Protokół z XXIV Sesji Rady Gminy

PROTOKÓŁ NR XXIV/05
z XXIV Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 17 czerwca 2005r.(piątek) w sali GOKSIT w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, w godz. 10.00 - 13.30 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego - przewodniczącego Rady Gminy Korycin.

Stan Rady Gminy - 15 radnych.

Obecnych - 13 radnych

zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.

Radni obecni podczas obrad sesyjnych:

1) pan Adam Bielawski

2) pan Jan Bojarzyński

3) pan Józef Gliński

4) pan Stanisław Krutul

5) pan Bogdan Małyszko

6) pan Antoni Pakuła

7) pan Antoni Puza

8) pan Jarosław Radulski

9) pan Edmund Sobolewski

10) pan Krzysztof Szewczul

11) pan Stanisław Szubzda

12) pan Kazimierz Urban

13) pan Andrzej Waszczeniuk

Radni nieobecni nieusprawiedliwieni:

1) pan Stanisław Pochodowicz

2) pan Krzysztof Szewczul

Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:

1) pan Mirosław Lech - Wójt Gminy Korycin

2) pani Grażyna Bajkowska - Z-ca Wójta Gminy Korycin

3) pani Tamara Sokołowska - Sekretarz Gminy

4) pani Danuta Zawadzka - Skarbnik Gminy

5) pani Olga Nieścier i pan Zygmunt Klejbuk - przedstawiciele Gospodarstwa Pomocniczego przy Wojewódzkim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku

6) pan Eugeniusz Misarski - sołtys wsi Krukowszczyzna

7) pani Ewa Michnowicz - protokolantka posiedzenia

Obrady XXIV Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński - przewodniczący Rady Gminy Korycin.

Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał panów radnych, pana Wójta, panią Zastępcę Wójta, panie Sekretarz, Skarbnik, przedstawicieli WZMiUW w Białymstoku, pana sołtysa oraz panią protokolantkę. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 13 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art.14 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.

Poinformował, że proponowany porządek obrad XXIV Sesji Rady Gminy Korycin został panom radnym doręczony wraz z materiałami będącymi przedmiotem obrad.

Jednocześnie pan przewodniczący zaproponował, na wniosek pana Wójta, uzupełnienie proponowanego porządku obrad o trzy dodatkowe punkty tj.

1) dotyczący podjęcia uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego na realizowane zadanie pn. "Remont i rozbudowa budynku Ośrodka Zdrowia w Korycinie". Kredyt ten jest uwzględniony w uchwale Nr XXII/122/05 Rady Gminy Korycin z dnia 30 marca 2005r. w sprawie budżetu gminy Korycin na 2005 rok, jednak bank, który wygrał przetarg i udziela nam tego kredytu żąda odrębnej uchwały Rady Gminy w tej sprawie,

2) dotyczący podjęcia uchwały intencyjnej w sprawie finansowania zadania inwestycyjnego pn. "Budowa kompleksu sportowo - rekreacyjno - turystycznego w Korycinie" - zabezpieczenie środków w budżecie gminy Korycin w 2006 roku,

3) dotyczący podjęcia uchwały intencyjnej w sprawie finansowania zadania inwestycyjnego pn. "Wiejski plac zabaw dla dzieci w Korycinie" - zabezpieczenie środków w budżecie gminy Korycin w 2006 roku.

Pan przewodniczący dodał, że powyższe punkty byłyby omawiane pod liczbami porządkowymi 10, 11 i 12, a pozostałe punkty przesuną się o jedną pozycję w dół.

Pan przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem proponowanego, uzupełnionego porządku obrad. Za przyjęciem porządku głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany porządek obrad XXIV Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie. Oto treść przyjętego porządku obrad:

1. Otwarcie obrad.

2. Przyjęcie porządku dziennego XXIV Sesji Rady Gminy Korycin.

3. Przyjęcie protokołu z XXIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 26 kwietnia 2005r.

4. Informacja Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

5. Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.

6. Zatwierdzenie "Planu rozwoju miejscowości Korycin" - podjęcie uchwały Nr XXIV/ /05 Rady Gminy Korycin z dnia 17 czerwca 2005r.

7. Dokonanie zmian w budżecie gminy Korycin na 2005 rok - podjęcie uchwały Nr XXIV/ /05 Rady Gminy Korycin z dnia 17 czerwca 2005r.

8. Zatwierdzenie nowej taryfy opłat za wodę na okres jednego roku tj. od dnia 12 sierpnia 2005 roku do dnia 11 sierpnia 2006 roku - podjęcie uchwały Nr XXIV/ /05 Rady Gminy Korycin z dnia 17 czerwca 2005r.

