Protokół z XXI Sesji Rady Gminy

PROTOKÓŁ Nr XXI/04

z XXI Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 30 grudnia 2004r.(czwartek) w sali GOKSiT w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, w godz. 13.00 – 15.00 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego – przewodniczącego Rady Gminy Korycin.

 

 

 

Stan Rady Gminy – 15 radnych.

Obecnych – 15 radnych

zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.

 

Radni obecni podczas obrad sesyjnych:

1)     pan Adam Bielawski

2)     pan Jan Bojarzyński

3)     pan Józef Gliński

4)     pan Stanisław Krutul

5)     pan Bogdan Małyszko

6)     pan Antoni Pakuła

7)     pan Stanisław Pochodowicz

8)     pan Antoni Puza

9)     pan Czesław Radulski

10) pan Jarosław Radulski

11) pan Edmund Sobolewski

12) pan Krzysztof Szewczul

13) pan Stanisław Szubzda

14) pan Kazimierz Urban

15) pan Andrzej Waszczeniuk

 

 

Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:

1)     pan Mirosław Lech – Wójt Gminy Korycin

2)     pani Grażyna Bajkowska – Z-ca Wójta Gminy Korycin

3)     pani Tamara Sokołowska – Sekretarz Gminy

4)     pani Danuta Zawadzka – Skarbnik Gminy

5)     pani Ewa Michnowicz – protokolantka posiedzenia

 

Obrady XXI Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński – przewodniczący Rady Gminy Korycin.  

Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał panów radnych, pana Wójta, panią Zastępcę Wójta, panie Sekretarz, Skarbnik oraz panią protokolantkę. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 15 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art.14 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.

Poinformował, że proponowany porządek obrad XXI Sesji Rady Gminy Korycin został panom radnym doręczony wraz z materiałami będącymi przedmiotem obrad.

Pan przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem proponowanego porządku obrad. Za przyjęciem porządku głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany porządek obrad XXI Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie. Oto treść przyjętego porządku obrad:

1.     Otwarcie obrad.

2.     Przyjęcie porządku dziennego XXI Sesji Rady Gminy Korycin.

3.     Przyjęcie protokołu z XIX Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 29 listopada 2004r. oraz protokołu z XX Sesji Rady Gminy odbytej dnia 15 grudnia 2004r.

4.     Informacja Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

5.     Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady. 

6.     Dokonanie zmian w budżecie gminy Korycin na 2004 rok – podjęcie uchwały Nr XXI/  /04 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2004r.

7.     Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zmianę terminu spłaty kredytu krótkoterminowego – pomostowego – uchwała Nr XX/  /04 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2004r.

8.     Przystąpienie do opracowania zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Korycin – uchwała Nr XXI/  /04 Rady Gminy Korycin z dnia 30 grudnia 2004r.

9.     Interpelacje i zapytania radnych.

10.  Wolne wnioski i informacje.

11.  Zamknięcie obrad.

 

Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z XIX Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 29 listopada 2004r. oraz protokół z XX Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 15 grudnia 2004r. Przypomniał, że były one wyłożone do wglądu radnych w Urzędzie Gminy Korycin. Każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z ich treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.

Wobec nie wniesienia do protokołów uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołów z XIX i XX Sesji Rady Gminy.

 

 

 

Ad.4/               W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym tj.

-       podjąłem decyzję o zwołaniu dzisiejszej Sesji Rady Gminy Korycin,

-       analizowałem korespondencję, która wpłynęła do Rady Gminy,

-       pełniłem w poniedziałki dyżury w Urzędzie Gminy,

-       uczestniczyłem w dniu 20 grudnia 2004r. w Warszawie wraz z panem Wójtem, panią Zastępcą Wójta, panią Skarbnik oraz kolegą radnym  w uroczystości wręczenia gminie Korycin nagrody „Lider Polskiej Ekologii”.

 

Panowie radni nie wnieśli uwag ani zastrzeżeń do przedstawionej informacji przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym.

