Protokół z XXVI Sesji Rady Gminy

PROTOKÓŁ NR XXVI/05
z XXVI Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 1 października 2005r.(sobota) w sali GOKSIT w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, w godz. 9.00 - 12.00 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego - przewodniczącego Rady Gminy Korycin.

Stan Rady Gminy - 15 radnych.

Obecnych - 13 radnych

zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.

Radni obecni podczas obrad sesyjnych:

1) pan Adam Bielawski

2) pan Jan Bojarzyński

3) pan Józef Gliński

4) pan Stanisław Krutul

5) pan Bogdan Małyszko

6) pan Antoni Pakuła

7) pan Stanisław Pochodowicz

8) pan Czesław Radulski

9) pan Jarosław Radulski

10) pan Edmund Sobolewski

11) pan Krzysztof Szewczul

12) pan Stanisław Szubzda

13) pan Kazimierz Urban

Radni nieobecni usprawiedliwieni:

1) pan Andrzej Waszczeniuk

Radni nieobecni nieusprawiedliwieni:

1) pan Antoni Puza

Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:

1) pan Mirosław Lech - Wójt Gminy Korycin

2) pani Grażyna Bajkowska - Z-ca Wójta Gminy Korycin

3) pani Tamara Sokołowska - Sekretarz Gminy

4) pani Danuta Zawadzka - Skarbnik Gminy

5) pani Elżbieta Tarachanowicz - Kierownik GOPS w Korycinie

6) pani Barbara Kurdybelska i pan Jerzy Talaga - wykonawcy zmian studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Korycin

7) pani Małgorzata Glińska - nauczycielka Gimnazjum w Korycinie i koordynator programu "Zachowaj Trzeźwy Umysł"

8) pan Stanisław Lech - sołtys wsi Korycin

9) pani Ewa Michnowicz - protokolantka posiedzenia

Obrady XXVI Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński - przewodniczący Rady Gminy Korycin.

Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał panów radnych, pana Wójta, panią Zastępcę Wójta, panie Sekretarz, Skarbnik, zaproszonych gości oraz panią protokolantkę. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 13 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art.14 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.

Pan przewodniczący przypomniał panom radnym oraz wszystkim osobom zebranym na sali obrad o ogromnej tragedii, która dotknęła wszystkich mieszkańców woj. podlaskiego, a mianowicie o wypadku autokaru szkolnego, który wydarzył się dzień wcześniej, a w którym zginęło 12 osób, w tym 9-cioro uczniów klas maturalnych z I Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku. W związku z tym poprosił o rozpoczęcie obrad sesyjnych minutą ciszy, aby uczcić pamięć osób, które zginęły.

Po minucie podziękował i wznowił obrady.

Poinformował, że proponowany porządek obrad XXVI Sesji Rady Gminy Korycin został panom radnym doręczony wraz z materiałami będącymi przedmiotem obrad.

Pan przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem proponowanego porządku obrad. Za przyjęciem porządku głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany porządek obrad XXVI Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie. Oto treść przyjętego porządku obrad:

1. Otwarcie obrad.

2. Przyjęcie porządku dziennego XXVI Sesji Rady Gminy Korycin.

3. Przyjęcie protokołu z XXV - wyjazdowej Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 10 lipca 2005r.

4. Informacja Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

5. Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.

6. Odczytanie listu dotyczącego zakończenia czwartej edycji ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł" i wręczenie nagród i dyplomów dzieciom i młodzieży z naszej gminy.

7. Zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Korycin - podjęcie uchwały Nr XXVI/ /05 rady Gminy Korycin z dnia 1 października 2005 r.

8. Przedłożenie informacji o przebiegu wykonania budżetu gminy Korycin za I półrocze 2005 r. przyjętej Zarządzeniem Nr 98/05 Wójta Gminy Korycin z dnia 29 sierpnia 2005 r.

9. Dokonanie zmian w Statucie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie - podjęcie uchwały Nr XXVI/ /05 Rady Gminy Korycin z dnia 1 października 2005r.

10. Przystąpienie gminy Korycin do programu edukacyjnego "Ośrodki przedszkolne - szansa na dobry start" prowadzonego przez Fundację Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i podjęcie uchwały Nr XXVI/ /05 Rady Gminy Korycin z dnia 1 października 2005 r. w powyższej sprawie.