9. Wyrażenie zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej stanowiącej własność gminy Korycin, położonej w miejscowości Zabrodzie - podjęcie uchwały Nr XXIV/ /05 Rady Gminy Korycin z dnia 17 czerwca 2005r.

10. Zaciągnięcie kredytu długoterminowego na realizowane pn. "Remont i rozbudowa budynku Ośrodka Zdrowia w Korycinie" - podjęcie uchwały Nr XXIV/ /05 Rady Gminy Korycin z dnia 17 czerwca 2005r.

11. Finansowanie zadania inwestycyjnego pn. "Budowa kompleksu sportowo - rekreacyjno - turystycznego w Korycinie" - podjęcie uchwały Nr XXIV/ /05 Rady Gminy Korycin z dnia 17 czerwca 2005r.

12. Finansowanie zadania pn. "Wiejski plac zabaw dla dzieci w Korycinie" - podjęcie uchwały Nr XXIV/ /05 Rady Gminy Korycin z dnia 17 czerwca 2005r.

13. Interpelacje i zapytania radnych.

14. Wolne wnioski i informacje.

15. Zamknięcie obrad.

Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z XXIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 26 kwietnia 2005r. Przypomniał, że był on wyłożony do wglądu radnych w Urzędzie Gminy Korycin. Każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.

Wobec nie wniesienia do protokołu uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołu z XXIII Sesji Rady Gminy.

Ad.4/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym tj.

- podjąłem decyzję o zwołaniu dzisiejszej Sesji Rady Gminy,

- analizowałem korespondencje, która wpłynęła do Rady Gminy,

- pełniłem w poniedziałki dyżury w Urzędzie Gminy,

- przekazałem w dniu 7 czerwca 2005r. oświadczenie majątkowe radnych Gminy Korycin do Urzędu Skarbowego w Sokółce,

- w dniu 2 czerwca br. uczestniczyłem w festynie "Zachowaj trzeźwy umysł" zorganizowanym przez Gimnazjum w Korycinie wspólnie z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,

- w dniu 8 czerwca br. brałem udział w konferencji pt. "Szanse podlaskich produktów regionalnych, lokalnych i tradycyjnych na rynku krajowym i europejskim" zorganizowanej przez Fundację dla Polski w porozumieniu z Urzędem Gminy Korycin oraz Biurem Porozumienia "Zielone Płuca Polski", która odbyła się w naszej gminie,

- w dniu 12 czerwca 2005r. uczestniczyłem w XIV Półmaratonie Mlecznym Korycin - Janów - Korycin.

Panowie radni nie wnieśli uwag ani zastrzeżeń do przedstawionej informacji przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym.

Ad.5/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i złożył sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady:

1. Wydałem Zarządzenie Nr 88/05 Wójta Gminy Korycin z dnia 27 kwietnia 2005 r. (jako organu wykonawczego) w sprawie określenia sposobu wykonania uchwał Rady Gminy podjętych podczas obrad XXIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 26 kwietnia 2005r. Podczas tej Sesji Rada Gminy podjęła 3 uchwały w następujących sprawach:

- w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Korycin,

- w sprawie uchwalenia Programu współpracy Gminy Korycin z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2005,

- w sprawie zatwierdzenia Zarządzenia Nr 84/05 Wójta Gminy Korycin z dnia 6 kwietnia 2005 roku.

Uchwały te zgodnie z przepisami ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie

gminnym zostały w dniu 28 kwietnia 2005r. w ramach nadzoru, przekazane wg

właściwości Wojewodzie Podlaskiemu, zaś w sprawach udzielania absolutorium

Wójtowi Gminy do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku. Ponadto

uchwały te zamieszczono w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy oraz

przekazano ich treść do realizacji na merytoryczne stanowiska pracy.

2. W dniu 8 maja 2005r. w Urzędzie Gminy Korycin odbyło się spotkanie Gazety Współczesnej z udziałem przedstawicieli ARiMR, KRUS, PODR, Agencji Rynku Rolnego oraz specjalistów lekarzy, którzy udzielali fachowych porad z zakresu doradztwa rolniczego dla naszych rolników, a także część osób skorzystało z wizyt u poszczególnych lekarzy specjalistów.

3. W dniu 20 maja 2005r. odbyłem spotkanie z mieszkańcami wsi Wojtachy, Brody, Stok, Popiołówka i kolonia Szaciłówka poświęcone przedstawieniu koncepcji przebudowy drogi krajowej nr 8 na odcinku Korycin - Wojtachy (granice gminy).

