PROTOKÓŁ Nr XXVII/2018

PROTOKÓŁ Nr XXVII/2018
z XXVII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 16 maja 2018 r. (środa) w sali konferencyjnej GOKSiT w Korycinie, w godz. 10.00 – 12.30 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.

 

 

Stan Rady Gminy – 15 radnych

Obecnych – 15 radnych

zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.

 

Radni obecni podczas obrad sesyjnych:

1)   pan Adam Bielawski

2)   pan Jan Bojarzyński

3)   pan Marek Brylewicz

4)   pan Jerzy Burak

5)   pan Kazimierz Buzun

6)   pani Iwona Chwiećko

7)   pan Józef Gliński

8)   pan Stanisław Krutul

9)   pan Zdzisław Lachowicz

10) pan Bogdan Małyszko

11) pan Antoni Pakuła

12) pan Jarosław Radulski

13) pan Krzysztof Szewczul

14) pan Stanisław Szubzda

15) pan Kazimierz Urban

 

Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:

1) pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin

2) pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy

3) pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy

4) pan Krzysztof Pawłowski – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sokółce

5) pani Elżbieta Tarachanowicz – Kierownik GOPS w Korycinie

6) pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia

 

            Obrady XXVII Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin.

         Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał państwa radnych oraz wszystkich gości obecnych na sali obrad. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 15 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady w głosowaniu jawnym. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.

       Pan przewodniczący poinformował, że proponowany porządek obrad XXVII Sesji Rady Gminy Korycin został państwu radnym doręczony, jednak na wniosek Wójta Gminy wnoszę o uzupełnienie proponowanego porządku obrad o dodatkowy punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu w kwocie 150 000 zł ze środków budżetu na 2018 rok. Punkt ten byłby omawiany pod pozycją 11, zaś pozostałe punkty przesuną się o jedną pozycję w dół.

Proszę pana  Skarbnika o wyjaśnienie potrzeby udzielenia powyższej pomocy finansowej.

       Skarbnik powiedział, że Powiat Sokółki zwrócił się do nas z wnioskiem o dofinansowanie inwestycji dotyczącej przebudowy dróg powiatowych na terenie 3 gmin: Janowa, Korycina i Sidry. U nas jest to około 250 metrowy odcinek drogi leżącej w Wyłudkach, a biegnącej w stronę zakładu EMER. Uważam, że jest to bardzo korzystana propozycja, ponieważ za 150 tys. zł sami na pewno nie wykonalibyśmy modernizacji tej trasy, a droga ma być wzmocniona, poszerzona itp.

       Za przyjęciem proponowanego, uzupełnionego porządku obrad głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany, uzupełniony porządek obrad XXVII Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie.

Oto treść przyjętego porządku obrad:

1. Otwarcie obrad.

2. Przyjęcie porządku dziennego XXVII Sesji Rady Gminy Korycin.

3. Przyjęcie protokołu z XXVI Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 26 marca 2018 roku.

4. Sprawozdanie z działalności Wójta Gminy Korycin w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy.

5. Zapoznanie się ze sprawozdaniem z działalności Komendanta Powiatowego Policji w Sokółce oraz informacją o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego za rok 2017.

6. Zapoznanie się ze sprawozdaniem z realizacji „Programu Współpracy Gminy Korycin z organizacjami pozarządowymi za 2017 rok”.

7. Zapoznanie się z Oceną zasobów pomocy społecznej na terenie Gminy Korycin za 2017 rok.

8. Zapoznanie się ze sprawozdaniem z realizacji zadań z zakresu wspierania i systemie pracy zastępczej w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Korycinie za rok 2017 oraz przedstawienie potrzeb związanych z realizacją zadań w 2018 roku.

9. Rozpatrzenie skargi na Wójta Gminy Korycin w sprawie nie podjęcia stosownych działań w celu wyremontowania drogi dojazdowej położonej na działce o numerze geod. 59 w miejscowości Białystoczek oraz sporu dotyczącego rowu melioracyjnego, przekazaną przez Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, a złożoną przez pana Wiesława Chocieja – podjęcie uchwały Nr XXVII/  /2018 z dnia 16 maja 2018 r. w powyższej sprawie.

10. Dokonanie zmian w uchwale Nr XXVI/177/2018 Rady Gminy Korycin z dnia 26 marca 2018 r. w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych pracujących w palcówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Korycin (Dz.Urz.Woj.Podl. poz. 1504) – podjęcie uchwały Nr XXVII/  /2018 Rady Gminy Korycin z dnia 16 maja 2018 r. w powyższej sprawie.

11. Udzielenie pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu – podjęcie uchwały Nr XXVII/  /2018 Rady Gminy Korycin z dnia 16 maja 2018 r. w powyższej sprawie.

