Protokół z XXIII Sesji Rady Gminy

PROTOKÓŁ Nr XXIII/05

z XXIII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 26 kwietnia 2005r.(wtorek) w sali GOKSiT w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, w godz. 12.30 - 16.30 pod przewodnictwem pana Józefa Glińskiego - przewodniczącego Rady Gminy Korycin.

Stan Rady Gminy - 15 radnych.

Obecnych - 13 radnych

zgodnie z załączoną listą obecności stanowiącą załącznik do oryginału protokołu z Sesji Rady Gminy.

Radni obecni podczas obrad sesyjnych:

1) pan Adam Bielawski

2) pan Jan Bojarzyński

3) pan Józef Gliński

4) pan Stanisław Krutul

5) pan Bogdan Małyszko

6) pan Antoni Pakuła

7) pan Antoni Puza

8) pan Jarosław Radulski

9) pan Edmund Sobolewski

10) pan Krzysztof Szewczul

11) pan Stanisław Szubzda

12) pan Kazimierz Urban

13) pan Andrzej Waszczeniuk

Radny nieobecny usprawiedliwiony - pan Czesław Radulski.

Radny nieobecny nieusprawiedliwiony - pan Stanisław Pochodowicz

Ponadto w posiedzeniu Sesji udział wzięli:

1) pan Mirosław Lech - Wójt Gminy Korycin

2) pani Grażyna Bajkowska - Z-ca Wójta Gminy Korycin

3) pani Tamara Sokołowska - Sekretarz Gminy

4) pani Danuta Zawadzka - Skarbnik Gminy

5) pani Elżbieta Tarachanowicz - Kierownik GOPS w Korycinie

6) pani Jadwiga Łabanowska - Dyrektor GOKSiT w Korycinie

7) pani Ewa Prokop - Kierownik Biblioteki Publicznej w Korycinie

8) pani Dorota Wiesławska - Dyrektor Przedszkola w Korycinie

9) pan Tadeusz Ciszkowski - Dyrektor Zespołu Szkół w Korycinie

10) pan Wiesław Małachwiej - Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Sokółce

11) pan Marek Pyłko - Kierownik Posterunku Policji w Korycinie

12) pan Stanisław Kopciewski - radny Powiatu Sokólskiego

13) pani Ewa Michnowicz - protokolantka posiedzenia

Obrady XXIII Sesji Rady Gminy Korycin prowadził pan Józef Gliński - przewodniczący Rady Gminy Korycin.

Na początku obrad sesyjnych pan przewodniczący serdecznie powitał panów radnych, pana Wójta, panią Zastępcę Wójta, panie Sekretarz, Skarbnik, wszystkich kierowników gminnych jednostek organizacyjnych, panów policjantów oraz panią protokolantkę. Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że na stan 15 radnych w obradach sesyjnych uczestniczy 13 radnych, zatem obrady są prawomocne, gdzie Rada może obradować i podejmować stosowne uchwały. Przypomniał, że zgodnie z art.14 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym uchwały zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu Rady. Zatem dzisiejsze uchwały powinny być w ten sposób podjęte.

Poinformował, że proponowany porządek obrad XXIII Sesji Rady Gminy Korycin został panom radnym doręczony wraz z materiałami będącymi przedmiotem obrad.

Pan przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem proponowanego porządku obrad. Za przyjęciem porządku głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że proponowany porządek obrad XXIII Sesji Rady Gminy Korycin został przyjęty jednogłośnie. Oto treść przyjętego porządku obrad:

1. Otwarcie obrad.

2. Przyjęcie porządku dziennego XXIII Sesji Rady Gminy Korycin.

3. Przyjęcie protokołu z XXII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 30 marca 2005r.

4. Informacja Przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

5. Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady.

6. Sprawozdanie z działalności Komendanta Powiatowego Policji w Sokółce oraz informacja o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego za rok 2004.

7. Zapoznanie się ze sprawozdaniami z działalności Komisji działających przy Radzie Gminy Korycin za 2004 rok, w tym:

a) Komisji Rewizyjnej,

b) Komisji Gospodarki i Budżetu.

8. Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu gminy Korycin za 2004 rok oraz sprawozdań z działalności gminnych jednostek organizacyjnych, w tym:

a) Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie, w tym Biblioteki Publicznej Gminy Korycin,

b) Zespołu Szkół w Korycinie,

c) Przedszkola im. Jana Pawła II w Korycinie,

d) Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie

i podjęcie uchwały Nr XXIII/132/05 Rady Gminy Korycin z dnia 26 kwietnia 2005r. w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy z tego tytułu.

9. Uchwalenie Programu współpracy Gminy Korycin z podmiotami prowadzącymi

działalność pożytku publicznego na rok 2005 - podjęcie uchwały Nr

XXIII/133/05 Rady Gminy Korycin z dnia 26 kwietnia 2005r.

10. Zatwierdzenie Zarządzenia porządkowego Wójta Gminy Korycin Nr 84/05 z dnia 6 kwietnia 2005r. w sprawie wprowadzenia zakazu sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych na terenie Gminy Korycin - podjęcie uchwały Nr XXIII/135/05 Rady Gminy Korycin z dnia 26 kwietnia 2005r.

11. Udzielenie odpowiedzi na wnioski pisemne zgłoszone przez panów radnych na poprzedniej Sesji.

12. Interpelacje i zapytania radnych.

13. Wolne wnioski i informacje.

14. Zamknięcie obrad.

Pan przewodniczący obrad stwierdził, że zgodnie z proponowanym porządkiem obrad Rada Gminy Korycin winna przyjąć protokół z XXII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 30 marca 2005r.Przypomniał, że był on wyłożony do wglądu radnych w Urzędzie Gminy Korycin. Każdy z radnych miał prawo wcześniej zapoznać się z jego treścią, wnieść uwagi, poprawki, które w drodze głosowania jawnego mogłyby być przyjęte bądź odrzucone przez Radę Gminy po uprzednim wysłuchaniu protokolanta.

Wobec nie wniesienia do protokołu uwag, poprawek i zastrzeżeń pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie przyjęła treść protokołu z XXII Sesji Rady Gminy.

Ad.4/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym tj.

- podjąłem decyzję o zwołaniu dzisiejszej Sesji Rady Gminy,

- analizowałem korespondencję, która wpłynęła do Rady Gminy,

- pełniłem w poniedziałki dyżury w Urzędzie Gminy,

- uczestniczyłem we Mszy Św. poświęconej uczczeniu śmierci Jego Świątobliwości Papieża

Jana Pawła II.

Panowie radni nie wnieśli uwag ani zastrzeżeń do przedstawionej informacji przewodniczącego Rady o działaniach podejmowanych przez niego w okresie międzysesyjnym.

