Protokół z posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji przy Radzie Gminy Korycin w ósmej kadencji, odbytego dnia 16 lutego 2021 roku

PROTOKÓŁ

z posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji przy Radzie Gminy Korycin w ósmej kadencji, odbytego dnia 16 lutego 2021 roku (wtorek) w godz. 12.00-13.00 w siedzibie Urzędu Gminy Korycin przy ulicy Knyszyńskiej 2a

 

W posiedzeniu udział wzięło 4 członków Komisji w osobach:

1. Pani Emilia Lengiewicz – Przewodniczący Komisji

2. Pani Ewa Jakowiec – członek Komisji

3. Pani Julita Wasilewska – członek Komisji

4. Pan Antoni Pakuła – członek Komisji

zgodnie z załączoną do protokołu listą obecności.

Nieobecny był pan Jerzy Burak – członek Komisji.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

1. Pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy

2. Pani Joanna Kulesa – Nasuta – Sekretarz Gminy

3. Pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia

 

        Posiedzenie otworzyła pani Emilia Lengiewicz – przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji serdecznie witając członków Komisji oraz przybyłych gości. Następnie przedstawiła proponowaną tematykę dzisiejszego posiedzenia, która przedstawia się następująco:

1. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, odbytego dnia 28 grudnia 2020 roku.

2. Rozpatrzenie petycji – listu otwartego, złożonej przez Stowarzyszenie Polska Wolna od GMO z Gliwic, dotyczącej stosowania szczepionki przeciwko COVID-19.

3. Rozpatrzenie petycji w sprawie informowania społeczeństwa o zaletach witaminy D.

4. Inne bieżące sprawy.

5. Zakończenie posiedzenia.

 

Ad.1) W powyższym punkcie uchwalonego porządku posiedzenia pani przewodnicząca poinformowała, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji przyjmie protokół ze swojego posiedzenia, odbytego dnia 28 grudnia 2020 roku. Protokół był zamieszczony w BIP Urzędu Gminy i każdy z członków Komisji mógł zapoznać się z jego treścią, a teraz jest udostępniony na stoliku protokolanta. Wobec nie wniesienie do protokołu uwag i propozycji poprawek pani przewodnicząca zarządziła głosowanie nad przyjęciem powyższego protokołu. W głosowaniu udział wzięło 4 członków Komisji, „za” głosowało 4 członków, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji jednogłośnie przyjęła protokół ze swojego posiedzenia, odbytego dnia 28 grudnia 2020 roku.

 

Ad.2) W powyższym punkcie uchwalonego porządku posiedzenia pani przewodnicząca Komisji poinformowała, że zajmiemy się rozpatrzeniem petycji – listu otwartego, złożonej przez Stowarzyszenie Polska Wolna od GMO z Gliwic, dotyczącej stosowania szczepionki przeciwko COVID-19.

     Jednym z głównych celów petycji – listu otwartego jest zwrócenie uwagi na zagrożenia ze strony potencjalnie groźnej dla zdrowia szczepionki, a właściwie terapii genowej i konieczności podjęcia działań zapobiegających lub minimalizujących takie zagrożenia – wobec niedostatecznych takich działań ze strony instytucji państwowych. Pojawia się także żądanie, szczególnie w stosunku do Rządu RP, deklaracji osobistego poniesienie wszystkich konsekwencji prawnych i finansowych wobec osób, które są lub będą ofiarami ich fatalnych decyzji dotyczących masowych szczepień oraz polityki w związku z tzw. pandemią koronawirusa.

      Rada Gminy może podejmować uchwały tylko w granicach zadań gminy, a zatem w sprawach publicznych o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżonych ustawami na rzecz innych podmiotów. Żądanie objęte petycją wykracza poza zakres spraw określonych w art. 6 ust. 1 oraz art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Kwestie znoszenia ograniczeń związanych z pandemią oraz sprawy związane z odpowiedzialnością za skutki podania szczepionki tym bardziej leżą poza zakresem działania Rady. Żadne z przepisów ustawy o samorządzie gminnym nie obejmują swym zakresem recenzowania, a tym bardziej „uznawania za niedopuszczalne” działań innych organów administracji publicznej ani podejmowania jakichkolwiek działań władczych względem organów administracji centralnej.