12. Dokonanie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2018 rok – podjęcie uchwały Nr XXVII/  /2018 Rady Gminy Korycin z dnia 16 maja 2018 r. w powyższej sprawie.

13. Dokonanie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Korycin na lata 2018 – 2039 – podjęcie uchwały Nr XXVII/  /2018 Rady Gminy Korycin z dnia 16 maja 2018 r. w powyższej sprawie.

14. Odpowiedzi na pisemne wnioski państwa radnych zgłoszone na poprzedniej Sesji Rady Gminy, odbytej dnia 26 marca 2018 roku.

15.  Interpelacje i zapytania radnych.

16.  Wolne wnioski i informacje.

17.  Zamknięcie obrad.

 

       Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z XXVI Sesji Rady Gminy odbytej w dniu 26 marca 2018 roku. Przypomniał, że był on wyłożony do wglądu państwa radnych w Urzędzie Gminy Korycin oraz zamieszczony w BIP Urzędu Gminy, każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.

      Wobec nie wniesienia do protokołu uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołu z XXVI Sesji Rady Gminy.

      Pan przewodniczący powiedział, że korzystając z obecności na sali obrad Komendanta Policji zajmiemy się w pierwszej kolejności pkt 5 porządku obrad, a więc zapoznaniem się ze sprawozdaniem z działalności Komendanta Powiatowego Policji w Sokółce oraz informacją o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego za rok 2017.  Oddaję głos panu Komendantowi.

        Komendant podziękował za zaproszenie dodając, że szeroką informację o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego za 2017 rok oraz sprawozdanie z działalności Komendanta Powiatowego Policji w Sokółce państwo otrzymali i mogli je szczegółowo przeanalizować. Ja chciałbym tylko podkreślić, że Gmina Korycin, z punktu widzenia policji, jest gminą bezpieczną. W 2017 roku zgłoszono tylko 51 przestępstw, z czego 73% sprawców zostało wykrytych, więc w skali Powiatu Sokólskiego oraz województwa Podlaskiego to naprawdę dobry wynik.

        Radny Józef Gliński zapytał, czy pan Komendant pamięta o naszym wniosku o przywrócenie posterunku policji w Korycinie i czy coś pozytywnego dzieje się w tej kwestii?

       Komendant odpowiedział, że oczywiście o wniosku pamiętamy, jednak szanse na jego przywrócenie są raczej niewielkie. Gmina Korycin jest gminą bezpieczną plus dochodzi tu również kwestia bliskości posterunku policji w Janowie, który swoim zasięgiem obejmuje waszą gminę. Obsada policyjna na dwie gminy wynosi 5 funkcjonariuszy, do tego dochodzi jeszcze 2-etatowy patrol drogowy działający codziennie na terenie Gmin Janów i Korycin, myślę więc, że raczej posterunek w Korycinie nie zostanie przywrócony.

        Radny Krzysztof Szewczul przypomniał o problemie, jaki pojawia się zawsze po wypadku drogowym, a mianowicie masowym ruchu tirów po drogach gminnych, które w ten sposób szukają objazdu, a przecież obowiązują zakazy poruszania się dla samochodów ciężarowych po naszych drogach, które nie są do takiego ciężkiego ruchu przystosowane. Proszę, aby policja zwracała na to szczególną uwagę.

       Komendant odpowiedział, że wiemy o tym problemie i próbujemy z tym walczyć, ale niestety nie jesteśmy w stanie w czasie wypadku obstawić wszystkich bocznych dróg. My głównie musimy zająć się miejscem zdarzenia, aby jak najszybciej na nowo udrożnić trasę. Często prosimy o pomoc strażaków, ale nawet przy ich wsparciu zablokujemy np. trzy drogi, a niektórzy i tak pojadą czwartą – wcześniejszą.

      Radny Kazimierz Buzun poprosił, w imieniu mieszkańców gminy i proboszcza naszej parafii, aby policja nie wprowadzała zatrzymywanych tirów na parking przy kościele w Korycinie. Nie jest on przystosowany na przyjęcie ciężkich samochodów, jest wąski wjazd, który już jest zniszczony. Do tego stoi tam widoczny znak zakazu wjazdu dla tego typu pojazdów, całkowicie ignorowany przez policjantów. Przecież mogą sprowadzić tira 300 metrów dalej na zatoczkę autobusową.

      Komendant odpowiedział, że oczywiście przekażę pana sugestie odpowiednim służbom, ale muszę przyznać, że jest duży problem z miejscami do kontrolowania samochodów tir.

        Dalszych pytań ze strony państwa radnych nie było, zatem pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin zapoznała się ze sprawozdaniem z działalności Komendanta Powiatowego Policji w Sokółce oraz informacją o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego za rok 2017 i nie wniosła do nich uwag ani zastrzeżeń.