Ad.5/               W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i złożył sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady:

-       wydałem pozytywną opinię w sprawie projektu rekultywacji gruntów wyeksploatowanego wyrobiska o powierzchni 1,03ha we wsi Stok, dla Spółki Z.W. „STOK” – Jerzy Matowicki i Tadeusz Oleński. Do rekultywacji zostanie użyty żużel z elektrociepłowni w Białymstoku i mamy pozytywną opinię biegłego w tej sprawie, że absolutnie nie zagraża to środowisku naturalnemu,

-       podpisałem umowę z Firmą „STRUGA” Oddział w Białymstoku na odbiór i unieszkodliwianie padłych zwierząt na terenie gminy Korycin. Umowa obowiązuje od dnia 01.01.2005r.,

-       w dniu 20 grudnia 2004r. w Warszawie odebrałem wspólnie z przewodniczącym Rady Gminy oraz przedstawicielami pracowników UG Korycin nagrodę „Lider Polskiej Ekologii”. Przypomnę, że w roku ubiegłym w tym samym konkursie otrzymaliśmy wyróżnienie, teraz zostaliśmy Liderem. Należy dodać, że jest to najbardziej prestiżowy konkurs w dziedzinie ochrony środowiska w Polsce i ta nagroda stanowi powód do dumy nie tylko dla Rady i pracowników Urzędu Gminy, ale również dla wszystkich mieszkańców gminy Korycin,

-       uczestniczyłem również w dniach 16-17 grudnia br. w Poznaniu w kolejnym Zarządzie Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania pana Wójta z jego działalności międzysesyjnej, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.

 

 

 

Ad.6/               W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona zmian w budżecie gminy Korycin na 2004 rok.

Projekt uchwały w tej sprawie panowie radni otrzymali.

O szczegółowe uzasadnienie projektu uchwały proszę panią Skarbnik – Danutę Zawadzką.

Pani Skarbnik powiedziała, że w tej uchwale nie zmieniają się kwoty ani dochodów, ani wydatków, jedynie dokonuje się przesunięć planu wydatków pomiędzy działami i rozdziałami budżetu po analizie faktycznego stanu wydatków w zakresie wynagrodzeń i wydatków bieżących.. Zmiany te są konieczne, żeby nie naruszać dyscypliny budżetowej.

Plan budżetu po zmianach wynosi:

-       dochody – 6 727 094zł

-       wydatki – 7 412 002zł.

Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy Korycin na 2004 rok.

 

UCHWAŁA NR XXI/119/04 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 30 grudnia 2004 r.

w sprawie zmian w budżecie gminy Korycin na 2004 rok

 

stanowi stronę 7 protokołu. 

Ad.7/               W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę dotyczącą wyrażenia zgody na zmianę terminu spłaty kredytu krótkoterminowego – pomostowego zaciągniętego w dniu 8 września br. w Banku Ochrony Środowiska w Białymstoku na realizację przedsięwzięcia objętego programem SAPARD pn. „Przebudowa drogi gminnej Aulakowszczyzna – Szumowo – Romaszkówka”. Zmiana terminu spłaty w/w kredytu podyktowana jest tym, iż nie wpłynęły środki finansowe z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyznane na realizację w/w inwestycji.

            Pan Wójt dodał, że ciągle oczekujemy na spływ 630 000zł z ARiMR w Warszawie, ale jeśli do dzisiejszego popołudnia ta kwota nie spłynie, to jutro z panią Skarbnik pojedziemy przedłużać termin spłaty kredytu. Nie jest to jednak tylko nasz problem, ale problem, który dotyka wszystkie samorządy, rolników i instytucje, które korzystały z SAPARDU.

            Pani Skarbnik dodała, że być może ta uchwała nie będzie potrzebna, ponieważ np. Suchowola dziś otrzymała oczekiwane pieniądze, ale jeśli nie wpłyną, to musimy przesunąć termin.       

            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zmianę terminu spłaty kredytu.

 

UCHWAŁA NR XXI/120/04 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 30 grudnia 2004 r.

w sprawie wyrażenia zgody na zmianę terminu spłaty kredytu krótkoterminowego – pomostowego

 

stanowi stronę 8 protokołu.