Ad.5/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i złożył sprawozdanie Radzie Gminy ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym, zwłaszcza z wykonania uchwał Rady:

1. Wydałem Zarządzenie Nr 82/05 Wójta Gminy Korycin z dnia 31 marca 2005r. (jako organu wykonawczego) w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu gminy Korycin za 2004 rok, które zostało przedłożone do zaopiniowania przez Komisję Rewizyjną w dniu 15 kwietnia 2005r., a także przekazane do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku, a na dzisiejszej Sesji zostanie przedstawione panom radnym.

2. Wydałem Zarządzenie Nr 83/05 Wójta Gminy Korycin z dnia 1 kwietnia 2005r. (jako organu wykonawczego) w sprawie określenia sposobu wykonania uchwał Rady Gminy podjętych podczas obrad XXII Sesji Rady Gminy Korycin odbytej dnia 30 marca 2005r. Podczas tej Sesji Rada Gminy podjęła 10 uchwał w następujących sprawach:

- budżetu gminy Korycin na 2005 rok,

- ustalenia Regulaminu określającego kryteria i tryb przyznawania nagród dla nauczycieli ze specjalnego funduszu nagród,

- uchwalenia Regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Korycin,

- ustalenia Regulaminu określającego wysokość stawek dodatku mieszkaniowego oraz szczegółowe zasady jego przyznawania i wypłacania dla nauczycieli szkół i przedszkola prowadzonych przez Gminę Korycin,

- uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2005 rok,

- zasad zwrotu wydatków za świadczenia z pomocy społecznej na pomoc rzeczową, zasiłki okresowe i zasiłki celowe,

- zasad zwrotu wydatków poniesionych na świadczenia rzeczowe w postaci posiłków,

- ustalenia opłat za odprowadzanie i przyjmowanie ścieków na terenie Gminy Korycin,

- wyrażenia zgody na nabycie działek rolnych położonych w obrębie wsi Zabrodzie i Laskowszczyzna na mienie komunalne Gminy Korycin,

- wyrażenia zgody na zamianę działek położonych w obrębie wsi Szumowo stanowiących własność Gminy Korycin i Pana Mariusza Kreczko, zam. Szumowo 5.

Uchwały te zgodnie z przepisami ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym zostały w dniu 5 kwietnia 2005r., w ramach nadzoru, przekazane wg właściwości Wojewodzie Podlaskiemu, zaś uchwała budżetowa Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku. Ponadto uchwały mające charakter aktów prawa miejscowego zostały przekazane do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego, a także zamieszczono ich treść w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy i wywieszono na tablicy ogłoszeń w tutejszym Urzędzie.

Jednocześnie treść w/w uchwał przekazano do realizacji merytorycznym pracownikom Urzędu Gminy i kierownikom jednostek organizacyjnych.

3. W dniu 20 kwietnia 2005r. zawarto akty notarialne dotyczące nabycia działek na mienie Gminy Korycin.

4. Wydałem Zarządzenie porządkowe Nr 84/05 Wójta Gminy Korycin z dnia 6 kwietnia 2005r. w sprawie wprowadzenia zakazu sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych na terenie Gminy Korycin w dniach 7 i 8 kwietnia 2005r. w związku ze śmiercią Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II. Stosownie do zapisu art. 41 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym Zarządzenie powyższe podlega zatwierdzeniu na najbliższej Sesji Rady Gminy, co na dzisiejszej Sesji Rada uczyni.

5. Wydałem Zarządzenie Nr 1/05 Wójta Gminy Korycin (jako Kierownika jednostki) z dnia 6 kwietnia 2005r. w sprawie ustalenia dnia 8 kwietnia 2005r. dniem wolnym od pracy dla pracowników Urzędu Gminy Korycin i Kierowników gminnych jednostek organizacyjnych gminy w celu umożliwienia godnego uczczenia pamięci Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II.

6. Wydałem Zarządzenie Nr 85/05 Wójta Gminy Korycin (jako organu wykonawczego) z dnia 14 kwietnia 2005r. w sprawie przygotowania projektów uchwał Rady Gminy będących przedmiotem obrad dzisiejszej XXIII Sesji Rady Gminy w sprawach:

- udzielenia absolutorium Wójtowi,

- uchwalenia Programu Współpracy Gminy Korycin z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2005 rok,

- zatwierdzenia Zarządzenia porządkowego Wójta Gminy Nr 84/05 z dnia 6 kwietnia 2005r. w sprawie wprowadzenia zakazu sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych na terenie Gminy Korycin.

7. Wydałem Zarządzenie Nr 86/05 Wójta Gminy Korycin z dnia 15 kwietnia 2005r.

(jako organu wykonawczego) w sprawie rozpatrzenia wniosków zgłoszonych do

opracowania zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania

przestrzennego Gminy Korycin.

8. Wydałem Zarządzenie Nr 87/05 Wójta Gminy Korycin z dnia 20 kwietnia 2005r. (jako organu wykonawczego) w sprawie układu wykonawczego budżetu gminy Korycin na 2005 rok.

9. Dokonano remontu kuchni w budynku GOKSiT - cena remontu bez mebli i wyposażenia - około 18tys.zł).

10. W dniach od 11 do 15 kwietnia 2005r. równiarka równała niektóre drogi gminne żwirowe, pozostałe drogi będą równane za kilka dni.

11. Odbył się przetarg na dostawę drewna opałowego do kotłowni UG i innych budynków komunalnych (Przedszkole, Dom Nauczyciela) - łącznie do 4-ch kotłowni na sezon grzewczy 2005/2006.

12. Przeprowadzona została w dniu 5 kwietnia br. kontrola budynku GOKSiT przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

13. Dokonano zakupu kręgów betonowych na przepusty o średnicy 40 i 50 w cenie 53zł i 71zł za sztukę wraz z transportem.

14. Rozpoczęto roboty związane z przebudową linii energetycznej na ulicach: Witosa, Pogodnej, Knyszyńskiej w Korycinie przez firmę MIPA z Białegostoku.

15. Złożono kosztorys ofertowy na pokrycie dachu garaży na placu Spółdzielni PRODMECH w Korycinie (dla autobusów gminnych tam garażowanych) na kwotę około 30tys.zł.

16. W dniu 21 kwietnia br. uczestniczyłem w posiedzeniu OSP Korycin, gdzie m.in. wybrano nowy skład Zarządu OSP i Komisji Rewizyjnej.

17. Podałem do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości lokalowych przeznaczonych do wynajmu tj. chodzi o gabinet stomatologiczny o pow. 21,9m2 w budynku zmodernizowanego Ośrodka Zdrowia w Korycinie o minimalnej wysokości czynszu dzierżawnego 210zł miesięcznie netto i okresie najmu do lat 3-ch. Zainteresowanych wynajmem jest 2-ch stomatologów.