Podziękował również Komendantowi za dotychczasową dobrą współpracę dodając, że liczymy na dalszą, równie owocną.

         Komendant także podziękował za dotychczasowe wspólne działania i opuścił salę obrad sesyjnych.

 

Ad.4/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin i przedstawił sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.

           W okresie od ostatniej XXVI Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 26 marca 2018 roku do dnia dzisiejszej Sesji Rady tj. 16 maja 2018 roku realizowałem wspólnie z pracownikami Urzędu Gminy i gminnych jednostek organizacyjnych oraz osobiście następujące zadania:

1. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym przekazałem w dniu 28 marca 2018 r., w ramach nadzoru Wojewodzie Podlaskiemu i Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku oraz na merytoryczne stanowiska pracy do realizacji uchwały Rady Gminy Korycin podjęte podczas obrad XXVI Sesji Rady tj.

1) w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Korycin,

2) zmieniająca uchwałę w sprawie określenia tygodniowego, obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych pracujących w placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Korycin,

3) w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu,

4) w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2018 rok,

5) w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2018 – 2039.

      Uchwały Rady Gminy zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Korycin  oraz uchwały stanowiące akty prawa miejscowego zostały przekazane do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego i zostały już opublikowane od poz. 1499 do poz. 1506 z dnia 5 kwietnia 2018 r.

      Ponadto uchwałę w sprawie przystąpienia Gminy Korycin do Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej przekazaliśmy do tej organizacji wraz z wypełnioną deklaracją o przyjęcie naszej gminy w poczet członków PROT w Białymstoku i czekamy na decyzję w tej sprawie.

2. W dniu 29 marca 2018 r. uczestniczyłem w wyjazdowym posiedzeniu w Grodnie na Białorusi w związku z realizowanym przez ZGWWP wspólnym projektem z białoruskim partnerem.  

3. W dniach 9-10 kwietnia 2018 r. odbyłem spotkanie z naszym litewskim partnerem z Birstonasu na Litwie na temat realizacji kolejnych wspólnych wniosków w ramach programu transgranicznego INTERREG Litwa – Polska. 

4. W dniach 11-13 kwietnia 2018 r. uczestniczyłem w wyjazdowym posiedzeniu Komitetu Regionów w Brukseli.

5. W dniu 11 kwietnia br. ogłosiłem przetarg na budowę systemu instalacji fotowoltaicznych i solarnych w Gminie Korycin. Otwarcie ofert odbędzie się w dniu 16 maja 2018 roku.

6. W dniu 19 kwietnia 2018 r. ogłosiłem przetarg, którego przedmiotem zamówienia jest udzielenie i obsługa kredytu do wysokości 1 720 000 zł z przeznaczeniem na spłatę rat kredytów i pożyczek, których termin płatności przypada na 2018 rok – 463 814 zł oraz na pokrycie planowanego deficytu budżetu – 1 256 186 zł. Termin przetargu wyznaczyłem na dzień 30 maja br. na godz. 9.15.

7. W dniu 19 kwietnia 2018 r. ruszyły prace rozbiórkowe przy zabytkowym wiatraku, który zostanie przeniesiony z miejscowości Jatwieź Duża w Gminie Suchowola do Milewszczyzny w naszej gminie, gdzie powstaje Park Kulturowy. Wiatrak zostanie posadowiony na majdanie dawnego średniowiecznego grodziska.

8. W dniu 26 kwietnia br. w Urzędzie Gminy Korycin została przeprowadzona kontrola przez Podlaski Urząd Wojewódzki dotycząca wykonywania zadań obronnych i stanu ich przygotowania.

9. W dniu 27 kwietnia 2018 r. został podpisany w Urzędzie Gminy Korycin protokół z audytu przeprowadzonego w Urzędzie Gminy Korycin w okresie od 13 marca do 25 kwietnia br. przez Administrację Skarbową w Białymstoku w zakresie prawidłowości gospodarowania środkami publicznymi obejmującymi część oświatową subwencji ogólnej, w tym wykonywanie obowiązków związanych z gromadzeniem danych stanowiących podstawę do jej naliczenia na 2014 rok oraz w zakresie prawidłowości gospodarowania środkami publicznymi obejmującymi część wyrównawczą subwencji ogólnej, w tym wykonywanie obowiązków związanych z wykazywaniem danych w sprawozdaniu z wykonania dochodów podatkowych Rb-PDP, stanowiących podstawę do jej naliczenia na 2015 rok. Wniosłem do protokołu zastrzeżenie dotyczące uwag związanych z uznaniem Gminy Korycin jako samoistnego posiadacza nieruchomości o pow. 164 764 m2, oznaczonych w ewidencji gruntów jako drogi nie posiadające uregulowanego stanu prawnego do opodatkowania tych gruntów, a także opodatkowania użytków kopalnych gminy o pow. 107 192 m2, stanowiących nieużytki, których gmina także nie jest właścicielem ani posiadaczem samoistnym.

