonanie naprawy przepustu na drodze żwirowej Szumowo w kierunku Romaszkówki, a także wykonanie prac zabezpieczających przy drodze gminnej na zakręcie z Aulakowszczyzny do Szumowa ( obok posesji pana Bućko ). Powstała wyrwa obok przepustu, która powoduje zapadanie się gruntu, co spowoduje w dłuższym okresie czasu zniszczenie całego przepustu.
Wójt odpowiedział, że sprawdzimy w terenie i postaramy się wykonać wymagane prace w tym zakresie.
b) podczas naprawy mostu na rzece „Kumiałka” na drodze krajowej nr 8 w Korycinie zniszczono nawierzchnię drogi gminnej w kierunku Mielniki – Korycin, a także nie ma tam znaku z nazwą tej rzeki, zatem należałoby ją oznakować.
Wójt odpowiedział, że wniosek ten skierujemy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - Oddział w Białymstoku , bowiem to oni dokonywali tych robót i są zarządcą tej drogi.
c) na przystanku autobusowym w Korycinie nie palą się lampy uliczne, a także wzdłuż pętli autobusowej. Ponadto skrzynka elektryczna przy przystanku PKS w Korycinie jest połamana i stwarza zagrożenie przebywającym tam ludziom ( podróżnym i innym osobom ). Wnioskuję o jej naprawę.
Wójt odpowiedział, że skierujemy ten wniosek także do GDDKiA - Oddział w Białymstoku.
3) Radny Stanisław Szubzda wnioskował w sprawie skierowania wniosku także do GDDKiA – Oddział w Białymstoku o postawienie (ustawienie ) lepszego oznakowania z drogi krajowej nr 8 tuż za wyremontowanym mostem na rzece „Kumiałka” w kierunku drogi wojewódzkiej Korycin – Sokółka, które w szczególności jest niewidoczne nocą.
Wójt odpowiedział, że skierujemy także ten wniosek do GDDKiA – Oddział w Białymstoku.
4) Radny Marek Brylewicz powiedział, że nie świecą się lampy uliczne na części ulicy Słowiańskiej w Korycinie, przy boisku Orlik i szatniach sportowych, a także przy pętli autobusowej w Korycinie.
Wójt odpowiedział, że sprawdzimy i zgłosimy firmie, z którą mamy podpisaną umowę.
5) Radny Antoni Pakuła powiedział, że podczas rozliczania podatków lokalnych, do niego jako sołtysa wsi, mieszkańcy Kumiały zgłaszali zapytania dotyczące wymiany pieców, czy Gmina w tym zakresie coś robi?
Wójt odpowiedział, że w tej sprawie nic się nie zmieniło. Jako Gmina Korycin mieliśmy przygotowany wniosek do dofinansowania ze środków unijnych, jednak go nie złożyliśmy do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego ponieważ okazało się, że gminy wiejskie i miejsko-wiejskie nie mogły złożyć tego typu wniosków poprzez wprowadzoną zmianę procedur ustalonych przez Urząd Marszałkowski .
Ponadto pan Antoni Pakuła powiedział, że czytając Gazetę Sołecką przeczytał, iż część gmin z woj. podlaskiego przystąpiła do gazyfikacji. Czy Gmina Korycin także przystąpi?
Wójt odpowiedział, że do gazyfikacji przystąpiły gminy, które mają taką możliwość podłączenia się do sieci w Białymstoku. Mieszkańcy naszej Gminy opalają swoje mieszkania i domy drewnem, węglem i innym materiałem opałowym ( olejem ) i nie sądzę, że tak szybko z tych materiałów zrezygnują.
6) Radny Jerzy Burak pytał o sieć szerokopasmową w Gminie Korycin.
Wójt odpowiedział, że w tej sprawie na konferencji organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego uczestniczyła pani Sekretarz i przekazała mi w tej sprawie informacje. Województwo Podlaskie zostało podzielone na 3 obszary: białostocki, łomżyński i suwalski. Pomimo kilku przetargów, Urząd Marszałkowski nie wybrał operatora sieci i sam zarządza siecią w województwie. Przedsiębiorstwo telekomunikacyjne KOBA Sp. z o.o. z Białegostoku realizuje na obszarze białostockim, w tym na terenie Gminy Korycin projekt:” Budowa sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu” i wystąpiło do nas z propozycją obniżenia wysokości stawek opłat za zajecie 1m2 pasa drogowego dla dróg gminnych położonych na terenie Gminy Korycin. Jednym z założeń projektu jest objęcie zasięgiem sieci jak największej ilości gospodarstw domowych na etapie tzw.” ostatniej mili”, to jest zapewnienie możliwości podłączenia usług szerokopasmowych bezpośrednio do użytkowników końcowych. Zatem na kolejnej sesji przedłożymy projekt uchwały w tej sprawie. Ponadto w ramach programu cyfryzacji szkół, nasza Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w przyszłym roku może być podłączona do sieci szerokopasmowej. Ustawa z dnia 27 października 2017 roku o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (Dz.U. poz.2184) szczegółowo określa cele i źródła finansowania OSE, operatora OSE i jego zadania. Wykonywanie przez operatora OSE tych zadań, finansowane będzie ze środków budżetu państwa w formie dotacji udzielanej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji.
7) Radny Jarosław Radulski pytał o odcinek drogi do Wojtach prowadzący bezpośrednio z drogi krajowej nr 8 w kierunku wsi Wojtachy czyją jest on własnością? Zgłaszałem to na poprzedniej Sesji i prosiłem o pisemną odpowiedź, ponieważ mój sąsiad chce mieć to na piśmie. Pan Wójt wyjaśnił wcześniej, że ten odcinek drogi nie jest własnością Gminy Korycin. Jednak sąsiad chce formalnej odpowiedzi na piśmie w tej sprawie.
Wójt wcześniej udzielając odpowiedzi powiedział, że możemy zorganizować we wsi spotkanie i to wyjaśnić. W/ grunt jest wykupiony przez GDDKiA – Oddział w Białymstoku pod rozbudowę drogi krajowej nr 8.
8) Radny Bogdan Małyszko pytał, czy w tym roku będzie jeszcze równiarka na terenie naszej Gminy ? Chodzi mi o drogę gminną, która przebiega obok mojej posesji.
Wójt odpowiedział, że równiarka już była i drogi gminne zostały wyrównane.
9) Radny Krzysztof Szewczul zaproponował aby uruchomić po jednej lampie oświetleniowej na przystankach autobusowych we wsi Skindzierz, bowiem ludzie którzy tam oczekują, nie są widoczni dla przejeżdżających pojazdów. Te lampy oświetlenia ulicznego, które nie palą się, mogą być przeniesione na miejsce przy przystankach autobusowych.
Wójt odpowiedział, że sprawdzimy to na miejscu i jeśli będzie to możliwe, wówczas przeniesiemy te lampy.
Państwo radni nie zgłosili więcej interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym.
Ad.16/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił państwa radnych a także inne osoby na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.
Państwo radni ani inne osoby obecne na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.
Ad.17/ Wobec wyczerpania porządku dziennego XXIV Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg, a także za zrozumienie sytuacji zwołania w trybie nadzwyczajnym tej sesji.
Po zakończeniu obrad sesyjnych państwo radni wraz z innymi jej uczestnikami przełamali się opłatkiem i złożyli życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Protokołowała:
Tamara Sokołowska
Metryka strony