18. Otrzymaliśmy zawiadomienia z Komisji Regulacyjnej do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Warszawie, iż w dniu 23 maja br. odbędzie się rozprawa z jej wniosku o przeniesienie własności nieruchomości położonych w Korycinie przy ul. Knyszyńskiej działki nr 272 i 273 (budynek UG i OSP i państwa Buraczyk) oraz przy ul. Rynek nr 283 (Ośrodek Zdrowia). Obecność przedstawicieli wnioskodawcy i uczestników postępowania obowiązkowa.

19. Uczestniczyłem w posiedzeniach różnych związków i stowarzyszeń, do których gmina Korycin należy.

Pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy wysłuchała sprawozdania pana Wójta z jego działalności międzysesyjnej, a zwłaszcza z wykonania uchwał Rady i nie wniosła do w/w sprawozdania uwag i zastrzeżeń.

Ad.6/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zapozna się ze sprawozdaniem z działalności Komendanta Powiatowego Policji w Sokółce oraz z informacją o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego za rok 2004.

Powyższe sprawozdanie panowie radni otrzymali wcześniej i mieli możliwość dokładnego jego przeanalizowania.

Korzystając z obecności Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji pana Wiesława Małachwieja proszę o pytania panów radnych w sprawie powyższego sprawozdania, na które pan Komendant na pewno udzieli nam wyczerpujących odpowiedzi.

Pan Komendant przedstawił panom radnym sprawozdanie ze swojej działalności za pomocą prezentacji multimedialnej mówiąc, że zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom to jedno z najważniejszych zadań Państwa - zwłaszcza wobec utrzymującego się poziomu przestępczości, pojawiania się nowych jej kategorii, brutalizacji czynów przestępczych i rozwoju nowych form patologii społecznych.

Jednym z głównych celów strategicznych, ustalonych do realizacji w 2004 roku, był wzrost poczucia bezpieczeństwa osobistego i mienia w społecznościach lokalnych wspieranych przez poszerzenie kręgu sojuszników w działaniach prewencyjnych i kryminalnych. Zadanie to realizowaliśmy poprzez:

- obniżenie zagrożenia w ruchu drogowym,

- zwiększenie widoczności patroli Policji w miejscach zagrożonych.

Z roku na rok odnotowujemy mniej wypadków drogowych. W 2004 roku na drogach powiatu doszło do 95 wypadków, o dwa mniej niż w roku 2003. Zwiększyła się natomiast o 23% ilość kolizji. Główne przyczyny wypadków to: nadmierna prędkość i niedostosowanie jej do warunków ruchu oraz nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego.

Średnio, w ciągu doby, na terenie powiatu sokólskiego 30 policjantów pełniło służbę w miejscach publicznych, a w codziennej służbie towarzyszyły im 4 psy służbowe.

Od kilku lat policjanci są uczestnikami szkolnych programów profilaktycznych oraz współuczestniczą w procesie ich tworzenia i realizacji. Ważnym elementem profilaktyki jest prowadzenie działalności szkoleniowej adresowanej przede wszystkim do nauczycieli, pedagogów i rodziców. Komenda Powiatowa Policji planując działania i oceniając ich realizację bierze pod uwagę opinię publiczną. Analiza wyników badań społecznych pozwala określić oczekiwania i potrzeby obywateli w zakresie bezpieczeństwa, a zarazem ocenić, czy i na ile Policja sprostała tym oczekiwaniom. Badania własne dotyczące poczucia bezpieczeństwa wykazują, iż odsetek mieszkańców powiatu sokólskiego czujących się bezpiecznie w 2004 roku wyniósł 80,3% i był wyższy o 4,3% niż w roku 2003.

Kolejny cel strategiczny realizowany przez Policję to podniesienie skuteczności Policji w rozpoznawaniu, ujawnianiu i ściganiu sprawców przestępstw i wykroczeń szczególnie dokuczliwych społecznie. Wyznaczony cel realizowaliśmy poprzez:

- podnoszenie poziomu czynności wykonywanych w ramach postępowań przygotowawczych,

- skuteczne reagowanie na zaistniałe zdarzenia i ich kompleksowe załatwianie,

- podniesienie poziomu pracy operacyjnej.

W ciągu pięciu lat funkcjonowania Komendy na obszarze powiatu sokólskiego zarówno poziom zagrożenia przestępczością, jak i wykrywalność przestępstw wykazywały umiarkowaną tendencję rosnącą. Wraz ze wzrostem liczby czynów stwierdzonych następował systematyczny wzrost wykrywalności. Rok 2004 zakończyliśmy ilością przestępstw stwierdzonych - 1830, przy jednoczesnym wzroście wskaźnika wykrywalności z 78,5% do 80,8%, co dało nam drugie miejsce w woj. podlaskim pod względem wykrywalności ogólnej.

W 2004 roku zwiększyła się również ilość przestępstw kryminalnych - o 8 czynów, z 984 w roku 2003 do 992 w roku 2004. Zwiększyła się też ich wykrywalność ze wskaźnika 62,00% do 65,6%, co dało KPP w Sokółce pierwsze miejsce pod względem wykrywalności przestępstw kryminalnych w woj. podlaskim. Korzystnym zjawiskiem jest zanotowanie spadku ilości przestępstw skierowanych przeciwko życiu i zdrowiu. Stwierdzono w roku 2004 takich czynów 57 - o 27,4% mniej niż w roku 2003 przy wysokim wskaźniku wykrywalności na poziomie 87,7%. Pozytywną tendencją jest zmniejszenie się liczby przestępstw postrzeganych jako najbardziej dokuczliwych społecznie, czyli skierowanych przeciwko mieniu i wzrost ich wykrywalności z poziomu 43,8% w roku 2003 do 49,0% w roku 2004. Oceniając wyniki zakończonych postępowań przygotowawczych uzyskaliśmy lepszą dynamikę postępowań zakończonych pozytywnie do wszystkich zakończonych spraw, co dało wzrost o 6,2% w stosunku do roku 2003. Również w zakresie postępowań zakończonych aktem oskarżenia nastąpił wzrost o 5,8%. Uzyskaliśmy też względnie niski wskaźnik zakończonych postępowań z braku znamion przestępstwa w stosunku do ogółu zakończonych spraw - 13,9%, który jest niższy od średniej wojewódzkiej o 3,6%.

