Protokół z posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji przy Radzie Gminy Korycin w ósmej kadencji, odbytego dnia 31 sierpnia 2022 roku

PROTOKÓŁ

z posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji przy Radzie Gminy Korycin w ósmej kadencji, odbytego dnia 31 sierpnia 2022 roku (środa) w godzinach 9.30 – 10.30 w siedzibie Urzędu Gminy Korycin, przy ulicy Knyszyńskiej 2a

 

W posiedzeniu udział wzięło 5 członków Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w osobach:

1. Pani Emilia Lengiewicz – Przewodnicząca Komisji

2. Pani Ewa Jakowiec – członek Komisji

3. Pan Jerzy Burak – członek Komisji

4. Pani  Julita Wasilewska – członek Komisji

5. Pan Antoni Pakuła – członek Komisji

zgodnie z załączoną do protokołu listą obecności.

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:

1. Pani Wiktoria Pruszyńska – Sekretarz Gminy

2. Pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia

Posiedzenie otworzyła pani Emilia Lengiewicz – Przewodnicząca Komisji. Następnie przedstawiła proponowaną tematykę dzisiejszego posiedzenia, która przedstawia się następująco:

1. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, odbytego dnia 22 lipca 2021 roku.

2. Rozpatrzenie petycji złożonej przez Pana Patryka Janusza Króla w sprawie utworzenia Młodzieżowej Rady Gminy.

3. Inne bieżące sprawy.

4. Zakończenie posiedzenia.

 

Ad.1)    W powyższym punkcie uchwalonego porządku posiedzenia pani przewodnicząca powiedziała, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji przyjmie protokół ze swojego posiedzenia, odbytego dnia 22 lipca 2021 roku.

Protokół był zamieszczony w BIP Urzędu Gminy oraz teraz jest wyłożony na stoliku protokolanta. Każdy z członków Komisji mógł dokładnie zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi lub poprawki.

Wobec nie wniesienia uwag i zastrzeżeń pani przewodnicząca poddała pod głosowanie jawne w/w protokół. W głosowaniu udział wzięło 5 członków Komisji. Za przyjęciem protokołu głosowało 5 członków, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji jednogłośnie przyjęła protokół ze swojego posiedzenia, odbytego dnia 22 lipca 2021 roku i nie wniosła do niego uwag ani zastrzeżeń.

 

Ad.2)   W powyższym puncie uchwalonego porządku posiedzenia pani przewodnicząca poinformowała, że Komisja zajmie się rozpatrzeniem petycji złożonej przez pana Patryka Janusza Króla w sprawie utworzenia Młodzieżowej Rady Gminy.

Przewodnicząca dodała, że sprawdziłam w Internecie i ta petycja została złożona we wszystkich gminach, które różnie podchodzą do jej rozpatrzenia. Niektóre przekazują ją do szkół czy klubów młodzieżowych celem zajęcia stanowiska, inne same decydują, bez konsultacji z młodzieżą.

            Radna Julita Wasilewska stwierdziła, że kończy się obecna kadencja rady gminy i jeśli już, to tym tematem można się zająć od nowej kadencji. 

            Radny Jerzy Burak powiedział, że młodzieżowa rada będzie generować niepotrzebny, dodatkowy koszt.

            Radna Emilia Lengiewicz powiedziała, że można działać w czynie społecznym, a młodzieżowa rada byłaby jakąś dodatkową formą edukacji, łatwiej się mówi, kiedy jest się wybranym. Taka przynależność buduje poczucie odpowiedzialności, a dzieci są bardziej doceniane. 

            Radna Wasilewska odpowiedziała, że jak ja byłam w szkole, to mnie interesowała  szkoła i ewentualnie działania w samorządzie szkolnym. Jak miałam 22 lata, to zostałam wybrana do Rady Gminy, więc młodzi mogą tu działać, bez konieczności powoływania dodatkowego organu tylko dla nich. Poza tym trzeba się też liczyć z koniecznością zwalniania na sesje rady np. z zajęć na studiach.

            Radna Ewa Jakowiec zapytała, czy spotkania młodzieżowej rady miałyby miejsce razem z sesjami Rady Gminy Korycin?

            Odpowiedziała pani Lengiewicz, że nie, mogą spotykać się w innych terminach i w innych tematach i sprawach.   

        Jerzy Burak stwierdził, że zanim zdecydujemy, to powinniśmy najpierw porozmawiać z młodzieżą i zapytać, czy w ogóle są zainteresowani uczestniczeniem w czymś takim.