10. W do 20 kwietnia br., w odpowiedzi na ogłoszenie Urzędu Gminy z dnia 5 kwietnia wpłynęły 34 wnioski od mieszkańców naszej gminy o dofinansowanie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku zadań związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest w ilości:

a) 14,081 Mg – demontaż,

b) 64,169 Mg – utylizacja,

c) razem – 78, 250 Mg.

Wniosek o dofinansowanie złożyliśmy w terminie czyli do dnia 4 maja 2018 roku.

11. W dniu 27 kwietnia 2018 r. otrzymaliśmy informację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku, że wniosek Gminy Korycin z dnia 20 lutego 2018 roku nie został zakwalifikowany do udzielenia dotacji celowej z budżetu województwa podlaskiego na modernizację drogi dojazdowej do gruntów rolnych o długości 1370 metrów, położonej w obrębie wsi Mielniki, z uwagi na brak środków w budżecie województwa podlaskiego na rekultywację gruntów.

Natomiast otrzymaliśmy w tym samym dniu pismo z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego dotyczące udzielenia pomocy finansowej w wysokości 6 000 zł na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego i umundurowania dla OSP z naszej gminy.

12. W materiałach sesyjnych przekazaliśmy państwu radnym do zapoznania się decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku z dnia 24 kwietnia 2018 r. dotyczącą zatwierdzenia taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Korycin na okres 3 lat, zgodnie ze znowelizowaną ustawą z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. z 2017 r. poz. 328 z późn. zm.).

13. W dniu 30 kwietnia br. dostarczyliśmy wniosek do Funduszu Biebrzańskiego o dofinansowanie projektu pn. „Kampania promująca dziedzictwo kulturowe Ziemi Korycińskiej”. Wniosek został złożony przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Korycińskiej na kwotę 54 600 zł, a obejmuje m.in. plener fotograficzny, wystawę poplenerową oraz 4 różnego rodzaju publikacje dotyczące Gminy Korycin.

14. W dniu 3 maja br. wspólnie uczestniczyliśmy w gminnych obchodach 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

15. Zlecono aktualizację kosztorysów inwestorskich na zadanie pn. „Zagospodarowanie miejsc wypoczynku przy szlaku rzeki Kumiałka we wsiach: Gorszczyzna, Szumowo, Aulakowszczyzna, Milewszczyzna, Rudka”. W/w kosztorysy będą niezbędne przy ubieganiu się o pozyskanie środków unijnych na realizację tego zadania.

16. Sukcesywnie dokonujemy oceny harmonogramu realizacji i postępu prac przy naszych inwestycjach tj.

a) „Remont i rozbudowa przedszkola w Korycinie” – termin zakończenia 30 maja 2018 r.,

b) „Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna” – termin zakończenia 30 września 2018 r.,

c) „Budowa plaży i infrastruktury towarzyszącej nad zalewem w Korycinie” – termin zakończenia 30 maja 2018 r.

17. Wydałem następujące zarządzenia:

1) jako organ wykonawczy w sprawach:

a) Zarządzenie Nr 154/2018 z dnia 27 marca 2018 r. w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego na pokrycie planowanego deficytu budżetowego oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek, których termin spłaty przypada na 2018 rok,

b) Zarządzenie Nr 155/2018 z dnia 27 marca 2018 r. w sprawie przyjęcia informacji o stanie mienia Gminy Korycin za 2017 rok,

c) Zarządzenie Nr 156/2018 z dnia 30 marca 2018 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2018 rok,

d) Zarządzenie Nr 157/2018 z dnia 30 marca 2018 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami na 2018 rok,

e) Zarządzenie Nr 158/2018 z dnia 5 kwietnia 2018 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2018 rok,

f) Zarządzenie Nr 159/2018 z dnia 25 kwietnia 2018 r. w sprawie przyjęcia sprawozdania z realizacji „Programu Współpracy Gminy Korycin z organizacjami pozarządowymi za 2017 rok”,

g) Zarządzenie Nr 160/2018 Wójta Gminy Korycin z dnia 30 kwietnia 2018 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2018 rok,

h) Zarządzenie Nr 161/2018 Wójta Gminy Korycin z dnia 30 kwietnia 2018 r. w sprawie zmiany planu finansowego zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych odrębnymi ustawami gminie na 2018 rok.

18. Przygotowano projekty uchwał i inne materiały będące przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji. 

 

           Pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady Gminy i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.