Kolejny cel to skuteczne zwalczanie przestępczości zagrażającej interesom państwa, realizowany poprzez zdecydowane zwalczanie zjawiska korupcji, ujawnianie i ściganie przestępstw gospodarczych. W dalszym ciągu utrzymuje się wysoka skuteczność w ujawnianiu i wykrywalności przestępczości gospodarczej. W 2004 roku ujawniono o 27,2% więcej tego typu czynów uzyskując wykrywalność 95,6%. Dynamika wynosząca 127,2% to dowód na trwający od 3 lat wzrost skuteczności służb zwalczających przestępczość gospodarczą. Wśród przestępstw gospodarczych dominują takie jak: przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, karno - skarbowe, oszustwa i fałszerstwa gospodarcze. Szczególnie dobre wyniki osiągnięto w zwalczaniu przestępczości "akcyzowej".

Kolejny cel to realizacja oczekiwań społecznych dotyczących standardu obsługi przez Policję, zmiana relacji policjant - obywatel, wzrost zaufania, poprawa wizerunku Policji, który zamierzaliśmy osiągnąć poprzez:

- podniesienie poziomu obsługi klientów zgłaszających się do Policji,

- szybkie reagowanie na zdarzenia,

- prowadzenie aktywnej polityki informacyjnej.

Służby dyżurne to policjanci pierwszego kontaktu, to w dużej mierze od ich profesjonalizmu zależy poziom obsługi interesantów. Doskonalenie służb dyżurnych ma na celu odbywający się od kilku lat konkurs "Dyżurnego Roku", gdzie w minionym roku nasz funkcjonariusz w finale wojewódzkim zajął wysokie 4 miejsce. Policjantom zależy na tym, aby jak najszybciej docierać na miejsce zdarzenia - na interwencję, wypadek, kolizję. Średni czas reakcji na zdarzenie w mieście wyniósł 10 minut, a na wsi 30 minut. Skargi od obywateli, jakie wpływają do policji, to jeden z elementów komunikacji społecznej. Na działanie policjantów w roku 2004 wpłynęło 11 skarg - mniej niż rok wcześniej - większość z nich załatwiono we własnym zakresie, pozostałe zaś przekazano do właściwych instytucji. Zasadnych skarg nie było.

Kolejny cel, jaki realizowała sokólska Policja to poprawa warunków pracy policjantów i pracowników cywilnych w sferze materialnej, relacji służbowych i perspektyw rozwoju zawodowego. Od kondycji finansowej instytucji, polityki kadrowej, atmosfery w pracy, wyposażenia stanowisk pracy zależy satysfakcja zawodowa pracowników, stopień utożsamienia się z firmą wpływające na jakość pracy.

W kolejnym roku głównymi celami strategicznymi wyznaczonymi do realizacji przez KGP w Sokółce będą:

- rzeczywista poprawa stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego,

- podniesienie sprawności działania Policji poprzez usprawnienie zarządzania zasobami i

informacją,

- poprawa wizerunku Policji w społeczeństwie i wzrost zaufania społecznego do Policji.

Następnie głos zabrał pan Marek Pyłko - Kierownik Posterunku Policji w Korycinie, który przypomniał, że obszar działania posterunku w Korycinie obejmuje swoim zasięgiem dwie gminy: Janów i Korycin i zdecydowanie większa przestępczość jest na terenie gminy Janów, ale podyktowane to jest m.in. obecnością Klubu Rozrywki "PANDEROZA", gdzie zjeżdża się bardzo różna młodzież z całego województwa. Na terenie gminy Korycin dominowała jazda po pijanemu oraz kradzieże z włamaniem np. do garaży. Ogólna wykrywalność przestępstw kryminalnych kształtuje się na poziomie 58%. Oprócz powyższego rodzaju przestępstw są jeszcze bójki i pobicia, ale tu wykrywalność wynosi 100%, ponieważ osoby biorące udział w zdarzeniu po prostu się znają. Kolejna kategoria to groźby karalne i znęcanie się w rodzinach. Te zachowania przestępcze w dużej mierze generowane są przez alkohol. Problemu narkomanii wśród młodzieży na terenie gminy Korycin nie stwierdzono.

Pan przewodniczący podziękował panu Komendantowi oraz panu Kierownikowi Posterunku za wyczerpujące przedstawienie tematu i stwierdził, że Rada Gminy zapoznała się ze sprawozdaniem z działalności Komendanta Powiatowego Policji w Sokółce oraz z informacją o stanie porządku bezpieczeństwa publicznego za rok 2004 i nie wniosła uwag.

Ad.7/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zapozna się ze sprawozdaniami Komisji działających przy Radzie Gminy Korycin za 2004 rok tj. Komisji Rewizyjnej i Komisji Gospodarki i Budżetu.

Powyższe sprawozdania panowie radni otrzymali.

Pytań ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący stwierdził, że Rada Gminy Korycin zapoznała się ze sprawozdaniami obu Komisji działających przy Radzie Gminy i nie wniosła do nich uwag ani zastrzeżeń.

Ad.8/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy rozpatrzy sprawozdanie z wykonania budżetu gminy Korycin za 2004 rok i podejmie decyzję o udzieleniu absolutorium Wójtowi Gminy Korycin.

W dniu 15 kwietnia br. powyższe sprawozdanie rozpatrzyła Komisja Rewizyjna i wydała w tej sprawie pozytywna opinię. Jednocześnie w dniu 19 kwietnia br. Skład Orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku rozpatrzył powyższe sprawozdanie i również wydał pozytywną opinię.

Zarządzenie Nr 82/05 Wójta Gminy Korycin z dnia 31 marca 2005r. w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu gminy Korycin za rok 2004 panowie radni otrzymali wcześniej i mogli szczegółowo dokonać jego analizy.

Ponadto panowie radni otrzymali szczegółowe sprawozdania z działalności gminnych jednostek organizacyjnych za 2004 rok, podległych Radzie Gminy i również mogli je przeanalizować.

Jednocześnie przekazano panom radnym wraz z tymi sprawozdaniami projekt uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy.

Jeśli panowie radni życzą sobie, to powyższe sprawozdania zostaną po kolei przedstawione przez kierowników gminnych jednostek organizacyjnych gminy.

Pierwszą osobą składającą sprawozdanie była pani Jadwiga Łabanowska - Dyrektor GOKSiT w Korycinie, która powiedziała, że GOKSiT wraz z Biblioteką Publiczną w Korycinie realizowały swoją działalność w oparciu o zadania wynikające ze statutu, bazę lokalową i sprzętową oraz potrzeby związane z promocją działań społeczności lokalnej i Gminy Korycin. Nasze zadania realizowaliśmy poprzez stałe formy pracy tj. organizowanie działalności zespołów artystycznych i działalności sportowo - rekreacyjnej oraz poprzez organizację imprez kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych, turystycznych i rozrywkowych przy współpracy z Przedszkolem i Zespołem Szkół w Korycinie, pracownikami Urzędu Gminy, GOPS, OSP, Policją, Parafią w Korycinie, ośrodkami kultury z sąsiednich gmin, WOAK, Podlaskim Stowarzyszeniem Twórców Ludowych, PZU w Sokółce, Podlaskim Stowarzyszeniem LZS, Starostwem Powiatowym oraz mieszkańcami naszej gminy przy akceptacji Wójta i życzliwości sponsorów. GOKSiT jest postrzegany jako placówka działająca bardzo prężnie, o bardzo bogatej ofercie programowej.