11. Dokonanie zmian w budżecie gminy Korycin na 2005 rok i podjęcie uchwały Nr XXVI/ /05 Rady Gminy Korycin z dnia 1 października 2005 r. w powyższej sprawie.

12. Interpelacje i zapytania radnych.

13. Wolne wnioski i informacje.

14. Zamknięcie obrad.

Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z XXV Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 10 lipca 2005r. Przypomniał, że był on wyłożony do wglądu radnych w Urzędzie Gminy Korycin. Każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.

Wobec nie wniesienia do protokołu uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołu z XXV Sesji Rady Gminy.

Ad.4/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym tj.

- podjąłem decyzję o zwołaniu dzisiejszej Sesji Rady Gminy,

- analizowałem korespondencję, która wpłynęła do Rady Gminy,

- pełniłem w poniedziałki dyżury w Urzędzie Gminy,

- uczestniczyłem w pracach Komisji konkursowej w sprawie wyłonienia kandydata na Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie.

Panowie radni nie wnieśli uwag ani zastrzeżeń do przedstawionej informacji przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym.

Ad.5/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i złożył sprawozdanie radzie Gminy ze swojej działalności międzysesyjnej, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady:

1. Wydałem Zarządzenie Nr 94/05 Wójta Gminy Korycin z dnia 20 czerwca 2005 r. zmieniające zarządzenie w sprawie nadania Regulaminu Organizacyjnego Urzędowi Gminy Korycin. Zmiany polegały na wprowadzeniu nowych zadań własnych lub zleconych do realizacji przez samorząd gminy na podstawie nowych ustaw oraz innych aktów prawnych i przypisaniu ich poszczególnym komórkom organizacyjnym gminy.

2. Zarządzeniem Nr 95/05 z dnia 9 sierpnia 2005 r. powołałem Komisję konkursową i określiłem Regulamin konkursu na Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie. Konkurs przeprowadzony został 18 sierpnia 2005 r. Do konkursu zgłosiły się 3 osoby. W wyniku przeprowadzonego konkursu powierzyłem stanowisko Dyrektora GOKSiT w Korycinie z dniem 1 września 2005 r. na czas nieokreślony Panu Michałowi Jerzemu Drewnowskiemu (Zarządzenie Nr 96/05 z dnia 25 sierpnia 2005 r.)

3. Zarządzeniem Nr 97/05 z dnia 25 sierpnia 2005 r. poleciłem przeprowadzenie inwentaryzacji środków rzeczowych Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie.

4. W dniu 29 sierpnia 2005 r. wydałem Zarządzenie Nr 98/05 w sprawie przyjęcia informacji o przebiegu wykonania budżetu gminy Korycin za I półrocze 2005 r. Informacja ta została przedłożona RIO w Białymstoku, a także wcześniej przesłana panom radnym do zapoznania się, a także zostanie omówiona na dzisiejszej Sesji.

5. W dniu 29 sierpnia 2005 r. Zarządzeniem Nr 99/05 powołałem na terenie gminy Korycin 3 Obwodowe Komisje Wyborcze celem przeprowadzenia wyborów posłów do Sejmu RP i do Senatu RP w dniu 25 września br. Łącznie w skład Komisji weszło 28 osób. Wybory przeprowadzono sprawnie. Na terenie gminy frekwencja wyniosła 33,5%. Największą ilość głosów uzyskały następujące komitety wyborcze i partie: PSL - 199 głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 191 głosów, Samoobrona - 187 głosów, Liga Polskich Rodzin - 134 głosy, Platforma Obywatelska - 57 głosów, Dom Ojczysty - 41 głosów, pozostałe od 24 do 0 głosów.

6. Zarządzeniem Nr 100/05 z dnia 14 września 2005 r. powołałem na terenie gminy Korycin 3 Obwodowe Komisje Wyborcze w celu przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP zarządzonych na dzień 9 października br. W skład Komisji weszło łącznie 21 osób.

7. Wydałem Zarządzenie Nr 101/05 z dnia 19 września 2005 r. w sprawie przygotowania projektów uchwał Rady Gminy, które są przedmiotem obrad dzisiejszej Sesji.