            Emilia Lengiewicz stwierdziła, że należy chęć utworzenia rady skonsultować ze szkołą.

Ewa Jakowiec odpowiedziała, że przecież my mamy tylko szkołę podstawową, to za małe dzieci przecież.

            Wiktoria Pruszyńska – Sekretarz Gminy powiedziała, że Wójt Gminy ma pomysł, aby od nowej kadencji powołać radę seniorów – są skupieni wokół gminy, działają w chórze i teatrze, mieszkają tu od wielu lat i może to właśnie zacząć od nich, jako ciała doradczego.

            Radna Lengiewicz odpowiedziała, że nie zgadza się z tym, że należy doceniać dzieci, bo one nie „mają głosu” i nie mogą mówić o swoich potrzebach.

          Odpowiedziała Sekretarz Gminy, że dzieci są przez nas słuchane, mają możliwość wypowiadania swoich potrzeb podczas różnego rodzaju zajęć dodatkowych organizowanych w GOKSiT czy też ostatnio podczas letniego obozu sportowego, wielokrotnie siadaliśmy razem i rozmawialiśmy o różnych sprawach, w tym o ich potrzebach i marzeniach.

            Radna Julita Wasilewska zasugerowała, że może należy umieścić informację o możliwości utworzenia młodzieżowej rady gminy na Facebooku czy stronie internetowej gminy i zobaczyć, czy będą zainteresowani.

            Pani Lengiewicz powiedziała, że chciałabym zrobić wśród mieszkańców ankietę i zapytać ich, czego chcą, jakie inwestycje ich interesują, czy chcą imprez nad zalewem w Korycinie czy w Parku w Milewszczyźnie, jak oceniają pracę rady gminy, urzędu gminy, GOPS, GOKSiT, szkoły czy przedszkola.

            Sekretarz odpowiedziała, że ankieta na temat przedszkola była w roku ubiegłym, rodzice się wypowiedzieli, a organ prowadzący ją przeanalizował, wyciągnął wnioski i poprawił wskazane uchybienia.

            Pani Lengiewicz odpowiedziała, że nie ma nigdzie opublikowanych wniosków z tej ankiety, nic nie zostało upublicznione. Dodała, że nie musimy teraz podjąć ostatecznej decyzji i możemy nadal procedować, bo mamy na to czas, ale prosiłabym także, aby przy kolejnych petycjach nie czekać zbyt długo, pomimo iż mamy 3 miesiące na ich rozpatrzenie, tylko w ciągu 7 dni przekazywać mi je ma maila, a ja wyznaczę termin spotkania Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.

           Sekretarz zapytała przewodniczącej Komisji, jak widzi ona posiedzenia młodzieżowej rady złożonej z dzieci z początkowych klas szkoły podstawowej, nad czym te dzieci mają obradować, nad drogami czy inwestycjami? Uważam, że jeśli już, to należy się zwrócić z ankietą do starszych klas szkoły podstawowej.

          Przewodnicząca odpowiedziała, że według niej ankietę w sprawie udziału w młodzieżowej radzie gminy trzeba skierować do wszystkich dzieci, nawet tych najmłodszych, wszędzie są jednostki wybitne, więc dajmy im szansę, bo na razie to tłamsimy te dzieci.

          Radna Julita Wasilewska stwierdziła, że jeśli podejmiemy taką decyzję, to należy w miarę szybko przeprowadzić ankietę wśród uczniów i dopiero od 4 klasy SP, choć ja osobiście uważam, że jest to bez sensu, dzieci są za małe i nie będą zainteresowanie udziałem w takim gremium.  

            Radny Antoni Pakuła stwierdził, że według niego powołanie młodzieżowej rady nie zda egzaminu i jest zupełnie niepotrzebne.

           Radny Jerzy Burak powiedział, że jeśli podejmiemy decyzję o powołaniu takiej rady, to możemy zrobić to sami, na własnych warunkach, a nie korzystać z propozycja człowieka z drugiego końca Polski, który weźmie za to pieniądze. 

          Sekretarz Gminy poinformowała, że sprawdziła, iż młodzieżowe rady działają tylko w dużych miastach, nie ma ich na wsi, bo nie ma takiej potrzeby. Nasze dzieci mają kilka nowych placów zabaw, dużo zajęć dodatkowych, zarówno sportowych, jak i kulturalnych. Nasza oferta skierowana do dzieci i młodzieży jest bardzo szeroka i różnorodna, inne gminy tego nie mają.

