Protokół z posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji przy Radzie Gminy Korycin w ósmej kadencji, odbytego dnia 28 grudnia 2020 roku

PROTOKÓŁ

z posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji przy Radzie Gminy Korycin w ósmej kadencji, odbytego dnia 28 grudnia 2020 roku (poniedziałek) w godz. 12.00-13.00 w siedzibie Urzędu Gminy Korycin przy ulicy Knyszyńskiej 2a

 

W posiedzeniu udział wzięło 5 członków Komisji w osobach:

  1. Pani Emilia Lengiewicz – Przewodniczący Komisji
  2. Pani Ewa Jakowiec – członek Komisji
  3. Pani Julita Wasilewska – członek Komisji
  4. Pan Jerzy Burak – członek Komisji
  5. Pan Antoni Pakuła – członek Komisji

zgodnie z załączoną do protokołu listą obecności.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

  1. Pan Andrzej Waszczeniuk – Skarbnik Gminy
  2. Pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia

 

       Posiedzenie otworzyła pani Emilia Lengiewicz – przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji serdecznie witając członków Komisji oraz przybyłych gości. Następnie przedstawiła proponowaną tematykę dzisiejszego posiedzenia, która przedstawia się następująco:

  1. Przyjęcie protokołu ze wspólnego posiedzenia Komisji Rady Gminy Korycin tj. Komisji Gospodarki i Budżetu, Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, odbytego dnia 16 marca 2020 roku.
  2. Rozpatrzenie petycji złożonej przez Piotra Rakowskiego z Białegostoku wzywającej Radę Gminy Korycin do rozpatrzenia petycji i pilnego podjęcia uchwały o treści zaproponowanej w petycji.
  3. Rozpatrzenie petycji złożonej przez Tymczasową Radę Stanu Narodu Polskiego Społeczny Komitet Konstytucyjny w sprawie uchwalenia przez Radę Gminy Korycin uchwały „W obronie prawdy, godności i wolności człowieka”.
  4. Inne bieżące sprawy.
  5. Zakończenie posiedzenia.

 

Ad.1)  W powyższym punkcie uchwalonego porządku posiedzenia pani przewodnicząca poinformowała, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji przyjmie protokół ze wspólnego posiedzenia trzech Komisji Rady, odbytego dnia 16 marca 2020 roku. Protokół był zamieszczony w BIP Urzędu Gminy i każdy z członków Komisji mógł zapoznać się z jego treścią, a teraz jest udostępniony na stoliku protokolanta. Wobec nie wniesienie do protokołu uwag i propozycji poprawek pani przewodnicząca zarządziła głosowanie nad przyjęciem protokołu ze wspólnego posiedzenia trzech Komisji Rady Gminy. W głosowaniu udział wzięło 5 członków Komisji, „za” głosowało 5 członków, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji jednogłośnie przyjęła protokół ze wspólnego posiedzenia trzech Komisji Rady, odbytego dnia 16 marca 2020 roku.

Ad.2)  W powyższym punkcie uchwalonego porządku posiedzenia pani przewodnicząca Komisji poinformowała, że zajmiemy się rozpatrzeniem petycji złożonej przez Piotra Rakowskiego w Białegostoku, wzywającej Radę Gminy Korycin do pilnego jej rozpatrzenia i podjęcia uchwały Rady o treści zaproponowanej w petycji. 

        Główną tezą petycji jest to, aby zawrzeć w uchwale Rady zapisy obligujące Rząd RP do uzyskania pisemnych gwarancji ze strony producentów szczepionek, że w przypadku jakichkolwiek powikłań poszczepiennych, przeprowadzonych w związku z chorobą COVID-19 są oni gotowi przyjąć i ponieść wszelkie koszta prawne i finansowe wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Stanowisko to powinniśmy uzasadnić art. 39 Konstytucji RP zabraniającej poddawania obywateli eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody.

           Pani przewodnicząca Komisji powiedziała, że próbowała się skontaktować z autorem petycji, ale nie odpowiada na maile.

          Pani Ewa Michnowicz – Inspektor ds. obsługi organów gminy stwierdziła, że ta petycja została najprawdopodobniej wysłana do wszystkich gmin województwa podlaskiego więc niedługo pojawią się także odpowiedzi na nią. Wnioskodawca powołuje się na art. 39 Konstytucji i przywołuje konieczność wyrażenia zgody na szczepienia, ale ten argument jest bezpodstawny, gdyż szczepionka jest dobrowolna i zaszczepieni będą tylko Ci, którzy zechcą. Już samo to powoduje konieczność podjęcia uchwały odrzucającej petycję.

            Takie samo zdanie ma również nasza pani Mecenas.

      Pozostali członkowie Komisji stwierdzili, że według nich petycja jest niezasadna, szczepienia są dobrowolne i należy rekomendować Radzie Gminy podjęcie uchwały odrzucającej powyższą petycję.

          W związku z powyższym pani przewodnicząca zarządziła głosowanie nad odrzuceniem petycji pana Piotra Rakowskiego. W głosowaniu udział wzięło 5 członków Komisji, „za” głosowało 5 osób, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji jednogłośnie podjęła decyzję o zarekomendowaniu Radzie Gminy Korycin podjęcia uchwały odrzucającej zapisy powyższej petycji.

Ad.3)   W powyższym punkcie uchwalonego porządku posiedzenia pani przewodnicząca poinformowała, że członkowie Komisji rozpatrzą petycję złożoną przez Tymczasową Radę Stanu Narodu Polskiego Społeczny Komitet Konstytucyjny w sprawie uchwalenia przez Radę Gminy Korycin uchwały „W obronie prawdy, godności i wolności człowieka”.