4. W dniu 27 maja 2005r. uczestniczyłem w konferencji poświęconej XV-leciu Samorządu Terytorialnego zorganizowanej w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Miło mi poinformować, iż nasi panowie radni w osobach: pan Jan Bojarzyński i pan Antoni Pakuła, w imieniu Prezydenta RP, za swoją działalność samorządową trwającą nieprzerwanie od 1990 roku do chwili obecnej zostali odznaczeni Brązowym Krzyżem Zasługi.

5. Podpisałem umowę ze Spółdzielnią Usługowo - Wytwórczą "Prodmech" w Korycinie na przekrycie dachu na garażach, gdzie są garażowane nasze autobusy szkolne za kwotę 24tys.zł netto.

6. W dniach 20, 23 i 24 maja br. została przeprowadzona kontrola w Urzędzie Gminy Korycin przez przedstawiciela Wydziału Prawnego i Nadzoru Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku w zakresie organizacji przyjmowania, rozpatrywania i załatwiania skarg i wniosków obywateli oraz udostępniania informacji publicznej. Stwierdzono, że zadania te Urząd Gminy realizuje prawidłowo.

7. W dniu 23 maja 2005r. wspólnie z panią radcą Prawnym i panem Stanisławem Kopciewskim uczestniczyłem w rozprawie z wniosku Komisji Regulacyjnej do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Warszawie odnośnie przeniesienia własności nieruchomości 3-ch działek na rzecz Gminy Żydowskiej, które są w posiadaniu Gminy Korycin. Wydano postanowienie, w którym sprawy te połączono ze sobą, rozprawę odroczono i udzielono nam terminu 120 dni na doręczenie dalszych dowodów w sprawie własności tych spornych działek (OSP, UG, Ośrodek Zdrowia).

8. W dniu 25 maja br. podpisaliśmy z panią Skarbnik umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w Białymstoku na zaciągnięcie kredytu w kwocie 460tys.zł na finansowanie zadania pn. "Remont i rozbudowa budynku Ośrodka Zdrowia w Korycinie", zaś w dniu 15 czerwca br. kolejną umowę z Bankiem Ochrony Środowiska na zaciągnięcie kredytu termomodernizacyjnego w kwocie 164 400zł na realizację tej samej inwestycji.

9. W dniu 5 czerwca 2005r. wspólnie z innymi gminami zrzeszonymi w Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego uczestniczyliśmy w prezentacji naszych gmin w Warszawie na Placu Zamkowym, gdzie m.in. promowaliśmy nasz ser koryciński swojski.

10. W dniu 6 czerwca br. odbyły się dwa przetargi na docieplenie budynku OSP w Korycinie, przetarg wygrała firma pana Zbigniewa Krysztopika z Białegostoku za cenę netto 97tys.zł oraz drugi przetarg na II etap modernizacji drogi w Mielnikach. Przetarg wygrała firma pana Domejko za cenę netto 48tys.zł (dotacja z Urzędu Marszałkowskiego - 40tys.zł).

11. W dniu 7 czerwca 2005r. przeprowadzono przetarg pisemny ograniczony na najem lokalu w budynku Ośrodka Zdrowia na prowadzenie gabinetu stomatologicznego. Wygrała oferta NZOZ Mirosławy Suchwałko z Wasilkowa. Czynsz miesięczny za najem lokalu ustalono na kwotę 260zł netto.

12. Podpisałem umowę dzierżawy na okres 2-ch lat na działkę przy zbiorniku wodnym - sprzedaż lodów, napojów, chrupek itp. z panem Maciejem Łodejem zam. Żółtki, gmina Choroszcz. Wysokość czynszu 2000zł netto za 2 lata. W/w wydano również zezwolenie na sprzedaż piwa.

13. W dniu 8 czerwca 2005r. wydałem Zarządzenie Nr 89/05 Wójta Gminy Korycin (jako organu wykonawczego) w sprawie przygotowania projektów uchwał Rady Gminy na XXIV Sesję Rady Gminy, zaplanowaną na dzień 17 czerwca br. w sprawach:

- zatwierdzenia "Planu rozwoju miejscowości Korycin",

- zmian w budżecie gminy Korycin,

- zatwierdzenia nowej taryfy opłat za wodę,

- wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej stanowiącej własność gminy Korycin, położonej w miejscowości Zabrodzie.