Ad.6/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zapozna się ze sprawozdaniem z realizacji „Programu Współpracy Gminy Korycin z organizacjami pozarządowymi za 2017 rok”.

Powyższe sprawozdanie państwo radni otrzymali i mieli możliwość jego dokładnej analizy.

        Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy Korycin zapoznała się ze sprawozdaniem z realizacji „Programu Współpracy Gminy Korycin z organizacjami pozarządowymi za 2017 rok” i nie wniosła do niego uwag ani zastrzeżeń.

 

Ad.7/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zapozna się z Oceną zasobów pomocy społecznej na terenie Gminy Korycin za 2017 rok.

Powyższą ocenę państwo radni otrzymali, jednak korzystając z obecności na sali obrad pani Elżbiety Tarachanowicz – Kierownik GOPS w Korycinie, proszę ją o skrótowe przedstawienie powyższej oceny.

        Pani Tarachanowicz powiedziała, że zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1769 z późn. zm.) gminy, powiaty oraz samorząd województwa mają obowiązek przygotowania corocznej oceny zasobów pomocy społecznej. Ten dokument umożliwia gromadzenie danych z maksymalnym wykorzystaniem istniejącej infrastruktury i zasobów informatycznych w obszarze pomocy społecznej w Polsce. Ocena zasobów przygotowywana jest w oparciu o analizę lokalnej sytuacji społecznej i demograficznej. Niniejsze opracowanie obejmuje infrastrukturę, kadrę, organizacje pozarządowe i nakłady finansowe na zadania pomocy społecznej, a także osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej, rodzaje problemów oraz rozkład ilościowy. Ocena ta wraz z rekomendacjami będzie podstawą planowania budżetu na następny rok. Podstawowym zadaniem pomocy społecznej jest umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej, której nie są w stanie pokonać samodzielnie. Polega ona w szczególności na pracy socjalnej, przyznawaniu i wypłacaniu świadczeń, prowadzeniu i rozwoju niezbędnej infrastruktury socjalnej, analizie i ocenie zjawisk powodujących zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej. Udzielany rodzaj, forma i rozmiar świadczenia są odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy, a potrzeby tych osób są uwzględniane na miarę celów i możliwości Ośrodka.  

        Osoby i rodziny korzystają z pomocy społecznej w szczególności z powodu ubóstwa, długotrwałej lub ciężkiej choroby i bezrobocia. Osoby w wieku emerytalnym, dla podtrzymania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, powinny mieć możliwość uczestniczenia w życiu społecznym. Dobrym rozwiązaniem byłoby utworzenie Klubu Seniora bądź kontynuacja zajęć w ramach działalności Małego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ważnym działaniem jest wsparcie i propagowanie inicjatyw społecznych dotyczących osób przewlekle chorych i starszych m.in. wolontariat, usługi opiekuńcze. Wzrasta zainteresowanie umieszczaniem w domu pomocy społecznej nie tylko osób samotnych, ale także posiadających rodziny (postanowienia sądu). Wśród tych osób w szczególnej sytuacji są osoby psychicznie chore, którym trudno jest zapewnić wystarczającą opiekę w środowisku. Realizacja zadań z zakresu wspierania rodziny i pieczy zastępczej wymaga zapewnienia pomocy rodzinom, w których zdiagnozowano trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo – wychowawczych. Związane jest to z zabezpieczeniem środków na zatrudnienie asystenta rodziny. W zakresie bezrobocia zauważa się wzrost stopy bezrobocia, jednak w dalszym ciągu mały odsetek osób posiada prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Ważnym aspektem w rozwiązywaniu problemu długotrwałego bezrobocia z towarzyszącymi mu innymi problemami jest zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego poprzez podniesienie poziomu aktywności życiowej, społecznej i zawodowej, wzrost kompetencji i umiejętności życiowych, podniesienie kwalifikacji do podjęcia zatrudnienia w ramach indywidualnych ścieżek rozwoju. Planowanie budżetu na zadania z zakresu pomocy społecznej i zawodowej oraz umożliwienie dostępu do nich osobom i rodzinom zagrożonym wykluczeniem społecznym m.in. przy pomocy zewnętrznych środków finansowych ora z programów i konkursów finansowanych z budżetu państwa, zintegrowanie i ścisła współpraca oraz koordynacja działań instytucji i organizacji istotnych dla zaspokajania potrzeb społeczności lokalnej na rzecz aktywizacji osób i rodzin korzystających z pomocy społecznej.

          Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący obrad podziękował pani Kierownik za przedstawienie Oceny zasobów pomocy społecznej i stwierdził, że Rada Gminy Korycin zapoznała się z nią nie wnosząc uwag ani zastrzeżeń.