Do stałych i cyklicznych form pracy w GOKSiT należy działalność: chóru seniora "EPOKA", młodzieżowego zespołu wokalno - teatralnego, nauka gry na gitarze i pianinie, dziecięcego zespołu tańca współczesnego "KORA", zespołów teatralnych. Organizujemy oraz bierzemy udział w szeregu imprez o najróżniejszym charakterze, gdzie promujemy naszą gminę i jej walory. W 2005 roku planujemy założenie "Gminnej Izby Regionalnej", gdzie prezentowalibyśmy tradycje ludowe naszego regionu.

W naszej pracy pojawia się również szereg trudności tj.

- brak instruktorów zajęć artystycznych na naszym terenie zwiększa koszt organizacji działalności artystycznej GOKSiT i ogranicza zakres i formy działalności,

- brak możliwości lokalowych i instruktorów w dziedzinie sztuki i plastyki oraz środków na organizację pracowni tematycznych: plastycznej i sztuki użytkowej, niezbędnych do organizacji zajęć oraz przechowywania materiałów, powstających prac, ekspozycji prac itp.,

- utrudniony dostęp dzieci i młodzieży z terenu gminy na zajęcia artystyczne ze względu na trudności z dojazdem do Korycina,

- brak informatyka i instruktora do obsługi kawiarenki internetowej "IKONK@",

- brak doświadczenia pracowników w zakresie pisania wniosków o dotacje ze środków UE.

Następnie głos zabrała pani Elżbieta Tarachanowicz - Kierownik GOPS w Korycinie, która powiedziała, że przedmiotem działania Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korycinie jest zaspokajanie niezbędnych potrzeb życiowych osób i rodzin oraz umożliwienie im bytowania w warunkach odpowiadających godności człowieka. Ośrodek realizuje zadania własne i zadania zlecone w zakresie pomocy społecznej i świadczeń rodzinnych.

W 2004 roku na realizację zadań z pomocy społecznej zostały przeznaczone:

- środki własne gminy w kwocie 26 000zł,

- dotacja celowa z budżetu państwa 100 796zł.

W ubiegłym roku pomocą społeczną objętych było 128 rodzin (567 osób w tych rodzinach).

Formy pomocy, które przyznaje Ośrodek Pomocy to:

- zasiłek stały,

- zasiłek okresowy,

- macierzyński zasiłek okresowy,

- składka na ubezpieczenie emerytalno - rentowe,

- wyprawka szkolna,

- zasiłek celowy.

W maju 2004r. przyjęliśmy nowe zadania do realizacji tj. przyznawanie i wypłacanie świadczeń rodzinnych. Świadczenia rodzinnymi są:

- zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego,

- świadczenia opiekuńcze.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Korycinie zajmuje się również niekonwencjonalnymi formami pomocy.

Jedną z nich była impreza "Kolędowanie przy żłobku" zorganizowana wspólnie z Domem Gościnnym w Dzięciołówce. To było integracyjne spotkanie kolędników, którzy kolędowali po gminie Korycin i kościołach w Bombli i Korycinie. W trakcie objazdu gminy po trasie dosiadali się niepełnosprawni w przebraniu kolędników. Na zakończenie odbyło się spotkanie z zespołem teatralnym przy GOKSiT w Korycinie, który przedstawił jasełka.

W lutym 2004r. wspólnie z Klubem Honorowych Dawców Krwi "Dar Życia" w Korycinie zorganizowaliśmy Karnawałowy Bal Honorowych Dawców Krwi połączony z konferencją p.h. "Krwiolecznictwo darem życia".

W dniu 19 marca 2004r., wspólnie z Domem Gościnnym w Dzięciołówce zorganizowaliśmy integracyjną imprezę "Zapusty 2004". Do udziału zaprosiliśmy osoby niepełnosprawne z gminy Korycin, mieszkańców Domu Gościnnego z Dzięciłówki i Bombli oraz 40 osobową grupę niepełnosprawnych wraz z opiekunami ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Białymstoku. W programie imprezy odbyły się warsztaty terapii zajęciowej, spotkanie z ciekawą osobą, otwarcie galerii prac wykonywanych przez uczestników tych warsztatów, wspólny poczęstunek zapustowy z tańcami i konkursami.

W marcu 2004r. dwie osoby niepełnosprawne wraz z opiekunem były na 5-dniowej wycieczce do Karpacza i Czech.

Jako kontynuację programu "Zdrowa Gmina Korycin" w lipcu 2004r. prowadziliśmy zapisy kobiet na bezpłatne badania mammograficzne. Z tych badań skorzystały 33 kobiety.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia w grudniu ur. pracownicy Ośrodka z zespołem parafialnym Caritas w Korycinie przygotowali 44 paczki ze słodyczami i obdarowali nimi dzieci pochodzące z rodzin ubogich.

Kolejne sprawozdanie przedstawił pan Tadeusz Ciszkowski - Dyrektor Zespołu Szkół w Korycinie, który przypomniał panom radnym, że w skład Zespołu Szkół wchodzi: Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Gimnazjum im. "Solidarności" w Korycinie. W szkole podstawowej pracuje 29 nauczycieli, uczy się zaś 259 uczniów w 12 oddziałach. W gimnazjum pracuje 19 nauczycieli, a uczy się 159 uczniów w 6 oddziałach. Zespół Szkół posiada 35 etatów dydaktycznych i 8 etatów pracowników administracji i obsługi. Do końca 2004r. szkoła posiadała stołówkę szkolną z zapleczem kuchennym i prowadziła dożywianie dzieci. Od 1 stycznia 2005r. dożywianie przejął Bar "Biesiada", który dzierżawi kuchnię i na jej bazie prowadzi dożywianie. Z pracownikami kuchni, w ilości 5 osób, szkoła rozwiązała stosunek pracy.

Wszyscy nauczyciele zatrudnieni w Zespole Szkół posiadają kwalifikacje do zajmowanych stanowisk.