14. W dniu 8 czerwca br. w Urzędzie Gminy Korycin odbyła się konferencja pn. "Szanse podlaskich produktów regionalnych, lokalnych i tradycyjnych na rynku krajowym i europejskim" zorganizowana przez Fundację dla Polski wspólnie z Urzędem Gminy Korycin i Porozumieniem "Zielone Płuca Polski".

15. W dniu 15 czerwca 2005r. odbyłem spotkanie z mieszkańcami wsi Zabrodzie, Laskowszczyzna, Wyłudy i Wyłudki celem uzyskania opinii mieszkańców w sprawie przeznaczenia do sprzedaży nieruchomości poszkolnej w Zabrodziu, bowiem mamy oferty na jej kupno.

16. W dniu 13 czerwca br. wydałem dwa Zarządzenia Nr 90/05 i Nr 91/05 Wójta Gminy Korycin (jako organu wykonawczego) w sprawie układu wykonawczego budżetu gminy Korycin na 2005 rok i w sprawie zmian w budżecie gminy Korycin na 2005 rok.

17. W dniu 14 czerwca 2005r. Zarządzeniem Nr 92/05 Wójta Gminy Korycin powołałem Komisję Egzaminacyjną dla 2-ch nauczycieli z Gimnazjum im. "Solidarności" w Korycinie - Ks. Andrzeja Kramkowskiego (religia i etyka) oraz Grzegorza Ziółkowskiego (jęz. niemiecki) ubiegających się o awans na stopień nauczyciela mianowanego oraz zatwierdziłem Regulamin Pracy tej Komisji. Posiedzenie Komisji Egzaminacyjnej odbędzie się 29 czerwca br. o godz. 10.00 w UG Korycin.

18. Brałem udział w XIV Półmaratonie Korycin - Janów - Korycin w dniu 12 czerwca br.

19. Brałem udział w posiedzeniach związków i stowarzyszeń, do których należy Gmina Korycin: ZGW WP, ZGW RP, Związek Gmin "Kumiałka - Biebrza", Rada Polskiej Organizacji Turystycznej itp.

Pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania pana Wójta z jego działalności międzysesyjnej, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.

Ad.6/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad Rada Gminy zapozna się z "Planem rozwoju miejscowości Korycin" i podejmie uchwałę w sprawie jego zatwierdzenia.

Projekt uchwały został panom radnym doręczony bez powyższego planu, który zostanie przedstawiony radnym w czasie trwania dzisiejszych obrad sesyjnych.

W/w plan jest niezbędny, bowiem na realizację zadań pn. "Budowa kompleksu sportowo - rekreacyjno - turystycznego w Korycinie" oraz "Wiejski plac zabaw dla dzieci w Korycinie" ubiegamy się o środki w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004 - 2006" w zakresie działania "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego".

Wnioski musimy złożyć w Urzędzie Marszałkowskim ze wszystkimi załącznikami do dnia 20 czerwca br.

Proszę panią Grażynę Bajkowską Zastępcę Wójta o zapoznanie radnych z w/w Planem rozwoju miejscowości Korycin.

Pani Bajkowska powiedziała, że w planie rozwoju muszą być zawarte wszystkie punkty zgodne z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17grudnia 2004r. w sprawie w sprawie trybu składaniu i wzoru wniosku o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004 - 2006" w zakresie działania "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego". Rozporządzenie mówi dokładnie, co taki opis musi zawierać. Tworząc plan rozwoju miejscowości Korycin wzięliśmy wszystkie powyższe wytyczne pod uwagę.

Podsumowując wszystkie informacje zawarte w powyższym planie rozwoju można powiedzieć, że nasza wizja Korycina to wieś przyjazna środowisku, estetyczna i atrakcyjna turystycznie. Wieś z rozwiniętą infrastrukturą, zapewniająca bezpieczne i wygodne życie oraz aktywny wypoczynek mieszkańcom i turystom.

Zadania do zrealizowania w ramach programu długoterminowego to:

- kontynuacja imprez: Ogólnopolskie Dni Truskawki, Półmaraton Mleczny Korycin - Janów - Korycin, Święto Sera, Dni Korycina,

- przebudowa rynku w Korycinie,

- remont i modernizacja budynku komunalnego z przeznaczeniem na bibliotekę i czytelnię dla mieszkańców,

- monitoring obiektów użyteczności publicznej,

- odbudowa parku plebańskiego,

- wydanie monografii Korycina i innych wydawnictw informacyjnych i promocyjnych,

- utworzenie Izby Pamięci,

- utworzenie kajakowego szlaku wodnego Korycin - Sitawka,

- budowa nowej remizy OSP,

- budowa nowego posterunku policji,

- kompleksowe zagospodarowanie rekreacyjno - turystyczne przy zbiorniku w Korycinie.