Zgodnie z zapisami art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz.U. z 2018 r. poz. 870) petycja może być złożona przez osobę fizyczną, osobę prawną, jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną lub grupę tych podmiotów, zwaną dalej :podmiotem wnoszącym petycję” do organu władzy publicznej, a także do organizacji lub instytucji społecznej w związku z wykonywanymi przez nią zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej.

Natomiast zgodnie z art. 4 ust. 2 powyższej ustawy petycja powinna zawierać:

1) oznaczenie podmiotu wnoszącego petycję, jeżeli podmiotem wnoszącym jest grupa podmiotów, w petycji należy wskazać oznaczenie każdego z tych podmiotów oraz osobę reprezentującą podmiot wnoszący petycję;
2) wskazanie miejsca zamieszkania albo siedziby podmiotu wnoszącego petycję oraz adresu do korespondencji, jeżeli podmiotem wnoszącym petycję jest grupa podmiotów, w petycji należy wskazać miejsce zamieszkania lub siedzibę każdego z tych podmiotów;
3) oznaczenie adresata petycji;
4) wskazanie przedmiotu petycji.

     W wyniku analizy treści przedmiotowej petycji stwierdzono, że nie spełnia ona wymogów określonych w art. 4 ust. 2 pkt 1, ponieważ w treści nie wskazano, iż Tymczasowa Rada Stanu Narodu Polskiego – Społeczny Komitet Konstytucyjny stanowi jeden z podmiotów wymienionych w art. 2 ust. 1 ustawy, uprawnionych do wniesienia petycji. W szczególności nie wykazano, iż wymieniona Tymczasowa Rada Stanu Narodu Polskiego – Społeczny Komitet Konstytucyjny stanowi osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie będącą osobą prawną. W efekcie uznać należy, że w petycji nie określono w sposób prawidłowy podmiotu ją wnoszącego, ponieważ nie wskazano w petycji miejsca zamieszkania albo siedziby podmiotu wnoszącego petycję. Za takie nie można uznać podanego w petycji miejsca zamieszkania albo siedziby podmiotu wnoszącego petycję. Za takie nie można uznać podanego w petycji adresu, na który należy przesłać uchwałę: Teresa Garland TRS NP. SKK, skr. poczt. 88, 32-050 Skawina, który stanowi jedynie adres do korespondencji, jednocześnie informując sms o wysyłce na nr tel. 697 357 009.  Mając powyższe na uwadze zasadne będzie zarekomendowanie Radzie pozostawienie przedmiotowej petycji bez rozpatrzenia zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, który stanowi, że jeżeli petycja nie spełnia wymogów, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2, pozostawia się ją bez rozpatrzenia.

       Dyskusji w tym temacie nie było, zatem pani przewodnicząca zarządziła głosowanie nad odrzuceniem proponowanej petycji. W głosowaniu udział wzięło 5 członków Komisji; „za” głosowało 5 osób, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji jednogłośnie rekomenduje Radzie Gminy Korycin podjęcie uchwały pozostawiającej petycję bez rozpatrzenia. 

Ad.4)  W powyższym punkcie uchwalonego porządku posiedzenia omówiono następujące sprawy:

        Radna Julita Wasilewska zapytała, czy kilometry w uchwale dotyczącej diet dla sołtysów, liczone są tylko w jedną stronę – jako dojazd do Korycina, bez powrotu do miejsca zamieszkania?

      Skarbnik odpowiedział, że kilometry są tylko jedną z kilku składowych diety i na pewno państwo sołtysi nie będą ponosić kosztów pełnienia swojej funkcji.

       Powiedział także, że na Sesji dodamy jeszcze dwie uchwały na wniosek Wójta Gminy, dotyczące zmian w budżecie i WPF Gminy Korycin. Chodzi przede wszystkim o to, że musimy wprowadzić dotację w wysokości 14 500 zł, tzw. 500+ dla nauczycieli, przeznaczone na zakup sprzętu do prowadzenia nauki zdalnej oraz przy okazji dokonamy przesunięć pomiędzy działami i paragrafami porządkując budżet na koniec roku.

     Radna Emilia Lengiewicz powiedziała, że Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych powinna przedstawiać corocznie Radzie Gminy sprawozdanie ze swojej działalności, zaś diety członków Komisji i diety radnych powinny zostać zrównane, obojętnie w którą ze stron.

      Dodała jeszcze, że przed zaplanowaniem inwestycji na kolejny rok budżetowy, powinno się najpierw zapytać mieszkańców, czego oni najbardziej chcą i potrzebują.

         Na koniec pani Lengiewicz wnioskowała, aby w Gminie Korycin, podobnie jak w sąsiedniej Gminie Janów, wprowadzić program darmowej sterylizacji zwierząt domowych. Chętnych na taki program byłoby bardzo wielu mieszkańców. Wiem, że było to dofinansowane. Powinniśmy się dowiedzieć, na jakich zasadach i u nas wprowadzić coś podobnego.

  Ad.5)  Wobec wyczerpania porządku posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w dniu 28 grudnia 2020 roku posiedzenie zostało zakończone.

 

 

Protokołowała:                                                                                  

Ewa Michnowicz                                                                            

Przewodniczący Komisji
Skarg, Wniosków i Petycji

                                                                                                                   Emilia Lengiewicz

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Gminy Korycin

Wytwarzający/odpowiadający: Inspektor ds. sekretarsko-kancelaryjnych, obsługi organów gminy i promocji gminy

Data wytworzenia: 2020-12-28

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data modyfikacji: 2021-02-23

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2021-02-01