8. W dniu 19 sierpnia br. przeprowadzono I przetarg nieograniczony na sprzedaż nieruchomości zabudowanej budynkiem byłej szkoły podstawowej o pow. użytkowej 600,8m2 oraz budynkiem gospodarczym o pow. 85,0m2 , położonej w miejscowości Zabrodzie, oznaczonej nr geodezyjnym 91, o powierzchni 0,5700ha, stanowiącej własność gminy Korycin - cena wywoławcza 130tys.zł - nikt się nie zgłosił. II przetarg został ogłoszony na dzień 3 października br. na godz. 10.00, cena wywoławcza została obniżona o 30tys.zł i wynosi 100tys.zł.

9. W dniu 22 sierpnia 2005 r. podpisałem aneks do porozumienia z dnia 9 lutego br. w sprawie dofinansowania zadania własnego gminy w ramach programu "Posiłek dla potrzebujących", zwanego dalej porozumieniem, a zawartego pomiędzy mną a Dyrektorem Wydziału Polityki Społecznej PUW w Białymstoku. Aktualna kwota dofinansowania to 185 225zł, zaś gmina zobowiązała się przeznaczyć na realizację zadania w 2005 roku własne środki w kwocie 76 500zł, co stanowi 29,23% kosztów realizacji zadania.

10. W dniu 27 lipca 2005 r. podpisałem umowę z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej o dotację w kwocie 95tys.zł na dofinansowanie inwestycji pn. "Remont i rozbudowa Ośrodka Zdrowia w Korycinie".

11. W dniu 30 sierpnia 2005 r. podpisałem ze Starostą Sokólskim umowę o przyznanie dotacji w kwocie 92tys.zł na zakup samochodu - mikrobusu 9-osobowego przystosowanego dla osób niepełnosprawnych.

12. Aneksowałem umowę kredytową o przesunięcie terminu uruchomienia do końca września br. w Banku Gospodarstwa Krajowego w Białymstoku kredytu (460tys.zł na remont i rozbudowę budynku Ośrodka Zdrowia).

13. Wykonano remont elewacji budynku w Zespole Szkół w Korycinie w ramach gwarancji.

14. Na drodze Milowskiej wykonano przepust o średnicy 50cm.

15. Podpisano protokół uzgodnień w sprawie nabycia części działki od pana Tomasza Wynimko zam. Korycin za pocztą na potrzeby Gminy Korycin.

16. Wykonano łatanie dziur na drodze Popiołówka - Ostra Góra. Zużyto 5,5 tony masy bitumicznej.

17. Trwają prace przy budowie drogi żwirowej kolonia Mielniki - II etap.

18. Na bieżąco prowadzono uzgodnienia i nadzór przy rozbudowie i remoncie Ośrodka Zdrowia i termomodernizacji budynku OSP w Korycinie. Dziś uroczyście oddajemy do użytku Ośrodek Zdrowia.

19. Wystosowałem "list otwarty" do mediów, Wojewody i innych podmiotów w sprawie drogi krajowej nr 8, na której wydarzył się tragiczny wypadek i zginęła 16-letnia dziewczyna. W związku z tym wypadkiem proponuję Radzie Gminy powołanie Straży Gminnej. Mam już pozytywną opinię Wojewódzkiego Komendanta Policji w tej sprawie.

20. Informuję, iż w dniu 19 września br. na listę Produktów Tradycyjnych w kategorii sery i inne produkty mleczne został wpisany Ser Koryciński "swojski".

21. Zaproponuję Radzie Gminy w celu promocji naszej gminy, wspierania przedsiębiorczości oraz rozwoju gospodarczego utworzenie wraz z innymi gminami województwa podlaskiego oraz Państwową Wyższą Szkołą Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży Spółki prawa handlowego pod firmą "Internetowy Rynek Rolno-Towarowy" Spółka z o.o. w Łomży. Gmina Korycin miałaby w niej udziały o łącznej wartości 1000zł wniesione w formie pieniężnej.

22. Przygotowujemy się do kupna samochodu Mercedes VITO, na razie otrzymaliśmy w dniu 25.09.br. taki samochód na próbę, który będzie służył na potrzeby osób niepełnosprawnych i gminy Korycin zgodnie z wcześniej ogłoszonym przetargiem i złożonym wnioskiem o jego sfinansowanie.

23. Inne - udział w posiedzeniach i spotkaniach ZGWWP (wyjazd z zarządem na Litwę), ZGWRP, Związku Gmin "Kumiałka - Biebrza" oraz innych naradach i spotkaniach.

Pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania pana Wójta z jego działalności międzysesyjnej i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.