Zespół Szkół dysponuje dobrą bazą dydaktyczną, którą stanowią: 18 sal lekcyjnych, dwie pracownie komputerowe, biblioteka z czytelnią, świetlica szkolna, stołówka, sala gimnastyczna, która jest udostępniana również na potrzeby miejscowego środowiska. Szkoła systematycznie poprawia swoje wyposażenie w środki dydaktyczne i audiowizualne, m.in. dzięki staraniom Pana Wójta szkoła wzbogaciła się o 120 kompletów strojów sportowych dla reprezentantów naszej szkoły. Szkoła nie ma trudności finansowych. Około 85% uczniów jest dowożonych do szkoły 3 autobusami szkolnymi. Zajęcia dydaktyczne odbywają się zgodnie z zatwierdzonym arkuszem organizacyjnym szkoły. Zmianowość w szkole wynosi 1,00. Plan lekcji jest ułożony zgodnie z zasadami pracy umysłowej. Szkoła rytmicznie realizuje swój harmonogram pracy. Dzięki dodatkowym godzinom dydaktycznym w szkole możliwe jest prowadzenie dla uczniów kółek zainteresowań, dodatkowych zajęć z informatyki, chóru, zajęć sportowych oraz nauka 2-ch dodatkowych języków: rosyjskiego i niemieckiego. W sumie szkoła podstawowa ma dodatkowo 14 godzin, a gimnazjum 17 godzin.

Uczniowie nie sprawiają większych trudności wychowawczych. Ich drobne wykroczenia są rozwiązywane zgodnie ze Statutem Zespołu Szkół. Wagary w szkole występują sporadycznie. Średnia frekwencja w szkole wynosi ponad 95%.

Szkoła podejmuje szereg działań zachęcających uczniów do udziału w konkursach przedmiotowych, zawodach sportowych, przeglądach. Oprócz szeregu imprez organizowanych w szkole czy też na rzecz Gminy Korycin, podejmujemy działania o zakresie ponadgminnym czy też wojewódzkim. Nasze działania były odnotowywane przez radio, telewizję, prasę. W sumie w tym roku szkolnym informacja o naszej szkole była zamieszczana 14 razy.

Pełny obraz pracy szkoły będzie można przedstawić dopiero po zakończeniu roku szkolnego. Liczę, że tak jak dotychczas szkoła będzie mogła nadal cieszyć się przychylnością Rady Gminy i Pana Wójta i tak jak w roku bieżącym, również w roku przyszłym otrzyma dodatkowe godziny dydaktyczne, które w sposób zdecydowany uatrakcyjnią naszą ofertę edukacyjną.

Następnie głos zabrała pani Dorota Wiesławska - Dyrektor Przedszkola w Korycinie, która powiedziała, że jesteśmy placówką trzyoddziałową, zatrudniającą na stałe czteroosobową, wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną i jednego pracownika obsługi. Oprócz tego zatrudniona jest katechetka w wymiarze 3 godz. tygodniowo, logopeda - 4 godz. tygodniowo i nauczyciel jęz. angielskiego - 2 godz. tygodniowo na umowę zlecenie. Prowadzone są również nieodpłatnie zajęcia z rytmiki dla wszystkich chętnych dzieci przez nauczycielkę w ramach godzin ponadwymiarowych.

Przedszkole otwarte jest codziennie od godz. 7.30 do 15.30. Dnia pierwszego września 2004r. obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne rozpoczęło 35 dzieci sześcioletnich, 10 pięciolatków, 4 czterolatków i 2 trzylatków.

Dzieci wraz z wychowawczyniami przez cały rok czynnie uczestniczyły w życiu kulturalnym naszej gminy, reprezentowały gminę i swoją placówkę w powiecie i województwie.

W tym roku nawiązaliśmy bliższy kontakt z Pogotowiem Opiekuńczym i zaprosiliśmy do siebie dwa razy dzieci tam przebywające. dzięki zrozumieniu i wsparciu rodziców mogliśmy ich ugościć obiadem i wręczyć drobne upominki.

W roku 2004 po raz pierwszy dzieci 6-letnie zostały objęte refundacją obiadów ze środków własnych gminy. Pomocą objęto ośmioro przedszkolaków. Z dożywiania w formie obiadów korzystało 100% dzieci. Cena jednego obiadu wynosiła 0,90 groszy od dziecka.

Budżet został wykonany w 94%. Zostały niewykorzystane środki na zakup materiałów w związku z opóźnioną realizacją zamówienia (brak zapasów w magazynach) na meble stalowe do pomieszczenia kuchennego. Realizacja nastąpiła dopiero w lutym 2005 roku.

Z opłaty stałej za przedszkole, która wynosiła 35zł miesięcznie za pobyt dziecka w oddziale 8-godzinnym, do budżetu gminy wpłynęło 6 785zł. W roku 2004 zostały zakupione i założone rolety przeciwsłoneczne w salach zajęć.

Działalność przedszkola jest dofinansowywana ze środków Rady Rodziców, które pochodzą z dobrowolnych wpłat, kiermaszy, wpłat sponsorów. W tym roku rodzice dodatkowo wpłacili 560zł na kosiarkę. Oprócz tego z wpłat na Radę Rodziców zakupiliśmy nagrody książkowe, dyplomy, upominki na koniec roku, sfinansowaliśmy wyjazd do kina, dofinansowaliśmy spotkania teatralne, zakupiliśmy drobne zabawki do wszystkich oddziałów i duży zestaw klocków konstrukcyjnych, wzbogaciliśmy biblioteczkę przedszkolną o sporo ciekawych propozycji. Środki przekazywane przez rodziców są wykorzystywane na bieżąco.

Kolejne sprawozdanie przekazała pani Ewa Prokop - Kierownik Biblioteki Publicznej w Korycinie, która powiedziała, że na terenie gminy Korycin funkcjonuje 1 biblioteka publiczna i 3 punkty biblioteczne. Biblioteka mieści się w budynku Urzędu Gminy w Korycinie, zajmuje powierzchnię 100m, dysponuje wypożyczalnią, czytelnią oraz pracownią komputerową. Biblioteka działa w strukturach Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie. W bibliotece zatrudnionych jest 2 bibliotekarzy z wykształceniem bibliotekarskim, którzy podnoszą swoje kwalifikacje na różnego rodzaju kursach i szkoleniach. Ogólnie wystąpił nieznaczny spadek liczby czytelników i bardzo duży spadek liczby wypożyczeń w literaturze dla dorosłych. Czytelnictwo dziecięce wygląda znacznie korzystniej pomimo mniejszych zakupów nowości z zakresu literatury dziecięcej. Niepokojącym zjawiskiem jest zapotrzebowanie na streszczenia literatury pięknej (lektur szkolnych) wśród dzieci i młodzieży.

Biblioteka dysponuje 4 komputerami z dostępem do Internetu, tzw. IKONK@ cieszy się dużym zainteresowaniem, w ubiegłym roku korzystało z internetu w celach edukacyjnych 641 użytkowników.