        Dyskusji w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca zarządziła głosowanie nad odrzuceniem proponowanej petycji. W głosowaniu udział wzięło 4 członków Komisji, „za” głosowały 4 osoby, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji jednogłośnie rekomenduje Radzie Gminy Korycin podjęcie uchwały nie uwzględniającej powyższej petycji.

 

Ad.3)  W powyższym punkcie uchwalonego porządku posiedzenia pani przewodnicząca poinformowała, że członkowie Komisji rozpatrzą petycję w sprawie informowania społeczeństwa o zaletach witaminy D.

       Wpłynęła do nas petycja dotycząca podjęcia przez Radę uchwały zachęcającej społeczeństwo do suplementacji witaminą D. Dalej wskazano grupy, które najbardziej wymagają tej suplementacji oraz przywołano przykłady pozytywnego jej działania na różne grupy społeczne. Wnoszący petycję wskazał również konieczność badania poziomu witaminy D oraz wezwał samorząd do przekazywania informacji o skutkach braku tej witaminy.

       Podobnie jak w przypadku poprzedniej petycji Rada Gminy rozpoznając żądanie petycji zobowiązana jest do działania na podstawie i w granicach prawa, a podejmować uchwały tylko w granicach zadań gminy, a zatem w sprawach publicznych o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżonych ustawami na rzecz innych podmiotów. Żądanie objęte petycją wykracza poza zakres spraw określonych w art. 6 ust. 1 oraz art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Kwestie informowania społeczności lokalnej o działaniu poszczególnych witamin, w tym witaminy D, znajdują się poza zakresem działania Rady.

          Organy władzy publicznej działają wyłącznie w granicach prawa co oznacza, że mogą one podejmować tylko te działania, na które prawo wprost im zezwala. Niedopuszczalna jest wykładnia rozszerzająca, bazująca na szerokiej interpretacji zapisu art. 18 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Zauważyć należy także, że przepis art. 18 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym nie jest, zgodnie z utrwaloną w doktrynie i orzecznictwie linią interpretacyjną, samodzielnym przepisem kompetencyjnym. Uchwała podjęta wyłącznie na jego podstawie również byłaby aktem podjętym bez podstawy prawnej, a więc niezgodnym z prawem. W orzecznictwie oraz w doktrynie przyjmuje się jedynie, że przepis art. 18 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym upoważnia radę gminy do podejmowania działań nie władczych np. o charakterze programowym, intencyjnym, co jednak nie dotyczy treści analizowanej petycji.

            Dyskusji w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca zarządziła głosowanie nad odrzuceniem proponowanej petycji. W głosowaniu udział wzięło 4 członków Komisji, „za” głosowały 4 osoby, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji jednogłośnie rekomenduje Radzie Gminy Korycin podjęcie uchwały nie uwzględniającej powyższej petycji.

 

Ad.4)  W powyższym punkcie uchwalonego porządku posiedzenia omówiono następujące sprawy:

       Radna Emilia Lengiewicz powiedziała, żeby oznakować przejścia dla pieszych na ul. Pogodnej i ul. Witosa oraz przedłużyć o ok. 50 m podwójną linię ciągłą przy ul. Zygmunta III Wazy, gdyż mieszkańcy mówią, że w tym miejscu wiele samochodów decyduje się na wyprzedzanie, a to stwarza duże niebezpieczeństwo dla mieszkańców ulicy.

     Radna Lengiewicz postulowała także, aby wprowadzić ograniczenie tonażowe (zakaz) dla tirów, które często jeżdżą po ul. Grodzieńskiej w Korycinie, przewożąc np. bydło, a nie muszą tędy jechać, ponieważ jest przecież druga, krótsza droga, nie prowadząca przez centrum Korycina.

        Skarbnik odpowiedział, że nie jest pewien, czy jest taka możliwość. Postaramy się tę sprawę wyjaśnić.

 

Ad.5)   Wobec wyczerpania porządku posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w dniu 16 lutego 2021 roku posiedzenie zostało zakończone.

 

Protokołowała:                                                                                  

Ewa Michnowicz  

Przewodniczący Komisji
Skarg, Wniosków i Petycji

                                                                                                                   Emilia Lengiewicz 

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Gminy Korycin

Wytwarzający/odpowiadający: Inspektor ds. sekretarsko-kancelaryjnych, obsługi organów gminy i promocji gminy

Data wytworzenia: 2021-02-16

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data modyfikacji: 2021-02-23

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2021-02-23