Oprócz planów długoterminowych posiadamy również program krótkoterminowy, który ma na celu rozwiązanie problemów mieszkańców w najbliższym czasie.

Cele programu:

- poprawa estetyki wsi,

- umożliwienie aktywnego wypoczynku poprzez uprawianie sportów,

- integracja społeczności lokalnej,

- wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa,

- rozwijanie talentów młodzieży,

- podniesienie atrakcyjności turystycznej wsi,

- zwiększenie zainteresowania inwestorów z zewnątrz,

- tworzenie gospodarstw agroturystycznych.

Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia "Planu rozwoju miejscowości Korycin".

UCHWAŁA NR XXIV/135/05 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 17 czerwca 2005 r.
w sprawie zatwierdzenia "Planu rozwoju miejscowości KORYCIN"

stanowi stronę 14 protokołu.

Ad.7/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy dokona zmian w budżecie gminy Korycin na 2005 rok.

Projekt uchwały został panom radnym doręczony.

Proszę panią Skarbnik o uzasadnienie powyższego projektu uchwały.

Pani Skarbnik powiedziała, że do budżetu doszły przede wszystkim dwie sprawy: dotacja dla OSP na zakup urządzeń oraz dotacja dla GOPS na zasiłki stałe i okresowe. Podpisaliśmy również umowę z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce na dofinansowanie Półmaratonu Mlecznego i wycieczki dla osób niepełnosprawnych. Kolejna zmiana wynika ze składanych wniosków o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej i przesunięcie realizacji tych projektów na przyszły rok, więc musimy w tegorocznym budżecie zmienić plan wydatków.

Budżet po zmianach wynosi:

- dochody - 6 950 503zł,

- wydatki - 6 661 900zł.

Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy Korycin na 2005 rok.

UCHWAŁA NR XXIV/136/05 RADY GMINY KORYCIN

z dnia 17 czerwca 2005 r.

w sprawie zmian w budżecie gminy Korycin na 2005 rok

stanowi stronę 15 protokołu.

Ad.8/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozpatrzy wniosek z dnia 5 maja br. Gospodarstwa Pomocniczego przy Wojewódzkim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku o zatwierdzenie nowej taryfy opłat za wodę na okres 1 roku tj. od dnia 12 sierpnia 2005 roku do dnia 11 sierpnia 2006 roku.

Projekt uchwały został panom radnym doręczony.

Pan przewodniczący dodał, że sprawa podwyższania opłat za wodę jest dosyć kontrowersyjna, ponieważ bez względu na to, czy Rada powyższe opłaty zatwierdzi czy też nie, to i tak nowe stawki wejdą w życie.

Pani Olga Nieścier - przedstawiciel WZMiUW powiedziała, że zgodnie z przepisami taryfa opłat za wodę obowiązuje 1 rok, a w państwa przypadku dotyczy wody z ujęć w Korycinie, Bombli i Długim Ługu. Ceny są ustalane w oparciu o koszty poniesione przez nasz zakład w roku obrotowym. Przepisy dotyczące ustalania taryfy są ścisłe i musimy się ich trzymać, nie ma tu jakiejś dowolności. W tym roku do ustalania cen wody doszła jedna nowa kategoria, a mianowicie "badanie wody". Nie jest to nasz wymysł, zostało to nałożone przez ustawę - czyli jest to wymóg formalny. Wzrost cen wody w porównaniu do roku ubiegłego wynosi 3,7%.

Radny Adam Bielawski zapytał, jaka jest cena wody w gminie Suchowola, ponieważ woda z ujęcia w Chodorówce jest po prostu okropna, cuchnie i nawet zmywać nie można, nie mówiąc o piciu. Dlatego proszę o zainteresowanie się tą sprawą.

Odpowiedział pan Zygmunt Klejbuk, że Gospodarstwo Pomocnicze przy WZMiUW w Białymstoku na jakość wody z ujęcia w Chodorówce nie ma żadnego wpływu, ponieważ eksploatacją tamtego wodociągu zajmuje się prywatna firma pana Kulchawika. Dlatego w sprawie poprawy jakości wody najlepiej zwrócić się do Burmistrza Suchowoli i bezpośrednio do pana Kulchawika.

Radny Stanisław Krutul zapytał, czy w opłacie stałej mieści się wymiana wodomierza np. przy rozmarznięciu?