Ad.6/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący odczytał list Stowarzyszenia Producentów i Dziennikarzy Radiowych skierowany do Rady Gminy Korycin, a dotyczący czwartej edycji ogólnopolskiej kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł".

Następnie poprosił o zabranie głosu panią Małgorzatę Glińską - koordynatora szkolnego powyższej kampanii.

Pani Glińska podziękowała w imieniu swoim i nagrodzonych dzieci za zaproszenie na Sesję i przypomniała, że Zespół Szkół w Korycinie w powyższej kampanii uczestniczy już po raz trzeci. Dzięki temu wypracowaliśmy już swoje własne inicjatywy i pomysły, a powyższa kampania na terenie naszej szkoły żyje własnym życiem. Dodała, że dzięki temu programowi nie tylko młodzież uczy się aktywnego i wolnego od uzależnień spędzania czasu wolnego, ale również są to tematy bardzo pomocne dla rodziców, ponieważ na spotkaniach z nimi uczymy ich np., jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu czy narkotyków u własnego dziecka.

W tym roku jeszcze nie przystąpiliśmy do tej akcji, ale już rozpoczelismy współpracę z policjantami z prewencji z Sokółki, którzy uświadamiają naszej młodzieży różnego rodzaju zagrożenia na nich czyhające. Mam nadzieję, że dalej potoczy się to pozytywnym nurtem, a Radzie Gminy, panu Wójtowi, pani Kierownik GOPS, rodzicom oraz wszystkim życzliwym bardzo dziękuję za wsparcie i okazaną pomoc.

Pan przewodniczący przekazał na ręce pani Glińskiej nagrody dla uczniów - laureatów powyższej kampanii dziękując jednocześnie za jej zaangażowanie i pracę z młodzieżą.

Ad.7/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy uchwali zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Korycin.

Projekt uchwały został panom radnym doręczony.

O uzasadnienie projektu uchwały proszę panią Barbarę Kurdybelską - jednego z autorów zmian w/w studium.

Pani Kurdybelska powiedziała, że zmieniliśmy studium powstałe w 1999 roku, a więc już 6 lat temu. Powyższe zmiany wynikły przede wszystkim z konieczności ujęcia w w/w studium planowanych do budowy trzech zbiorników wodnych oraz powiększenia żwirowni w miejscowości Stok. Obecny plan jest bardzo szeroki, można nawet powiedzieć, że trochę "na wyrost", ale w chwili obecnej nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć, w jakim kierunku będą się tereny gminy rozwijać, dlatego lepiej mieć zaplanowane więcej inwestycji, niż za rok lub dwa ponownie zmieniać studium, ponieważ jest to bardzo duży koszt.

Zmiana powyższego studium obejmuje dokładnie:

- aktualizację trasy drogi ekspresowej S 8, zgodnie z rozwiązaniami przyjętymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku, w tym odstąpienie od tras przewidzianych wariantowo,

- przyjęcie przewidzianych modernizacją zmian w przebiegu drogi krajowej Nr 8,

- wyznaczenie terenów lokalizacji obiektów obsługi komunikacji po wschodniej stronie drogi krajowej Nr 8, w granicach projektowanego zainwestowania we wsi Korycin,

- wyznaczenie terenów przemysłowo - składowych w północnej części wsi Korycin i południowej części wsi Mielniki,

- wyznaczenie terenów pod dalszy rozwój budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego w południowej części wsi Korycin,

- wyznaczenie terenów pod zabudowę zagrodową w południowej części wsi Mielniki,

- wyznaczenie terenów rekreacyjno - sportowych i budownictwa letniskowego w sąsiedztwie zbiornika wodnego na terenie wsi Korycin,

- wyznaczenie terenów pod powiększenie cmentarza parafialnego,

- rozszerzenie terenów kopalni kruszywa na gruntach wsi Stok,

- ustalenie lokalizacji wytwórni mas bitumicznych na gruntach wsi Brody,

- ustalenie lokalizacji trzech zbiorników małej retencji na rzece Kumiałce i terenów rekreacyjnych na gruntach wsi: Aulakowszczyzna i Zakale, Olszynka i Szumowo, Laskowszczyzna i Wyłudki,

- powiększenie terenów przewidzianych pod obiekty i urządzenia turystyczne na gruntach wsi Milewszczyzna,

- wskazanie terenów na kąpieliska nad rzeką Brzozówką, na gruntach wsi Kumiała i Skindzierz,

- dopuszcza się ustalenie terenów rolnych do zalesienia na wniosek właściciela gruntu, w wyniku opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Korycin.