W zakresie upowszechniania czytelnictwa biblioteka współpracuje z następującymi instytucjami:

- Zespół Szkół w Korycinie - eliminacje gminne wojewódzkiego konkursu recytatorskiego ph. "Baje, Bajki, Bajeczki",

- Ośrodki Przedszkolne w Korycinie, Zabrodziu, Bombli - punkty biblioteczne,

- Dom Gościnny w Dzięciołówce i Bombli - spotkania z seniorami, prelekcje na temat biblioterapii,

- Przedszkole w Korycinie - uczestniczymy wspólnie w wieloetapowym programie Fundacji Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Podejmowane są wspólne inicjatywy na rzecz dzieci w gminie Korycin, zakończone projektem podsumowującym.

Jako ostatnia głos zabrała pani Danuta Zawadzka - Skarbnik Gminy i przedstawiła panom radnym sprawozdanie z wykonania budżetu gminy Korycin za 2004 rok.

Budżet Gminy Korycin został uchwalony przez Radę Gminy w dniu 31 marca 2004r. uchwałą Nr XIV/78/04 w następujących kwotach:

- plan dochodów - 6 624 570zł

- plan wydatków - 7 291 370zł

z deficytem budżetowym w kwocie 666 800zł na finansowanie zadań inwestycyjnych, który miał być pokryty kredytami długoterminowymi w kwocie 590 000zł, w tym:

- 140 000zł na finansowanie inwestycji pn. "Rozbudowa stacji wodociągowej w Korycinie",

- 450 000zł na finansowanie inwestycji pn. "Przebudowa drogi gminnej Nr 103954B

Aulakowszczyzna - Szumowo - Romaszkówka" oraz

- 776 800zł nadwyżką z roku ubiegłego.

W trakcie realizacji budżetu dokonywane były zmiany w planie dochodów i wydatków uchwałami Rady Gminy oraz Zarządzeniami Wójta Gminy.

Budżet po zmianach na dzień 31 grudnia 2004r. wynosił:

- plan dochodów - 6 727 094zł

- plan wydatków - 7 412 002zł

z nadwyżką dochodów nad wydatkami w kwocie 44 830zł przeznaczoną ba spłatę rat kredytów i pożyczek oraz deficytem budżetowym w wysokości 729 738zł finansowanym kredytami inwestycyjnymi długoterminowymi. Deficyt został zwiększony o kwotę 139 738zł uchwałą Rady Gminy upoważniającą Wójta Gminy do zaciągnięcia kolejnych dwóch kredytów długoterminowych termomodernizacyjnych na pokrycie końcowych kosztów realizowanych zadań inwestycyjnych pn. "Termomodernizacja budynków apteki w Korycinie i Domu Nauczyciela w Zabrodziu".

Spłata rat zaciągniętych kredytów i pożyczek długoterminowych wynosić miała 323 200zł, spłacono 321 117zł, w tym z dochodów budżetowych 42 747zł i 278 370zł z wolnych środków z lat poprzednich.

Dochody budżetowe zostały zrealizowane w 74,4% tj. w kwocie 5 001 828zł, a wydatki w 84,1% w kwocie 6 235 293zł.Faktyczny deficyt budżetowy na koniec roku osiągnął kwotę 1 276 212zł, z tego 590 000zł zostało pokryte powyżej planowanymi kredytami długoterminowymi, 686 212zł kredytami pomostowymi - krótkoterminowymi zaciągniętymi na opłacenie faktur za roboty inwestycyjne. Nieplanowany deficyt budżetowy powstał na skutek nie wywiązania się Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z obiecanego terminu przekazania środków z programu SAPARD, co zmusiło gminę do dodatkowego zadłużenia. Niski stopień wykonania dochodów jest wynikiem braku wpływu do budżetu dotacji SAPARD w łącznej kwocie 1 303 963zł.

Zadłużenie gminy na dzień 31.12.2004r. wynosiło 1 369 985zł.

Analizując wykonanie wydatków budżetowych w 2004r. należy stwierdzić, że wszystkie planowane wydatki bieżące zostały zrealizowane w ok. 95%.

Zadania inwestycyjne zostały wykonane w 100%, natomiast nie zostały w całości sfinansowane w roku 2004. Opłacenie faktur końcowych za modernizację stacji wodociągowej w Korycinie i termomodernizacje budynków apteki i domu nauczyciela nastąpiło w I kwartale 2005r.

Pan przewodniczący serdecznie podziękował wszystkim kierownikom gminnych jednostek organizacyjnych oraz pani Skarbnik za przedstawienie wyczerpujących sprawozdań ze swojej działalności za 2004 rok i zaprosił panów radnych do dyskusji.

Radny Jan Bojarzyński powiedział, iż należy się cieszyć, ze był to budżet proinwestycyjny, który nie był "przejadany", tylko realizowany należycie i pozytywnie.

Dalszej dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy.

UCHWAŁA NR XXIII/132/05 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 26 kwietnia 2005 r.
w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy

stanowi stronę 17 protokołu.

Pan przewodniczący pogratulował panu Wójtowi uzyskania absolutorium oraz podziękował jemu i pracownikom Urzędu Gminy za ciężki i wydajny rok pracy.

Pan Wójt podziękował za uznanie i podkreślił, że to absolutorium jest nie tylko dla niego, ale dla wszystkich pracowników, którzy są naprawdę znakomici, zajmują się nie tylko tym, co mają w zakresach obowiązków, ale wykonują szereg innych, różnorodnych działań. Podziękował kierownikom gminnych jednostek organizacyjnych, którzy pomagają w pozytywnym kreowaniu wizerunku Gminy Korycin oraz mieszkańcom gminy, którzy z wielką życzliwością podchodzą do naszych działań. Podkreślił również, że rozsądek panów radnych pozwala na rozwijanie różnych koncepcji i różnych myśli, co z kolei kształtuje i rozwija naszą małą ojczyznę. Rok 2004 był rokiem bardzo trudnym, obfitował w różne, również niemiłe niespodzianki, ale na szczęście został zakończony pomyślnie.

Jeszcze raz dziękuję.

Pan przewodniczący zarządził 15 minut przerwy.

Wznowiono obrady.

Ad.9/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy stosownie do art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie uchwali Program współpracy Gminy Korycin z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2005.

Powyższy Program podobny jest do programu uchwalonego na 2004 rok, czyli Gmina Korycin w 2005 roku będzie wspierać zadania związane z:

1) organizacją wypoczynku dla dzieci i młodzieży z rodzin ubogich, niewydolnych wychowawczo oraz zagrożonych alkoholizmem,

2) edukację dzieci w wieku przedszkolnym w ramach programu "Gdy nie ma przedszkola",

3) prowadzenie świetlicy socjoterapeutycznej,

4) świadczenie usług opiekuńczych dla osób wymagających tej pomocy i inne zadania wymienione w § 7 Programu.