Pan Klejbuk odpowiedział, że ustawowa wymiana wodomierza przewidziana jest raz na pięć lat i wtedy jego koszt faktycznie należy do WZMiUW. Natomiast jeśli chodzi o rozmarznięcie czy np. zerwanie plomby, to koszty wymiany ponosi odbiorca, ponieważ ma on obowiązek zabezpieczyć wodomierz przed takimi "niespodziankami".

Radny Bogdan Małyszko zapytał, co jaki okres czasu powinna być płukana linia?

Pani Olga Nieścier odpowiedziała, że nie ma ustalonych okresów, powinno to być zawsze robione wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Płukanie bez potrzeby jest po prostu zwiększaniem kosztów.

Przewodniczący Józef Gliński powiedział, że inflacja określona jest na 3%, a państwo podnosicie cenę wody o 3,7%, czyli chcecie jeszcze na tym zarobić.

Pani Nieścier odpowiedziała, że cena podwyższona o ponad 3% wynika tylko z tego, że koszty założone przy poprzednim budżecie zostały przekroczone, ponieważ przy podwyżce my nie kalkulujemy zysku, wynosi on 0. Muszą panowie pamiętać również o tym, że nie wszyscy płacą za wodę, także z terenu gminy Korycin, ale tego również nie kalkulujemy.

Dalszej dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 4 radnych, 5 radnych było przeciwnych, a 3 wstrzymało się od głosu. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin większością głosów nie podjęła uchwały w sprawie zatwierdzenia taryfy opłat za wodę.

Pan przewodniczący ogłosił 10 minut przerwy.

Wznowiono obrady.

Ad.9/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozważy możliwość przeznaczenia do sprzedaży nieruchomości poszkolnej położonej w Zabrodziu.

Projekt uchwały został panom radnym doręczony.

O uzasadnienie projektu uchwały proszę pana Wójta.

Wójt przypomniał panom radnym, że budynek poszkolny w Zabrodziu jest nieużytkowany od 3 lat. Przez dwa sezony grzewcze opalaliśmy go, ale to powodowało duże koszty. W tym sezonie grzewczym instalacja została wyłączona. Widać postępującą degradację obiektu i jest to rzecz normalna, kiedy budynek jest nieużytkowany. Z naszej strony nie ma jakiś większych pomysłów, jak go zagospodarować. Wielokrotnie pokazywałem ten budynek potencjalnym nabywcom, ale po obejrzeniu budynku zainteresowanie znikało. W tym roku zwróciła się do nas osoba z Białegostoku zainteresowana prowadzeniem w tym miejscu działalności agroturystycznej. Mamy już operat szacunkowy, gdzie cena wynosi 127 700zł i taka będzie, jako cena wywoławcza na przetargu, wątpię jednak, aby za taką cenę udało się nam sprzedać ten budynek. Ceny szkół nie są wysokie, bo łatwiej jest postawić coś od podstaw, niż remontować stary budynek. Dalsze pozostawienie go w tym stanie grozi jego postępującą dewastacją i kradzieżami. Zgodnie z naszymi zwyczajami przedwczoraj przeprowadziłem zebranie z mieszkańcami wsi, z których dzieci uczęszczały do szkoły w Zabrodziu. Dla nich temat sprzedaży jest podwójnie trudny, przecież sami uczestniczyli w jej budowaniu. Wszyscy jednak zgodzili się na sprzedaż, wolą widzieć, że tam się coś dzieje, niż patrzeć na niszczejący budynek.

Radny Stanisław Szubzda zapytał, gdzie jest podłączona kanalizacja z Domu Nauczyciela?.

Wójt odpowiedział, że jest podłączona do budynku szkoły, ale jest to do rozwiązania, np. możemy zawrzeć w akcie notarialnym kwestię służebności w tej sprawie.

Przewodniczący Józef Gliński powiedział, że wyprzedaż majątku gminnego, szczególnie budynków poszkolnych, jest rzeczą trudną ze względów emocjonalnych, ale najpierw zawsze pytamy mieszkańców o zgodę, a tu mieszkańcy taką zgodę wyrazili.

Radny Jan Bojarzyński podsumował, że koniecznie należy to sprzedać, ponieważ co roku budynek będzie bardziej niszczeć i podupadać.

Dalszej dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej w miejscowości Zabrodzie.

UCHWAŁA NR XXIV/137/05 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 17 czerwca 2005 r.
w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej stanowiącej własność gminy Korycin położonej w miejscowości Zabrodzie

stanowi stronę 16 protokołu.