UCHWAŁA NR XXVI/143/05 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 1 października 2005 r.
w sprawie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Korycin

 

stanowi stronę 13 protokołu.

Ad.8/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zapozna się z informacją o przebiegu wykonania budżetu gminy Korycin za I półrocze 2005 r., przyjętej zarządzeniem Nr 98/05 Wójta Gminy Korycin z dnia 29 sierpnia 2005 r.

Powyższą informację panowie radni otrzymali wcześniej i mieli czas na jej szczegółową analizę. Otrzymaliśmy również pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku w powyższej sprawie.

O zabranie głosu i przybliżenie tej informacji proszę panią Skarbnik Gminy.

Pani Skarbnik powiedziała, że budżet gminy Korycin został uchwalony przez Radę Gminy w dniu 30 marca 2005 r. uchwałą Nr XXII/122/05 w następujących kwotach:

- plan dochodów - 6 920 947zł

- plan wydatków - 6 632 344zł

z deficytem budżetowym w kwocie 764 397zł, który będzie pokryty kredytami długoterminowymi.

W trakcie realizacji budżetu, do dnia 30 czerwca 2005 r. dokonywane były zmiany w planie dochodów i wydatków uchwałą Rady Gminy Nr XXIV/136/05 i Zarządzeniem Wójta Gminy Nr 91/05.

Budżet po zmianach na dzień 30 czerwca 2004 r. wynosił:

- plan dochodów - 6 870 503zł

- plan wydatków - 6 581 900zł

z nadwyżką dochodów nad wydatkami w kwocie 1 017 000zł przeznaczoną na spłatę rat kredytów i pożyczek oraz deficytem budżetowym w wysokości 728 397zł, który będzie pokryty kredytami inwestycyjnymi długoterminowymi.

Planowane dochody budżetowe zostały zrealizowane w 60% w kwocie 4 124 014zł. Wysoki stopień realizacji dochodów jest wynikiem wpływu dotacji z Programu SAPARD w łącznej kwocie 1 283 953zł, co stanowi 19% dochodów budżetowych.

Wydatki budżetowe w I półroczu zostały zrealizowane w kwocie 3 706 139zł, co stanowi 56,3% planu rocznego.

Struktura budżetu przedstawia się następująco:

- wydatki bieżące stanowią 71,6% wydatków ogółem

- wydatki majątkowe stanowią 28,4% budżetu.

Wydatki bieżące zrealizowane zostały w kwocie 2 508 962zł (53,2% planu), a inwestycyjne 1 197 177zł (64,2%).

Analizując poszczególne działy klasyfikacji budżetowej należy stwierdzić, że realizacja wydatków bieżących przebiegała zgodnie z planem.

Zadłużenie gminy na dzień 30.06.2005 r. wynosiło 1 588 308zł.

Pytań ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin zapoznała się z informacją o przebiegu wykonania budżetu gminy Korycin za I półrocze 2005 r. i nie wniosła do w/w informacji uwag i zastrzeżeń.

Ad.9/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie dokonania zmian w Statucie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie.

Projekt uchwały został panom radnym doręczony.

O uzasadnienie potrzeby podjęcia powyższej uchwały proszę panią Elżbietę Tarachanowicz - Kierownik GOPS w Korycinie.

Pani Tarachanowicz powiedziała, że w dniu 1 czerwca 2005 roku weszła w życie nowa ustawa z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej. Ustawa określiła zasady postępowania w przypadku bezskuteczności egzekucji przez komornika, wprowadziła nowy rodzaj świadczenia w formie zaliczki alimentacyjnej dla osób samotnie wychowujących dzieci, uprawnionych do świadczenia alimentacyjnego na podstawie tytułu wykonawczego, którego egzekucja jest bezskuteczna oraz wprowadziła szereg zmian do obecnie obowiązującej ustawy o świadczeniach rodzinnych. Przyznawanie i wypłata zaliczek jest zadaniem administracji rządowej zleconym gminie. Zaliczki oraz koszty ich obsługi są finansowane w formie dotacji celowej z budżetu państwa na świadczenia rodzinne. Koszty obsługi zaliczek wynoszą 3% wydatków na zaliczki alimentacyjne. Zaliczka alimentacyjna oraz pozostałe zmiany w systemie świadczeń rodzinnych zaczęły obowiązywać od dnia 1 września 2005 roku i powyższe zadania będzie realizował Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Korycinie.