 

Ad.8/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy Korycin zapozna się ze sprawozdaniem z realizacji zadań z zakresu wspierania i systemie pracy zastępczej w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Korycinie za rok 2017 oraz z przedstawieniem potrzeb związanych z realizacją zadań w 2018 roku.

Powyższe sprawozdanie państwo radni otrzymali i mieli możliwość dokładnego zapoznania się z nim.

            Pani Kierownik podsumowując powyższe sprawozdanie przedstawiła potrzeby związane z realizacją zadań w 2018 roku tj.

1)  zabezpieczenie środków finansowych na pokrycie kosztów związanych z zatrudnieniem asystenta rodziny,

2) zabezpieczenie środków na podnoszenie kwalifikacji asystenta rodziny i pracowników socjalnych zajmujących się pracą z rodziną,

3) zabezpieczenie środków finansowych na prowadzenie Punktu Informacyjnego w Korycinie;

4) zabezpieczenie środków finansowych na pokrycie wydatków związanych z opieką i wychowaniem dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej.

 

       Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin zapoznała się ze sprawozdaniem z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny i systemie pieczy zastępczej w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Korycinie za rok 2017 oraz przedstawienie potrzeb związanych z realizacją zadań w 2018 rok i nie wniosła do powyższego sprawozdania uwag ani zastrzeżeń.

 

Ad.9/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozpatrzy skargę na Wójta Gminy Korycin w sprawie nie podjęcia stosownych działań w celu wyremontowania drogi dojazdowej położonej na działce o numerze geodezyjnym 59 w miejscowości Białystoczek oraz sporu dotyczącego rowu melioracyjnego, przekazaną przez Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, a złożoną przez pana Wiesława Chocieja i podejmie w tej sprawie stosowną uchwałę.

           Skarga wpłynęła do Wojewody Podlaskiego, który zgodnie z właściwością przekazał ją do Rady Gminy – organu właściwego do jej rozpatrzenia.

          Przypominam, że nie jest to pierwsza skarga tego pana, już wcześniej różne zarzuty na Wójta były one kierowane do Rady Gminy. Teraz skarżący wypomina sprawy nawet sprzed kilku lat.

         Zgodnie z procedurą rozpatrywania skarg rada powinna wysłuchać zdania Wójta Gminy w tym temacie, proszę go więc o zabranie głosu.

         Wójt podkreślił, że ma niewiele do powiedzenia w tym temacie. Każdego mieszkańca naszej gminy szanuję i traktuję tak samo i nie rozumiem przedstawionych zarzutów. Inwestycje drogowe wykonujemy i przygotowujemy kolejne od wielu lat, ale tak jak wszystko w naszej gminie ma swój czas, tak też na poszczególne drogi przychodzi kolej. Oczywiście każdy ma prawo do swojego punktu widzenia, ale ten uważam za krzywdzący i niesprawiedliwy zarówno dla mnie, jak i dla nas wszystkich.

         Radny Bogdan Małyszko powiedział, że skarżący uważa, iż nie otrzymuje odpowiedzi na swoje skargi i podania.

      Wójt odpowiedział, że oczywiście, iż otrzymuje. Poza tym to nasz mieszkaniec, ma blisko do urzędu, do mnie i do moich pracowników.  

       Radna Iwona Chwiećko dodała, że dróg bez asfaltowej nawierzchni wciąż jest sporo na terenie naszej gminy, ale nie da się wszystkiego zrobić natychmiast i  nikt nikogo z tego powodu nie skarży.

        Radny Stanisław Krutul przypomniał, że to nie jest pierwsza skarga tego pana, widocznie taka jego natura.

      Dalszej dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały o uznaniu powyższej skargi za bezzasadną wraz z uzasadnieniem i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Korycin.

 

UCHWAŁA NR XXVII/188/2018 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 16 maja 2018 r.

w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Korycin

 

stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.     

 

Ad.10/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona zmian w uchwale Nr XXVI/177/2018 Rady Gminy Korycin z dnia 26 marca 2018 r. w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych pracujących w placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Korycin (Dz.Urz.Woj.Podl. poz. 15040).

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.     

      Pani Sekretarz wyjaśniła, że przesłaliśmy uchwałę w tym temacie, podjętą na poprzednie Sesji Rady Gminy, do organu nadzorczego czyli Wojewody Podlaskiego. Wojewoda przekazał ją do Podlaskiego Kuratora Oświaty, który wniósł uwagę, że brakuje w niej zapisu, iż wejdzie ona w życie z mocą obwiązującą od dnia 1 września 2018 roku. Dlatego teraz po prostu wprowadzamy taki zapis, pozostałe paragrafy tej uchwały nie ulegają zmianie.

         Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła zmieniającą uchwałę w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych pracujących w placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Korycin.