Ad.10/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie kolejna uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu termomodernizacyjnego w kwocie 164 650zł na realizowane zadanie pn. "Remont i rozbudowa budynku Ośrodka Zdrowia w Korycinie".

Projekt uchwały w tej sprawie przedstawi pani Skarbnik.

Pani Skarbnik powiedziała, że ten kredyt to żadna nowość, ponieważ założyliśmy go w uchwale budżetowej na ten rok. Natomiast Radca prawny Banku Ochrony Środowiska, w którym weźmiemy powyższy kredyt, nie chce przyjąć wiadomości o kredycie zawartym w uchwale budżetowej, ale żąda odrębnej uchwały w tym temacie. Stąd właśnie wynika powyższy punkt obrad sesyjnych.

Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego.

UCHWAŁA NR XXIV/138/05 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 17 czerwca 2005 r.
w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego

stanowi stronę 17 protokołu.

Ad.11/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę intencyjną w sprawie finansowania zadania inwestycyjnego pn. "Budowa kompleksu sportowo - rekreacyjno - turystycznego w Korycinie".

O uzasadnienie potrzeby podjęcia powyższej uchwały proszę pana Wójta.

Wójt przypomniał panom radnym, że ta inwestycja planowana jest od dawna, natomiast jej realizacja przesuwa się w czasie z powodu zwyżki VAT-u i cen stali, dlatego nikt za cenę kosztorysu inwestorskiego nie chciał wykonać tej inwestycji. Jednak nie rezygnujemy i próbujemy dalej. Właśnie ruszył Sektorowy Program Operacyjny "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004 - 2006" w zakresie działania "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego" i my w ramach tego Programu przygotowujemy dwa wnioski m.in. ten na kompleks sportowy przy zalewie w pełnej wersji - z ogrodzeniem, dwoma kortami tenisowymi, boiskiem do piłki nożnej, boiskiem do koszykówki i do siatkówki. Jeśli nasz wniosek zostanie zaakceptowany, to my pokrywamy cały VAT i 20% kosztów netto, resztę finansuje Unia Europejska. Mam nadzieję, że ten kompleks będzie dodatkowym elementem przyciągającym do Korycina zarówno mieszkańców gminy, jak i turystów.

Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie finansowania zadania inwestycyjnego pn. "Budowa kompleksu sportowo - rekreacyjno - turystycznego w Korycinie".

uchwała nr xxiv/139/05 rady gminy korycin
intencyjna
z dnia 17 czerwca 2005 r.
w sprawie finansowania zadania inwestycyjnego pn. "Budowa kompleksu sportowo - rekreacyjno - turystycznego w Korycinie"

stanowi stronę 18 protokołu.

Ad.12/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie kolejną uchwałę intencyjną w sprawie finansowania zadania inwestycyjnego pn. "Wiejski plac zabaw dla dzieci w Korycinie".

O uzasadnienie proszę pana Wójta.

Wójt powiedział, że jest to drugi wniosek, który składamy w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego. Byłby to plac zabaw przy przedszkolu w Korycinie z pełnym wyposażeniem. Sytuacja w sprawie finansowania jest podobna, jak przy poprzednim wniosku, my opłacamy VAT i 20% kosztów inwestycji. Trudno powiedzieć, czy na ten wniosek dostaniemy dofinansowanie, zdecydowanie większe szanse ma kompleks boisk przy zalewie, ponieważ jest to inwestycja przeznaczona bardziej dla turystów, czyli dla większego grona osób. Na dwa wnioski raczej dofinansowania nie dostaniemy, ale próbować należy.

Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie finansowania zadania inwestycyjnego pn. "Wiejski plac zabaw dla dzieci w Korycinie".

UCHWAŁA NR XXIV/140/05 RADY GMINY KORYCIN
intencyjna
z dnia 17 czerwca 2005 r.
w sprawie finansowania zadania inwestycyjnego pn. "Wiejski plac zabaw dla dzieci w Korycinie"

stanowi stronę 19 protokołu.

Ad.13/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy podejmie uchwałę w sprawie zatwierdzenia limitu wydatków na wieloletnie programy inwestycyjne.

O uzasadnienie potrzeby podjęcia powyższej uchwały proszę panią Skarbnik.

