Protokół z posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji przy Radzie Gminy Korycin w ósmej kadencji, odbytego dnia 24 maja 2021 roku
PROTOKÓŁ
z posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji przy Radzie Gminy Korycin w ósmej kadencji, odbytego dnia 24 maja 2021 roku (wtorek) w godz. 10.00-11.30 w siedzibie Urzędu Gminy Korycin przy ulicy Knyszyńskiej 2a
W posiedzeniu udział wzięło 5 członków Komisji w osobach:
- Pani Emilia Lengiewicz – Przewodniczący Komisji
- Pan Jerzy Burak – członek Komisji
- Pani Ewa Jakowiec – członek Komisji
- Pani Julita Wasilewska – członek Komisji
- Pan Antoni Pakuła – członek Komisji
zgodnie z załączoną do protokołu listą obecności.
Ponadto w posiedzeniu uczestniczyła Pani Joanna Nasuta – Sekretarz Gminy, która protokołowała posiedzenie.
Posiedzenie otworzyła pani Emilia Lengiewicz – przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji serdecznie witając członków Komisji. Następnie przedstawiła proponowaną tematykę dzisiejszego posiedzenia, która przedstawia się następująco:
- Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, odbytego dnia 16 lutego 2021 roku.
- Rozpatrzenie petycji złożonej przez Tymczasową Radę Stanu Narodu Polskiego Społeczny Komitet Konstytucyjny o opinię w sprawie przeprowadzenia referendum ludowego
- Rozpatrzenie petycji złożonej przez Tymczasową Radę Stanu Narodu Polskiego Społeczny Komitet Konstytucyjny w sprawie poparcia Rządu Tymczasowej rady Stanu Narodu Polskiego Społecznego Komitetu Konstytucyjnego.
- Inne bieżące sprawy.
- Zakończenie posiedzenia.
Ad.1) W powyższym punkcie uchwalonego porządku posiedzenia Pani Przewodnicząca poinformowała, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji przyjmie protokół ze swojego posiedzenia, odbytego dnia 16 lutego 2021 roku. Protokół był zamieszczony w BIP Urzędu Gminy i każdy z członków Komisji mógł zapoznać się z jego treścią, a teraz jest udostępniony na stoliku protokolanta. Wobec nie wniesienie do protokołu uwag i propozycji poprawek pani przewodnicząca zarządziła głosowanie nad przyjęciem powyższego protokołu. W głosowaniu udział wzięło 5 członków Komisji, „za” głosowało 5 członków, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania Pani Przewodnicząca stwierdziła, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji jednogłośnie przyjęła protokół ze swojego posiedzenia, odbytego dnia 16 lutego 2021 roku.
Ad.2) W powyższym punkcie uchwalonego porządku posiedzenia Pani Przewodnicząca Komisji poinformowała, że zajmiemy się rozpatrzeniem petycji złożonej przez Tymczasową Radę Stanu Narodu Polskiego Społeczny Komitet Konstytucyjny o opinię w sprawie przeprowadzenia referendum ludowego. Pani Przewodnicząca podkreśliła, iż kwestie poruszane w petycji nie mieszczą się w zakresie kompetencji rady gminy. Rada, jako organ uchwałodawczy gminy, zobowiązana jest bowiem do działania na podstawie i w granicach prawa, co oznacza, że każda czynność podejmowana przez radę gminy powinna znajdować podstawę w przepisach prawa, a uchwały o charakterze niewładczym (apele, rezolucje, odezwy) muszą mieścić się w kompetencjach gminy i organu stanowiącego, określonych przez ustawy oraz dotyczyć spraw właściwych dla społeczności lokalnej. Biorąc pod uwagę przepis art. 18 ust. 1 u.s.g., który stanowi:, że do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowią inaczej , wskazać należy, że niedopuszczalna jest jego wykładnia rozszerzająca. W orzecznictwie oraz w doktrynie przyjmuje się, że przepis art. 18 ust. 1 u. s. g. daje podstawę do podjęcia uchwały przez radę gminy tylko wówczas, gdy istnieje konkretny przepis prawa materialnego zobowiązujący do wydania takiej uchwały lub sprawa dotyczy materii niemającej charakteru normatywnego np. o charakterze programowym, intencyjnym, pozostających w granicach zadań gminy przewidzianych w przepisach prawa. Biorąc pod uwagę treść złożonej petycji taki przypadek jednak nie występuje.
Zgodnie z art. 125 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa może być przeprowadzone referendum ogólnokrajowe, które ma prawo zarządzić Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów lub Prezydent Rzeczypospolitej za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. Zasady i tryb przeprowadzania referendum określa ustawa. Zgodnie z ustawą o petycjach art. 2 ust. 3 przedmiotem petycji może być żądanie, w szczególności, zmiany przepisów prawa, podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania w sprawie dotyczącej podmiotu wnoszącego petycję, życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego, mieszczących się w zakresie zadań i kompetencji adresata petycji, a wnioskowane przez wnoszącą petycję działanie polegające na wydaniu przez radę gminy opinii w sprawie przeprowadzenia referendum ludowego, nie mieści się w zakresie działania organów gminy. Uchwała Rady Gminy Korycin zawierająca treść określoną przez wnoszącą petycję wykraczałaby poza zakres zadań gminy i byłaby niezgodna z obowiązującym prawem.