Pani Tarachanowicz dodała, że dotychczas wniosków od komornika lub od matek o ściągnięcie alimentów mamy 4. Jest to bardzo trudne i niewdzięczne postępowanie, które musimy prowadzić tak, aby uzyskać ściągnięcie alimentów od ojca dziecka.

Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie nadania Statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Korycinie.

UCHWAŁA NR XXVI/144/05 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 1 października 2005 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie nadania Statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Korycinie

stanowi stronę 14 protokołu.

Ad.10/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie przystąpienia do programu edukacyjnego "Ośrodki przedszkolne - szansa na dobry start" prowadzonego przez Fundację Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt uchwały został panom radnym doręczony.

Proszę pana Wójta o uzasadnienie projektu uchwały.

Pan Wójt powiedział, że jak panowie radni pamiętają, do chwili obecnej prowadziliśmy wspólnie z Fundacją Rozwoju Dzieci Program "Gdy nie ma przedszkola" i byliśmy jedną z 8 gmin w Polsce zajmującej się tym programem. Teraz takich gmin będzie 11. W naszej gminie funkcjonowały 3 ośrodki: w Korycinie, Bombli i Zabrodziu i wszelkie koszta z nimi związane, włącznie z pensjami nauczycielek, pokrywał budżet gminy z opłat za wydawanie pozwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Fundacja od dawna starała się pozyskać pieniądze z Ministerstwa na to działanie, ponieważ w Polsce minimalny procent dzieci uczęszcza do przedszkola, ale dopiero teraz otrzymali pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego i my, jako jedna z 30 gmin w Polsce zakwalifikowaliśmy się do tego programu. Będzie on działał na zupełnie innych zasadach, niż poprzedni. Nauczycielki podpisują umowę z Fundacją i to ona im płaci, a my tylko przygotowujemy pomieszczenia, które muszą odpowiadać odpowiednim standardom, a nauczycielki muszą posiadać wykształcenie wyższe. Na terenie naszej gminy nie ma ani jednej osoby bez pracy, która takie wykształcenie by posiadała, dlatego mieliśmy ogromny problem ze znalezieniem nauczycielki. Udało się nam w końcu zwerbować jedną panią z Białegostoku, która na początku września została żoną pana Andrzeja Bajko, który jest nauczycielem wf w Zespole Szkół w Korycinie. Państwo Bajko otrzymali od gminy mieszkanie w wyremontowanym budynku Ośrodka Zdrowia w Korycinie, a pan Bajko dodatkowo zajmie się zajęciami sportowymi prowadzonymi w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie, natomiast pani Bajko poprowadzi zajęcia w dwóch ośrodkach: w Korycinie i Zabrodziu. Jest to możliwe, ponieważ zajęcia będą się odbywały 3 razy w tygodniu po 4 godziny dziennie. Na początku myśleliśmy o tym, aby otworzyć punkt przedszkolny w Krukowszczyźnie w budynku po byłej szkole podstawowej, ale żadna ze służby by nam go nie odebrała, ponieważ nie spełnia on norm bezpieczeństwa i przeciwpożarowych np. pomieszczenia na strychu z wąską i stromą klatką schodową bez możliwości ewakuacji oraz dodatkowo panuje tam zaduch po konserwacji drewna. W Krukowszczyźnie jest też mała liczba dzieci, bo tylko sześcioro, a to zdecydowanie za mało. Dlatego postanowiliśmy otworzyć drugi punkt przedszkolny w Zabrodziu, ponieważ tam chętnych dzieci jest ponad 20, a w Domu Nauczyciela mamy dwa wolne mieszkania, z których jedno możemy zaadaptować na przedszkole. Tak więc w miejscowości Zabrodzie byłyby dwa punkty przedszkolne, jeden działający na starych zasadach w ramach Programu "Gdy nie ma przedszkola" i drugi w ramach Programu "Ośrodki przedszkolne - szansa na dobry start". W sumie w gminie działałyby 4 punkty przedszkolne - dwa finansowane przez nas i dwa przez Fundację. Jak więc panowie widzicie, zyskujemy, ponieważ mamy więcej przedszkoli, a kosztuje nas to mniej. Korzyści, jakie wynoszą nauczyciele z tego programu są ogromne, ponieważ uczą się zupełnie nowatorskiego podejścia do dzieci, ale niestety nie mają możliwości na awans zawodowy. Dlatego w przyszłości chcielibyśmy zatrudnić 2 wychowawczynie, po jednej do każdego ośrodka i w każdym z nich po ˝ etatu oraz na ˝ etatu w przedszkolu samorządowym, aby umożliwić im przejście stopni awansu zawodowego. Dodatkowo każdy nowy punkt przedszkolny zostanie objęty opieką psychologa i logopedy.

Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do programu edukacyjnego "Ośrodki przedszkolne - szansa na dobry start".

UCHWAŁA NR XXVI/145/05 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 1 października 2005 r.
w sprawie przystąpienia do programu edukacyjnego "Ośrodki Przedszkolne - szansa na dobry start" prowadzonego przez Fundację Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

stanowi stronę 15 protokołu.

Ad.11/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona zmian w budżecie gminy Korycin na 2005 rok.

Projekt uchwały został panom radnym doręczony.

Proszę panią Skarbnik o uzasadnienie projektu uchwały.

Pani Skarbnik powiedziała, że zmiany w planie dochodów i wydatków budżetowych na 2005 rok zostały dokonane w związku z otrzymanymi środkami dotacji w łącznej kwocie 227 000 zł, w tym:

- 40 000 zł z Urzędu Marszałkowskiego na remont drogi gminnej Korycin - Mielniki,

- 92 000 zł z PFRON jako dofinansowanie zakupu samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych (mikrobusu 9-osobowego),

- 95 000 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej na zadanie pn. "Remont i rozbudowa budynku Ośrodka Zdrowia w Korycinie".

Ponadto dokonano przesunięć w planie wydatków pomiędzy poszczególnymi działami i rozdziałami.

Budżet po zmianach wynosi:

- dochody - 7 350 723 zł

- wydatki - 7 062 120 zł.

Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy Korycin na 2005 rok.

UCHWAŁA NR XXVI/146/05 RADY GMINY KORYICN
z dnia 1 października 2005 r.
w sprawie zmian w budżecie gminy Korycin na 2005 rok

stanowi stronę 16 protokołu.

Ad.12/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił panów radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.

Poinformował jednocześnie, iż w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje radnych w formie pisemnej.

Korzystając z tego, że jest przy głosie pan przewodniczący poprosił pana Wójta o rozmowę z właścicielami żwirowni w Stoku, która to firma zobowiązała się do "poprawienia" w okresie letnim drogi Stok - Bombla i do chwili obecnej nic w tej kwestii nie zrobiła.

Pan Wójt odpowiedział, że miesiąc temu wystosowaliśmy w powyższej kwestii pismo do właścicieli żwirowni i później zjawił się u mnie pan Oleński, który podtrzymał swoją gotowość do modernizacji wymienionej drogi. W chwili obecnej mają jednak pewne kłopoty techniczne, ponieważ wygrali przetarg na budowę drogi w Puszczy Knyszyńskiej i tam właśnie jest zajęty ich sprzęt. Poza tym ponoszą duże koszty związane z kolejnymi badaniami geologicznymi i mają problemy z pozyskiwaniem popiołów z Elektrociepłowni Białystok, pomimo tego pan Oleński obiecał, że do końca roku wykonają przynajmniej część drogi, a ja ze swej strony mogę obiecać, że tego dopilnuję.

Radny Józef Gliński poprosił pana Wójta o zwrócenie się do Telekomunikacji w sprawie zainstalowania w dwóch centralach telefonicznych nowego oprogramowania, aby mieszkańcy gminy mogli bez problemu korzystać z Neostrady i internetu.

Pan Wójt odpowiedział, że popiera ten wniosek i cały czas monitoruje powyższą sprawę, ale o ile wie, w chwili obecnej zainstalowanie takiego oprogramowania nie jest jeszcze możliwe. Na pewno zrobimy to jednak, gdy tylko możliwości techniczne pozwolą.

Radny Józef Gliński wystąpił z jeszcze jednym wnioskiem, a mianowicie zwrócił się do pana Wójta, aby dowiedział się, co słychać w sprawie przetwórni owoców, która miała powstać w Korycinie? Nic się w tej sprawie nie dzieje, właściciele firmy zniknęli, a przecież Rada Gminy zezwoliła im na używanie symboli gminnych, które nie wiadomo w jaki sposób są przez nich wykorzystywane. Proszę o rozmowę z właścicielami tej Spółki, żeby przedstawili swój plan rozwoju, bo w przeciwnym razie odbierzemy im prawo posługiwania się naszymi symbolami.