Skarbnik powiedziała, że zarówno ta uchwała, jak i limity wydatków w załączniku do niej wynikają z wcześniej przyjętych uchwał. Wykaz wieloletnich programów i zadań inwestycyjnych był aktualizowany w roku ubiegłym, a w chwili obecnej inwestycje przewidziane na rok 2004 zostały już zrealizowane, dlatego te inwestycje zostały z załącznika usunięte, a wstawiliśmy te, których realizacja potrwa co najmniej 2 lata m.in. rozbudowa ośrodka zdrowia, kompleks sportowy przy zalewie, termomodernizacja budynku OSP w Korycinie czy nowe zbiorniki retencyjne. Jeśli zostaną nam przyznane środki finansowe, to wtedy sprecyzujemy załącznik po przyszłym roku budżetowym. W tej chwili ważne jest ujęcie w załączniku inwestycyjnym konkretnych zadań, a nie dokładnych kwot na nie przeznaczonych, ponieważ jeśli nie będzie pieniędzy, to zawsze możemy zrezygnować, ale zadania muszą być ujęte.

Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie limitu wydatków na wieloletnie programy inwestycyjne.

UCHWAŁA NR XXIV/141/05 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 17 czerwca 2005 r.
w sprawie limitu wydatków na wieloletnie programy inwestycyjne

 

stanowi stronę 20 protokołu.

Ad.14/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił panów radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym, dotyczących spraw gminnej wspólnoty.

Poinformował również, iż w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje radnych w formie pisemnej.

Radny Antoni Pakuła powiedział, że chciałby w imieniu swoim i radnego Jana Bojarzyńskiego - obydwaj otrzymali Brązowe Krzyże Zasługi za wieloletnie pełnienie funkcji radnego -podziękować za zauważenie i docenienie pracy radnego i sołtysa. Ja tę funkcję traktuje jako służbę dla swojej miejscowości i jej mieszkańców. Jeszcze raz dziękuję panu przewodniczącemu, Wójtowi i kolegom radnym za uznanie.

Korzystając z tego, że jestem przy głosie, pan Pakuła przypomniał ciągły problem z drogą krajową nr 8 Białystok - Augustów, gdzie praktycznie w każdym tygodniu zdarzają się w mojej miejscowości wypadki drogowe. Na poprzedniej Sesji zwróciłem się do pana Wójta o skierowanie wniosku do Generalnej Dyrekcji Dróg z prośbą o wykonanie chodnika. W odpowiedzi Generalna Dyrekcja napisała mi, że aby powstał taki chodnik, to gmina musi pokryć 50% kosztów inwestycji. Stąd wynika moja prośba do Wójta, aby w przyszłości wziąć pod uwagę nasze kłopoty i zdecydować się na ułożenie chodnika w Kumiale.

Radny Bogdan Małyszko zwrócił się do pana Wójta o załatanie dziur na drodze gminnej z Popiołówki do Ostrej Góry, ponieważ naprawdę nie da się tam jeździć.

Pan Wójt odpowiedział, że zajmiemy się tym.

Radny Jan Bojarzyński zwrócił się do pana Wójta o skierowanie wniosku do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie wycięcia zakrzaczeń przy wyjeździe z drogi powiatowej na drogę krajową nr 8 obok Kościoła w Korycinie - w miejscowości Rudka oraz w miejscowości Szaciłówka, ponieważ bardzo poważnie ograniczają widoczność i stwarzają ryzyko wypadku.

Radny Józef Gliński zasugerował, aby odebrać Firmie AGRO-FROST możliwość używania herbu i flagi Gminy Korycin na ich materiałach reklamowych, ponieważ firma zniknęła z Korycina i nie wiadomo, jak nasze gminne insygnia są wykorzystywane.

Pan Wójt odpowiedział, że należy się zastanowić nad tą propozycją i być może w przyszłości faktycznie podjąć uchwałę w tej sprawie, ale może poczekajmy jeszcze trochę i zobaczmy, czy nic się w tej sprawie nie zmieni.

Więcej interpelacji panowie radni nie zgłosili.

Ad.15/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił panów radnych, a także wszystkie osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.

Odpowiedzi udzieli pan Wójt bądź zostaną skierowane na piśmie do odpowiednich instytucji.

Panowie radni ani inni goście obecni na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.

Ad.16/ Wobec wyczerpania porządku dziennego XXIV Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem "Zamykam obrady sesyjne" zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.

Na tym protokół z obrad XXIV Sesji Rady Gminy Korycin zakończono.

Protokołowała:
Ewa Michnowicz

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Gminy Korycin

Wytwarzający/odpowiadający: Robert Bielawski

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data wprowadzenia: 2005-07-18

Data modyfikacji: 2005-07-18

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2005-07-18