           Radna Lengiewicz odpowiedziała, że plac zabaw przy przedszkolu jest zamknięty dla dzieci z gminy i nie ma reakcji na moje interwencje.

         Sekretarz zaproponowała, że zamiast powoływać młodzieżową radę gminy, to może zrobić np. „dni otwarte” i co jakiś czas zaprosić do urzędu jedną klasę ze szkoły, oprowadzić po urzędzie i pokazać, jak wygląda nasza praca „od środka”, a potem usiąść i porozmawiać, wysłuchać propozycji i wniosków młodzieży, to byłoby właściwsze, niż przesadne działania i powoływanie na wsi kolejnej rady gminy.

          Pani Ewa Michnowicz przypomniała, że Komisja musi podjąć wiążącą opinię, którą na najbliższej Sesji Rady Gminy przedstawi radnym i to do całej Rady oraz Wójta będzie należała ostateczna decyzja, co dalej zrobimy w tej kwestii, dlatego proszę o przeprowadzenie głosowania i ustalenie stanowiska Komisji w powyższej sprawie.  

      Przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji zarządziła głosowanie jawne nad petycją złożoną przez pana Patryka Janusza Króla w sprawie utworzenia w Gminie Korycin Młodzieżowej Rady Gminy. W głosowaniu udział wzięło pięciu członków Komisji, czterech z nich było „przeciw” powołaniu Młodzieżowej Rady Gminy, jedna osoba była „za”. Na podstawie wyniku głosowania pani przewodnicząca stwierdziła, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji większością głosów odrzuciła petycję Pana Patryka Janusza Króla w sprawie utworzenia Młodzieżowej Rady Gminy.

 

Ad.3)  W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrała pani Emilia Lengiewicz mówiąc, iż uważa, że jest za słaby przepływ informacji, wszystko powinno być udostępniane w Internecie, łącznie z dokumentacją projektową na każdą inwestycję np. obecnie trwa przebudowa dachu na budynku remizy OSP w Korycinie i nie ma wizualizacji w Internecie, jak będzie wyglądał ten dach, a może się komuś nie będzie podobał.  

          Odpowiedziała Sekretarz Gminy, że jako radna głosuje pani na sesji na budżet, potem na wprowadzane zmiany i jest pani o wszystkim poinformowana, a jeśli chce pani dokładnie obejrzeć dokumentację, to może pani w każdej chwili pójść do pracownika odpowiedzialnego merytorycznie za dany dział i wszystkie materiały zostaną pani udostępnione.

       Radna Lengiewicz powiedziała, że dochodzą do niej sygnały od mieszkańców, że kiedy mają pójść do Urzędu Gminy żeby coś załatwić, to mają ból brzucha, bo są źle załatwiani i m.in. chodzi tu również o panią.

        Sekretarz odpowiedziała, że nie pozwoli na żadne pomówienia w stosunku do swojej osoby ani innych pracowników. Nikt nigdy nie zostaje odesłany bez wysłuchania i pomocy, każda sprawa jest załatwiana w miarę możliwości i zgodnie z prawem, a my jesteśmy dla ludzi. Jeśli ktoś ma coś do mnie osobiście, to zapraszam, można przyjść i powiedzieć, o co chodzi i w czym jest problem, a postaramy się go rozwiązać. Natomiast nie pozwolę sobie na obrażanie za plecami, anonimowo, na dyskusjach u fryzjera. W takim wypadku jestem nawet gotowa spotkać się w sądzie w sprawie pomówień.

         Radny Jerzy Burak powiedział, że zawsze narzekają ci i wszystko się im nie podoba, którzy nic nie robią, tylko siedzą i wychodzą z założenia, ze wszystko się im należy za sam fakt istnienia.

        Radny Antoni Pakuła podsumował, że jeszcze się taki nie urodził, co by każdemu dogodził, a pytać wszystkich o wszystko nie można, bo każdy ma inne zdanie i nigdy się nie dojedzie do porozumienia.

 

Ad.4)    Wobec wyczerpania porządku posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w dniu 31 sierpnia 2022 roku posiedzenie zostało zakończone.

 

 

Protokołowała:                                                                                 

Ewa Michnowicz  

Przewodniczący Komisji
Skarg, Wniosków i Petycji

                                                                                                               Emilia Lengiewicz  

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Gminy Korycin

Wytwarzający/odpowiadający: Inspektor ds. sekretarsko-kancelaryjnych, obsługi organów gminy i promocji gminy.

Data wytworzenia: 2022-09-08

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data modyfikacji: 2022-09-08

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2022-09-08