Pan Wójt odpowiedział, że wystąpimy w powyższej sprawie do Firmy AGRO - FROST i zobaczymy, co nam odpowiedzą.

Radny Czesław Radulski zwrócił się do pana Wójta o skierowanie wniosku do Powiatowego Zarządu Dróg w sprawie uzupełnienia nawierzchni żwirowej na drodze powiatowej Jasionowa Dolina - Wyłudy - Zabrodzie, ponieważ w okresie jesiennym, pod wpływem deszczów, droga staje się nieprzejezdna. Należy ją również odkrzaczyć.

Radny Kazimierz Urban zwrócił się do pana Wójta o skierowanie wniosku również do Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce w sprawie odkrzaczenia skrzyżowań dróg powiatowych we wsi Ostra Góra oraz odcinka drogi w kierunku miejscowości Łosiniec i drogi Szaciłówka - Ostra Góra.

Jednocześnie radny Kazimierz Urban wystąpił do pana Wójta z kolejnym wnioskiem, aby zwrócił się do Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych o wymianę nakrętek aluminiowych na plastikowe na hydrantach przeciwpożarowych w miejscowości Ostra Góra oraz na terenie pozostałych miejscowości w gminie Korycin z powodu nagminnych kradzieży nakrętek aluminiowych.

Radny Krzysztof Szewczul zwrócił się do pana Wójta o skierowanie wniosku do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie modernizacji drogi krajowej nr 8 w miejscowości Skindzierz wraz z budową zatok autobusowych i chodnika. Podobna modernizacja prowadzona jest obecnie w miejscowości Suchowola. Niespełnienie w najbliższym czasie powyższej prośby może spowodować wybuch niekontrolowanych protestów ze strony mieszkańców.

Radny Stanisław Pochodowicz zapytał pana Wójta, jaki byłby koszt zainstalowania skrzynki radarowej w Korycinie?

Pan Wójt odpowiedział, że być może w najbliższym czasie zaproponuje panom powołanie straży gminnej i wtedy radar kupilibyśmy w ramach straży, a wszelkie mandaty byłyby dochodem własnym gminy. W gminie Mały Płock taki model już funkcjonuje i Wójt tej gminy twierdzi, że zakup radaru zwrócił się po roku. Koszt takiego zakupu to około 150tys.zł. Jeśli chodzi o straż gminną, to mamy w tej sprawie pozytywną opinię Wojewódzkiego Komendanta Policji, ale wbrew pozorom nie jest to sprawa oczywista. W straży musiałoby być co najmniej dwóch strażników i do ich obowiązków należałoby również sprawdzanie posesji poszczególnych mieszkańców gminy. W tej sprawie ustawa nakłada tak duże obowiązki na mieszkańców, że prawie każdy musiałby zapłacić mandat. Dlatego jeszcze do tej sprawy wrócimy, aby je gruntownie przemyśleć i przedyskutować.

Radny Krzysztof Szewczul zwrócił się do pana Wójta z prośbą o zmianę czasu palenia się oświetlenia ulicznego. Chodzi o zapalanie światła z rana o godz. 5.30, ponieważ dużo ludzi dojeżdża do pracy, a skrócić czas palenia się wieczorem.

Radny Jarosław Radulski poprosił o zwrócenie baczniejszej uwagi na funkcjonowanie sieci energetycznej, wymianę przepalonych żarówek i konserwację sieci.

Więcej interpelacji panowie radni nie zgłosili.

Ad.13/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił panów radnych, a także wszystkie osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.

Odpowiedzi udzieli pan Wójt bądź zostaną skierowane na piśmie do odpowiednich instytucji.

Panowie radni ani inni goście obecni na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.

Ad.14/ Wobec wyczerpania porządku dziennego XXVI Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem "Zamykam obrady sesyjne" zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.

Na tym protokół z obrad XXVI Sesji Rady Gminy Korycin zakończono.

Protokołowała:
Ewa Michnowicz

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Gminy Korycin

Wytwarzający/odpowiadający: Robert Bielawski

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data wprowadzenia: 2005-11-02

Data modyfikacji: 2005-11-02

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2005-11-02