 

 

 

Ad.8/               W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że w związku z podjęciem przez Radę Gminy Korycin uchwały Nr XX/114/04 z dnia 15 grudnia 2004r. w sprawie przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części gminy Korycin, a w szczególności obejmującego część obszaru wsi Brody – działki oznaczonej nr geodezyjnym 7 w granicach określonych na załączniku graficznym z przeznaczeniem pod budowę wytwórni masy bitumicznej, terenu obsługi komunikacji i stacji paliw zachodzi konieczność dokonania tych zmian dla całego obszaru wyznaczonego w studium. A zatem, aby było to zgodne z art. 14 cytowanej na wstępie ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym należy podjąć kolejną uchwałę w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Korycin.

            Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 15, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do opracowania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Korycin.

 

 

UCHWAŁA NR XXI/121/04 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 30 grudnia 2004 r.

w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Korycin

 

stanowi stronę 9 protokołu.

 

 

 

Ad.9/                W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił panów radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym dotyczących spraw gminnej wspólnoty.

Poinformował również, iż w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje radnych w formie pisemnej. 

Jednocześnie korzystając z tego, że jest przy głosie pan przewodniczący spytał, co słychać w sprawie pisma skierowanego w do Ministra Infrastruktury w sprawie dojazdu autobusami szkolnymi nauczycieli do pracy w szkole.

Pan Wójt odpowiedział, że ciągle czekamy na pismo z Ministerstwa.

            Radny Krzysztof Szewczul zapytał, co słychać w sprawie prywatyzacji kuchni szkolnej?

Pan Wójt odpowiedział, że od 1 stycznia 2005r. pojawiła się luka prawna, która mówi, że samorządy nie mogą dofinansowywać obiadów dla dzieci, czyli nasze działania pojawiły się w odpowiednim czasie. Mam jednak nadzieję, że ustawa zostanie poprawiona i będzie można dofinansowywać obiady, w przeciwnym razie jeden obiad będzie kosztował około 10zł, a na to mało których rodziców będzie stać. Jeśli chodzi o przetarg, to otrzymaliśmy jedną ofertę od „Biesiady” i w tej chwili oczekujemy na potwierdzenie oferty, szczególnie w kwestii ceny obiadów. Jeżeli zostanie podtrzymana, to będzie to dla nas i dla dzieci również korzystne, ponieważ wszyscy znamy dobrą reputację Biesiady i możemy mieć pewność, że dzieci otrzymają obiady zgodne ze wszystkimi normami żywieniowymi i na pewno bardzo smaczne. Należy się jednak liczyć z tym, że cena obiadów wzrośnie i wyniesie około 3zł Opieka społeczna oczywiście będzie dofinansowywać wyżywienie dla dzieci z rodzin, które się do takiej pomocy kwalifikują. Myślę, że wydawanie obiadów ruszy około 10 stycznia br.

            Radny Jarosław Radulski zwrócił się do pana Wójta o skierowanie wniosku do Wojewódzkiego Zarządu Melioracji w Białymstoku w sprawie przysłania wyników ostatniego badania wody z ujęć wody w Bombli, Korycinie i Długim Ługu. O przekazanie powyższych badań prosił Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Sokółce.

            Radny Krzysztof Szewczul zwrócił się do pana Wójta o skierowanie wniosku do Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Augustowie w sprawie uprzątnięcia śmieci z poboczy i pasa drogowego drogi krajowej nr 8, szczególnie w okolicach miejscowości Skindzierz, ponieważ wyglądają nieestetycznie i negatywnie wpływają na wizerunek gminy Korycin.

            Więcej interpelacji panowie radni nie zgłosili.

 

 

 

Ad.10/             W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił panów radnych, a także wszystkie osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.

Odpowiedzi udzieli pan Wójt bądź zostaną skierowane na piśmie do odpowiednich instytucji.

            Panowie radni ani inni goście obecni na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.

 

 

 

Ad.11/             Wobec wyczerpania porządku dziennego XXI Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem „Zamykam obrady sesyjne” zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.

            Jednocześnie pan przewodniczący złożył panom radnym i wszystkim osobom obecnym na sali obrad najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżającego się nowego 2005 roku oraz zaprosił wszystkich na symboliczną lampkę szampana.

 

Na tym protokół z obrad XXI Sesji Rady Gminy Korycin zakończono.

 

 

 

 

 

Protokołowała:

Ewa Michnowicz     

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Gminy Korycin

Wytwarzający/odpowiadający: Robert Bielawski

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data wprowadzenia: 2005-03-11

Data modyfikacji: 2005-03-11

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2005-03-11