Projekt powyższej uchwały został panom radnym doręczony.

Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia Programu współpracy Gminy Korycin z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2005.

UCHWAŁA NR XXII/133/05 RADY GMINY KORYCIN
z dnia 26 kwietnia 2005 r.
w sprawie uchwalenia Programu współpracy Gminy Korycin z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2005

stanowi stronę 18 protokołu.

Ad.10/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poinformował, że Rada Gminy zatwierdzi Zarządzenie porządkowe Nr 84/05 Wójta Gminy Korycin z dnia 6 kwietnia 2005 roku dotyczące wprowadzenia zakazu sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych na terenie Gminy Korycin w dniach 7 - 8 kwietnia 2005 roku w związku z wprowadzeniem żałoby narodowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej związanej ze śmiercią Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II.

Projekt uchwały w powyższej sprawie panowie radni otrzymali.

Stosownie do zapisu art. 41 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym "Akty prawa miejscowego ustanawia rada gminy w formie uchwały. W przypadku niecierpiącym zwłoki przepisy porządkowe może wydać Wójt w formie zarządzenia. Zarządzenie takie podlega zatwierdzeniu na najbliższej sesji rady gminy".

Dyskusji ze strony panów radnych w tym temacie nie było, zatem pan przewodniczący odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie jawne. W głosowaniu udział wzięło 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Na podstawie wyników głosowania pan przewodniczący obrad stwierdził, że Rada Gminy Korycin jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia Zarządzenia Nr 84/05 Wójta Gminy Korycin z dnia 6 kwietnia 2005 r.

UCHWAŁA NR XXII/134/05 WÓJTA GMINY KORYCIN
z dnia 26 kwietnia 2005 r.
w sprawie zatwierdzenia Zarządzenia Nr 84/05 Wójta Gminy Korycin z dnia 6 kwietnia 2005 r.

stanowi stronę 19 protokołu.

Ad.11/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad głos zabrał pan Wójt i poinformował panów radnych o sposobie załatwienia wniosków zgłoszonych w dniu 30 marca 2005r. podczas obrad XXII Sesji Rady Gminy Korycin.

Ad.12/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił panów radnych o zgłaszanie interpelacji i zapytań o charakterze zasadniczym dotyczących spraw gminnej wspólnoty.

Poinformował również, iż w okresie międzysesyjnym na jego ręce nie wpłynęły interpelacje radnych w formie pisemnej.

Radny Antoni Pakuła wystąpił do panów radnych z wnioskiem do przegłosowania, aby w odpowiedzi na pismo z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, która domaga się zwrotu nieruchomości obecnie należących do Gminy Korycin tj. placu i budynku ośrodka zdrowia oraz budynku Urzędu Gminy, wystąpić do nich z oficjalnym wnioskiem o zaniechanie tych działań.

Radny Józef Gliński odpowiedział, że postępowanie w tej sprawie toczy się przed sądem, gdzie gmina ma swoich prawnych reprezentantów, a my jako radni, nie możemy działać poza prawem, a takie stanowisko wysłane do Gminy Żydowskiej naprawdę niczego nie zmieni.

Pan Stanisław Kopciewski - Inspektor ds. gospodarki nieruchomościami w UG Korycin zwrócił się do pana Pakuły, aby wstrzymał się ze swoim wnioskiem do czasu pierwszej rozprawy sądowej.

Radny Antoni Pakuła wyraził na to zgodę.

Pan Wójt dodał, że myśli o tym, aby w ramach Dni Korycin zorganizować wspólnie z IPN i organizacjami kombatanckimi seminarium dotyczące stosunków polsko - żydowskich przed wojną i w czasie wojny na naszych terenach, gdzie będziemy mówić otwarcie o wszystkim, nawet o złych rzeczach po to, aby dać świadectwo tamtym czasom. Taka otwarta debata mogłaby przysporzyć Korycinowi pewnego rozgłosu.

Radny Józef Gliński zapytał pana Wójta, na jakim etapie jest rozbudowa budynku ośrodka zdrowia w Korycinie?

Pan Wójt odpowiedział, że prace są mocno zaawansowane, w chwili obecnej są układane glazury i terakoty, jednak ze względu na okres zimowy przedłużyliśmy termin oddania budynku do końca czerwca br., a na opłacenie faktur końcowych musimy ubiegać się o kredyty.

Radny Krzysztof Szewczul zaproponował zaproszenie kogoś z Generalnej Dyrekcji Dróg Oddział w Augustowie, aby zapytać go, dlaczego nowy asfalt jest wylewany poza terenem zabudowanym, a w miejscowościach łatane są tylko dziury w drodze?

Pan Wójt odpowiedział, że spotka się z dyrektorem Topczewskim i porozmawia z nim na ten temat.

Jednocześnie pan Wójt poinformował panów radnych, że 8 maja (niedziela) Gazeta Współczesna wspólnie z nami organizuje w Gminie Korycin imprezę w różnych branżach tj. będą lekarze specjaliści, spotkania z przedstawicielami KRUS, ODR, ARiMR itp., a wieczorem nad zalewem zabawa z muzyką biesiadną oraz dyskoteka. Dlatego korzystając z okazji zapraszam serdecznie panów radnych do uczestnictwa w powyższej imprezie.

Więcej interpelacji panowie radni nie zgłosili.

Ad.13/ W powyższym punkcie uchwalonego porządku obrad pan przewodniczący poprosił panów radnych, a także wszystkie osoby obecne na sali obrad o zgłaszanie wolnych wniosków i informacji w sprawach różnych.

Odpowiedzi udzieli pan Wójt bądź zostaną skierowane na piśmie do odpowiednich instytucji.

Panowie radni ani inni goście obecni na sali obrad nie zgłosili wolnych wniosków i informacji.

Ad.14 Wobec wyczerpania porządku dziennego XXIII Sesji Rady Gminy Korycin pan przewodniczący stwierdzeniem "Zamykam obrady sesyjne" zamknął je, dziękując jednocześnie za sprawny i rzeczowy ich przebieg.

Na tym protokół z obrad XXIII Sesji Rady Gminy Korycin zakończono.

Protokołowała:
Ewa Michnowicz

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Gminy Korycin

Wytwarzający/odpowiadający: Robert Bielawski

Wprowadzający: Robert Bielawski

Data wprowadzenia: 2005-06-28

Data modyfikacji: 2005-06-28

Opublikował: Robert Bielawski

Data publikacji: 2005-06-28