Dyskusji w tym temacie nie było, zatem Pani Przewodnicząca zarządziła głosowanie nad odrzuceniem proponowanej petycji. W głosowaniu udział wzięło 5 członków Komisji, „za” głosowało 5 osób, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania Pani Przewodnicząca stwierdziła, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji jednogłośnie rekomenduje Radzie Gminy Korycin podjęcie uchwały nie uwzględniającej powyższej petycji.
Ad.3) W powyższym punkcie uchwalonego porządku posiedzenia Pani Przewodnicząca poinformowała, że członkowie Komisji rozpatrzą petycję w sprawie poparcia Rządu Tymczasowej rady Stanu Narodu Polskiego Społecznego Komitetu Konstytucyjnego.
Pani Przewodnicząca podniosła, iż Rada, jako organ uchwałodawczy gminy, zobowiązana jest bowiem do działania na podstawie i w granicach prawa, co oznacza, że każda czynność podejmowana przez radę gminy powinna znajdować podstawę w przepisach prawa, a uchwały o charakterze niewładczym (apele, rezolucje, odezwy) muszą mieścić się w kompetencjach gminy i organu stanowiącego, określonych przez ustawy oraz dotyczyć spraw właściwych dla społeczności lokalnej. Zgodnie z ustawą o petycjach art. 2 ust. 3 przedmiotem petycji może być żądanie, w szczególności, zmiany przepisów prawa, podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania w sprawie dotyczącej podmiotu wnoszącego petycję, życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego, mieszczących się w zakresie zadań i kompetencji adresata petycji, a zaproponowane w petycji rozwiązania wpłynęłyby na zmiany ładu i porządku konstytucyjnego. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje szereg instrumentów prawnych, regulujących kwestie, m.in. przeprowadzenia referendum, obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, możliwości tworzenia partii politycznych oraz udziału w wyborach powszechnych. Uchwała Rady Gminy Korycin zawierająca treść określoną przez wnoszącą petycję wykraczałaby poza zakres zadań gminy i byłaby niezgodna z obowiązującym prawem.
Dyskusji w tym temacie nie było, zatem Pani Przewodnicząca zarządziła głosowanie nad odrzuceniem proponowanej petycji. W głosowaniu udział wzięło 5 członków Komisji, „za” głosowało 5 osób, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania Pani Przewodnicząca stwierdziła, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji jednogłośnie rekomenduje Radzie Gminy Korycin podjęcie uchwały nie uwzględniającej powyższej petycji.
Ad.4) W powyższym punkcie uchwalonego porządku posiedzenia omówiono następujące sprawy:
Radna Emilia Lengiewicz zaproponowała rozdzielenie porządku najbliższej Sesji Rady Gminy na dwie Sesje. Dostarczony radnym porządek sesji jest bardzo obszerny. Zaproponowała, aby z porządku najbliższej sesji wyłączyć sprawy związane z udzieleniem absolutorium, czyli: debata na temat Raportu o stanie Gminy Korycin za 2020 rok i podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Wójtowi Gminy wotum zaufania, rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego Gminy Korycin za 2020 rok wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2020 rok , podjęcie uchwały o udzieleniu absolutorium Wójtowi Gminy Korycin, po zapoznaniu się ze: sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2020 rok (wysłano 30.03.2021 r.), sprawozdaniem finansowym, opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku do sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Korycin za 2020 rok, stanowiskiem Komisji Rewizyjnej Gminy Korycin, informacją o stanie mienia Gminy Korycin za 2020 rok (wysłano dnia 30.03.2021r.).
Radna Lengiewicz postulowała także, o uzupełnienie progów zwalniających na skrzyżowaniu ulic Grodzieńskiej i Szkolnej w Korycinie ( tuż przy szkole i przedszkolu). Pytała również o ograniczenia tonażowe dla samochodów ciężarowych, które często jeżdżą po ul. Grodzieńskiej w Korycinie, przez co zauważalne jest już zapadanie się studzienek kanalizacyjnych w jezdni. W przypadku niemożności wprowadzenia takich zmian o wyniesione przejścia dla pieszych zamiast progów zwalniających – co zdecydowanie poprawiłoby bezpieczeństwo w tak często uczęszczanym miejscu.
Ponadto Radna Emilia Lengiewicz zwróciła się z wnioskiem o:
- informacje czy istnieje możliwość zorganizowania w gminie punktu informacyjnego związanego z programem „czyste powietrze”, w którym byłaby możliwość doradztwa i pomocy przy wypełnianiu wniosków w tym programie.
Radna Julita Wasilewska zwróciła się z wnioskiem o:
- rozważenie możliwości elektronizacji pracy radnych, poprzez zakup tabletów umożliwiających przekazywanie materiałów w wersji elektronicznej, co przełoży się na konkretne oszczędności związane z rezygnacji przygotowywania materiałów w formie papierowej,
- zmian wysokości diety radnego, porównania wysokości diet w gminie Korycin i gmin ościennych,
Radna Ewa Jakowiec zwróciła się z wnioskiem o likwidację metalowego kontenera w Skindzierzu.
Ad.5) Wobec wyczerpania porządku posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w dniu 24 maja 2021 roku posiedzenie zostało zakończone.
Protokołowała:
Joanna Nasuta
Przewodniczący Komisji
Skarg, Wniosków i Petycji
Emilia Lengiewicz
Metryka strony