 

UCHWAŁA NR XXVII/189/2018 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 16 maja 2018 r.

zmieniająca uchwałę w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych pracujących w placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Korycin

 

stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.   



Ad.11/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu.

Projekt uchwały w tej sprawie został wprowadzony jako dodatkowy punkt na początku obrad sesyjnych, a wyjaśnień dotyczących potrzeby podjęcia powyższej uchwały udzielił pan Skarbnik.

       Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu.

 

UCHWAŁA NR XXVII/190/2018 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 16 maja 2018 r.

w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Sokólskiemu

 

stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.12/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący obrad poinformował, że Rada Gminy dokona kolejnych zmian w budżecie Gminy Korycin na 2018 rok.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

O wyjaśnienie wprowadzanych zmian proszę pana Andrzeja Waszczeniuka – Skarbnika Gminy.

Skarbnik powiedział, że zmiany w planie dochodów polegają na:

1) w dziale 600 – Transport i łączność dokonuje się zwiększenia planu dochodów o kwotę 50 000 zł w związku z planowaną do otrzymania darowizną,

2) w dziale 758 – Różne rozliczenia dokonuje się zmiany planu dochodów poprzez utworzenie nowego paragrafu klasyfikacji budżetowej; związane jest to z uzyskaniem dotacji celowej na sfinansowanie zrealizowanych w 2017 roku zadań wynikających z ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego, ustawy o ewidencji ludności oraz ustawy o dowodach osobistych – kwota 1897 zł.

Zmiany w planie wydatków polegają na:

1) w dziale 600 – Transport i łączność dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 150 000 zł; kwota ta przeznaczona zostanie do przekazania dla Starosty Powiatu Sokólskiego tytułem wkładu własnego w realizowane przedsięwzięcie inwestycyjne polegające na przebudowie dróg; w dziale tym dokonuje się także zmniejszenia planu wydatków o kwotę 232 000 zł, które dotyczy rezygnacji z modernizacji drogi Olszynka – droga wojewódzka 671 w związku  z otrzymaniem informacji o odmowie dofinansowania do modernizacji tej drogi – kwota 80 000 zł oraz zmniejszenia limitu wydatków dotyczących przebudowy drogi w Białymstoczku o 152 000 zł,

2) w dziale 750 – Administracja publiczna dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 1 897 zł; związane jest to z uzyskaniem dotacji celowej na sfinansowanie zrealizowanych w 2017 roku zadań wynikających z ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego, ustawy o ewidencji ludności oraz ustawy o dowodach osobistych,

3) w dziale 754 – Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 2 000 zł w związku z planowanym do uruchomienia wsparciem dla Powiatowej Jednostki Straży Pożarnej w Sokółce,

4) w dziale 801 – Oświata i wychowanie dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 50 000 zł w związku z dodatkowymi robotami przy rozbudowie przedszkola w Korycinie,

5) w dziale 852 – Pomoc społeczna dokonuje się zmniejszenia planu wydatków o kwotę 15 000 zł,

6) w dziale 855 – Rodzina dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 15 000 zł,

7) w dziale 900 – Gospodarka komunalna i ochrona środowiska dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 30 000 zł i przeznacza się ją na wydatki związane z zakupem wiat przystankowych,

8) w dziale 921 – Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego dokonuje się zwiększenia planu wydatków o kwotę 50 000 zł w związku z dodatkowymi robotami przy budowie plaży w Korycinie.

     Zmiany w limitach wydatków na zadania inwestycyjne realizowane w 2018 roku (załącznik nr 3 do uchwały) polegają na doprowadzeniu do zgodności załącznika do zmienionego planu wydatków (załącznik nr 2 do uchwały). Zmiany te opisano powyżej.

      Zmiany w wykazie planowanych kwot dotacji udzielanych z budżetu Gminy Korycin (załącznik nr 4 do uchwały) polegają na wprowadzeniu do załącznika nowej pozycji – planowanej do udzielenia dla Starostwa Powiatowego w Sokółce dotacji tytułem wkładu własnego w realizowane przedsięwzięcie inwestycyjne polegające na przebudowie dróg.  

Budżet po zmianach wynosi:

1) dochody – 26 757 053,55 zł, z tego:

- bieżące w wysokości 14 119 480,55 zł,

- majątkowe w wysokości 12 637 573,00 zł,

2) wydatki – 26 613 239,55 zł, z tego:

- bieżące w wysokości 13 912 019,55 zł,

- majątkowe w wysokości 12 701 220,00 zł.

         Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2018 rok.

 

UCHWAŁA NR XXVII/191/2018 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 16 maja 2018 r.

w sprawie zmian w budżecie Gminy Korycin na 2018 rok

 

stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.



Ad.13/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący obrad poinformował, że Rada Gminy dokona zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Korycin na lata 2018-2039.

Projekt uchwały w powyższej sprawie państwo radni otrzymali.

       Skarbnik dodał tylko, że zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej dotyczą uaktualnienia danych w 2018 roku w związku ze zmianami wprowadzanymi zmienioną uchwałą budżetową.

       Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2018 – 2039.

 

UCHWAŁA NR XXVII/192/2018 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 16 maja 2018 r.

w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Korycin na lata 2018 – 2039

 

stanowi załącznik do protokołu z obrad sesyjnych.

 

Ad.14/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt, który poinformowała państwa radnych o sposobie załatwienia wniosków zgłoszonych na poprzedniej Sesji Rady Gminy Korycin.

 

Ad.15/  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan przewodniczący i poprosił państwa radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.

Poinformował jednocześnie, że w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje i zapytania państwa radnych w formie pisemnej.

          Na początek pan przewodniczący poinformował państwa radnych o zatwierdzeniu taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Korycin na okres 3 lat. Taką informację otrzymaliśmy od Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które zatwierdziło powyższą taryfę na podstawie wniosku Wodociągów Polskich Sp. z o.o. z Białegostoku. Co prawda mamy możliwość odwołania się o tej decyzji, ale stawki są bardzo zbliżone do tych obowiązujących obecnie i będą ważne przez 3 lata, więc jest to dla nas korzystne.

         Dyskusji ze strony państwa radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy zapoznała się z informacją o zatwierdzeniu taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Korycin na okres 3 lat i nie wniosła uwag ani zastrzeżeń.

       Radny Józef Gliński zgłosił wniosek do Wójta i Dyrektor GOKSiT o przywrócenie działania przedszkola w Bombli w okresie letnim. W ubiegłym roku niestety punkt przedszkolny nie funkcjonował, za to w latach wcześniejszych tak i świetnie spełniał swoją rolę. Proponuję, aby w okresie letnim zajęcia dla dzieci prowadziła pani, która teraz jest zatrudniona jako pomoc dla pani przedszkolanki, przecież po to budowaliśmy przedszkole, aby z niego nasze dzieci korzystały jak najwięcej.

          Wójt odpowiedział, że jest to postulat do zrealizowania – zastanowimy się nad tym.

       Radny Jerzy Burak zwrócił się do Wójta Gminy o skierowanie wniosku do kół łowieckich w sprawie zorganizowania dodatkowego odstrzału dzików na terenie Gminy Korycin. Jest ich zdecydowanie za dużo i niszczą uprawy rolników.

      Wójt powiedział, że w dniu dzisiejszym już rozmawiał na ten temat z jedną z mieszkanek naszej gminy. Jest to problem ogólnopolski. Nowa ustawa zobligowała sołtysów do szacowania szkód – po prostu teraz muszą to robić. W tej kwestii rozpoczął się ogólnopolski protest i bardzo dobrze, bo jest to jakąś bzdurą. Minister stwierdził, że nie widzi problemu, przeszkolimy sołtysów i już, tyle że Lasy Państwowe życzą sobie za jeden dzień takiego szkolenia kwotę 1600 zł czyli astronomiczną, wziętą z sufitu.

        Pani Sekretarz dodatkowo odczytała pismo w sprawie nowej ustawy dotyczącej szacowania szkód wyrządzonych w uprawach przez zwierzęta leśne.

        Radny Zdzisław Lengiewicz poprosił Pana Wójta o skierowanie wniosku do Powiatowego Zarządu Dróg w sprawie poprawienia nawierzchni asfaltowej w miejscu obniżonego przepustu , znajdującego się na drodze powiatowej nr 1318B Korycin – Zakale (przepust zlokalizowany jest obok wjazdu na plażę nad zalewem w Korycinie).  

      Radny Antoni Pakuła powiedział, że do posesji kolonijnej jednej z mieszkanek wsi Kumiała, pani Kuleszowej, nie ma drogi dojazdowej, musi poruszać się po polu. Proszę, aby koniecznie coś w tej kwestii zrobić.

      Wójt odpowiedział, że sprawdzimy, ale dojazd musi być. My jako gmina nie wykonujemy dróg dojazdowych do prywatnych posesji, możemy tylko wesprzeć w tym działaniu właściciela posesji.

        Państwo radni nie zgłosili więcej interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym.



Ad.16/   W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił panów radnych, a także inne osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.

Państwo radni ani inne osoby obecne na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.

 

Ad.17/   Wobec wyczerpania porządku dziennego XXVII, Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.

 

Protokołowała:

Ewa Michnowicz

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Gminy Korycin

Wytwarzający/odpowiadający: Sekretarz Gminy

Data wytworzenia: 2018-05-16

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data modyfikacji: 2018-07-04

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2018-07-04